Studenten woedend over 'lucratieve deal' lunder Rijkswaterstaat met tracébesluit A4 Warmond wil subsidie voor projecten in het Groene Hart 0,-i eekpartij na ruzie er lekke banden Leiden Regio assenaar udt grote toonmaak deel dorp 'A4-race nog niet gelopen' Pampus 'gedoopt' in Warmond Buurt heeft geen medelijden met krakers ERDAG 4 JUN11998 vaikcw huizen Wassenaar goedgekeurd "|aar De bouw van maximaal vier woningen op de kop U8 VI» Wittelaan in Wassenaar kan beginnen. De Raad van State erf.sta^ezwaren van omwonenden uit de Wittelaan en de Van )71'5Vllaan verworpen. De buren vinden dat het woonklimaat \/p-.verkeersveiligheid worden aangetast door de komst van de i '[gen op de plek waar nu nog een eikenbosje staat. Ook v^enmen voor bedreiging van de diersoorten in de groen - '1 -4021 van enkele tientallen vierkante meters. De Raad van State ;er niet overtuigd geraakt door de argumenten van de om- lden. ^erdorper hoeft cel niet in o^g/leiderdorp De 52-jarige Leiderdorper, die twee weken *£)g$n wegens belediging en mishandeling van gemeente inaren voor het gerechtshof in Den Haag moest verschij- reeg gisteren een voorwaardelijke celstraf van zes weken ;gd. Eerder veroordeelde de politierechter de Leiderdorper 1 celstraf van twee maanden, waarvan één voorwaardelijk. fn werd toen bij verstek veroordeeld, omdat hij de dag- jig niet kon lezen. De Leiderdorper ging vervolgens tegen spraak in beroep. De man viel de ambtenaren begin vorig in omdat hij zijn ventvergunning voor een bloemenstalle- ijt was geraakt. Daarnaast werd hij in zijn ogen onterecht uitkering gekort. )rp afke van der toolen oschadebedrijf Kwik-Fit Kabelbaan in Leiderdorp ;n 65-jarige man uit Lei- 5 een 37-jarige plaatsge- et een mes gestoken. Die een verwonding aan zijn ip naar het Rijnland Zie- s gebracht. »ns de politie gaat het hijnlijk om twee beken- e al eerder die dag ruzie i. De oudere man was 's {s al bij het politiebureau »eweest om aangifte te m vernieling van zijn au- i banden waren voor de te keer lekgestoken, en elde de politie dat hij de ;e man daarvan ver- chef ernastraatsma.071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5 'Als het moet clan gaan we gewoon procederen dacht. Vervolgens is hij met zijn vriendin per fiets naar de auto reparateur in De Baanderij ver trokken, om informatie in te winnen over een stel nieuwe banden. Even later dook daar ook de vermoedelijke dader van de lekgestoken banden op. De politie denkt dat de jongere man de oudere naar het auto bedrijf was gevolgd. De woordenwisseling die tus sen de twee mannen en de vrouw ontstond, liep al snel uit op duwen en slaan. De 65-jarige Leiderdorper kreeg een stomp in zijn gezicht, en trok daarop een knipmes. Daarmee stak hij zijn jongere plaatsgenoot in het gezicht. Vervolg voorpagina Van een gedwongen ver huizing van studenten is volgens de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) geen sprake. Dat zei woordvoerder N. Stikkel- orum gisteravond tijdens een informatie-avond op het barakkenterrein aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest. Gezien de hef tige reacties uit de bomvol le zaal lijkt de groep die be reidwillig is om vervangen de woonruimte en schade vergoeding te accepteren, niet groot. oegstgeest heino van benthum/judy nihof Hoeveel vluchtelingen er daar om over drie maanden al hun intrek kunnen nemen in de ba rakken is nog niet duidelijk. Dat hangt af van de wil van de hui dige bewoners om elders woon ruimte te accepteren of om bin nen het complex te verhuizen. De ironie wil dat de 23 vluchte lingen die al in de barakken wo nen ook op zoek moeten gaan naar vervangende woonruimte. „We willen een oplossing zoe ken voor de mensen die hier willen blijven wonen, maar er komen in ieder geval geen nieu we studentbewoners meer bij", aldus Stikkelorum. De COA wil vluchtelingen apart van studenten huisvesten. Alleen in de vrijgekomen barak ken worden zogeheten 'status houders' gehuisvest. De komende jaren worden de leegstaande barakken in de ogen van de SLS rendabel ge maakt door er vluchtelingen in te huisvesten. En juist dat zake lijke aspect steekt de studenten. „Het is gewoon een lucratieve deal voor de stichting en wij moeten daar voor opdraaien. Ruim voor de informatie avond begint is er op het terrein al de nodige commotie over de plannen van de SLS. „Wij zijn honderd keer linkser dan de meeste mensen", zegt Arnica. Ze zit met een groep studenten buiten in de zon, pal voor een van de haveloze barakken aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest. Ze wil net als de an deren niet op stel en sprong verhuizen. Maar hun verzet be tekent niet dat ze de vluchtelin- gèn, die in hun barakken ko men wonen, iets misgunnen. Laat dat duidelijk zijn. De stu denten begrijpen alleen niet waarom de COA zoveel asiel zoekers bij elkaar stopt in een 'uithoek'. „De mensen integre ren zo toch niet. Ze worden ge dumpt buiten de samenleving van Oegstgeest en Leiden", roept een van de studenten. De huidige situatie in het wooncomplex, waarin 23 vluch telingen onder de 170 studen ten leven, bevordert de integra tie volgens hen wél. „Met een aantal van hen hebben we goed contact. Af en toe drinken we een biertje met elkaar", zegt Thijs. Zelf vinden de studenten het juist prettig dat het complex zo afgelegen ligt. Er moet heel wat gebeuren wil de SLS de 'harde kern' van de barakbewoners naar een studentenflat krijgen in Leiden. „Dan wordt het de 'Peli' of de 'Klikspaan'", zegt Laura met een vies gezicht. Ze is een van de weinige vrouwelijke bewoners. De studente koos be wust voor de barakken omdat de kamers ruimer zijn dan in de meeste studentenflats. Ook trok de vrijheid haar aan. Thijs knikt instemmend. „Er is een soort subcultuurtje hier. Heel gezellig. Het is een hechte gemeen schap. Als het mooi weer is, zit iedereen buiten. Soms stoken we een kampvuurtje. Dat soort dingen kan niet in een studen tenflat." De studenten aan de Oude Rijnsburgerweg malen niet om luxe. Ze leven in een onderko men dat zijn langste tijd heelt gehad. De buitenkant van de barakken heeft al jaren geen verfje meer gehad en altijd ha pert er wel ergens een kachel, of een wc. Niet voor niets hebben de studenten één van de barak ken 'Klein Siberië' gedoopt. „Het is hier een armetierige boel", lacht Thijs, „Maar dat is nu juist de charme." Ook de kabeltelevisie heeft de Oude Rijnsburgerweg nog niet bereikt. „We kunnen alleen Ne derland 1, 2 en 3 ontvangen. Met sneeuw", zegt Thijs, liet maakt niet uit, ze vermaken zich toch wel. „Ondanks alle ongemakken hééft het hier iets." Arnica weet wat dat 'iets' is. „Het is hier een utopia, dat echt bestaal." acébesluit A4 bevat een pikante t. Ter hoogte van de Leiderdorpse an komen volgens het ministerië- uit geluidsschermen van dertien loogte, die slechts twee meter bo- ït maaiveld uitsteken. Dat riekt e door Leiderdorp zo vurig ge- maar door minister Jorritsma irkeer en waterstaat geweigerde Gisteren zette Rijkswaterstaat de T in een advertentie in de kranten maar ging daarmee volgens de envereniging A4 nóg eens in de e Belangenvereniging heeft Rijks- taat gevraagd de advertentie te feren. waterstaat schrijft in de 'Toelich- ftar erna straatsma ide week houdt de ge- e Wassenaar een grote imaakactie in een ge- van het dorp. Alle stra- 1 plantsoenen van de eenkreek tot aan de Van i van Nijeveltstraat en Oostdorperweg tot aan in Duivenvoordenlaan n grondig schoonge- jemeente houdt de actie mdat de buurt vuil is, ïnidat het 'nog schoner Vlet vereende krachten n de straten 'groots aan- Wethouder Vriesen- Dutilh geeft maandag 8 let officiële startschot e actie. schoonmaken en op en van de wijk gebeurt ruimste zin des woords. Heen wordt het zwerfa- geruimd en het onkruid derd, maar ook worden Jnkjes van een nieuw tgje voorzien. Verkeers- |i worden schoonge- gerepareerd of vervan- loszittende stoeptegels D aangepakt, evenals af- Icen. Jemeente hoopt dat dat irtbewoners een helpen- ld toesteken bij het ver en van zwerfafval. Bo- tn kunnen ze via een al telefoonnummer op- Dgen en/of klachten jver bijvoorbeeld scheef- pde borden, loszittende egels en grafitti. Schoonmaakactie wordt Öe tweede keer gehou- torig jaar werd de wijk Joord onder handen ge- ti. Het is de bedoeling een periode van onge- hjf jaar de gehele ge- fe wordt doorlopen. ting Tracébesluit A4' dat men uit het be sluit kan opmaken, dat de dertien meter hoge geluidsschermen over de volle lengte van het tracé tussen Oude Rijn en Ericalaan slechts zo'n twee meter boven het maaiveld uitsteken. „Dit is echter al leen het geval op het diepste punt van het aquaduct en niet voor het gedeelte waar de weg begint te stijgen", aldus Rijkswaterstaat in de advertentie. Juist omdat het om de Ericalaan gaat, is de blunder zo pikant. Over dit punt van het traject is veel te doen is geweest. Minister Jorritsma vindt het te duur om de tunnel die bij de Oude Rijn begint een eindje verder door te trekken tot voorbij de Ericalaan. Leiderdorp heeft slechts kort geleden het verzet tegen een viaduct opgegeven. In de advertentie benadrukt Rijkswa terstaat dat de A4 ter hoogte van de Eri calaan op zes meter boven het maaiveld komt te liggen, en dat de geluidsscher men daar nog eens zes meter bovenuit steken. Maar deze nieuwe formulering wekt juist weer grote verbazing bij de Belangenvereniging A4. Zozeer zelfs, dat zij gisteren Rijkswaterstaat heeft ge vraagd om weer een nieuwe advertentie te plaatsen. „Het plan is dat de Ericalaan twee meter zakt, en dat het viaduct daar zo'n vijf meter bovenuit steekt. Dus drie meter boven het maaiveld, geen zes me ter. Zoals het er nu staat, is die geluids wal nog hoger dan de flat die daar staat", legt woordvoerder J. Tieken van de Belangenvereniging uit. „Volgens Rijkswaterstaat gaat die passage in de tekst echter over een extra hoge 'hobbel' even voorbij de Ericalaan. Maar als wij dat al niet uit de tekst begrijpen, hoe moeten anderen het dan wel snappen?" De Belangenvereniging bereidt mo menteel een bezwaarschrift tegen het tracébesluit voor, omdat ze op het standpunt blijft staan dat een onder grondse kruising de enige acceptabele oplossing is. Rijkswaterstaat stelt overi gens in de advertentie dat bezwaar schriften tegen het tracébesluit óók be trekking kunnen hebben op de gisteren gepubliceerde toelichting. Dit omdat met die toelichting het tracébesluit 'niet is gewijzigd, maar verduidelijkt'. Be zwaarschriften kunnen nog tot 18 juni worden ingediend. warmond Het Warmondse park Groot Leerust oogt een stuk kaler nu de grootste rode beuk van het parkje is geveld. Gisterochtend ging de bijl in de zeker honderd jaar oude reus die vlak bij het koepeltje aan het water stond. Tak voor tak werd de boom 'uitgekleed' waarna de stam werd omgezaagd. Onlangs bleek uit onderzoek dat de beuk hol was van binnen. De gemeente besloot geen risico te nemen en de boom weg te halen, voordat hij het zou begeven. Volgens een woordvoerder van de gemeente was de boom niet meer te redden. „Beuken kunnen heel oud worden, maar het houdt een keer op." FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiderdorp afke v Tweede-kamerlid Marijke Vos van GroenLinks is niet van plan zich neer te leggen bij de weige ring van minister Jorritsma van verkeer en waterstaat om de A4 ter hoogte van de Ericalaan on dergronds te laten gaan. „De ra ce is nog lang niet gelopen." Vos vindt het jammer dat de Leiderdorpse gemeenteraad het verzet tegen de plannen van Jorritsma onlangs heeft opgege ven „Het alternatief van de Be langenvereniging A4 verdient nog steeds een serieuze kans." Het GroenLinks-kamerlid weet nog niet wat voor actie ze pre cies gaat ondernemen. Het zou kunnen zijn dat ze aan de wens van de Leiderdorpse afdeling van haar partij voldoet, en Jorri tsma vraagt om een dubbele aanbesteding voor de verbre ding van de rijksweg in Leider dorp. Op die manier zou, bij eventuele meevallers, snel kun nen worden omgeschakeld tus sen de bovengrondse plannen van Jorritsma en de wens van Leiderdorp: de duurdere tun: nelbak. Rijkswaterstaat heeft Leiderdorp beloofd om meeval lers te besteden aan door de ge meente gewenste verbeterin gen. warmond Lex van Balen uit Voorschoten bezorg de Warmond gisteren een primeur. Zijn nieuwe Pampus-zeilschip werd te water gelaten in de Ka- gerplassen en dat was nog niet eerder voorgeko men in de 64-jarige geschiedenis van het wed strijdschip. Meestal gaan ze in Friesland te water of in Loosdrecht, maar nooit in het Kaaggebied. Voor de Kaagsociëteit was dit reden voor een feestje. Van de Pampus zijn er in totaal 415 gebouwd. Te genwoordig worden ze haast niet meer gemaakt. De 70-jarige Van Balen - die al dertig jaar lid is van de Kaagsociëteit - wil zijn nieuwe schip vooral ge bruiken voor zeilwedstrijden. Hij doet steeds aan 'hele bergen wedstrijden' mee. „Ik ben nog in zo'n goede conditie. Pas als het echt niet meer gaat, stop ik ermee." Dit weekeinde neemt Van Balen deel aan een wedstrijd in Loosdrecht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN warmond erna straatsma Warmond hoopt op subsidie uit het rijksbudget voor projecten in het Groene Hart. Er zijn aanvra gen ingediend voor bijdragen in de kosten van rioleringen in het buitengebied en voor recreatie voorzieningen op het eiland Koudenhoorn. „We staan op de rol", zegt burgemeester I. van der Wel. „In eerste instantie hebben de aanvra gen een positieve status gekregen. Maar ze waren nog niet zo concreet dat we al voor subsidie in aanmerking kwamen." B en W dienen op korte termijn nader uitge werkte subsidievoorstellen in bij het rijk, om snel kans te maken op een rijksbijdrage. Voor het ei land Koudenhoorn hoopt het college op geld voor extra aanlegplaatsen bij 't Joppe en de realisatie van een groepskampeerplaats. De plannen maken deel uit van het gemeente lijke beleidsplan voor toerisme en het master- plan. Zelf heeft de gemeente weining financiële mogelijkheden om de daarin voorgestelde plan nen te bekostigen. leiderdorp afke van der toolen vervolg van voorpagina De Leiderdorpers die naast de voormalige plasticfabriek aan de Van der Valkboumanweg wonen, hebben weinig medelij den met de zeven krakers die vanochtend vroeg dakloos wer den door de brand in hun on derkomen. „Dit had al veel eer der moeten gebeuren", merkten een paar van hen tijdens het na blussen op. Volgens de omwo nenden veroorzaakten de kra kers veel overlast. Een van de buurbewoners liet deze krant onlangs weten dat in het kraakpand wekelijks house party's werden gehouden, 'waar de hele buurt horendol van werd'. De politie nuanceerde dit beeld: het zou niet gaan om party's voor honderden men sen, en de krakers zouden mee werken aan het beperken van de geluidsoverlast. De voormalige plasticfabriek van Nutproduct is nu ruim an derhalf jaar buiten bedrijf, en wordt binnenkort gesloopt. Het gebouw moet plaatsmaken voor een vijf verdiepingen hoge woonflat, met bedrijfsruimtes op de begane grond. De omwo nenden protesteren overigens ook tegen de komst van die flat. Die vinden ze te hoog. Volgens brandweercomman dant K. Vons waren er op het moment van de brand zo'n ze ven Engelse krakers aanwezig. Twee van hen hebben lichte snijwonden opgelopen toen ze het pand verlieten. Een paar van de krakers liepen vanoch tend om zeven uur verdwaasd in het uitgebrande pand rond. Van het achterste gedeelte was niets over dan een ineengezakt zwartgeblakerd geraamte. Vol gens een kraker sliepen daar twee van de bewoners. Hij heeft geen idee hoe de brand is ont staan. -Ook de brandweer wist dat vanochtend nog niet. Er werd nog wel naar de oorzaak ge zocht, maar dat onderzoek zal volgens Vons niet tot het uiter ste worden doorgezet: „Het pand zou toch gesloopt worden. En er zijn geen slachtoffers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19