VNU leent 2,75 miljard voor ITT Economie Beurs Bestuur Generale wil Fortis Turbulentie ZATERDAG 30 MEI 1998 Economie Hong Kong hard achteruit honckong De economie van Hong Kong is in het eerste kwar taal dit jaar met twee procent achteruitgegaan vergeleken met hel eerste kwartaal van vorig jaar. Oorzaak zijn de vermindering van de consumptieve bestedingen, de vertraging van de export en de achteruitgang van het toerisme. De verslechtering heeft al les te maken met het wegebben van het vertrouwen door de economische crisis in enkele Aziatische landen. Deskundigen sluiten niet uit dat de economie ook over heel 1998 achteruit gaat. Vorig jaar kwam de economische groei nog uit op 5,3 pro cent. Ad Rem naar uitzendgigant Unique Amsterdam Unique International, een groep ondernemingen actiefin het uitzendwezen, neemt branchegenoot Ad Rem over. Ad Rem heeft elf vestigingen en verwacht dit jaar een omzet van ongeveer 25 miljoen te behalen. De nieuwe dochter van Unique zal onder eigen naam blijven opereren. Ad Rem is vooral actief in het hogere segment van zakelijke dienstverlening. Voor het uitzenden van hoger opgeleiden heeft Ad Rem een samenwer kingsverband met de Hogeschool Leeuwarden. De ondernemin gen die tot Unique behoren hebben 190 vestigingen in Neder land en België. Over 1997 behaalde Unique een omzet van 626 miljoen. Breevast wil fuseren met Eurostate Amsterdam Het vastgoedfonds Breevast wil fuseren met beleg gingsmaatschappij Eurostate en voert hierover besprekingen. Eurostate heeft vooral Nederlands onroerend goed in portefeuil le. Het is het streven van Breevast zich meer te manifesteren op de Nederlandse markt voor onroerend goed. Het onroerend goed van Eurostate heeft een waarde van ongeveer 240 miljoen. Het gaat vooral om kantoren, winkels en bedrijfsgebouwen in het westen van het land, Utrecht en Arnhem. De portefeuille van Breevast had eind vorig jaar een omvang van ruim 300 miljoen, 37 procent bestond uit Nederlands onroerend goed. haarlem jan peter versteege Het Haarlemse uitgeverscon cern VNU heeft gisteren een megalening van 2,75 miljard gulden afgesloten. Het geld wordt gebruikt als lange ter mijnfinanciering (zeven jaar) voor de aankoop van ITT World Directories; uitgever van onder meer de Gouden Gids. De aankoop had in december vorig jaar plaats en werd in fe bruari bekrachtigd. VNU bereik te overeenstemming met eige naar Starwood Lodging Corpo ration (VS) over een koopsom van 4,2 miljard gulden. De transactie wordt beschouwd als de grootste en duurste overna me door een Nederlandse uit gever ooit. Het Amerikaanse bedrijf geeft in Europa in zes landen 108 Gouden Gidsen en telefoongid sen uit en heeft 2.300 mensen in dienst. Daarvan werken er vijfhonderd in Nederland. Naast telefoon- en bedrijfsgidsen (op lage 34 miljoen) is het bedrijf actief op het gebied van cd- rom, Internet en telefoon. VNU leent het geld voor de aankoop van een consortium van 24 banken. De rest van de 4,2 miljard is verkregen door 1,35 miljard aan obligaties (deels converteerbaar dus om te zetten in aandelen) uit te zetten en door 500 miljoen te lenen van institutionele beleggers. In totaal heeft VNU 4,6 miljard ge leend, 400 miljoen meer dan nodig. Volgens voorlichter M. Schikker van VNU is dat om als extraatje achter de hand te hou den voor mogelijke kopen. brussel belga/anp (CBF), is vertrouwelijk. Die be paald of het in de openbaarheid mag komen. Dat zou dan begin volgende week gebeuren. De raad moest de biedingen verge lijken, vanuit het oogpunt van werknemers, klanten en aan deelhouders. Het bod van Fortis zou op middellange het beste zijn omdat de Generale Bank de moederbank wordt van de bankpool van Fortis. Zes direc tieleden zouden het bod van Fortis vinden achterblijven bij ABN AMRO. De raad van bestuur van de Ge nerale Bank heeft zich gisterag- avond in meerderheid positief uitgesproken over het bod van Fortis, zo melden betrouwbare bronnen. Het bestuur vergaderde uren lang te vergaderen over de bie dingen van Fortis AG (22 mil jard gulden) en ABN Amro (24,5 miljard) op de bank. Het advies, dat is overgemaakt aan de toe zichthoudende Commissie voor het Bank en Financiewezen DAMRAK IN PERSPECTIEF Deze week werd in de VS be kendgemaakt dat het herziene cijfer voor de groei van de eco nomie over het eerste kwartaal is uitgekomen op 4,8 procent. Eerder was als voorlopig cijfer 4,2 procent berekend. De stij ging komt vooral voort uit het feit dat de bedrijven in de VS het afgelopen kwartaal grote voorraden blijken te hebben opgebouwd. Op zich verloopt de Amerikaanse con junctuur dus nog al tijd voorspoedig. Toch waren de be leggers de afgelopen week nerveus. Deze onzekerheid op de financiële markten in de VS en andere Westerse landen wordt gevoed door politieke en econo mische onrust in grote delen van de rest van de wereld. Zo duurt de finan ciële crisis in Azië nog steeds voort. Met name de Japan- kenen van herstel en de situatie in Indonesië blijft ondanks de presidentswisseling licht ontvl ambaar. Een en ander heeft ook invloed op de Amsterdamse beurs. Op Beursplein 5 was afgelopen maandag tijdens de vrije dag op Wall Street voor het eerst een echte doorbraak door de 1200- puntengrens, waarbij de AEX-index sloot op bijna 1220. Daarnaast was er op fusie- en overnamegebied deze week bij na elke dag nieuws. Zo werd bijvoorbeeld maandag de fusie tussen De Boer Unigro en Vendex Food aangekondigd. Voor ons was deze voorgeno men samenwerking geen echte verrassing, daar bekend was dat voor Vendex Food een partner werd gezocht. Mede op grond van de verwachte synergie-effecten hebben wij voor De Boer Unigro en Vendex International onze verwachting verhoogd. Wel verrassend was de stap van ABN AMRO die, net als Fortis, haar zinnen heeft gezet op een fusie met de Generale Bank en een week na de presentatie van het bod van Fortis, met een vijftien procent hoger bod uit de bus kwam. Daar de biedingen van zowel Fortis als ABN AMRO geheel of grotendeels in aandelen luiden, wijzigt het verschil tussen beide alter natieven overigens per dag, afhanke lijk van de koers ontwikkeling. De koers van ING reageerde donderdag op de op zich mooie eerste kwartaalcij fers (die overigens wel veel bui tengewone balen bevatten) met een daling. Wij handhaven desalniettemin onze positieve opinie voor bankverzekeraar ING en verwachten daarvan voor de komende twaalf maan den een beter rendement dan die van de AEX. Met een lang weekeinde in het verschiet sloot de AEX-index, waarop de finan ciële waarden een flink stempel drukken, vrijdag uiteindelijk op een niveau van 1198,50, onder het eerdere recordniveau van deze week. PATRICK SCHOTANUS Beleggingsanalist F. van Lanschot Bankiers exclaim ex dividend effectief rendement la laagste koers s stopkoers sk2= slotkoers 2 beursdagen terug bng 67,96-06 bng 67.96-06 bng 57. 97-08

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10