Vier arrestaties in beursfraude-zaak In bankenstrijd rollen de miljarden over tafel Economie leer deeltijdbanen in lidden- en kleinbedrijf Grootste reclame- en nieuwswand 'Verhuizing Zwanenburgers ideaal' ENSDAG 27 ME11998 [uiskamer van de toekomst fRECHTMinister Wijers van economische zaken opende yan- lag in Utrecht de huiskamer van de toekomst in Media Plaza. intraal in het woonvertrek staat de tv-computer waarmee ge- lewerkt kan worden. Verder staan er onder meer 'futuristische' eubels van ontwerper Jan des Bouvrie. In dit decor reikte de iwindsman ook de Broos van Erp-prijs uit. Een onderscheiding r de succesvolle, startende ondernemer die op het gebied de nieuwe media baanbrekende toepassingen op de markt :engt. FOTO ANP RAYMOND RUTTING lassale staking in Zuid-Korea 3UL In Zuid-Korea hebben vandaag zeker 80.000 werknemers t werk neergelegd. In de fabrieken van Hyundai, Zuid-Korea's ootste autofabrikant, staken alle 32.000 werknemers. De sta ng kan zich volgens de militante vakvereniging van Koreaanse etaalarbeiders nog uitbreiden tot 120.000 mensen. De werkon- •rbreking duurt 24 uur en richt zich tegen de massa-ontslagen aartoe de regering in Seoul heeft besloten. oto Smeets neemt Senefelder over versum Roto Smeets De Boer heeft drukkerij de Senefelder oep (Henkes Senefelder en Senefelder Misset) overgenomen, et deze overname voegt het grafisch concern in Hilversum 200 iljoen gulden toe aan zijn omzet. Inclusief Senefelder krijgt Smeets met ruim 4000 werknemers en een omzet van 1,5 iljard gulden zeventig procent van de Nederlandse markt voor offset in handen. Wanneer de overname rond komt, kon :n woordvoerster niet zeggen. „Eerst moeten de betrokken in- ties, zoals de Nederlandse Mededingingsautoriteit, er nog kijken." ampina sluit kaasfabriek Asten rEN» De kaasfabriek van Campina Melkunie in Asten (NB) 1999 dicht. De productie gaat over naar de vestiging in Iburg. Het zuivelconcern heeft dat besloten om kosten te be- Er verdwijnen veertig arbeidsplaatsen. Gedwongen ont- igen vallen er niet. Na sluiting van het bedrijf in Asten heeft de lasdivisie van Campina Melkunie nog zes productielocaties: Rijkevoort, Tilburg, Bleskensgraaf, Lutjewinktel en Ursem. drie plaatsen houdt het zuivelconcern zich met kaasrijping ;zig: Alkmaar, Tilburg en Bom. [erstelplan Textielgroep Twenthe 8 900 ngelo Textielgroep Twenthe krijgt nieuwe eigenaren, een an- directie en hulp van branchegenoot Koninklijke Ten Cate. it herstelplan moet de verliezen bij de producent van dekbed- 'ertrekken en bedrukte meubel- en gordijnstoffen een halt eroepen. Zo'n 80 procent van de aandelen komt in handen consortium van particuliere investeerders, gelieerd aan Rotterdamse vermogensbeheerder Eelkman Rooda, Van La- ick Co. Verkopende partijen zijn: ABN Amro, Aegon-dochter ibouchère, beleggingsmaatschappij Modalfa, het Orange Fund i Meubelfabriek Vroomshoop. Directeur Kiene maakte in aart al bekend dat samenwerking met of aansluiting bij andere idrijven onvermijdelijk was. •uisenberg maand eerder aan de slag ussel Wim Duisenberg gaat al per J juni aan de slag als presi- :nt van de Europese Centrale Bank. Dat bleek gisteren bij zijn ficiële benoeming tot eerste ECB-president. Tot dusver werd kening gehouden met een benoeming per 1 juli. Ook de vijf erige directieleden van de ECB zijn per 1 juni benoemd. Via n zogeheten geschreven procedure is de nominatie van de zes 3B-directeuren omgezet in een formele benoeming. Zo kun- in de EU-landen instemmen met een besluit zonder dat de re- ringsleiders bij elkaar hoeven te komen. olkswagen wil meer luxe aankopen Behalve Rolls-Royce wil Volkswagen zeker nog twee luxe itomerken kopen. Dit heeft VW-topman Ferdinand Piëch ge- gd tegenover de Britse zakenkrant Financial Times. VW zou in erleg zijn met de Italiaanse sportwagenfabrikant Lamborghini, eze onderneming is voor de helft in handen van Tommy Soe- irto, zoon van de afgetreden president van Indonesië. Piëch irklaarde dat er een kans van vijftig procent is voor de overna- van Rolls-Royce. De aandeelhouders van Vickers, eigenaar Rolls-Royce, spreken zich op 5 juni uit over wie het bedrijf phinx Gustavsberg uit het rood :ht« Sphinx Gustavsberg is uit de rode cijfers. De Maast- :htse sanitairproducent heeft het boekjaar maart 1997/maart 198 afgesloten met 5,8 miljoen gulden winst. Vorig jaar leed het drijf nog een verlies van 45,1 miljoen, onder meer als gevolg reorganisaties. De eerste helft van het boekjaar 97/98 lever oor Sphinx een winstje op van 0,2 miljoen. Bij die gelegen- :id liet de directie weten te verwachten het jaar quitte te kun- n spelen. Sphinx verwacht na 1998/99 betere cijfers te kunnen esenteren. Itijdbanen breken door in kleine- en middelgrote be- Inmiddels werkt één op drie werknemers parttime, driekwart van de aanvra- m korter te werken wordt de bazen goedgekeurd, blijkt uit onderzoek van de kgeversorganisatie MKB Ne land, waaraan ruim vierdui- d bedrijven hebben meege- kt. De resultaten zijn repre- tatief voor heel Nederland. 1991 werkte nog maar één de vijf MKB-werknemers i itime. De uitkomst is opval- omdat de vakbeweging al- beweert dat werknemers in Idelgrote en kleine bedrijven iwelijks de kans krijgen om gaan werken. „Die be- 00 uldigingen zijn dus onte recht", reageert MKB-voorzitter Hans de Boer. Het toenemende perso neelstekort kant echter een be dreiging vormen voor de deel tijdbanen. Het MKB kampt me 93.000 openstaande vacature en dat kan ertoe leiden dat ba zen hun personeel gaan plichten om een volle werkweek te draaien. „Aan de andere kam kan deeltijdwerk juist een lossing zijn om werknemers aan te trekken. Veel mensen die nu thuis zitten willen best werken, maar kunnen geen voltijdbaan nemen, Denk aan herintreden de vrouwen en ouders die naast een baan ook voor de kinderen willen zorgen." De ondernemers in het MKB verwachten dit jaar zeker 135.000 nieuwe banen te schep pen. Nieuwe aanhoudingen resultaat huiszoekingen Justitie heeft na een maandenlange stilte weer arrestaties verricht in de beursfraude-zaak. Het betreft vier aanhou dingen, onder wie het hoofd Europese beleggingen van MN Services, dat het pensioenfonds voor de Metaalnij verheid verzorgt. Verder werd een medewerker gearres teerd van Oudhof Effecten, sinds januari onderdeel van Kempen Co. belang van het onderzoek doet het openbaar ministerie verder geen mededelingen over de an dere verdachten, die mogelijk betrokken zijn geweest bij be lastingfraude, verduistering, De arrestaties zijn het resultaat van acht huiszoekingen afgelo pen maandag in Amsterdam, Maarssen en Abcoude. In het Philips schrapt 120 banen in Terneuzen Philips schrapt 120 arbeids plaatsen in de lampenfabriek in Temeuzen. De assemblage wordt overgeheveld naar de Philips-vestiging in het Poolse Pila. Philips zegt voor de betrok ken werknemers een plek bin nen of buiten het bedrijf te zoe ken. Het concern kan echter niet garanderen dat er geen ge dwongen ontslagen vallen. In Temeuzen werken 585 mensen. Volgens Philips is de verhui zing van de lampenactiviteiten nodig om te kunnen blijven van spaarlampen in het Verre Oosten. De markt voor zulke lampen heeft te kampen met sterke prijsdalingen. Daarnaast constateert Philips een ver schuiving op de markt van kwa litatief hoge naar kwalitatief mindere producten. „Daardoor is kostenreductie op alle fronten noodzakelijk en moeten sneller nieuwe, goedkopere spaarlam pen op de markt worden ge bracht", aldus Philips. De CNV Bedrijvenbond vindt de noodzaak van de reorganisa tie nog niet aangetoond. De vakbond wil dat Philips onder zoekt of niet op een andere ma nier kosten kunnen worden be spaard. De productie van gasontla dingsbuizen voor spaarlampen in Temeuzen wordt daarente gen uitgebreid. Daardoor ko men er tien arbeidsplaatsen bij. omkoping en deelname aan een criminele organisatie. Justitie is volgens een woord voerder van het Rijswijkse MN Services vooral geïnteresseerd in de handel van de onderne ming met het Londense effec tenkantoor Financial Trading Consultancy (FTC). In oktober raakte dit kantoor in opspraak nadat justitie een inval had ge daan bij zijn Nederlandse direc teur. Hij zou de spil zijn van de beursaffaire. „We moeten de FIOD een dezer dagen een overzicht geven var ties die we met FTC hebben ge daan van 1992 tot nu." Kempen Co. benadrukt dat de aanhouding van de mede werker geen enkel verband houdt met Oudhof, de grootste onafhankelijke commissionair op de Amsterdamse effecten beurs. „Het betreft uitsluitend de betrokken werknemer in persoon." De effectenbank wil verder geen commentaar ge- Kempen Co., dat overigens nog niet betrokken was bij de beursfraude, maakte eerder dit jaar bekend haar medewerkers strengere regels opgelegd te hebben voor de privéhandel in aandelen. Volgens bestuurs voorzitter J. Krant liep zijn bank met deze huisregels voorop. Eind oktober verraste justitie de financiële wereld met inval len bij verschillende banken, ef fectenhandelaren en de Amster damse beurs. De gevolgen van Operatie Clickfonds waren groot. Diverse effectenhuizen, zoals Leemhuis Van Loon en NIB Securities, verdwenen van het toneel. Het Philips Pen- schiphol» Op het Jan Dellaertplein tegenover Schiphol Plaza wordt het grootste nieuws- en reclamemedium van Nederland gebouwd. Dit 'Vision Square Schiphol' bestaat uit een trans parante wand van honderd meter lang en ge middeld vijftien meter hoog. In het midden komt een groot beeldscherm van veertig vier kante meter. CNN en NOS zullen op het scherm nieuwsuitzendingen verzorgen en de rest van de wand wordt gebruikt voor recla me. Medio juni wordt 'Vision Square Schip hol' op de luchthaven officieel in gebruik ge- Topman Transavia hekelt beperkingen en alternatieven voor Schiphol sioenfonds zag een topmanager in de cel belanden. De drie hoofdverdachten moeten nog bijna een jaar wachten op hun proces. De 'kleinere vissen', die alleen van belastingontduiking worden verdacht, zullen zich deze zo mer nog voor de rechter moe ten verantwoorden. Een ex-di- recteur van Holland Casino beet in februari de spits af. De Am sterdamse rechtbank veroor deelde hem tot een boete van 167.000 gulden plus 240 uur dienstverlening. Privatiseren oliereus Rosneft wordt fiasco De poging tot privatisering van de Russische oliemaatschappij Rosneft is uitgelopen op een mislukking. Bij het sluiten van de inschrijvingstermijn was er gisteren geen enkel bod bin nengekomen De Russische re gering begint noodgedwongen een nieuwe procedure met een lagere bodemprijs. Het resultaat was geen verras sing. Geïnteresseerden, waaron der Koninklijke/Shell Groep, hadden aangegeven de vraag prijs te hoog te vinden. De Rus sische regering bood een belang van 75 procent plus een aandeel aan voor minimaal 4,2 miljard gulden. De nieuwe eigenaar zou zich ook verplichten 800 mil joen te investeren in Rosneft. Shell wilde gisteren geen commentaar geven. Het Neder lands-Britse concern had voor de overneming van Rosneft een alliantie gevormd met de Russi sche bedrijven Gazprom en Lukoil. Er was ook interesse van British Petroleum en het Franse ElfAquitaine. De Russische premier Kirijen- ko schreef de mislukking toe aan de sterke prijsdaling van ru we olie. Bij de bekendmaking Vein de minimumprijs in maart zeiden deskundigen direct al dat die te hoog was. De olieprij zen waren toen al fors gekel derd. Europese regels genetisch voedsel President-directeur PJ. Legro van Transavia. ARCHIEFFOTO amsterdam rudolf k „De ideale oplossing voor Schip hol." Zo noemt topman P. Legro van luchtvaartmaatschappij Trans avia het idee om door geluidsover last geplaagde inwoners van Zwa nenburg te laten verhuizen. Vol gens Legro opent dat mogelijkhe den Schiphol op de huidige plek uit te breiden. ,,Als het moet kunnen we wel 800.000 vliegbewegingen 380.000. 8 Legro sprak gisteren voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Amsterdam. Daar hekel de hij op scherpe toon de beperkin gen voor Schiphol, maar ook de ideeën voor alternatieven voor de luchthaven. „Verplaatsen van om wonenden is altijd aantrekkelijker dan voor een achterban van vijftien miljoen mensen een vliegveld in zee bouwen. We zijn geen Hong Kong. Iedereen weet hoe ook moei lijk het is om in dit land zoiets als een hogesnelheidslijn aan te leg gen." >en overlast en de Transavia- president simpel. ,Als het gaat om tienduizenden banen of ernstige milieuschade voor een kleine groep mensen, weet ik het wel. En met mij de vakbonden. Maar ken nelijk valt er in de politiek weinig eer te behalen aan mensen die al een baan hebben. Wij hebben een een minister van milieu die als het daarop aankomt zegt 'jammer dan'." Voor het nieuwe kabinet heeft Legro één wens: „Durf een besluit te nemen, positief of nega tief, maar sla spijkers met kop pen." De directie van Schiphol moet zich volgens Legro ook har der opstellen. „De tijd van pussy- footingis voorbij. Er zijn op kosten van de luchthaven bossen aange legd en vijvertjes gegraven. Inmid dels staan in Hoofddorp en Zwa nenburg huizen hooguit drie we ken leeg en de vierde week zit er een sticker 'Schiphol moet weg' op het raam. Dan zeg ik tegen de luchthaven hou er maar mee op, kom gewoon to the point. Ook de manier waarop met klachten wordt omgesprongen is Legro een doorn in het oog. „We hebben de afgelopen jaren geluid gemeten op plekken waar geen mens woont. Iedereen weet dat grassprieten geen oren hebben. Er is een echtpaar dat doodleuk toe geeft in één jaar tweeduizend keer te hebben gebeld. Die zitten met het telefoonboek op schoot. Als je de klachten dan natrekt is er op zo'n moment niet eens een vlieg tuig overgekomen Wat Legro betreft moet het klachtensysteem het veld ruimen voor een verfijnd meetnet. „Zet desnoods op iedere schoorsteen rond Schiphol een microfoon. En geef vliegers een premie als ze geen overlast veroorzaken. In Manches ter gebeurt dat al en het werkt." correspondent Tientallen Europesi en een veelvoud aan ambtena ren hebben zich er de afgelopen weken over gebogen: het hoekje 'ingrediënten' op het etiket van een pot chocopasta. De strijd om de informatie op deze ruw weg twee vierkante centimeter werd pas gisteren beslecht. Het resultaat: u weet straks niet Voor etiketten bestaan al lan ger Europese regels, maar die hielden nog geen rekening met genetisch gemanipuleerde grondstoffen. En dat terwijl steeds meer bewerkte etenswa ren - pasta, babyvoeding, koek jes, pizza's - gemanipuleerde soja of maïs bevatten. De con sument slikt en dus schikt de EU haar regels nadr de gewijzig de omstandigheden. Vanaf 1 september moeten de verkopers van de naar schatting zestig procent etenswaren die genetisch gemanipuleerde soja of maïs bevatten, dit op het eti ket vermelden. .■wUilNMN MM.'Wi) müu 1w WWifm OW amsterdam In de overnamestrijd tussen ABN Amro en Fortis om de Ge nerale Bank in België kijken de financiële concerns niet op een miljardje meer of minder. De aandeelhouders van Generale varen er wel bij. De aandelen worden zo ongeveer per dag honderden guldens meer waard. Bestuursvoorzitter Kalff van ABN Amro legde gisteren breedvoerig uit hoe superieur zijn bod wel niet was. „Wij ge ven 15,3 procent meer per aan deel dan Fortis. Bovendien ge ven wij ruim 400 gulden in contanten, terwijl Fortis alleen maar in eigen aandelen betaalt. Bij een keuze voor Fortis moe ten er twee banken in elkaar geschoven worden. Dan is het management de komende vijf jaar alleen maar aan het sane ren. Als ze met ons samengaan kunnen we meteen gaan ex panderen." Blijkbaar waren die argu menten nog niet overtuigend genoeg, want de bank maakte tevens bekend haar Europese hoofdkwartier naar Brussel te verplaatsen en België het hart van de Europese expansie te maken. Die leidende Europe se rol is de worst voor het management van de Generale Bank. „We zijn een maand of acht geleden met de besprekingen begonnen", aldus Kalff. „Gis teravond zat ik toevallig aan een diner bij de Generale Bank en toen heb ik topman Chaffart van ons bod op de hoogte gebracht. Hij wa$ er zeer verguld mee", verzekerde Kalff. Minder verguld was de be stuursvoorzitter van Fortis Bartelds. „Hij was inderdaad niet blij met mijn telefoontje waarin ik zei dat we met een hoger bod kwamen", aldus Kalff. „Maar ja, ik heb de ver antwoordelijkheid voor mijn eigen verlies en winstrekening en ik kon deze mogelijkheid niet laten lopen." Hoewel ABN Amro naar ei gen zeggen de instemming heeft van de directie van de Generale Bank heeft het er toch alle schijn van dat het bod een soort desperate poging is als nog een voet tussen de deur te krijgen. De bank heeft begin mei geprobeerd de raad van commissarissen van de Gene rale Bank te laten vergaderen over het bod dat ABN Amro aan het voorbereiden was. Daar gingen de commissaris sen niet op in. Ook met groot aandeelhouder de Generale Maatschappij had Kalff con tact, maar de aandelen gingen gewoon naar Fortis. Uiteindelijk bleef dus niets anders over dan een superieur bod uit te brengen op de 67 procent aandelen die nog vrij in omloop zijn. Verhalen over hogere, gezamenlijke opbreng sten en meer opbrengsten door de verkoop van eikaars produc ten, geschat op miljarden gul- dhMhT MWk m ik 1OK 6wopwu, 4 ItyWT.. 3b ö- T dens, moeten de hoogte van heeft Fortis de steun van het het bod rechtvaardigen. Ook de Belgische establishment. De verzekering dat de winstge- Generale Maatschappij en een vendheid van ABN Amro er al- paar kleinere aandeelhouders leen maar groter op wordt hebben hun 33 procent aande- de beleggers overtui- len aan Fortis verkocht, de juistheid. Voorlopig De komende dagen wordt TEKENING TOM IANSSEN duidelijk of Fortis haar bod ver hoogt. Kalff ging niet in op spe culaties over hogere biedingen, „maar de 24,5 miljard gulden is niet de financiële limiet die ABN Amro kan lenen".

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9