Fraudeur krijgt fluwelen aanpak 'De looneis is terecht' Feiten &Meningen 'Indonesië moet nu echt aan de slag' 'De vleermuizen vinden het fantastisch bij Rotterdam Airport' p DONDERDAG 4 JUNI 1998ikIDER 'Europesebelasting op rente nog ver weg ier' De 72 000 werknemers die vallen onder de cao-welzijn sturen aan op een confronta tie met de werkgevers. Dins dag 9 juni komen zij bijeen in Utrecht om met hun vakbon den AbvaKabo en CFO acties voor te bereiden. De bonden eisen onder meer 4,5 procent loonsverhoging. De werkge vers bieden 3 procent. In deze krant vandaag een buurtwer- ker aan het woord. een buurthuiswetker wordt verwacht dat je met de moeilijkste groepen uit de maat schappij omgaat. Dat je de mensen moti veert, dingen oppakt, iets voor de mensen doet. Anderen kunnen niet met die groe pen overweg, kunnen geen contact ma ken, hebben geen aansluiting." De welzijns-cao noemt Pierlo 'een raar ge bouw'. ,,Ik heb een hbo- en een vervolg opleiding gehad en ben leidinggevende over tien, twaalf man. Banenpoolers mag ik niet meerekenen, al heb ik er wel mijn werk aan. Een buschauffeur in Amsterdam verdient meer dan ik. Terwijl ik ook werd op zondag als dat nodig is en ook onregel matige diensten heb. Ik zit in schaal 39 en de sociaal-cultureel werkers waar ik de lei ding over heb in 36. Een verschil van vijf honderd gulden bruto waarvoor ik de ver antwoordelijkheid over het centrum, de fi nanciën en de medewerkers heb." Maar, als het tot een akkoord komt zou Pierlo de nieüwe cao eerst 'aan de onder kant' willen repareren door de salarissen van peuterleidsters en medewerkers van kinderopvang te verhogen. „Ze moeten dingen doen waarvoor ze niet zijn aange nomen en ze kunnen meer dan waarvoor ze worden betaald. Ze worden betaald oi. kinderen op te vangen maar er wordt bi] voorbeeld ook van ze verwacht dat ze tal achterstanden wegwerken. Zulke extra t| ken verhogen de werkdruk maar daar staat geen beloning tegenover." Directeur Fernanda Gouda van de Stich-, ting Welzijn Velsen, waar ook De Spil ori der valt, stelt dat er inhoudelijk geen ver schillen zijn tussen de wensen van werk] gevers en werknemers. Het knelpunt is d Financiering van de looneisen. „De werk|ar,lk geversorganisatie stapt naar het kabinet! voor extra geld en er is onvoldoende be-j ver schikbaar gesteld om alle eisen te fïnan- eieren. Dan kun je het tekort doorberek^' I u nen je de kostprijs maar dat is de achter-: v deur uit want dat kost je je bezoekers. Je; kunt ook bezuinigen op personeel, maai dat gaat ten koste van je omvang en je dienstverlening. Gelukkig volgt de ge meente Velsen het landelijke advies in d opzicht. Ik heb van een andere instelling iemand in huilen zien uitbarsten omdat daar het ene personeelslid moesten ont slaan om de loonsverhoging van de andt te kunnen betalen." BART BOELE Militairen arriveren bij het parlementsgebouw om demonstranten bui ten te houden. Het leger is en blijft voorlopig een machtsfactor in de Indonesische politiek. foto afp kemal jufri „jarenlang had de Indonesische oppositie één gezamenlijk doel. Soeharto moest weg. Maar nu Soeharto eindelijk van het to neel verdwenen is, is het hele land in opperste verwarring. Want hoe moet het nu verder" Nico Schulte Nordholt van de Universiteit van Amsterdam, tij dens de crisisdagen in Indone sië niet van de televisie te slaan, weet het antwoord nog niet. En hij is niet de enige, zo bleek gis teren tijdens een discussie avond van Indonesiërs, mense- rechtenactivisten, studenten en deskundigen op de Leidse uni versiteit. „Nu de massale demonstraties zo goed als voorbij zijn en de internationale pers weer ver trokken is, wordt het pas echt interessant", meent Schulte- Nordholt. „De meeste Indone siërs weten niet eens hoe een echte democratie eruit ziet. Welke partijen moeten er ko men? En wie moeten die partij en gaan leiden? Nu is het poli tieke proces pas echt begon- Over een ding waren alle deel nemers aan de discussie het wel eens. Met de de nieuwe presi dent Habibie schiet Indonesië in elk geval niet echt wat op. „Het is goed dat Soeharto is op gestapt, dat een aantal politieke gevangenen zijn vrijgelaten en dat er vervroegde verkiezingen komen. Maar we hoeven niet te verwachten dat het beleid van de nieuwe president Habibie daadwerkelijk anders zal zijn dan het regime van Soeharto," zegt Hendrik Sirat, Indonesisch activist en voormalig politiek gevangene. „Habibie was altijd loyaal aan Soeharto en zal zijn beleid voortzetten." Sirat doelt daarmee onder meer op de economische situatie. Die is al geruime tijd bijzonder slecht en er lijkt voorlopig geen verandering in te komen. „Habibie heeft tot nu toe nog geen blijk gegeven van een goed economisch inzicht. Hij was al tijd meer geïnteresseerd in hoogwaardige technologie, de vliegtuigindustrie bijvoorbeeld. Soeharto heeft geen oplossing gevonden voor de slechte eco nomische situatie waarin het land verkeert en Habibie zal dat ook niet doen." Maar dat er snel wat moet ge beuren om de economie weer op poten te krijgen is overdui delijk. Volgens Sirat dreigen er zelfs voedseltekorten. „Indone sië is in zo'n slechte staat dat er over twee maanden niet genoeg rijst is om te Indonesiërs te voe den en er is geen geld om het te importeren. Ik ben bang dat het dan echt uit de hand gaat lopen. Als er geen eten is, zijn de men sen niet te houden," aldus Sirat. „De internationale gemeen schap moet voedselhulp gaan geven, dat is eigenlijk de eerste prioriteit." Aart Verburg van Amnesty In ternational ziet in het herstel van de economie een grote rol weggelegd voor de multi-natio nals. „Zij moeten nu ook inves teren in de toekomst van het land in plaats van er alleen maar van te profiteren", zo meent hij. „Ze kunnen veel be reiken door bijvoorbeeld de rechten van werknemers te waarborgen en ze een betere fi nanciële positie te geven. Daar mee helpt zo'n bedrijf de eco nomie, maar onstaat er in het land misschien ook een sfeer waarin men meer respect heeft voor de mensenrechten. En dat is in Indonesië ook hoognodig". Volgens Nico Warau, vertegen woordigervan de Indonesische oppositiepartij PRD, moet eerst de politieke situatie gestabili seerd worden voordat er aan de economie gewerkt kan worden. „Economie is gebaseerd op ver trouwen. En dan vooral op ver trouwen in een regering. En de mocratie komt echt niet over nacht daar moeten we lang aan werken. Dus we moeten geduld hebben." Ook Schulte-Nordholt hoopt dat er snel een gecontroleerde democratische situatie komt. „Ik hoop dat er een paar stevige politieke partijen mee gaan doen aan de verkiezingen in 1999. Niet twintig kleine partij tjes, maar een stuk of vier grote. Bijvoorbeeld een islamitische partij en een kleine Golkar par tij. En ik zou het liefst zien dat er een nieuwe onafhankelijke partij komt. Een partij die niet gebonden is aan etnische ach tergronden of religie. Dan pas is er sprake van een democratisch proces." In Indonesië wordt steeds vaker gepraat over een presidium dat het land zou moeten leiden. Goed idee, vindt Sirat. „Door de verschillende groepen in dat presidium een zetel te geven, kan voorkomen worden dat er grote conflicten ontstaan over hoe het land geleid moet wor den. Want dan moeten ze het samen doen." De rol van het leger blijft nog steeds cruciaal. Het leger praat nadrukkelijk mee over de bin nenlandse politie. Sirat, die in het verleden door het leger is opgepakt en gemarteld, is bang dat de legerleiding zich de ko mende tijd erg gaat profileren. „Zolang het systeem in Indone sië toestaat dat het leger een dubbele functie heeft, blijft het geweld bestaan en voel ik me er nog niet veilig." LEIDEN. VALERIE LEENHEER Henk Pierlo van buurtcentrum De Spil in IJmuiden: „Ik word geacht een deel van mijn salaris te halen uit de tevredenheid die het werk mij biedt." foto united photo de boer jur engelchor „De eis is niet gigantisch en de eis is te recht. Het lijkt veel, 4 1/2 procent, maar het gaat om de totale loonruimte en aan de onderkant van onze cao moet nog heel wat worden gerepareerd." Henk Pierlo is teamleider van buurtcentrum De Spil in IJmuiden en onderschrijft de vakbonds- eisen omdat met de geëiste loonsverho ging de salarissen van welzijnswerkers weer enigszins op niveau worden ge bracht. „Wij zijn typische trendvolgers, maar inmiddels loopt onze sector ver ach ter op het bedrijfsleven. Daar zijn de lonen meer gestegen en de secundaire arbeids voorwaarden beter. Wij hebben nauwe lijks of geen onkostenvergoeding voor maaltijden, werkkleding en dergelijke, overuren worden niet uitbetaald." Voor Pierlo speelt in de cao-onderhande lingen ook de waardering mee die de werkgevers tonen voor het welzijnswerk. „Ik heb in het buurthuis de zorg om met mensen iets te bereiken, maar ik word ge acht een deel van mijn salaris te halen uit de tevredenheid die het werk mij biedt. Maar als ik brood koop bij de bakker zegt- ie echt niet 'neem maar mee voor de halve prijs omdat je zo'n aardige vent ben'. Van De anekdote wordt in Europese financiële kringen altijd met een zekere gretigheid aangehaald. Het verhaal over Duitsland dat begin jaren negentig eerst 10 en later 30 procent belasting invoerde over de rente op spaargeld. Binnen drie maanden verdween er minimaal 60 miljard D-mark de grens over. Foetsie, allemaal naar Zwitserland en Luxemburg. De banken willen het maar ge zegd hebben: Europees Commissaris Monti van fiscale zaken speelt met dynamiet als hij serieus werk maakt van zijn plan om spaar geld 'in den vreemde' met 20 procent te be lasten. Op applaus hoeft Monti dan ook niet te rekenen als hij mor gen zijn plan presenteert aan de Europese ministers van financi en. Hoogstens een gesmoorde kreet van teleurstelling of woe de. Monti valt overigens weinig te verwijten. Het zijn de lidsta ten zelf die al dan niet met het Duitse schrikbeeld in hun achterhoofd de EU-commis- saris in het recente verleden aan de leiband hebben gelegd. De spaarder die in eigen land de belasting ontduikt door zijn geld elders te stallen, verdient kennelijk een fluwelen aanpak. En het is al zo eenvoudig voor de enigszins vermogende Euro peanen. Van de 15 lidstaten kennen namelijk alleen Por tugal, Griekenland en Frankrijk een wet waarmee de rente kan worden belast die buitenlandse spaarders ontvangen. Vanwege belastingverdragen stelt de hef fing in deze drie landen evenwel nauwelijks iets voor. In de prak tijk betekent dit dat de fraude rende spaarder bijna overal in de EU welkom is. In het gast land betaalt hij niets en door de rente - inkomsten vervolgens voor de eigen fiscus te verzwij gen, betaalt hij ook thuis geen belasting. De Nederlandse spaarder die onoverkomelijke moeite heeft met de vaderlandse belastingta rieven, kiest vooral voor Luxem burg en (in mindere mate) Bel gië. Voordelig uit en toch een beetje thuis, zou de slogan kun nen luiden. Het legt de Neder landse spaarder in ieder geval geen windeieren. Stel dat hij jaarlijks 5000 gulden aan rente incasseert. In LiLxemburg is dit alvast onbelast. Prettige bijkom stigheid is dat het Groothertog dom zijn bankgeheim koestert. De Nederlandse belastingdienst blijft daardoor onbekend met de uitgekeerde rente en kan zelf dus ook geen belasting heffen. Dat scheelt bij het 50-procents- tarief (tweede schijf) 2500 gul den. De kans immers dat de spaarder zelf eerlijk de rente-in komsten opgeeft, mag mini maal worden geacht. Anders stond zijn geld wel in Neder land op de bank. En het gaat om veel geld: het Nederlandse ministerie van financiën schat dat er tussen de 30 en 70 mil jard aan Nederlands spaargeld bij buitenlandse banken is on dergebracht. Monti, daarin met de mond ge steund door de EU-landen, wil aan deze belastingfraude een einde maken. Iedere lidstaat heft straks als het aan de commissaris ligt minstens 20 procent belasting over de rente op spaartegoeden van onderda nen uit een ander EU-land. In plaats van deze zogeheten bronbelasting (geheven aan de 'bron' van de rente) kan het land er ook voor kiezen de in- gssar Wethouder keert zich tegen standpunt dat ze als raadslid verdedigde [opb Ooit vocht ze als een leeuw voor het behoud van 51 bomen in het Kralingse Bos. Dat was een maand of zes geleden. Els Kuijper uit Kralingen, toen nog 'gewoon' fractievoorzitter' van de PvdA in de Rotterdamse raad, slaagde erin de kap van 51 Kralingse bomen tegen te houden. Tegenwoordig is ze wethouder en weer een van de hoofdpersonen in een 'bomen- kwestie', de zaak rond 631 'te hoge' bomen bij Rotterdam Airport. Dit keer is ze vóór de kap en haalt ze tegenstanders met een heuse 'aanwijzing* on deruit. De soap rond 631 Rot terdamse bomen. Een bos is een groot woord. Een park dan? Eh... nee. Een parkje? Misschien. Maar beter is het om 't verder gewoon over een groepje bomen, over een boom partij te hebben. Want meer dan dat stellen de 631 bomen in het Wilgenplaspark eigenlijk niet voor. Dat groepje bomen was niette min nu alweer een jaar lang goed voor veel gesteggel. Vooral tijdens de laatste maanden dui kelden gemeentebestuurders, deelgemeentebestuurders, een enkel Kamerlid en minister Jor- ritsma van verkeer over elkaar heen in het kader van een ge vecht over de al dan niet ge wenste kap van 631 bomen. Ze zouden te hoog zijn. Nou ja, te hoog. Te hoog in ieder geval voor vanaf Rotterdam Airport opstijgende vliegtuigen. Staat in een internationaal luchtvaart verdrag (Verdrag van Chicago, 1944). Die bomen zouden dus gekapt moeten worden, meent het ge meentebestuur van Rotterdam. En wie weet moeten er in de ko mende jaar ter plekke in totaal wel 3500 bomen worden inge kort. Welnee. Niet nodig, vindt de déélgemeente Hillegersberg- /Schiebroek. Met groen ga je zorgvuldig om. En leefbaarheid voor de burgers van Hillegers- berg/Schiebroek - toch al dage lijks geteisterd door vlieglawaai - is ook een ding. Van die bo men blijven We af. En dat deden ze. Om te beginnen van die 631. Het was daarom dat er Kamer vragen kwamen. En de bevoeg de minister drukte de Rotter damse bestuurders op het hart dat ten behoeve van de vliegvei ligheid werkelijk de bijl in de bomen moest. Toen het Rotter damse college bemerkte dat de deelgemeente bleef weigeren een kapvergunning te verlenen, werd besloten tot een zoge noemde aanwijzing over te gaan. Waag dat maar eens, zei den ze bij de deelgemeente. Kuijper waagde. Als de gemeen teraad het goed vindt, nemen de bestuurders aan de Coolsin- gel - wethouder buitenruimte Els Kuijper voorop - vanaf don derdagmiddag 11 juni het heft voor een tijdje in handen. En de deelgemeentebestuurders op hun beurt raken voor wat maanden hun bevoegdheid kwijt om kap vergunningen te verlenen, dan wel tegen te hou den In de deelgemeente zijn ze daar boos over. Boos op de Coolsin- gel, boos op Els Kuijper. En ze voelen zich een beetje gekwetst. Dat Kuijper beloofd heeft dat er na de bomenkap wat geld is voor een mooi herinrichtings plan, wordt als een erg dun doekje voor het bloeden gezien. Is er ruzie? Kuijper: „Welnee, we praten ge woon met elkaar. We zijn nette mensen. Kom even zeg..." Deelraadsbestuurder Marie-Jo sé Spaapen (ruimtelijke orde ning): „Dat het ultieme middel, de aanwijzing, wordt gebruikt betreuren we. Was niet nodig geweest. Maar ruzie? We heb ben elkaar veel te hard nodig." Maar op het deelgemeentese cretariaat hebben ze zich wel eens afgevraagd of deze Els Kuijper dezelfde Els Kuijper is als de vrouw die met zoveel ver ve op de bres sprong voor 51 Kralingse bomen. Spaapen: „Eenenvijftig bomen. Dat staat toch niet in verhouding tot 631 bomen. Laat staan die 3500. Maar ja, dat moet Kuijper zelf maar uitleggen." Dat wil ze graag. Ze zegt dat de ze bomenkwestie niet moet worden vergeleken met de Kra lingse bomenzaak van destijds. „Het ging toen om de keus tus sen een recreatief evenement van enkele dagen en de natuur waarde van 51 bomen. Dit keer is de veiligheid in het geding," Dan: „Maar natuurlijk doet het ook pijn dat deze 631 bomen gekapt moeten worden. Ik hou van bomen- We moeten alleen niet overdrij ven, vindt Kuijper. „Er dreigt het beeld te ontstaan dat een heel park tegen de grond gaat. Dat beeld klopt niet." Ze vertelt wel mooiere stukjes bos gezien te hebben dan de betreffende bomenpartij in het Wilgenplas park. „Voor het merendeel pro- ductiebos is het", schampert ze. „Ik zou veel meer moeite heb ben met het omhakken van een gezonde eik, een oude beuk of een mooie plantaan." Ze spreekt de laatste drie nanCail met liefde uit. „We hebber hier over populieren die i#fl^ komende tien jaar toch wej^tlsc dood zouden gaan.Paa? Maar over de kwaliteit vanl°es'( groepje bomen wordt vanF'ee ning verschild. Er zijn Schi'me'c broekers die wijzen op de i zame diersoorten die al jar lang een fijn leventje leideJ-^, het productiebos van Els K per. Peter van Dalen, deelrj lid namens de OnafhankelL-|4 Partij Leefbare Wijk (OPLVlI. 1 vestigde onlangs de aandak op de vele zeldzame dierscHAAG in het Schiebroekse parkje! noemde watervleermuizenpleeg dwergvleermuizen, bosuilaog g ransuilen, torenvalken, spefeies wers, wezels en egels. ën bi Spaapen: „Groen is groen, pen moeten we afblijven. Of hest mooi is of niet, moet de nait naj zelf uitmaken. De vleermuidigei vinden 't er in ieder geval flochl tastisch." dat ROTTERDAM» WESSELPENNING flient [omr daar eken Het welvaren straalt af van het hoofdkantoor van de Union Bank of Switzerland. Een straffe aanpak van frauderende spaarders in de EU zou v schijnlijk tot een nog grotere kapitaalvlucht richting Zwitserland leiden. foto »ap» michei&?n Merp formatie over uitgekeerde rente door te spelen aan de nationale belastingdienst van de spaarder. Die neemt de aanslag dan wel verder voor zijn rekening. 20 PROCENT De 'minstens 20 procent' die Monti voor ogen staat, is zo'n typisch Europees compromis waar niemand tevreden mee kan zijn. Voor Luxemburg bij voorbeeld, maar ook België, is dit percentage veel te hoog. Het Groothertogdom vreest een massale uittocht van spaarders naar Zwitserland, net zoals Duitsland overkwam. Voor een land met krap 400.000 inwoners maar wel ruim 220 banken, is dit de doodsteek voor de econo mie. Andere landen, waaronder Nederland, vinden de 20 pro cent weer veel te laag. Immers: de spaarder zou in eigen land al snel 50 of 60 procent inkom stenbelasting betalen over de rente. Vandaar dat minister Zalm van financiën hamert op informatie-uitwisseling, wat evenwel voor Luxemburg, Duitsland en Oostenrijk weer onacceptabel is wegens het al daar bewierookte bankgeheim. Ook Groot-Britannië kent geen wettelijke basis om dit soort bankinformatie door te spelen. Een eerder geopperd alternatief van Zalm kreeg evenmin een warm onthaal. De minister kan leven met een bronbelasting van 25 procent, mits dit geld dan wel naar het thuisland van de spaarder gaat. Waarom zou je immers Luxemburg de op brengst van de bronheffing la ten houden, als dit land nota bene zelf de mogelijkheid voor de belastingontduiking creëert. „Boevenstreken moet je niet belonen", menen Nederlandse diplomaten. Het voorstel.van Monti voorziet evenwel niet in een dergelijke belastingverrekening tussen twee landen. Zoals het ook niet voorziet in een oplossing voor de gevreesde uittocht van spaarders naar Zwitserland of welk belastingparadijs met bankgeheim buiten de EU dan ook. Denkbeeldig is die spaarylucht geenszins, zoals het Duitse voorbeeld aantoont. Zeker als straks ook nog eens het risico van wisselkoersverliezen ver- saan dwijnt met de komst van pje| euro-rekening in het buit£en land ndo; Het Monti-plan is door El^ c plomaten dan ook 'met en0Dge reserves' ontvangen. „Wel ben het beleefd maar snoe afgeschoten", zegt een vaiTE] Hun bazen, de ministers, i vrijdag in ieder geval dezeZiESUl beleefdheid opbrengen. V<kech paniek is gezien de onderl)r8en verdeeldheid nog geen redpria Temeer daar over dit soorflet SI cale zaken ieder land een di torecht heeft. Er zal via hePgbjl landenpunt nog heel wat i( niet illegaal Nederland binnen?* nie men, alvorens een EU-regA*e P daar een eind aan maakt. ctic

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2