9 Waardering voor zorg neemt af 'Stortbazen moeten betalen voor controle op oude vuilnisbelten' KNMI: Lente 1998 was zacht, zeer nat en somber m: 4 Justitie onderzoekt dood patiënte Binnenland Friese pelgrimstocht voor fietsers en steppers \TERDAG 30 MEI Slechts 40 procent tevreden over kwaliteit Tussen 1992 en nu is het oordeel van de Nederlandse be volking over de kwaliteit van de gezondheidszorg een stuk negatiever geworden. Vond zes jaar geleden nog 84 procent de kwaliteit goed, nu is dat percentage bijna ge halveerd tot 43. Waar in 1992 14 procent van de bevol king de kwaliteit matig vond, is dat nu 45 procent. Het percentage met het oordeel 'slecht' is gestegen van 2 naar 10 procent. geneeskundige Post worden de problemen de komende jaren alleen maar groter. Onlangs zat hij een commissie voor die tot de slotsom is gekomen dat over vijftien jaar het aantal lijders aan diabetes met 35 procent zal zijn toegenomen, aan hartfalen met 43 procent en aan demen tie met 40 procent. Deze drasti sche verandering van de ziekte beelden, door de vergrijzing van de naoorlogse babyboomers, le vert niet alleen meer patiënten op, het zijn ook nog eens pa tiënten die veel meer begelei ding en dus tijd zullen vergen. Volgens Post speelt de over heid daar onvoldoende op in. Er wordt onvoldoende gepland waardoor een groot tekort aan artsen dreigt te ontstaan. De dreiging van een maatschappe lijke tweedeling wordt daarmee reëel: wie goede verzorging kan betalen wijkt uit naar het bui tenland of naar een privékliniek of tehuis. Wie dat niet kan wordt geconfronteerd met ab soluut onvoldoende zorg. Met gebrek aan kwaliteit. Post: ,,Zo'n ontwikkeling zegt iets over de beschaving van een land." Volgens de Groningse hoofddo cent medische sociologie Tijm- stra, die zowel in 1992 als in 1998 het onderzoek deed, is met name de zorgverlening aan ou deren, chronisch zieken en ge handicapten veel te zwaar on der druk komen te staan. „Daar is het draven en rennen gewor den door al dat bezuinigen en inleveren. En nu krijgen we langzamerhand in de gaten dat dat absurd is. Aan de ene kant 180.000 miljonairs in Neder land, aan de andere kant ver kommerende demente bejaar den in een tehuis." De enquête in 1998 spitste zich na een eerste vraag over de kwaliteit van de zorg in het al gemeen toe op de meningen over de zorg aan ouderen, chro nisch zieken en gehandicapten. Slechts 28 procent van de on dervraagden meende die als 'goed' te kunnen kwalificeren, 35 procent hield het op 'matig' en 20 procent op 'slecht'. De rest van de ondervraagden gaf aan geen ervaring met het on derwerp te hebben of geen me ning. Volgens hoogleraar sociale VVD wil relatieve inspanning leveren bij broeikasprobleem De WD wil per se een verde ling van de Europese doelstel ling op basis van de kosten die een land moet maken om min der broeikasgassen uit te stoten. Volgens Kamerlid Klein Mole- kamp ligt dat criterium besloten in een uitspraak van het kabinet dat de EU-landen 'vergelijkbare inspanningen' zullen doen. „Het is voor ons onaanvaard baar als landen als Engeland en Duitsland dezelfde verplichting krijgen als Nederland. Zij kun nen daar veel makkelijker aan voldoen", aldus Klein Mole- kamp. Engeland kan kolenmij nen sluiten, Duitsland kan te gen lage kosten in het voorma lig Oost-Duitsland het nodige bereiken. De WD wil dat minister Wij- ers eén rapport openbaar maakt van het Energie Centrum Ne derland (ECN). Dat heeft een Europese verdeling gemaakt op basis van de vereiste investerin gen. Volgens het rapport zou Nederland in 2010 3 procent meer broeikasgassen mogen uitstoten, in plaats van minder. „Volstrekt onacceptabel", noemde minister De Boer deze visie begin april. De kosten moeten bepalen in welke mate Europese landen de uitstoot van broeikasgassen moeten verminderen, vindt de WD. Met die formulering wil len de liberalen onder de ver plichtingen uit die Nederland in Kyoto tijdens de wereldwijde klimaatconferentie op zich heeft genomen. Volgende maand praten de leden van de Europese Unie over het broeikasprobleem. Zij hebben vorig jaar in Kyoto afge sproken dat zij gezamenlijk in 2010 8 procent minder broei kasgassen zullen uitstoten dan in 1990. De verplichting per land moet nog worden bepaald. Daarover bestaan grote me ningsverschillen in de EU. Voor zitter Groot-Brittannië stuurt aan op een even grote vermin dering voor elk land. Nederland is daar tegen, heeft minister De Boer van milieu al laten weten. Landen die al veel aan energie besparing hebben gedaan, wor den op die manier namelijk ge straft voor hun goede beleid. De Boer zei daar echter bij dat zij ook niet voelt voor de benade ring van de WD. t, april en mei is de 1998 de zachtste van geworden. De drie maanden waren extreem acht, zeer nat en aan de som- >ere kant, aldus het KNMI. De jemiddelde temperatuur in )e Bilt was 10,7 graden, tegen langjarig gemiddelde van 4 graden. Er viel 220 milli- regen, tegen een langja- ig gemiddelde van 167 en er 430 uur zonneschijn tegen langjarig gemiddelde van 162 uur. De maand mei leverde een aantal nieuwe eeuwrecords op zoals de hoogste maximum- temparatuur, 32 graden op 12 mei, en het grootste aantal zo- nuren (127). Bovendien is het niet eerder voorgekomen dat het tussen 11 tot en met 20 mei geheel droog is gebleven. De maand mei kende verder negen warme dagen met een maximum van tenminste 20 graden en op 11 en 12 mei zelfs tropische dagen (maxi maal tenminste 30 graden), die in mei zelden voorkomen. De stortbazen van de huidige Zuid-Hollandse vuilstortplaat sen moeten opdraaien voor de controle en onderhou.d van de vierhonderd oude en inmiddels gesloten afvalbergen. Dat wil PvdA-gedeputeerde J. Wolf, die verantwoordelijk is voor het af valbeleid. Het aanbrengen van peilbuizen en overige controle- apparatuur op de oude stort plaatsen kost ongeveer 10 mil joen gulden, waar nog een klei ner bedrag jaarlijks bovenop komt. De kosten van de oude stortplaatsen komen bovenop de 150 miljoen gulden die de exploitanten al gaan betalen voor controle en onderhoud van de huidige stortplaatsen. Zuid-Holland moet op grond van de nieuwe Leemtewet geld inzamelen voor controle en on derhoud van stortplaatsen die op 1 september 1996 in gebruik waren. De provincie heeft tien stortplaatsen, waaronder het Braassemermeer en de enorme Derde Merwede in Dordrecht, en Rijkswaterstaat heeft er twee voor eigen gebruik. Om na de sluiting de plaatsen te kunnen controleren is 150 miljoen gul den nodig. De tien bedrijven (plus Rijkswaterstaat) die daar nu vuil storten, zijn verplicht dat bedrag via een heffing op te brengen. Het geld wordt belegd en van de rente worden de jaar lijkse kosten betaald. Eventuele grote saneringen kunnen er niet uit worden betaald; daar zou het rijk voor moeten opdraaien. De provincie is verantwoor delijk voor zowel de controle als de uitvoering van de nazorg. Wolf had dat liever anders ge zien om de schijn van belan genverstrengeling te voorko men, maar Provinciale Staten besloten om alles in eigen huis te houden. Met de nazorgorganisatie lijkt de milieuveiligheid van de hui dige stortplaatsen fatsoenlijk geregeld. In Zuid-Holland lig gen echter nog vierhonderd ou de stortplaatsen waarvan op een aantal de nodige troep ligt. Daar zijn grote bij, zoals de Coupépolder in Alphen aan den Rijn en de Klinkenbergerpias in Sassenheim, maar ook kleinere zoals Roomburg in Leiden. Van al deze plaatsen is maar ten de le bekend wat er ligt. Kort geleden heeft het rijk voor de controle van oude stort plaatsen landelijk voor dit jaar 25 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Zuid-Holland gaat van zijn deel alvast beginnen met het peilen en meten van de ver vuiling, maar om alle plaatsen te kunnen doen is meer geld nodig. Het principe dat de ver vuiler betaalt wil Wolf in dit ge val laten schieten: de storters op de huidige belten moeten het geld opbrengen voor die oude plaatsen. Maar, verdedigt Wolf zijn opvatting, „het gaat om een maatschappelijk belang." Zijn plan moet overigens nog door Provinciale Staten worden be handeld. In kaart brengen van de oude vervuiling heeft volgens de pro vinciebestuurder het voordeel dat bij het rijk beter kan worden gelobbyd voor méér geld voor sanering. „Al moeten we daar niet al te veel van verwachten. We kennen nu ook al allerlei vervuilingen die nodig moeten worden opgeruimd, zoals de Zellingwijk in Gouderak. Wij weten dat dat moet gebeuren, het rijk weet dat, maar toch toch is er nog geen geld voor." 80 Breda De Bredase justitie is een strafrechtelijk onderzoek be gonnen naar de dood van een 29-jarige van oorsprong Joegosla vische vrouw zondag in het Bredase Ignatius Ziekenhuis. Sectie een patholoog-anatoom heeft volgens een woordvoerster justitie uitgewezen dat de vrouw overleed aan inwendige jloedingen in het gebied waar zij onlangs was geopereerd. Vol- ;ens haar familie voelde de vrouw dat ze ging sterven, maar on- lernam het ziekenpersoneel niets. Artsen concludeerde hyper- entilatie die vanzelf moest overgaan. De onenigheid daarover tussen familie en personeel liep zo hoog op dat de politie eraan e pas moest komen om de zaak te sussen. Het Ignatius Zieken- wil geen mededelingen doen. Een op drie donorformulieren terug b hjswijk» Een op de drie mensen heeft het donorregistratiefomu- vrier ier teruggezonden. Meer dan de helft (56 procent) stelt organen :n/of weefsels na het overlijden beschikbaar voor transplantatie. Met de registratie van ruim 4 miljoen formulieren in het donor- 1 egister is één van de belangrijke doelstellingen van de Wet op de Orgaandonatie dichterbij gekomen: het vastleggen van de ivilsbeschikking van mensen over orgaandonatie. Volgens de te ruggestuurde formulieren wil 36 procent dat organen niet voor donatie worden gebruikt en laat 9 procent de keuze over aan 1 of meer nabestaanden. Turkse drugsbende opgerold amsterdam De politie van Amsterdam heeft met de arrestatie melijk Turkse verdachten e naai opererende Turkse drugsbende opgerold en vermoedelijk drie liquidaties opgelost. Er is 90 kilo heroïne in beslag geno- De bende vervoerde voornamelijk heroïne met personen wagens uit Turkije naar Nederland en sluisde deze via een kof fiehuis in Amsterdam naar afnemers, onder andere in Duitsland en België. In januari werd een speciaal team op de zaak gezet. 46-jarige vermoedelijke leider van de bende werd in septem ber vorig jaar in een woning in Diemen doodgeschoten. Een van de daders, een 31-jarige man uit Zaandam, werd twee dagen la ter op een parkeerplaats in Uitgeest gevonden. De derde moord vond plaats in Heemskerk. 'De perfecte moord berust op falen van lijkschouwer' Artsen in Nederland zijn niet alert genoeg op de perfecte moord. Ze zijn onvoldoende opgeleid om alle onnatuurlijke doodsoorzaken te herkennen, stelt forensisch toxicoloog Uges in zijn oratie die hij dinsdag uitspreekt aan de Rijksuniversi teit Groningen. Vergiftigingen door opzet, fouten, nonchalan ce of experimenten komen vol gens de hoogleraar geregeld voor. Desondanks worden wei nig rechtszaken tegen de da ders aangespannen. Onderwijs in de klinische toxicologie moet artsen en apothekers ver giftigingen leren herkennen en behandelen, vindt Uges. De perfecte moord berust volgens de hoogleraar meer op het falen van de lijkschouwer dan op de genialiteit van de da der. Om onderzoek te verge makkelijken pleit Uges ervoor om bloedmonsters te bewaren in alle gevallen waarin een na tuurlijke doodsoorzaak niet on omstotelijk vaststaat. Aan de hand van sporen vergif, medi cijnen of verslavende middelen proberen forensisch toxicolo- gebeurd. Soms wordt een doodsoor zaak pas na een aantal slacht offers ontdekt, zoals in de zaak de verpleegster die verscheide ne bejaarden een dodelijke in jectie insuline toebracht. Begin dit jaar werd Uges op geroepen als getuige-deskundi- ge in het hoger beroep van de twee Haagse verpleegkundigen die werden beschuldigd van moord op de 94-jarige miljo- naire waarmee een van hen in het huwelijk was getreden. Door de wetenschappelijke fei ten kwamen de verdachten vrij. Zuid-Hollandse gedeputeerde J. Wolf (PvdA): [asjsmokkelaar krijgt 21 maanden utrecht Een 42-jarige man uit 's Graveland is gisteren veroor deeld tot 21 maanden celstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, we- ;ens hasjsmokkel. De officier had 3,5 jaar geëist. Volgens justitie ^^,mokkelde de man in 1996 en 1997 25.000 kilo hasj het land bin- len. De politie pakte de man in augustus vorig jaar op, na een ip dat er op zijn bedrijfsterrein in Mijdrecht grote hoeveelheden Leider ïasj lagen. Agenten troffen inderdaad enkele duizenden kilo's lan. De man beweerde dat hij de drugs tegen betaling opsloeg roor anderen en slechts een loopjongen was. Hij zou daar in to- aal 25.000 gulden per levering voor hebben ontvangen. Volgens ustitie zou hij in totaal ruim vier ton hebben verdiend met de imokkel. Hij kan nog een vordering tegemoet zien. Brabant wil onderzoek Bijlmergrond tOTTERDAMDe Brabantse gedeputeerde Verheijen van milieu vil dat alsnog de grond wordt onderzocht die in Moerdijk i: imikt voor ophoging en die in de Bijlmer na de ramp met het El M-vliegtuig werd afgegraven. De grond werd afgegraven in Am- - sterdam en gereinigd bij de niet meer bestaande grondreini- gingsinstallatie van NBM Milieu in Schiedam. In april ontstond commotie over de grond, omdat er volgens de stichting Visie mogelijk verarmd uranium in zat. De stichting baseerde zich op mededelingen van een oud-medewerker van NBM Milieu die isinds 1994, toen de vervuilde grond in Schiedam werd gereinigd, met gezondheidsklachten kampte. De moeilijkheid met de grond die in Moerdijk is gebruikt, is dat het om ongeveer 1.500 gereinigde Bijlmergrond gaat, op een totaal van 50.000 ton die is gebruikt voor de ophoging van het terrein. Bovendien weet niemand waar die 1.500 ton ligt. De Coupé-polder in Alphen aan den Rijn: een van de 400 'kleine' afvalbelten in de provincie. foto ben de bruyn leeuwarden willem altena en cor de boer De bewoners van de elf steden van Friesland krijgen dit week einde vreemd volk over de vloer. Welgeteld 18.730 mensen wagen zich aan variaties op een bekend thema: de Elfsteden tocht. Zij vormen een bonte pinksterstoet, die zich voortbe weegt op fietsen, motoren, so lexen. steps en kangoeroe-gym pies. De sporters treden aan voor vijf organisaties, die samen ook nog eens 859 routebegeleiders, stempelaars. Rode- Kruiswerkers en EHBO'ers op de been bren gen. Voor de professionele be waking van de openbare orde en de verkeersveiligheid komen vier bewakers, honderd politie mensen en een regiment brug wachters in actie. De pu- bliekstoeloop langs de trajecten, met lengtes van 215 tot 240 ki lometer, is groot. Zij lijden geen honger of dorst. Er staan zeker een paar honderd horeca-wer- kers en andere neringdoenden klaar. Want waar een elfsteden tocht is, is ook handel. Alles wijst er op dat het pink- sterweekeinde bij uitstek ge schikt is voor het volbrengen van zo n Friese pelgrimstocht. Dat zal meer met het gemiddeld ken hebben dan met de christe lijke oorsprong van het feest- weekeinde. De 18.730 Fries- land-bedwingers komen niet voor uitstortingen van Heilige Geesten. Zij hebben hun eigen heilig vuur. Het drijft hen langs de elf steden, voor stempels en een medaille. Dat doel heiligt veel middelen. Wie dat met eigen ogen wil aan schouwen, moet eens gaan kij ken bij de start van de maan dagse fietselfstedentocht in Bolsward. Voor deze 52e naoor logse editie wordt 's ochtends om vijf uur het startschot gelost door Commisaris der Koningin in Friesland Loek Hermans, vanwege de feestelijke Fryslan 500-tint. Om de deelnemers- stroom in goede banen te lei den, heeft de stichting De Friese Elfsteden Rijwieltocht Bolsward bijna zevenhonderd vrijwilligers achter de hand. Daarvan doen er 250 dienst in Bolsward. Om hen te helpen bij hun niet altijd even dankbare taak is gezorgd voor extra wegafzettingen en vier beveiligingsmensen in uni form. De solexclub AOW (Altijd Onder Weg) redt zich zonder hulp-in- uniform. AOW laat maandag voor de dertiende keer honderd deelnemers los. Zij toeren in ge sloten formatie door Friesland. De bromsolex-coureurs bedrui pen zichzelf met eigen koffie en broodjes en vijftien begeleiders. Vier van die helpers zitten op motorfietsen. Zij houden bij zij weggetjes het verkeer op om het peloton ongehinderd te laten langs snorren. Op dringend AOW-advies staan de solexrij ders maandag met nieuwe voorbanden aan de start in Leeuwarden. Er gaat niettemin een flinke voorraad reserveban den mee, want bij regen zorgen plakkerige steentjes al snel voor klapbanden. Zoals de solex-rijders Bolsward moeten mijden vanwege de grote fietsersdrukte, zo zien de 3600 elfsteden-motorrijders Hindeloopen maandag zelfs niet eens vanuit de verte. Dat zit tochtorganisator Anne Radelaar dwars: „Onze mensen willen vanzelfsprekend erg graag alle elf steden zien. Dat zoiets in Hindeloopen niet lukt, heeft te maken met de drukte door Duitse toeristen. Die krijgen voorrang. Wij zijn tolerant, maar eigenlijk stuit het mij te gen de borst." Als de motorfietsen uitrukken, slapen de elfstedensteppers uit. Die hebben de dag ervoor hun kleinwielige autopeds 16 tot 21 uren op gang moeten houden. Vannacht om middernacht ver trekt het honderdtal uit Bols ward. Daar moeten zij morgen middag tussen vier en uiterlijk negen uur zijn teruggekeerd met 230 zware kilometers in de benen. Tijdens hun nachtelijke kilome ters rijden de steppers pelotons- gewijs. Lekke banden mogen de pret niet drukken. Wie lek rijdt, levert zijn tweewieler in bij de bezembus. De finish compenseert in één klap alle nachtelijke ontberin gen. De steppers profiteren dan slim van de zondagse publieks- drukte in Bolsward, dat dan vol stroomt vanwege het nakende fietsfestijn. De Boer: „Die aan komst is het allermooiste. Dan staan er al gauw een paar dui zend mensen aan te moedi gen. Van elfstedentochten worden de woonplaatsen langs de route niet rijk. Winkels kunnen gerust gesloten blijven. De deelnemers hebben alweer de volgende stad op de korrel. Aansteken doen ze hooguit in een café. „De deel nemers geven zichzelf geen tijd voor ontspanning. Ze zijn haas tig", zegt bestuurslid Gonnie Hornstra van Stadsbelang Slo ten. In haar stadje moeten de fietsers hun haast een tandje la ger zetten. De nauwe straatjes dwingen de pedaleurs stapvoets stempelwaarts. Van hinder of ergernis willen de Slotenaren niets weten. Alle be woners genieten zo'n dag, ver zekert Hornstra. „Hele ploegen zitten hier voor hun huis of langs de straat. Een klapstoeltje en de thermoskan binnen handbereik. Heel wat mensen komen juist op deze dag bij fa milie of kennissen in Sloten op bezoek. Prachtig toch?" Compleet wonen stoutcnbcck Leiderdorp Meubelplein 1 Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond Wij komen graag bij U thuis.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5