!eSPORT Erwin Koeman: een noorderling met Bourgondische inslag Waarom is Johan Cruijff er niet bij? hfERDAG 30 ME11998 Op 6 mei 1979 maakte Erwin Koeman, 17 jaar jong, zijn debuut in de hoofdmacht van FC Groningen. Excelsior werd in het Oosterpark met 2-1 verslagen, FC Groningen kwam destijds uit in de eerste divisie. Volgende week dinsdag speelt hij zijn laatste wedstrijd als betaald voetballer. In het slotduel van de nacompetitie is FC Den Bosch in stadion De Vliert de tegenstander. Erwin Koeman kan terugzien op een prachtige carrière; de degradatie van FC Groningen doet daar niets aan af. „Iedereen probeert zijn straatje nu schoon te vegen, schuift elkaar de schuld in de schoenen. De spelers onderling maken el kaar verwijten, het huidige bestuur wijst naar het vorige bestuur, het vorige bestuur wijst naar het huidige bestuur. Als het slecht I gaat, is alles slecht, deugt er helemaal niets meer, in die situatie zitten we nu. Maar de problemen zijn niet van dit seizoen alleen. Ze zijn al begonnen in de periode dat ik nog bij Mechelen en PSV zat. Toen al is heel veel rotzooi naar boven gekomen, en sinds die tijd is het bij FC Groningen niet meer rustig geweest. Trainers kwamen, trainers gingen, bestuursleden kwamen, bestuursleden gin- gen, voorzitters kwamen, voorzitters gingen. Er is de laatste jaren zó veel gebeurd bij deze club. En als het 'boven' onrustig is, is het in de hele club onrustig. Er is geen stabiliteit en dat is de eerste vereiste om rust te krijgen. En ja, dan kan het een keer gebeuren", degra datie. Misschien is het wel goed dat het een i keer gebeurt, dat zal achteraf blijken. Want als je volgend seizoen wéér onderin mee speelt, is dat dan goed?" „Natuurlijk had ik er geen rekening mee gehouden dat het seizoen zó zou verlopen. Niet dat ik verwacht had dat we ons gemak kelijk zouden handhaven, maar dat het zó moeilijk zou worden... nee. Qua voetbal en qua potentie aan spelers zijn we verreweg de beste in onze nacompetitiepoule, maar we zitten het hele jaar al in een dip, daar is heel moeilijk uit te komen en dan zit ook alles nog tegen. Het is nooit goed geweest in de groep, het hele jaar niet. Oorzaken? Die kan ik wel noemen, Rijsbergen, de slechte on derlinge acceptatie..., maar wat schiet ik er mee op om alles weer op te rakelen. Daar heb ik eigenlijk helemaal geen zin in. Maar dat dit seizoen een teleurstelling voor mij is, de grootste teleurstelling in mijn carrière misschien wel, dat is duidelijk. Wat ik ook heel jammer vind, is dat mijn afscheidswed- strijd niet is doóïgegaan (Koeman zou op grootse wijze worden uitgezwaaid met een wedstrijd waarin veel spelers zouden opdra ven van het Nederlands elftal waarmee hij in 1988 Europees kampioen werd, maar door dat FC Groningen in de nacompetitie te recht kwam, kwam daar niks van terecht, red.). Vooral voor de mensen die maanden met de organisatie van die wedstrijd bezig zijn geweest. Het is eeuwig jammer dat die wedstrijd niet is doorgegaan. Er waren 15.000 mensen op afgekomen, dat is voor honderd procent zeker. ,,Als trainer verdwijn ik nu even in de luw te. Vind ik helemaal niet erg. Ik ga het twee de elftal van PSV doen, dat wordt mijn elftal. Mijn doelstelling als trainer? Ik denk dat ik ook de cursus coach betaald voetbal ga doen, maar verder zie ik wel hoe het loopt. Zo heb ik als voetballer ook altijd geleefd. Als ik een keer de kans krijg als hoofdtrainer er gens aan de slag te gaan, ga ik daar serieus over nadenken; nu maak ik me daar abso luut nog niet druk om. Ik zeg nu niet: ik heb een contract bij PSV voor drie jaar, daarna wil ik ergens hoofdtrainer worden. Dat heeft geen zin, vind ik. Ik heb wel ambitie, jazeker, net zoveel als Ronald (wordt volgend sei zoen assistent-trainer bij Barcelona, red.) denk ik, maar ik weet helemaal nog niet wat ik kan als trainer. Ik denk dat Ronald dat ook nog niet weet. Als ik eenmaal bezig ben, straks, ben ik heel fanatiek, dat weet ik ze ker, en ik weet van mezelf ook wel wat ik wil en hóe ik het wil gaan doen, maar ik moet als trainer uiteraard nog héél veel leren. En die kans krijg ik nu, bij een topclub... een mooi begin van mijn trainerscarrière, lijkt Of ik nog andere interesses heb dan voet ballen? Ja (hij lacht), basketball, ijshockey, hockey volg ik ook, rugby, wielrennen vind ik ook een mooie sport... ik lees de hele sportkrant, al doe ik dat niet meer zo inten sief als vroeger. De uitslagen van het ama teurvoetbal houd ik ook bij, jullie moeten me volgend jaar elke week de maandagkrant sturen, ik wil bij blijven. Ik vind het vrij nor maal dat ik geïnteresseerd ben in de noorde lijke clubs, ik ben hier opgegroeid. Eigenlijk ben ik geïnteresseerd in alle sport. Sinds mijn zoontje (Len, acht. jaar, red.) schaakt, volg ik het schaken ook. Nee, het is niet zo dat mijn zoontje me het schaken heeft ge leerd, ik kon al wel een beetje schaken, maar ik kende niet alle regels. Ik wist bijvoorbeeld niet dat je de koning kon wisselen met de toren. Len heeft het op school geleerd. Hij heeft ook meegedaan aan schoolschaakwed- strijden. Fanatiek dat hij is...! Hij is fanatiek met alles. Hij kan ook redelijk voetballen. Als tweede jaars F'je speelt hij in El van Be Quick." „Mijn dochtertje Wen dy van zes jaar doet niet aan sport. Zij heeft wat problemen, een lichte vorm van epilepsie. Het gaat nu behoorlijk goed, maar ze moet volgend jaar wel naar een specia- Jan le school. Ze gaat naar een school, waar 280 kinderen op zitten die leerproblemen hebben of epilepsie. De groe pen waarin ze nu zit, zijn te groot voor haar, ze moet meer aandacht krijgen. Op de school waar ze naar toe gaat, zitten kinderen van drie tot twintig jaar en op die school heb je te maken met allerlei niveaus, met mavo, met havo, met atheneum... en eventueel kan ze ook nog weer terug naar het basisonder wijs, want ze kan nog over die epilepsie heen groeien. Het allerbelangrijkste voor haar is dat ze sociale vaardigheden krijgt, dat ze gezond blijft en de dingen doet in haar tempo en op haar niveau. Dat ze din gen doet waar ze plezier in heeft. Sinds een jaar heeft ze medicijnen, die ze twee keer per dag moet innemen. Daar is ze een stuk rustiger van geworden. Ze heeft nog wel eens van die aanvalletjes, maar veel minder frequent dan vroeger. De eerste keer dat je zoiets meemaakt, schrik je je wezenloos. De ogen rollen weg, er treden krampverschijn selen op, er komt slijm in de mond... Je schrikt nu nog als je het ziet, het blijft eng, maar het gaat nu een stuk beter met haar. Mijn dochtertje is een echte bon vivant, ze wil overal naar toe, loopt ook overal naar toe, ze is gewoon druk bezig. Ze praat alleen iets minder duidelijk dan haar leeftijdsge nootjes en ze is ook heel ongeconcentreerd, maar al te grote zorgen maak ik me niet over haar." Of ik hierdoor anders tegen het leven aan ben gaan kijken..? Emmy (Erwins echtgeno- Dijk begeleidt Erwin Koeman van het veld tijdens Feyenoord - FC Groningen (3-0). te, red.) heeft kanker gehad, baarmoeder halskanker, vorige zomer. Vlak voordat we op vakantie gingen, kregen we het te horen. Ze staat onder controle, maar het gaat goed nu. Emmy is mentaal ijzersterk, die stapte er vrij gemakkelijk overheen. Je ziet in je omge ving ook constant dat er vreselijke dingen gebeuren, maar wij zijn vrij nuchter en men taal sterk. Wij zitten niet direct in de put. Emmy zeker niet. Ze is op 2 augustus in het Academisch Ziekenhuis in Groningen ge opereerd. In eerste instantie denk je het erg ste natuurlijk. Het was een heel kwaadaardig gezwel en ze had een hoge dosering, maar ze doet al maanden weer alles wat ze nor maal ook altijd deed. Vooral door Emmy zijn we vrij nuchter door het leven gestapt. Zij heeft het heel goed opgevangen. Dat maakte het voor mij ook gemakkelijker. Het heeft de familieband verstevigd. Door tegenslagen groei je naar elkaar toe. Gelukkig is het alle maal weer goed gekomen, maar het had ook anders kunnen lopen... Gezondheid is het allerbelangrijkste. „Mijn levensmotto..? Ik vind, je leeft maar één keer. En dat zei ik al voordat dat met Emmy gebeurde. Het leven is gewoon heel kort. Iedereen kan morgen iets overkomen en ik geloof niet in een leven na dit leven. Reïncarnatie is ook niet aan mij besteed. Ik geloof nergens in, zo ben ik ook opgevoed. Ik ben wel eens een kerk binnen geweest, maar alleen om te kijken hoe het er van bin nen uitzag. Ik lees wel eens verhalen van sportmensen die tegenslagen hebben en in de put zitten en die dan 'een Ted Troost' no dig hebben om daar weer uit te komen. Ik ben er altijd zelf weer uitgekomen, of met de hulp van mijn ouders, van Emmy of van mijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. Emmy is volgens mij rooms-katholiek, maar zij doet ook niks aan het geloof. Hierna is het gewoon gedaan. Ik heb niet iets van ik kom terug als een... als een boeman (hij lacht). Het is ook nog nooit bewezen dat er iemand in een andere hoedanigheid is teruggeko men. Ik ben daar waarschijnlijk veel te nuchter voor. Wat dat betreft ben ik een echte noorderling. Qua levensstijl ben ik meer een Bourgondiër." „Nee, ik doe niet in aandelen. De beurshy- pe is niet aan mij besteed. Ik heb nog nooit met geld gespeeld en ik denk ook niet dat ik dat ooit zal doen. Dat de huidige generatie voetballers wel naar de beurs gaat, is hun zaak. Die jongens zijn opgegroeid in een an dere periode... Jongens van 22 zijn tegen woordig al miljonair, maar of dat goed is..? Als je toch ziet welk een hoge dunk sommige jongens van zichzelf hebben... Zo'n Kluiven ook. Waar haalt hij het in godsnaam toch vandaan. Heel de wereld zit op hem te wachten, zegt hij. Hij kan overal naar toe en misschien is dat ook nog wel zo. maar ik vraag me af of zo'n jongen wel gelukkig is. Ik kan het me haast niet voorstellen. Je moet eerst respect geven, voordat je respect krijgt." Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereldkampioenschap op 10 juni wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Gerard Bakker. De Leidenaar behoorde zelf als tafeltennisser tot Nederlands besten. Later was Bakker bondscoach en begeleidde hij jarenlang Bettine Vriesekoop. Momenteel is hij nog trainer/coach van Scylla. Bakker is ook regelmatig langs de lijn te vinden bij een van de van de Leidse amateurclubs. 35 Bergkamp Kluivert Overmars Davids Seedorf R. de Boer F. de Boer Bogarde Stam Reiziger Van der Sar Gerard Bakker verheugt zich op het wereldkampioenschap. Omdat hij denkt dat Oranje een van de favo rieten is, omdat hij van Brazilië gaat genieten. Desondanks is er een kans dat hij de televisie tijdens een wedstrijd van Nederland in eens afzet. ,,Als ik merk dat ik voor de tv degene ben die graag wil win nen en de spelers op het veld niet, dan druk ik 'm zo uit." De absolute wil om Gerard Bakker, tafeltenniscoach die Bettine Vriesekoop naar de we reldtop leidde, neemt die woorden herhaaldelijk in de mond. „Kan je jezelf als speler pijn doen. Trek je nog tien sprintjes, terwijl je er ei genlijk geen adem meer voor hebt. Allemaal moeten ze tot op de grens spelen; en niet alleen Davids. Ik vind toch dat sportiviteit bij ons iets te hoog in het vaandel staat. Mentaal hebben veel van onze spe lers de eerste 90 procent, maar de laatste 10 procent is bepalend." Het elftal van Bakker kent weinig verrassingen. Hij kiest Bogarde als linksback en niet Numan. „Ik vind Numan een leuke voetballer, maar hij heeft niet de uitstraling van Bo garde. Als die vriendelijk naar je knipoogt, begin je al te hakkelen." Jonk en Cocu zitten op de bank. Bakker oordeelt: „Voetballend goed, maar te weinig adrenaline in het bloed." Op papier staan er twee spitsen. „Maar dat kunnen er zo vier zijn. De Boer en Overmars kunnen over de vleugels opkomen. De coach van Scylla vindt dat hij een goede opstelling uit de bo venste lade van zijn bureau heeft getrokken. Analyserend laat hij zijn ogen over de elf namen gaan. „Ei genlijk is de enige waarover ik m'n twijfels heb, Frank de Boer. Ik ben bang dat-ie op snelheid wordt ge klopt en ik vraag me af of hij op be langrijke momenten de concentra tie vasthoudt. Ik vind dat hij elke wedstrijd wel een slordige fout maakt." Maar aan de andere kant wil Bakker zich ook niet te veel zorgen maken over het aantal tegengoals. „Als wij er eentje tegenkrijgen, dan maken wij er drie. Belangrijk is er snel één of twee te maken, dan moet de tegenpartij kómen. Dan duwen wij er nog vier in." De Leidenaar ergert zich aan de verdedigende tactiek die Neder land hanteert. „Wij moeten aanval len. Die kreet 'aanvalluh', dateert van het EK 1988. Dat is het spel dat we moeten spelen. Ik hoor Hiddink na de wedstrijd tegen Kameroen zeggen dat we defensief niets heb ben weggegeven en vier kansen hebben gecreëerd. Dan ga ik reke- Bakker nen. Dat is één kans per 22 minu ten. Ik vind dat niet zoveel." Hiddink, de naam is gevallen. Aarzelend, noemt hij hem een 'top coach'. Maar je ziet Gerard Bakker twijfelen. „Ik erger me aan die tv- optredens, dat populaire gedoe, die pogingen om vooral maar sympa thiek over te komen." Ook zet hij vraagtekens bij Hiddinks overwicht op de spelersgroep. „Als je grip op de groep hebt, kan je altijd nog de teugels laten ren. Maar als je eenmaal de discipli ne los hebt gelaten, is het moeilijk >m je gezag te herstellen." spreekt dan ook schrikkelijk groot nadeel' dit WK. „Cruijff is er niet bij. Dat is een top-topcoach. Hij heeft iets eigenzinnigs, de winnaar heeft altijd iets eigenzinnigs. Bij Ajax kwam hij plotseling met Frank Verlaat op de proppen, in een Eu- ropa-Cupfinale. Deze apentrucjes had-ie ook met het Nederlands elf tal uitgehaald. Het belangrijkste is dat spelers naar 'm luisteren. Dat de topspelers weten dat ze van hem nog iets kunnen opsteken." Waarom is Cruijff er niet bij? Bakker: „Het is een raadsel. Mis schien zijn de officials bang dat ze hun vrouw niet meer mogen mee nemen. Ik vraag me al 16 jaar af, waarom Cruijff geen bondscoach wordt. Straks ga ik m'n kist in en dan is Cruijff nooit bondscoach ge weest, ik vind dat heel erg." Bakker verwijt het ook aan de spelers. „Die jongens weten zelf donders goed dat ze met Cruijff veel meer kans hebben. Waarom staan ze niet op en zeggen ze dat niet. Ik weet ook wel dat er ook tegen Cruijff zijn, maar geef 'm een keer de kans. Het is de beste voetballer van de wereld ge weest en heeft als coach veel suc ces gehad. Dat-ie het niet wordt, is toch alleen in Nederland mogelijk. Hij zal er 's nachts niet van liggen Strafcorner India - Pakistan 1-1. De gelijkmaker van de Pakistani, donderdag, leidde tot sterk uiteenlopende reacties. In Islamabad vielen Paki's, die kort tevoren wildvreemden voor elkaar waren, elkaar huilend van vreugde in de armen. Is het echt waar? Staat het echt gelijk? Was het een strafcorner? Ja. zo zou je het kunnen noemen. Een spectaculair soort strafcorner. ééntje die gegarandeerd het jaa ro i 'erzich thaa It. Radio en televisie deden hun werk. Een golf van gejuich over spoelde het land en op straat werden zoete lekkernijen aan de man gebracht. Hoera. 1 - 1. De wedstrijd kan weer alle kanten volk. de op. Ja, sport verenigt een Sport verbroedert. Op liockeygebied is het dan weliswaar tanende, kern wapenwedloopcompetitie behoren de oude meesters tot de fine fleur. Bill Clinton sprak er schande van en riep op tot sancties en boycot. Natuurlijk. Nu wel. Van Mierlo (piep. zei de muis in het voorhuis) zei het Clinton na. Geen wapen meer die kant op (aan de bommen te horen hebben ze die ook belet naai niet nodig) en de ontwikkelingshulp wordt bevroren (waar? spon taan bied ik mijn vrieskist aan. plaats genoeg). Aanstaande vrijdag voetbalt Team Holland tegen het verte genwoordigend elftal van de dic tatuur Nigeria. Moord en brand is er ge schreeuwd. geéngageerd Neder land schudde het hoofd - en te recht, want hadden we niet met zijn allen een boycot afgespro ken van Nigeria? Dat wel. ja. maar geen hele boycot, een soort halve. Geen olieboycot uiteraard, we hebben ons lesje geleerd. Een sportboycot dus, maar ook weer geen hele sportboycot. een soort halve. De Fransen stemden namelijk tegen, hun voetbal-WK zou an ders gevaar lopen (en Nederland speelt nu wél een interland tegen de Nigerianen, maar let op, slechts een sobere interland. Wat zou dat nu inhouden, een sobere interland? Zwijgt Bill van Dijk? Houden we het op 0-0? Blijft Erica thuis? Worden de shirtjes niet geruild? Lagere pre mies?). Stop, hadden we hel daarnet over de Fransen? Oui, daar had den we het over. Mururoa, daar wil ik naartoe. (Die Franse bommen vielen een maand nadat ik mijn kelder in een royale bui ingericht liad met een voorraad kostelijke Bourgognes. Uit protest heb ik mij maandenlang beholpen met Zuidafrikaanse (Mandela was weer vrij, dus geen reden voor schaamte). Amerikaanse (onze bevrijders) en Spaanse wijnen (sinds Franco's dood is rioja van de verboden lijst af). Ja, die Fransen hebben het geweten, laat dat aan mij maar over). Waarom hebben wij Clinton toen niet gehoord? Was-ie ver kouden? Of schafte hij de soixante-neuf af voor dat ande re standje, als daad van protest? Dat zou wel weer stoer zijn. Maar in ernst, waarom is onze verontwaardiging toch altijd zo selectief. Waarom heeft nooit iemand tot een boycot van Frankrijk op geroepen? Waarom heeft nie mand toen gezegd dat we ze het WK af moesten nemen? Omdat het WK heiliger is dan principes? Waarom vraagt geen cabare tier zich af of de Pakistani niet het Frockey Stadion uitgewezen moeten worden? Waar waren de spandoeken toen Carole, Clarin- da, Dilianne, Fleur, Julie en Mijntje India met 5-0 oprolden? Omdat het 'maar' hockey is? Nu we hel toch weer over hoc key hebben. Van de week, nog vóór het Pakistaanse atoomant- woord, maar na de Indiase kernproeven nabij de grens met Pakistan, speelde India tegen Zuid-Korea. De Koreanen won nen met 4-3. Ze kregen het onge hoorde aantal van 21 strafcor- ners. (Meteen opgenomen in het Guinness Book of Records). De laatste strafcorner werd India in de laatste minuut fataal. De In diërs liepen de scheidsrechter (inderdaad, een Pakistaan) on dersteboven. maar deze bleef on verstoorbaar en zei slechts: „You fuck us there (wijzend naar Azië), I fuck you here." huilen in z'n bed. Maar het zal'm pijn doen dat-ie nooit in de gele genheid is gesteld. Met deze gene ratie voetballers zou het 'm gelukt zijn, met de volgende generatie kan het niet meer." Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35