iiltuur Kunst Nuis blij met cultuurstad Rotterdam ctuele vragen in film [oordwijker Van Boeckel 1# Botsende denkspelletjes in Johnsons 'Sterrenstof ïr Schone Schijn Wachten is op veemarkt in de Stadsgehoorzaal Dolende Adembenemende schoonheid uit een bouwdoos TERDAG 30 ME11998 eruchten over vertrek Ginger Spice nden Het voortbestaan van de Britse meidengroep Spice ris hangt volgens geruchten aan een zijden draadje, nu het er e schijn van heeft dat Ginger Spice de groep de rug toe heeft keerd. Ginger Spice, oftewel Geri Hallivvell, liet woensdag- rond verstek gaan bij een optreden en gaf als reden dat ze een aaggriepje had. Het schandaalblad Sun meldde gisteren dat de i-jarige Ginger Spice, waarschijnlijk voorgoed, is opgestapt 'na in knetterende ruzie' met de andere meiden. De officiële jordvoerder van de groep zegt dat hij niet beter weet dan dat nger een paar dagen heeft vrijgenomen. LO komt naar Nederland )mburg De roemruchte symfonische rockformatie Electric ght Orchestra, ELO, komt naar Nederland. De organisatie van et traditionele Veenhoopfestival in Friesland heeft de groep eten te strikken voor een optreden op vrijdag 24 juli. ELO was in van de eerste groepen die symfonische elementen integreer- in de rockmuziek. )rdwl)k/amsterdam iktte van der elst verhoudt de mens zich - in overvolle Nederland - tot de uur? Is wat wij natuur noe- n nog wel natuur? Wat zijn grenzen van de maakbaar- el van de natuur en het men- jk lichaam? Deze actuele gen knagen op de achter- nd van de speelfilm 'De 4 ek van Pavlov' van de ordwijkse regisseur Pat van ickel en het Amsterdams Re- collectief. De film laat de moeting zien van een idea- sche natuurwachter (Kees tveld) en een uiterst in zich- het cif gekeerde zonderling (Ben ivenvoorden) ergens in de i van Overijssel. De natuur- :hter - vermoedelijk van oor- t vastjong een stedeling - wil het lerasgebied dat hij onder zijn de heeft vergroten en ge- ikt maken voor de terugkeer de otter. Hiervoor moet hij landbouwgrond van de :rvende zonderling onder ter zetten. Beide mannen de- het ontzag voor de natuur de aantasting ervan grijpt evenzeer aan. Maar ieder eigen wijze. Langzaam, in tempo van de film zelf, !ekt het ijs. „Jij bent toch ook >r de natuur", beweert de na- rwachter. „Weet jij wel wat otter van jou denkt", zegt de erver, die de natuurvorser ifronteert met de vraag of de uur zich wel laat vangen in ken en met het probleem de kenbaarheid van de din- die ons omringen. De twee sonages lijken uiteindelijk in aar te schuiven. De vragen ven onbeantwoord. De stel- dat het schone een schuil* its zoekt blijf over. ie Vloek van Pavlov is Van ïrkoe f btw rlijk AG Boeckels eerste speelfilm. Eer der maakte hij documentaires over onder anderen de Neder landse cultuurfilosoof Ton Le- maire en de enkele jaren gele den overleden Franse filosoof Jacques Ellul. „Met deze speel film wilde ik niet alleen een filo sofisch verhaal maken, maar ook een gewoon verhaal vertel len. Als je het werk van Ellul kent, kun je het eruit halen. Vroeger vond ik dat dat expliciet gezegd moest worden, nu wil ik het minder opdringen en het op een meer poëtische manier ver beelden", licht van Boeckel toe. Hij slaagt erin om op een ab stracte wijze te laten zien hoe het er in Nederland (met het denken over) de natuur voor staat. De film, die qua stijl en tem po doet denken aan het werk van Tarkovski, heeft iets tijd loos. Er wordt "weinig gespro ken, de begeleidende muziek - het Stabat Mater van Pergolesi en Mozart's strijkkwintet in G - versterken het soms ijle karakter ervan. Alleen de wisseling van de seizoenen markeert de tijd. 'De Vloek van Pavlov' ging gisteren in Cinema De Balie in Amsterdam in première. Wan neer de film in roulatie gaat is nog niet duidelijk. Van Boeckel zoekt nog naar een producent die het werk, nu alleen nog op video, op film wil brengen. Zo mogelijk wordt 'De VLoek van Pavlov' dan in het filmhuizen- circuit in omloop gebracht. ReRun bestaat uit Pat van Boeckel, Frits Steinmann, Jan van Boeckel en Karin van der Molen. Zij zijn merendeels uit de Bollenstreek afkomstig. De van oorsprong Noordwijker Ben Duivenvoorden maakt in deze film zijn debuut. Henk van Ulsen opent als Thorbecke Leidse boekhandel leiden cees v foto henk bouwman In het eigenzinnige pand van de voormalige Galerie Blijen- berg aan de Breestraat wordt de blik nu niet meer gevangen door schilderijen van Brood maar door geestelijke voedsel. De gerenommeerde boekhan delaar Van Stockum heeft in dit pand, waar ooit Thorbecke woonde, zijn tenten opgesla gen. Tegenover het Leidse stadhuis en halverwege de boekhandels Kooyker Gins berg is er een nieuwe pleister plaats gekomen voor student en intellectueel. De boekhandel werd gister middag officieel geopend door de acteur Henk Van Ulsen. die gekleed als Thorbecke de eer biedwaardige trappen van het stadhuis afdaalde en koers zet te naar deze kleine tempel van wijsheid, terwijl hij daarbij keek alsof de wereld nog steeds werd bevolkt door koet sen en calèches en niet door grommende stadsbussen en scheurende pizzabezorgers. En dat alles onder het Thor- beckiaanse motto: 'Wie in Lei den heeft gestudeerd, kan zich aan Leiden niet onttrekken.' Bedrijfsleider Dirk Logemann (40) ziet de toekomst van de boekhandel zonnig tegemoet. „We zaten eerst op nummer 54 in de Breestraat. Daar had den we eigenlijk één specialis me: Indonesië. We hadden al snel in de gaten dat er groei mogelijkheden aanwezig wa ren en daarom zijn we ver huisd naar dit pand. We heb ben nog steeds een unieke col lectie over Indonesië, maar er is een specialisme bijgeko men: de populaire muziek en de jazzmuziek. Natuurlijk heb ben we ook proza en poëzie. We verkopen niet alleen maar studieboeken." „Er is behoorlijk wat ver bouwd aan het pand. We zijn erg trots op het gedicht dat in de zaak door Jan Willem Bruins is aangebracht. Het is 'On Death' van de dichter John Keats. Klinkt misschien een beetje macaber voor een boekhandel die net het levens licht ziet, maar het gedicht is erg mooi." theater recensie wunand zeilstra 'Sterrenstof' ('Insignificance') van Terry Johnson Spel: Fred van der Hilst. Tjitske Reidinga. Mike Libanon en Guido van Hulzen Regie Kim Zeegers Gezien: 29/5, LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. Marilyn Monroe legt aan Ein stein met behulp van speelgoe dattributen diens speciale rela tiviteitstheorie uit. Juist vanwe ge de ongeloofwaardigheid van de gespeelde confrontatie is het een memorabele scène. Verder draait het in dit stuk om botsen de denkspelletjes, omdat ze voortkomen uit verschillende denkwerelden van begin jaren vijftig in de Verenigde Staten. De Professor, de Actrice, de Honkballer en de Senator heb ben ieder zo hun eigen benade ring van de werkelijkheid. De professor lijkt herkenbaar op Einstein, de actrice op Mon roe. Toch wil de auteur niet dat we ons daar al te sterk aan vast klampen. Eigenlijk demonstre ren de fictieve ontmoetingen in dit stuk de betrekkelijkheid van een ieders waarneming. Er steekt een behoorlijke portie kennistheorie achter. Aan het slot heeft de regisseuse zelfs een afwijkende draai aan het stuk gegeven. Sterk gesuggereerd wordt dat de vertoonde denk spelletjes slechts gedachten- spinsels van de professor zijn. Daarmee zet ze een extra sterk accent op de tegenstelling tus sen werkelijkheid en illusie. Met dit dus lastig grijpbare gegeven gaan de spelers in deze productie soepel om. Dat is een compliment waard, want het stuk zit vol voetangels en klem men. Het spel mag niet te sta tisch in veel theoretisch gepraat verzanden. In bepaalde mate is een zekere lichtvoetigheid ge wenst. Anderzijds dient te wor den voorkomen dat het spel min of meer beperkt blijft tot het typeren van vier wereldbe roemde personages in een 'sus- pense'-achtig verhaaltje. In hun spel bereiken de acteurs een overtuigend evenwicht. Staatssecretaris Nuis (cultuur) is 'ontzettend tevreden' met de aanwijzing van Rotterdam als Europese cultuur stad in 2001. Hij is direct na het besluit in Brussel naar de havenstad vertrokken om cultuurwethouder Kombrink aldaar met een fles port te feliciteren. Het cadeau verwijst naar de Portugese havenstad Porto, met wie Rotterdam de eer van culturele hoofdstad over drie jaar zal delen. brussel marc peeperkorn Het Nederlandse kabinet heeft reeds zeventien miljoen gulden gereserveerd voor de festivitei ten in 2001 die Rotterdam de nodige publiciteit zal opleveren. De stad legt eenzelfde bedrag op tafel en hoopt bij het be drijfsleven nog eens een kleine twintig miljoen aan sponsorgel den los te peuteren. De bijdrage van de Europese Unie - 1,3 mil joen gulden voor Rotterdam en Porto samen - is gering. Rotterdam was één van de ze ven kandidaten om in 2001 cul tuurstad van Europa te worden. Elke keer weer ontaardt de dis cussie tussen de EU-ministers van cultuur over de benoeming in een langdurige prestigeslag. „Dat kan ook niet anders: de beslissing vergt unanimiteit en alle kandidaten zitten in de jury. Daarmee is de kwadratuur van de cirkel gegeven", aldus Nuis. oopt een kleptomaan in de d rond. Wat is nieuw, vraagt laar zijn er zat van. Klopt. Al- i van deze meneer had ik één, twee, drie verwacht ie geen verschil kan maken sen mijn en dijn. Het betreft namelijk een wethouder, in u Alexander Pechthold van tuur, sport en milieu, trok, dat pleit dan nog wel in i voordeel, deze week zelf het ïtekleed aan omtrent zijn ek- rgedrag. Tijdens de seizoen- sentatie van de Leidse louwburg zou hij het eerste ■mplaar van de nieuwe gids gereikt krijgen. Let wel: zou jgenwant hij had er al een- Gepikt, de dag ervoor toen over de Oude Vest fietste en daar toevallig de pallets met luxueus uitgevoerde seizoen- igramma's aan het uitladen ren. 'Ik kon er gewoon niet ïaf blijven', erkende hij oorvoetend, 'zo mooi zagen :r uit met die ongrijpbare ermin op de omslag', grijpbaar, hè. Ja, ja. ed, nu hij er toch stond, chtte Pechtold maar meteen andere voorvalletje op, nog terend van voor de renovatie de schouwburg. Het plaatje stoel nummer 98 had-ie, n directeur Wallis de Vries :n de andere kant opkeek, melijk in zijn zak laten glij- i. Een heel jaar lang had het zijn sleutelbos gebungeld het plaatje had 'm, bij de kiezingen ook geluk ge- cht. Maar nu had hij spijt, ndat 1998 voor jou ook een uwe uitdaging betekent', zo lid hij de scheidende schouw- rgdirecteur voor, 'krijg je het nog terug. In de hoop dat het in je verdere carrière ook geluk brengt'. Geintje natuurlijk van de kant van de wethouder, die bij de presentatie in het LAKtheater de lachers op zijn hand kreeg. Leuk gevonden, nietwaar? Jazeker, maar toch. Het begint bij zo'n onschuldig gidsje en zo'n onbe duidend plaatje. Maar waar ein digt het? Ooit was Pechtold sup poost in De Lakenhal. Als ik de directeur was van het stedelijk museum zou ik toch nog eens met de inventarislijst door het depot gaan. ad van kaam Op papier is Leiden qua mu- ziekpodia van alle markten thuis. Bij Q-bus kan de liefheb ber terecht voor de bandjes uit Appartementen in de Stevenshof: een uitermate geraffineerd, esthetisch beeld. foto p a c. rook de stad en omgeving, Hot Hou se regelt jazz in de Waag, voor de BZN'en, Borsato's en 'Oor bellen' alsmede voor klassiek is de Stadsgehoorzaal voor een paar miljoen opgeknapt, bij de X in het Volkshuis staat wereld muziek centraal en het LVC is sinds mensenheugenis Leidens poptempel voor vaderlandse en buitenlandse artiesten die de toon zetten of dat al hebben ge daan. Al een paar maanden ben ik echter dolende in eigen stad. En na uitvoerige bestudering van de programma's weet ik nu heel zeker: dat ligt niet aan mij. Maar vooral aan de X, LVC en Q-bus. Voor concerten van pakweg John Wetton, George Clinton, The Posies en Whisky Priests moe(s)t ik naar groeikernen of gehuchten als Alphen aan den Rijn, Zaandam en Sevenum. De plankieren van het LVC zijn na melijk bezet door of een thea ter/muziekgezelschap uit India of door schoolbandjes uit deze en andere regio's, die de finale van een muziekcompetitie af werken. Waarom de X en Q-bus deze klussen niet op zich hebben ge nomen? Welnu, de X heeft het Leidse Salt the Band geboekt voor een cd-presentatie en bij Q-bus draait een door het LVC weggestuurde deejay zijn pla ten. Andere door het LVC weg gestuurde deejays zijn trouwens weer kind aan huis in de pop tempel aan de Breestraat, ter wijl de junglekoning Peshay, waarnaar ik uitkeek zonder tekst of uitleg heeft afgezegd. Dat ik niet alleen dolende ben, werd me deze week duidelijk toen op een van de voorver koopadressen van het LVC ie mand om kaarten vroeg van il lusionist/magiër Rasti Rostelli, die in 'het Antonius' aan de Lange Mare optreedt. „Nee die verkopen we niet, ook z'n nieu we cd niet." Het wachten is op het bericht dat de veemarkt in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden, waarna de Rolling Sto nes in de Groenoordhallen hun gang kunnen gaan. wim koevoet De Stevenshof is een nieuwbouwwijk zoals er zovele in Nederland zijn. Op de valreep is evenwel, op de 'zoom' van de uitbreidings wijk, een project gerealiseerd dat in archi tectonisch opzicht met kop en schouders boven de andere nieuwbouw (waarmee ze qua budget vergelijkbaar is) uitsteekt. Deze randbebouwing, 40 premiekoopapparte- menten en 16 twee-onder-een-kapwonin- gen ontworpen door de Haagse architect Jan Splinter, valt op door de fraaie, afgewo gen vormgeving gekoppeld aan een grote zorgvuldigheid in detaillering en materiaal gebruik, een heldere opzet en ordening die getuigt van groot vakmanschap. Kwalifica ties die ook van toepassing zijn op andere projecten die de Haagse architect realiseer de in Leiden en omgeving. In het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit wordt momenteel een ex positie gehouden van het werk van Splinter. Zijn oeuvre is nog niet heel erg groot. Maar Splinter heeft, sinds 1990, wel een reeks ge bouwen afgeleverd die een belangrijke bij drage leveren aan het plaatselijke architec tuurklimaat. Het bekendste is het apparte mentengebouw aan de Morsweg, dat zich ook al mag scharen onder het rijtje meest karakteristieke woongebouwen van Leiden. Wie de gebouwen van Splinter bekijkt, ziet duidelijk dat het om één grote familie gaat. Steeds duiken, in verschillende combina ties, dezelfde elementen op. Het geheim van Splinter lijkt besloten te liggen in een bouwdoos met slechts een bescheiden aan tal materialen (rode baksteen, licht stuc werk, staal, glas) en bouwtechnieken (een uitgebalanceerde vlakverdeling, console- vrije galerijen, fors uitkragende daklijsten) waaruit telkens weer een gebouw wordt sa mengesteld. Er wordt ook volop met deze elementen geëxperimenteerd, maar tegelij kertijd neemt Splinter strikte regels in acht ten aanzien van maten, verhoudingen en ordeningsprincipes. Alle ontwerpen zijn va riaties op een thema. Ze zijn allemaal ver schillend maar ogenblikkelijk herkenbaar als verwanten. Jan Splinter ziet elk ontwerp als een organi satorische opgave waaraan eigen regels en eisen ten grondslag liggen. Ontwerpen be gint voor hem met het zoeken naar een hel dere structuur en constructie. Van daaruit ontstaat een logisch omhulsel zonder fran je, dat zich als het ware vanuit zichzelf ont wikkelt. Met de huidige bouwproductie is het wel haast onmogelijk telkens iets nieuws te ver zinnen. Splinter doet dat dan ook niet. Het vorig jaar gerealiseerde bouwplan (12 mai sonnettes) in de Leidse Merenwijk lijkt op een eveneens kwartrond gebouw in Gouda. Een appartementengebouw in diezelfde ge meente heeft galerijen die schuil gaan ach ter een scherm van terracottakleurige bak steen, net als bij het gebouw aan de Leidse Morsweg. Toch is er geen sprake van steeds hetzelfde konijn dat Splinter uit de hoge hoed tovert. Integendeel: de contrastwerking tussen ver schillende materialen en vlakken wordt op timaal uitgebuit om te komen tot autono me gebouwen met een eigen signatuur. De kracht van Splinters architectuur schuilt ook in de eenvoud, niets is aan het toeval overgelaten. Hij laat zich niet afleiden door bijzaken, over elk detail is nagedacht. Zijn gebouwen, de strakke vormen, vlakver deling, glasoppervlakten en platte daken, zijn een voortzetting van de modernistische traditie in de Nederlandse architectuur. Maar de architect is duidelijk op heden daagse wijze, zonder dogma's, bezig idea len met betrekking tot licht, lucht en ruimte te realiseren in een eigen vormentaal. Met de 56 woningen die de sluitsteen vor men van de bebouwing in de Stevenshof heeft Splinter zichzelf overtroffen. De fraaie woningen zijn ruim bemeten, hebben aan de achterzijde veel glas en ruime terrassen met fraai uitzicht over het polderlandschap. In de voorgevels zijn maten, verhoudingen en ordening zo uitgebalanceerd dat een ui termate geraffineerd, esthetisch beeld ont staat. De compositie van de gestucte gevel, op een rode plint van baksteen, de glazen wand gelardeerd met zwarte lijnen die doorlopen in het stucwerk, de uitkragende daklijst... het is van een bijna adembene mende schoonheid. De expositie 'Architect Jan Splinter: beeld bepalende architectuur in de jaren 90 in Leiden en omstreken' is te zien tot 10 juli op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, Doe lensteeg 16, Leiden. jan rusdam Het appartementengebouw aan de Morsweg. foto's fas kfuzenkamp BOUWKUNST

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23