Wurgende spanning van eigen bodem UITNODIGING AAN DE LEZERS Oranje kandidaat vermoordv in hotelletje gevonden ;iscaal jurist Ed Sanders genomineerd voor Gouden Strop ZATERDAG 30 MEI 1998 Voor wie het nog niet wist: vandaag begint de Maand van het Spannende Boek. Vier weken lang wordt in boekhandels en bibliotheken extra aan dacht besteed aan thrillers, detectives en politiero mans. Traditiegetrouw wordt in de maand juni ook de Bruna Gouden Strop toegekend aan het beste Nederlandstalige spannende boek. Afgelopen jaren ging de prijs naar schrijvers als Jef Geeraerts, René Appel, Bob Mendes en Tomas Ross. Het aanbod aan misdaadboeken van auteurs van eigen bodem, met een eigen, kenmerkende Neder landse sfeer en couleur locale, groeit, zowel in om vang als in kwaliteit. Dat is voor de dagbladen van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij ook deze krant is aangesloten, de bibliotheken in Nederland en de boekwinkelketen Bruna een goe de reden om - evenals vorig jaar - de komende we ken de schijnwerpers te richten op het Neder landstalige crime- en thrilleraanbod. Onder de titel 'Wurgende spanning van eigen bodem' publiceert deze krant de komende zaterda gen vier misdaadverhalen. De verhalen worden ge schreven door drie Nederlandse thrillerauteurs, ie der met een uitgesproken eigen stijl. Charles den Tex (dit jaar genomineerd voor de Bruna Gouden Strop), Paul Stather (in 1997 genomineerd) en On- no te Rijdt (dit jaar genomineerd) kregen de op dracht het op deze pagina afgedrukte - fictieve - moordbericht uit te werken tot een compleet ver haal. Dat zal drie heel verschillende verhalen ople veren: in sfeer, stijl en plot. Deze moordverhalen worden afgedrukt in de krant van respectievelijk 6, 13 en 20 juni. Het vierde misdaadverhaal, dat op 27 juni wordt gepubliceerd, is wellicht door geschre- Een schrijver van misdaadverhalen moet niet alleen beschikken over een vaardige pen en een inventieve geest, maar ook over psycholo gisch inzicht, feitenkennis en het vermogen om sfeer en intrige 'neer te zetten'. Deze krant daagt u uit in de huid van een misdaadschrij ver te stappen en een verhaal te schrijven. Het krantenbericht over de moord op de jonge sterspeler van het Nederlands elftal dient hier bij als uitgangspunt. Stuur uw - getypte - verhaal, dat maximaal duizend woorden mag tellen, vóór zaterdag 13 juni a.s. naar Secretariaat Bruna Gouden Strop, Postbus 69, 1390 AB Abcoude. Handge schreven inzendingen, verhalen op floppy's en artikelen die zijn gestuurd naar een ander dan bovengenoemd adres, worden niet geaccep teerd. Een deskundige jury - bestaande uit een uitgever, een bibliothecaris, een misdaad- schrijver, een recensent en een boekverkoper - beoordeelt alle inzendingen. Het beste verhaal wordt op 27 juni afgedrukt in de kranten die bij de GPD zijn aangesloten. Bovendien ont vangt de winnaar de vijf door de auteurs ge signeerde boeken die zijn genomineerd voor de Bruna Gouden Strop 1998. Het winnende verhaal zal vanaf 27 juni te vens op de Internet-site van Bruna (http: www.bruna.nl) staan. Het negentienjarige voetbalta lent Pieter Postius is gistermid dag dood aangetroffen in een kamer in een louche hotelletje in de Amsterdamse binnenstad. Postius is door een misdrijf om het leven gekomen, zo heeft een politiewoordvoerder bevestigd. De voetballer, die de laatste maanden triomfen vierde als spits van de hoofdstedelijke ere- divisionist Groen-Blauw, maak te kans om met Oranje af te rei zen naar het WK voetbal in Frankrijk. Aanvankelijk ging de door de hoteleigenaar te hulp geroepen politie uit van zelfmoord. De deur van de kamer waar Postius verbleef, was van binnenuit af gesloten. Nadat de agenten het slot hadden geforceerd, trof men het ontzielde lichaam van de getalenteerde aanvaller aan. Om zijn nek zat een touw, met aan het andere eind de uit het plafond getrokken hanglamp. Een eerste onderzoek door de politicarts leerde echter dat het slachtoffer diverse wurgsporen in nek en hals had. Vingeraf drukken werden niet aangetrof fen. Vermoedelijk droeg de da derhandschoenen. In Postius' hotelkamer is an derhalve kilo cocaïne aangetrof fen. De harddrugs waren ver stopt in een stapel Belgische kranten. Als bondscoach Hek- king had besloten om Postius voor de wereldkampioenschap pen op te roepen als vervanger voor de langdurig geblesseerde Dennis Kluitkamp, nad hij mo gelijk tegen België moeten spe len. In het belang van het onder zoek wil de politic verder geen mededelingen doen. Ook het bestuur en de technische lei ding van Groen-Blauw en de KNVB weigerden elk c NOMINATIES BRUNA GOUDEN STROP De afgelopen week zijn de vijf titels bekendgemaakt, die genomi neerd zijn voor de Bruna Gouden Strop 1998, de prijs voor het bes te Nederlandstalige spannende boek. Thrillers vol wurgende span ning, van de eerste tot de laatste pagina. FOTOFINISH VAN JAC. TOES Thriller over een ambitieuze advo caat die tijdens een serie hardloop wedstrijden het slachtoffer wordt van een aantal bizarre gebeurtenissen. Aanvankelijk geeft hij het toeval de schuld, maar gaandeweg ontdekt hij dat er een complot tegen hem wordt gesmeed. De Gouden Strop-jury roemt de stilistische kwaliteiten van de auteur. 'Toes schetst kundig het milieu van vrijetijdsrenners uit het zakenleven en de advocatuur. Foto finish heeft een natuurlijke plot met overtuigende ontknoping. Real sus pense!' HETSPEL VAN ONNO TE RIJDT In dit misdaaddebuut van deze voor malige hockeycoach staat de eenling Niek Wouda centraal, een zonderlin ge vogel met gruwelijke psychopati- sche gedachten. In het villadorp van Niek worden drie beestachtige moor den gepleegd. Niek vermoedt dat zijn 'hockeyvrinden' Hubertus en Rolf- Diederik hier meer van weten. De ju ry: 'Te Rijdt vertelt zijn verhaal in een vlijmscherpe stijl, die de lezer soms een prettig verontrustend gevoel be zorgt. In dit taalkundige juweeltje wordt het milieu van bovenmodale opscheppers en bluffers vol afgunst op eikaars succes in zaken, vrouwen en drinken op genadeloze wijze neergezet.' 'Over Tulip kun je zo drie thrillers schrijven' SLANGEN AAIEN VAN MIRJAM BOELSUMS De sociologe Mirjam Boelsums ver haalt in Slangen aaien over de 17-ja rige Mariecke. Zij is betrokken bij de dood van een leraar en verblijft in een jeugdinrichting. Haar reclasse- ringsambtenaar - én de lezer - krijgt pas aan het eind van de hoed en de rand te horen. 'Een adembenemend verhaal, in een pakkende schrijftrant en fraai in zijn opbouw', oordeelde de jury. 'De ik-figuur komt natuurlijk en overtuigend over, echt een verte genwoordigster van de postmoderne jeugd die alles meegemaakt moet hebben.' CODE 39 VAN CHARLES DEN TEX In deze financiële thriller wordt ver tegenwoordiger Jan Stegger naar Du bai gestuurd om de verdwijning van een collega uit te zoeken. Ondertus sen staat de handel met de Arabische Golf, een van de pijlers van het Am sterdamse bedrijf, onder druk. De zwaarlijvige Stegger onderhandelt en zoekt en ontdekt pas aan de andere kant van de wereld wat er aan de hand is. De jury: 'Code 39 is een met vaart geschreven thriller, met veel aandacht voor de couleur locale in Dubai en China. Een onthullende kijk op het zakendoen met het Mid den-Oosten en de Volksrepubliek. Den Tex vermoeit ons niet met de tails die alleen voor experts aantrek kelijk zijn.' DE FRONTRUNNERS VAN ED SANDERS Ed Sanders (pseudoniem van fiscaal jurist Ewoud Lietaert Peerbolte) ver telt over Eduard Grahl, een Amster damse uitgever van internationale faam die goede resultaten boekt op de beurs. Maar dan raakt Grahl in opspraak door toedoen van een lasti ge computerhacker en een jonge ad vocate die ook flinke winsten in de effectenhandel willen boeken. Een roman over beursfraude en moord. 'Een imposant thrillerdebuut, dat mooi inhaakt op de actualiteit', meent de jury. 'De auteur laat duide lijk zien dat hij over inside-informa tion en allerlei andere vormen van voorkennis beschikt. Van begin tot eind spannend.' Ed Sanders is een van de drie schrijvers die hun misdaaddebuut deze week bekroond zagen met een nominatie voorde Bruna Gouden Strop 1998, de prijs voor het beste Nederlandstalige. spannende boek. Sanders, pseudoniem voor fiscaal jurist Ewoud Lietaert Peerbolte, vertelt in zijn binnen acht weken voltooide 'De frontrunners' over voorkennis, fraude, afpersingen en moord in de financiële wereld. Zeer tot ontzetting van zijn 91-jarige moeder, die zo van beleggen houdt: 'Is het echt zo'n rotte wereld, jongen?' Lietaert Peerbolte: „Niemand voelt zich te vies om de ander beentje te lichten. Dat is de praktijk. Ewoud Lietaert Peerbolte: Je krijgt mijn naam niet zo gemakkelijk op een co ver. De uitgever opperde het pseudoniem Ed Sanders. Ik vond het prima." FOTO GPD ROB KEERIS JTT elemaal te gek!" Ewoud Lietaert Peerbol- 11 te kan zijn geluk niet op nu hij genomi neerd is voor de Bruna Gouden Strop 1998. Naast debutanten Onno te Rijdt en Mirjam Boelsums en gevestigde misdaadauteurs Jac. Toes en Charles den Tex, maakt de fiscaal ju rist kans op deze thrillerprijs die vrijdag 19 ju ni wordt uitgereikt. Voor. Lietaert Peerbolte (Den Haag, 1944) komt zijn nominatie als een totale verrassing. „Ik rekende op niets, want ik ben een nieuw komer in thrillerland. Maar het is natuurlijk fantastisch dat mensen met enig beoorde lingsvermogen De frontrunners zo'n leuk ver haal vinden." In zijn thrillerdebuut schetst de auteur de handel en wandel van Eduard Grahl, een Am sterdamse uitgever van internationale faam. Met zijn als hobby begonnen beleggingsclub je Investment Associates doet Grahl, door uit bundig gebruik te maken van voorkennis, lu cratieve zaken op de beurs. Dan gaat het plot seling mis met zijn imperium: een jonge as sistent-controller, Joachim Hengst, 'hackt' er binnen het concern lustig op los en dringt binnen in de financiële administratie van het bedrijf. Gegevens over Grahls fraude speelt hij door aan het Openbaar Ministerie. De ongezond op promotie beluste hoofdof ficier Henrico Pintado start een grootscheeps onderzoek tegen Grahls editors. Joachims vriendin, juriste Mary Ann Dreyer, weet een baantje te versieren op het kantoor van Grahls huisadvocaat Ben Corporal, terwijl een niet geheel brandschone effectencommissio nair zich ook nog met de kwestie gaat be- ixigica Lietaert Peerbolte, stammend uit een geslacht van ambachtslieden die hun oorsprong von den bij de Franse Hugenoten dan wel in Vlaanderen, verzon de plot van dit dichte web van verhaallijntjes ruim twee jaar geleden. „Op fiscaal gebied had ik al eerder een aantal non-fictie dingen geschreven. Dat was heel plezierig. En omdat ik in de strafrechtpraktijk zit, waar je heel erg gekke cases meemaakt, leek het mij leuk om daarover eens te schrij ven. In het voorjaar van '97 verhuisde ik van Brabant naar Amsterdam, sprak daar toen uitgever Maarten Asscher van Meulenhoff en die zei: 'Laat maar eens zien watje kunt'." „Vervolgens heb ik het boek in twee blok ken geschreven, één van vijf weken, vorig najaar, en in februari, maart drie weken herschrijven en werken aan de 'einddraft'. Een redacteur van de uitgeverij las van het begin af mee. Die kwam met de uitstekende tip zelf niet te veel uit te leggen, maar het de karak ters te laten doen. Daardoor gingen mijn personages ook leven. Je wordt daardoor ook gedwongen de logi ca van de handelingen van de karakters in de gaten te houden." Het pseudoniem heeft de uitgever bedacht, ver klaart de schrijver/jurist. „Bij Meulenhoff vonden ze Ewoud Lietaert Peerbolte geen gemakkelijk liggende naam. Dat zou het niet goed op de markt doen, je krijgt hem ook niet zo gemakkelijk op de cover. Hij opperde Ed Sanders. Ik vond het prima." Juridische ervaring Lietaert Peerbolte benadrukt dat hij de thriller niet had kunnen schrijven zonder zijn juridische ervaring. „Ik ben nu ruim twintig jaar in de fiscale beroeps praktijk werkzaam. De laatste jaren ben ik in de be roepsaansprakelijkheid verzeild geraakt. Ik hou me bezig met fouten en misslagen van advocaten, nota rissen, accountants en belastingadviseurs. Onder mijn cliënten zijn buitengewoon vermogende lieden, maar ook mensen die het niet zo breed hebben. Zo had ik vorig jaar de echtgenote van een middenstan der als cliënte. Haar man was overleden en de notaris had gewoon een grote fout gemaakt bij het regelen van de nalatenschap. Die vrouw leefde op de rand van de bijstand, terwijl ze recht had op zeker 60 mille. Dat hebben we even rechtgetrokken. Als ik een advo caat of een notaris aanpak, kost het hem overigens geen stuiver. Dat betaalt zijn verzekering wel. Het zijn de best verzekerde beroepsgroepen, die een dikke premie betalen voor een aansprakelijkheidsverzeke ring." In De frontrunners ('een dossier waarin ik heerlijk kan zitten rommelen: in mijn werk kan dat niet') ko men veel zaken en gebeurtenissen voor, die Lietaert Peerbolte in de praktijk heeft meegemaakt. De zin 'Geen van de hoofdpersonen is uit het echte leven ge grepen', is dan ook niet geheel terecht, geeft de au teur toe. „Met die zin bijt ik in mijn eigen staart, ja. Er zitten elementen in die herkenbaar zijn voor bepaal de figuren. Maar ja, Nederland is ook wel erg klein. Als je het hebt over een effectencommissionair uit Virüceveen, roept iedereen 'Adri Strating'. En als-ie in Blaricum woont: 'Hé, Han Vermeu len!' Ik zeg echter met de hand op mijn hart dat ik geen van de persona ges echt naar iemand heb gemodel leerd. De karakters zijn uit bepaalde personen opgebouwd. Zo zit in de met zijn Nieuw-Guinea-dossier ge plaagde hoofdofficier Pintado natuur lijk iets van oud-pg Gonsalves. En topambtenaar Maris heeft iets van se cretaris-generaal Borghouts van Justi tie, dat klopt." De ontzetting van zijn 91-jarige moeder over de rotte wereld die Lie taert Peerbolte in De frontrunners schetst, is niet helemaal misplaatst, lacht de schrijver. „Iedereen is fout in het boek, omdat het er in de werke lijkheid ook zo aan toegaat. Er komen geen helden voor in de financiële en juridische wereld. Het barst er van de frontrunners, mensen die kennis heb ben van wat er met een bedrijf gaat gebeuren, daarop gaan handelen en daarmee 'vooruitlopen' op de ande ren die na hen komen. Er is niemand die zegt: ik fraudeer ten bate van, zeg maar, het Prins Bemhard Fonds. En in de juridische wereld is de top al leen maar met twee dingen bezig: het behoud van formatieplaatsen en hun eigen carrière. Niemand voelt zich te vies om de ander een beentje te lich ten. Dat is de praktijk." Misschien, bedenkt Lietaert Peer bolte nu, had hij in zijn thriller wel wat 'goeien' moeten creëren. „Men sen die een soort ethisch doel na streefden en wilden aantonen wat voor smeerlapperij er op die beurs gaande is. Nu heeft het verhaal een beetje een los einde, ja. De echte spanning van het waarom, kwam er niet uit." Voldoende stof De auteur belooft terstond daar in zijn volgende thriller wat meer aan dacht aan te besteden. Die tweede ro man moet al in het najaar klaar zijn. Lietaert Peerbolte schiet er niet van in de stress, er is immers stof voldoende voor handen. „De krant levert genoeg op om over te schrijven. Dat miljoe nendebacle rond het failliete effectenhuis Nusse Brink bijvoorbeeld en over de gang van zaken rond het computerbedrijf Tulip zou je wel drie thrillers kunnen schrijven. Daar haak ik ook op in. Die kwes ties kluts ik een beetje door elkaar, zodat het voor de kenners een puzzel van herkenning blijft." Lietaert Peerbolte heeft De frontrunners niet ge schreven om er rijk van te worden. „Om die reden moet je er ook niet aan beginnen. Als je er 2500 van verkoopt, heb je het goed gedaan." Hij lacht: „Het zullen er geen 150.000 worden, daar heb ik mijn boek te ingewikkeld voor gemaakt met te veel verhaallij- De 25.000 gulden van de Bruna Gouden Strop is niet belastingvrij. Maar Lietaert Peerbolte zou geen goed fiscaal jurist zijn, als hij niet zou weten hoe hij er zo veel mogelijk van over zou kunnen houden. „Het beste advies is: zorg ervoor dat het geld in je bv terechtkomt. Dan betaal je niet het 60 procentstarief, maar 35 procent. En voor je volgende boek veel rei zen maken. Dan kun je veel aftrekbare kosten opvoe ren. Dus, situeer je thriller in Hongkong of New York, da's wel zo voordelig, haha."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 53