Joos over indere Rustijden In korte broek met kaasbrik naar de markt Rijn Veenstreek Advocaat beschuldigt incestslachtoffer van 'rijke fantasie Knikkeren in Vreugdeoord EWR en gemeenten helpen bij het besparen van water Bedrijfje moet schuur in Woubrugge verlaten DE BOER OP Freelander -JDERDAG4JUNI 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETAKROFT. 07 1 -535641 1 meenten protesteren bij provincie Procureur-generaal eist vier jaar cel tegen vader provincie Zuid-Holland heeft geen goede beurt ge- Jet door busmaatschappij ZWN toestemming te ge- de dienstregeling om te gooien. De gemeenten Al- n, Ter Aar, Jacobswoude, Nieuwkoop, Rijnwoude en neer protesteren in een brief aan gedeputeerde T. ;en heftig tegen die goedkeuring. DEN HAAG/BOSKOOP ROBBERT MINKHORST Ongeloofwaardig, onbetrouwbaar en op een aantal punten 'absoluut onaan nemelijk'. Advocaat M. Groen van de 47-jarige Boskoopse vader zei gisteren voor het gerechtshof in Den Haag over de verklaring van de dochter dat zij 'of een goed geheugen had of er dingen later bijhaalde om de gaten op te vul len'. Groen ging uit van het laatste. Hij verdacht het inmiddels 17-jarige meis je, dat haar vader beschuldigt van ja renlange en grove incest, van een rijke fantasie. Procureur-generaal J, Dekking zag dat helemaal anders. De getuigenissen van de dochter waren overtuigend ge noeg. Ze eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier jaar, dezelfde straf die dè officier van justitie in 1997 de man wilde opleggen. Hij werd toen wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Welwillend „Wie gelooft u? Daar komt het op neer", hield Groen rechter J. Borgesius voor. Volgens de advocaat heeft het openbaar ministerie de verklaring van de dochter altijd 'zeer welwillend beje gend'. „Ik mis de kritische benadering. En daar is juist alle aanleiding toe. Ze staat volkomen alleen in haar beschul- Het meisje stapte in 1996 naar de politie. Daar deed ze, in verschillende sessies en met grote moeite, uit de doeken wat haar tussen 1984 en twee jaar terug allemaal was overkomen. Het begon op 4-jarige leeftijd, vertelde ze, met onzedelijk betasten. Drie jaar later dwong hij haar hem te bevredi gen. Op haar negende werd ze. volgens eigen zeggen, voor het eerst verkracht. De getuigenis van de moeder was voor procureur-generaal Dekking van grote waarde. Zij vertelde dat haar dochter soms onder de blauwe plek ken thuiskwam, maar dacht dat ze die opliep bij het damesvoetbal dat ze speelde. Eerder kwam de zaak op 22 april voor. Omdat de vrouw toen niet kwam opdagen vroeg Dekking om uit stel. De moeder is op 20 mei achter ge sloten deuren gehoord. De ervaringen van de vrouw, haar kijk op het leven en het gedrag van zowel haar man als haar dochter, sloten in de ogen van Dekking nauw aan op de beschuldi gingen van het meisje. Advocaat Groen had meer redenen om de verhalen van de dochter als on geloofwaardig te bestempelen. Voor herinneringen die zo ver teruggaan, waren ze 'opvallend goed gedetail leerd'. Ze zei eens dat ze haar vader na sinterklaas in 1996 niet meer had ge zien, maar ging in 1997 toch met hem mee naar zijn huis. „De procureur-ge neraal noemt dat discrepantie. Ik noem het gewoon een bikkelharde leugen." Ze weigerde medisch onder zoek. ook nadat ze in januari van dit jaar opnieuw zou zijn verkracht. „Mijn cliënt heeft een alibi. Hier valt het meisje door de mand." Rechter Borgesius doet op 17 juni uitspraak. iN AAN DEN RUN» :es gemeenten, die samen Intergemeentelijk Overleg- an Rijnstreek (Igor) vormen ie provincie onderzoeken lieuwe opzet van het open- vervoer. In maart van dit vroeg het overlegorgaan de ^^Éncie daarom al geen grote MBideringen in het streekbus- SSner goed te keuren, zolang HKudie naar een nieuwe op- JJiet is afgerond. Deze heeft verzoek echter in de wind igen. „Een ongelukkige re- vindt IGOR-woordvoerder ion. Volgens hem leiden de gingen tot verwarring en ïgrip bij de reiziger, ilgens woordvoerder J. Dis- 13 Ion de provincie niets an doen dan instemmen met /vijziging die de busmaat- Zo qppij voorstelde. „Zij moet begroting rondkrijgen en 000,-vas de meest efficiënte ma- Wij kunnen niet verlangen .de ZWN lijnen handhaaft vo° lelfs met subsidie niet kos- lekkendzijn." Vooral reizigers in Woubrug- ge, Ter Aar, Langeraar, Aarlan- derveen en Nieuwkoop zijn ge troffen door de veranderde bus tijden en -routes. De Ter Aarse wethouder openbaar vervoer E. Kraak wil onderzoeken of een andere Vervoersmaatschappij kan worden ingeschakeld. „Het lijkt mij een uitstekend plan om de ZWN er uit de gooien, want deze dienstregeling is een schande." Die maatregel gaat andere gemeenten te ver. Het onderzoek naar de nieu we opzet van het streekbusver- voer is niet, zoals gepland, voor de zomer afgerond. De provin cie zegt meer tijd nodig te heb ben. In de nieuwe vorm zou in- validenvervoer kunnen worden gecombineerd met regulier openbaar vervoer. Dat betekent dat ook een niet-gehandicapte met een invalidenbus de bood schappen kan doen. Bovendien moet het vervoer vraaggericht worden. Dat vereist een actieve re houding van de klant en be tekent meer werk voor de bel bus. isde arrestatie in Veense drugszaak /c farendsveen/leiderdorp jolitie heeft een zesde aanhouding verricht in een omvangrijke -bende. Het gaat om een 26-jarige man uit Roelofarendsveen. ^^^gin mei werden al twee mannen en een vrouw uit Oude Wete- ^■opgepakt. Zij werden op heterdaad betrapt bij het handelen in ^■-pillen. Bij huiszoeking werden toen achthonderd pillen ont- een hoeveelheid cocaïne en enkele hennepplanten. Tien da- Hplater werden nog een Veense vrouw en een man uit Oude We- 2J£ig aangehouden. Het onderzoek naar de bende begon in febru- ^Bvijkagenten constateerden toen een duidelijke toename in het ^^Bsgebruik bij jongeren. De politie verwacht op korte termijn Hatched nieuwe aanhoudingen. alphen aan den run Knikkerkampioentjes konden gistermiddag hun kunsten naar hartelust tonen in speeltuin Vreugdeoord in Alphen. Op de eerste landelijke knikkerdag, een initiatief van jeugdblad Okki, kwamen ruim tweehonderd kinderen af. Naast gewoon knikkeren konden ze ook andere knikkerspelletjes doen. Alle deelnemers kregen na afloop een aandenken mee. foto engel lameijer RIJNWOUDE/ALPHEN AAN DEN RIJN Voor inwoners van Alphen en Rijnwoude zijn vanaf morgen vijfhonderd pakketten met wa terbesparende artikelen voor een 'zacht prijsje' te koop. Beide gemeenten en de EWR subsidi ëren de actie 'Wijs met water', om mensen bewuster te leren omgaan met het gebruik ervan. In het actiepakket zitten een spaardouchekop, een waterbe sparend mondstukje voor de kraan (een spaarperlator) en een wc-waterstop. De actie loopt zolang de voorraad strekt, maar uiterlijk tot 1 december. Gisteren reikten de milieuwet houders van Alphen en Rijn woude, Lyczak en Geenjaar-Co- vé, de eerste twee pakketten aan een Alphenaar en een Rijn- woudenaar uit. Wie de waterbesparende arti kelen installeert, bespaart 35 li ter water per dag, voorspellen de gemeenten en de EWR. Ne derlanders verbruiken nu ge middeld 135 liter. De initiatief nemers beloven verder dat wie een pakket koopt, de kosten er binnen een jaar al uit heeft. Bij Zwartrijder gepakt ALPHEN AAN DEN RUN» De politie heeft gisteren op het Stationsplein in Alphen een 19- jarige Waddinxvener aangehou den. De man reed in de trein tussen Leiden en Alphen zonder een geldig kaartje. Aan de con ducteur gaf hij bovendien een valse naam op. vijf minuten douchen en vijf toiletspoelingen op een dag scheelt dat zo'n tachtig gulden per jaar op de water- en ener gierekening. Het duurste actiepakket, met een luxe douchekop, kost 72,50. Leen Kwakernaak (85) zou zo weer boer worden r in deze tijd zou Leen Kwa- *iaak beslist niet willen zijn. lans dat beweert de 85-jarige stellige overtuiging. Al die ten, regels, de overheid die nalaat om het leven voor de ïriër te verzwaren en te ver ten en die computer zijn H een doorn in het oog. Kort rna merkt hij echter op dat hij de kans kreeg om zijn le- over te mogen doen tóch ;r boer zou willen worden, liefde voor de dieren, de na- r en het vrije leven krijgt al !r snel de overhand, moet er t aan den dat ik n hele le- op een itoor pracht. )rtdurend I baas in buurt die 1 overal eit. Geef het boe leven ar", zegt Mphenaar nzend. an kan je jder je aan N^jand te •eten sto fje gang uitbreiden was niet mogelijk. En om vandaag de dag te kunnen overleven heb je toch wat meer ruimte nodig. Die kregen ze in De Wilp bij Apeldoorn. Boven dien namen ze ook nog' melk- rechten mee. Emotioneel vond ik het niet zo leuk. Er liggen heel wat herinneringen. Leen zit onrustig op zijn stoel. Hij en zijn vrouw tOasiena heb ben net een korte vakantie ach ter de rug. Leen staat dan ook te popelen om even naar de die ren aan de overkant te gaan. „Ik heb dan zelf geen koeien meer, maar loop Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en In deze aflevering blikt rtom een ariër die ilist niet aar fers ZOU len en een m p mooie I heeft meegemaakt. Ook al 6 het soms hard werken en a hij met moeite het hoofd r Uren water houden. Vooral in n beginjaren, nadat hij als 17- uttlge de verantwoordelijkheid )r het familiebedrijf moest Igen. Samen met zijn moe- jin de Gnephoek geboren en logen Kwakernaak zat op de geveer 300 jaar oude boerde- poor en Tegen, die heel lang familiebezit is geweest. Hoe lg is niet helemaal duidelijk, let deed me dan ook heel wat inm'n dochter en schoon- on de boerderij vijf jaar gele nvan de hand deden. Te- ïht was die beslissing, want Alphenaar Leen Kwakernaak (85) terug in de tijd. En wat blijkt? Hij zou zo weer boer worden als hij opnieuw tuur ons biedt." In 1937 werd Kwakernaak zelfstandig boer op Voor en Tegen. Al was hij al veel eerder ver antwoordelijk voor het rei len en zeilen op het be drijf: hij was nog maar elf toen zijn vader overleed. „Als 17-jarige in de korte broek met de kaasbrik naar de martin Bodegraven. Op een gegeven moment zei ie mand tegen mijn moeder, dat het toch beter was dat Leen in een lange broek zaken deed in Bodegraven. Schitterend was die tijd. Vanuit de hele omge ving kwamen de kaasboeren naar Bodegraven. Het laatste stuk ging de zweep over de paarden en kwamen ze dam pend van het zweet aan. Mach tig gewoon", kijkt de Gnephoe- ker terug. „lammer dat dit verloren is ge gaan. Zoals er zoveel weg is wat heel mooi was. Al heeft de tech- „De boeren komen nu pas om zeven uur uit bed. Dat was vroeger wel anders." foto hielco kuipers met al die apparatuur en ma chines. Om een uur of zeven gaan ze er pas uit", merkt de Al phenaar op. .Al hebben ze het op een ander gebied weer heel zwaar." Ook financieel gezien waren de beginjaren van de Leen en Klasiena niet eenvoudig. „In 1937 kreeg ik twee cent voor een liter melk en 11 cent voor een pond kaas. Ik weet nog dat ik lammeren, kocht voor een be paalde prijs die een jaar later weggingen voor datzelfde be drag. Varkens mestte ik voor ne gen cent per kilo. Ik begrijp niet dat ik het heb volgehouden. Ik heb altijd de kracht en het ini tiatief gehad om door te mogen niek ook goede dingen ge bracht, waar de boer zijn voor deel mee heeft gedaan. Dat be sef je niet op dat moment, maar pas later. Dan merk ik dat de ontwikkeling erg snel gegaan is, want eigenlijk is het nog maar zo kort geleden dat het paard en bijvoorbeeld het kaasmaken of hooi opsteken vanaf het land op de wagen en later in de barg nog met de hand gebeurde. In de zomer had je niet eens de tijd om fatsoenlijk te eten", kijkt Kwakernaak terug. „Om half vier uit bed om de koeien te melken en op zondag een uur eerder omdat wé naar de kerk gingen. Wat dat aangaat is het boeren nu een luxe bestaan, gaan. Samen met mijn vrouw, die 34 jaar lang kaas heeft ge maakt. Twee keer per dag. Al heel vroeg stond ze op het vuur water te koken, want een boiler hebben we nooit gehad. Daar naast had ze de zorg voor het gezin en hielp ook nog als het nodig was." Ondanks zijn drukke bestaan - eerst met twee knechten, maar die werden te duur - heeft Kwa kernaak zich ook nog ingezet op velerlei gebied. Zo was hij onder andere actief binnen het pol derbestuur De Gnephoek, de Christelijk Boeren en Tuinders Bond (CBTB), de Brandassuran- tie Woubrugge en Omstreken en bij de kerk was hij ouderling. „Ik stond er niet op te wachten, maar rolde er gewoon in. Vooral ook omdat ik het belangrijk vond en nog steeds vind dat een boer op de hoogte moet zijn en blijven van ontwikkelingen in zijn bedrijfstak, maar ook daar buiten. Als je alleen maar in de polder zit hoor je wel veel, maar er is meer. Daar heb ik altijd oog voor gehad ook al kostte het me veel tijd. Het was het waard. Dat heb ik m'n kinderen ook al tijd meegegeven. Zelfs nu, ook al ben al jaren geen boer meer, wil ik nog weten wat er zich af speelt en welke ontwikkelingen zich voordoen." Vanaf 1971 is Kwakernaak geen zelfstandig boer meer en ver huisde hij naar de andere kant van de weg. Nu zit hij aan de Oude Rijn. Zijn vier zoons had den geen interesse om te gaan boeren, zodat zijn dochter en schoonzoon op het bedrijf kwa men. Al wil dat niet zeggen dat hij op zijn lauweren is gaan rus ten. Vanaf die tijd bedreef hij, zoals hij het zelf lachend om schrijft, liefdadigheid. Eerst op Voor en Tegen bij zijn dochter en schoonzoon en later bij de nieuwe eigenaar. Een mens moet wat te doen hebben. Nu heb ik mijn tuin en bezit wat klein grut, zoals konijnen. Die beschouw ik maar als mijn koeien. Daarnaast doe ik nog wat andere dingen, zoals het rondbrengen van maaltijden voor Tafeltje Dekje, want stilzit ten kan ik zo moeilijk." kees van kuilenburg woubrugge marun kramp Een bedrijfje, dat is gevestigd in een boerenschuur bij de Zwethoeve op de hoek van de Zwetweg en de Boddens Hosangweg in Woubrugge, moet verkassen. De gemeente Jacobswoude heeft dat beslo ten, omdat het perceel alleen mag worden gebruikt voor agrarische doeleinden. Zij heeft de huurder, de eigenaar van het antiekzaakje Allo-Allo aan de Vierambachtsweg, daarom bestuursdwang aan gezegd. De huurder gebruikt de schuur al enige tijd als werk plaats voor het opknappen van oude meubels. De ge meente ondekte onlangs dat dit in strijd is met het bestem mingsplan en de hinderwet. Al eerder werden er op het ter rein bij de Zwethoeve activi teiten ontplooit waarvoor geen vergunning was afgegeven. Boer Van Stralen hield daar vorig jaar illegaal varkens van een vriend uit een gebied waar destijds de varkenspest heer ste. De huurder die nu de wacht is aangezegd krijgt ongeveer een maand de tijd om een an der onderkomen te zoeken. Of dat lukt is de vraag. Hij ver blijft tot halfdeze maand in het buitenland. Met gevoel. Een gevoelige sensor voorop de BeoVision MX 4000 meet voortdurend het omgevingslicht in de kamer. Doet u het licht aan, of breekt de zon door de wolken, dan worden automa tisch kleur, co.ntrast en helder heid aangepast Beeldkwaliteit vraagt gevoel voor de manier waarop mensen televisie kijken 3 jaar garantie BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17 Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279 USSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. 0EG5TGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST nieuwe Freelander: nu al een legende. Vanaf ƒ57.950,-. Bekijk 'm, ontdek 'm, ervaar 'm. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21