Overmars solliciteert naar basisplaats J Vjnk.r'»' Medewerkers 'Vanaf november hebben we het laten wegglippen Roland Garros blijft een droom en obsessie voor Pete Sampras lulls opnieuw voor Sport INDERDAG 28 ME11998 'ierklau valt definitief af nhem» Ferdi Vierklau gaat definitief niet met Nederland mee ïar het WK. De verdediger van Tenerife heeft last van een ierscheuring. Het herstel vordert te langzaam. Vierklau was de gelopen week wel met Oranje op trainingskamp in Zwitser- nd. Daar bleek al dat hij onvoldoende fit was om binnenkort n een rentree te denken. Bondscoach Hiddink wilde echter tot terugkomst in Nederland wachten voor één en ander officieel •kend te maken. Vierklau's vervanger was al opgenomen in de lectie. Dat is André Ooijer van PSV. )remans verliest van Schwartz rijs» Miriam Oremans is gisteren uitgeschakeld op Roland De 25-jarige speelster uit Berlicum verloor in de tweede nde in twee sets van de Oostenrijkse Barbara Schwartz, num- i de wereld, 6-4 6-2. Oremans deed voor de zesde Parijs. In '94 en '96 haalde ze de derde ronde. :hwartz (19) debuteert dit jaar in Parijs. >e Wilt vestigt nieuw polshoogrecord i ittbus» Monique de Wilt heeft gisteravond tijdens internatio- ir boel ile atletiekwedstrijden in de Duitse plaats Cottbus het Neder- 'k'i5nds record polsstokhoogspringen gebracht op 4 meter en 10 Het oude record stond sinds 27 augustus van het vo- jaar met 3,95 meter op haar naam. Die prestatie leverde ze dens de Universiade in Catania. De Wilt eindigde met haar estatie als vijfde. De overwinning ging naar de Australische ima George, die vergeefs probeerde haar wereldrecord met i centimeter aan te scherpen tot 5,60 meter. Nu bleef ze staan 5,50 meter. Stella Jongmans eindigde op de 1000 meter als :rde in 2.40,82 achter de Duitse Wüstenhagen (2.39,00) en de 2 Letitia Vriesde (2.40,82). 'SV wil Van Nistelrooy idhoven PSV heeft bij SC Heerenveen geïnformeerd naar de ogelijkheid van een overgang van Ruud van Nistelrooy naar ndhoven. De aanvaller heeft nog een contract tot medio 2000 Friesland. „We willen hem graag hebben, maar PSV heeft nog ikele andere alternatieven voor die positie", zei PSV-voorzitter arry van Raaij. Volgens de preses laat Heerenveen Van Nistel- oy liever niet gaan. „We gaan ons nu intern beraden en beslis- n dan of we met Heerenveen in de slag gaan", aldus Van Raaij. ruz en Sjoekov vier duels geschorst ist» De tuchtcommissie van de KNVB heeft Julio Cruz van evenoord een schorsing van vier wedstrijden opgelegd. De Ar- pntijnse spits trapte een tegenstander tijdens de wedstrijd Vi se - Feyenoord op 3 mei. Ook Dmitri Sjoekov moet vier duels de kant blijven. De Arnhemmer kreeg die straf voor het ge- van een kopstoot aan een tegenstander tijdens de op 10 mei speelde wedstrijd MW - Vitesse. krijgsman tekent bij )tterdam Aanvaller Dennis Krijgsman blijft langer aan Sparta irbonden. De oud-speler van ARC heeft bij de Kasteelclub voor ameiinf,n jaar bijgetekend. Sparta heeft daarnaast het contract met toce Gi ,e'man Roland Jansen, dat loopt tot medio 1999, opengebro- 5 men de arbeidsovereenkomst met de voprmalige Willem Il'er iet twee jaar verlengd, gles, ca ,,Mar,|eal Madrid ontslaat Heynckes .DRIPChampions League-winnaar Real Madrid ontslaat van- lag coach Jupp Heynckes. De Duitser lag al tijden zwaar onder :n ook de zege tegen Juventus in de finale van de Cham- League kon het tij voor Heynckes niet meer keren. Real- lorziter Lorenzo Sanz bevestigde in de afgelopen nacht in een terview voor de Spaanse commerciële radiozender Cope dat eynckes vanmiddag officieel zijn ontslagbriefje krijgt. „Heync- ;s is een goede trainer, maar we hebben een wisseling van de acht nodig", aldus Sanz. Een opvolger is nog niet bekend. Chicago Bulls hebben op- jw de leiding genomen in de jd om een plaats in de finale e Noord-Amerikaanse ^ketbalcompetitie. Onder ivoering van Scottie Pippen Michael Jordan versloegen jBulls de Indiana Pacers in de de wedstrijd met duidelijke "jers: 106-87. De stand in de tern Conference is nu 3-2 in voordeel van de formatie uit cago. nfe)< ïtoe h Dagb 9.50 p gewen Pacers de ontmoeting niet in het de vierde wedstrijd te eiken. De club van Rik Smits k de stand in de best-of-se- iserie toen met een nipte rwinning (96-94) gelijk, its bleef nu steken op twaalf iten. Reggie Miller en Travis kwamen als topscorers slechts tot veertien. Aan de kant van de Bulls zet ten Jordan en Pippen hier res pectievelijk 20 en 29 punten te genover. Beide spelers legden in de eerste helft de basis voor de overwinning. Ze maakten in de ze fase 17 punten. De opening van het duel was nog wel voor de Pacers. Na 3,5 minuut leidde de ploeg met 10-7 door drie punters van Miller en Jackson, maar daarna namen de Bulls het initiatief over. Na het eerste kwart leidde Chicago met 29-16. Ook in het tweede kwart de slaagden de Pacers er nauwe lijks in te scoren. Na achttien mislukte schoten maakte Smits eindelijk weer punten voor zijn ploeg. In de tweede helft nam ook de productie van de thuis ploeg iets af, maar de zege kwam nooit in gevaar: 106-87. Morgen staat in Indiana het zesde duel op het programma. uid-Korea niet langs Tsjechië d-Korea is er in het vriend- appelijke duel als voorberei- g op het WK niet in geslaagd echië te verslaan. De tegen- nder van Nederland in de epswedstrijden kwam in Se- niet verder dan 2-2. )e Zuid-Koreanen toonden het duel met de vice-Euro- pees kampioen, die zich niet wist te plaatsen voor het WK, echter wel aan over een dosis vechtlust te beschikken. Na 31 minuten keken de Aziaten al te gen een 2-0 achterstand aan door treffers van Nemec en Lokvenc. Na rust brachten Hwang Sun-Hong en Choi Yong-Soo beide ploegen weer op gelijke hoogte. Leidsch IÉ& Dagblad De sportredactie van het Leidsch Dagblad zoekt op freelance basis verslaggeving kunnen verzorgen in de volgende takken van sport: tennis, tafeltennis, hockey, basketbal en schaken. Journalistieke ervaring is een aanbeveling. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk wenden tot: illem Spierdijk, sportredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Groningen degradeert na nederlaag tegen Cambuur 'Er gaat niets boven Cambuur'. Het hatelijke spandoek in het vak naast de Groningen-fans kon tot het eind van de wed strijd fier blijven wapperen. Heel even deed de slogan van de provincie Groningen geen opgeld. Waar Cambuur na de 3- 1 zege alvast een voorschotje nam op het kampioenschap in poule B, dropen de Groningers met de staart tussen de benen af naar de kleedkamer. Het duurde een tijdje voordat het kleedlokaal weer openging. Logisch, want de degradatie (een woord dat lange tijd niet mocht worden uitgesproken in het Oosterpark) hakte er zwaar in. De afzwaaiende Erwin Koe man was de eerste die de steun betuigingen in ontvangst nam. Als bij een condoleancebezoek in de aula van een crematorium passeerden de mensen hem. Een stemmig knikje hier, een handje daar. Hoewel duidelijk aangesla gen, gaf Koeman even later toch een realistische analyse van de desastreus verlopen nacompeti- tie. „Wat je het hele jaar al ziet, gebeurde vanavond weer", stel de Koeman. „Er werden weer stomme fouten gemaakt, die je in de pupillen al niet meer mag maken. Het zijn fouten die we eerder al in de competitie heb ben gemaakt: kennelijk hebben we daar niets van geleerd. Bij de eerste tegengoal werd er bij voorbeeld niet aan de binnen kant gedekt. Dan kom je alleen maar tot de conclusie dat je te weinig kwaliteit hebt." Aan de werklust had het niet gelegen. Wist ook Raymond At- teveld. „Onze instelling was goed. maar dat is niet genoeg. Eigenlijk hebben we het eredivi sieschap al in november verlo ren. Vanaf toen hebben we het laten wegglippen Koeman legde de vinger op de zere plek: „Voetbal moet je ook met het hoofd spelen. Na de 1-1 kregen we twee, drie goe de mogelijkheden om op voor sprong te komen, maar juist op die momenten waren we niet scherp genoeg." De degradatie kwam voor Koeman niet als een volslagen verrassing. „Nee, ik had al ge zien dat een groot aantal jon gens niet onder druk kan pres teren. Te veel spelers kunnen het niet oppakken. Misschien wel een enkel wedstrijdje, maar niet langdurig. Dat heeft ons opgebroken. Het is jammer voor de club en de supporters die altijd in groten getale zijn gekomen. Het is heel erg, maar sport is hard." Een andere routinier van FC Groningen, Harris Huizingh, was leeg. Compleet leeg. „Dat kun je wel zeggen. Je kropt in zulke weken zoveel spanning op. Ik heb de laatste tijd ook als een dweil getraind, maar in de wedstrijden toch alles eruit ge perst. De finesse ontbrak en het geluk ontbraken echter." Ook bij hemzelf. In de 23ste stond "Huizingh oog in oog met doelman De Ron, maar strand de jammerlijk. „Ik wilde hem itspelen, Op zo n dat lukte niet. alles tegen, twintig minuten goed, kregen ook kansen, maar daarna vervielen we weer in ons oude spelletje met van die lange peren op mij. Maar goed, we hebben als leeu wen gevochten, dus dat kan niet niemand ons kwalijk nemen. We zijn strijdend ten onder ge gaan." Rest nog een vraag: hoe nu verder? Huizingh haalt de schouders op. „Tot op heden heb ik niks gehoord van nieuwe spelers. Wellicht willen die spe lers wachten tot er meer duide lijkheid zou zijn. Voor mij is het slechts koffiedik-kijken. Maar ik heb er alle vertrouwen in. Ik denk ook dat Van Dijk bij de contractbesperkingen heeft be dongen dat er nieuwe jongens bijkomen." Feit is wel dat het FC Gronin gen van volgend jaar een jong team zal zijn. Huizingh: „Een hele jonge ploeg inderdaad, met een oude lui erin, haha. Als een vader met z'n zoons." Voorals nog wachten Huizingh nog twee wedstrijden in de nacom- petitie. Het gerucht dat hij die partijen zou laten lopen, ont kent hij met kracht. „Natuurlijk, niemand staat te springen om die wedstrijden te spelen, maar ik vind dat je ook op die mo- i kerel moet zijn." Oranje blijft tegen Kameroen steken op 0-0 Het rugnummer van Mare Overmars zou doen vermoe den dat bondscoach Guus Hiddink in zijn eerste dromen over Oranjes strijd om wereldgoud geen basisplaats voor de snelste man van de Premier League had ingeruimd. Met nummer 14 zou Overmars een aardige supersub kunnen zijn. Maar als één ding na de interland van het Nederlands elftal tegen Kameroen (0-0) duidelijk is ge worden, dan is het wel de sollicitatie van de Arsenal-aan- valler naar een startbewijs voor de eerste interlands op het WK. voorbeeld - gisteravond na bij na twee jaar officieel terug in het Oranje-shirt - is een andere zaak waarover Hiddink zich zal moeten buigen. Gekleed maatkostuum van de KNVB en dus nog geblesseerd, keek Wim Jonk vanaf een plastic tuinstoel toe hoe de 'pitbull' van Juventus tegen de 'ontembare leeuwen' centraal op het middenveld opereerde. Jonk is 'eigenaar' van het shirt met nummer zes, in wezen dus voorbestemd om vanaf het begin te spelen. arnhem» marcel v Overmars is een van de aanval lers in het Oranje-gezelschap die in topvorm verkeert en die het Nederlands elftal vooral aanvallend, net als bij zijn club in Engeland, 'smoel' geeft. Op de linkerflank van de nationale ploeg vormde hij gisteravond een gevaarlijk aanvalswapen en gaf hij Guus Hiddink nog meer stof tot nadenken. De rol van Overmars is im mers een van de luxe-proble men waarmee de bondscoach in de aanloop naar Frankrijk zit opgezadeld. Hij hèeft een bonte verzameling van spelers, die uitkomen voor de 'creme de la creme' van Europa. Menige col lega van Hiddink is dan ook ja loers op een elftal met spelers die afkomstig zijn van Juventus, AC Milan, Inter, Barcelona, Ajax, Real Madrid, Arsenal en Manchester United (Jaap Stam). Maar de kunst is van al die sterren een machine te maken, die straks over België, Zuid-Ko- rea en Mexico heendendert, als het kan over nog veel meer WK- deelnemers. De inbreng van Ed gar Davids (rugnummer 16) bij- Over de defensie bestaan geen twijfels, die staat als een huis. Met Edwin van der Sar, Michael Reiziger, Jaap Stam en Arthur Numan is er ook nooit enige reden geweest om in te grijpen. De spitsen meroen kregen bij Stam en De Boer, hoe atletisch en gespierd de Afrikanen ook waren, geen poot aan de grond. In de punt van de aanval zal Patrick Klui ven de voorkeur krijgen, waar bij het middenrif als een soort jig-saw puzzel overblijft. Edgar Davids, Clarence See- dorf en Philip Cocu vormden in Arnhem de middenlinie. Zij hebben allen een voorkeur om centraal te spelen, al realiseren ze dat dat in de praktijk onmo gelijk is. Mare Overmars pro beert op grond van zijn presta ties in de voorbije maanden en in de spaarzame duels van Oranje op de linkerflank de vierde positie in het systeem van Hiddink te claimen. „De trainer heeft een elftal in zijn hoofd", zei hij na afloop. „Maar ik heb op dit moment heel veel zelfvertrouwen. Als ik Mare Overmars in duel met Pierre Nlend Wome. er in het begin niet bij hoor, moet ik niet zeuren. Mijn kans komt vanzelf." Toch denkt hij stiekem aan een snelle basis plaats. „Ik heb gezien dat er bij elk WK en bij elk EK vlak voor het toernooi nog dingen zijn veranderd. Dat kan nu ook ge beuren." In de eerste helft kwam Ne derland moeizaam uit de start blokken. Het schrok een beetje van de fysieke kracht bij de Afri kaanse bezoekers, bomen van kerels op witte, rode en gele voetbalschoenen. „Op het mid denveld zochten we naar een juiste balans. Dat duurde even", vond Frank de Boer, „maar naarmate de wedstrijd vorder de, kregen we steeds meer grip op Kameroen. Overmars schudde zijn veelal forsere bewakers van zich af, Patrick Kluivert en Clarence Seedorf kregen de mooiste kan sen, maar het scorebord bleef leeg. De verleiding was groot om vol gas te geven, maar Hid dink had zijn spelers vooraf een wijze les geleerd. „Straks, op het WK, zullen we op de nul moe ten spelen, mogen we geen kans weggeven. Dat mocht nu dus ook niet." Hiddink noemde het optre den van Kameroen 'anti-voet bal' en zijn spelers waren het er grondig mee eens. „Maar", waarschuwde captain Frank de Boer, „van dit soort potjes krij gen we er op het WK echt nog meer." Tegenstanders die niet willen voetballen, een betonnen muur voor het doel neerzetten en heel gemeen op een coun- tertje zullen loeren. In de tweede helft ging de Oranje-machine beter draaien, maar doelpunten leverde het ook toen niet op. Seedorf, Ro nald de Boer na een voorzet van invaller Boudewijn Zenden en Philip Cocu waren het dichtst bij een treffer. FOTO CPD Frank de Boer: „In totaal heb ben we vier open kansen gehad. Op internationaal niveau moe ten'er dan zeker twee in. Zo zijn de wetten van het voetbal nu eenmaal. Daarom zijn we nog niet tevreden." dorf. Davids (70. Zenden). Co Overmars (61. Winter): Ronald d en Kluivert (61 Hasselbaink). Kameroen: Songo'o; Song. K.i Beaka; Ndo (Mahouve). Simo. M Nummer 97 schakelt Amerikaan uit parijs paul v gpd-verslaggever De 'Coupe de Mousquetaires' is in de loop der tijd door vele handen gegaan, maar de vin gerafdrukken van Pete Sampras ontbreken er ook dit jaar op. Voor de Amerikaanse nummer één van de wereld blijft de ver overing van de opgepoetste be ker, verbonden aan de eindzege op Roland Garros, een droom en obsessie tegelijk. Het gravelevenement is het enige Grand Slam-toernooi, dat ontbreekt op zijn imposante erelijst. Sampras heeft na gister avond weer twaalf maanden om daarover te treuren na de sensa tionele nederlaag tegen de 21- jarige Ramon Delgado uit Para guay. Tussen de regendruppels door en vlak voor sluitingstijd van de derde speeldag verloor de als eerste geplaatste speler in drie sets (6-7 3-6 4-6) van de nummer 97 van de wereld. „Vooral dit toernooi had ik graag willen winnen", zei de diep teleurgestelde Sampras. „Ik voelde me goed voorbereid, maar dit was gewoon een slech te dag. Die kan ik me hier niet permitteren. Ik beoordeel een tennisjaar altijd aan de hand van de uitslagen in de grote In de Australian Open en op Roland Garros is het niet gelukt, ik heb nu nog twee kansen." Na amper een halve week op het Parijse tennispark lijkt de weg al open te liggen voor Mar- celo Rios om niet alleen het tweede Grand Slam-toernooi van het jaar naar zich toe te trekken, maar meteen ook de eerste plaats van de wereld ranglijst. De Chileen is de beste gravelspecialist van de laatste tijd en hoeft zich ook geen zor gen meer te maken over het duo vóór hem in de mondiale lijst: Sampras en de al eerder uitgeschakelde Petr. Korda. De partij kende een opmerke lijke wending in de eerste set. Sampras leidde, geheel volgens verwachting, met 4-1 en met een breakpoint in handen, toen regendruppels een onderbre king aankondigde. Na het be zoek aan de kleedkamer had Delgado een metamorfose on dergaan. Hij begon meer win ners dan fouten te slaan en drong Sampras in het defensief. Hij werkte het breekpunt weg, greep de eerste set in de tie break en bemerkte plots dat zijn befaamde tegenstander steeds meer missers van zijn racket liet vertrekken. Achtendertig maak te de Amerikaan er in totaal: on gekend voor een speler van zijn klasse en niveau. Sampras is er de sportman niet naar om een nederlaag af te schuiven op slappe excuses en triviale zaken. Dat deed hij ook nu niet. Hij was, zei niet-meer- zo-Perfect Pete, niet in staat ge weest om een antwoord te vin den op de vragen, die gravel- baan 1 aan hem stelde. Door de vochtige lucht, de wind, het mulle gravel en de zachtere bal len, waarmee dit jaar wordt ge speeld in Parijs, kon hij de partij niet de vaart geven die hij in ge dachte had. Sampras kon bo vendien door die omstandighe den zijn service niet meer in stelling brengen, als uiterste noodmiddel. „Ik moest een an- spelen vinden dere r t gelukt", erken- n Delgado, die sloeg dan Sam en dat is me de hij. De zege zelfs meer ai pras (10 tegen 12) werd in zijn vaderland Paraguay dolenthou siast ontvangen. Het Zuid-Ame rikaanse continent is toch al in de ban van het tennis. De Rol and Garros-titel van Gustavo Kuerten leidde vorig jaar tot voetbalachtige taferelen in Bra zilië en Marcelo Rios is door zijn successen uitgegroeid tot de absolute sportheld van Chili. Delgado heeft Rios nu in het za del geholpen om Sampras' troon voor langere tijd omver te werpen. Daar hield Delgado, die vorig jaar op Roland Garros debuteer de met een overwinning in de eerste ronde op Sjeng Schalken, zich gisteravond niet mee bezig. „Hiervoor heb ik heel mijn le ven gewerkt", zei de ingenieurs- zoon terwijl hij de sensatie nog nauwelijks kon bevatten. „In de laatste set spookte er een hele boel door mijn hoofd. Ik was bezig de beste speler van de we reld te verslaan. Ik kon hier tot dit moment alleen maar van dromen." Sampras heeft de laatste maanden te veel tegenstanders dergelijke juichkreten horen slaken. „Ik kan me geen slechte dagen veroorloven", somberde hij na zijn verlies. „Zeker niet op Roland Garros. Het is het al lermoeilijkste toernooi om te winnen, met afstand. Er zijn nooit makkelijke wedstrijden, want er zijn zo veel goede gravelspelers. Maar ik denk niet dat het voor mij onmogelijk is i dit Ik heb nog een paar jaar te gaan. Iedereen denkt nu dat ik kwets baar ben, maar misschien win ik volgend jaar wel vier Grand Slams." Maar zijn collega's, Marcelo Rios voorop, ruiken bloed.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29