MARSEILLE: Toerisme oensme roeit Steeds Vijf keer vrede van Münster CHTE N TERDAG 30 ME11998 seille is één steden waar het WK ;tbal (van 10 juni tot 12 juli) ch afspeelt. Nederland treedt i zaterdag 20 juni in de ha- nstad aan voor de groeps- edstrijd tegen Zuid-Korea. De kale instanties hebben rond interlands tal van activitei- n op touw gezet om de tien- ïizenden voetballiefhebbers durende hun verblijf in Mar- ille tev rmaken. jarseille houdt van voetbal, jeemd is het dus niet dat de van de havenstad het Jetbalstadion aanprijzen als i de belangrijkste be- tnswaardigheden. Het Stade llodrome wordt in één adem noemd met de grote toeristi- e trekpleisters, zoals de ioggelegen Notre-Dame de la irde, het Chateau d'If in zee Jde oude haven in het cen- i. Sterker, na de Notre-Da- s Stade Vélodrome het leest bezochte historische 'op- fqe'. irseille, een smeltkroes van migranten, rust tussen de lopers van de heuvels aan de idkust van Frankrijk. De ha- nstad keert, door zijn blik op golven van de Middellandse e richten, de republiek ar- ït de rug toe. Voor de in- rs gaat de liefde voor de ;n de zee boven die voor tie. Ze zijn trots op het af- Ijkende karakter van hun pats. Fransman zouden zij a pas in tweede instantie wil- s veel waard I, deels door henzelf geculti- ferde, aparte status over te lagen op de nazaten. Marseille 'e oudste verstedelijkte ne- Irzetting van Frankrijk, ge- jcht door de Griekse zeevaar- ]r Protis en de beeldschone pptis. Zij vestigden zich bij wat de Vieux Port (oude haven) noemden de stad Massa- lia. Volgend jaar wordt in wat t de 'poort naar het oosten' werd genoemd, het 26ste eeuw feest gevierd. Aan het grote sportevenement van deze zomer, de wereldkam pioenschappen voetbal, geeft de stad een eigen invulling. Marseille afficheert zichzelf als dè voetbalstad van Frankrijk. „Nergens (in Frankrijk) is de passie voor het spel zo groot als hier", beweert de Italiaanse in ternational Fabrizio Ravanelli, de vedette van Olympique. „De passie is vergelijkbaar met die i de voetbalfans in Napels." Olympique Marseille, in de volksmond beter bekend als l'OM, is de enige Franse club die er in slaagde de Europa Cup (1993) te winnen. Dat l'OM zich destijds via onfrisse praktijken als omkoping en belastingfrau de een weg naar de top baande, wordt liever verzwegen. Net zoals de welig tierende crimina liteit achteloos wordt afgedaan met de opmerking dat het te genwoordig in steden als Nimes en Avignon veel slechter gesteld Marseille probeert af te rekenen met de reputatie een stad van zakkenrollers te zijn en toont daartoe een vriendelijk gezicht. Het is het gezicht van Zinedine Zidane, op dit moment de beste voetballer van Frankrijk. De middenvelder van Juventus, die al drie Europa Cup-finales ver loor, is een zoon van Marseille. Op diverse plekken siert zijn reusachtige portret de wanden van flat- en kantoorgebouwen. Zinedine Zidane, van Algerijnse afkomst, is in dan wel in Mar seille geboren, maar de tragiek wil dat hij nooit voor Olympi que tegen een bal heeft getrapt. 'Zizou', zijn koosnaam, begon bij AS Cannes dat hem ontdekte en onderbracht in zijn jeugdop leiding. „Als Zidane aan het ein de van zijn carrière hier zal te rugkeren, zal in de straten van de havenstad een intens gehuil losbarsten. Zo dramatisch wordt voetbal in Marseille be leefd", vertelt Patrick Fancello, journalist van het dagblad La Provence. Het Nederlands elftal voetbalt op 20 juni om 21.00 uur in Mar seille tegen Zuid-Korea. Indien Oranje groepswinnaar wordt, speelt het hier ook de kwart- en mogelijk de halve finale. Mar seille ziet voor zichzelf ten tijde van de Coupe du Monde een belangrijke rol weggelegd. De tweede stad van Frankrijk (807.000 inwoners) heeft het op een na grootste stadion. Het grootste staat in Saint-Denis (80.000). In het gerenoveerde Stade Vé lodrome, waar in december 1997 de loting van de WK-eind- ronde is verricht, is plaats voor 60.000 toeschouwers. Het ont werp van het nieuwe stadion is gebaseerd op dat van een schip en daarmee is het verband met de altijd aanwezige invloed van de zee gelegd. Het enig overge bleven aspect van het oude sta dion - dat toen nog een wieler baan had, vandaar Velodrome - is de gevel van de entree aan de buitenkant. De grasmat is in 1984 gelegd. Historie Stade Vélodrome heeft een rijke historie. In 1937 gebouwd voor het WK van 1938 dat toen ook in Frankrijk werd gehouden. In het Stade Vélodrome werd ook diverse malen de finishlijn van een Tour-etappe getrokken. En op 20 oktober 1972 zagen 48.039 betalende toeschouwers de Europa Cup-wedstrijd van Olympique tegen Ajax. Het geidt nog altijd als een record, dat tijdens het WK ongetwijfeld zal worden gebroken. Marseille denkt gedurende en kele weken de magische sfeer van andere voetbalsteden als Guadalajara (WK in Mexico van '70 en '86) en Sevilla (WK in Spanje van '82) te kweken. De vele cafe's en terrassen aan de kades van de oude haven - met 10260 aanlegplaatsen - funge ren als ontmoetingsplaats voor voetbalfans. De Vieux Port is het kloppende hart van de stad. Een paar kilometer zuidwaarts zijn de Prado-stranden inge richt om de tienduizenden, veelal jonge bezoekers tijdens het WK vertier te bieden. Op de kunstmatige stranden, in zee opgehoogd met de afgegraven aarde afkomstig uit het onder grondse metrostelsel, worden grote videoschermen geplaatst zodat alle voetbalwedstrijden in de buitenlucht kunnen worden gevolgd. Als de bal niet rolt, zijn er tijdens het toernooi iedere dag tot middernacht popcon certen te beluisteren. Marseille, met een kustlijn van 57 kilometer, heeft veel meer te bieden dan een voetbalstadion en een kunstmatig strand met diverse podia. Het uitzicht van af de Notre-Dame de la Garde, 154 meter boven de zeespiegel, is adembenemend. Een boot- -i neller inkomsten uit het toerisme zich binnen acht jaar schoots verdubbelen. Nu «ren vakanties en dergelijke ireldwijd nog 3000 miljard liar per jaar op. In het jaar 16 zal dat bedrag zijn geste- 7100 miljard dollar, 11,5 m-ciit van het bruto wereld- oduct. Dat blijkt uit pas gepu- ceerde cijfers van de World Organisation (WTO) te adrid. Ook heeft de WTO be- ;end dat in het jaar 2020 eer dan 1,6 miljard toeristen grens overtrekken. Per dag Hen die bij elkaar zo'n 5,4 ljard dollar spenderen, omenteel werken 248 miljoen nsen in de toeristische sector daaraan gerelateerde bedrij- n. Dat is 9,7 procent van de irkende wereldbevolking. acht jaar zullen dat 385 joen mensen zijn oftewel 2 procent. Naar verwachting China het meest profiteren de groei van wat nu al ver- de belangrijkste bedrijfstak wereld is. Het aantal toeris- dat dit land als bestemming in de komende jaren i met acht procent, ditionele vakantielanden als Verenigde Staten (3,5 pro- t), Spanje (2,4) en Frankrijk 8) blijven daar ruimschoots achter, zonder dat ze hun ende posities hoeven in te Naar verwachting zal China de komende jaren het meest profiteren van de enorme toeristische groei in de wereld. foto rob van den dobbelsteen Dit jaar herdenkt Nederland op uitgebreide schaal de Vrede van Münster, die 350 jaar geleden een ein de maakte aan de Tachtigjarige Oorlog met Spanje. Een reeks tentoonstellingen omlijst de herdenking. Zoals 'Beelden van een strijd. Oorlog en kunst vóór de Vrede van Münster' in het Stedelijk Museum Het Prinsenhof, Sint Agathaplein 1 in Delft. De exposi tie, die nog tot 14 juni duurt, geeft een overzicht van de strijd met Spanje tussen 1621 - toen het Twaalfjarig Bestand afliep - en 1648, het jaar waarin een definitieve vrede werd gesloten. Ruime aan dacht is er ook voor een nieuw genre dat zich toen tertijd in de kunst aandiende, namelijk het vervaar digen van schilderijen en prenten die een beeld ge ven van het oorlogsbedrijf. (Informatie: 015 - 26 02 35 8). In aansluiting op de expositie in Het Prinsenhof be licht het Legermuseum, Korte Geer 1 in Delft de ontwikkelingen van militaire tactiek en wapens tij dens de tweede helft van de Tachtigjarige Oorlog. De expositie 'Van Maurits naar Münster. Tactiek en triomf van het Staatse leger' duurt tot en met 3 ja nuari. (Informatie: 015 -21 50 50 0) De veelkleurige religieuze samenleving van de jon ge republiek vormt het onderwerp van de tentoon stelling 'Geloven in Verdraagzaamheid', die tot en met 26 juli te zien is in Museum Catharijneconvent, Nieuwegracht 63 in Utrecht (Informatie: 030 - 23 13 83 5) en met de tentoonstelling 'Tegen de Vrede! Utrecht en de vredesonderhandelingen in Münster' stelt het Centraal Museum in Utrecht in de Domkerk tot en met 7 juni een afwijkend aspect aan tie orde: het verzet dat de provincies Utrecht en Zeeland tegen de vrede aantekenden. (Informatie: 030 - 23 62 36 2). Aan de hand van vijftig prenten ten slotte vergelijkt museum Atlas van Stolk, Korte Hoogstraat 31 in Rotterdam de Vrede van Münster met andere vredes in de zeventiende eeuw. De ex positie 'De vrede verbeeld' duurt tot en met 28 juni. (Informatie: 010 - 21 76 72 4) tocht naar Chateau d'If (vertrek vanuit de oude haven) is zeer de moeite waard. Het wereldbe roemde kasteel op het rotsei land If in de Middellandse Zee deed eeuwenlang dienst als ge vangenis maar is sinds het ein de van de vorige eeuw een mu seum. En een wandeling door de schilderachtige volksbuurt Panier of langs de statige aven ue La Canebiére is een aange naam tijdverdrijf. De drukte van de stad ontvluch ten kan ook. Naar het nabijgele gen Cassis bijvoorbeeld, het pit toreske vissersplaatsje in het be schermde natuurgebied van het Calanques Massief. De Calan- ques, kleine fjordachtige in hammen, zijn uitermate ge schikt voor vissen, wandelen, klimmen, duiken en kanoën. Voor de inwoners van Marseille zijn dit soort sporten evenwel slechts bijzaken. Het leven draait per slot van rekening om voetbal. FEITEN CIJFERS Marseille is goed bereik baar met de trein, met de auto en met het vliegtuig. De hoge-snelheid trein TGV rijdt in vier uur van Parijs naar Gare de Saint Charles in het centrum van Mar- Stade Vélodrome is met lijn 2 van de metro bereik baar. Uitstappen bij Rond- Point du Prado of Sainte Marguerite Dromel. Met de auto naar Stade Vé lodrome via de A7 in de richting van Vieux Port rij den en dan de tunnel Pra- do-Carénage in tot de af slag Les Plages. Of via de A50 rijden en dan in Mar seille de borden Les Plages volgen. Regional Airlines (010- 46 27 90 4) is de enige luchtvaartmaatschappij die een rechtstreekse lijn dienst (twee per dag) on derhoudt tussen Amster dam en Marseille. Een al ternatief is Air France, met een tussenstop in Parijs. Het vliegveld van Marseille ligt op 28 kilometer van het centrum van de stad. Marseille heeft 92 hotels met 4338 kamers in alle categorieën. Voor meer in formatie: bureau voor toe risme in Marseille. Tele foon: 0033 4 91 13 89 00. Mondirésa is een centraal boekingskantoor voor ho telaccommodaties tijdens het WK. Telefoon: 00 33 4 91 29 19 98. Dordt in Stoom Op 5, 6 en 7 juni wordt in Dordrecht het festival 'Dordt in Stoom' gehouden. Naast een Amerikaanse stoomlocomotief, talloze stoomboten, een stoomcarrousel en een aantal stoom walsen, zal - zo is de verwachting - vooral de unieke Noorse stoom-walvisvaarder 'Southern Actor' veel bekijks krijgen. Op de eerste dag - tijdens de vlootschouw - zal vanaf het 47 me ter lange schip een schietdemonstratie worden gegeven. espe- Sprookjeswonderland Het aantal attracties in het aloude Sprookjeswonderland aan de Kooizandweg in Enkhuizen is opnieuw uitgebreid. Onlangs is na een jaartje bouwen het Kasteel van Violinde in gebruik genomen. In het daarin ondergebrachte theater (dat 300 toe schouwers kan herbergen) wordt dagelijks een kindermusical opgevoerd. Eigenaar Wim de Vries hoopt dat de opening van de burcht er toe zal bijdragen dat het attractiepark voor het eerst in z'n 25-jarige geschiedenis de magische grens van 200.000 bezoekers per jaar zal passeren. Informatie: SprooKjeswonderland, telefoon 0228 - 31 78 53. Groen Spanje vrij Bij het Spaans Verkeersbureau in Den Haag verscheen on langs een folder over 'Het Groene Spanje', In deze brochure wordt toeristische informatie verstrekt over Baskenland, Can- tabrië, Asturië en Galicië. Van all? vier gebieden wordt uitgebreide cultuur-historische beschrijving gegeven. Maar ook komen aan de orde volkskunst, gastronomie, feesten, mo numentale steden en natuurgebieden. Onder elk hoofdstukje staan de adressen en telefoonnummers van de belangrijkste VW-kantoren. Informatie: Spaans Nationaal Verkeers Interhome Polen i, telefoon 070 - 34 65 90 0. Wie op een comfortabele manier in Polen op vakantie wil gaan, kan sinds kort gebruik maken van door Interhome aan geboden accommodaties. De van oorsprong Zwitserse organi satie heeft dit jaar voor het eerst zo'n 200 appartementen en dergelijke in een speqale brochure opgenomen. Daaronder niet alleen adressen in natuurgebieden, maar ook in grote, be langwekkende steden als Warschau en Krakow. De gids is gra tis verkrijgbaar bij alle reisbureaus, maar kan ook worden aan gevraagd onder telefoonnummer 023 - 55 56 30 0. West-Friese Marktdagen In Schagen worden vanaf 2 juli tot en met 3 september weer elke donderdag West-Friese Marktdagen gehouden. Basis van het evenement vormt zoals altijd de optocht die om kwart voor elf begint en die bestaat uit een bonte stoet van in originele klederdrachten gestoken West-Friezen, die al dan niet hebben plaatsgenomen in antieke boerenwagens, sjeezen en lan dauers. Het evenement wordt afgesloten met een folkloris tisch dansfestival waaraan zowel ouderen als kinderen deelne men. Elke dag heeft een ander thema zoals 'het paard', 'het kind' en natuurlijk het absolute hoogtepunt van het seizoen 'de ringstekerij' (20 augustus). Informatie: VVV Schagen, telefoon 02 24 - 29 83 11 Australië Bij de Australian Tourist Commission (ATC) verscheen on langs de nieuwe Nederlandstalige reisgids voor 1998. Inruim 120 pagina's wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de toeristische mogelijkheden van het enorme land. In vergelij king met vorige edities zijn diverse hoofdstukken duchtig on der handen genomen waaronder 'Discover Australia'. Daarin zijn nu ook beschrijvingen opgenomen van routes die alleen met 4W-drive-auto's kunnen worden afgelegd. De brochure is aan te vragen bij de Aussie Helpline, telefoon 020 - 48 74 54 1. Museum Nürburgring In het plaatsje Nürburg (Duitse Eifel) wordt eind mei een mu seum geopend dat de geschiedenis van de nabijliggende Nür burgring tot onderwerp heeft. Er is uiteraard vooral veel aan dacht voor de ontwikkeling van de autoracesport (met onder meer de beroemde Mercedes-bolide van Carraciola), maar ook kan er op een overdekte kartbaan zelf door de bochten worden gejakkerd. e (vanuit Nederland): 00 49 - 26 91 30 26 00. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Het zoeken naar informatie over Marseille op het Internet c'est une fïüted'un franc. Een mooi uitgangspunt is de befaamde site van Yahoo!, al is het doorkliken een behoorlijke klus. Bijzonder aardig is een reisverhaal naar de Zuid-Franse stad op Travelma- te van ene Alan L. Bailey. Zeer de moeite waard om te lezeh, omdat het verhaal een aparte kijk op de stad geeft. Een officiële site van het stadsbestuur (Mairie-marseille) is er ook. Mooi, maar verschikkelijk traag. Vanwege de inhoud en de vormge ving echter de moeite van het wachten waard. Een goed alter natief wordt gevonden bij Marseille.enproven foto's Uiteraard geven tal van WK-voetbalsites ook de nodige infor matie over de speelsteden en dus ook Marseille, waar op 20 juni Zuid-Korea zal proberen Nederland te verslaan. Qua informatie kan echter de rubriek van de FIFA niet tippen aan de eerder ge noemde toeristische pagina's. http://travel.yahoo.com/Destinations /Europe/Countries/France //Cities/Marsei Ie http://www.travelmate.com/rec-travel /europe/france/Marseilles.html http://www.mairie-marseille.fr http://www.marseille.enprovence.com http://www.cogito.fr http://www.f ifa2 .com/f rance98 /venues/marseille.html

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29