'De rijen sluitende handen vouwen en zoeken naar een begaanbare weg Van Vreeswijk laakt koppigheid bonders in SoW-proces* Kerk Samenleving DONDERDAG 28 ME11998 Kardinaal presenteert kalender Heilig Jaar vaticaanstad De Franse kardinaal Roger Etchegaray presenteerde giste ren de kalender die het Vaticaan heeft opgesteld voor het Heilige Jaar 2000. De kalender beslaat 54 weken en begint op vrijdag 24 de cember 1999, als paus Johannes Paulus de 'heilige deur' in de Sint Pie- ter opent. Deze deur wordt op 6 ja nuari 2001 weer ge sloten. FOTO AP Oud-priester Zoeterwoude overleden zoeterwoude Op 81-jarige leeftijd is afgelopen maandag pater Bram Lamot (osc) in Uden overleden. Lamot was tot 1983 pas toor in Zoeterwoude in de parochies van St. Jan's Onthoofding en de Heilige Kruisverheffing. Hij werd in '67 deken van het de kenaat Zoeterwoude en kreeg de opdracht van het Bisdom Rot terdam om een nieuwe kerk te bouwen in Zoeterwoude. Dat werd de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan. Op 70-jarige leeftijd verhuisde Lamot naar het kruisherenklooster Uden, waar hij maandag overleed. Lamot wordt morgen om elf uur op de al gemene begraafplaats in Uden begraven. Bijbelse planten bij Moker leiden 'Wandelen langs planten uit de Bijbel' is komende zater dag het thema in de radio-uitzending van Moker, het media- overleg tussen kerken in Rijnland en de bollenstreek. Pastoor Van Winden uit Leiden verzorgt de overdenking. Moker zendt op 30 mei uit van 9.00 tot 10.00 uur via de frequenties FM 105.7 en FM 88 (Holland Centraal). Cursusavonden Pastorale School noordwukerhout» De Pastorale School is een tweejarige toerus tingscursus voor vrijwilligers in parochies of op andere plaatsen, zoals in zieken- en verzorgingshuizen. Vrijwilligers kunnen zich hier bekwamen in kerkelijk vrijwilligerswerk, waardoor ze meer plezier en voldoening kunnen krijgen in hun werk voor anderen. Het eerste jaar (20 cursusavonden) is gericht op de persoonlijke en gelovige vorming van de vrijwilliger. In dit jaar speelt de bij bel een belangrijke rol. Het tweede jaar (ook 20 cursusavonden) is vooral gericht op de praktische toerusting van de vrijwilligers. Hierbij staat de zending van de kerk centraal met de wezenlijke taken die hieruit voortvloeien: leren, vieren en dienen. Er kan worden gekozen uit een aantal studierichtingen zoals catheche- se met kinderen, liturgie, diaconie. Inlichtingen via bij T. Lange- laan, 0252-523466. Evangelische Ontmoetingslanddag velsen In park Velserbeek heeft op maandag 1 juni de Evangeli sche Ontmoetingslanddag Velsen plaats. Ds. W. van Herwijnen uit Haarlem en ds. J. Eschbach uit Spijkenisse komen op deze tweede pinksterdag spreken over het thema 'Is er nog vrede te vinden?'. De Evangelische Ontmoetingslanddag is in de loop van ruim 40 jaar uitgegroeid tot een evenement waar mensen uit di verse kerken en geloofsgemeenschappen elkaar ontmoeten. Ruim 2000 mensen komen elk jaar samen om te zingen en te luisteren naar toespraken en muziek. Op het terrein staan ver schillende tenten. Het hoofdprogramma speelt zich af in de grootste tent. In de tenten daar omheen zijn eigen programma's voor alle leeftijdsgroepen, ook voor jongeren en kleine kinderen. Verder is er een informatiemarkt met boeken en cd's en zijn er stands van diverse christelijke organisaties. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Benthuizen P.J. Krijgsman te Willige-Lan- gerak; naar Lunteren (wijk zuid) A.J. Schalkoort te Haatten. Bedankt: voor Ameide-Tienhoven (toez.): W. van den Born te Rijs- sen; voor Bruinisse (toez W. Wagter te Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Grijpskerke (Zld.): drs H.J. Ketelaar, kandidaat uit Terneuzen, die dit beroep heeft aangenomen. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: naar Achterberg: D. Monster te Barneveld. redactie dick van der pi nukerk anp De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk moet zijn koppigheid in het Samen op Weg-proces opgeven. Blijven de bonders overal tegen, dan zullen de hervormden, gerefor meerden en lutheranen niet meer naar hen wil len luisteren. Die waarschuwing uitte de hervormde synode voorzitter ds. B.J. van Vreeswijk gisteren in Nij- kerk tijdens de jaarvergadering van de behouden de Gereformeerde Bond. „Mijn dringende oproep aan u is: stap af van uw imago van alleen maar nee zeggen. Wilt u nu een invloedrijke stem heb ben in het vergevorderde SoW- proces, zeg dan dat u onder protest mee zult gaan", zei Van Vreeswijk, die zelf een bonder is. Veel mensen zien de Bond volgens hem als een kerkelijke groepering die ondanks geslaagde be ïnvloeding op besluitvorming toch tegen het ge kozen beleid blijft. Ook vroeg Van Vreeswijk zich af waarom de doelstelling van de Bond, de verde diging en verbreiding van de gereformeerde waarheid, zo weinig of helemaal niet overkomt. „U bent tegen gezangen en nieuwe berijming, maar dat front scheurt. U bent tegen de vrouw in het ambt, maar dat standpunt vertoont haar scheurtjes. U bent tegen SoW, maar dat verdeelt uw gelederenhield de preses zijn geloofsgeno ten voor. De Bond en het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarvan veel bonders lid zijn, verschillen fundamenteel van mening over de koers die de Kerk in het SoW- proces moet varen. Kerkscheuring Het hoofdbestuur van de Bond moet er alles aan doen om dreigende kerkscheuringen te voorko men, benadrukte Van Vreeswijk. Een recent be sluit van de hervormde synode kan daarbij uit komst bieden. Bezwaarden hebben tot eind 1998 de tijd voorstellen te doen voor het behoud van hun eigen identiteit. „Treed buiten uzelf en grijp de kans om in een laatste fase uw principiële pijn verzacht te krijgen. Kerkelijke oppositie nu is zelf moord." De Bond zal zich de komende m< samen met het Comité gaan bezinnen op sluit van de synode, zo kondigde het hojj stuur aan. Een nog te vormen commissie n j. voorstellen van alle hervormde bezwaarde^ delen. De uiterst behoudende beweging Het Ge j te Riet, waartoe ook enkele bonders b( mag van de Bond aan de besprekingen men, maar de kans daarop lijkt gering. Tot twee keer toe weigerde het bestuur Gekrookte Riet met het bestuur van de gesprek te gaan, zei algemeen secretaris van der Graaf. „Het gesprek is in het verlet toegestaan. Daar zal men redenen voor he B[ai Dominee G.D. Kamphuis nieuwe voorzitter van de Gereformeerde Bond Er moet een eind komen aan de verdeeldheid binnen de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK). De onenigheid over het Samen op Weg-proces verzwakt het streven om in de eigen kerk en eventueel ook in de toekomstige verenigde kerk, op te komen voor de waarheid. „We moeten de rijen sluiten, samen de handen vouwen en zoeken naar een weg die begaanbaar is. Daarbij moeten we elkaar niet de zwartepiet toeschuiven, maar elkaar vasthouden", zegt ds. G.D. Kamphuis (43) uit Amstelveen. De predikant volgde gisteren dr. A. van Brummelen op als voorzitter van de Gereformeerde Bond, de behoudende vleugel binnen de NHK. »;i:iU:m^.y.V|-|F ontzaglijk groot dat w elkaar afsd ven. In plaa daarvan mc ten we ons verootmoi gen en zo< naar een op lossing die God ons wijst." FOTO Zijn oproep om de hervormd-gerefor- meerde handen ineen te slaan, komt onder meer voort uit de onenigheid tussen de Bond en het Comité tot be houd van de Nederlandse Hervormde Kerk, erkent Kamphuis. Omdat de on derlinge verhoudingen 'vrij gespan nen' zijn, zal hij de komende jaren met 'knikkende knieën en bevende han den' leiding geven aan de Bond. Over het conflict, dat hij geen conflict wil noemen, wenst de nieuwe voorzit ter niet in het openbaar te spreken. De verwijdering tussen de Bond en het Comité mag niet groter worden door het binnenbrandje via de pers aan te wakkeren. Bond en Comité verschillen van mening over de koers die de Her vormde Kerk in het Samen op Weg- proces van hervormden, gereformeer den en lutheranen moet gaan. Ondanks grote bezwaren tegen SoW besloot de Gereformeerde Bond in 1996 op zijn post in de NHK te blijven en zich ook in de nieuwe kerk te blij ven inzetten voor 'het recht van de hervormde gezindheid'. Het Comité, dat zijn aanhang voor een groot deel uit Bondskringen heeft, weigert mee te gaan in de toekomstige verenigde kerk. Inhoudelijkè gesprekken over bijvoor beeld de plaats van de belijdenis en Gods verbond moeten de partijen dichter bij elkaar brengen. Over de uit komst van de ontmoetingen die al hebben plaatsgehad, wil Kamphuis niets zeggen. „We moeten er gewoon uitkomen met elkaar. Het gevaar is ontzaglijk groot dat we elkaar afschrij ven. In plaats daarvan moeten we ons verootmoedigen en zoeken naar een oplossing die God ons wijst." Kamphuis vestigt zijn hoop op een motie die de hervormde synode eind maart heeft aangenomen. Tegenstan ders van de voorgenomen kerkfusie hebben daardoor tot eind 1998 de tijd voorstellen te doen voor behoud van hun eigen identiteit. Dit 'wolkje als eens mans hand' kan een uitweg zijn om 'samen verder te komen', denkt Kamphuis. „Het is een dringend pleidooi om met elkaar in gesprek te blijven." De verdeeldheid en verscheurdheid in kerkelijk Nederland, maar ook in eigen kring, is volgens Kamphuis een teken van het ebgetij waarin de Kerk zich be vindt. Secularisatie, een 'verminderde verworteling' in de gereformeerde be lijdenis en een oppervlakkiger omgang met God houden de vloed en dus de kerkelijke bloeitijd tegen. „Door een voortgaande scheiding en scheuring wordt de toestand alleen maar hopelo zer." Werk in overvloed Voor de Gereformeerde Bond, die de gereformeerde waarheid wil verbrei den en verdedigen, blijft er vooralsnog werk in'overvloed. Het gaat de waak zame bonders uiteindelijk om de ge nezing van de Kerk. „Samen zijn we ziek, samen moeten we gezond wor den", citeert Kamphuis een gevleugeld woord in hervormd- gereformeerde kring. De Bond is slechts een noodver band. „Ik zal de dag prijzen dat de Ge reformeerde Bond niet meer nodig is." Maar de recente discussie over verzoe ning toont volgens Kamphuis aan dat de waarheid altijd onder kritiek staat, ook in de kerk. „Verzoening is het vol strekt onopgeefbare hart van h?t evan gelie. Als je dit verliest, is het failliet van de kerk nabij." Kamphuis ver wacht niet dat de bonders zich omwil le van de waarheid uit het SoW-proces zullen terugtrekken. „Ik zou me eerder kunnen voorstellen dat de kerk zegt: we zijn jullie liever kwijt dan rijk." Toch zijn er grenzen, benadrukt de Bondsvoorzitter. Als de toekomstige verenigde kerk een 'valse kerk' blijkt te zijn, is afscheiding onafwendbaar. Dat is het geval als de prediking en de be diening van de sacramenten niet meer zuiver plaatsvinden en wanneer er geen bijbelse tucht meer is. De valse kerk vervolgt dan 'degenen die v naar het Woord willen leven', ze Kamphuis. Hij hoopt dat de huidige en de r kerk openstaan voor de 'schatte de bonders met zich meedragen de kracht van de gereformeerde denis kan de verenigde kerk zeg wachten, meent Kamphuis. „De heid is daar waar eenheid van b nis is. Ik hoop vurig op een dooi van de Heere God", zegt de pree 1 aan de vooravond van Pinkstere j draagt Zijn kerk door de stormei J heen." De Gereformeerde Bond, die in opgericht, telt momenteel ruim f tig plaatselijke afdelingen, ongei 300 wijkgemeenten en 400 dien ji doende predikanten. Kamphuis r sinds september predikant van kzi tengewone wijkgemeente Eben- zer in Amstelveen. Daarvoor sto r in de Bondsgemeenten Stolwijk e velaken en Apeldoorn. pel eks Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANN01898 ANN01973 Zaterdag 28 Mei LEIDEN Deze week werden op ,,Rhynzigt" genomen 365 zwembaden door heeren en 66 door dames. De temperatuur van het water is 18 Celcius. MEDAILLE Er zal een medaille worden uitge geven door de firma Joseph B. Citroen, fabrikant en grossier in gouden, zilveren en diamantwer ken te Amsterdam, ter herinnering aan de inhul diging van Konigin Wilhelmina. Na toezending van den eersten afslag van dezen gedenkpen ning aan H.H. M.M. de Koninginnen mocht de firma Citroen een schrijven ontvangen namens de Koningin-Regentes, waarin het voornemen wordt uitgesproken, dit eerste exemplaar voor de Koningin aan te koopen. Deze medaille, die uit sluitend in dof zilver wordt afgeslagen ter groot ten van 72 en 62 m.M., is bij verschillende ju weliers hier te lande verkrijgbaar gesteld, te Lei den bij de heeren H.C. Hus en W. Van Rossum du Chattel. LEIDEN Bij de politie alhier zijn in de laatste dagen verschillende aangiften gekomen van zak kenrollerij. Voornamelijk schijnen de dames tot slachtoffer gekozen te worden, natuurlijk op plaatsen, waar eemg volk verzameld is, zooals op markten. Men zij aldus op zijn hoede en vooral dames wordt aangeraden hun portemonnaies niet achteloos in den zak van hun japon te ste ken, daar dit voor zakkenrollers een uitstekende aanwijzing en schoone gelegenheid is om hun slag te slaan, te meer, daar die zakken meestal achter in de japon gemaakt zijn en slecht slui ten. maandag 28 mei OEGSTGEEST In een sensatio nele wedstrijd op sportpark De Voskyl tegen Zuiderkwartier is het De Algemene, dat acht jaar mee draaide in de top van de eerste klasse, gelukt de overgangsklasse te bereiken. In de kampioenswed strijd moesten strafworpen uitein delijk de beslissing brengen, nadat de teller na de verplichte negentig minuten op 7-7 was blijven steken en ook de verlenging (9-9) geen beslissing had gebracht. Beide ploegen benutten in de eerste serie vijf strafworpen. In de tweede strafworpen-reeks benutte De Algemene vier worpen. Terwijl niemand nog een dubbeltje gaf voor de kansen van De Algemene, werd de ploeg toch kampioen om dat Zuiderkwartier slechts drie maal scoorde. De titel was daar door terecht gekomen bij de ploeg die er gisteren de meeste aan spraak op kon maken. LEIDEN/DEN HAAG Het ka binet-Den Uyl heeft besloten dat nog dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van de Schiphol-spoorlijn. De bouw van de lijn die Amsterdam via Schip hol een nieuwe verbinding geeft KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) Redactie: 07' Hoofdredactie: 07' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071' ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst/ het automatisch afschrijven van het abc geld, ontvangen 1,- korting per betalii VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) redactie J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst hebben of blind zijn (of een andere lei J. Preenen chef red. Groot Leiden hebben), is een samenvatting A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden uit het Leidsch Dagblad op geluii beschikbaar Voor informatie 0486-486* H/Vl (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grai Bi. Stouten, Ineke Thijssen, Lenie Slegtenhorst (res.) en Ans Lambooy. Staand Wim Dool, Ruud van Vliet (aanvoerder), Eric Filemon (trainer), Aad Rusman, Bart Lambooy, Huub Oudshoom (coach), Wim van Vliet, Henny Rusman en Wim van Iterson (res.) met Leiden en Den Haag, zal - zo werd vorig jaar geraamd - 590 miljoen gulden kosten. De bouw zal ongeveer acht jaar duren. In 1980 zullen volgens een werkgroep die het reizigersvervoer via deze lijn heeft onderzocht van het gedeelte Schiphol-Leiden 11 miljoen reizigers gebruik maken. Op het gedeelte Amsterdam- Schiphol zullen volgens de ramin gen in beide richtingen ruim FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD twaalf miljoen reizigers worden vervoerd. Als deze cijfers worden gerealiseerd zal de Schiphollijn rond 1980 tot de drukste baan vakken van het Nederlands spoor wegnet gaan behoren. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fees 0O Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 tro i;i|(

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18