Rel rond project Marokkaanse ouders 'Liever deze agent dan de meester' te Dimarco Design Isimaakt modellen voor de show 11 Veg vrij voor privatisering muziekschool ^sintratuin Celstraf voor drugshandelaar Leiden Regio Rondom de Maredijk viert gouden jubileum lANDELPI WANDEL sprai KORT EN ZAKELIJK Ondernemers in de Leidse regio krijgen nog een keer de kans om mee te doen aan een vrijwillig bodemon derzoek van de Stichting Bodem Sanering in gebruik zijnde Bedrijfsterreinen Zuid-Holland. Deze BSB-operatie is een initiatief van de Kamers van Koophandel en de werkge versorganisaties. Door de Wet Bodemsanering moe ten bedrijven aantonen dat zij geen bodemverontreini ging hebben veroorzaakt. Wie niet vrijwillig aan een bodemonderzoek wil mee doen, wordt daartoe in een later stadium gedwongen door de provincië. Duizend bedrijven in Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten en Zoe- terwoude hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen van de stichting. Om de bedrijven goed te informeren houdt de Kamer van Koophandel op maan dag een bijeenkomst. Aan vang 20.00 uur aan de Sta tionsweg 41 te Leiden. De Wereldwinkel aan de Burgsteeg 12 in Leiden staat deze maand in het teken van reizen. Om die reden wordt in juni speciaal aan dacht besteed aan tassen, portemonnees en rugzak ken. Een 34-jarige Katwijker is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel straf - waarvan zes maanden voorwaardelijk - voor handel in verdovende middelen. Behalve de 34-jarige Katwij ker werden ook een 21-jarige plaatsgenoot, een 31-jarige Rijnsburger en een 38-jarige Leiderdorper aangehouden. De tweede Katwijker kreeg twee weken geleden dezelfde straf als de 34-jarige voor handel in co caïne. De Rijnsburger had een netwerk van 'lopers' om zich heen verzameld, die pillen ver kochten in Katwijk en Noord wijk. Hij kreeg voor de zes jaar die hij in verdovende middelen handelde een gevangenisstraf van 4,5 jaar opgelegd. De Leiderdorper werd opge pakt met een kleine hoeveel heid hennep in zijn bezit. Hij moet op 2 september voor de rechter verschijnen. GROOTS IN OUTDOOR TOP IN KWALITEIT SCHERP IN PRIJS Fjallraven broek Microvezel Sneldrogend Dames/Heren maten Van 249,- Voor: 189,- met gratis originele leren Fjèllréven riem t.w.v. 39,- Broeken met afritsbare pijp Vanaf ƒ79,- Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis v. KOMPAS DERDAG 4 JUN11998 uiszorg levert maaltijden /Li Thuiszorg Groot Rijnland levert sinds gisteren diepvries- y jtïjden die thuis kunnen worden opgewarmd in de oven of netron. De maaltijdservice Apetito bezorgt elke woensdag 8,75 gulden per stuk zeven maaltijden in het werkgebied 3root Rijnland. Deelnemers kunnen kiezen uit Nederlandse, :.orr!f inlandse en vegetarische gerechten. Er zijn ook speciale di- 1C iaaltijden. Meer informatie via telefoonnummer 071- zlJn to4. t datjdenaar achter hennepkwekerij i aan e r-hrfUK» Een 32-jarige Leidenaar heeft zijn aandeel in de hen- in rijrfwekerij die 12 mei in de Katwijkse Rahusenstraat werd op- ;tiger,ld, bekend. De man was huurder van het bedrijfspand waar- is orrf kwekerij zich bevond. Hij gaf toe meegewerkt te hebben het opzetten van de kwekerij met 1200 planten. irfballers naar provinciale titelstrijd (j. De Leidse Zijlwijkschool doet zaterdag mee aan het t-pioenschap schoolkorfbal voor Zuid-Hollandse basisscho- fat in Delft wordt gehouden. De Zijlwijkschool is al Leids *iólkorfbalkampioen. De Leidse school hoopt op 14 juni ook ogen meedoen aan de eindstrijd om het Nederlands kam- schap in Emmen. A U| Het project 'In gesprek met Marokkaanse ouders', dat begin juni zou beginnen, is uitgesteld. Extra voorberei dingstijd moet de ruimte scheppen voor Marokkaanse organisaties om ook hun ideeën in te brengen. Aan het uitstel ging een relletje vooraf. De Stichting Marokkaanse Unie Moultaka zegde haar medewerking aan het project radicaal op. leiden annet van aarsen Volgens voorzitter Mohammed Sayem heeft Moultaka niet de gelegenheid gekregen om mee te denken, hoewel er wel over leg is geweest. „Tot onze verba zing was er ineens een uitvoe ringsplan van het Onderwijs- voorrangsgebied Rijnland en de LWO, waarin onze ideeën niet waren terug te vinden. Dat is in tegenspraak met het besluit van burgemeester en wethouders dat Moultaka inbreng kreeg in het uitvoeringsplan. Wij willen hier ontzettend graag bij be trokken zijn, maar dan op een goede manier." Gisteren voer den wethouder H. Kruijt (wel zijn) en Stichting Moultaka spoedoverleg. 'In gesprek met Marokkaanse ouders' is overgenomen uit Utrecht, waar het project een groot succes was. Aanleiding om ook in Leiden te beginnen is het gegeven dat grote groepen Marokkaanse ouders de contro le over hun kinderen dreigen te verliezen. Ze zien met lede ogen toe hoe kinderen zich weigeren te schikken naar de normen en waarden die ze van huis uit hebben meegekregen. De ou ders zouden de schuld van de ontsporingen leggen bij de sa menleving. Door met de ouders in gesprek te komen, hoopt de gemeente het tij te keren en de Marokkaanse gemeenschap handvatten te geven om haar kinderen voor schooluitval en ongewenst gedrag te behoeden. „Als je de betrokkenheid van ouders wilt vergroten, dan zijn de zelforganisaties de aangewe zen groepen om mee te begin nen. De infrastructuur is er al. We hebben de moskee, de ruimten van de zelforganisa ties... Die infrastructuur zou je moeten benutten. Als het pro ject nu, zonder verdere aanpas singen zou beginnen, krijgen we over een aantal maanden de verwijten die we altijd horen", zegt Sayem. „Verwijten dat de Marokkaanse gemeenschap niet betrokken is, dat de ouders niet bereikbaar zijn, dat het on mogelijk is om contacten te leg gen. We willen zo graag dat het nu eens anders gaat. We willen niet alleen klagen, maar we wil len ook verantwoordelijkheid dragen." Volgens wethouder Kruijt zijn in de aanloop van het project misverstanden ontstaan en is de communicatie 'niet optimaal verlopen'. In een uitleg aan de commissie voor economische zaken, financiën en welzijn schrijft hij dat weliswaar aan Onderwijsvoorrangsgebied Rijnland en de LWO een hoofd rol is toebedeeld, maar dat de betrokkenheid van migranten organisaties van groot belang is. Maar door ziekte van medewer kers en reorganisatieperikelen bij de dienst Cultuur Educatie liepen gemaakte afspraken voor overleg een aantal keren mis. Intussen voelde de gemeente de hete adem van de provincie, die het project subsidieert, in haar nek. Kruijt: „De provincie eiste dat het project per 1 juni van start zou gaan." Een paar weken geleden stelden de be trokken instellingen volgens Kruijt het uitwerkingsplan vast, op een bijeenkomst waar onder andere Moultaka was weggeble ven. Kruijt hoopt dat het alle maal nog goed zal komen. „Ik heb er het volste vertrouwen in dat de Marokkaanse gemeen schap het belang van dit project zal blijven onderkennen. Stichting Moultaka, overigens blij met het uitstel, voert nu koortsachtig overleg met de an dere migrantenorganisaties in Leiden. M. Safsaf van El Hijra, een organisatie in de Slaagh- wijk, onderschrijft de klachten van Moultaka. „We hebben wel eens in de wandelgangen over het project gehoord, maar we zijn er nooit concreet bij betrok ken geweest. Dat vind ik vreemd. Het gaat over onze ou ders en over onze kinderen. Wij kunnen hen veel makkelijker bereiken", zegt hij. „Deze gang van zaken komen we keer op keer tegen. Laatst nog werd een Doe-winkel geopend in de Me- renwijk. Bij de opzet zijn we niet betrokken geweest. Pas als het openingsfeest er is. worden we uitgenodigd." Met dat automatisme moet het nu maar eens afgelopen zijn, vindt ook voorzitter Ibra him ölmez van het Samenwer kingsverband Migrantenorgani saties. „De klacht klopt. Vanuit de politiek en de ambtenaren horen we keer op keer dat onze organisaties zo belangrijk zijn. Maar van onze kennis, van onze contacten wordt zeer weinig ge bruik gemaakt. Het project In gesprek met Marokkaanse ou ders is daar zo'n voorbeeld van. Ik hoop dat het het laatste voor beeld is." leiden aap rietveld Er zijn liefdes begonnen, er zijn huwelijken gesloten en de kin deren van ouders die er vroeger hele vakanties zoet waren spe len er nu: speeltuin Rondom de Maredijk bestaat vijftig jaar. Ko mend weekeinde wordt dat ge vierd met een twee dagen du rend buurtfeest. Joop Honsbeek speelde als jongetje van zes in de toen net geopende speeltuin op het Schuttersveld. Inmiddels is hij voorzitter van de speeltuinvere niging. „Steeds is er weer een nieuwe generatie kinderen die erop vertrouwt dat er onder de leden en buurtbewoners men sen opstaan, die hun schouders onder het vele speeltuinwerk willen zetten", schrijft Hons beek in het jubileumboekje. De feestcommissie pakt groot uit. De buurt krijgt morgen avond al een voorproefje met de jubileumreceptie, waar meteen afscheid wordt genomen van beheerder Willem Hartevelt. Te vens wordt de tentoonstelling over vijftig jaar speeltuin ge opend. Na een optocht door de wijk met versierde fietsen en step pen, achter de Franciscusband aan, openen Honsbeek en bur gemeester Cees Goekoop zater dag om twee uur de echte fees telijkheden. Kinderen kunnen die dag les krijgen in acrobatiek, er zijn optredens van het Zee manskoor en de band Alice in Wonderbra. Zondag treedt the atergroep Koos Wieman op voor kinderen, zijn er demon straties twirling en nemen straatteams het tegen elkaar op met touwtrekken. Een open po dium en optredens van Cha- peau en Five Times Only beslui ten het feest. 'Doe effe normaal' brengt normen en waarden in de klas D RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071 -535 64 26, m FAX 071-532 19 21 30 tot" ig vers/NGERRY VAN BAKEL het abc* plusmodellen, relatiegeschen- informatiezuilen, maquet- eyecatchers. Je kan het zo .ssETTïniet bedenken of het Leidse in, slecljjf Dimarco Design Services 'n het «F het- 'U vraagt, wij maken ip gelui zou het bedrijfsmotto kun- B6-4864 zijn. Je verwacht dat de ur. Ccakplaats van Petra van de houder! en Marco Caspers, die te- amiatel^rtijd dienst doet als kan- vol staat met producten. In Lelijkheid ligt er alleen een >.hdc Vntatiemap met foto's. Lis wij een model maken gggHF een klant, is het altijd weg ^^"dat de verf droog is", zegt &a van de Berg. „Bovendien t het meestal om nieuwe Öucten en die mogen al he- dfeetëal niet worden getoond oensdjandere klanten." larco Caspers maakt alle ducten zelf. Een radio in de m van een fruitijsje of een foon vermomd als mini-pia- bijvoorbeeld. Caspers: „Ik &k eerst een zogenaamd zichtmodel, bijvoorbeeld een omhulsel voor een radio in de vorm van een ijsje compleet met knopjes en een antenne. Er komt alleen geen geluid uit. Daarna wordt het model opge stuurd naar een fabriek in het Verre Oosten. Daar maken ze hem precies na en stoppen ze de elektronica erin." Van de Berg doet de admini stratie, planning en financiën. „Ik zit dagenlang aan de tele foon om onze rekeningen be taald te krijgen. Grote onderne mingen laten daar rustig twee maanden over heen gaan, maar als klein bedrijf kan je je dat niet veroorloven." Caspers is de man van de techniek, maar zonder Van de Berg was er ook geen bedrijf. „Zij zorgt ervoor dat het werk geen hobbyisme vanuit de achterkamer is. Wij vullen elkaar goed aan." Cas pers en Van de Berg zijn ge trouwd en werken sinds drie jaar samen. „Er gebeurt hier niets waar Petra niet van weet," zegt Caspers. „En als het fout Agent René Feenstra wil met zijn lessen over winkeldiefstal en vandalisme de leerlingen van groep zeven laten naden ken over goed en kwaad. Sinds februari is de politie in de regio Hollands Midden aan de gang met het project 'Doe effe nor maal', waarbij wijkagenten les geven aan groep zeven en acht. Feenstra heeft basisschool De Dolfijn in Leiden-Noord gea dopteerd. „Ik hoop steeds meer een vertrouwenspersoon te worden op school, zodat leer lingen naar me toe durven ko men met problemen." Directeur B. Olders van De Dolfijn vindt het voor zijn pro testants-christelijke school van zelfsprekend dat ze een bijdra ge probeert te leveren aan het besef van normen en waarden van de leerlingen. „Of de kin deren daardoor echt verande ren, weet ik niet. Maar je geeft ze wel wat mee." De lessen hebben een vast stramien. Feenstra begint in groep zeven met herhalen van het onderwerp van de vorige keer: vandalisme. Er komt aan vankelijk niet veel reactie uit de groep, maar dat verandert als Feenstra de nieuwe lesbrief uit deelt over winkeldiefstal. Hij begint met vertellen en de kin deren mogen om beurten voor lezen. Tussendoor zijn er op drachten. Geef redenen waar om je iets uit een winkel zou stelen en waarom bonst je hart als je iets steelt. Op de vraag of het gemakkelijker is iets te ste len bij de buurtkruidenier of bij V&D kiest de hele groep voor de'buurtwinkel. „Bij V&D heb ben ze camera's en van die wit te dingen waardoor het alarm afgaat", vertelt een meisje. Dat stelen niet mag, is duide lijk voor de kinderen. Maar het begrip 'heler' is minder gemak kelijk te begrijpen. „Stel, ie- De Dolfijn. „Ik hoop steeds meer een vertrouwenspersoon te worden, zodat leerlingen naar me toe durven FOTQ HENK BOUWMAN Agent René Feenstra voor de klas in komen met problemen." mand vraagt of je nieuwe Nike sportschoenen wilt kopen voor dertig gulden. Doe je dat dan?", vraagt Feenstra aan de groep. Vooraan zegt iemand spontaan ja. Haar ogen beginnen te glim men alsof ze die nieuwe schoe nen al voor zich ziet staan. „Het is wel eerlijk dat je dat ge woon zegt", geeft Feenstra toe. Hij wil niet te prekerig overko men. „Maar je bent toch straf baar." Mohammed snapt daar niets van: „Ik heb ze dan toch. eerlijk gekocht. Waarom mag dat niet?" Feenstra legt uit dat als je zulke dure schoenen zo goedkoop kan krijgen, je eigen lijk moet weten dat ze gestolen zijn. „Dan ben je een heler." Feenstra wordt gezien als een welkome afwisseling. Denise en Leontien zijn enthousiast over hun agent. „Heel erg leuk en je leert er ook nog wat van." „Ik wist niet eens dat hij kwam", zegt Denise. „Ik dacht dat we vanmiddag weer een toets kre gen." Sommige leerlingen zou den hun meester wel willen in ruilen voor Feenstra. „Liever deze agent dan de meester." Hijzelf blijft toch liever bij zijn eigen werk. „Hartstikke leuk een uurtje voor de klas, maar ik zou dit niet de hele week kun nen doen. Je moet constant de aandacht vasthouden. Ik heb zelf ook twee jongens in die leeftijd. Als je een vinger geeft, pakken ze je hele arm." Het project loopt voorlopig vijf jaar. Feenstra verwacht dat hij zeker al die tijd aan De Dol fijn verbonden blijft. „Ik merk het verschil als ik de speelplaats oploop. De eerste keer dachten de kinderen dat er iets was ge beurd. Nu kent zelfs groep 3 me. Als die kinderen over vier jaar les van me krijgen, ben ik al helemaal ingeburgerd." gaat, zitten we er allebei in." Opdrachten komen op allerlei manieren binnen. Wat krabbels op een bierviltje zijn net zo ge woon als een gedetailleerd plan op diskette. Van de Berg: „Er kwam eens een scheepsbouwer langs die bootjes wilde wegge ven bij dé oplevering van een schip. Over zes weken graag ne genhonderd stuks. Wij bedach ten hoe het bootje er uit zou zien. De klant kreeg eerst een voorbeeld voorgeschoteld ge maakt van piepschuim. Na zijn goedkeuring gingen we aan het werk. Wij deden niet alles zelf. Voor sommige technieken had den wij niet de machines en de kennis in huis. Die onderdelen hqbben we uitbesteed. Maar het geheel is door ons in elkaar ge zet. Een oplage van duizend stuks is wel het maximum dat wij kunnen leveren." Caspers: „Ik heb zelf een op leiding gevolgd aan de kunstacademie en ik kan ook ontwerpen, maar de uitvoe ringskant trekt mij. het meest. Ik gebruik allerlei materialen: hout, plastic, schuimrubber, glas en perspex. Ik kies steeds voor het materiaal dat het beste bij het product past. Ik kan alles maken." Zelf hebben ze geen ideeën, beweren Caspers en Van de Berg. Maar ze denken wel mee met de klant. Caspers: „Een be drijf vroeg ons een reclamezuil te maken voor vakbeurzen. Wij kwamen met het idee de stella ge deelbaar te maken, want hij moest wel achterin de auto pas sen. Klanten denken daar vaak niet aan." Dimarco Design Services be staat nu vijf jaar. Caspers en Van de Berg beschouwen zich zelf ook niet meer als starters. Er wordt niet meer elke week 's nachts doorgewerkt. Hun derde kind is op komst en er moet ook tijd zijn voor hun eigen gezin. Thuis klussen is er voor Caspers helemaal niet bij. Van de Berg: „Iedereen zegt altijd tegen me: 'leuk zo'n handige man in huis'. Maar hij maakt nooit iets. Voor onszelf en de kinderen kopen we alles in de winkel. Marco Caspers en Petra van de Berg: verf droog is." „Als wij een model maken voor een klant, is het altijd weg voordat de FOTO HIELCO KUIPERS "8 di A VOORSCHOTEN Leidse weg 518, Tel. 071-5322203 dreigde met een kort geding. Zover kwam het niet. Twee dagen voordat de zaak voor de Haagse rechtbank zou dienen kwamen vakbonden, OR en be stuur alsnog tot overeenstem ming. Een belangrijk onderdeel van dat akkoord was dat de om streden interim-directeur een stapje terug zou doen en een nieuwe directeur de privatise ring en de fusie zou begeleiden. „De lijn is nu", zegt bestuur der S. Custer van de kunste naarsvakbond FNV-Kiem, „dat wij de voorbereidingen voor privatisering van de school mo gelijk willen maken. Er wordt een stichting Streek- muziekschool Leiden opgericht, die het beheer van de school van de gemeenten kan overne men. „Maar dat er geprivati seerd gaat worden staat nog niet vast", denkt Custer. lelijkaad rietveld Dit is" dat pnden en personeel ver- •n da^ zich niet langer tegen toekftsering van de Leidse ^muziekschool. Het be- heeft beloofd alle beslui pen ,Ver privatisering en even- ir ookfusie met de muziekschool ?1 aaijcLoord in Leiderdorp voor r het gen aan de ondernemings- indon in overleg met de vakbon- Ie revvordt een sociaal plan op- tond.id. Gedwongen ontslagen ce Volgens het bestuur niet Ie belje orde. van iplannen voor privatisering 2 rol die interim-directeur ekker daarin speelde leid- pegin dit jaar tot onrust op ïuziekschool aan het Ra- urg. Het personeel ging in ng. Het bestuur, waarin t Leiden de gemeenten fgeest, Voorschoten en "1 tf*ienaar zitting hebben,

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17