EIND 1 'Teksten begrijpelijk, de vragen niet' 'Ik laat mensen niet uren voor ijle spiegel staan' Leiden Regio es r~~~ HANDEL*! WANDEL Fioretticollege Lisse regelt huisvesting voortaan zelf Onderdakstuurt huurders niet naar schimmelhokken ^zintratuin MDERDAG 28 MEI 1998 CHEF JAN PREENEN. 071 -5356414 PLV -CHEF HERM elstraf voor diefstal en bedreiging haag/noordwukerhoutVoor diefstallen en bedreigingen is ide m< en op het hc lissie ii t vaarde jj' HetCrt, ers bi, 22-jarige inwoner van Noordwijkerhout gisteren door de agse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van 21 maanden. arnaast moet de man drie gedupeerden een schadevergoe- ig van 720 gulden betalen. Het vonnis is lager dan de eis van icier van justitie-J. Meulmeester. Deze vorderde twee jaar cel betaling van 2300 gulden schadevergoeding. De Noordwij- outer werd aangehouden nadat hij in nacht van 7 op 8 okto- van dit jaar had ingebroken in het Leeuwenhorstcollege in woonplaats. Vervolgens had hij een tractor met aanhangwa- gestolen en in de vroege ochtend de etalage van een drank- wak en bakkerij geprobeerd te plunderen. '6- stuur ii de B[auritsplantsoen viert huwelijk ïtaris verled isburg Het Rijnsburgse Mauritsplantsoen hult zich zaterdag )or hel Jonte vlaggetjes en wapperende driekleuren. Buurtvereniging indom het Mauritsplantsoen' viert daarmee het huwelijk van ns Maurits en Marilène van den Broek. Een kinderrommel- irkt en een loterij kleden de feestelijkheden verder aan. De ac- Havo-leerlingen Aquino College hebben moeite met examen Duits leiden alex vuusje unee phuis: tgcvaaji, aglijk tdatw ïr afsd In plaa van mc ve ons otmoei en zoi een op ngdie ons FOTO DICK HOGEWONING mstreden kunstwerk onthuld senheim De Bollenveldervaas, een omstreden kunstwerk in ssenheim, is gisteren onthuld door door kunstenares Wia van k (links) en wethouder A. Olthof. Omdat de keuze van het nstwerk eind 1997 een storm van protest ontketende onder de woners is besloten het beeld bij wijze van proef twee jaar op huidige locatie, de hoek van de Willibrorduslaan en de Juli- alaan, te laten staan. Daarna kunnen de omwonenden mee slissen of het kleurige object al of niet weg moet. Olthof zei ren er alle vertrouwen in te hebben dat de mening over het ïstreden beeld drastisch zal veranderen. Het beeld dat 25.000 Iden heeft gekost werd geplaatst onder het motto 'meer kunst straat' en is het eerste van een reeks van zes. Het tweede nstwerk komt tegen het eind van het jaar aan de Kagertuinen hoogte van de Kagersingel. c tei ndie en', ze ?n de chatte drager leerde rk zeg is. „De van b n dooi le prei ikstere tormi ledingconsulente Rebecca Kolenbrander iphuis i itvan Eben- inhetabo >er betaliu rpost assette zen, sled mdere Leraar en leerlingen stonden gisteren lijnrecht tegenover el kaar. Terwijl E. van der Boom, docente Duits aan het Aquino College, vaststelde dat het havo examen met zeven artikelen van journalisten van bekende Duit se dagbladen dit jaar 'leuk en goed te doen' was, kwamen sommige leerlingen na twee uur scheldend uit de gymzaal. Erik (19) beschreef het exa men Duits als 'in één woord Ki lo Utrecht Tango'. De teksten waren volgens hem veel te lang en te saai. „Het was voor mij vrij pittig dit jaar. Ja, de inhoud was wel vrij actueel, maar dat maakt het nog niet automatisch boeiend." Vooral de uitgebreide tekst over Duitse bands die rap pen over de slechte omstandig heden in getto's vond hij onno- dig. Taal van de straat Van der Boom was erg tevreden over de onderwerpen van de teksten. „Het was goed opge bouwd, een combinatie van makkelijke en moeilijker tek sten. De vwo-teksten zijn veel theoretischer met langere zin nen. De havo-teksten gingen onder meer over het namaken van merkkleding, verkeerspoli- tiek, zinloos straatgeweld in get to's en reclame. In die tekst over verkeerspolitiek stonden nogal wat onbekende woorden. Niet iedere leerling zal bijvoorbeeld weten dat 'Knöllchen' bekeu ring betekent, dat is een beetje taal van de straat." Duits was gisterochtend een van de laatste examenvakken voor de havisten. Gistermiddag moesten ze ook aan de slag met wiskunde B. Handelsweten schappen en recht is vandaag het laatste vak voor leerlingen die geen Russisch of Spaans volgen. De definitieve uitslagen van de ultieme krachtproef ko men op 17 juni. Indien nodig kunnen leerlingen in de tweede periode herexamen doen om met een hoger cijfer alsnog te slagen. De hartsvriendinnen Yukiyo (18) en Soraya (17) zaten op een trapje in de zon het gemaakte examen te bespreken. Ze heb ben beiden vier talen in hun pakket, omdat ze niet goed zijn in technische vakken. Yukiyo („Ja, dat is Japans") vindt Duits daarvan het moeilijkst. „Die teksten waren nog wel te be grijpen, maar de vragen hele maal niet. Bij veel vragen wa ren volgens mij alle vier de keuzemogelijkheden goed. Vooral bij die tekst waar je woorden in de tekst moet invul len, leek het wel of alles goed RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS TELEFOON 071 -535 64 26, FAX 071- 532 79 27 •rdorp dorith ligtvoet die in I ruim ongei 0 dien jongedame die altijd in het rt gekleed gaat ziet opeens (kzij Rebecca Kolenbrander een lavendelblauw jasje leuker staat. En de heer een maatje meer merkt dat iel vallende stoffen en wijde ekspijpen afkleden. De Lei- lorpse kleur-, kleding- en onsulente vindt dat de ge- delde Nederlander maar nig aandacht heeft voor kle- en uiterlijk vertoon. Met nieuwe bedrijf 'Dat staat je wil ze hierin verandering ïgen. te Nederlandse familie Door- kleedt zich pover. Liever dure vakantie dan een iwe garderobe onder het Ito 'doe maar gewoon, dan je gek genoeg'. Jammer, mer, jammer, vindt Kolen- nder. „Neem nu de bankwe- met die obligate grijze en ïwe pakken. Met een apart een leuke blouse en een ende das kunnen mensen er representatief uitzien. Ik zou zo graag een keertje het personeel van een bank willen aankleden. Ik ben benieuwd naar de reacties." De huiskamer van Kolenbran der verraadt de interesses van de eigenares. Ondanks de aan wezigheid van een peuter een onberispelijk opgeruimde ka mer waar pasteltinten overheer sen. De vloerbedekking, de bank, de schilderijtjes, het hele interieur is op elkaar afgestemd. Modieuze details maken duide lijk dat Kolenbrander de interi eurprogramma's en de bladen intensiefbekijkt. Jarenlang werkte de Leider- dorpse in een modewinkel, maar uiteindelijk belandde ze als ambtenaar achter een bu reau. Toch bleven mode, make up en de manier waarop men sen zich presenteren haar inte resseren. „Twee chefs vertelden me dat ik iets met mijn hobby zou moeten doen. Uiteindelijk besloot ik de knoop door te hakken en te investeren in een eigen bedrijf. Voorlopig aan huis en gecombineerd met een deeltijdbaan. Maar als de zaak goed begint te lopen, ligt er meer in het verschiet." „Sommige mensen hebben een favoriete kleur die hen ei genlijk helemaal niet goed staat", heeft Kolenbrander ge merkt. „Ik kreeg een dame op bezoek die van iedereen te ho ren kreeg dat ze er zo slecht uit zag. De huisarts liet bloed afne men, maar kon niets vinden. Wat bleek? Deze vrouw zag er wit en ziekelijk uit, omdat ze kleding droeg in kleuren die niet bij haar pasten." Als het haar lukt om de hori zon van een klant te verruimen, is Kolenbranders dag geslaagd. Zeker als die man of vrouw al jaren dezelfde soort kleding van het rek uit de kledingzaak plukt. „Ik zet mensen altijd direct voor de spiegel en drapeer allerlei stoffen over ze heen. Zo zien ze zelf welke kleuren goed en min der aardig staan. Uiteindelijk maak ik een kleurenanalyse, een kaart met tien tot veertien kleuren die de klant kan meene men naar de winkel wanneer hij nieuwe kleding gaat kopen." Een complete metamorfose kan ook. Dan maakt Kolenbran der niet alleen een kleurenana lyse, maar wordt ook de make up verzorgd, gaat ze mee naar de kapper en de kledingwinkel. Een goed idee voor iemand die een sollicitatiegesprek wil voe ren, vindt Kolenbrander zelf. „Bij zo'n gesprek is het belang rijk dat je goed gekleed gaat. De eerste indruk is immers vaak doorslaggevend. Maar het schenkt de drager ook zelfver trouwen als hij weet dat hij goed gekleed gaat. En juist op zo'n moment heb je dat nodig." Eén vooroordeel wil Kolen: brander graag uit de weg rui men. „Mensen zijn bang dat ik ze 's ochtends uren voor de spiegel laat staan. Maar er goed uitzien hoeft helemaal niet uren te duren. Kapsel en make-up kan je aanpassen aan je eigen situatie. Iemand met vijf kinde ren zal ik echt niet met vijf mantelpakjes naar huis sturen." was. Op school vind ik Frans leu ker, maar ik ben beter in Engels." Het duo wilde zo snel mogelijk naar huis om op teletekst te kijken hoe ze het examen hebben gemaakt. Voor Yuri (19) was het exa men een fluitje van een cent. KORT EN ZAKELIJK Auto Marestad verhuist van de Weversbaan naar de Van der Valk-Boumanweg 2 in Lei derdorp, waar voorheen Volkswagen/Audi-dealer Kamsteeg was gevestigd. Het bedrijf opent zaterdag de deu ren. De Peugeot-dealer is pas twee jaar in Leiderdorp geves tigd. Het vorige pand aan de Weversbaan bood te weinig mogelijkheden om uit te brei den. Het bedrijf beschikt nu over een kleine tweeduizend vierkante meter, bijna twee keer zo veel als voorheen. Het pand heeft een showroom, een werkplaats en een grote occasionafdeling. Bij de ope ning rijdt een karavaan van al lerlei soorten Peugeots door diverse winkelcentra in de re gio. Er rijdt ook een truck mee met de meidengroep Sfinx. De band verzorgt op diverse plek ken optredens. Juni staat voor het bedrijf in het teken van de wereldkampioenschappen voetbal in Frankrijk. Kopers kunnen onder meer meedoen met een competitie doelschie- Leidenaar Jan Rovers is uit geroepen tot cv-monteur van het jaar. Rover werkt bij De Nie Klimaatcomfort BV in Lei den. Hij kreeg een bokaal en een reischeque van 1.500 gul den. De wedstrijd wordt jaar lijks georganiseerd door het kennis- en techniekcentrum voor de installatiebranche In- technium in Woerden en ke telfabrikant Remeha in Apel doorn. Duits is zijn beste vak, hij staat gemiddeld een negen. Hij heeft het gekozen, omdat hij mis schien later de handel in wil. Maar volgend jaar gaat hij niet naar het vwo. „Ik ga eerst het laatste jaar van een Amerikaan se High School doen. Daarna ga ik misschien studeren op een college. Mijn ouders betalen dat allemaal, daar ben ik zeer dank baar voor. Ik wil meer van de wereld zien." Naturalis maakt zich op voor drukke Pinksteren leiden/regio irene nieuwenhuuse Naturalis, het Nationaal Na tuurhistorisch Museum, ver wacht met de pinksterdagen een grote toestroom van bezoe kers. Het nieuwe museum blijkt een klapper van jewelste te zijn. Sinds de opening op 8 april kwamen er al 60.000 bezoekers. De boekingen voor de hotels en de campings in de regio lopen volgens de directeur van Leiden Promotie-VW, T. Scheffer, goed. „Maar er is nog overal plaats." Naar verwachting trekken het komende weekeinde er een mil joen mensen op uit. Driekwart van de vakantiegangers blijft in eigen land. Volgens Scheffer heeft het in het gebied vanaf de kop van Noord-Holland tot diep in Zee land sinds Pasen al drie week einden zo vol gezeten dat er voor degenen die niet hadden gereserveerd geen mogelijkheid meer was om te overnachten. Toeristen werden derhalve naar Breda. Utrecht of Brabant ge stuurd. Scheffer: „Een dergelijke situatie hebben we in deze pe riode nog nooit meegemaakt. Ik zeg niet dat het met Pinksteren weer zo'n gekkenhuis wordt, maar uitsluiten doe ik het ook niet." De camping van attractiepark Duinrell in Wassenaar heeft nog voldoende ruimte. De bunga lows zijn er allemaal volgeboekt. Volgens P. Wijnen, de voorlich ter van Duinrell. is dagattractie een 'impulsartikel'. Een a twee dagen van tevoren wordt be paald of men wel of niet komt. Directeur H. Broekmeulen van de Noordwijkse VW meldt dat er in zijn gemeente nog vol doende plaats is op de cam pings en in de hotels. In Katwijk beginnen de boekingen 'lekker te lopen'. VW-directeur R. van der Burg verwacht dat vooral fietsers en wandelaars via de Tour Actief-actie van de ANWB de badplaats zullen overspoe len. GROOTS IN OUTDOOR TOP IN KWALITEIT SCHERP IN PRIJS Bergschoen van Duitse topkwaliteit. Dames heren Maat: 3V2 - 12 Van 249,- Voor: 129,- arlem KOMPAS Boven de Vomar Telefoon 023-5258528 Donderdag en vrijdag koopavond 2500 m' winkelplezier. Ruime parkeerge ma: 13.00-18.00 uur. di/wo: 10.00-18.00 do/vr: 10.00-21.00 uur. za: 9.00-17.00 uu Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis Het Fioretticollege is een van de eerste scholen in Nederland die de verantwoordelijkheid gaat dragen voor de eigen huis vesting. Dat is mogelijk omdat de wet met ingang van 1 januari 1997 is veranderd. Voorheen werden de huisvestingskosten door de rijksoverheid aan het schoolbestuur vergoed op basis van afzonderlijk te beoordelen verzoeken. Maar het rijk heeft besloten die taken af te stoten naar de gemeenten. a van wanrooy Het gemeentebestuur van Lisse en het bestuur van het Fioretti college hebben gistermiddag een overeenkomst getekend over de huisvestingskosten van de school. De Lissese politiek wil de huisvesting voortaan door de school zelf laten regelen en betaalt daar 324 gulden per leerling per jaar voor. Voor dit jaar gaat het om een bedrag van 500.000 gulden. Manja Andrik begint eigen bemiddelingsbedrijf in woonruimte I op gelu» 486 -186 fwuk/leiden pablo cabenda tuur, Gra is 24 jaar oud en sinds haar vijftiende al acht er verhuisd. Dus goed beschouwd was de Kat- jkse Manja Andrik al een beetje expert op het bied van huizen huren. Met haar nieuwe be- ijf Onderdak - dat huurders en verhuurders op n persoonlijke wijze nader tot elkaar moet ;ngen - breidde ze twee weken geleden haar :iviteiten uit van Haarlem naar de Duin- en E illenstreek en Leiden. Andrik heeft al een jarenlange ervaring opge- lan als bedrijfsleider bij haar vorige baas. Een iot Leids advies- en bemiddelingsbureau in d iroerend goed dat volgens haar helemaal was lorgedraaid. „Binnen twee jaar hadden we vier ialen en bestreken we evenveel regio's. De baas id namelijk zwart geld gezien. Maar de kanton- chter zag dat dus ook en die heeft toen na wat lanciële wantoestanden de contracten van het voltallige personeel ontbonden. De hoeveelheid zwart geld die in dat circuit circuleert, is echt on gelooflijk. Ik wil graag groot worden met mijn bedrijf, maar niet op die manier." Andrik ziet liever dat ze binnen vijf jaar een ei gen zaak heeft, in plaats van een kantoor aan huis, en een bestand vol tevreden mensen. „On derdak moet gebaseerd zijn op meer idealisti sche gronden." Daarom voert ze op haar bureau alle persoonlijke wensen van haar klanten in de computer. Een woning waar huisdieren worden getolereerd, iets met een balkonnetje: het komt allemaal op de harde schijf. „Bij een heleboel andere bureaus betaal je een hoop geld en dan mag je zelf achter je woon ruimte aan. Mensen knappen daar op af. In het verleden heb ik wel eens klanten moeten sturen naar 'schimmelhokken' voor achthonderd, ne genhonderd gulden per maand. Panden die zo erg waren dat ik me ervoor schaamde. Nu pro beer ik goedkopere en passende woonruimten te leveren en daarvoor moet je op de hoogte zijn van de voorkeuren van je klanten. Als de woningzoekende zijn of haar wensen kenbaar heeft gemaakt, betaalt de aspirant huurder bij Onderdak zeventig procent van de huurderskosten en zestig gulden voor de regi stratie. Verhuurders betalen in principe pas als Andrik een huurcontract voor ze opstelt en zorgt dat ze via Onderdak de eerste maand huur en borg krijgen. Een systeem, dat haar in twee we ken aan ttvintig tevreden huurders heeft gehol pen. Die huurders tonen ook iets van die dank baarheid. Andrik krijgt van sommigen bloemen, cadeaubonnen of verhuisberichten als hun nieu we woning bevalt. Ook al heeft Andrik in een korte periode al successen geboekt, ze kan zich wel verbazen over het gemak waarmee mensen in de verhuur- business stappen. „In Amsterdam heb je alleen een vergunning nodig voor het verhuren van woonruimten onder de zevenhonderd gulden. Je hoeft als verhuurder geen diploma te hebben en er bestaat alleen een beperkte makelaarsoplei ding op dat gebied. Verder helemaal niets. Bij een conflict moet de huurder in principe aanne melijk maken dat de huisbaas in gebreke is ge bleven. Je zou kunnen zeggen dat de bewijsplicht bij de huurder ligt. Advocaten zijn duur. dus del ven de huurders nogal vaak het onderspit." Ze laat een krantenknipsel zien over de klach tenregen over huisjesmelkers na een actie van de Leidse Rechtswinkel. Een woordvoerder pleit daarin voor een wettelijk keurmerk voor huurka mers en -etages. „Dat zou ik ook willen. Mis schien is deze persoonlijke methode van werken op korte termijn niet slim en brengt het te weinig op, het is wel een stuk minder rücksichtslos. Op de lange termijn zal het wel zijn vruchten afwer pen. daarvan ben ik overtuigd", zegt Andrik. Canria Indica of Indisch Bloemriet. Mooi als oeverplant, maar ook als border- terrasplant. Verlangt veel water. Van nei tot diep in de zomer geniet u van de prachtige bloemen. Van 12.95 v

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19