Beraad over relatie India en Pakistan "Weet je wat, geef mij het hele elftal maar even.' (Alleen bij Libertel: Voor deelminuten). Cowboy op de bres voor waarden en normen Buitenland Montenegro mag van Milosevic geen WK voetbal kijken Klassiekers in Peking Duitse opwinding over vrouwen-potentiepil Parijs erkent genocide Armeniërs Franse politie graaft naar vermiste baby's ERDAG 30 ME11998 abibie: Meer partijen mogen rta» De Indonesische president Habibie heeft gisteren aan- jndigd dat het rigide politieke systeem in zijn land op de hei- gaat. In principe wordt een onbeperkt aantal partijen toege- n. Onder het huidige stelsel zijn slechts drie partijen toege- n. Partijen op raciale, etnische of religieuze grondslag, die ere groepen tot vijandschap zouden ophitsen, blijven verbo- Sinds het vertrek van president Soeharto zijn er al nieuwe tijen gevormd. Zo is er sinds kort een arbeiderspartij en giste- is de vrouwenpartij Partai Perempuan opgericht. ktrada president Filipijnen De vroegere filmster Joseph Estrada is gisteren officieel de op 11 mei gehouden Filipijnse presidentsver- Jzingen uitgeroepen. Hij wordt 30 juni beëdigd. Uit peilingen Js direct na sluiting van de stembussen al duidelijk dat de 61- Hge tot president was gekozen. Hij lag ruim voor op José de l, die de steun van president Fidel Ramos genoot. Estrada Itooral populair onder de armen. yanda bevelhebber leger Zuid-Afrika Jtoria De voormalige leider van de militaire vleugel van het IC, Siphiwe Nyanda, is gisteren benoemd tot bevelhebber van ■Zuid-Afrikaanse leger. Na te zijn beëdigd door zijn voorgan- tMeiring zei Nyanda dat hij het zou betreuren als blanke sol- het gevoel hebben dat ze er niet langer toe doen. Hij P blanke militairen op de voorkeursbehandeling die het leger geeft niet op te vatten als 'een ondermijning van hun Ikomstige rol en betekenis'. Het leger probeert door een voor- jirsbeleid het aantal zwarte officieren te vergroten. fans vuurwapenbezit aan banden is» Het Franse parlement heeft gisteren het privé bezit van irwapens aan banden gelegd. Alleen jagers en verzamelaars igen nog wapens hebben. Het voorstel moet nog door de Se- worden aanvaard. De ontwerp-wet verbiedt 'verdedigings- 3ns' waaronder vuistvuurwapens en geweren, met uitzon- ïg van jachtwapens. Bij de aanschaf van munitie moet de WÊÊ )er een jachtvergunning kunnen overleggen, erdc is uit de kraan in Argentinië Honderden inwoners van de Argentijnse stad La Plata igen deze week de schrik van hun leven toen ze de kraan endraaiden. Behalve water kwamen er kleine visjes uit. Vol- s functionarissen is het vreemde voorval veroorzaakt door technische storing. Aan het oplossen van het probleem irdt gewerkt. De bevolking heeft het advies gekregen enkele gen geen kraanwater te drinken. xtreem-rechts in actie tegen 'Europa' iRlouis Een door de stad Saarbrücken afgekondigd verbod demonstratie tegen de Europese eenwording van rechtse rtijen uit Duitsland, Frankrijk en België is gisteren door de :hter gedeeltelijk opgeheven. Het Oberlandesgericht van Saar- id bevestigde een uitspraak van een lagere rechtbank, die de publikaner toestemming gaf vandaag een demonstratie te uden in Saarbrücken. Een mars naar de Duits-Franse grens kranslegging op de graven van Duitse en Franse soldaten e de Republikaner, het Franse Front National en ook het Blok hadden opgeroepen, blijven echter verboden. rubaanse zakenman uitgeleverd aan VS hnjestad» De Arubaanse zakenman Randolph Habibe is giste- tgeleverd aan de Verenigde Staten, die hem verdenken van ïgshandel en het witwassen van drugsgeld. De 54-jarige Habi- j aan het hoofd staan van een kartel dat tussen 1980 en neer dan tachtig ton cocaïne en zo'n 114.000 kilo mari- i naar de VS smokkelde. Habibe ontkent. Tientallen Aru- demonstreerden gisteren op het vliegveld van Oranjestad de uitlevering. 0| Jan-leider vervolgd voor moord iTTIesburg» Sam Bowers, ooit de leider van de Ku Klux Klan ii ssissippi is gearresteerd en aangeklaagd wegens de moord op ïrgerrechten-activist Vernon Dahmer in 1966. Ook twee ande- oud-Klanleden zijn opgepakt. Bowers (73) zou opdracht heb- n gegeven op 10 januari 1966 eên brandbom in het huis van ihmer te gooien. Dahmer kwam daarbij om het leven, zijn :n kinderen wisten te ontkomen. Bowers ontliep eerder rvolging omdat de jury het niet eens kon worden. Onlangs is hter een band opgedoken waarop hij zijn betrokkenheid er- Bowers heeft eerder al zes jaar vast gezeten wegens een ge- chtmakende moord op drie activisten in 1964 in Philadelphia, ississippi. harald doornbos correspondent Straaljagers van het Joegoslavische leger scheer den gistermiddag laag over de Montenegrijnse hoofdstad Podgorica. De hervormers beschou wen het als een intimidatiepoging van Joegosla- vië's federale president Milosevic aan het adres van reformistische partijen, die afstevenen op een overwinning bij de parlementsverkiezingen van morgen. Montenegrijnse hervormers, zoals de Beter Le ven-coalitie van president Djukanovic en de Li berale Partij, willen zich in toenemende mate los maken uit het door Servië overheerste Joegosla vië, iets waartegen Milosevic zeer fel is gekant. De toch al sterk bekoelde betrekkingen tussen de twee enig overgebleven republieken in Joegosla vië, Servië en Montenegro, bereikten gisteren een nieuw dieptepunt, nadat de Joegoslavische staat stelevisie bekend maakte dat Televisie Servië aan de Montenegrijnse tv geen beelden zal doorstu ren van de wereldkampioenschappen voetbal. Officieel is de reden dat de Montenegrijnen nog geld schuldig zijn. Algemeen wordt echter aange nomen dat Montenegro niet naar het voetbal mag kijken omdat het niet meer met Milosevic in de pas loopt. In de kleine republiek met slechts 450.000 stem gerechtigden is een ware 'Montenegrijnse Lente' aan de gang. Die betekent voor Joegoslavische begrippen een frontale aanval op de tijden van het donkere nationalisme dat zich sinds het ein de van de jaren tachtig meester heeft gemaakt van het voormalige Joegoslavië. „Milosevic heeft iedereen in het voormalige Joegoslavië geleerd om elkaar te haten. Dat moet afgelopen zijn", zegt de leider van de Sociaal-Democratische Par tij, Rakcevic. Zijn partij maakt deel uit van de Beter Leven-Co alitie van Djukanovic. „We hebben genoeg oorlo gen gezien, genoeg brandende huizen, genoeg vluchtelingen. Wij zijn vóór vriendschap tussen de volkeren. Milosevic noemt moslims, Kroaten en Albanezen nog altijd 'de vijand'. Ik ben gist©1 ren nog in Dubrovnik en Sarajevo geweest. Dat zijn dezelfde mensen zoals wij." Tijdens een bijeenkomst van de Beter Leven-Co alitie werd er afgelopen woensdag openlijk op ge hamerd dat moslims en Albanezen in Monte negro gelijke rechten moeten hebben, net als Ser viërs en Montenegrijnen. Voor Joegoslavische be grippen is dit opzienbarend, aangezien de oorlog tegen de moslims in Bosnië vanuit Servië werd gesteund, terwijl de recentelijk uitgebroken bur geroorlog in Kosovo onder Serviërs tot een alge mene haat tegen Albanezen heeft geleid. De enige politieke partij die openlijk pleit voor een onafhankelijk Montenegro is de Liberale Par tij van Perovic. „Djukanovic denkt dat hij Joego slavië kan hervormen", klaagt Perovic. „Wij zijn ervan overtuigd dat dat niet kan. Om van de oude communistische methoden af te komen, zoals volledige controle van de media, het beschikken over geheime fondsen, zeer agressief gedrag van de inlichtingendiensten, moet Montenegro uit Joegoslavië stappen. Alleen op zo'n manier kun nen we een democratisch, multi-etnisch land cre- Volgens peilingen kan Perovic rekenen op onge veer vijftien procent van de stemmen. Samen met de Beter Leven-Coalitie, die op ongeveer veertig procent staat, aangevuld met de kleine partijen van moslims en Albanezen, zou een meerderheid in het Montenegrijnse parlement ontstaan die voor afscheiding van Joegoslavië is. Dertig procent van de stemmen zal volgens de peilingen gaan naar de Socialistische Partij van ex-president Bulatovic, een stroman van Milose vic, die juist vóór nauwe samenwerking pleit tus sen Montenegro en Servië. peking» De Argentijn Diego Alexander von Buch rust even uit na de finish van de Louis Vuitton Classic Car Rally. Aan de vijf dagen durende wed strijd, van Dalian naar Peking, deden vijftig klassieke auto's mee. Von Buch volbracht de rit in een Mercedes 300 SL. foto ap greg baker Een verzonnen verhaal over een potentiepil voor vrouwen heeft in Duitsland beroering veroor zaakt. De Duitse media maak ten jacht op de vrouwenarts die het preparaat Viavagina zou hebben ontwikkeld. In een interview met de links- alternatieve Berlijnse krant Tageszeitung prees de arts Mathilde Schaufel uit Lever- kusen de pil aan als de door braak voor de vrouw: „Zelfs mijn eigen huwelijk is gered." Gisteren meldde het blad echter dat het opzienbarende inter view over het 'nieuwe liefdes middel' was verzonnen. Het artikel van drie Tageszei- tung-redactrices was een iro nisch bedoelde reactie op de golf meldingen over de poten tiepil Viagra voor mannen, al dus de krant. Talloze media trapten in de verlate 1-april grap. De ziekenhuizen in Lever- kusen werden overspoeld met telefoontjes van opgewonden journalisten die Schaufel wilden spreken. Omroep RTL liet in heel Duitsland naar de arts zoe ken. Een journaliste van de re gionale omroep MDR noemde Viavagina al de 'ondergang van de seksualiteit'. Een redacteur van het weekblad Neue Revue vroeg toestemming om het in terview integraal te mogen overnemen, meldt de Tageszei tung. De echte potentiepil Viagra heeft in Amerika inmiddels al de eerste echtscheiding veroor zaakt. De 61-jarige Roberta Ber nardo eist twee miljoen dollar van haar man, de 70-jarige Francis Bernardo. Die vertrok begin mei met de noorderzon, met de pot pillen die hij twee dagen eerder had gekregen. In een briefje legde hij uit dat hét huwelijk zijn hernieuwde drif ten in de weg stond. De vrouw overweegt ook Viagra-produ- cent Pfizer aan te klagen omdat het bedrijf had verzuimd te waarschuwen dat het middel gevaarlijk kan zijn voor huwelij ken. Het Agentschap voor Medicij nen van de Europese Unie heeft inmiddels wel een positief ad vies uitgebracht over Viagra. Het definitieve besluit over toe lating van het middel tot de lan den van de EU, moet binnen kort worden genomen door de Europese Commissie. Viagra zou dan in september op de markt kunnen komen. Kernwapenlanden: gezamenlijke aanpak De ministers van buitenlandse zaken van de vijf kernwa- penmogendheden, de permanente leden van de Veilig heidsraad, komen volgende week bijeen voor beraad over de kernwapenwedloop in Zuid-Azië. Zij overleggen dan op voorstel van de Verenigde Staten over een 'geco ördineerde en gezamenlijke aanpak van deze ernstige si tuatie', zei de woordvoerder van de Amerikaanse minis ter Albright gisteren. gisteren 'ontzet en teleurge steld' op de proeven. De vijftien dreigen met maatregelen als Pakistan en India niet toetreden tot het verdrag dat nucleaire tests verbiedt. Frankrijk her haalde echter dat het sancties afwijst omdat die 'niet werken en vaak het tegendeel bewerk stelligen'. Rusland reageerde De Indiase ex-premier Gujral, die op 19 maart dit jaar aftrad, riep de regering van zijn land op de spanningen met buur land Pakistan niet verder op te voeren. Ten overstaan van een doodstil parlement verweet Gu jral de huidige premier Vaj payee dat deze om opportunis tische politieke redenen kem proeven heeft laten uitvoeren. Of Pakistan donderdag inder daad vijf atoomtests heeft uitge voerd, is volgens Amerikaanse deskundigen de vraag. Zij zeg gen dat ze slechts één, vrij zwak seismisch signaal uit het testge bied hebben opgevangen. Een expert zei tegen de krant Was hington Post dat hij daaruit op maakt dat er twee bommen te gelijkertijd tot ontploffing zijn gebracht. Ondanks de aanhoudende pro testen en aankondigingen van sancties van de internationale gemeenschap heeft Pakistan nog geen duidelijk signaal gege ven over zijn verdere plannen op nucleair gebied. Minister Aziz zei dat nieuwe tests niet nodig zijn na de vijf proeven van donderdag. Minister Khan (buitenlandse zaken) en minis ter Hussain (informatie) zeiden echter niets te willen uitsluiten. Maar een Duitse radiozender meldde dat een vooraanstaande Pakistaanse kernfysicus had ge zegd dat zijn land vandaag weer kernproeven zal nemen, dit maal met kernkoppen voor ra ketten. Amerikaanse deskundi gen vermoeden dat het land nog twee kernbommen heeft, die het de komende dagen gaat De Veiligheidsraad liet giste ren in een moeizaam tot stand gekomen verHaiing weten de proevp^ diép te betreuren en riep Pakistan en India - dat eer der deze maand ook vijf kern proeven uitvoerde - op af te zien van verdere tests. De Europese Unie reageerde Mobiel bellen nu voordeliger dan ooit. Tot ergernis van Turkije heeft het Franse parlement gisteren een motie aangenomen waarin Frankrijk 'de Armeense genoci de van 1915' erkent. Als de mo tie ook door de Senaat wordt aangenomen, zal Frankrijk de eerste grote Europese mogend heid zijn die de dood van an derhalf miljoen Armeniërs in het Ottomaanse Turkije in de periode 1915-1923 omschrijft met de term genocide (volken- moord). Turkije, dat stelt dat de Arme niërs slachtoffer waren van een burgeroorlog, heeft scherp gere ageerd. „Deze beslissing is ge richt op vernietiging van de banden tussen Turkije en Frankrijk", zei minister Cem (buitenlandse zaken). De Turkse president Demirel zei dat de motie 'geen ander doel dient dan een verkeerde voorstelling van historische fei ten te geven'. Hij riep de Franse Senaat op 'gezond verstand te gebruiken en deze fout recht te De Armeense zaakgelastigde in Parijs, Ter Spephanian, noemde de motie 'een bood schap van hoop aan alle volke ren in de wereld wier recht op herinnering wordt aangevoch ten'. Hij zei dat het wellicht an dere landen ertoe zal aanzetten 'de morele genoegdoening te geven waar het Armeense volk terecht naar verlangt'. De Franse politie zoekt vier tot zes babylijkjes die in de tuin van een huis in het Noord- Franse lilies zouden zijn begra ven. Een maand na hun arresta tie hebben de bewoonster van het huis, haar drie zonen en haar dochter daarover bekente- De familie Lefranc is opge pakt na mishandeling van de 76-jarige man en vader. Die sliep in een schuurtje en at uit de bak van de hond, die was af gericht om hem te bijten. De 25-jarige dochter Patricia sloeg tijdens een verhoor door en zei ten minste drie keer zwanger te zijn geweest van haar drie broers. In lilies is Patricia heel vaak zwanger gezien, maar nooit met een kind. Sinds een week zoekt de poli tie met graafmachines het ter rein rond het huis af. In lilies hebben de mensen hun beden kingen over het nut van dat po litieonderzoek. Velen denken dat de baby's gewoon bij de vuilnis zijn gezet of dat de hond ze heeft opgegeten. NECROLOGIE: BARRY GOLDWATER (1909-1998) Regiovoordeel en Voordeelminuten maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonnementen van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p. min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om 't nog aantrekkelijker te maken: neem itóór 18 juli een Libertel abonnement en betaal de Bel voor meer informatie en de dichtstbij zijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor i De voormalige Amerikaanse senator en presidentskandidaat Barry Goldwater, die gisteren op 89-jarige leeftijd overleed, was berucht om zijn niets verbloe mende uitspraken. Hij kwam uit het zuidwesten van de VS, waar zijn familie een warenhuis had. Hij werd in 1949 in de gemeen teraad van zijn geboortestad Phoenix gekozen. Vier jaar later kwam hij in de Senaat. Als sena tor had hij het imago van een cowboy. „Extremisme tèr verde diging van de vrijheid is geen misdaad. Gematigdheid bij het streven naar gerechtigheid is geen deugd", zo luidde een van zijn gevleugelde uitspraken. Goldwater was een havik in de kwestie-Vietnam. Hij wilde de communistische troepen in dat land koste wat kost tegenhou den. Hij was daardoor - en door zijn strijd tegen het verval van normen en waarden - het sym bool van alles waar jongeren in de opstandige jaren zestig zich tegen verzetten. De Democra ten schilderden hem als een schietgrage cowboy af en waar schuwden dat hem de knop die beslist over een nucleaire aan val, niet kon worden toever trouwd. Hij gaf in 1964 gaf zijn senaats zetel op om mee te doen aan de presidentsverkiezingen, die hij verpletterend verloor. Zelfs Re publikeinse bolwerken liepen over naar de zittende president Lyndon Johnson die zich pre senteerde als een man van het midden. Achteraf zei Goldwater dat Johnson niet kon verliezen na de moord, een jaar eerder, op president Kennedy. Johnson was Kennedy als vice-president opgevolgd. „Het land was ge woon nog niet klaar voor drie presidenten in 3,5 jaar", zei hij Barry Goldwater. archieffoto achteraf. In 1968 werd hij op nieuw in de Senaat gekozen. Goldwater noemde zijn partij genoot Richard Nixon ooit 'de grootste leugenaar ter wereld'. In 1974 toog Goldwater met en kele andere Republikeinse kop stukken naar het Witte Huis om Nixon te laten weten dat deze als president zou worden afge zet wegens de Watergate-affaire als hij niet zelf het veld zou rui men. Toen oud-president Ro nald Reagan, ook een partijge noot, verklaarde dat hij niets wist van 'Iran-gate', zei Goldwa ter dat de president 'een leuge naar dan wel incompetent' was. Ofschoon hij zelf conservatief was, kreeg Goldwater onder het presidentschap van Reagan het idee dat hij rechts werd inge haald door de partij. In Arizona zijn de Republikeinen zo con servatief 'dat ze denken dat ik praktisch een socialist ben', zei hij in 1989. Goldwater kwam in 1993 in het geweer tegen de Re publikeinse campagne tegen homoseksuelen in het leger. „Je hoeft niet van de 'goede kant' te zijn om te vechten en te sterven voor je vaderland", zei Goldwa ter. „Je moet alleen de goede kant op schieten." De oude Republikein kreeg de afgelopen jaren overigens meer waardering voor zijn denkbeel den. Met zijn verzet tegen een big government, waarbij de fe derale regering in Washington te veel macht naar zich toetrekt, ten koste van de staten en plaatselijke overheden, zou hij zijn tijd vooruit zijn geweest. Hij legde er de basis mee voor de conservatieve revolutie van Reagan in de jaren tachtig. Zelfs de huidige president Clinton beroept zich op Goldwaters erf goed. Hij prees de oud-senator als 'een groot patriot' en 'een man met grote kwaliteiten'.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9