Loonkosten flink hoger door meer parttime werk 'O jee, het jaarverslag moet nog worden gemaakt' Economie ►ritse markt belangrijk oor textielbedrijven Beeld en geluid in futuristische omgeving Varkenssector beter geworden van pest Muziek op het werk (MERDAC 30 ME11998 IT ponsument kooplustiger dan ooit iqrburg De Nederlandse consument was in mei kooplustiger ian ooit. Hij had veel vertrouwen in zijn financiële situatie en htte de tijd rijp voor grote aankopen. Dit blijkt uit cijfers van ;t Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De hoge koopbe- ES pidheid geeft blijk van een groot vertrouwen in de economie, ('olgens het CBS bereikte het consumentenvertrouwen in mei de jioogste maandwaarde (25 procent) sinds 1972. „Bijna veertig Irocent geeft aan dat de economische situatie beter is gewor- en", aldus het CBS. [MF geeft lening Rusland vrij ItosKouHet Internationaal Monetair Fonds (IMF) zal binnen- iort een lening van 670 miljoen dollar voor Rusland vrijgeven. Het fonds gaf gisteren in Moskou een verklaring uit, waarin staat lat het IMF-bestuur in Washington het advies krijgt om in te jtemmen met de hervatting van de kredietverlening. De lening, jinderdeel van een kredietprogramma van 10,2 miljard dollar, pas in januari bevroren, onder meer omdat de belastinginning eer te wensen overliet. Rusland heeft gisteren maatregelen ge lomen waarin het IMF vertrouwen zegt te hebben. President eltsin stuurde onder meer het hoofd van de belastingdienst de laan uit. penemarken verlaagt rentevoet iopenhagen De centrale bank van Denemarken heeft gisteren Ie rente verlaagd. De beleningsrente gaat van 4,25 naar vier pro- jent en het disconto van vier naar 3,75 procent. Met dit besluit jieeft de centrale bank de renteverhoging van eerder deze maand gedeeltelijk teruggedraaid. Op 5 mei gingen de tarieven liet een half procent omhoog. De verlaging van gisteren werd pede mogelijk doordat de koers van de munteenheid van Dene marken, de kroon, de laatste tijd behoorlijk stabiel is. Seagram stoot Time Warner af ONDENHet Canadese bedrijf Seagram, toekomstig eigenaar ian muziek- en filmproducent Polygram, heeft zijn belang van tiinder dan vijf procent in het Amerikaanse mediaconcern Time Varner verkocht aan de bank Goldman Sachs. Dat heeft 1,45 biljard gulden opgeleverd. Het concern kan het geld goed ge- iruiken omdat de overname van Polygram 21,1 miljard kost. Se- jgram liet eerder weten het bod deels te zullen financieren via het naar de beurs brengen van dochterbedrijf Tropicana, produ- ent van onder meer vruchtensappen. Dat moet 7 a 8 miljard jpleveren. Ook wil Seagram de filmdivisie van Polygram door verkopen. klacht Hewlett-Packard over Xerox |ew york Het Amerikaanse computerconcern Hewlett-Packard leeft bij de rechter in San Francisco een klacht ingediend tegen lerox, fabrikant van kopieermachines. Hewlett-Packard be- jchuldigt Xerox van het gebruik van zijn technologie en eist een tergoeding. Ook eist Hewlett-Packard een verbod op de verkoop loor Xerox van bepaalde kopieermachines, waarin technologie fordt gebruikt van Hewlett-Packard. De klagende partij schat fat de inbreuk op patenten het bedrijf jaarlijks 80Q. miljoen dol- r (1,6 miljard) aan omzet kost. Eerder deze maand had Xerox joortgelijke beschuldigingen aan het adres van Hewlett-Packard jeuit. Dat heeft de klachten inmiddels tegengesproken. Jrote Duitse mediafusie verboden russel» De Europese Commissie heeft een fusie verboden tus- len de Duitse mediaconcerns Bertelsmann en Kirch en de kabel maatschappij van Deutsche Telekom op het gebied van betaal- k De operatie zou volgens eurocommissaris Van Miert (concur rentiebeleid) leiden tot een monopolie op sport- en filmrechten, Jjsmede de technologie voor decoders. Gezaménlijk wilden irch en Bertelsmann programma-aanbod op bestelling (pay- jier-view) aanbieden via het kabelnetwerk van Deutsche Tele- i. Dat netwerk zou daardoor niet zijn te gebruiken voor an- jere, regionaal opererende exploitanten. Bertelsmann gaat nu hogelijk alleen verder met Deutsche Telekom. Nederlandse textielbedrijven jborteerden vorig jaar voor 7,2 ijljard gulden aan kleding. Het ar ervoor was dat nog 6,4 mil- id. Hun grootste succes be- jalden zij op de Britse markt. Soot-Brittannië is nu, na ijiitsland en België, de belang- ;ste afzetmarkt. Nederland importeerde vorig r voor 11,8 miljard aan kle- jhg. Het jaar ervoor was dat 14 miljard. De invoer uit lan- dichtbij de EU (Midden- jlropa, Noord-Afrika en Tur- le) stijgt. De import uit het Verre Oosten neemt ook toe, maar niet zo sterk dat de mas sa-invoer wordt hervat. Dat zegt Fenecon, de organisatie van confectie- en tricotage-onder nemingen. Cruciaal voor de ontwikkeling van confectie- en tricotagebe- drijven zijn volgens Fenecon scholing en opleiding. Daarom is dat nu in de CAO geregeld. De Fenecon maakt zich ook sterk voor een keurmerk dat aangeeft dat kleding niet onder asociale arbeidsomstandighe den is gemaakt. In Nederland en Europa zijn daartoe initiatie ven genomen. Slechts gedeelte in portemonnee werknemers baarn gpd Nederlandse bedrijven kampen met een explosieve stij ging van de loonkosten. Daaraan zijn ze dit jaar gemid deld zes procent kwijt, ruim twee keer zoveel als vorig jaar. Slechts een gedeelte van de extra loonkosten stroomt in de portemonnees van de werknemers. De huidige stijging van de loonkosten wordt vooral veroor zaakt door de toename van het aantal deeltijdwerkers. dus onderzoeker J. Kenter. De onderzoekers hebben 16.000 enquêteformulieren naar bedrijven gestuurd. Daarin wordt gevraagd hoeveel geld de werkgevers aan hun personeel kwijt zijn. Alle functies worden in het onderzoek betrokken, van directeur tot schoonmaker. Inmiddels zijn pas 1.200 enquê teformulieren teruggestuurd en verwerkt. „Maar de resultaten zijn al wel representatief voor heel Nederland", aldus Kenter. Vorig jaar waren de werkge vers slechts 2,75 procent kwijt aan loonkosten. Dit jaar komt dat percentage uit op zes pro cent. „Dat betekent niet dat de Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlandse consultancybu reau Ned Worx en het Ameri kaanse ADP, een van de groot ste salarisverwerkers ter wereld. Zij waarschuwen dat een loon- golf in ons land dreigt. „Als één baan wordt vervuld door twee deeltijders, moet de baas twee keer opdraaien voor de sociale premies. Ook het ver korten van de werkweek van 38 naar 36 uur kost bergen met geld. De lonen gaan niet even redig omlaag met de arbeids tijd. De werkgever betaalt het verschil dus uit eigen zak", al- werknemers gemiddeld zes pro cent meer salaris krijgen", be nadrukt Kenter. „Het betekent dat de werkgevers 3,25 procent duurder uit zijn dan vorig jaar. In de loonkosten die de werk gevers betalen zit namelijk alles wat met de salarissen samen hangt, zoals de sociale premies, werknemersverzekeringen en overhevelingstoeslagen De werknemers profiteren echter wel gedeeltelijk van de stijging van de loonkosten. „Ze krijgen dit jaar veel meer inci dentele beloningen, zoals op ties, eenmalige loonsverhogin gen, een verbeterde spaarloon regeling of prestatiebeloning. Hoeveel procent van de loon kosten daar aan opgaat is nog niet bekend. Maar het is al wel duidelijk dat het bijdraagt aan de huidige kostenexplosie", zegt Kenter. De structurele loonsver hogingen blijven vooralsnog binnen de perken. De gemid delde loonstijging in de CAO's bedraagt slechts 3,2 procent. Werkgevers proberen daarom met incidentele beloningen werknemers te lokken. Bedrij ven kampen met een tekort aan arbeidskrachten en gebruiken geld als lokkertje. „Vooral in de informatietechnologie (IT) is het een gekkenhuis. De schaar ste drijft de lonen steeds verder op. Sommige automatiseerders vragen al honderden guldens peruur." „Het begint in de IT en ver spreidt zich als een olievlek over het land. Als werknemers schaars worden, kunnen ze meer salaris eisen. Ze zullen druk gaan uitoefenen op de vakbonden of hun baas en ne men de IT'ers als voorbeeld." De werkgeversvereniging VNO-NCW wil nog niet reage ren op het onderzoek. „We zijn zelf bezig met een evaluatie. Daar komen we binnenkort mee naar buiten", aldus de woordvoerder. De buitenkant van de futuristische winkel Polectro Plaza. AMSTERDAM ED BLAAUW Polectro Plaza, stijlvol, gedurfd, exclusief. Zwart en chroom overheersen drie verdie pingen lang. Design-televisies in strak vormgegeven kasten. De laatste snufjes op elektronisch gebied. Beeld en geluid in een futuristische ambiance. In de vloer, vlak voor de imposante glazen trap, is een tv- scherm gebouwd. Polectro Plaza in het Am sterdamse Buitenveldert, een opzienbaren de winkel van de toekomst. „Ja, kun je dit nog eigenlijk wel een winkel noemen?", waagt eigenaar Fred Pool uit Aerdenhout zich af. Zelf omschrijft Pool zijn miljoenenproject als Electric Entertainment Megastore. „Maar of dat helemaal de lading dekt?" Po lectro Plaza, een ontmoetingscentrum vol tv's, stereo-apparatuur, digitale camera's, computers, etc., laat zich met niets vergelij ken. „Winkelen bij ons moet vooral span nend zijn, het publiek mag zich geen mo mentvervelen." Wie het shoppen moe is, kan onder het genot van een cappuccino in het trendy ca fé van Polectro Plaza gratis internetten of video-games spelen. Anderhalf jaar is Pool met de voorbereiding bezig geweest. Woensdag gaat het 'warenhuis' (3000 m2 bruto-vloeroppervlak) open. Natuurlijk is Pool blij, maar wie hem diep in zijn hart kijkt, weet dat-ie Polectro het liefst in Haar lem had zien staan. Pool was vroeger betrokken bij de winkel keten Pool tot Pool. „Maar dat is al zo lang geleden", zegt hij. De zakenman had een in zijn ogen uitermate geschikt monumentaal pand op het oog in hartje Haarlem (hoek Grote Houtstraat en Gashuisvest). Maar wat hij wilde en wat de gemeente Haarlem wenste, liep niet parallel. „Bepaalde zaken waren voor de gemeente onbespreekbaar. En ik wilde geen winkel met aan de voor kant van die kleine pannenkoekraampjes en één deur." Toen bleek dat Pool met een onhaalbare missie bezig was, week hij uit naar Buiten veldert, de Buitenveldertselaan, naar een voormalig kantoorpand. Samen met de FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Haarlemse architect Bert Verwey, die voor het opvallende interieur tekende, verwe zenlijkte hij zijn plannen. In de 'winkel' werken 45 mensen. Dat aantal moet, inclusief het aantal werkne mers in het filiaal aan de Bos en Lommer weg in Amsterdam, op termijn groeien naar circa honderd. Rond de eeuwwisseling wil Pool een beursnotering hebben. „Wat ik nog steeds niet snap is dat Haar lem, uit oogpunt van werkgelegenheid, nauwelijks inspanningen heeft gedaan dit project in de stad te houden. Daar kan ik me nog over verbazen. Maar, als ik morgen in Haarlem een geschikt pand op een ge schikte locatie aangeboden krijg, begin ik meteen." Tientallen collega's in de branche uit bin nen- en buitenland hebben inmiddels een kijkje in de winkel van de toekomst geno men. Pool: „De formule is zijn tijd ver voor uit. Deze zaak past in 2020. Maar aan de andere kant, we zijn ook een gewone winkel anno 1998 met concurrerende prijzen." Bloemendaals bureau schrijft boekje over 'noodzakelijk kwaad' lpEMENDAAL» EP BLAAUW it jaarverslag, een noodzake kwaad, een doorlopende in van zorg. Tal van bedrij- zien er als een berg tegen- 1. En als het boekje na maan- n zwoegen zo rond april van jpers rolt, hebben de meeste jdernemingen maar weinig r van hun werk. Want wie het pverslag leest kosten al uw zo'n dertig gulden per pmplaar leest er gemiddeld It langer in dan twee minu- I. En de helft van de aandeel- >6 uders legt het binnen tien '5 uiuten terzijde. Bestuurders die wakker liggen idat ze weer het verplichte rverslag moeten fabriceren, geïnteresseerde aandeelhou- s, die het jaarverslag binnen kwartier het cylindrisch ar- ef in gooien. Dat kan voorko rt worden, stelt BJS/Commu- atie Management uit Bloe- ndaal in het kleine lezens- ardige boekje 'O ja, het jaar slag, tips voor een gezonde :htrust'. Laten we vaststellen dat te inig ondernemingen lol bele- aan het maken van het jaar slag", weet directeur Bert Ja- Mede-directeur Pol Sche- nels voegt daaraan toe: „Ik et dat de grote jongens als old en Shell het jaarverslag n als militaire operatie. Ze zijn er op een andere manier mee bezig dan doorsnee onder nemingen." Diezelfde grote jongens win nen nu graag advies in bij het Bloemendaalse bedrijf. „Grote opdrachtgevers als ABN Amro, Albert Heijn, Heineken en Randstad hebben ons inmid dels weten te vinden", vertelt Jalink. Op de klantenlijst prijken verder FBTO, DA, Foster Pa rents Plan, PTT Post, Coopers Lybrand en het ministerie van buitenlandse Zaken. Met een omzet van circa 25 miljoen gul den bevindt vdBJ/Communica tie Groep zich in de Nederland se top-25 van communicatiebu reaus. Schevernels en Jalink ad viseren ondernemers die het maken van het jaarverslag als noodzakelijk kwaad zien en het werk het liefst voor zich uit schuiven. Zij raden aan: „Eva lueer het jaarverslag meteen na het verschijnen. Is de planning gehaald, komt het thema goed uit de verf, was het adressenbe stand goed op orde. Op dat mo ment heeft iedere betrokkene nog helder voor ogen hoe de productie is verlopen en kan er dus lering worden getrokken voor toekomstige publicaties." „Het jaarverslag zou aan slag kracht winnen", stelt Schever nels „als er vaker een rood pot lood gaat door stopwoordjes van de auteurs zoals reeds, Bert Jalink (links) en Pol Schevernels. „Steeds meer bedrijven en organi saties onderkennen het belang van een goed jaarverslag." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER thans, alsmede en doch. Bloed eloos taalgebruik doet een forse aanslag op het concentratiever mogen van de lezer en valt on der de categorie non-communi catie." Schevernels was in manage ments- en directiefuncties ver antwoordelijk voor de marke ting en communicatie bij onder meer Gasunie, Amro Bank, Perscombinatie en Vroom en Dreesmann. Hij is direct en in direct bij de totstandkoming van zeker honderd jaarversla gen betrokken geweest. Met Bert Jalink en Sak van den Boom vormt hij de directie van de vdBJ/Communicatie Groep, een bedrijf met circa 55 medewerkers verdeeld over de vestigingen Bloemendaal en Amsterdam. BJS/Communicatie Management is daar een onder deel van. In opdracht maakt vdBJ /Communicatie Groep me dia voor interne en externe communicatie. De nadruk ligt op communicatie (de Groep produceert zo'n zestig verschil lende uitgaven), maar ook In ternet behoort tot het werkter rein. „Jarenlang waren wij de onbekende grote in communi- catieland, maar het tij is ge keerd", zegt Jalink. Jaarversla gen vormen nu een essentieel onderdeel in zowel de advies praktijk als de creatieve produc tie van vdBJ. Schevernels: ,,'t Is een wereld waarin zo'n 5,4 mil jard gulden omgaat. Waarbij ik meteen moet zeggen dat vier miljard te maken heeft met ac countancy." Jalink: „Het jaar verslag kost zoveel geld en ener gie. Er is zoveel mee te doen. Er blijven zoveel kansen onbenut. Als je toch verplicht bent het één keer per jaar uit te brengen, zorg dan tenminste dat het pre cies bij die doelgroep komt die jij als bedrijf wilt bereiken." Schevernels: „Het jaarverslag vertoont de ziel van de organi satie, maar het kan ook de ziel van de communicatie zijn. Veel onheil, ergernis en geld kunnen organisaties bespaard blijven als ze het jaarverslag als een cy clisch proces beschouwen. Maar dat gebeurt vaak niet. 't Is echt van o jee; het jaarverslag moet nog worden gemaakt." Steeds meer bedrijven en or ganisaties komen met een jaar verslag. Niet omdat ze dat wet telijk zijn verplicht, maar omdat een jaarverslag zeer geschikt is als PR-instrument. Zo zijn er bijvoorbeeld al heel wat scho len, ziekenhuizen en gemeen- Boeren profiteren van hoge prijzen den haag gpd De meeste varkenshouders zijn financieel beter gewor den van de varkenspest. Van de 20.000 bedrijven met var kens zijn er in totaal 1.400 ontruimd. Die boeren heb ben moeten teren op de een malige vergoeding van het ministerie en hebben flinke schade geleden. De overige 18.600 hebben het hele jaar geprofiteerd van hoge prij zen voor varkensvlees. De meeste varkenshouders hebben pas dit jaar de klap gekregen. Varkenshouders in Denemarken, Duitsland en Spanje zijn in het gat ge sprongen dat ontstond nadat de Nederlandse export van varkens en varkensvlees was weggevallen. „Nu Nederland terugkomt op de markt, is er sprake van overproductie en dalen de prijzen", aldus se cretaris J. Odink van het Pro ductschap voor Vee, Vlees en Eieren (PVVE). De Nederlandse varkens sector moet zich weer terug vechten op de markt. Van daar dat Odink verwacht dat de prijzen zeker dit jaar nog onder druk blijven staan. „Zo laag als ze nu zijn (slechts 2,10 gulden voor een kilo varkensvlees) zal het niet blijven, maar de drie gulden zullen we ook niet halen." De hoge prijzen van het af gelopen jaar hebben de reke ningen van de meeste var kenshouders gespekt. De tij delijke teruggang in de prijs doet ze dus geen pijn. Ook de Rabobank ziet geen grote gevolgen voor de varkens houders door de lage prijzen. „Het is in feite gewoon de varkenscyclus die we zien. De Rabobank zit al 100 jaar in de financiering van de var kenshouderij en het is niet de eerste keer dat we dit meemaken", aldus de woordvoerder. De komende herstructure ring, waarbij in eerste instan tie tien procent van de var kensstapel moet verdwijnen, gaat er harder inhakken. Bij de Noord-Brabantse Christe lijke Boerenbond (NCB) is de herstructurering de grootste zorg. „De varkenshouders zitten in grote onzekerheid. Niemand weet precies hoe de herstructurering voor zijn bedrijf gaat uitpakken. Hoe veel varkens moet ik inleve ren, welke extra investerin gen moet ik doen, dat zijn de vragen waar de varkenshou ders het meest mee zitten", aldus J. Peerlings van de vak groep varkenshouderij van de NCB. Odink ziet de gevolgen voor de varkenshouderij niet zo heel somber in. „We zien elke tien jaar een halvering van het aantal varkenshou ders. Dat zal de komende tien jaar ook zo zijn, mis schien dat het nu even wat sneller gaat door de herstruc turering." ECONOMIEWIJZER ten die met hun jaarverslag hun visitekaartje afgeven. Te veel bedrijven zien hun jaarverslag als verplicht num mer waarin voorspelbaar ver slag wordt gedaan. Schevernels: „Een gemiste kans. Voorbeel den van een onconventionele aanpak waren de jaarverslagen van BSO/Origin; een zoge naamd kinderjaarverslag met 'een voorwoord van 'de baas', een verslag in dagboekvorm, erg verrassend. Minstens zo revolu tionair is het persoonlijke jaar verslag dat Robeco onlangs deed verschijnen. Een verslag dat helemaal is toegesneden op de beleggingsportefeuille van de persoon in kwestie. Segmenta tie in de meest extreme vorm." Al enige jaren houdt Stichting Jaarverslagen Dagen, waarin ook BJS/Communicatie Mana gement participeert, in samen werking met koepel- en bran che-organisaties, financiële dienstverleners etc. congressen, seminars en workshops rond specifieke aspecten van het jaarverslag. Deze bijeenkom sten worden goed bezocht. Schevernels: „Steeds meer be drijven onderkennen het belang van een goed jaarverslag. Ik vind alleen dat het jaarverslag nog te veel een terugblik is. 't Zou toekomstgerichter moeten zijn." „Ach mevrouw", zuchtte de aannemer aan de andere kant van de lijn. „Dat geldt voor zo véél. Wat denkt u van het klok kengelui van een katholieke kerk? Van de aanroep van Allah van een moskee? Als u in stilte wilt werken, moet u in een hut op de hei gaan wonen." „Maar u berooft mij van werk tijd", riep ik. ,,U berokkent mij financiële schade!" Daarvan is de aannemer niet onder de in druk. „Ik mag die radio niet eens uitzetten, mijn mannen hebben er recht op. Dat heeft laatst iemand tot de Hoge Raad toe uitgevochten." 'Meisjesmondjes blazen gouden fluitjes, gelipte mondjes lachen goudgeluidjes', dichtte Gorter over de meimaand. Dat was honderd jaar geleden. Toen kwamen de zonnestralen nog 'heel de stille lucht door'. Wat een tijd! Weer is het mei. De ramen gaan open en Natio nale Ergernis Nummer Twee slaat toe. Mu ziek, muziek, muziek. De aannemer aan de telefoon had het niet helemaal bij het rechte eind. Wel is er om stilte ge vochten, maar niet tot aan de Hoge Raad en ook niet over lawaai buiten. Aan de uitspraak van de rechter is veel aandacht besteed, maar niet aan de beoordeling. Aanleiding genoeg om die be oordeling eens op te vragen. Klager was Arend te Lindert, in middels beter bekend als 'de Man van Stork'Te Lindert werkte sinds 1988 bij Stork in een grote assemblagehal. Het schijnt de gewoonte te zijn dat op zo'n werkplaats iedere werk nemer zijn eigen blaster van huis meeneemt en die afstemt op zijn favoriete station, hard genoeg om de stations van col lega's te overstemmen. Te Lindert werd er in de loop van acht jaar zenuwziek van. Af spraken om het geluid te beper ken werden gesaboteerd. Men vond hem een spelbreker. Eind 1995 werd hij ziek. Hij begon een rechtszaak om voor zichzelf stilte af te dwin gen. Enkele oudere werknemers hadden ook last van de muziek. Toen er stukken ondertekend moesten worden, kregen ze koude voeten en lieten hem al leen staan. Wel kreeg hij hulp van de Bond tegen Akoestische Milieuhinder (de BAM) in Nue- nen. De kantonrechter in Zutphen gaf Te Lindert geen gelijk. Het is een kwestie van smaak, vond die. Voor geluid op het werk vond hij alleen het aantal deci bellen van belang. Dat was niet te groot en daarmee was de kous af. Vecht het onderling maar uit, adviseerde de rechter met zoveel woorden. Te Lindert (40) ging in beroep. Hij zocht voorlopig ander werk via een uitzendbureau. Dat luk te, maar het maandloon was netto 400 gulden lager dan bij Stork. Op 1 mei verloor hij het hoger beroep. Uit de beoorde ling blijkt dat de rechter wel vindt dat de werkgever verant woordelijk is voor een gezond werkklimaat. Hij verwijst naar de Arbeidsomstandighedenwet. Toch wil hij geen maatregelen voorschrijven. „Het gaat om het belang van één werknemer te gen het belang van zijn werkge ver die ook de belangen van de andere werknemers dient te be hartigen", stelt hij. Nu is Stork niet het enige bedrijf met een grote assemblagehal. Scania in Zwolle bijvoorbeeld, heeft een assemblagehal met 800 werkne- jr mers. Tol een paar jaar te rug was het daar, zegt woordvoer der Pronk, 'een onleef bare atmos feer'. Niet eens zozeer door het ge luidsniveau, maar door al die zenders door elkaar. Er waren veel klagers. Sca nia liet het personeel zelf een plan ma ken om de toestand te verbete ren. Het leidde tot de aanleg van een ringleiding voor draad loze ontvangst met vijf keuze zenders. Een investering van enkele tienduizenden guldens. Het personeel moet zelf een ontvangertje kopen (voor 100 gulden) en krijgt van Scania een microfoontje voor één oor. Te gelijk werden eigen radio's ver boden. Ieder personeelslid, op kantoor of buiten in de heftrucs of binnen in de assemblagehal, kan sindsdien kiezen of hij of zij met muziek wil werken of liever in stilte. Het systeem is nu en kele jaren in bedrijf. „We zijn tevreden", zegt Pronk. „Het is veilig. En het voordeel tegen over walkmans is dat je het maximumgeluid in de hand hebt, want dat kan nog steeds enorm storen." Tot besluit de gedachtengang van de rechter in het hoger be roep. Is Te Lindert een éénling die het belang doorkruist van een grote meerderheid? I loe- veel mensen werken er bij Sca nia met muziek en hoeveel zon der? „Voor de 800 mensen in de assemblagehal en in de heftrucs is de verhouding een met mu ziek tegen drie of vier zonder", zegt Pronk. „Op kantoor ligt de vraag naar muziek lager." Achthonderd is een behoorlijke steekproef. Blijkbaar staat Te Lindert niet alleen. Hij is om ringd door een meerderheid die zwijgt, en toestemt. PAULINE VAN DERVEN econome en publiciste

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11