Europees plan kost boeren 1,6 miljard "Slecht personeel bestaat niet." 'Faire prijs voor Pharmachemie' Economie rsh 'Drijvende' lanceerbasis Benzineprijs gaat omlaag Aan de kersen Topman SNS Securities verdachte beursfraude Handel tussen Nederland en Duitsland naar record Antwoord Fortis op 5 juni pNDERDAG 28 MEI 1998 SSifasreserve 17 miljard kuub meer haag De Nederlandse aardgasreserve bedroeg begin dit jaar "™Vim 1.947 miljard kubieke meter. Dat is 17 miljard kuub meer /ASAUWi het jaar ervoor. Vorig jaar is er 81,8 miljard uit de grond ge- VS intelajcji 7 3 miljard kuub minder dan 1996. Het aantal productie- j j^ppringen daalde met 11 naar 25. Dit blijkt uit het jaarboek olie f gas dat het ministerie van economische zaken gisteren publi- ^^jjerde. De stijging van de reserve komt door nieuwe vondsten, AATWAlrvvaaj-dering van aangetoonde velden en de nettoproductie. het gewonnen gas kwam 54,3 miljard kuub onder het vaste vandaan. Slochteren was goed voor ongeveer 35 miljard VASAUl nzijcJetecord winst voor Air France Wrden |4rijs* Air France heeft in het eind maart afgesloten boekja Rn recordwinst van 628 miljoen gulden geboekt, tegenover een TWflw'es van miljoen in het jaar daarvoor. De omzet steeg met 2 procent tot 20,4 miljard. Air France leed in 1993 nog een re- irdverlies van ruim 2,5 miljard, wat leidde tot een sanerings in ruil voor een fors bedrag aan staatssteun diende de JQpjaatschappij te snijden in het aantal werknemers. Dat is nog eds tegen het zere been van met name piloten. Hun belang- jkste bond, de SNPL, dreigt vanaf 1 juni met acties, die zouden samenvallen met het WK voetbal dat op 10 juni in ankrijk begint. ïxport Noord-Iers rundvlees mag 171 4ussel« De Europese Commissie heeft gisteren besloten het ex- jprtverbod op rundvlees uit Noord-Ierland per 1 juni op te hef- Jn. De opheffing geldt uitsluitend voor vee dat vanaf de geboor- i| voortdurend en gecontroleerd in geregistreerde kuddes heeft Weefd. Verder moet de verwerking, van slacht tot verpakking, jjn gebeurd in Noord-Ierland. De Noord-Ierse vleesindustrie ï>udt al jaren nauwgezette bestanden bij. Daardoor heeft de ie zich ervan kunnen overtuigen dat de runderen nooit A contact zijn geweest met kuddes waarin de gevreesde runder- Jekte BSE voorkwam. Op de foto loopt een Noord-Ierse boer 4et zijn nichtje langs de koeien waarvan het vlees weer mag gorden uitgevoerd. foto ap» paul mcerlane taking dreigt bij Northwest Minneapolis Piloten bij Northwest Airlines, de Amerikaanse on. Du lrtner van KLM, hebben gisteren massaal een stakingsvoorstel ®n. )edgekeurd. Het werk wordt mogelijk eind juni neergelegd als directie niet met een acceptabel voorstel voor een compensa- iregeling komt. De pilotenvereniging ALPA onderhandelt al tij- Northwest over een nieuwe CAO. De vorige liep medio 196 af. De strubbelingen gaan terug tot 1993, toen het perso- Northwest akkoord ging met vergaande loonsverlagin- n met 1996. Daardoor kon Northwest ruim 1,7 miljard ïlden besparen en een faillissement afwenden. In ruil kreeg het Tsoneel 24 procent van de aandelen van Northwest. witserland halveert goudreserve rn* Zwitserland gaat de goudreserve van de cehtrale bank hal- ren. De Zwitserse goudvoorraad bedraagt 2600 ton en staat in boeken voor 16,1 miljard gulden. Dat is slechts een derde van marktwaarde. Het is niet gezegd dat al het goud wordt ver- icht. De regering denkt eerder aan een renderende vorm van :heer van de overbodige voorraden. De opbrengst zou moeten an naar de federale regering en de kantons. Een deel van de serve is bestemd voor een fonds voor bestrijding van rampen, moede en schending van mensenrechten in binnen- en bui- nland. Het fonds moet de schandalen rond het nazigoud weg- ssen. De bevolking kan zich per referendum uitspreken over definitieve plannen. hof. Schilder directeur bij DNB msterdam Prof. dr. A. Schilder, werkzaam bij accountantskan- 41, Coopers Lybrand, treedt op 1 juli toe tot de directie Nederlandsche Bank (DNB). Hij krijgt daar de verantwoor- ig over het toezicht op de commerciële banken. Schilder volgt T. de Swaan op, die koos voor een functie in de raad van be ur van ABN Amro. Schilder is goed bekend met het reilen en ;ilen binnen DNB. Sinds 1996 is hij extern accountant van de ïntrale bank. Andere cliënten waarvoor hij de eindverantwoor- ing draagt zijn onder meer Unilever, Elsevier Reed Finance, KNP BT. Verder is Schilder hoogleraar accountantscon- m de universiteiten van Maastricht en Amsterdam. 98 Itart koopt pool omroeppersoneel 'UDAStart neemt de multimediapool van Arbeidsvoorziening er. Daarmee wil het uitzendbureau zijn positie als uitzender Adv*f$ omroepland versterken. Voor de 350 werknemers die via deze ftOr0^ onder meer omroepen en productiebedrijven werken, MHpandert er niets. Start bemiddelt en detacheert sinds een half aar via Start Media personeel voor landelijke, regionale, ntstekirrerc'^e omroePen' audiovisuele productiebedrijven en facili- 98 ondernemingen als het NOB. Het uitzendbureau heeft [antoor in Hilversum en verhuist binnenkort naar het Media ark. In 1997 bedroeg de omzet van de multimediapool gulden. Arbeidsvoorziening had geen winstdoel, maar bij komt daarin verandering. mil- JKPLÖraka beticht van octrooischending !sdmis'<Imsterdam Draad- en kabelfabrikant Draka ligt in de VS onder 7 Qluur wegens de beschuldiging een octrooi van een concurrent f O eschonden te hebben. De Amerikaanse onderneming Corning ncorporated heeft geklaagd, dat Draka-werkmaatschappij Plas- ïa Optical Fibre in Eindhoven Amerikaanse handelswetten chendt door de invoer in de VS van glasvezels. Die zouden ge- iroduceerd zijn volgens een proces waarop Corning octrooi leeft. De Amerikaanse International Trade Commission onder- oekt de klacht. De directie van Draka ontkent de schending. 38 1 C vindt koper voor 29 winkels Li Kledingketen Peek Cloppenburg (P C) verwacht 9 zaken waaronder die in Haarlem (Schalkwijk) en Leiden aan en Zwitserse branchegenoot te kunnen verkopen. Het perso- leel kan overstappen naar de nieuwe werkgever. Overnamekan- idaat is Charles Vögele Gruppe, dat in 1997 ruim 1,3 miljard imzette. Het bedrijf heeft ruim 5000 medewerkers, verspreid iver 367 filialen in Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk. De ivername moet over enkele weken rond zijn, waarna eind janu- 1999 het Zwitserse concern voor de eerste keer daadwerkelijk Nederland en België actief kan worden. Peek Cloppenburg zich onder de nieuwe naam Ansoms richten op meer exclu- ieve kleding. Forse verlaging subsidies granen, zuivel en rundvlees brussel marc peeperkorn De Nederlandse landbouwsector raakt de komende jaren 1,6 miljard gulden aan inkomsten kwijt als gevolg van de Europese plannen het landbouwbeleid te wijzigen. Voor de boeren betekent dit een dalende inkomensgroei van twee naar 1,3 procent per jaar. Het zijn vooral de melk en vleesveehouders die worden getroffen door de Eu ropese voorstellen. ook de regionale steunverlening op de helling om de Europese Unie na 2000 betaalbaar te hou den. Het LEI/CPB voorziet zonder de plannen tot 2005 een groei van de Nederlandse landbouw inkomsten met een procent per jaar. Als gevolg van de voorstel len neemt die groei af tot een krappe 0,2 procent per jaar. Door dit verlies aan groei voegt de landbouw tegen het jaar 2005 nog 20,7 miljard gulden toe aan het nationaal inkomen, ruim 1,6 miljard (zeven pro cent) minder dan zonder de ge wraakte Commissieplannen. Omdat het aantal boeren vol gens het LEI/CPB nauwelijks zal dalen, verslechtert de financiële positie van de individuele agra riër. De verwachte inkomens- De berekeningen over de gevol gen voor de Nederlandse boe- lijk rapport van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) en het Centraal Planbureau (CPB). De verlaging van de subsidies voor granen, zuivel en rund vlees die de Europese Commis sie in petto heeft, komen hard aan. De extra inkomenssteun die als compensatie wordt ge boden 'weegt bij lange na niet op tegen de inkomensverliezen als gevolg van de prijsdalingen', aldus het LEI/CPB-rapport. De Europese landbouwminis ters hebben dinsdag langdurig gesproken over de plannen. Be halve het landbouwbeleid moet groei wordt door het LEI/CPB geschat op 1,3 procent in plaats van twee procent. Het inkomen van de Nederlandse boer valt daardoor in 2005 zeven procent lager uit. In de voorstellen wordt de subsidie voor melk en zuivel- produkten met vijftien procent verlaagd. Voor de granen daalt de prijssteun met twintig pro cent, terwijl voor rundvlees een verlaging met dertig procent is voorzien. Ook wil de Commissie de EU-steun voor de olijfolie aan banden leggen. Een eerste discussie over de landbouw- plannen eind maart leverde een storm van kritiek op van alle Europese landbouwministers. Het LEI/CPB wijst erop dat de voorziene sanering van de var kenssector - maximaal 25 pro cent minder varkens, een natio nale maatregel - de effecten nog zullen verergeren. Producenten van varkensvlees in Denemar ken, België en Frankrijk pikken naar verwachting het wegval lende Nederlandse marktaan deel in. vyborgIn de haven van het Russische Vyborg, 170 kilometer ten noordwesten van St. Petersburg, is een reusachtige lanceerbasis ge bouwd. Het platform 'Odissey' is gemaakt om raketten en satellieten te lanceren vanaf het water. De 'drijvende' basis kwam tot stand dooreen internationaal samenwerkingsverband met Noorse, Ameri kaanse, Russische en Oekraïense deelname. foto ap dimitry l Omzet Vermeer Groep naar 617 miljoen De adviesprijzen worden voor super met loodvervanger 2,24 gulden, euro ongelood 2,12 gul den, super plus ongelood 2,18 gulden en voor diesel 1,428 gul den. Benzine en diesel worden n gen goedkoper. De prijs benzine gaat met een cent laag, die van diesel met 1,8 c Het gaat goed met de meeste bedrijven die samen de Ver meer Groep vormen. Het bouw en infrastructuurconcern - met het hoofdkantoor in Hoofddorp - realiseerde het afgelopen jaar een omzetstijging van ruim achttien procent en kwam daar mee op een omzet van 617 mil joen gulden. De vooruitzichten zijn dermate rooskleurig dat de concernleiding binnen enkele jaren een omzet van een miljard gulden verwacht. Vermeer Infrastructuur en ad- vies- en ingenieursorganisatie Advin zijn de snelstgroeiende onderdelen binnen de groep. Daarentegen zitten Vermeer In dustrial Contracting en project ontwikkelaar Verom nog in de rode cijfers. De totale nettowinst verdub belde bijna ten opzichte van 1996 tot 9,6 miljoen. De Ver meer Groep biedt werk aan zo'n 1500 mensen en is betrokken bij een aantal megaprojecten in ons land zoals de Betuwelijn en de Hogesnelheidslijn. De bouw- poot maakt ook deel uit van de combinatie die de nieuwbouw van het ABN Amro-hoofdkan- toor in Amsterdam realiseert. De orderporteuille was eind 1997 gevuld met ruim een half miljard gulden aan opdrachten: 139 miljoen meer dan in 1996. Israëlisch concern neemt geneesmiddelenfabrikant over haarlem* rudolf k i geneesmiddelenfabrikant Pharmachemie, met fabrieken in Haarlem en Zaandam, is volgens de directeuren B. Visser en E. Loof hoe dan ook een goede zaak. Het bedrijf wordt overgenomen door het Israëlische Teva Pharmaceutical Indus tries. Dat gebeurt nadat eigenaar OPG het eind vorig jaar in de etalage zette. Visser en Loof: ,,We hadden het zelfstan dig nog wel een jaar of vijf volgehouden. Maar de prijsdruk op generieke -'merkloze'- geneesmiddelen is zo sterk dat schaalver groting onvermijdelijk is. Teva wil graag de Noord-Europese markt op en onze produc ten sluiten op elkaar aan. Teva was daar mee de beste kandidaat. Goed voor de on derneming en bereid een faire prijs te beta len." Die prijs, 175 miljoen plus de lopende schulden, levert OPG dit jaar een bijzondere bate op van 130 miljoen gulden. Dat is ruim twee keer de netto-jaarwinst van het hele OPG-concern dat een omzet heeft van drie miljard gulden. Pharmachemie zelf heeft een omzet van ongeveer 260 miljoen gulden, goed voor een marktaandeel in Nederland van 40 procent van de via de apotheek geleverde merkloze medicijnen. Het bedrijf met 750 werknemers heeft fabrieken in Haarlem en Zaandam en eigen verkooporganisaties in Belgig en Duitsland. De winstgevendheid bleef echter achter bij de rest van OPG mede door forse investeringen in buitenlandse verkooporga nisaties. Die worden nu dan te gelde gemaakt. OPG is ongeveer een eeuw geleden opgericht als apothekers-in kooporganisatie. In de jaren tachtig stapte de groep ook in de pro ductie van verbandmiddelen (Utermöhle) en medicijnen. Pharma chemie werd te koop gezet omdat OPG zoals veel andere onderne mingen zich weer wil richten op zijn kernactiviteit: de handel in ge neesmiddelen. Pharmachemie houdt overigens wel een nauwe band met OPG: als leverancier. Voor Pharmachemie meldden zich in eerste instantie maar liefst dertig geïnteresseerde bedrijven. Een groot aantal stuurde onder handelaars naar Haarlem. ,,We hebben on ze rondleidingsroute flink moeten oppoet sen", grapt Visser en vervolgt serieuzer: ,,Ze hebben ons flink de maat genomen. Dan word je nieuwsgierig naar wat je waard bent." Teva bleef uiteindelijk twee weken geleden als laatste gegadigde over. Dat daarna snel overeenstemming werd bereikt is volgens Loof en Visser logisch: „We wa ren al een tijd in gesprek." Teva is met een omzet van 2,2 miljard gulden, een nettowinst van ruim 200 mil joen en een kleine 6.000 werknemers een reus in vergelijking met Pharmachemie. Het concern heeft weliswaar fabrieken in Engeland, Italië en Hongarije, maar is in Noordwest-Europa een onbekende. Onge veer de helft van de omzet wordt behaald in de Verenigde Staten, waar het ook pro duceert. Pharmachemie is dan ook aantrekkelijk voor Teva omdat het de deur naar nieuwe markten opent. Bovendien vullen de pro ductpakketten elkaar aan. De anti-kanker geneesmiddelen van Pharmachemie zijn daar een voorbeeld van. Het Nederlandse bedrijf mag die middelen bovendien naar de Verenigde Staten exporteren. Pharma chemie is daarnaast sterk met droge poe der-producten voor de behandeling van astma. Voor beide activiteiten ziet Teva het Nederlandse bedrijf als toekomstig centre of excellence'. Loof en Visser onderstrepen nog eens dat Teva, dat net als Phar machemie ook zelf aan productontwikkeling doet, meer heeft wil len kopen dan alleen marktaandeel in Nederland, België en Duits land. Ook de kennis voor de productie van geneesmiddelen voor kanker en astma is van groot belang. De komende weken moet met de bonden en de ondernemings raad overeenstemming worden bereikt over de afwikkeling van de overname. „Maar daar komemwe uit", menen beide directeuren. De aankondiging van de overname heeft in ieder geval in eerste in stantie niet tot grote onrust geleid. „Dat komt omdat we van het begin af personeel en ondernemingsraad op de hoogte hebben ge houden." amsterdam FTC, aldus Böttcher. Hij bena drukt dat het onderzoek tegen zijn collega verder geen enkel verband houdt met SNS Securi ties. Op het moment dat FTC in oktober in opspraak raakte, heeft SNS Securities de handel met de Londenaren onmiddel lijk stopgezet. De FTC zou de spil zijn bij een smeergeldaffaire, waarbij malafide beurshandelaren tip geld gaven om te mogen meelo pen met orders van grote op drachtgevers. Betrokkenen kon den op deze wijze anticiperen op stijgende of dalende koersen als gevolg van een toename van vraag en aanbod. Een directeur van SNS Securi ties is een van de vier verdach ten die justitie begin deze week heeft aangehouden in de beurs fraudezaak. Net als bij de ande re verdachten is justitie vooral geïnteresseerd in de betrekkin gen tussen SNS en het Londen- se effectenkantoor Financial Trading Consultancy (FTC). Directievoorzitter E. Böttcher van SNS Securities spreekt van een 'donderslag bij heldere he mel'. De effectenbank heeft justitie inmiddels informatie verschaft over enkele transacties met 9 haag anp steeg met vijf procent tot 64,1 miljard mark. Andersom nam de Duitse export naar Neder land toe met drie procent tot 62 miljard mark. De daling van de export van agrarische producten naar Duitsland zette zich versterkt door. Met uitzondering van margarineproducten leed elke sector verlies. Vooral de vlees- en vleeswaren-exporteurs en de exporteurs van levende dieren (minus 56 procent) hadden het moeilijk. De handel tussen Nederland en Duitsland zit weer in de lift. De waarde van het handelsverkeer steeg in 1997 met 3,9 procent tot 126 miljard mark, een re cord. De opwaartse lijn zal zich vol gens de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel dit jaar voortzetten. In 1996 was er nog een lichte daling van de onder linge handel met 0,4 procent. De export richting Duitsland utrecht*anp steeds 'een geweldig mooi bod' heeft gedaan. Bij het veronder stelde verschil van Vijftien pro cent met het ABN Amro-bod zette hij echter vraagtekens, omdat de transactie via aande len afgehandeld zou moeten worden. „Op basis van de beurskoersen gisteren zou het verschil slechts zes procent zijn geweest." Hij toonde zich nog steeds optimistisch over Fortis' kansen op de c Bankverzekeraar Fortis komt op de aandeelhoudersvergadering van 5 juni met een 'passend antwoord' op het concurreren de bod van ABN Amro op de Generale Bank. Dat zei Fortis- bestuursvoorzitter J. Bartelds gisteren in een korte reactie op alle commotie rond de 'overna me-oorlog'. Bartelds vindt dat Fortis nog "Bel mij voor een af spraak (0800 225 55 82) en ontdek de ongekende mogelijkheden van uw eigen organisatie" [EfGbedrijfsad viesl resteren Herman van Capel is trots op de kersen in zijn boomgaard in Resteren. Gisteren voerde hij de eerste oogst van Nederlandse bodem aan op de fruitveiling in Geldermalsen. De vier kilo brachten 1432 gul den op. De veiling verdubbelde dat bedrag en maakt het bedrag over aan een goed doel: de stichting Philadelphia, fotos anp rafael drent

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9