entrum kinderopvang tiet in 't Groot Proffijt hJ 'Elitair? We hebben zelfs leden uit rijtjeshuizen' 'Help, mijn kind luistert niet 'Geweld in Endegeest is minimaal' Leiden Regio r Eenrichtingsverkeer in Dorpsstraat Oegstgeest' Dokters hockeyen op veld Roomburg leiderdorp» Op het gras van hockeyclub Roomburg in Leiderdorp spelen vanavond twge bij zondere teams tegen elkaar: een team van specialisten van het Rijnland Ziekenhuis en een team van huisartsen uit Leiden en omstreken. De winnaar ontvangt de Glaxo Wellcome wisselbeker. De strijd tussen de dokters be gint om 19.00 uur. WDERDAG 28 MEI 1998 lan winkelt met gestolen creditcard Lenaar Een 29-jarige man uit Culemborg is gisteren door de itie opgepakt in een winkel in elektrische apparatuur in de Igstraat in Wassenaar. Daar had hij een dag eerder met een Bitcard twee telefoons gekocht van 2800 gulden. Later bleek ■de creditcard was gestolen op Schiphol. De man liep tegen Tamp toen hij gisteren terugkwam om meer apparatuur te ko- |eer rook dan vuur bij brandje irschoten De brandweer moest er afgelopen nacht aan te komen in een restaurant aan de Veurseweg in Voorschoten dat er rook uit het plafond kwam. Nadat de brandweer een kje plafond had weggehaald, bleek een balk te smeulen. Ver- edelijk was kortsluiting in de bedrading van een lamp de oor- i ilitie zoekt getuigen dodelijk ongeval irschoten De politie zoekt getuigen voor het onderzoek 'ir de precieze toedracht van de aanrijding van zondag 14 mei doorschoten, waarbij een 53-jarige Voorschotense om het le- kwam. Vóór de auto die haar rond 22.50 uur aanreed op de ising van de Admiraal de Ruytersingel en het Aletta Ja- isplantsoen, reden twee andere auto's. Een van deze auto's vermoedelijk een rode Peugeot 205. Naar de bestuurders deze twee wagens is de politie op zoek. »ordeur open, spullen weg erdorp» Een bewoonster van de Bolderikkamp in Leiderdorp isteravond bestolen. Ze had de voordeur een kwartiertje in laten staan, om wat spullen naar de auto te brengen. Toen wouw terugkwam, miste ze schoenen en sieraden. »de Kruis houdt rommelmarkt irschoten De afdeling Voorschoten van het Nederlandse ie Kruis houdt op 5 juni tussen 10.00 en 16.00 uur een rom- Imarkt in het Rode Kruisgebouw aan de Professor Einstein- n. De afdeling is nog op zoek naar spullen die tijdens de Irkt kunnen worden verkocht. De opbrengst gaat naar het Ro- kruis. Goederen, zoals boeken, platen, serviezen en geluids- laratuur kunnen worden ingeleverd op 2, 3 en 4 juni, tussen )0 en 16.00 uur. Ladies' Circle Leiden/Wassenaar golft 25 mille bijeen voor cliniclowns wassenaar martijn tamboer Boem. De dames van service club Ladies' Circle Leiden/Was senaar hielden de vingers maar in de oren. Het kanonschot dat het golftoernooi inluidde, klonk namelijk nogal hard. Harder zelfs dan alle knallende cham- pagnekurken die woensdag als een soort drumsessie over golf terrein Rozenstein in Wassenaar zijn te horen. Net als vorig jaar organiseer de de damesclub een golftoer nooi ten bate van de clini clowns. Met de verkoop van toegangskaartjes a 1750 gulden, in golftermen ook wel 'flights' genoemd, verwacht het gezel schap de grappende zieken huisbroeders een flinke steun in de rug te geven. De kaartjes zijn duur, maar de deelnemers - dat wil zeggen: zakenlieden van bedrijven uit de buurt - krijgen er dan ook heel wat voor. Zo mogen ze, on der begeleiding van een profes sional, de hele dag golfen en om de paar holes genieten van een glaasje seizoenschampagne, een broodje zalm of gewoon een stukje taart met koffie. De Ladies' Circle, nationaal én internationaal vertegen woordigd, bestaat inmiddels zo'n vijfentwintig jaar. Elke maand komt de club bij elkaar en wordt er een cultureel of cu linair uitstapje georganiseerd. Eén keer per jaar is er een groot project ten behoeve van een goed doel. Al eerder werden geestelijk gehandicapten in Est land gesteund. Bovendien wer- De Wasse- naarse loco burgemeester E. van Dijk- Staats opent met een ka nonschot het golftoernooi van de Ladies' Circle aan Tafel- Dit jaar was, net als vorig jaar trouwens, de Stichting Clini clowns Nederland het goede doel. Cliniclowns brengen met hun optredens in ziekenhuizen vrolijkheid bij zieke kinderen, wat hun genezingsproces ver snelt. Om de clowns hun werk te kunnen laten blijven doen, is veel geld nodig. De golfdag van gisteren deed een flinke duit in het zakje. De netto-opbrengst voor de Stichting Cliniclows be- doeg uiteindelijk zo'n 25.000 gulden. Ondanks de motregen heerste er een olijke sfeer op het golfter rein aan de Katwijkseweg. Ie dereen had, vanwege het the ma, een clownsneus in de golf- tas zitten. En een fles champag ne. „Want alcohol doet het al tijd goed", aldus E. Loesberg la chend. „Straks volgt een borrel en een smakelijk diner. Daar kan iedereen genieten van as perges en een optreden van een echte cliniclown." Of dit hele gebeuren elitair is? Welnee", vindt Loesberg. „Ja ik weet dat golf zo'n naam heeft. Maar dat is nu toch echt niet meer zo. Iedereen kan tegen woordig toch gaan golfen." Loesberg vindt de Ladies' Circle ook allesbehalve elitair. „Natuurlijk heeft Wassenaar een bepaalde naam. Maar we zijn gewoon een groepje zelf standige vrouwen die wat posi tiefs willen doen. We hebben zelfs leden die in een rijtjeshuis ekomst multifunctioneel centrum in Oegstgeest ligt weer open Reeks geweldsdelicten berust volgens ziekenhuis op toeval ;omt geen groots opgezet centrum voor naschoolse ang in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt in stgeest. Dat heeft de Stichting Kinderopvang Oegst- it (SKO) gisteren te horen gekregen van de gemeente, stichting is nu aangewezen op een nog te bouwen ïw pand, en op noodlokalen. „We hebben niet zo ir een andere plek voor de SKO voorhanden", zegt intwoordelijk wethouder G. Kempen. te bouwen voor Vereniging Haaswijk. De toekomst van het multi functioneel centrum aan het Boerhaavéplein ligt nu weer he lemaal open. Zeker is dat het pand flink moet worden ver bouwd. Intussen gaat de ge meente op zoek naar een nieu we beheerder voor het zalen centrum. „Het zal een stuk moeilijker worden om de ope ratie financieel rond te krijgen", geeft Kempen toe. „Maar ik ben ervan overtuigd dat het uitein delijk lukt. Ik weet zeker dat we dit gebouw weer een prima uit straling kunnen geven. de verenigingen en clubs jebruik maken van 't Groot ijt betekent het vertrek van iKO goed nieuws. De Ver- g Haaswijk, kinderspeel- Olleke Bolleke en Bridge- Rijnland, dreigden door de ien voor het kinderop- 'centrum in het gedrang te ten. De protesten van de rders werden uiteindelijk ook de nekslag voor het van de SKO. „Het werd te passen en meten", geeft jpen toe. Zo bleek er niet ieg ruimte om een podium Oegstgeest zit al jaren in haar maag met 't Groot Proffijt. De gemeente moet jaar na jaar geld toeleggen op het onderbezette zalencentrum. Om aan die situ atie een eind te maken, kwam de gemeente in september met het plan om het gebouw over te dragen aan de SKO, die het pand vervolgens zelf zou om bouwen tot centrum voor na schoolse opvang. Kempen vindt niet dat ze de stichting met een kluitje in het riet heeft gestuurd. „De SKO weet nu in ieder geval dat Oegstgeest behoefte heeft aan een centrum voor naschoolse opvang. Natuurlijk is het jam mer dat het niet doorgaat. Maar ik heb beloofd dat deze ontwik keling niet ten koste zal gaan van de naschoolse opvang in De SKO, die een wachtlijst van zestig kinderen heeft, zal naar het zich laat; aanzien voor lopig zijn pijlen richten op de plaatsing van een noodlokaal bij het SKO-pand aan de Lavendel hof. De stichting heeft boven dien een oud noodplan uit de kast getrokken, voor nieuw bouw op het terrein van trans portbedrijf Van der Luyt aan de Haarlemmerstraatweg. Of er nu een denksportcen trum in 't Groot Proffijt kan ko men, zoals een groep bridge clubs heeft voorgesteld, is overi gens nog lang niet zeker. „We willen 't Groot Proffijt behou den voor sociaal-culturele in stellingen in Oegstgeest", zegt Kempen. „En ik heb begrepen dat het denksportcentrum een initiatief is van vier verenigin gen uit de regio. Dat zou bete kenen dat we het pand wegge ven." Wanneer er duidelijkheid komt over de toekomst van het gebouw, kan de gemeente niet zeggen. Kempen: „Als het in april volgend jaar tot een ver bouwing kan komen, zou dat heel wenselijk zijn." „Het geweld is hier minimaal." Dat zegt een woordvoerster van Endegeest als reac tie op de steekpartij, afgelopen dinsdag, op het terrein van het Oegstgeestse psychia trisch ziekenhuis. Een 54-jarige patiënt werd tot twee keer toe in de buik gestoken, vermoedelijk door een 27-jarige mede-pa tiënt. De afgelopen twee maanden kwam Endegeest twee keer eerder in het nieuws vanwege strafzaken waarbij patiënten be trokken waren. „Ik denk dat het toeval is", zegt de woordvoerster van het ziekenhuis. Extra veiligheidsmaatregelen zijn vol gens Endegeest niet nodig. „Ik zou liever hier 's nachts een rondje over het terrein lopen dan op de meeste plekken in Lei den", aldus de woordvoerster. „Want er is voldoende toezicht op het terrein. In de 26 jaar dat ik hier werk, is het heel weinig voorgekomen dat er geweld werd gebruikt. Heel af en toe komt het voor, terwijl hier toch een groep rondloopt van wie je eigen lijk meer incidenten zou verwachten." Op de genoemde incidenten kan de woord voerster vanwege privacybescherming niet nader ingaan. In april was er een rechtszaak in Ende geest, waarbij een bewoner terechtstond wegens poging tot moord. Deze man duw de vorig jaar een gehandicapte medebe woner met rolstoel en al de gracht bij Kas teel Endegeest in. De rechter oordeelde dat de man onschuldig was, maar bepaalde wel dat hij een jaar opgenomen diende te blijven. De kans op herhaling achtte hij aanwezig. Eveneens in april diende een rechtszaak tegen een 24-jarige vrouw die vorig jaar september brand stichtte in de Jelgers- makliniek van Endegeest. Bij een super markt kocht de vrouw een fles brandspiri tus, waarmee ze de matras in haar kamer besprenkelde en het bed vervolgens aan stak. Doordat de brandweer snel ter plekke was, bleef de schade beperkt tot ruim 10.000 gulden en deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. „Veel van onze patiënten zijn vrijwillig opgenomen en hebben een grote vrij heid", aldus de woordvoerster. Ze kunnen gaan en staan waar ze willen. De kans dat zich geweldsdelicten voordoen op het Endegeestterrein is volgens haar 'normaal'. „Maar zeker niet groter dan buiten Ende geest." Het merendeel van de patiënten in Endegeest is 'toerekeningsvatbaar'. „Dus wij gaan met dit soort dingen om zoals er in de gewone maatschappij mee wordt omgegaan. Wij beschouwen Endegeest als een een onderdeel van de gewone maat schappij." Dat wil zeggen dat er aangifte bij de politie wordt gedaan en de rechter er aan te pas komt om een uitspraak te doen over eventuele sancties. Slechts een 'klein deel' van de ongeveer 450 patiënten van Endegeest vormt door een psychiatrische stoornis een gevaar voor zichzelf of voor hun omgeving. Deze patiënten verblijven op gesloten afdelin gen, waar intensieve begeleiding en be handeling mogelijk is. „Liet is in de regel niet zo dat patiënten op straat lopen en dan ineens agressief worden. Voordat ern stige agressie optreedt, gaat de patiënt veelal geleidelijk achteruit en kun je tijdig maatregelen treffen. Soms moet je iemand tijdelijk separeren." De vrouw die vorig jaar brand stichtte in de Jelgersmakliniek, heeft na haar aanhou ding een probleem met het vinden van een nieuwe kliniek. Ze wil graag worden opge nomen in een kliniek in Capelle aan den IJssel, maar daar is ze geweigerd. De kli niek wil dat de vrouw eerst elders wordt behandeld, omdat ze nu nog te 'brandge vaarlijk' is. „In principe ben je verplicht tot opname van patiënten uit je regio, ook als ze ge vaarlijk zijn voor hun omgeving", aldus de Endegeest-woordvoerster. „Je hebt alleen het recht om patiënten te weigeren, als op name niet in hun voordeel is of als je vol zit. Je kunt wel patiënten ontslaan die op genomen zijn, maar elke behandeling wei geren. Als ze een gevaar voor zichzelf of hun omgeving zijn, maar behandeling wei geren, kun je via een in bewaringstelling tot dwangbehandeling overgaan." Voor een behandeling tegen de zin van de pa tiënt in is toestemming van de burgemees ter vereist. Daarover is een meerderheid van de politiek het gisteravond oude gedeelte van de eens geworden. Wethouder van wat de buurt van het idee vindt. t psstraat in Oegstgeest moet verkeer G. van Eisen sluit een De raad hoopt met het een- ichtingsverkeer krijgen, proef met eenrichtingsverkeer richtingsverkeer een oplossing te vinden voor het drukke ver keer in het smalle straatje. „We kunnen gewoon de deur niet uit", kreeg de raadscommissie voor verkeerszaken gisteravond van buurtbewoner C. Geljon te horen. Toch is eenrichtingsverkeer misschien weer te veel van het goede. „Dat zou betekenen dat we om vijftig meter te overbrug gen een omweg van twee kilo meter moeten maken", merkte Dorpsstraatbewoner J. Wolffen- wuttel op. Hij had een andere oplossing voor de verkeersdruk te in gedachten: een afsluiting in de Almondeweg, de weg die door veel automobilisten wordt gebruikt als 'sluiproute' van en naar Rijnsburg. Het bleek een suggestie, waar Van Eisen wel oren naar had. „Als we die 'kuil' onder het via duct over de Almondeweg rechttrekken, dan hebben vrachtwagens onvoldoende ruimte om er onderdoor te kun nen." Van Eisen beloofde het idee bij de buurgemeente aan te kaarten. Opvoedbureau nu ook in Leiderdorp leiderdorp» judynihof Annet kan haar eigen zoontje sinds anderhalve maand niet meer luchten of zien. „Tommie is soms zo'n ettertje", zegt ze. Beschaamd draait ze haar hoofd weg. Moeders zeggen dat soort dingen niet hardop. Maar Annet is de wanhoop nabij. Sinds de geboorte van Eva terroriseert Tommie, die bijna twee jaar is, het hele gezin. Na lang aarzelen is de Leiderdorpse naar het Op voedbureau gestapt, dat sinds begin april spreekuur houdt aan de Florijn 10. Ze lucht haar hart bij orthopedagoog Jeanette Wiering. Wiering laat de jonge moeder praten, alsmaar 'praten. Over Tommie die jaloers is en gooit met speelgoed, die constant met zijn vingertjes aan de stereo zit, die de baby slaat. „Je kunt hem geen seconde met de baby alleen laten. Als ik even in de keuken moet zijn, haalt Tom mie direct uit." Slapen doen Annet en haar man nauwelijks nog. 's Nachts wordt hun peuter om de haverklap huilend wak ker. Kalm hoort de pedagoog het relaas aan. Samen met Annet zet ze de gebeurtenissen Op een rijtje. Wat heeft Annet gedaan, wat kan ze nog doen. Ook legt Wiering uit hoe een peuter van bijna twee jaar in elkaar zit. Relatieproblemen Een maand later heeft de jonge moeder weer vat op Tommie. „Soms is één gesprek genoeg", zegt Wiering. Andere ouders ko men vijf, zes keer langs. „En sommige mensen kunnen we Kinderen die niet luisteren, drijven hun ouders soms tot wanhoop. „Op voeden, dat kan je toch gewoon zelf, denken mensen altijd." ARCHIEFFOTO GPD zelf niet helpen. Dan verwijzen pelijk werk of de kinderpsychia- we door, bijvoorbeeld naar een ter." Het gebeurt ook wel dat opvoedcursus, het maatschap- ouders het advies krijgen om iets aan hun eigen relatie te doen. „Als me' duidelijk wordt dat het opvoedingsprobleem pas kan worden opgelost als de relatieproblemen zijn opge lost", zegt Wiering. 'Mijn kind luistert niet' is vol gens Wiering het meest voorko mende probleem waarmee ou ders naar het Opvoedbureau komen. Of het nu gaat om een peuter van twee of een puber van zestien. Toch duurt het vaak even voordat ouders hulp gaan zoeken als ze er zelf niet meer uitkomen. „Opvoeden, dat kan je toch gewoon zelf, denken mensen altijd. Maar een bezoek aan het Opvoedbureau kan net dat steuntje in de rug zijn dat je nodig hebt", zegt Wiering. De orthopedagoog zou het jammer vinden als ouders met opvoedingsproblemen niet naar het bureau komen uit angst om zelf volledig 'onder het mes' te moeten. „We duiken niet in het verleden van de ouders zelf. Ou ders komen bij ons met een vraag en daar gaan we op in." Voor Annet uit Leiderdorp kwam de hulp net op tijd. „Mijn man en ik zijn bijna anderhalve maand met Tommie aan het modderen geweest. Achteraf zeg ik: was ik maar eerder ge gaan. Het scheelde maar weinig of het had mijn hele gezin ge nekt." Wie het Opvoedbureau in Leiderdorp, of in Leiden, wil be zoeken, kan bellen voor een af spraak. Het telefoonnummer is: (071-15241022. (Omwille van de privacy zijn de namen van Annet, Tommie en Lva gefin geerd.) Vrijetijdsauto, gezinsauto en zakenauto in één. Als bedrijfswagen vanaf ƒ49.787,- (excl. BTW). Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922. Hypotha >r Z&rI :>orh >?lj LAND' "ROVER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21