eiden Regio Kantongerecht wil naar Dudokgebouw Personeelsfeest LUMC: een oergezellige reünie I, Strijd om sociale gezicht van Leiden mauw® Stroom klachten over fouten in busboekje PINKSTERPLEZIER Bil BAALBERGEN! 2E PINKSTERDAG OPEN VAN [ERDAG30 ME11998 MEOB y| -y Vakbonden en per- I soneel van het MEOB in Oegstgeest schorten verhuizing naar Den Helder tot nader op. Thorbeckestraat yy q Bewoners van de I 2/ Thorbeckestraat in Alphen zijn een actie be gonnen tegen het door trekken van de straat. Jiantjesactie Slaaghwijk en Honderden planten om de galerijen, het buurthuis en schoolplein in de Leidse Slaagwijk mee op te fleuren. Alle urtbewoners van deze wijk kunnen woensdag vanaf twee uur plantje komen halen om de buurt mee op te sieren. Tijdens ze plantjesactie kunnen ook mensen die slecht ter been zijn n plantje krijgen: een bakfiets rijdt door de wijk en kinderen ngen het plantje aan huis. Een belletje naar het buurtwerk, efoonnummer 071 -5223756, is voldoende. lijkcafé Leiden-Noord den» Sport in Noord: dat is het thema van het vierde wijkcafé t volgende week vrijdag wordt gehouden bij voetbalvereniging lodenburg. Wijkbewoners en belanghebbenden zijn vanaf vier ir welkom in de kantine aan de Pieter Bothstraat om hierover ie te praten. Na het wijkcafé kunnen belangstellenden mee- en aan een mini jeu de boules-toernooi. Aanmelding bij pro- :tbureau Wijkontwikkeling Noord: tel 071-5167656 (Hans de irte). vond over sociale opleiding De SOSA, opleidingen voor sociale arbeid, houdt op tsdagavond 9 juni een informatiebijeenkomst over de middel- e beroepsopleiding 'Sociale dienstverlener'. Deze deeltijdop- r volwassenen duurt drie jaar. De voorlichtingsavond brdt gehouden in het gebouw aan de Ter Haarkade en begint omerprogramma 50-plussers den» Mensen van 50 jaar en ouder kunnen tijdens de zomer- kantie van 5 juli tot en met 14 augustus meedoen aan culture- ontspannende activiteiten en excursies in Leidse club- en lurthuizen. Dit zomerprogramma voor 50-plussers is een ini- itief van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). Ouderen kun- In op verschillende locaties tekenen, schilderen, zingen, dan- Jn, wandelen, fietsen en bloemschikken. Het zomerprogramma Irdt op 6 juli feestelijk geopend in het Leidse Volkshuis door Ithouder H. Kruijt. Het programmaboekje is te verkrijgen bij |LWO aan de Breestraat 117 en de club- en buurthuizen. De fcchrijving begint op 8 juni. De onderhandelingen zijn nog niet helemaal rond, maar het Leidse kantongerecht is een 'serieuze kandidaat' voor het monumentale Dudokpand en het nieuwe kantoorge bouw aan de kop van de Witte Singel. Als Justitie het vol gende week eens wordt met eigenaar M. Smitsloo kan het kantongerecht dit najaar al verhuizen van zijn huidi ge onderkomen aan het Rapenburg naar het voormalige terrein van het Leidsch Dagblad. leiden caroline van ovERBEEKE heel goed zou passen. Het kan tongerecht is een van de meest Smitsloo benadrukt dat er 'goe- serieuze en door mij gewenste de kansen' zijn maar dat Justitie gegadigden." het laatste woord heeft. ,,Het Smitsloo hakt de komende monumentale Dudokgebouw is dagen de knoop door over de zón prestigieus en stoer project voorwaarden die Justitie heeft en heeft zoveel uitstraling, dat gesteld aan vloeroppervlakte. t als de rechtbank er indeling en parkeerruimte. Hij maakt zich geen zorgen over de onderhandelingen over de huurprijs. „Daar moeten we wel uit kunnen komen. Mijn prijs komt overeen met de marktprij- die dit be drijfspanden worden gevraagd.' Woordvoerder Schelfaut van de Rijksgebouwendienst wil nog niks kwijt over de kans op de verhuizing van het Leidse kan tongerecht naar de Witte Singel. „Het is inderdaad serieus en er zijn gesprekken gaande met de projectontwikkelaar. Die moet nu met een goed aanbod ko men. Meer zeg ik niet." Het was al langer bekend dat het kantongerecht op zoek was naar een ander onderkomen. In het huidige 16de eeuwse grach tenpand aan Rapenburg 19 wordt over anderhalf jaar een Japans Centrum, het Von Sie- boldhuis, gehuisvest. Het monumentale gebouw van architect Dudok waarop het kantongerecht zijn oog heeft la ten vallen, was van 1917 tot 1993 in gebruik door het Leidsch Dagblad. De panden en het bijbehorende terrein wer den een paar jaar later door dit bedrijf verkocht aan projectont wikkelaar Smitsloo. Het zag er lang naar uit dat de Rijksuniver siteit Leiden het terrein voor ei gen gebruik zou aankopen. maar dat ging uiteindelijk niet door. Het Leidsch Dagblad huurt sinds '93 kantoorruimte aan de Rooseveltstraat. Smitsloo heeft het Dudokge bouw zoveel mogelijk in oude staat hersteld. „Er zaten entrees in die er vijftig jaar geleden in zijn gemaakt. Die zijn eruit ge sloopt en we hebben de oor spronkelijke entrees terugge bracht. Ik had een vergunning voor systeemplafonds, maar ik heb toch voor een andere op lossing gekozen omdat ik Dudok zoveel mogelijk zichzelf wil laten zijn." Het kantongerecht kan met de zittingszalen en kantoor ruimte niet uit de voeten in het oude pand en onderhandelt daarom ook over de huur van een groot deel van het nieuwe kantoorgebouw, vlak naast Dudok. Die nieuwbouw is groot genoeg om er vervolgens nog een tweede, kleinere huurder in onder te brengen. Volgens Smitsloo 'past het kantongerecht heel goed' in zijn panden aan de Witte Singel. „Maar justitie en de rijksgebou wendienst hebben het laatste woord. Eén ding is zeker: ik heb beide gebouwen dit najaar ver huurd. Er is belangstelling ge noeg." te PINKSTERDAG GEOPEND Zie onze advertentie op pagina 8 AUTO HEEMSKERK Het allereerste personeelsfeest van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) dat gis teravond op het voorterrein van het ziekenhuis is gehouden, gaat de geschiedenisboeken in als een heus megafestijn. Kos ten noch moeite zijn door de organisatie gespaard om van de primeur een even feestelijke als onvergetelijke avond te maken. De ruim achtduizend gasten - personeelsleden van zowel zie kenhuis als faculteit met of zon der partner - kunnen in liefst vijf verschillende feesttenten te recht voor een hapje, een drankje en een dansje. The Bloose Brothers Revue, een Ne derlandse remake van de bijna gelijknamige legendarische band, vormt hét klapstuk van de avond. Bij de ingang van het feestter rein worden de gasten opge wacht door de artiesten Vrolijke Frans Frisse Freddie die ver kleed als padvinders waarschu wen op ludieke wijze voor let terlijke uitglijders. De feestgan gers die zich niet aan de voor schriften van het komische duo houden, worden bij hun klad den gepakt en onmiddellijk voor een herhalingsoefening opgeroepen. Bij binnenkomst wacht het achtduizend koppige gezelschap een glaasje blauwe champagne om de totstandko ming van het LUMC te bena drukken. Massaliteit is sowieso het sleutelwoord van het eerste per soneelsfeest van het LUMC. Ruim achtduizend bezoekers op tienduizend vierkante meter feestterrein. Honderdvijftig man en vrouw personeel. Vierdui zend nieuwe haringen, vijftien duizend kippenpootjes en tien duizenden liters nattigheid om op tijd de kelen van de feest gangers door te smeren. Opvallend druk is het rond de haringkar van Katwijker Mari- nus Hartevelt. De kersverse Hollandse Nieuwe glijden bij het gros van de gasten opval lend gemakkelijk naar binnen. Om half elf pakt één van de aanwezigen plotseling haar bie zen. „Er moet gewerkt worden. Ik begin vanaf 22.45 uur aan mijn nachtdienst", zegt Maria Maas, de dame in kwestie. Het feest gaat ondertussen in de vijf tenten onverminderd voort. In de Sterrenshowtent draait de Veronica Drive-In Show op vol le toeren. De jongere garde danst non-stop. geïnspireerd door de spectaculaire lichteffec ten. In de Circustent en in de Omloop is de Leidse Jazz-class te vinden. Maar, The Bloose Brothers Revue vormt het abso lute hoogtepunt van de avond. „Het is een prachtige avond ge weest", stelt Fred Binnendijk. Hij werkt al ruim dertig jaar als instrumentmaker op de re searchafdelingen bij eerst het is ai v nsteko ?enh< en brc leiden/regio» al weken geleden dat de ;te korrel graan uit een ver gen hoekje van de voorraad- gepeuterd. Aardappe- brood bestaan nog hts als een vage herinnering, len leeft op ratten en mui tulpenbollen, maar ook worden schaars. Op de rte markt is een magere goed voor twee gouden Een uitgemergelde bur- ter Goekoop spreekt af het bordes van het stad- de hongerende menigte „Hier, neem mijn arm." >ngeveer moet Driek van zich de voedselsituatie in len voorstellen wanneer op mensa De Bak de deuren Driek is raadslid voor de studeert politicologie en eet avond in De Bak. Hij ïjnt het eten er lekker te vin- Driek voert actie voor be- 1 van De Bak, of iets wat rop lijkt. Want voor honder- Leidse niet-studenten is de versiteitsmensa de enige vaar ze hun dagelijkse ie hap kunnen krijgen. Driek uit eigen ervaring, lat werkelijk zo is, gaat wet- ider maaltijdvoorzieningen Laurier de komende weken haarfijn uitzoeken. Dat :dt dus een rondgang langs 'oedkope eetcafés in het trum, door de keuken van sociaal pension, via de low Iget catering van Tafeltje cje. de frituur van de snack- de magnetron in de su- markt naar de vuilnisbakken Van der Werfpark. Hoe zit met de variatie en met de mientjes? Kan deze eetgele- iheid op prijs en kwaliteit curreren met de culinaire igstandjes van de koks in De Is dit een serieus alterna- uitkomst van deze rondgang natuurlijk al bij voorbaat Er zijn voldoende alterna- n voor De Bak, al is de ene ossing misschien een knaak ïrder dan de mensa en moet mder standaard worden gevuld met een handvol vi- ïinepillen. draait ook niet om de resul- n van het onderzoek. Waar om gaat is dat er een onder- k komt en dat Laurier straks zeggen dat de voedselvoor- ïing van de minderbedeelde Leidenaars zijn volledige aan dacht heeft. Even leek het erop dat de Socialistische Partij aan de haal ging met het onderwerp en dat kon de wethouder na tuurlijk niet over zijn kant laten gaan. De verkiezingen mogen dan achter de rug zijn, de strijd om het sociale gezicht van Lei den gaat gewoon door. Onafhankelijk Het begrip 'onafhankelijk on derzoek' heeft in de monden van het Leidse gemeentebe stuur een geheel nieuwe bete kenis gekregen: een onafhanke lijk onderzoek is een onderzoek waarvan de uitkomsten je uit komen. In de Meelfabriek kunnen voor 62 miljoen gulden 182 huizen en elf kantoren worden ge bouwd, rekende het architec tenbureau Rappange in 1997 uit. Er was bovendien plaats voor 23 woningen en een par keergarage in de directe omge ving. De operatie zou nog winst opleveren ook. De kolos aan de singel leek gered. Maar de nieuwe wethouders- ploeg zette in zijn programma voor de komende vier jaar. dat de fabriek maar beter gesloopt kon worden. Alleen silo en ke telhuis zouden blijven. Het on derzoek van Rappange kon als nog in de vuilnisbak. Als basis voor het besluit noem de wethouder Tjeerd van Rij een tweede onderzoek van een 'onafhankelijk bureau'. Dat tweede onderzoek zou het werk van Rappange volledig onder uithalen. De stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) vroeg het tweede onafhankelijke onderzoek op. Maar kreeg het niet. Daarop stapte de stichting naar de rech ter. Maar ook die zal de be schermers van monumentale Leidse bedrijfsgebouwen niet kunnen helpen. Want er bestaat helemaal geen tweede onderzoek, onthulde chef monumentenzorg Jan Vel- lekoop gisteren. Er ligt alleen een notitie van een bureau, dat het rekenwerk van Rappange nog eens heeft overgedaan. Nou goed, dan ligt er geen on derzoek. Blijft toch over dat een TEKENING MAARTEN WOLTERINK onafhankelijk bureau nog eens naar de cijfertjes heeft gekeken? Niks hoor. Had u gedroomd. Want de opdrachtgever voor dat zogenaamd onafhankelijke on derzoek is architectenbureau Van der Wiel uit Noordwijk. En dat architectenbureau is in de verwikkelingen rond de Meelfa briek al eerder in beeld geweest. Ooit lag er een plan van Van der Wiel bij Meneba, de eigenaar van het omstreden bijna-monu- ment. Dat plan behelsde de sloop van de fabriek en de bouw van een appartementen complex op dezelfde plaats. Dat dreigde na het onderzoek van Rappange opeens niet door te gaan. En dus liet de Noordtvijkse ar chitect dat onderzoek van Rap pange nog eens kritisch doorre kenen. En geheel bij toeval wist de gemeente Leiden beslag te leggen op die berekeningen. „Heren wethouders, we kunnen slopen", riepen de ambtenaren. „Da's mooi", klonk het in de collegekamer. „Dat wilden we altijd al." Busmaatschappij ZWN wordt overspoeld met klachten over de nieuwe dienstregeling voor Leiden, de Rijn- en de Bollen streek. Daarom heeft ZWN be sloten om op 12 juni een lijst van drukfouten ofwel erratum uit te brengen. Het busboekje is bij lange na niet foutloos: lijn 42 van Leiderdorp via Leiden naar Noordwijk ontbreekt zelfs hele maal in de nieuwe tabellen. Terwijl de bus wel degelijk van maandag tot en met vrijdag naar de Bollenstreek rijdt. „We zijn van drukkerij veranderd en de omvang van de wijziging in de dienstregeling was dit jaar heel groot. En dan neemt de kans op fouten toe. Heel verve lend." ZWN heeft haar afdeling Klantenservice op volle toeren draaien. De nieuwe dienstrege- NAAR HEIN CHRISPIJN GA JE VOOR: GRENEN: GRENEN: Replica in tliv. kleuren, n.a. honing, cliin. kleur, off white, blauw etc. CHINEES: Antiek (honderden modellen) KOLONIAAL: Antiek uit India, Indonesië. TEAK: Tafels, stoelen, salontafels, sidetables. BANKSTELLEN Zowel slof als leer. LAMPEN: Messing, brons, rotan, etc. CADEAUWINKEL Omniet ie Kommelie: ling die op 24 mei inging, levert een heleboel telefoontjes op van verontruste passagiers die een andere lijn moeten nemen, een keertje extra moeten overstap pen of een halte verder moeten lopen. Een vrouw uit Hoogma- de ontdekte deze week 's avonds tegen elven dat bus 182 waarmee ze geregeld van ver zorgingshuis Leythenrode in Leiderdorp naar huis reist, niet meer rijdt na 19 uur. Een woordvoerder van ZWN benadrukt dat een aantal buslij nen is verdwenen, maar dat er 'meestal acceptabele alternatie ven zijn'. „De vrouw die van Leythenrode naar Hoogmade wil, kan 's avonds lijn 149 ne men, maar dan moet ze drie honderd meter lopen naar de volgende halte, bij ziekenhuis Rijnland. De laatste bus vertrekt daar om 23.09 uur. Lijn 182 rijdt tot 18.45 uur nog wel langs het verzorgingshuis, maar in de avonduren was er te weinig ani- „We hadden wel drie lijnen rijden - 182, 149 en 249 - op dit traject. Soms reden de bussen achter elkaar aan naar Hoog made. We vonden het nuttiger om dubbele lijnen in de daluren - van 9-14 uur en na 19 uur - te schrappen. Die bezuiniging be tekent dat we ons vervoer in de spits kunnen verbeteren." Ook de veranderingen in de dienstregeling van lijn 182 die onder meer in Ter Aar stopt, hebben tot flink wat reacties ge leid. In de daluren rijden min der bussen door dit dorp. maar dit wordt volgens de ZWN op gevangen door lijndiensten van concurrent NZH. Dat betekent wel een extra overstap. „Elke verandering is lastig, je moet er- Massief houten tafel, bladdikte massief standaard 2 positiemogelijkheden voor de poten massief Jatoba, kersen- of esdoornhout. Vele maten mogelijk van 160 t/m 260 cm. maand juni-juli kunstexpositie van keramiste Betty de Groot ian hanfunlrlI infaniaim JM ff VUIIb VUIM I llltUI fUMI nieuwe rijn 24/2312JD Leiden/telefoon 071 -5134671 Openingstijden: maandag gesloten dinsdag t/m vrijdag 09 00 - 18.00 uur donderdagavond koopavond zaterdag 09.00 - 17.00 uur. Scootmobiel-race Bij de Groenoordhallen is er zondag 14 juni een behendig heidsrace voor mensen met een handicap. De deelnemers leg gen met scootmobielen en elk- ectrische rolstoelen een par cours af, waarbij ze moeten sla lommen en ringsteken. De or ganisatie is in handen van Ge handicapten Organisatie Ne derland (GON), Sportbedrijf Leiden en 3M Marathon. Be langstellenden kunnen infor matie inwinnen bij GON, tel: 071-5411830. Adviesraad reizigers vindt gehoor De ReizigersAdviesRaad (RAR) van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten blikt tevreden terug op het eerste jaar van zijn be staan. De raad constateert dat gemeenten en vervoerders zijn ad viezen serieus nemen. De aanbeveling over een extra bus 's avonds voor het bezoekuur van het Diaconessenhuis vond direct gehoor, evenals het advies om in de spits reële reistijden aan te houden. 10.00 TOT IT.00 UUR IN KATWIJK: HAPJE. DRANKJE EN KLEURWEDSTRIJD MET PRACHTIGE PRIJZEN!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13