Multihouse terug in de rode cijfers Economie Beurs Damrak weer onder 1200 WOENSDAG 27 ME11998 3ENS CVA Wereldhave naar beurs Brussel den haag Vastgoedfonds Wereldhave brengt zijn Belgische be leggingsmaatschappij CVA Wereldhave Belgium op 8 juni naar de beurs van Brussel. Beleggers kunnen kan minimaal dertig procent van de aandelen in handen krijgen. CVA Wereldhave is ongeveer twintig jaar actief in België. Het vastgoedfonds, dat veel weg heeft van de fiscale beleggingsinstelling in Nederland, heeft een vaslgoedportefeuille opgebouwd met een waarde van bijna een half miljard gulden. Lagere winst British Airways londen British Airways heeft in het eind maart afgelopen boek jaar een winstdaling moeten incasseren van bijna 10 procent. Dat was het gevolg van een staking bij de Britse luchtvaartmaat schappij en de waardestijging van het pond. De winstdaling vormt een sterk contrast met de recordwinsten die de meeste andere Europese luchtvaartmaatschappijen boeken. Tot voor kort behaalde British Airways nog de beste resultaten. De winst voor belasting daalde met 9,4 procent van 640 miljoen pond tot 580 miljoen pond (bijna 1.9 miljard). De omzet groeide met 3,3 procent tot 8,64 miljard pond 28 miljard).. Oorzaak: MiIjoene?iclaim van nutsbedrijven Automatiseerder Multihouse heeft door de schadeclaim, die zeven nutsbedrijven indienden, 1997 afgesloten met een verlies van ƒ1,1 miljoen. Over 1996 meldde het beursgenoteerde bedrijf voor het eerst in vijf jaar weer winst, zei het zeer beschei den 0,3 miljoen. gouda «anp De nutsbedrijven dienden vorig jaar april een claim in van 173 miljoen, omdat de automati seerder in gebreke bleef met de levering van het automatise ringsproject Numis 2000. Om zich tegen de miljoeneneis te wapenen, vroeg Multihouse surseance van betaling aan. De zaak is geschikt doordat Sande- rink Beheer het kwakkelende bedrijf overnam. Voorwaarde was wel dat de nieuwe eigenaar 5,9 miljoen zou uitkeren aan de energiebedrijven. De surseance van betaling en de reorganisatie bij Multihouse drukten het resultaat nog eens met 1,6 miljoen. In het tweede halfjaar heeft de herstructure ring, ingezet nadat Sanderink Beheer het bedrijf op 1 juli over nam, volgens Multihouse geleid tot een voorzichtig positieve lijn. De Goudenaren verwach ten deze in 1998 door te trek ken. Vorig jaar daalde de omzet met ruim 16 procent tot ƒ59,2 miljoen. Volgens Multihouse is deze teruggang volledig toe te schrijven aan ,,de verkoop van onderhouds- en servicecontrac ten aan derden". De perikelen lieten het personeelsbestand ook niet onberoerd. Dat is in een jaar tijd gehalveerd tot 155 ECONOMISCH KORT TELECOM ITALIA vist naast een belang van 20 procent in het Franse Bouygues Telecom, onderdeel van de Franse bouw gigant Bouygues. Dat belang is in handen van het Britse Cable Wireless en zou aan het Itali aanse telecomconcern worden verkocht. De andeelhouders van Bouygues Telecom maak ten echter van hun recht ge bruik het belang zelf te kopen. Telecom Italia zegt dat de sa menwerking met Cable Wire less daardoor geen gevaar loopt. UNIGARANT, de verzekeraar van de ANWB, en reis- en recre atiedochter UVM Verzekerings maatschappij hebben vorig jaar de winst voor belastingen opge voerd van 17 miljoen tot 22 miljoen. De omzet steeg van ƒ215 miljoen tot 236 miljoen. Auto-, tweewieler- en water sportverzekeringen hadden een groot aandeel in de groei. HEINEKEN heeft zijn belang in de Poolse bierproducent Zywiec verhoogd van 50 naar 75 pro cent via een al eerder aange kondigd bod. De Nederlandse brouwer betaalt voor het aande lenpakket ongeveer 150 mil joen. neemt koekjesfabrikant Delacre over van het Amerikaanse le vensmiddelenconcern Camp bell Soup voor 125 miljoen dol lar 250 miljoen). De partijen hadden eind april al laten weten in onderhandeling te zijn. Dela cre heeft in Nederland een fa briek in Ede met 350 werkne mers en is verder actief in Bel gië, Frankrijk en Duitsland. De jaaromzet bedraagt ƒ365 mil joen. De Duitse autofabrikant OPEL, onderdeel van het Amerikaanse General Motors, gaat met het Japanse Suzuki een kleine auto ontwikkelen. De productie moet in 2000 beginnen in een nieuwe Opel-fabriek in Polen en een vestiging van Suzuki in Honga rije. De twee bedrijven brengen de wagen onder de eigen merk naam op de markt. Automatiseerder UNIT4 neemt Acoso Information Systems uit Enschede over. Deze 45 mensen grote onderneming ontwikkelt en levert softwarepakketten voor de accountancy-branche en de gezondheidszorg. Het be drijf verwacht in 1998 een om zet van 9 miljoen en een posi tief resultaat. De naam van Aco so wordt veranderd in Unit4 Ac countancy en Unit4 Gezond heidszorg. VAN DE BEURSVLOER De Amsterdamse effectenbeurs moest vanochtend fors terrein prijsgeven. Na tien minuten handelen dook de belangrijkste graadmeter AEX ruim onder de eerder deze week doorbroken 1200-puntengrens. Een verlies van 22,40 punten leverde een totaal van 1194,50 op. Handelaren wijten de daling vooral aan de onrust in Azië. Nadat gisteren de Amerikaanse Dow Jones al ruim 1,5 procent had moeten inleveren volgden vandaag de beurzen van onder meer Hongkong en Tokio met forse dalingen. Hongkong moest half tien Nederlandse tijd zelfs 5 procent inleveren. Verder speelt volgens hande laren ook de koersontwikkeling eerder deze week een rol. „We zijn in een paar dagen als een speer omhoog gegaan en dat gaat er nu even snel weer af. Een zuivere markttechnische ontwikkeling. Er is geen reden voor paniek." Gisteren draaide alles op de beurs om ABN Amro en Fortis. „De rest zwabberde maar een beetje heen en weer." Aldus een beurshandelaar op liet Damrak. Uiteindelijk sloot de belangrijk ste beursbarometer AEX met een verlies van 2,92 punten op 1216,90. Beleggers leken gisteren het bod van ABN Amro op de Gene rale Bank te hoog te vinden, wat. het aandeel bij forse omzetten een verlies van 0,70 op 51,30 opleverde. Concurrent Fortis deed het beter met een plus van 2,40 op 126,90. „De meeste beleggers verwachten dat Fortis, het gevecht om de Generale toch gaat winnen", meende een De twijfel over de afloop van het gevecht om de Generale werd duidelijk door de koers van het aandeel Fortis. Van de aanvankelijke winst van zes gul den bleef uiteindelijk minder dan de helft over, omdat, aldus een beurslid, „een nieuw bod de hele dag op zich liet wach ten". Grote verliezer gisteren was Vendex International, dat maandag nog ƒ6,50 won nadat bekend werd dat de Vendex Food Group gaat fuseren met branchegenoot De Boer Unigro. Dinsdag moest het aandeel 3 inleveren op ƒ138. „Winstnemingen, vermoed ik", aldus een handelaar. De effectenbeurs in New York is gisteren fors lager gesloten. De Dow Jones-index daalde met 150,71 punten (1,65 procent) tot 8963,73. Daarmee kwam het koersgemiddelde voor het eerst in bijna drie weken onder de 9000 punten. Op de valutamarkt in New York stond de dollarkoers aan het eind van de handel op 1.9965 na een slotkoers van 1,9975 in Amsterdam. amsterdam «anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8