Duitse Autobahnkerken steeds meer in tre Kerk Samenleving Petruskerk krijgt langverwachte torenkruis Vaticaan kiest El Al voor vervoer pelgrims Pelgrimstocht:! 10.000 kilomete naar Moskou i Kerkelijke schrijfactie; voor homo's Zimbabi uit de Leidsch DagbladAIM J m DONDERDAG 4 JUN11998 redactie dick van der pi 'Na de Kerkendag' bij Moker leiden» Het thema 'Terug van de Kerkendag in Kampen: Wat nu? staat komende zaterdag centraal in de radio-uitzending van Moker, het media-overleg tussen kerken in Rijnland en de Bol lenstreek. Pastoor Van Winden uit Leiden verzorgt de overden king. Moker zendt op zaterdagmorgen van 9.00 tot 10.00 uur uit via de frequenties FM 105.7 en FM 88 (Holland Centraal). Kerk getroffen door tornado Norwich Tornado's die Noord-Amerika teisteren, hebben deze week ook een kerk in het Canadese Norwich getroffen. Bij een van de wervelstormen werd onder meer orgel uit de Anglicaanse Kerk geslagen. Het noodweer heeft in de VS meer dan tien men sen het leven gekost. Een dorpje in South Dakota werd volledig van de kaart geveegd. foto AP Pitten voor Peru driebergen» 'Pitten voor Peru' is het thema van de Nacht Zonder Dak, die op 12 juli wordt gehouden. Naar schatting 750 tot 1000 jongeren brengen daar in de Arnhemse wijk Malburgen de nacht door onder de blote hemel. Hiervoor worden zij gesponsord. De opbrengst is bestemd voor leeftijdgenoten uit Lima in Peru die iedere nacht op straat moeten slapen. Tear Fund, EO-metter- daad en de Ronduitclub organiseren deze actie. Het streefbe drag voor de Nacht Zonder Dak is een ton. Dit geld gaat recht streeks naar een opvanghuis voor straatkinderen in Peru. De ac tie wordt afgesloten op de EO-Jongerendag op zaterdag 13 juni in het Gelredome. Uiteindelijk hopen Tear Fund en de EO op twee ton uit te komen, het bedrag dat de evangelische partner van Tear Fund in Peru, Scripture Union, voor de bouw en in richting van het opvanghuis nodig heeft. Vorig jaar bracht de Nacht Zonder Dak, die nu voor de derde achtereenvolgende keer gehouden wordt, een kleine 70.000 gulden op. Dit geld ging naar een christelijke technische school in Kenia. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Aangenomen naar "s-Gravenzande (wijk 2). W. Koerselman te Meppel, die bedankte voor Leiderdorp (SOW). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn (part time), Mw M.G. Rietberg, kandi daat uit Apeldoorn; naar Tholen en Poortvliet, P.A. Broere te Pesse. J.P. van Bruggen te Zuidlaren-, te Bunschoten-Oost, M. Tel te Berg- schenhoek. Bedankt: voor Enschede-Noord, H.K. Bouwkampte Mariëriberg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Utrecht-West, EJ. van der Linde te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Bedankt, voor Rijssen-Zuid, C. Son- nevelt te Veenendaal berlun anp Langs de autosnelweg München-Berlijn in het Beierse Bad Berneck wordt deze maand de vijf tiende Autobahnkerk van de Bondsrepubliek in gebruik genomen. Het is de derde dit jaar. Prfecies veertig jaar na de inwijding van de eerste snel- wegkerk blijkt het fenomeen, dat in Nederland nauwelijks bekend is, nog steeds aan een grote behoefte te voldoen. Stijgende aantallen bezoekers zijn het duide lijkste bewijs dat deze pastorale dienstverlening voor reizigers noodzakelijk blijft, werd tijdens de jaarvergadering van betrokken protestantse en katholieke geestelijken vastgesteld. Volgens het ministerie van verkeer onderbreken elk jaar naar schatting drie miljoen automobilisten hun reis voor een korte stop in een van de kerken direct langs de autosnelwegen. Veel reizigers steken een kaarsje aan of laten een boodschap achter in een van de gastenboe ken. Zij bedanken God voor een behouden terug keer van de vakantie of zij smeken dat de verdere rit zonder ongelukken verloopt. Meestal zondags vinden kerkdiensten plaats waar ook belangstel lenden uit de omgeving op af komen. De vierin gen met Kerstmis zijn het meest in trek. De oudste Autobahnkirche, Maria Bescherm ster Der Reizigers, ontstond in 1958 in het Beierse Adelsried aan de A8 (Stuttgart-München) bij Augsburg. Het gaat hier om een kerk die door een katholieke zielzorger wordt beheerd, maar voor iedereen open staat. De eerste protestantse kerk staat in Exter bij Herford aan de route Keulen- Berlijn. Behalve katholieke en protestantse ker ken, kent de Bondsrepubliek ook enkele oecume- leiden janneke de jonge De St. Petruskerk aan de Lam- menschansweg in Leiden krijgt na anderhalf jaar wikken en wegen een nieuw torenkruis. Dit nieuwe kruis wordt ge maakt naar de tekeningen van het oorspronkelijke kruis uit 1936. Het bedrijf Siersema Pro cestechnologie in Leidschen- dam heeft kortgeleden de op dracht gekregen het kruis te vervaardigen. Volgens planning staat het op 29 juni weer op de toren van de kerk. Het oude kruis werd op 2 de cember 1996 van de toren ge licht wegens zware aantastin gen. Aanvankelijk werd veron dersteld het snel te kunnen res taureren, maar de kosten ble ken te hoog. De parochianen hadden dat niet over voor een 'opgelapt' kruis en besloten een geheel nieuw ontwerp te laten maken. Een torenkruis volgens zo'n nieuw ontwerp vereiste even wel goedkeuring van de ge meente omdat de Petruskerk op de monumentenlijst staat. De gemeente liet vervolgens weten bereid te zijn een bijdra ge te leveren. Tevens werd er op gehamerd dat het ontwerp moest overeenkomen met de oorspronkelijke tekeningen uit 1936. In februari dit jaar is uitein delijk de definitieve opdracht gegeven aan het bedrijf uit Leidschendam. Dit maald: het kruis van roestvrij staal, zodat het de komende eeuw kan doorstaan. Op 19 mei was een eerste deel van het torenkruis reeds in productie te bezichti gen. De parochianen van de St. Petruskerk hopen het kruis in volle glorie op 29 juni weer op de toren te zien prijken, op de dag dat het feest van Petrus en Paulus wordt gevierd. Momen teel is een schaalmodel (1 op 10) te bezichtigen in de ont moetingsruimte van de kerk, zodat de parochianen alvast een idee kunnen krijgen van het nieuwe 'oüde' kruis. Een schaalmodel van het kruis dat binnenkort weer op de toren van de Petruskerk prijkt. foto loek zuyderduin Jeruzalem»2000 naar Israël reizen. Waarschijnlijk zul- vaartmaatschappij een overeenkomst over len honderdduizenden christenen dat jaar samenwerking bij het vervoer van pelgrims Het Vaticaan heeft de Israëlische lucht- de heilige plaatsen in Israël willen bezoe- naar Israël. Ook maken El Al en het Vati- vaartmaatschappij El Al uitverkoren als of- ken. Tijdens een plechtigheid in het Vati- caan samen propaganda voor bijeenkom- ficiële vervoerder van de pelgrims die in caan eerder deze week tekende de lucht- sten die in het jubeljaar worden gehouden. ftïjdt netr< 8,75 nische instellingen. Het initiatief komt de kerk in de buurt, of van een particulie|aajt (een deel van) de kosten voor zijn ^q4 neemt. Het ministerie van verkeer vindt dat idc snelwegkerken een bijdrage leveren aan tere verkeersveiligheid. Volgens de chrlüüi mocratische bewindsman Wissmann rijcP^ mobilisten na een kerkbezoek rustiger,ld. b en veiliger: „Een Autobahnkirche is orrf kw bij te tanken". net( irfl moskou anp Een groep russisch-ortho- doxe gelovigen is in Vladi vostok begonnen aan een anderhalf jaar durende pel grimstocht naar Moskou, dat op ongeveer 10.000 kilo meter ligt. De pelgrimage wordt gehouden ter ere van het tweede millennium van Christus' geboorte. Het is de bedoeling dat de groep op 7 januari 2000 tijdens het rus- sisch-orthodoxe kerstfeest in Moskou aankomt. De deelnemers leggen da gelijks ongeveer 25 kilome ter te voet af. Gedurende de gehele tocht dragen ze een, ikoon. Wel mogen ze delen van de tocht meerijden met de begeleidende autobus sen. Ze overnachten in pu blieke gebouwen als scho len en weeshuizen. Elke dag beginnen en eindigen ze hun «tocht met een gebed. Het is de bedoeling d. onderweg steeds mensen zich bij de I aansluiten zodat er bij komst in Moskou spral van een massale intocht Het achterliggende dc"l volgens de organisatj M het Russische volk te o tuigen terug te keren i zijn wortels, namelijk, aa orthodoxe geloof. Dit is' gens hen het enige dat ond land kan redden en datj z vertrouwen in de toekqisei kan herstellen. cmr hei Behalve monniken ,Ver priesters, nemen er ookfusi kele kozakken deel aa%ko tocht. Zij zijn voor het gen stel van het tsarendonjn i Rusland dat voor de retyor tie van 1917 bestond.id. Russisch-Orthodoxe fyolj was toen één van de bel(e o rijkste instellingen van lpia land. o rc Lutherse kerk niet naar Harare leusden» anp De drie Samen op Weg-kerken houden deze zomer een schrijf actie voor de vervolgde homo seksuelen in Zimbabwe. De plaatselijke gemeenten wordt gevraagd president Mugabe per brief te wijzen op de Universele verklaring van de rechten van de mens, die ook voor homo seksuelen geldt. Mugabe heeft bij herhaling de homoseksuelen in zijn land beledigd. „Erger dan honden en varkens", zei hij. En: „Dieren in de jungle zijn eigenlijk slimmer, want die ken nen ten minste het verschil tus sen mannetjes en vrouwtjes". Homoseksualiteit is in Zim babwe bij de wet verboden. Be stuursleden van de organisatie van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen GALZ wor den er lastig gevallen. Homoha ters sloegen in 1996 eel van GALZ op de intern» boekenbeurs in de hef Harare in elkaar. De poli ondanks herhaald verzö op. In december is in Ha k assemblee van de Weij van Kerken. Op de tingsmarkt Padare zulleil kerken uit het Westen, i der de Nederlandse Heif en Gereformeerde Kerll thema kerk en homoseks aan de orde stellen. Mugabe heeft al gedrt hij de vergadering zal 1 ten. Orthodoxe kerken ook grote bezwaren tegi activiteiten. De Lutherse Nederland zal uit prote; de houding van Mugab gedelegeerden naar de blee zenden. ,pi Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. wêêêsêêêêêêm ANNO 1898 ANN01973 Zaterdag 4 Juni LEIDEN Door de politie alhier is gisteren aan gehouden een persoon, N. genaamd, die zich schuldig maakte aan bedelarij. N. is reeds een goede bekende der justitie, daar hij wegens dief stal en mishandeling reeds een 7-tal jaren tucht huisstraf heeft ondergaan, zoodat het op prijs te stellen is, dat hij voorloopig van Leidens straten verdwenen is. Tegen hem is althans proces-ver baal opgemaakt, waarna hij ter beschikking van den officier van justitie naar 's Gravenhage is op-' gezonden. ZOETERWOUDE Het bekende portret van H.M. de Koningin uit de kunstinrichting H. Bogaerts, te Bokstel, model B, kniestuk, in rijk vergulde lijst, voorzien van spiegelglas en kroon, tot welker aan koop de Raad besloot, is ten Raadhuize in goede orde ontvangen. Het portret is keurig uitgevoerd, goed gelijkend en is een sieraad voor de Raadka mer. KATWIJK Gisteren had alhier een ongeluk plaats met de stoomtram; een landbouwer met paard en brik wilde den overweg aan den achter weg te Katwijk aan den Rijn oversteken en was er niet op bedacht, dat de tram zoo dicht nabij was. Nauwelijks was het paard over de rails, toen de tram de brik pakte en deze geheel versplinterde. Voerman en paard bleven ongedeerd; de boog- wachter, die hier de tram afwacht, was volgens verklaring van sommigen juist even voorgegaan om eenige van de andere zijde aankomende rijtui gen voor de tram te waarschuwen. maandag 4 juni ZOETERWOUDE Het jaarlijkse tafeltennistoernooi van de Zoeter- woudse vereniging Effect '54 is gewonnen door Ko Spek. Die se nior-speler zegevierde op Hemel vaartsdag in de finale van het clubkampioenschap over junior kampioen Peter Hulsbos. Spek had daarvoor drie games nodig. Voor verliezer Peter Hulsbos was er echter toch een prijs. De door de Hervormde jeugdraad uitge loofde Jeugdraad-wisselbeker werd hem uitgereikt door de jeugdraad-voorzitter D. Hulsbos. De heer Hulsbos reikte ook de Jeugdcup uit aan Kees Visser, de pupillenkampioen die de best ge plaatste jeugdspeelster (Al ie Hulsbos) had verslagen. Dat wa ren een paar resultaten van het gezellige toernooi in verenigings gebouw Ons Huis, waarop met een aantal van 62 deelnemers, ruim 150 partijen werden ver werkt. LEIDEN Het Leidse drum-, pij per- en trompetterkorps K en G is voor het eerst in zijn bestaan naar een showconcours geweest: Klaroen '73. Het wordt om de vier OEGSTGEEST - De Kempenaerstraat wordt op het ogenblik herschapen in een semi-promenade. De trottoirs worden breder en 'bekleed' met mooie tegels en er komen nieuwe lantaarns. Op de smallere rijweg zal maar aan één kant mogen worden geparkeerd. Momenteel ligt de straat overhoop. De 'tuinwinkel' maakt van de gelegenheid gebruik om de stapels stenen als buitenetalage te gebruiken. foto archief leidsch dagblad jaar gehouden, georganiseerd door de Hoogovens en is te verge lijken met Kerkrade, doch alleen toegankelijk voor Nederlandse korpsen. K en G behaalde 167 van de 180 punten, wat een eerste prijs met onderscheiding betekende. Het korps kreeg, omdat geen van de korpsen méér punten behaal de, de Somnocup. Deze is voor het eerst ingesteld door het Som- no, de overkoepelende organisa tie van alle muziekbonden in Ne derland. K en G heeft zich gepresen teerd met de show, die onlangs in de Groenoordhal werd gegeven. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden K N Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot (g 0711 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstfN het automatisch afschrijven van het abc geld, ontvangen 1,- korting per betakt*, VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 11 e> LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTlnii Voor mensen die moeilijk lezen, sledj-jij hebben of blind zijn (of een andere /eL hebben), is een samenvatting van het rr nieuws uit het Leidsch Dagblad op gelulZ( beschikbaar. Voor informatie 0486-486) Z (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grakp E-MAIL: ke redactie. IdSdamiate.hdc.nlgj lis ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fee<®a Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdlai 13.00 t/m vrijdag 13.00 u (aj Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN m Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. fo Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131„i. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16