Specialiteit: Vergiftigingen r Wetenschap Techniek Diamanten ster is in feite een witte dwerg Transplantatie baarmoeder DNDERDAG 28 ME11998 getuige-deskundige is öf.dr. D.R.A. Uges nauw be lleken geweest bij de gerucht- ikende zaak rond twee Haag verplegers, die werden ver- :ht van moord op de bejaar- en gefortuneerde mevrouw -Fischer. Mede dankzij n ontlastende verklaring zijn verplegers in hoger beroep jgesproken. Uges is hoofd n de ziekenhuisapotheek van [Academisch Ziekenhuis oningen en sinds eind vorig hoogleraar Klinische en Fo- ïsische Toxicologie aan de oninger Rijksuniversiteit, ind de Haagse zaak is com- ntstaan over het 'uitspe- getuige-deskundigen. [aar hun tegengestelde ver- iringen over een al of niet do- lijke dosis van het slaapmid- I midazolam (Dormicum) rmde niet de kern van de ik. De voor haar leeftijd te ge dosis van het slaapmiddel L :e de vrouw op voorschrift haar huisarts. De enige die huisarts op zijn vingers had tikken, was de apothe- ir die heeft dat niet ge- an. Daarmee lag de verant- jordelijkheid voor de hoge isis midazolam bij de huisarts. bij de twee verplegers", lt Uges. tuurlijk, zegt Uges, hadden verplegers de publieke opi- tegen. „Eén van hen, 37 jaar lijnde unt kla chtst- ui 05 60. Toxicoloog professor Uges leert het vak uit de praktijk Onderzoek naar uitgebrande ster Y ECHTERNACHT 1 zijn V leiden en vervolgens met de •jarige dame getrouwd. Er diverse kostbare spullen haar flat verdwenen. Maar getuige-deskundige dien je ïkt neutraal de waarheid te iterhalen." Veel getuige-des- ndigen willen graag scoren, us Uges. „Niets is voor hen velender dan te moeten toe- en dat ze het niet weten." es houdt dinsdag 2 juni zijn :ee-rede op een terrein waar ook internationaal, zijn spo- i heeft verdiend. Afgestu- erd in de farmacie is hij als ;e in ons land in het bezit zowel de aantekening 'kli- ich farmacoloog' als 'klinisch ricoloog'. Vergiftigingen vor- ■n zijn specialiteit. Op dat ge ld heeft hij het nodige mee- n maakt, zoals het geval van het ïtpaar dat de groene knola- ij iniet voor een eetbare padde- lel hield. „Dit echtpaar had de paddestoelen een ragout naala en waren na het eten heel erg ziek geworden, iden hadden een acute, em- ;e leververgiftiging. Van één hen was de situatie zó peni- dat hij naar Groningen rd gestuurd, voor een lever- nsplantatie." met de behandelend ernist ben ik naar andere op- singen gaan zoeken en ont dekte, dat er in Duitsland een tegengif bestond. Bovendien vond ik in de boeken, dat in dergelijke gevallen penicilline in hoge dosering moest worden gegeven. De penicilline werkt dan niet als antbioticum, maar verdrijft het gif uit de levercel len. De behandeling sloeg aan en een week na opname kon de patiënt weer gezond naar huis." Toxicologie, zegt Uges, vereist een zeer gedegen kennis van de manier waarop stoffen zich, al of niet in combinatie en gebon den aan eiwitten, in het lichaam gedragen. „Het is een vak van redeneren, deduceren en recon strueren. Lang niet alles staat in de boeken." Hij herinnert zich een .geval uil een privé-kliniek, waarbij per ongeluk een middel verkeerd werd toegediend, doordat het met een ander medicament was verwisseld. De volgende dag kreeg de patiënt een hartstil stand. Mede dankzij Uges' hulp is het toen goed met de patiënt afgelopen. Dergelijke zaken, waarbij geen misdrijf in het spel is, behoren tot het vakgebied van de klinische toxicologie. Maar zijn bekendheid geniet de nieuwe hoogleraar vooral door de forensische of gerechtelijke kant van de toxicologie: geval len waarin mogelijk wèl sprake is van een misdrijf, zoals bij de Haagse zaak. Uges haalt een an der geval aan. Een man liep on der invloed van cocaïne gillend over de galerij van een flatge bouw en dreigde ruiten stuk te slaan. „Uiteindelijk werd de man door zeven agenten over- m PUZZEL 3 1 2 10 9 5 5 5 7 10 7 5 7 2 7 5 10 2 4 2 8 5 6 2 5 3 6 5, 5 iPGAVE OPLOSSING sommige vakjes staat een ge- dat correspondeert met een al in de balk onderaan. De Hers die ingevuld worden in vakjes met een getal, kunnen k op de balk worden inge- ld. Verticaal vormen de let- de eerste en derde kolom ;n woord. Hoe luidt het itelwoord? Slaginstrument; 2. geneesmid- lenwinkel; 3. alarmsignaal; 4. latsnaam; 5. Mohammedaan; geluidloos meezingen met een luidsband; 7.biljartkeudopje; spoedbestelling. CRYPTOGRAM paard o- -e- schim t--n-mees baker-x-o u-l-o-p-1 sluitkool -i-j-r-e afzetten meesterd en naar het politiebu reau gebracht. Daar bleek hij te zijn overleden. De familie be schuldigde de politie vervolgens van moord." Ten onrechte, vol gens Uges. „Mensen die onder invloed van cocaïne verkeren vertonen een sterk psychotisch gedrag, zijn heel agressief en moeten dus overmeesterd wor den. Maar daardoor raken ze in een stress, die met de cocaïne zó ernstige vormen kan aanne men, dat de verslaafde aan een hartstilstand overlijdt. Criminalistiek Uges houdt zich veel bezig met drugs. Hij heeft houseparty's bezocht om daarvan ecstasy - gebruikers urine en speeksel af te nemen. Zo wilde hij nagaan wat het verbruik is van deze middelen en hoe ze zich in het lichaam gedragen. De nieuwe hoogleraar is één van de weinigen in ons land die het vak criminalistiek geeft, een hulpvak bij strafzaken over na tuurwetenschappelijk onder zoek naar sporen van misdrij ven. Hij leert rechten- en farma- ciestudenten het nodige over sporen van kogels, haar- en ve zels, vingers, alcohol en drugs, fraude, computerinbraak en schriftonderzoek, en de beteke nis daarvan voor een strafzaak. „Het belangrijkste wat ik hen probeer bij te brengen, is dat twee getuige-deskundigen de waarheid kunnen vertellen en toch tot tegenstrijdige uitspra ken komen. Dat is onder meer afhankelijk van het feit hoe goed iemand de wetenschappe lijke literatuur kent en bewust of onbewust bepaalde accenten legt." Ook onderwijst Uges in Gronin gen gerechtelijke geneeskunde. Voor zijn colleges bestaat een wachtlijst. „Met deze medische studenten ga ik ook op stap om enige praktijkervaring op te doen, zoals naar de Mesdagkli niek voor tbs-veroordeelden. En ik leid hen in een nachtelijke tocht langs coffeeshops, ecoshops, ex-drugsgebruikers en het voorlichtingscentrum voor mannelijke prostitueés." Uges zou graag meer aandacht willen voor de gerechtelijke ge neeskunde. Bij het ministerie van justitie ligt een rapport met de aanbeveling het specialisme 'eerstelijns gerechtelijke genees kunde' te erkennen. „Veel lijk schouwingen worden door toch relatief onervaren artsen ge daan. Ik zou liever zien, dat ze door in lijkschouwing gespecia liseerde GGD-artsen worden verricht. Bij elk overlijdensgeval mag er geen enkele twijfel over een natuurlijke doodsoorzaak bestaan." In dit verband wijst hij op de zaak rond Martha U. „In het verpleeghuis in Delfzijl zijn door haar toedoen acht mensen 'vervroegd' overleden, van wie aanvankelijk een natuurlijke doodsoorzaak was opgegeven. Een arts met inzicht in de ge rechtelijke geneeskunde was, denk ik, alerter geweest op een mogelijk andere doodsoor zaak." Het bericht in de Britse krant The Sunday Times dat sterren kundigen een 'diamanten ster' op een afstand van zeventien lichtjaar van de aarde hebben ontdekt, is niet zo uniek als het lijkt. In feite gaat het om een zo geheten witte dwerg. Dat is een uitgebrande ster, waarvan er al leen al in ons eigen melkweg stelsel vele miljoenen zijn. Het bestaan van het sterretje in kwestie, BPM37093, is boven dien al geruime tijd bekend. Het bijzondere van het recente onderzoek is niet zozeer, dat er diamanten sterren kunnen be staan, maar dat de afgelopen maand een vijftigtal astrono men met telescopen op aarde en de Hubble-ruimtetelescoop naar één en hetzelfde sterretje hebben gekeken. Het doel van dit alles: onderzoeken hoe een witte dwerg van binnen in el kaar zit. BPM37093 is het langzaam af koelende restant van een ster die ooit zwaarder was dan onze zon. Net zoals de meeste ster ren die aan het einde van hun bestaan zijn gekomen, is BPM37093 miljoenen jaren ge leden ingestort, nadat hij zijn hele voorraad waterstof en heli um - de belangrijkste brandstof fen van een ster - had verbruikt. Wat resteert is een compacte bal, ongeveer ter grootte van de aarde, die voornamelijk uit koolstof- een zuurstofatomen bestaat. Volgens Steve Kawaler, sterren kundige bij de Iowa State Uni versity, zijn de koolstof en zuur stof in de 'bal' zo sterk samen geperst, dat je hem nog het bes te kunt vergelijken met een reusachtige diamant. „We ver moeden dat BPM37093 voorna melijk uit gekristalliseerde kool stof en zuurstof bestaat", aldus Kawaler. Dat zou resulteren in een diamant met een blauw groene tint. Een van de kenmerken van BPM37093 is dat de dwergster vibreert. Er vinden als het ware voortdurend 'bevingen' plaats in de ster, die resulteren in klei ne helderheidsfluctuaties. Met behulp van seismologische mo dellen - die veel overeenkom sten vertonen met de manier waarop aardbevingen op onze planeet worden bestudeerd - kunnen sterrenkundigen hieruit afleiden hoe het inwendige van de witte dwerg in elkaar zit. De afgelopen weken is de witte dwerg in het sterrenbeeld Cen- taurus waargenomen met tele scopen in Zuid-Afrika, Brazilië, Nieuw-Zeeland, Chili en Austra lië en met de Hubble-ruimtete lescoop. Maar daarmee is het waarneemprogramma nog niet afgelopen. De komende jaren zal BPM37093 met enige regel maat worden bekeken. Doel van dit alles is onderzoeken hoe ver het kristallisatieproces in de ster gevorderd is. Kawaler: „De ver schillende elementen kristallise ren bij verschillende temperatu ren. Zware elementen als zuur stof kristalliseren het eerst, dan volgt de koolstof. Zodra de zuurstof begint te kristalliseren in het omringende koolstof, kunnen er kristallijne klontjes ontstaan die naar de kern van de ster zinken - het is dan net alsof het sneeuwt". Bij dit sneeuw-effect zou warm te vrijkomen, hetgeen ervoor zorgt dat de witte dwerg minder snel afkoelt. En in dat geval zijn de waargenomen koude witte dwergen in het heelal (BPM37093 is een hetewitte dwerg) ouder dan tot nu toe werd aangenomen. „De vraag is dus of BPM37093 een vaste dia mant is of een diamanten om hulsel waarbinnen het sneeuwt", aldus Kawaler. Britse artsen ontwikkelen een operatietechnniek waarbij onvruchtbare vrou wen een baarmoeder geïm planteerd krijgen, zodat zij toch een zwangerschap kunnen uitdragen. Dit heeft de Britse krant Sunday Ti mes gemeld. Dokter Richard Smith van het Chelsea en Westminster ziekenhuis in Londen ge looft dat de revolutionaire techniek over twee jaar toe- Vrouwen die sinds een be handeling tegen kanker on vruchtbaar zijn of door aangeboren afwijkingen geen kinderen kunnen krij gen, komen in aanmerking voor de operatie, die een al ternatief is voor het draag moederschap. Het team van Smith is er volgens de krant in ge slaagd onderbroken aderen uit de baarmoeder weer zo aan elkaar te hechten dat deze de bloedtoevoer naar een groeiend embryo aan kunnen. TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Na deze woorden opende hij het portier en verzocht heer Ollie uit te stappen. ,,Als ambtenaar", sprak hij koel, „kan ik u niet langer het genot van mede rijden toekennen. Onze wegen schei den zich hier. U bent te ver gegaan." „Dat ben je zeker!" riep de commis saris. „Dit is het brutaalste stukje, dat je ooit hebt uitgehaald. Een hele nieuwbouwwijk door een machine in afbraak te laten veranderen!" „Het is mijn machine niet,,' zei heer Ollie zwakjes. „Hij is door professor Sickbock gemaakt! Voor een zekere Pastuiven Verkwil. „Spaar me je laffe uitvluchten!" snauwde de poitiechef. „Kijk liever eens om je heen! Schaam je je niet?" Heer Bommél wierp een besmuikte blik in het rond. „Ja", gaf hij toe met trillende stem. „Nee! Ik bedoel: dit g-gaat te ver..." „Ik hoor hier niet", riep de heer Dor- knoper, gasgevend. „Dit ligt niet op het terrein van mijn ambtelijke be moeiingen en ik moet nodig naar het stadhuis." Zijn dienstauto verdween uit het straatbeeld, doch de leegte werd ge vuld door groepjes bouwvakkers, die dreigend om de ongelukkige heer sa mendromden. „Dit gaat te ver", morden de werkers. „Dit hoeven we niet te nemen!" Het zag er niet best uit, maar op dat mo ment naderde er een groot geroep. „Dit gaat te ver!" riep een metalen stem. „Dit gaat véél te ver!" Het was de robot, die terugkeerde. W DOOR JAN VISSER De temperaturen zijn gedurende de laatste dagen van de maand verre van onvriendelijk. Vanaf vandaag kan het op veel plaatsen twintig graden of meer worden. Mei heeft deze restwarmte hard 'nodig' om de lente als geheel een toppositie te laten verwerven. Met in De Bilt een gemid delde temperatuur van 10,6 graad is de meteorologische lente, zijnde het tijdvak 1 maart-31 mei, thans de warm ste van de eeuw. De normale waarde bedraagt 8,4 graad. Het record, 10,4 graad, is (nog) in handen van maar liefst vier jaar: 1945, 1990, 1992 en 1993. Een maar lang zaam naar het noorden trekkend front veroorzaakt vrijdag morgen nog veel bewolking en regen of buien. Tijdens de middaguren klaart het geleidelijk wat op al is een enkele (onweers)bui niet geheel uit te sluiten. De temperaturen komen uit op maximaal 20-21 graden en over het alge meen staat er niet meer dan een zwakke wind uit westelij ke richting. Op zaterdag bevindt ons land zich tussen een gebied met hoge barometerstanden boven het noorden van Europa en lagedruk over Frankrijk. Daardoor waait de wind uit het oosten. Veel wind staat er overigens niet. Ver der is het overdag droog met geregeld zon en de tempera turen komen uit op maximaal 21-22 graden. Vanuit het zuidoosten neemt in de loop van de middag of avond de kans op een nieuwe portie (donder)buien weer toe. Tij dens Pinksteren blijft de atmosfeer gevoelig voor een re gen of onweersbui. Toch zijn er ook perioden waarin de buien weg blijven en de zon zich geregeld laat zien. De temperaturen komen vooral op pinkstermaandag gemak kelijk boven de twintig graden uit. Gisteren zaten de zwaarste buien boven het zuiden van het land. Door zware hagelval werd enorme schade aangericht onder te velden staande gewassen in ondermeer de regio Krabbendijke. Bij ons ook enkele fikse buien (IJmuiden en Bloemendaal rapporteerden hagel rond het middaguur) maar voor zover bekend viel de schade mee. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zonnige perioden en vrij wel overal droog. In het noorden enkele winterse den oplopend naar 17 tot 23 graden. In noorden middagtemperatuur tus sen 5 en 10 graden Vandaag af en toe zon en op een enkele plaats nog wat regen. Morgen droog meer zon. Middagtempe ratuur in het zuiden oplo pend naar ongeveer 22 kleine kans op een regen of onweersbui. Aantrek kende oostenwind. Mid dagtemperatuur oplopend tot 20 graden langs de oostkusten en 24 graden langs de westkust van Jutland Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig, Zwitserland: Vooral aan de zuidflank van de Alpen bijzonder veel regen Vandaag in het op enkele buien. Misschien on weer Langs de Engelse en Schotse oostkust valt plaatselijk flink wat regen. Maxima bij bewolkt en nat weer rond 14 graden, bij zon enkele graden hoger België en Luxemburg: Vandaag enkele regen- of c 20 graden. Morgen geleidelijk w zon en middagtemperatuur rc graad of 18. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke helft e plaatselijk veel regen en onwee westen wat zon. Morgen in he' oosten nog r Perioden met zon maar ook wolkenvel den en misschien een bui. Middagtem- peratuu r ongeveer 19 graden In het zuidoosten geregeld zon en waar schijnlijk droog. Elders vooral morgen bewolking en plaatselijk flink wat regen ma tussen 18 en 23 graden. Oostenrijk: Vandaag op veel plaatsen flink wat zon. Daarna toenemende kans op actieve buien, met aan de zuidflank van de Al pen plaatselijk veel regen Middagtem peratuur vandaag op veel plaatsen bo ven de 25 graden, morgen in de regen enkele graden lager Polen: Zomers, met flink wat zon en maxima oplopend tot boven de 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig Morgen in het zuidwesten van Tsjechie toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur boven de 25 graden. Hongarije: Zonnig en warm. Morgen in het westen Middagtemperatuur rond 27 graden. Ook k s op c Maxin VRIJDAG 29 MEI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.45 Maan op 09.14 Maan onder00.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.47 19.18 06.20 18.51 Laag 02.35* 15.15 02.16 14.56 pend van een graad of 16 langs de Golf van Biskaje tot iets boven 25 graden in Andalusie en aan de costa's in het zuid- Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk overal droog. Maxima van 22 tot 26 gra- Marokko: Westkust perioden met zon, maar voor al vandaag in het noorden ook kans op e$n bui. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 18 en 24 graden. Vandaag kans op bewolking en op een bui. Morgen droog en geregeld zon Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen 23 en 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in de oostelijke helft eerst nog kans op zware buien. Daarna tijdelijk droger en wat meer zon, Mid dagtemperatuur rond 22 graden, van daag in Les Landes iets lager Mallorca en Ibiza: Vandaag eerst nog kans op een stevige regen- of onweersbui Daarna meest droog en meer zon Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Italië: Vandaag enkele actieve regen- en on weersbuien. Vooral in het noorden kan flink wat neerslag vallen Morgen vanuit het westen langzaam wat droger en zon niger weer. Middagtemperatuur rond 24 graden, vandaag in het zuidoosten ho ger Corsica en Sardinië: Vandaag grote kans op veel regen en on weer. Morgen droger en zonniger Maxi ma van 21 tot 25 graden. Malta: Wolkenvelden en kans op enkele stevige regen- of onweersbuien. In de loop van morgen weer zon. Middagtemperatuur vooral vandaag 25 graden of hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig. Morgen in het westen van Grie kenland toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig Vlak aan zee maxi ma tussen 23 en 27 graden Duitsland: Vandaag in het westen, morgen ook in het zuiden, kans op enkele regen- of on- Weerrapporten 28 mei 08 u r. 1 18 10 0.8 IO 3 20 15 0.2 Hew Orleans Tel Aviv SF*"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13