Bommen onder de Bulls TT Eindexamen U 2 ICoach Phil Jackson was de eerste die de stekker eruit trok. Dit werd zijn laatste jaar bij de Chicago Bulls. Daarna volgde Michael Jordan die verklaarde dat hij alleen doorging als Phil Jackson zou blijven coachen. En als klap op de vuurpijl zag Scottie Pippen de kans schoon om zijn jarenlange onvrede ten opzichte van het management te ventileren en riep dat het tijd werd om ergens anders te gaan spelen. Zo liggen er nu drie levengrote bommen onder edle beste basketbalploeg van de jaren negentig en 3ds volgens velen aller tijden. Fans over de hele 1elj wereld wachten met samengeknepen billen af wat er straks met de Bulls gaat gebeuren. cto Ongeacht of dit weekeinde de finale wordt gehaald, eventueel gevolgd door de zesde NBA- titel in acht jaar, of niet. door JAN VAN DER NAT et hele seizoen 1997-98 in de Natio- I nal Basketball Association heeft één vraag voortdurend centraal gestaan: zijn de Chicago Bulls echt bezig met hun laatste kunstje? En nu de laatste fase van het seizoen is aangebroken weet nog steeds niemand het ant woord. Of toch wel? Het kan bijna niet anders of Phil Jackson en Michael Jordan weten hoe de vlag er komend seizoen bij hangt. Maar alles blijft bin nenskamers tot het moment waarop deze jaargang daadwerkelijk aan de geschiedenisboeken wordt toevertrouwd. En over de uitkomst blijft het gissen. Alles wijst erop dat Phil Jackson zijn kantoor in het United Center van Chicago zal ontruimen. Hij was eigenlijk vorig jaar al van plan om een jaartje rust te nemen, lekker te gaan vissen en jagen in zijn 'homestate' Montana om daarna geestelijk fris een vervolg te geven aan zijn imposante loopbaan als basketbalcoach. Onder druk van vooral Michael Jordan stelde hij het een jaartje uit en nu is het de vraag of er überhaupt een vis aan de' haak of een hert in het vizier van Jackson zal verschijnen. Hij heeft zijn zaakwaarnemer de opdracht gegeven om te luisteren naar aanbiedingen van andere ploegen. Naar alle andere ploegen, behalve Chicago. De stap van Jackson is begrijpelijk. Na vijf, moge lijk zes kampioenschappen met de Chicago Bulls heeft hij sportief gezien niets meer te winnen. En fi nancieel hoeft hij zich natuurlijk ook geen zorgen te maken. De meeste coaches mogen dan niet zo veel verdienen als de topspelers, Jackson werd met een jaarsalaris van zes miljoen dollar dit seizoen royaal beloond voor zijn prestaties in de afgelopen jaren. Gigantische bedragen Geld is geen onderwerp van gesprek als het gaat om de toekomst van de Chicago Bulls. De dollars worden met wagonladingen tegelijk binnengereden bij eigenaar Jerry Reinsdorf, die dan ook niet schroomt om ongelooflijke bedragen over te maken op de bankrekeningen van zijn werknemers. De NBA kent dan wel een plafond voor het totale sala ris van een team, maar dat mag worden overschre den wanneer het gaat om het contractverlenging van een eigen speler. Daarom kon Reinsdorf aan zijn superster Michael Jordan het nu bijna afgelo pen seizoen liefst 35 miljoen dollar betalen. De conclusie dat niemand en dus ook de beste basketballer aller tijden niet een dergelijk bedrag waard is, is natuurlijk gerechtvaardigd. Maar aan de andere kant staat Michael Jordan op eenzame hoogte en mag dat best in de salarisverhoudingen tot uitdrukking komen. Dat was namelijk tot 1 juli vorig jaar niet het geval. Toen liep het contract van Jordan af. Een contract dat hem per seizoen nau welijks vier miljoen dollar opleverde. Weliswaar voerden bedrijven als Nike,- McDonald's, Gatorade en nog een handvol andere zijn jaarinkomen op tot astronomische hoogte, maar het was duidelijk dat de verhoudingen volkomen scheef waren getrok ken. Tientallen spelers verdienden veel meer. Over de 35 miljoen dollar hoefde Reinsdorf zich geen moment zorgen te maken. De extra inkom sten uit recettes, televisierechten en verkoop van souvenirs door de aanwezigheid van Jordan maakt een dergelijke uitgave zakelijk verantwoord. Want laat één ding duidelijk zijn: Jerry Reinsdorf (ook ei genaar van de honkballers van de Chicago White Sox) is een pure zakenman, die voortdurend kijkt naar de credit- en debetzijde van de balans. Dat de boeken de laatste jaren met steeds mooie re cijfers konden worden afgesloten is natuurlijk duidelijk. De Bulls zijn 'hot' en iedereen wil daar van graag profiteren. Bedrijven betalen tonnen voor een luxueuze box in het United Center en voor een gewoon kaartje, in de nok van het ge bouw, moet minimaal 30 dollar worden neergeteld. Op wedstrijddagen tiert de .zwarte handel in kaar ten welig. Al op een paar mijl afstand van het Uni ted Center worden de straathoeken bezet door handelaren. Massale toeloop En dat is al heel lang zo. Ook toen het inmiddels grotendeels kaalgeslagen stadsdeel een niet al te veilige omgeving was en er nog werd gespeeld in het oude Chicago Stadium dat op praktisch dezelf de plek stond. Op 27 januari 1988 werd namelijk te gen Philadelphia de laatste wedstrijd gespeeld, waarvoor aan de kassa nog kaarten te koop waren. Sindsdien was het Chicago Stadium met dik 17.000 plaatsen en vanaf 1994 het United Center met ruim 23.000 stoelen elke wedstrijd en dat zijn er in middels meer dan 500 uitverkocht. Ook van de media is de belangstelling enorm. Terwijl bij alle andere ploegen er altijd wel een plaats op de vloer is voor een fotograaf, moet in Chicago worden afgewacht of je daadwerkelijk aan de rand van het veld mag zitten. De huisfotograaf van de Bulls bepaalt dat. Hij deelt stickers uit en wie die niet krijgt, zal zijn werk moeten doen vanaf de galerij boven de eerste ring. Maar dat is nog altijd een stuk dichterbij de actie dan de tribune waar de schrijvende pers, voor zo ver ze niet tot de vaste volgers van de ploeg be hoort, wordt neergezet. Een speciale lift suist acht verdiepingen omhoog naar de overigens riante box, van waaruit je een uniek uitzicht hebt op het hele Basketbalfenomeen in spanningsveld 'Dit moet God zijn, vermomd als Michael Jordan', zei Larry Bird al in 1986. De ster van 'His Aimess' rees verder. Overal waar hij speelt zijn de tri bunes tot de laatste plaats gevuld. foto s peter van der velde gebeuren. Daar, niet ver onder het dak, zwelt het geluid aan tot orkaankracht, wanneer de stadions peaker Hem aankondigt: 'At guard, six foot six, from North Carolina... Number twenty-three... Mi- chaellllljorrrrdan...' Want om Hem draait het natuurlijk allemaal. Mi chael Jordan is de bekendste sportman ter wereld en de perstribune in het United Center is daarvan het bewijs. Een Duitse schaatsverslaggever, op weg naar het WK sprint in Milwaukee, pakt even een wedstrijdje mee. Een journalist van een Belgische krant, in de Windy City op bezoek bij vrienden, laat zich via zijn krant accrediteren. Er gaat geen wed strijd voorbij of er zitten verslaggevers uit het bui tenland. Voor de kans om Michael Jordan en de Bulls een keertje in levende lijve te kunnen zien hebben fans in de hele wereld veel geld over. Toen de Neder landse Basketball Bond het 50-jarig bestaan aan greep om een reis van een week, met twee wedstrij den van de Bulls, naar Chicago aan te bieden, wa ren de 50 beschikbare arrangementen binnen een week verkocht. Het reisbureau moest tientallen lief hebbers teleurstellen. Vliegtickets en hotelaccom modatie zat. Alleen...geen toegangskaarten. En toen de Bulls als NBA-kampioen vorig jaar oktober in Parijs deelnamen aan het WK voor clubteams, za ten de drie bussen die hetzelfde reisbureau bij die gelegenheid inzette in no-time vol. Tweehonderd liefhebbers moesten worden teleurgesteld. Derde keuze De hype rond Michael Jordan begon aan het einde van de jaren tachtig. In 1984 was Jordan binnenge haald door de Bulls. Als derde keuze in de college- draft van dat jaar. In het NBA-systeem kiezen alle teams omgekeerd evenredig aan de eindstand in een aantal rondes (tegenwoordig nog slechts twee) de grootste talenten uit het enorme aanbod aan collegespelers. Omdat de Bulls slechts 27 wedstrij den hadden gewonnen mochten ze vroeg kiezen. Michael Jordan was kandidaat om er als eerste uit gepikt te worden. Houston koos echter Hakeem Olajuwon, een center en ook Portland ging voor een lange man: Sam Bowie (die nooit zou doorbre ken) waarna Chicago Jordan voor het oprapen had. In Portland dromen ze nog wel eens van die blun der. Want het was overduidelijk dat Jordan een hele grote zou gaan worden. Vanaf zijn eerste dagen in de NBA werden vergelijkingen gemaakt met de top pers uit het verleden. En Michael Jordan stelde de Bulls en de fans niet teleur. In zijn eerste jaar maakte hij gemiddeld ruim 28 punten en leidde hij Chicago voor het eerst sinds 1981 naar de playoffs. Daarin kwamen ze weliswaar niet verder dan de eerste ronde, maar Jordan had zijn visitekaartje af gegeven. Dat deed hij het seizoen erna op diverse fronten. In eerste instantie vooral in het ziekenhuis, want hij miste 64 wedstrijden als gevolg van een gebroken voet. Laat in het seizoen kwam hij terug, hoewel de leiding van de Bulls liever had gezien dat hij zijn rentree over de zomer zou heen tillen. In de playoffs echter maakte hij zich onsterfelijk. De Bulls vlogen er in drie wedstrijden tegen de Boston Cel tics uit, maar wat Jordan presteerde in de tweede wedstrijd grensde aan het onmogelijke. De Celtics hadden twee verlengingen nodig om met 135-131 te winnen, maar Jordan was de man van de dag met liefst 63 punten, een playoff-record dat nog al tijd staat. Larry Bird, in die tijd de ster van de Cel tics en nu coach van de Indiana Pacers, sprak toen de legendarische woorden: 'Dit moet God zijn, ver momd als Michael Jordan'. Phil Jackson, met baard, heeft geen sportieve uitdaging meer bij de Chicago Bulls, dat zijn bankrekening dit seizoen spekte met 6 miljoen dollar. De Boston Celtics en drie keer op rij aartsrivaal De troit Pistons zouden in het restant van de jaren tachtig te hoge hindernissen blijken te zijn voor de Bulls. Op de achtergrond werd echter door general manager Jerry Krause hard gewerkt aan de 'suppor ting cast' voor Jordan. Krause heeft zich in de loop der jaren niet populair gemaakt bij de spelers, maar inzicht kan hem niet worden ontzegd. Hij is de ont dekker van Scottie Pippen, die hij weghaalde bij een klein, onbelangrijk college in Arkansas. Aan de zijde van Jordan rijpte Pippen in de NBA. In 1990 was dat proces achter de rug. Krause had een ploeg geformeerd die klaar was voor de grote slag. En die kwam. Met drie kampioenschappen op rij werden de Bulls hèt team van de jaren negentig. Met om hen heen mannen als John Paxson, B.J. Armstrong, Craig Hodges en Horace Grant kwamen Jordan en Pippen tot superbasketbal dat tactisch in de steigers werd gezet door de inmiddels tot hoofd coach gepromoveerde Phil Jackson en zijn ervaren assistenten John Bach en Tex Winter. De reeks kampioenschappen zou ongetwijfeld een vervolg hebben gekregen als Michael Jordan niet zou hebben besloten om te stoppen. Hij had, zo zei hij op de historische persconferentie op 6 ok tober 1993, niets meer te bewijzen en het was tijd om zijn droom en die van zijn vader in de zomer van dat jaar op brute wijze vermoord na te ja gen: een carrière in het professionele honkbal. Niet in de laatste plaats omdat Bulls-eigenaar Jerry Reinsdorf ook de baas was en is van de White Sox kreeg Jordan bij die club een contract. De Major League haalde hij nooit en anderhalf seizoen later was hij terug bij de Bulls. Twee keer op rij bleek Pippen het zonder Jordan niet te kunnen redden (Houston met Hakeem Ola juwon werd twee maal kampioen), maar in 1995- 1996 werd de draad opgepakt met inmiddels wat andere gezichten naast de bekende koppen van Jordan, Pippen en Jackson. Zo werd Luc Longley weggehaald bij Minnesota en werd in Toni Kukoc de beste Europese speler van dat moment gecon tracteerd. Als ldap op de vuurpijl was daar de flam boyante Dennis Rodman, een decennium eerder de grote kwelgeest bij rivaal Detroit. Wat volgde waren andermaal twee NBA-titels met de eerste na een seizoen waarin 72 van de 82 wedstrijden werden gewonnen. Mogelijk komt de derde op rij en de zesde in totaal eraan. En dan zal spoedig duidelijk zijn of het prachtige succesver haal nog een vervolg krijgt. Dat lot ligt in de handen van hogere machten. In die van Hem dus! ZATERDAG 30 ME11998 In menig huis wordt er nu gewacht op De Uitslag. Worden de betrokke nen heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Omdat het eindexa men tegenwoordig een. soms zelfs twee jaar duurt, en leerlingen zich voortslepen van schoolonderzoek naar schoolonderzoek, kunnen ver wachtingen wat realistischer zijn. Je kunt het niet meer in veertien da gen tijd helemaal verpesten', maar misschien nog wel van een vier een vijf maken, of van een vijf een zes. In zo'n wankele positie wisselen in de eindexamentijd lokkende visioenen van een wapperende vlag met daaronder een triomfantelijk bungelende schooltas zich af met het nagenoeg onaanvaardbare per spectief van nog een jaar op school te moe ten zitten. Ook als moeder moest ik daar toentertijd niet aan denken. Twee keer heb ik intensief verkeerd met een kind dat de school helemaal had gehad. Dat verlangend uitriep: 'Nooit meer lezen'. De laatste veertien dagen waren het ergste. Toen ze vrij kregen voor een race tegen de klok. Ze graasden in de keuken. Ze hingen rond in de kamer. Met nietsziende ogen za ten ze zappend voor de televisie. En ze le den hevig aan een aandoening waar je als ouders geen remedie tegen hebt: het ge deeltelijk of totaal 'zwak' staan. Stress, ze nuwen, paniek. Welke prioriteiten moeten ze stellen? Welke hoofdstukken nog doorne men, welke woordjes nog leren? De keuze heeft iets weg van roulette. De omgang met stress voor en tijdens het examen - de trillende handen, de hart kloppingen, de zwart voor je ogen dansen de eindexamenopgaven - mag dan tegen woordig veel aandacht krijgen, het afkicken van alle inspanningen en stress daarna, krijgt bijzonder weinig aandacht. 'Aftake ling, ontnuchtering. Een niets. Een gat', schreef een krantenlezer van middelbare leeftijd ooit over deze periode, laren later kreeg hij, zo bekende hij, plotseling nacht- merrie-achtige dromen over dat eindexa- Liesbeth Brand Corstius bekende ooit hoe het er in haar eindexamendroom aan toe ging. 'Dan moet ik Plato vertalen, terwijl ik al twee jaar geen Griekse les meer heb gehad (leraar ziek) of heb gevolgd (almaar buiten gewandeld). Paniek dus. Een conrec tor vertelde mij eens: 'Ik ben toentertijd hal verwege mijn opstel Nederlands aan een compleet nieuw opstel begonnen. Dat was een enorme stress, al was het achteraf een goede beslissing. Want ik haalde een acht. Ik maak dus 's nachts nog regelmatig mijn opstel opnieuw. Ook mijn vrouw doet dan nog steeds eindexamen in bepaalde vak ken'. Zelf heb ik ook jarenlang gedroomd van mijn eindexamen en doe dat soms nog wel eens, een doodenkele keer. Het is het altijd dezelfde droom. Op de dag van het schriftelijk Duits of Frans pak ik mijn tas in en vind dan plotsklaps achter een stoel of onder mijn bed een schoolboek, 'Schwere Wörter' bijvoorbeeld, met honderden woordjes die ik had moeten leren. Maar ik zie dat boek voor het eerst, ik wist van het bestaan niet af. Terwijl ik zwetend tob over de vraag hoe dat in vredesnaam kan, dringt tegelijkertijd de verpletterende waarheid tot mij door: dat examen wordt dus niets. Met een twee voor Frans of Duits kan ik het wel schudden. Het vreemde is dat ik daarna nog vaak genoeg examensituaties heb meegemaakt - uiteindelijk blijf je je hele leven examen doen - maar daar nooit nachtmerrie-achti- ge dromen aan heb overgehouden. Ik kan mij bovendien niet herinneren dat het eindexamen bovenmenselijke (inspannin gen van mij heeft gevraagd'. Het enige wat ik mij herinner, is de triomfantelijke, uitzin nige sensatie van het geslaagd zijn en de lange, feestelijke zomer die daarop volgde. Fenomenen die ik bij mijn kinderen ook weerzag. De enige zomer in je leven waarin je niet alleen maandenlang vrij bent, maar je ook werkelijk met hart en ziel vrij voelt, om dat je het verleden van je heht afgeschud en nog geen weet hebt van je toekomst. Je staat op de drempel naar de volwassenheid, een heerlijk gevoel, want je wilt niets liever dan aan het echte, grote leven beginnen, maar je hoeft dat land nog niet te betreden. Dat begint pas eind augustus, begin sep tember. 'Freud schreef al over eindexamendro- men', vertelde de psychologe Jeanne van der Ploeg, die zich met faalangst bezig houdt, eens. Ook zij liet toen weten nog re gelmatig over haar eindexamen te dromen. Eindexamendromen worden veroorzaakt door de continue druk op de ketel. Zo'n toestand van uiterst geconcentreerd wer ken, urenlang, dag in, dag uit, laat een die pe indruk na die door je psyche verwerkt moet worden. Dromen van je eindexamen heeft, beamen alle dromers, één groot voor deel. Eenmaal wakker is er het weldadige besef: het is voorhij, ik heb dat diploma al. En weer oogst je dan de beloning voor al dat blokken, al die stress, in de vorm van een onmetelijke opluchting. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47