eiden Regio Zorgen om verzuim op Anne Frankschool Het Plein van de Lach lifi-lening S WIJKEN Brand Club 70 waarschijnlijk aangestoken Goedkoop lenen! Opwinding over brief jurist aan wethouder Gemakkelijk lenen! Reconstructie fontein Kooilaan komt geheel voor rekening Leiden DEKVER iERDAG 4 JUN11998 MPREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA.071-5356430 Blunder A Q Rijkswaterstaat I blundert in het tra- cébesluit over de A4. Met name is er geharrewar over de geluidsschermen. Bussen De provincie had Z I ZWN nooit toe stemming mogen geven om de dienstregeling te veranderen. ■spoor Breestraat Vier fietsers gingen gisteravond onderuit op de Bree- in Leiden. Op het wegdek vanaf het Stadhuis tot het leindeplein lag een oliespoor. Totdat de gemeente de olie pgeruimd, waarschuwden politieagenten fietsers. ien door ruit Een 21-jarige Leidenaar koelde gistermorgen zijn woede wajtenen door ramen te gooien van de Sociale Dienst aan de ï'n rjbrug. Hij werd later op de dag door de politie aangehou- )us jtet een paar stenen op zak. De man weigerde zijn daad te .jen. ■n dj erl ngepakt i, wij Een winkelende Leidse in de Haarlemmerstraat bemerk- To«;ermiddag tijdig dat een man haar portemonnee uit haar ^tc lalde en pakte hem onmiddellijk terug. De dader, een 29- inwoner van Rotterdam, vluchtte de winkel uit, maar kon 'c l worden aangehouden, had /an ons klin o.van ons klinkt als muziek in uw oren. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 vee berovingen en heling jnïden is een 21-jarige aar 'ardenaar gisteren door exanagse rechtbank veroor- cho(°t een celstraf van dertig It jen waarvan zes voor- c z?lijk. De man beroofde d Wrjecem5er vorig jaar in de >p tinnel onder de Willem de ,CW(rlaan en op de Wasse- j weg in Leiden jongeren Leerkrachten vaker ziek dan collega 's op andere scholen Leerkrachten op de Anne Frankschool in de Stevenshof zijn vaker ziek dan hun collega's op andere scholen. Bo vendien kost het de openbare basisschool grote moeite om invalkrachten voor de klas te krijgen waardoor de werkdruk toeneemt. Ook de begeleiding van nieuwe leer krachten en invallers op de Anne Frankschool schiet er vaak bij in. Het schoolteam heeft in een gesprek met het bestuur zijn bezorgdheid geuit over de gevolgen van deze problemen voor de kwaliteit van het onderwijs. LEIDEN CAROLINE V De directeur van het Bureau school. Hij hoopt nog voor de Openbaar Onderwijs, Q. zomervakantie zicht te hebben Doeswijk, heeft op 24 juni een op de oorzaken van het hoge ziekteverzuim en de directie en medezeggenschapsraad hier over te informeren. ,,Ik heb in alle openheid en eerlijkheid geen idee van de oorzaak van het ziekteverzuim. Wel weet ik dat het al twee jaar hoog is en dat het gaat om re gelmatig terugkerend, kortdu rend verzuim. We willen zo snel mogelijk analyseren waar de schoen wringt. Vervolgens zul len we na de schoolvakantie maatregelen treffen in samen spraak met de directie en de medezeggenschapsraad. Dat kan een zaak van lange adem worden, verwacht Doeswijk.Als sprake is van één aanwijsbare oorzaak is het mak kelijker oplosbaar. Maar als je al langere tijd kampt met een hoog schoolverzuim kun je niet ineens een knop omdraaien. Hier is moeilijk greep op te krij gen. Van een conflictsituatie tussen directie en het team of bestuur is in elk geval geen sprake.' De schooldirecteur werkt op dit moment niet voltijds wegens ziekte. „Dat is tijdelijk en kan op elke school voorkomen", zegt Doeswijk. „Maar het bete- Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 ee jaar cel voor roof scooters ittC/LEiDEN van hun scooter. Op 2 decem ber had hij een tas bij zich, die korte tijd eerder in de Wedde- steeg was geroofd. De Leeuwar denaar was enkele dagen in Lei den en pleegde de berovingen om aan geld te komen. Op dat moment ontving hij geen bij standsuitkering. Twee weken geleden is door officier van jus titie, mr. E. Visser tegen de Leeuwardenaar dertig maanden cel geeist. kent wel dat de werkdruk toe neemt. Daar komt bij dat inval krachten schaars zijn. Steeds vaker zie je dat de directeur, de adjunct of een begeleider voor de klas gaat staan: de werkdruk neemt toe. Gelukkig is het op de Anne Frankschool nog niet no dig geweest om een klas kinde ren naar huis te sturen. Dat is wel het allerlaatste dat je als school doet." Schoolomvang De basisschool in de Stevenshof telt ongeveer vierhonderd kin deren en 25 leerkrachten. „In Leiden hebben we basisscholen die twee keer zo groot zijn en waar alles perfect verloopt. De schoolomvang kan geen oor zaak van ziekteverzuim zijn. Wel moet je op een grote school meer aandacht besteden aan de communicatie en besluitvor ming over zaken die het school team aangaan." „Maar ik weet niet of daar iets aan schort op de Anne Frank school. Wel weet ik dat het team zijn zorgen heeft geuit en die willen we serieus nemen, in het belang van de medewerkers en van de kinderen." Lei Parkeren kan. Leiden Dienst Milieu Dinsdag 2 juni, 15.00 uur. arleqjmer str.garage iaatsen: 260 Vrij: 189 Leiden ■MMOnder redactie van Ad van Kaam v-'^'en Eric-Jan Berendsen. Tel. 071 5 356 439 achl jt. „prdt te weinig gelachen in ,s en. Het is hier maar een L1 s i boel. Het wordt hoog tijd n naar eens verandering in n ïdt. Ja, en ze zullen daar voor jen ook. ,itaat in dit geval voor twee 11 n, te weten Willem Ankoné ,verJet de Zeeuw. Gaat er be- r voènde deze grapjassen al et ïlampje bij u branden? Nee? .^zullen we het geheugen L 4 opfrissen. naabe Zeeuw hadden we nog t edeerder gehoord, maarAn- Au|» die kennen we nog wel. ^lejvroeger, van de Hut van L; Henne waar destijds on- :ics|ijn bezielende leiding An - is eiHazes de eerste stappen lr of op weg naar eeuwige imli en waar ooit het feno- n Rubberen Robbie werd >ren. Van de Pink In herin- in we hem ook nog, het ise popfestival waar in een zaMverleden de toenmalige /(|ïrgroep Mud optrad en tvan het gras van de Vliet al die jaren later nog licht- latrilt. En natuurlijk, tegen- irdig herkennen vye hem als igenaar van Barrera, het ilaire studentencafé aan lapenburg waar volgens jouwbare bronnen (Story, p) Emily en Alex elkaar voor eerst ontmoetten en hei- ijk kusten. Goed, die Anko- ledoelen we dus. 'zien we hem nog wel eens leen chagrijnig gezicht over Rapenburg sloffen, maar uiterlijke schijn. Slecht -taaid die dag, moet je maar pen, want doorgaans is Wil- -T Ankoné bijzonder goed ge- _jd. Een liefhebber van een =spe grap, van humor, van ^gulle lach. En dat laatste, neent hij serieus, hoor je I te weinig opklinken in het Een echte, gulle lach. dt dat een groot gemis in erder zo mooie en dierba re stad waar je, als je eens on bekommerd wilt schateren, louter bent aangewezen op de schouwburg als daar weer eens een kleinkunstenaar van het kaliber Youp van 't Hek, Urba- nus of Harrie Jekkers langs komt. Om in die lacune te voorzien bedachten hij en zijn kompaan een plan. Tijdens de Lakenfeesten veranderen ze het Pieterskerkplein in het Plein van de Lach. Vijf avonden feest, vijf avonden lachen, gieren en brullen. Een combinatie van Art Nou veau en Jugendstil!, is zijn om schrijving van de inderdaad prachtige spiegeltent die hij in Utrecht op de kop heeft getikt en waarin straks in een vaude- ville-achtige sfeer stand-up-co- medians, dwaze orkesten, Bel gische artiesten en illusionisten optreden. Nee, en dan niet van die ernstige types als David Copperfield of Hans Klok, maar vindingrijke jongens die als ze iets of iemand doorzagen ook echt dóórzagen. Het moet per slot van rekening wél om te la- chen zijn. Een deel van het programma voor de avonden van 8, 9,10, 11 en 12 juli is rond. Maar er is nog ruimte voor de rechtgeaar de amateur om zijn kunsten te vertonen en wie dat wil kan zich bij Barrera of bij Leiden Promotie VW melden. Het cri terium voor deelname is sim pel: je moet leuk zijn. Of in elk geval de lachers op je hand krij gen. Met dit ambitieuze opzetje steekt Ankoné - die zijn inspi ratie voor dit project opdeed bij de Parade en de Boulevard of Broken Dreams - overigens flink zijn nek uit. Want het risi co is voor hem. Er gaan drie honderd man in die tent en wil hij uit de kosten komen - „Dat is het enige, ik hoef er niks op te verdienen" - dan dient een LEIDEN HERMAN JOUSTRA De brand in de voormalige dis cotheek Club 70 is volgens de politie naar alle waarschijnlijk heid aangestoken. In het pand aan de Stationsweg dat dins dagavond vlam vatte was sinds de vorige brand in februari vo rig jaar geen enkele in potentie brandgevaarlijke energiebron aanwezig, zoals elektriciteit of gas. Het onderzoek naar de oor zaak wordt overigens bemoei lijkt door instortingsgevaar. Op enkele plekken zijn dragende balken vrijwel volledig verast. Daarom zijn een paar stutbal ken geplaatst. „Maar het kan zijn dat we juist daardoor spo ren hebben gewist die ons iets zouden kunnen vertellen over de oorzaak", zegt politievoor- lichterT. Stuifbergen. De afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente inspecteert op dit moment pre cies hoe het met eventueel in stortingsgevaar staat. „Daarbij gaat het zowel om de veiligheid van de panden ernaast als om de veiligheid van voetgangers", licht J. Markus, inspecteur bouwzaken toe. „Dat onderzoek is nog niet afgerond." Of een sloopadvies wordt gegeven is dan ook niet duidelijk. Voor de zekerheid zijn wel dranghekken voor het pand gezet. Hoewel Club 70 in ruim een jaar tijd drie keer in brand heeft gestaan, wil dat niet zeggen dat het gebouw daardoor een ge vaar voor de naaste omgeving is. Markus: „Een brand ontstaat Het uitgebrande pand van Club 70: zwartgeblakerd en vol gaten. FOTO HIEJ.CO KUIPERS natuurlijk niet zomaar. Een neer er èn grote hoeveelheden pand is brandgevaarlijk wan- brandbaar materiaal aanwezig zijn èn het pand is bewoond. Dat was bij Club 70 niet het ge val. Dat er mogelijk iemand bin nendringt en de boel aansteekt, heeft niets met brandveiligheid te maken. Dat panden langere tijd leegstaan is iets waar wij niets aan kunnen doen." Woordvoerder P. Brommel- camp van ABN Amro dat naast Club 70 is gevestigd, zegt dat te begrijpen. „In technische zin tenminste. Maar in maatschap pelijke zin niet. Ons pand staat er één meter vanaf. Gelukkig hebben we alleen lichte rook schade opgelopen. Dat rekenen we niet eens tot echte schade, de geur is hier over een paar da gen wel uitgetrokken. Het grootste probleem voor ons is dat dat pand van Club 70 al zes tien maanden leegstaat en ver pauperd is. Bovendien blijken er zomaar mensen in te kunnen komen om de boel in brand te steken. En wat is brandgevaar lijk? De vorige keer dachten we ook al dat er in dat pand niet zoveel meer zou kunnen bran den, maar dat gebeurde toch." De ABN Amro hoopt dan ook dat Club 70 zq snel mogelijk wordt gesloopt. Brommelcamp: „Ik hoorde tijdens de brand ook van de eigenaar dat hij dat hoopte, dat die ruïne werd afge broken." Eigenaar B. van der Hurk, die al lange tijd rondloopt met plannen op dezelfde plek een nieuwe discotheek en een grand café te beginnen, was niet bereikbaar. De 'buren' aan de andere kant van Club 70, de Ra bobank, willen geen commen taar geven. 071 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Geertsema WD): 'Dit neigt naar chantage 'Schandalig', was het woord dat D66-raadslid E. Snelders ervoor over had. WD'er A. Geertsema nam het woord 'chantage' in de mond. De hele commissie milieu van de gemeente Leiden toonde zich gisteravond veront waardigd over een brief van ju rist P. Ruijs aan wethouder A. Pechtold (D66). In de brief biedt Ruijs aan af te zien van een pu bliciteitsoffensief tegen de wet houder, als die bereid is 'bin nenskamers' zijn ongelijk te er kennen in de affaire-Noor- derstraat. Ruijs behartigt de belangen van L. Lolkes de Beer, eigenaar van het vroeger aan de Noor derstraat gevestigde galvani- seerbedrijf Cupera. Om wo ningbouw in het buurtje moge lijk te maken kocht Leiden dat 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 bedrijf uit. De gemeente bood aanvankelijk 1.3 miljoen gulden om de zaak over te nemen. Lolkes de Beer ging daarmee niet akkoord en wendde zich tot de rechter. Maar dat pakte voor hem onvoordelig uit. De recht bank verlaagde de afkoopsom naar 700.000 gulden, omdat Cu pera niet voldeed aan de milieu-eisen en de grond onder het bedrijfspand moest worden Ruijs en Lolkes de Beer bewe ren dat de gemeente bij de sa nering van de grond aan de Noorderstraat heeft gesjoemeld met vrachtbrieven, om de kos ten maar zo hoog mogelijk te la ten lijken. Daarmee zou Leiden de lage afkoopsom voor Cupera hebben willen rechtvaardigen. Na een onderzoek van het onafhankelijke bureau BDO is voor Pechtold het dossier Noor derstraat gesloten. Voor Ruijs en Lolkes de Beer niet. Pechtold weet best dat is gesjoemeld bij de sanering, beweert de jurist in zijn laatste brief. „In zo'n geval huur je een dik betaalde onaf hankelijke meneer van een ge renommeerd bureau om zonder blikken of blozen te laten zeg gen dat er niets aan de hand is." In zijn brief, waarin hij zich zelf afficheert als 'een van de grootste etters van Nederland', stelt Ruijs voor dat Pechtold 'binnenskamers' erkent dat de onteigeningssom die Lolkes de Beer heeft gekregen te laag is. „Zodat.echt nooit meer hoeft te worden gesproken over al die rapporten, feiten en feitjes over de Noorderstraat. Het zou na melijk wel erg naïef zijn om te denken dat u eenzijdig vaststelt dat het dossier definitief geslo ten is", schrijft Ruijs. De commissieleden waren verontwaardigd over de brief. En vol lof over het zeer korte Voorpret op het plein bij de heren Ankoné (rechts) en De Zeeuw. Ze hebben groot se plannen met de Laken feesten. FOTO HIELCO KUIPERS goed deel daarvan er ook elke avond te zijn a raison van 17,50 gulden per persoon. Er zijn sponsors, zodat hij de toe gangsprijs voor deze Leidse pleinvariant op het Theater van de Lach beschaafd kon hou den. Mocht de opkomst desondanks toch tegenvallen dan zal het la chen het duo Ankoné/De Zeeuw heus niet vergaan. Nu al heeft het tweetal zich gecom mitteerd aan in elk geval een vervolg waarbij als het even kan ook de Pieterskerk in zijn ge heel betrokken zal zijn. Ze zien het al voor zich: vuurspuwers en degenslikkers die van zij beuk naar zijbeuk trekken en clowns en horrorfiguren die plotseling vanachter een pilaar tevoorschijn springen. Om je dood te schrikken. Pardon, om je rot te lachen. AD VAN KAAM Van wethouder A. Pechthold (D66/cultuur) hoeft het Kat- wijkse bouwbedrijf De Lange - Van der Plas niet mee te betalen aan de reconstructie van de fontein aan de Leidse Kooilaan, een kunstwerk van de bekende beeldende kunstenaar Constant Nieuwenhuis. In de raadscom missie drongen gisteravond vooral de SP en de WD aan op een bijdrage van het bedrijf. De fontein, zo redeneren de woordvoerders van de opposi tie, moest immers weg vanwege woningbouw. Met de recon structie is 350.000 gulden ge moeid. Volgens Pechtold heeft de ge meente geen poot om op te staan. „Het is onze fontein. Net zo goed als de gemeente nu wil dat het kunstwerk in ere wordt hersteld, wilde de gemeente destijds woningen op die plek. Het is ook de gemeente die het onderhoud van de fontein op z'n beloop heeft gelaten. En dat is de échte reden dat het werk van de heer Nieuwenhuis is ver wijderd." Het kunstwerk bestond uit een betonnen plaat van tien bij tien meter met 27 hoge water spuiters erop. Aan de ene kant stond een beeld van een vrouw met een kindje. Daartegenover een man. De man is al lang ge leden gestolen, maar er komt een nieuwe voor in de plaats. De aannemer die het bouwwerk destijds heeft opgericht, heeft de oude tekeningen opgedoken waardoor een replica met de juiste maatvoeringen kinderspel is. De 25 jaar oude fontein is tot op heden geen succes geweest. Vrijwel direct na de onthulling klaagden voorbijgangers over wateroverlast, die het gevolg was vah constructiefouten. On danks het feit dat de fontein het enige monumentale kunstwerk van een internationaal bekende kunstenaar in Leiden was, heeft niemand na het dichtdraaien van de kraan er nog naar omge keken, stelt wethouder Pecht old. Vorig jaar is de fontein van wege woningbouw ontmanteld. Alleen de vrouw en het kind en de bal die in het midden van de fontein lag, zijn opgeslagen. De rest is vernietigd. De gereconstrueerde fontein komt enkele meters van de oor spronkelijke plek vandaan te staan. Het kunstwerk wordt uit gerust met een computerge stuurde spuitinstallatie. Con stant Nieuwenhuis heeft zich bereid verklaard zijn schepping te'heronthullen'. antwoord dat Pechtold had ge geven: „Het moge u duidelijk zijn dat uw voorstel om in ruil voor een heroverweging van de onteigeningswaarde van het voormalige Cupera-terrein ver der af te zien van voor mij per soonlijk negatieve publiciteit en juridische stappen, onaan vaardbaar is voor mij." De wet houder vertelde de commissie, dat hij de brief van Ruijs als 'be dreigend' had ervaren. APPIE BAANTJER Nederlands meest gelezen misdaadauteur signeert Zaterdag 6 juni van 14.00 tot 16.00 uur Natuurlijk bij: uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden 071-51208885

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15