lacobswoude zoekt ilternatief voor Keet Fvloderne koe volgt tegenwoordig krachtdieet Ioorleesontbijt met Harry le 'Roald Dahlmeester' Rijn Veenstreek DE BOER OP Koeien duiken om de dag in dezelfde sloot Sloopvergunning woning Rijpwetering geweigerd JNDERDAG 28 ME11998 iet voorlezen verandert boek met letters in spannend verhaal' LOFARENDSVEEN IUKE HOUTMAN 5e kent het boek waaruit ik ga voorlezen?" Na vraag van C. Reijngoudt van Probiblio gaan middellijk dertig kindervingers de lucht in. „De tastische meneer Vos", roept groep 5 van ba- ichool Elckerlyc in Roelofarendsveen in koor. leerlingen kennen het oeuvre van Dahl zo on eer uit het hoofd, want hun meester Harry is Roald-Dahlmeester' van de school. Met een irleesontbijt begint deze woensdagochtend op basisscholen de vijfde editie van de Nationale Drleesdag. teijngoudt leest voor namens Probiblio, een ;hting die het lezen door kinderen bevordert, jngoudt vervangt bij het voorleesontbijt Euro- iementariër E. Plooij die afmeldde wegens het itseling overlijden van haar man. Reijngoudt meester Harry van der Veer stellen alles in het k om kinderen het plezier in lezen mee te ge- Zo is voorlezen een belangrijk onderdeel op weekrooster van meester Harry. Reijngoudt: et boek heeft de laatste jaren concurrentie ge- gen van de televisie en computerspelletjes. or de taalontwikkeling zijn stil lezen én irlezen belangrijk. Je ziet vaak dat ouders stop- i met voorlezen als een kind zelf kan lezen. En is jammer, want met voorlezen verandert een boek met letters ineens in een spannend ver haal." De Alkemadese versie van de Voorleesdag heeft een speciaal tintje, omdat van veel kinderen uit deze gemeente wordt gezegd dat ze een taalach terstand hebben. Volgens Elckerlycs remedial teacher A. Godri is dit één grote misvatting. „In derdaad komen van de 330 leerlingen er zo'n vijf tig bij mij langs voor spraaklessen. Maar wat de kinderen in Roelofarendsveen vooral verkeerd zeggen, komt door hun 'Veense tongval'. Ze spre ken hier geen Algemeen Beschaafd Nederlands. Het lijkt me nogal raar wanneer een kind in een tuindersgezin beschaafd spreekt, terwijl de ou ders en broertjes Veens praten. De scholieren zeggen hier 'hun hebben' in plaats van 'zij heb ben' en 'wai zain blai' voor 'wij zijn blij'. Moeten we dit een taalachterstand noemen of een dia lectverschijnsel? Volgens mij het laatste." Adjunct-directeur van Elckerlyc T. Kuiters is het roerend met haar eens. „Na al die geruchten over taalachterstand in Alkemade is meteen een werk groep in het leven geroepen om de achterstand weg te werken. Wij vragen ons af of dit eigenlijk nodig is. Bij de jaarlijkse CITO-toetsen zit Roelo farendsveen steeds boven het regionale en zelfs fors boven het landelijke gemiddelde. En dit geldt ook voor het deel van de CITO-toets dat over taal I irgemeester Van Beek: 'We willen jongeren een kans geven ïgeren in Leimuicjen houden, ondanks de sloop van Keet, mogelijk toch een eigen uitgaansplek. Dat zegt rgemeester W. van Beek van Jacobswoude. De ge- lente zoekt, samen met jeugd van de Outsiders en de litie naar een nieuw, legaal en fatsoenlijk onderkomen. 1UIDEN ROBBERT MINKHORST konden niet langer tole- dat er een illegaal café zonder sluitingstijden", Van Beek de sloop toe. „Er ren veel klachten uit de om- ig over overlast. Signalen drugsgebruik. Het gebouw keerde in een deplorabele stand. We wilden nu toch daad stellen." acobswoude gedoogde ge- tijd dat De Keet als uit- inscentrum werd gebruikt, d vorig jaar dreigde de bur- she; gemeester niettemin met slui ting, maar na een gesprek met een vertegenwoordiging van de Outsiders kon dat worden ver meden. De jongeren beloofden een opzet te bedenken die lega lisering van de Keet mogelijk maakte. Hoogstwaarschijnlijk zou het gebouw dan ook wor den vervangen door een nieuw pand. Zover kwam het alleen niet. Gisteren liet E. van Segge- len van de Outsiders weten dat de vereniging daar niet in was Enkele leden van de 'eerste lichting' van de Outsiders willen evenwel alsnog de hele zaak op zich nemen. Van Beek geeft ze graag een kans. Hij heeft hen op 3 juni uitgenodigd voor een ge sprek. Als zij er in slagen een goede opzet te bedenken, is Ja cobswoude bereid om facilitei ten te zoeken. Dan valt ook over subsidie te praten. De schuld die de Outsiders bij de gemeente hebben van onge veer 10.000 gulden, is voor de burgemeester van onderge schikt belang. „We moeten wat over hebben voor een goed jeugd- en jongerenbeleid. Ik wil ook geen spanningen bij de Outsiders oproepen." De jonge ren kregen een lening van de gemeente toen ze De Keet in richtten. Jacobswoude stelde ook het gebouw beschikbaar. leen gras is allang niet meer genoeg koe kan tegenwoordig wei- goeds meer doen. Mestfa- ken op vier poten, die stin- en de bodem verzuren, ir een koe is ook een nuttig st. Je kunt haar melken, ten en zelfs van de botten is lijm te maken. Het beest is nog een uitstekende herge- iker en eet een flinke hoe- ilheid plantaardig afval. Vee bovenal krachtvoer, de Lindenhovestraat in ammerdam staat al sinds 1 het gebouw van mengvoe- bedrijf Niekerk Muis- ïkel. Van ngvoe- bedrijven de Rijn- ïntjes, r boeren Lisse tot Utrecht (41) ter per jaar gaf heel normaal, nu wordt 7000 liter al mager ge vonden. De druk op de koeien wordt steeds groter en naast fokken helpt het juiste voer daarbij aanzienlijk." Maar ook aan krachtvoer zit een grens. „Koeien zijn herkau wers met vier magen. Ze heb ben ruw en vezelrijk voedsel no dig, gras dus. Daarom bestaat hun maaltijd tot hooguit een derde uit krachtvoer. Het is een aanvulling die nodig is om ge noeg melk uit die koe te krij gen." Handwerk komt er bij na niet meer !6lt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en In deze aflevering aandacht voor de koe als hergebruiker van plantaardig afval. rkt ds zijn te. Lekker rit bij huis -want hij int pal st het ge- w met tuintje de Rijn. let bedrijf is gespecialiseerd undveevoer. Maar de specia- tie houdt daarbij niet op. eerste produceren ze uit- itend voer voor melkkoeien, en die worden gefokt voor vlees hebben weer ander idsel nodig. Ten tweede kan boer kiezen uit voer dat pre- aansluit bij de behoefte van koeien. Veel of weinig ener- Veel of weinig eiwit. Zelfs r dat uiteindelijk tot betere en leidt. an: „Koeien moeten te- -rdig zo veel melk pro- dat alleen gras niet ge- eer is voor die beesten, leger was een koe die 4000 li- geleverd, worden vermalen, ge zeefd en gemengd. Onder ver hitting wordt het mengsel in brokken geperst en vervolgens afgekoeld. De brokken zijn samengesteld uit grondstoffen afkomstig van alle uithoeken van de wereld. Meestal zijn dit afvalstoffen. Uit Amerika komt bijvoorbeeld ci- truspulp (schillen en pitten), een afvalstof van de limonade industrie. Margarineproductie levert sojaresten op en suiker productie levert bieten. „Rund- veevoer bevat minder troep dan menigeen denkt. Alles is plant aardig", zegt Vroman, terwijl hij met zijn hand door een bak met Fokko Vroman toont een handje rundveevoer. „Alles is plantaardig." brokken graait.- De grauw-bruine brokken zien er weinig appetijtelijk uit en lijken meer op konijnenkeu tels. Toch lijkt het wel alsof aan deze brokken en het dieet van een koe meer aandacht wordt besteed dan aan dat van een mens. Mineralen, vitaminen, ei witten, energiewaarden, alles ligt precies vast en kan voor elke boer worden aangepast. Geen conserveermiddelen en alles puur natuur. Vroman: ,',Je moet goed uitkijken wat je in dat voer stopt, want je vindt het bijna al lemaal weer terug in de melk. De laatste tijd is BSE veel in het nieuws geweest, een ziekte die zou zijn ontstaan door ka davers te vermengen met ge woon voer. „Diermeel en de structieveren (vet dat vrijkomt bij verbranding) zijn r verboden. Maar dat hebben wij ook nooit gebruikt. Het was te duur om het productieproces daarop aan te passen." De toekomst ziet Vroman zonnig in. „Hoewel je overal te maken hebt met fusies, boerde rijen die steeds groter, maar ook schaarser worden, loopt de pro ductie hier nog niet zo terug. Maar op langere termijn, met steden die steeds verder uitbrei den e Kagenaar gewond na val door dak Een 36-jarige Kagenaar is bij een val door een dak zwaar gewond geraakt. De man zakte bij werkzaamheden door een golfplaat en kwam zes meter lager op de beton nen vloer terecht. De Kage naar, die buiten levensgevaar verkeert, ligt met diverse ver wondingen in het Leids Uni versitair Medisch Centrum. Snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole in Nieuw-Vennep is ruim een kwart van de 133 gecontroleer de automobilisten op de bon geslingerd. Van de 35 voertui gen die gisteren tussen 8.30 en 9.45 uur op de Zuiderdreef te hard reden, ging er één dertig kilometer per uur te snel. De ge meten snelheid was tachtig ki lometer per uur, terwijl vijftig kilometer per uur is toegestaan. Themapark Archeon: extra toezicht na tweetal branden Het themapark Archeon heeft de veiligheidsmaatregelen aan gescherpt na de twee kleine branden die de afgelopen dagen bij het park hebben gewoed. Hoewel de politie geen aanwij zingen heeft dat iemand of een bepaalde groep het op Archeon en omgeving heeft gemunt, zegt hoofd park pr G. IJzereef geen enkel risico meer te willen lo pen. Volgens de politie is er ook geen reden om een relatie te leggen tussen de twee kleine branden die bij het themapark hebben gewoed. „Er is in elk ge val geen link tussen Archeon en de beide branden", zegt politie woordvoerder H. Schimmel. Voetsporen Ook IJzereef heeft geen grond om té vermoeden dat het themapark een doelwit is. Maar niets is zeker, verklaart hij de extra surveillances. „Je hebt ge zien dat iemand twee kerken in het district gaat ervan én het Alphen in brand 5 niet wat mensen halen." De politie var Rijn- en Aarlanden uit dat beide branden - afgelopen weekeinde toen een lemen hut in de as werd gelegd en de tweede maandagavond toen een huisje op het volkstui nencomplex sneuvelde - zijn aangestoken. Bij een van de branden zouden rolletjes ver band, gedrenkt in benzine, zijn gevonden. Schimmel kan dat niet bevestigen. Wel trof de po litie bij het gebouw op het volkstuinencomplex voetspo ren. „We hebben een vaag sig nalement waar we wat mee kunnen", aldus Schimmel. „Er zijn alleen weinig aanwijzingen die naar een verdachte kunnen leiden." De extra surveillances kostten de politie gisteren intus sen handenvol werk. De politie reed over een bouwpad toen ze plotseling wegzakte in het rulle zand. Een takelbedrijf moest er aan te pas komen om de wagen los te trekken. Een koe van een boer uit Oud- Ade is de afgelopen week drie keer in dezelfde sloot gelopen. De Leiderdorpse brandweer sommeerde de boer vervol gens om de koe 'dan maar' op te zetten, zodat de brand- ?r in elk geval niet meer uit hoefde te rukken. Dat mocht iter niet baten. Een paar da gen later liep het zusje van de koe ook in de bewuste Sting- sloot in de Rode Polder. De Leiderdorpse brand- eermannen hebben de koei- i drie keer op eigen kracht op de kant getrokken. Een keer moest een takelwagen uitruk ken om een van de zusjes met i zogeheten 'paardenbroek' haar buik uit het water te tillen. De koeien, gekocht van een boer uit Noord-Brabant, zou den volgens de brandweer de sloot inlopen omdat ze in Bra bant gewend waren dat hun weilanden met prikkeldraad zijn afgezet. Zolang de koeien geen schok ontvangen, blijven ze dan ook braaf doorbanje ren. „In Brabant hebben ze bakken met water waar ze uit drinken. Hier slurpen ze uit de sloot. We vermoeden dat de koeien daardoor steeds in de sloot vallen", zegt brandweer commandant A. Vons. De brandweer onderzoekt nog of de boer'nalatigheid is te verwijten. „We moeten na gaan of we hem een rekening kunnen sturen", aldus Vons. De brandweer heeft vorige week in de weilanden van de boer al meer dan duizend gul den onkosten gemaakt. De Oud-Adese boer wenst Eigenaren woedend over besluit FOTO ENGEL LAMEIJER het landschap dat steeds meer een open-luchtmuseum wordt, verandert er zeker wat." Als de nood ooit aan de man komt, kan Vroman de bakens altijd nog verzetten. Intussen doet het hoge gebouw van zijn mengvoederbedrijf al dienst als steunzender voor mobiele tele foons. IVO POMMEREL RIJPWETERING» entale pand Kop- poellaan 3 in Rijpwetering mag niet worden gesloopt. De Alke madese monumentencommis sie schaart zich achter dit advies van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. A. Hogeboom en C. Borst, eigenaren van het huis uit de eerste helft van de vorige eeuw, zijn woedend. Zij willen het pand slopen en er een nieuwbouwhuis voor in de plaats zetten. Monumentenzorg noemt de bouwkundige staat redelijk en vindt dat de restauratie goed mogelijk is. De gemeentelijke monumentencommissie zal het college daarom adviseren geen sloopvergunning te verlenen. Het is onwaarschijnlijk, dat het college het advies negeert. Beide eigenaren toonden zich gistermiddag zeer geëmotio neerd voor de commissie. Res tauratie en renovatie van hef danig vervallen pand zou 600.000 gulden kosten. Boven dien vinden beiden dat zij bij de aankoop van het pand fout zijn ingelicht over de monumentale status ervan. Advocaat Toen bleek dat de commissie niet was te vermurwen alsnog tot sloop te adviseren aan het college, verliet Hogeboom woe dend de zaal. Borst bleef op haar plaats om de commissie te vertellen, dat zij 'bepaalde men sen' aansprakelijk zal stellen voor al het leed dat haar en haar gezin is aangedaan. „Ik schakel een advocaat in", aldus de hevig aangeslagen ei genares. Je ziet vaak dat ouders stoppen met voorlezen als hun kind zelf kan lezen. Dat is jammer", vindt C. Reijngoudt1 in de Elckerlyc in Roelofarendsveen. Probiblio die gisteren voorlas FOTO HIELCO KUIPERS De ontmoetingsplaats van jongerenvereniging Outsiders in Leimuiden is gisteren gesloopt. FOTO ENGEL LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23