Leidsch Dagblad 23 28 leiderdorp brandt af Stap naar gekozen burgemeester Afsluiting Terbregseplein A16 A20 Ode Van der Valk Bouman- in Leiderdorp is vanmor- vroeg uitgebrand. Het ach- ite deel van het gebouw is ledig verwoest. De oorzaak l de brand is niet bekend, ee van de zeven krakers die rï^tttle fabriek woonden, liepen jwonden op toen ze het pand Jieten. Zeker honderd doden bij treinramp Gekraakte fabriek in —Vluchtelingen op plek Pïtudenten in Oegstgeest Rembrandts moeder in Lakenhal Verwarring over sirenes N GRATIS LD OM U HEEN. NDERDAG 4 JUN11998 \d OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Economie Cultuur en Kunst Softdrugs zullen uiteindelijk toch legaal wc worden Uitzendbureaus blijven records breken Bonnefanten: confrontatie met Benetton Sport Fransen doen de 'wave' voor Pioline mmSERVICE Bevolking mag meepraten, maar niet meebeslissen Doorbraak in kabinetsformatie )mdweerlieden hadden vanmorgen erdorp afke van der toolen voormalige plasticfabriek icliUje Leiderdorpse brandweer td om vijf uur door omwo- iden gewaarschuwd en rukte t groot materieel uit, geassis- #|d door twee wagens van het ■flse korps. Op dat moment hun handen vol aan de brand. FOTO HIELCO KUIPERS sloegen de vlammen al uit het dak en stonden de krakers al buiten. De bewoners van de achterliggende wijk moesten van de brandweer de ramen en deuren dichtdoen tegen de -dik ke rook die hun kant opwaaide. Later bleek dat de rook geen schadelijke stoffen bevatte. De direct omliggende bedrijven een legerdump en gereed- schappenhandel Gebr. fouyt werden uit voorzorg nat gehou den. De brandweer kon even na zessen het sein brand meester geven. Pagina 19: Buurt heeft geen medelijden met krakers istceest judy nihof denten zijn verbolgen over de brief die ze van de SLS kregen. Hierin stelt de stichting dat zij de 'niet onaanzienlijke leeg stand' in de barakken 'niet aan vaardbaar! vindt en daarom de kamers 'meer dan nu het geval is' wil verhuren aan de COA. Maar volgens een van de stu denten heeft de SLS de leeg stand zelf veroorzaakt. „Er wordt al jaren een ontmoedi gingsbeleid gevoerd voor de ba rakken. Vooral meisjes wordt ontraden om hier te gaan wo nen. Dan zeggen ze bij de stich ting: zou je dat nou wel doen, het is zo ver van de bewoonde wereld." Tijdens een gisteravond ge houden informatiebijeenkomst bleek dat het besluit van de SLS bij de studenten volledig in het verkeerde keelgat is geschoten. Twee auto's, met daarop de mededeling 'Wij willen niet weg', blokkeerden na afloop van de emotionele avond de uitrit van het terrein, zodat de verte genwoordigers van de SLS en de COA korte tijd 'gevangen zaten' bij de woedende studenten. MO vanbenthum [Centrale Opvang Asielzoe- 5 (COA) wil tweehonderd chtelingen huisvesten in de dentenbarakken aan de Ou- Rijnsburgerweg in Oegst- ;st. Bij een groot aantal stu nten is het nieuws ingeslagen een bom. Ze zijn woedend willen hun barakken niet uit. it besluit wordt zomaar even orgedrukt. We vinden dat de chting over ons heenwalst", jt student Thijs Ambachts. De COA wil vluchtelingen isvesten die recht hebben op H woning, maar nog steeds in jelzoekerscentra zitten. In de rakken, die voor een deel Igstaan, wonen al 23 vluchte- gen en ongeveer 150 studen- De studenten hebben van ji huisbaas, de Stichting Leid- Studentenhuisvesting (SLS), horen gekregen dat ze hun mers voor 1 september moe- i verlaten. Ze krijgen dan een .dere kamer aangeboden. De SLS kondigde onlangs nog n dat de barakken zijn versle- i en weg moeten. Begin vol- nde eeuw moet er op de plek n het wooncomplex een be- ijventerrein komen. De stu- 5 t/m 8 juni en 12t/m 15 juni Informatie Rijkswaterstaat lïl 3:1(1 zie elders in deze krant. Elke gemeente waar een nieuwe burgemeester moet ko men, kan binnenkort een referendum houden over de kandidaten. De uitslag van zo'n referendum is echter niet bindend. Intussen gaat een staatscommissie onderzoe ken welke consequenties er verbonden zijn aan een rechtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester. den over het vraagstuk van de gekozen burgemeester, toonden zich tevreden over het resultaat. D66-onderhandelaar De Graaf, die de gekozen burgemeester tot breekpunt had verklaard, sprak van 'een belangrijke stap voorwaarts'. WD-onderhande- den haag cpd Tot dit compromis zijn de frac ties van PvdA, WD en D66 gis teren gekomen in hun bespre kingen over een tweede paars kabinet. Zowel D66 als WD, die het meest in opvatting verschil- laar Bolkestein benadrukte ech ter dat zijn partij niet verplicht is de staatscommissie te volgen in de eventuele conclusie dat de gekozen burgemeester een pri ma zaak is. Beiden benadrukten dat met dit resultaat de onderhandelin gen over een paars kabinet kun nen worden voortgezet. „Infor mateur Kok vroeg ons: zijn jullie nu verloofd? Ik denk dat we nu eendrachtig kunnen werken aan een overeenkomst die ons voor het altaar brengt", aldus De Graaf. Het compromis, waarover da gen onderhandeld is, houdt in dat de burgemeester voorlopig benoemd blijft worden door de Kroon. De minister van binnen landse zaken kan echter afwij ken van de aanbeveling door de gemeenteraad, ook als die is ge baseerd op de uitkomst van het referendum. Met name voor de WD was dat een harde voor waarde. De liberalen willen niet dat de bevolking helemaal be paalt wie burgemeester wordt. Bolkestein stemde er wel mee in dat benoeming en ontslag Duitse reddingswerkers denken geen overlevenden meer aan te treffen bonn peter van nuijsenburg correspondent Reddingswerkers hebben vanochtend de hoop opgegeven nog overlevenden te vinden van de grootste treinramp in de na-oorlogse geschiedenis van Duitsland. Inmiddels zijn 91 doden en 120 deels zwaargewonden geborgen, maar de verwachting is dat het doden tal tot boven de honderd zal oplopen. Gevreesd wordt dat geen van de kin deren van de twee schoolklassen die op schoolreis waren, de ramp hebben overleefd. Inmiddels is begonnen met de identificatie van de al geborgen slachtoffers. De catastrofe voltrok zich gisteroch tend toen de Intercity-trein bij het Noord-Duitse Eschede met een snel heid van ruim 200 kilometer per uur ontspoorde en tegen de pijler van een viaduct vloog. De 410 meter lange trein vouwde zich om de pijler, de brug stortte in en de wagons raakten bedolven onder het puin. Dertien van de zestien wagons liepen van de rails, vier boorden zich in elkaar, richtten zich omhoog en veranderden in een kluwen van verwrongen staal. De loco motief en twee wagons hadden zich van de trein losgerukt en waren door het station van het een kilometer ver der gelegen Eschede geraasd. De in woners van het dorp werden opge schrikt door een kabaal, dat volgens een van hen 'van een aardbeving leek te komen'. De reddingsploegen hebben de hele nacht doorgewerkt, maar zijn er nog altijd niet in geslaagd door te dringen tot drie wagons die nog bedolven zijn onder het puin van het ingestorte via duct. Zij moeten behoedzaam en dus langzaam te werk gaan om te voorko men dat het puin gaat schuiven en ook hen bedelft. Volgens voorlopige schattingen zal het nog de hele dag duren voordat de laatste slachtoffers geborgen zijn. Over de oorzaak van de ramp tast men nog steeds volledig in het duister. De Duitse Intercitytrein geldt als een van de snelste (maximum 280 kilome ter per uur), maar ook als een van de veiligste treinen ter wereld. De NS hebben een opvolger van deze trein besteld voor het hoge-snelheidstraject van Amsterdam naar Keulen en Frank furt. Het ongeluk leverde een geweldige ravage op. Christiaan Vogelaar stelt tentoonstelling samen voor winter 1999 leiden. ceesv In het Leidse Stedelijk Museum De Lakenhal wordt in de winter van 1999 een expositie gehou den van portretten en tekenin gen waarop Rembrandts moe der staat afgebeeld. Rembrandt van Rijn heeft zijn moeder, Neeltje van Zuidbroek, talloze malen getekend en geschilderd. Maar ook Gerard Dou, de eerste leerling van de meester, en Joris Lievens, de schilder met wie Rembrandt zeer nauw heeft sa mengewerkt, hebben haar ver eeuwigd. Hun werk zal naast dat van Rembrandt worden ge- exposeerd. Tegelijk met de ten toonstelling in De Lakenhal is in het Mauritshuis een expositie te zien over de zelfportretten van Rembrandt van Rijn. De tentoonstelling in Leiden wordt samengesteld door con servator Christiaan Vogelaar. Het Rijksmuseum is in het bezit van één portret van de moeder van Rembrandt, dat ook op de expositie te zien zal zijn. Ook het Mauritshuis heeft een moe derportret van de wereldbe roemde schilder, maar Abraham Bredius (die het aan dit museum heeft nagelaten) heeft bepaald dat het niet mag worden uitgeleend. Voor de tentoonstelling worden voorts aan diverse musea in het bui tenland portretten in bruikleen Conservator Vogelaar wil wel een tipje van de sluier oplich ten. .Abraham Bredius, die ooit directeur was van het Maurits huis, zag in heel Veel portretten die Rembrandt heeft gemaakt familieleden van de schilder: zijn vader, zijn zuster, zijn moe der, noem maar op. Hij was een typische negentiende-eeuwse romanticus die graag overal verbanden zag in Rembrandts werk. Intussen kun je je echter afvragen of dat allemaal ook wel zo is. We zetten tegenwoordig nogal wat vraagtekens bij de opvatting van Bredius en vragen ons af of het bij sommige schil derijen wel echt om de moeder van Rembrandt gaat. Het is heel gek: vergelijk je twee portretten, dan zie je soms dat de vrouwen totaal niet op elkaar lijken. Daarin willen we met deze ex positie helderheid brengen." „Daarnaast is het soms niet geheel duidelijk wie nu eigenlijk de schilder was van sommige portretten van Rembrandts moeder. Was het Lievens of Rembrandt zelf? Deze zoge naamde dubbele toeschrijvin gen komen ook aan de orde op de expositie." „Toen het Mauritshuis ons vertelde dat ze de zelfportretten van Rembrandt wilden gaan tentoonstellen, hebben we ge dacht aan de mogelijkheid van samenwerking. Vandaar dat wij nu dit stuk uit het oeuvre van Rembrandt gaan belichten. Maar zoals gezegd, ook Gerard Dou en Joris Lievens komen aan bod. Lievens werkte met Rembrandt waarschijnlijk in hetzelfde atelier. Wie weet heeft hij Rembrandts moeder wel ge schilderd terwijl de grote mees ter zelf bezig was haar vast te leggen. Dat spaarde weer de kosten voor een model uit. Het zelfde geldt voor Gerard Dou, Rembrandts leerling. FOTO EPA /A/CO WAGNER Meer stakingen bedreigen WK in Frankrijk PARUS DPA-Rtr De onderhandelingen tussen Air" France en de stakende pilo ten zijn gisteravond laat na bij na zeven uur overleg geschorst tot vanavond. Dit heeft de Fran se luchtvaartmaatschappij laten weten. Er zijn geen mededelin gen gedaan over de vraag of een akkoord in zicht is. Woordvoer der Francois Brousse van Air France had het slechts over 'ernstige en constructieve' ge sprekken. Niet alleen de staking van Air France, die vandaag haar vierde dag inging, dreigt het transport rond het WK voetbal te versto ren. Machinisten van de Franse spoorwegen hebben gedreigd op 10 juni het werk neer te leg gen. Op die dag begint het WK. Dit weekeinde gaan treincon ducteurs voor twee dagen in staking. fJencikova BUITENVELDERT; ARNHEM; EINOHOVEN-C, GRONINGEN; MAASTRICHT; ROTTERDAM-C. ROTTERDAM-ALEXANORIUM;U Lekker spetteren in Duinrell Zie aanbieding elders in de krant van de burgemeester op langere termijn niet meer door de Kroon plaatsvindt. Daarvoor is echter wel een grondwetswijzi ging nodig, en daar gaat meer dan één kabinetsperiode over heen. In de overeenkomst tus sen de drie partijen vervalt de rol van de vertrouwenscommis sie Uit de gemeenteraad. De raad als geheel krijgt het recht tot aanbeveling, al vergadert de raad in dat geval, vanwege de privacy van de sollicitanten, ui teraard wel in beslotenheid. Krajicek komt in Noordwijk geld inzamelen LEIDEN WILLEM SPIERDUK Het Nederlands Davis-Cupteam komt zaterdag 11 juli naar Noordwijk. Richard Krajicek. Ian Siemerink, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh geven op de banen van Racketcenter Casino een demonstratie. Ook verzor gen zij tennistraining voor kin deren. De opbrengst van het evenement is voor de Krajicek- Foundation, een instelling die kansarme jongeren in staat wil stellen sport te bedrijven. De initiatiefnemer is het Noordwijkse bedrijf Van der Wiel Bouw. Deze onderneming garandeert dat een bedrag van minimaal 100.000 gulden naar het goede doel wordt overge maakt. De organisatie hoopt be halve via sponsoring en kaart verkoop, geld binnen te halen op een veiling, 's avonds in Huis ter Duin. Voor de veiling heeft Richard Krajicek onder meer een racket beschikbaar gesteld. Het is voor het tweede achter eenvolgende jaar dat er een aansprekend tennisevenement op de banen van het Casino wordt gehouden. Vorig jaar werd een toernooi met 'tennislegends' als Okker en Na- stase gespeeld. Uiteindelijk doel is om in Noordwijk weer een in ternationaal toernooi te hou den. „In het jaar 2000 of uiterlijk 2001 willen wij een challenger- toernooi voor dames en heren organiseren", zegt Moerland, de organisator van de tennisde- monstratie. „Noordwijk moet terug op de kaart." De voorverkoop voor de ten- nisdemonstratie begint zater dag bij Racketcenter Casino en de VW-kantoren in Noordwijk, Noordwijkerhout en Hillegom. De toegang bedraagt 25 gulden, kinderen tot 12 jaar betalen 17,50 gulden. IAANBOD 4 ZITS HET WOORD IS AAN Georges Courteline Als je van de anderen alles moest verdragen wat je je zelf toestaat, het leven zou ondraaglijk zijn. warm en zonnig Wmaï' "724° 1*722° 10718° n'erïlag 50% 60% 20% MM&ctyn 30% 20% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 11 I VANDAAG 30 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 6,7 Cultuur 23 t/m 27 Economie 9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport28,29 Strips11 Uitgaan 27 Met de bon tien gulden kor ting op het speciale lezers menu in Het Lisser Spijshuis in Lisse. leiden/regio irene nieuwenhuuse Bij de verschillende politiebu reaus in Leiden en omgeving zijn gisteren rond de honderd telefoontjes binnengekomen over de nieuwe sirenes. Bij de meldkamer in Leiderdorp wa ren dat er alleen al ruim zestig. Het grootste deel vroeg wat er aan de hand was. De andere bellers meldden dat zij de sire nes om 12.00 uur niet of nau welijks konden horen. Zoals en kele inwoners van de gemeente Rijnwoude. Burgemeester M. Boelen heeft onlangs een klacht over het slechte funcioneren van het alarmsysteem in zijn gemeente ingediend bij het ministerie van binnenlandse zaken. Minister Dijkstal, die gisteren in Ma- durodam het nieuwe systeem in gebruik heeft genomen, heeft Rijnwoude inmiddels al twee nieuwe installaties toegezegd. Ook de gemeente Ter Aar, Al phen, Leiderdorp en Noordwijk krijgen nog extra alarmpunten. Voorlichter C. de Konink van Rijnwoude: „Toen we de ramen van het gemeentehuis dicht de den, hoorden we inderdaad niets meer." In Amsterdam kwamen zo'n 75 telefoontjes binnen van mensen die zich afvroegen wat er in vredesnaam aan de hand was. Rotterdam had voor de ge legenheid een speciale klach tenlijn in het leven geroepen. Ongeveer honderd Rotterdam mers klaagden dat zij niets van de alarmtest hadden gehoord. abonnement op het Lcldsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautoinatisch (f. 94.15) I I automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girc - Handtekening: Leidsch ê%sDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1