Angst voor aanslag tijdens WK )k ar esü Buitenland Rug naar de keizer Uitslag Deens referendum over uitbreiding EU onzeker Nieuwe en scherpere beelden uit heelal Pakpahan pleit voor zelfstandig Oost-Timor 'Papieren vrijlating' Dutroux teruggedraaid Studentenprotest Belgrado IENSDAG 27 MEI 1998 r lassagraf Srebrenica gevonden iajevo Een team onderzoekers van het Joegoslavië-tribunaal Den Haag heeft een massagraf met ongeveer negentig licha- :n gevonden. Het gaat vermoedelijk om de stoffelijke over- ïotten van moslims uit Srebrenica. VN-woordvoerder Alexan- ;n de Ir Ivanko heeft dit gisteren bekendgemaakt. Volgens Ivanko at het om een zogeheten 'secundair graf. „De slachtoffers wa- reertl 1 oorspronkelijk in een ander massagraf begraven en naar de- let fot plek verhuisd, één van ruim tien secundaire massagraven. De ie dag ders hebben dit waarschijnlijk gedaan om bewijzen van hun landsisdaden te verdonkeremanen." Het graf, genaamd Cancari, ten zuid-westen van Zvornik, bij de gréns met Servië. hei linton zet bezoek aan China door iShington De Amerikaanse president Bill Clinton zet ondanks tiek uit het Congres zijn bezoek aan China door, zo heeft hij [eren laten weten. Clinton begint zijn bezoek op 25 juni. Hij is eerste Amerikaanse president die het land bezoekt sinds het pres )edbad op het Tiananmen Plein in Beijing, waar op 4 juni v^'89 honderden studenten door het leger werden gedood. Na Beq bloedbad stelde Washington sancties in en bekoelden de re- grote jes maar volgens Clinton is er inmiddels weer sprake van een kree utnerschap' met China. Ie sta schel uim 150 doden door hittegolf India en uil iV Delhi Een hittegolf die het noorden van India sinds midden n tusss' 'n z'Jn S^P houdt, heeft al aan 160 mensen het leven ,p st. In de hoofdstad New Delhi liep het kwik gisteren op tot ,2 graden, de hoogste temperatuur sinds 1944. Veel mensen zonder water en elektriciteit. In Rajasthan, in het noorden, j erleden 64 personen door de hitte. Weerkundigen verwachten d t de hittegolf de komende dagen aanhoudt en pas vermindert de komst van het regenseizoen. De moessonregens begin- doorgaans in juni in het zuiden van India, Daarna bewegen zich in de richting van het noorden. en v elling razilië: doden na slikken potentiepil hun itj de Janeiro In Brazilië zijn twee mannen overleden die de po- chesl tballei i uchti ise bt e bed c wee i, 'liege ic'i sp onl hetiT :iepil Viagra slikten. Net als bij de zes doden vorige week in Verenigde Staten zeggen ook de autoriteiten in Brazilië dat t niet helemaal zeker is of het overlijden van de mannen ver- djnd houdt met het slikken van de pil. Zeker één van de overle- i Brazilianen had hartproblemen. Viagra was in de Verenigde [en vanaf het eerste moment een succes en begint nu ook in Razilië te scoren. Het nieuws over de zes overleden Amerikaan- mannen zorgde het afgelopen weekeinde voor veel commo- Het Amerikaanse Bureau voor Voedsel en Geneesmiddelen •A) stelde direct een onderzoek in. Ook in Egypte woedt een ussie over Viagra. De autoriteiten daar willen met hoge straf- optreden tegen de illegale verkoop van de potentiepil. op e vlui Ha^i a< witser betrokken bij TWA-ramp' vo< 'i eer te van h ook idige dor. londi :eit nie which* De Zwitserse politie onderzoekt de mogelijkheid dat icrzekeringsfraude door een inwoner van Zwitserland de reden voor de explosie van TWA vlucht 800. Dat heeft de Zwitserse •visie gisteren gemeld. Bij de ramp in de zomer van 1996 amen 230 mensen om het leven. De tv-zender sprak met de neefse advocaat Gerald Page, die zegt dat Zwitser, die zelf aan ord van het vliegtuig was, in de weken voor de ramp levens- E rzekeringen ter waarde van een miljoen Zwitserse franken eft afgesloten. Het geld is uitbetaald aan de familie van de tan. De Amerikaanse FBI was al tot de conlusie gekomen dat in bagagge van de Zwitser geen explosieven zaten en voerde m daarom af van de lijst van mogelijke verdachten. 'akistan bereidt kernproeven voor' ishington Pakistan legt de laatste hand aan de voorbereidin- e Amt aza uit de „Di er hel g voor het uitvoeren van ondergrondse kernproeven. Dat zeg- n Amerikaanse veiligheidsfunctionarissen. Pakistan heeft er de vijf ondergrondse kernproeven die India eerder deze tand uitvoerde geen geheim van gemaakt zelf ook testen te erwegen. De Pakistaanse regering heeft de VS in een reactie de berichten laten weten dat het nog geen besluit heeft geno- in. Volgens een Amerikaanse functionaris is Pakistan klaar om S'ielk gewenst moment de proeven uit te voeren. De voorberei- igen zouden de afgelopen dagen zijn versneld. -vorde ische :rse wapens ruilen voor immuniteit danks ^Jedei a de boui d. tInden Para-militairen in Noord-Ierland die hun wapens inle- mogen er op toezien dat de wapens direct worden vernie- I. Dit betekent dat de wapens niet kunnen worden onder- :ht om te kijken of ze zijn gebruikt bij terroristische aansla- Dat meldde de Britse zender BBC gisteren. Het niet uitvoe- i van forensische tests op ingeleverde wapens is één van de spraken die zijn gemaakt binnen de speciale ontwapenings missie voor Noord-Ierland. Het is nog steeds niet duidelijk het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA en andere terro- tische groeperingen de wapens zullen inleveren voor mei* 00, zoals is afgesproken in het vredesakkoord. iraël bestookt Hezbollah-doelen v/feus* Israëlische gevechtshelikopters hebben vandaag stellin- z n van de sjiitische guerrillabeweging Hezbollah in Zuid-Liba- io, in bestookt. Dit is de vierde Israëlische luchtaanval op Hezbol- _ki i-doelen deze week. Doelwit van de actie van vandaag waren schoo 'Hingen in het dorp Barachit aan de rand van de door Israël in- |a stelde veiligheidszone. De aanvallen hebben te maken met [r errüla-acties in de zogenaamde veiligheidszone waarbij twee in( len van de met Israël samenwerkende SLA-militie werden ge- js, od en vijf andere SLA-soldaten gewond raakten. Bij de Israëli- le vergeldingsaanvallen raakte volgens Libanese woordvoer- rs zeker één Libanese vrouw gewond. in ode gen, schi Nu kef1' sen aan i deel i dat b( bedof ndat voelt, luid", en ab :en bi ei pthi n. N; lor hi ide er der me te oen ik ette iniet rdroi Imert eist afbraak illegale kolonie uzalem Burgemeester Olmert van Jeruzalem heeft joodse ül- -nationalisten gisteren gelast vandaag de provisorische bouw- Is bij de oude stadsmuur in Palestijns Oost-Jeruzalem af te eken. Zelfs Olmert, een 'havik' binnen rechts in Israël, noemde actie door militanten van de uiterst rechtse beweging Ateret ihanim een 'provocatie'. Hun illegale bouwactiviteit had giste- n gevechten met Palestijnen uitgelokt. De Israëlische politie oest ingrijpen om de partijen te scheiden. aus overweegt reis naar Irak icaanstad De voorbereidingen voor een bezoek van paus Jo- 'en nil d. villenfn en er- :d is." nnes Paulus II aan Irak zijn begonnen. Het hoofd van de loms-Katholieke Kerk hoopt in 2000 de belangrijkste bijbelse latsen in het Midden-Oosten te bezoeken. In Irak zou de paus stad Ur der Chaldeeën bezoeken, de geboorteplaats van iraham. Hij wil daar ook de leiders van de moslim- en joodse meenschap ontmoeten. Hoewel de paus al enkele jaren gele- i door de regering van Irak is uitgenodigd, is er nog geen defi- ief besluit over een bezoek aan dit land genomen. Kardinaal 'chegaray reist binnenkort naai" Irak om de mogelijkheden een bezoek te onderzoeken. Éen van de vragen is of de paus i ontmoeting met Saddam Hussein zal hebben. ewinsky geeft vingerafdrukken iingtonMonica Lewinsky zal vandaag haar vingerafdruk- n overdragen aan de speciale aanklager Kenneth Starr. Starr )et onderzoek naar vermeende seks- en financiële schandalen id president Clinton. Ook zullen opnames van de stem van ivvinsky worden gemaakt en zal een proeve van haar hand- worden overgedragen, zo melden Amerikaanse, media, iwinsky zou een seksuele relatie met de president hebben ge- Clinton en Lewinsky ontkennen allebei. Starr had via een [echtelijk bevel uit januari van dit jaar afgedwongen dat Le- nsky de vingerafdrukken, stemopnames en handschriften 1 oet overdragen. Volgens deskundigen kan dit de basis vormen or Starr om Lewinsky voor een Grand Jury te dagen. zi li Politie-invallen in vijf Europese landen In Frankrijk wordt gevreesd dat er tijdens het wereld kampioenschap voetbal aanslagen worden gepleegd door terroristische groeperingen. De Franse minister van binnenlandse zaken, Jean-Pierre Chevenement, heeft gisteren verklaard dat met ingang van donderdag extra veiligheidsmaatregelen van kracht zullen zijn. Hij riep al le Fransen op het alarmnummer te draaien als zij een verdacht voorwerp signaleren. voor het voetlicht te brengen. Gisteren werd uit voorzorg te gen mogelijke ongeregeldheden of aanslagen tijdens het WK een grote Europese politie-actie ge houden. Politieteams in Frank rijk, België, Italië, Duitsland en Zwitserland hebben huiszoe king gedaan bij personen met Tijdens het WK komen hon derdduizenden voetbalfans naar Frankrijk. De Franse mi nister van justitie, Elisabeth Guigou, zei al eerder bang te zijn dat terroristen het WK zul len aangrijpen om hun zaak een islamitische achtergrond die verdacht worden van extre misme. In totaal 88 personen, meest Algerijnen maar ook Fransen, Marokkanen en Tune- siërs, zijn opgepakt en onder vraagd. Minister Chevenement zei gisteravond voor de Franse televisie dat de onderzoekers voldoende informatie hadden verzameld om vermoedens van een terroristische aanslag tij dens het WK te rechtvaardigen. „Deze operatie was noodzake lijk", zei Chevenement. „Ik denk niet dat we kunnen spre ken van een preventieve opera tie." Het oogmerk van de Europe se politie-operatie was de ont manteling van 'een netwerk van dissidente extremisten' van de Gewapende Islamitische Groep (GIA). De Franse politie zei dat aan de operatie verscheidene maanden van onderzoek waren voorafgegaan, die ertoe hadden geleid dat tegen de betrokkenen verdenkingen waren gerezen dat zij 'terroristische activiteiten in de aanloop naar het WK' voorbereidden. Verspreid over Frankrijk werden zeker tien plaatsen doorzocht, alleen al in de regio Parijs werden dertig aanhoudingen verricht. Het to taal aantal arrestaties in Frank rijk kwam op 53. Ook werden documenten en grote sommen geld in beslag genomen. londen Zo'n tweehonderd Britse ex-krijgs gevangenen en burgers die in Japanse kam pen zaten, hebben gisteren de Japanse keizer Akihito uit protest de rug toegekeerd. Ze de den dat toen Akihito en de Britse koningin Elizabeth op weg waren naar Buckingham Palace aan het begin van het vierdaagse be zoek van het Japanse staatshoofd. De bejaar de actievoerders floten het liedje Colonel Bo gey, bekend uit de film Bridge on the river Kwai die het leven in een Japans werkkamp tijdens de Tweede Wereldoorlog toont. In het liedje wordt gesuggereerd dat de toenmalige Japanse keizer Hirohito een lafaard is ('he has no balls'). Ze hielden borden op met protest leuzen tegen het bezoek van het Japanse staatshoofd. De veteranen willen dat Japan hen een schadevergoeding betaald en dat het excuses aanbiedt voor het aangedane leed. Akihito betuigde later op de avond wel zijn 'diepe spijt en pijn' aan hen die hebben gele den tijdens de oorlog, maar bood nadrukkelijk geen excuses aan. Dat is hem, door de Japan se regering, niet toegestaan. FOTO AP» ADRIAN DENNIS Straffen tof zes jaar geëist voor couppoging paramaribo anp De auditeur-militair in Para maribo heeft gevangenis straffen, variërend van één tot zes jaar, geëist tegen de verdachten van de couppo ging van vorig jaar oktober. Aanklager mr. Mohameda- min betoogde dat de ver dachten, militairen en bur gers, echt van plan waren om de macht over te nemen. In de ransel van één van de hoofdverdachten werd het plan voor de staatsgreep op papier aangetroffen. Volgens de aanklager gaat het om goed getrainde mili tairen die de president, de adviseur van staal en andere personen wilden liquideren. Tijdens en na de verijdeling van de douppoging op 25 ok tober arresteerden burger- en militaire politie ongeveer 25 personen. In de loop van de tijd werden tien van hen op last van de rechter-commis- saris in vrijheid gesteld. Zo'n vier miljoen Denen gaan morgen naar de stembus om hun mening te egeven over het Ver drag van Amsterdam, dat uitbreiding van de Eu ropese Unie mogelijk maakt. Van de uitslag van dit referendum hangt af of de Europese Unie vrij dag met een groot probleem zit. Het verdrag kan namelijk pas van kracht worden als alle EU-leden het hebben goedgekeurd. Bij een 'nee' van de De nen is vertraging van de EU-uitbreiding waar schijnlijk. De vele opiniepeilingen zeggen dat de voor standers een lichte voorsprong hebben. Maar er zijn veel twijfelaars. Bovendien hebben de Denen de reputatie zich in het stemhokje niet zo te ge dragen als de opiniecijfers aangeven. In 1992 stonden de peilingen ook op groen toen de De nen zich moesten uitspreken over het Verdrag van Maastricht, maar volkomen onverwacht kreeg het 'nej' de overhand, ook al ging het toen maar om een verschil van 46.000 stemmen. Na maanden van politieke chaos kwamen de EU-leden toen in Edinburgh overeen dat Dene marken een speciale status kreeg met uitzonde ringen voor ondermeer de munteenheid. Een tweede referendum, krap een jaar later, gaf de Deense regering wel de mogelijkheid het verdrag te ratificeren. Hoewel de voorstanders nu proberen enige troost te putten uit de gedachte dat het Verdrag van Maastricht veel gevoeliger lag bij de Denen, gaat het ook nu bij veel kiezers meer om het hart dan om het verstand. De Denen houden niet van het woord 'unie' en zijn bang voor een té vere nigd Europa, aldus Ole Tonsgaard van de Univer siteit van Aarhus in het weekblad Der Spiegel. Mocht de uitslag negatief zijn voor de EU, dan zijn er maar weinig mensen die denken dat er nog een keer een reddingsoperatie komt voor Ko penhagen. De voormalige minister van Buiten landse Zaken, Uffe Ellemann-Jensen, die wegens zijn EU-enthousiasme 'Mister Europa' wordt ge noemd, denkt dat Denemarken uit de EU moet als de kiezers morgen nee zeggen. In een interview met de krant Politiken zei pre mier Poul Nyrup Rasmussen een week geleden dat 'de anderen' wel zullen willen weten wat de Denen doen als het verdrag wordt afgekeurd. „Maai" ik heb op dit moment geen antwoord pa raat", bekende hij. Hij vermoedt dat de andere EU-landen wel een juridische weg zullen vinden waarlangs het verdrag ook zonder ratificatie door Denemarken van kracht kan worden. Maar de EU-tegenstanders achten dat uitgesloten. De bonte gelegenheidscoalitie uit veel partijen - ook een deel van de aanhang van de regerende soci aal-democraten - gaat ervan uit dat een 'nee' uit Denemarken het hele verdrag onderuit haalt. Fokker Space ontwikkelt instrumenten voor superlens AMSTERDAM ANP De aarde kan de maan en de rest van het sterrenstelsel nu nog beter in de gaten houden. Vanochtend arriveren de eerste beelden die zijn gemaakt met 's werelds grootste telescoop. Het gaat om beelden van de Very Large Telescope, de VLT, die staat in een onherbergzaam oord in het noorden van Chili, 2635 meter boven de zeespiegel. Dit is de eerste van vier telesco pen met een diameter van 8,2 meter. Over drie jaar moet daar, op de berg Paranal niet ver van de havenstad Antofagasta, het grootste optische observatorium ter wereld zijn verrezen. De telescoop is een project van acht Eu ropese landen die zich hebben verenigd in het European Southern Observatory (ESO). Op die barre plek in Zuid-Amerika zijn de condities voor sterrenkijken het best: zel den een wolk, nooit regen en geen potten kijkers. Met behulp van snelle computers kan de telescoop worden gecorrigeerd voor atmosferische turbulentie. Gekoppeld met de drie andere telesco pen zal dit de komende'eeuw de krachtig ste en grootste telescoop ter wereld zijn. Het totale spiegeloppervlak bedraagt dan ruim 200 vierkante meter. Als het licht van de vier spiegels wordt gecombineerd, le vert de Very Large Telescope beelden die honderd keer zo scherp zijn als die van de Hubble Space Telescoop. Dat is te vergelij ken met een superbril die een mens in staat stelt in Amsterdam een krant in Arn hem, honderd kilometer verderop, te le- t zen. Met de Europese reuzentelescoop zal onderzoek worden verricht naar de aanwe zigheid van planeten rond andere sterren, naar de vorming van sterrenstelsels in het prille heelal en naar de onlangs ontdekte massieve zwarte gaten in de kernen van melkwegstelsels. Tevens is het de bedoe ling met de VLT informatie te verkrijgen over de mysterieuze donkere materie het heelal. Door de geweldige hoeveelheid licht en de scherpte is het tevens mogelijk objecten die weinig licht uitstralen, zoals kometen, asteroïden en andere kleine he mellichamen, gedetailleerd te bestuderen. Nederland, één van de kleine landen van de acht ESO-staten, heeft een aanzienlijke bijdrage geleverd aan het project. Fokker Space ontwikkelt voor acht miljoen gulden instrumenten, de zogeheten vertragingslij- nen. Dat zijn reflectoren die er voor zorgen dat de verschillende signalen op hetzelfde moment bij de telescopen binnenkomen. Nederlandse astronomen van de onder zoekschool Nova zullen van de VLT ge bruik gaan maken. In de onderzoekschool werken wetenschappers van de universi teiten van Utrecht, Groningen, Leiden en Amsterdam (UvA) samen. Volgens het Franse ministerie van binnenlandse zaken was de operatie specifiek gericht tegen aanhangers van de afvallige GIA-Ieider Hassan Hattab, die de gewapende strijd van de GLA zou willen overbrengen naar Europa. Franse arrestatieteams pakten twee mannen op die worden beschouwd als naaste medewerkers van Hattab in Eu ropa. Ook de Duitse politie ar resteerde twee 'luitenants' van Hattab. De Franse politie vond enkele weken geleden een bom die leek op de bommen waar mee islamitische extremisten in de zomer van 1995 een reeks bloedige aanslagen pleegden. Franse piloten dreigen te staken PARUS AFP-ANP De voornaamste bond van pilo ten van de Franse luchtvaart maatschappij Air France, de SNPL, dreigt vanaf 1 juni het werk voor vijftien dagen neer te leggen. Deze actie valt tijdens het Wereldkampioenschap voetbal dat van 10 juni tot 12 juli plaatsvindt. SNPL-voorzitter Jean-Charles Corbet maakte de waarschuwing bekend na een ontmoeting met minister Jean- Claude Gayssot. Drie kleinere bonden die maandag hadden opgeroepen tot een staking van een aantal dagen begin juni, lieten de mi nister weten dat zij ook vast houden aan hun voornemen. De piloten zijn boos over de plannen van Air France om 500 miljoen francs te bezuinigen op hun salarissen. LISSABON AFP Van Mierlo verwacht meer vrijlatingen met de nieuwe regering te hou den. Hij zal dan pleiten voor een onmiddellijke bijeenkomst van de Raadgevende Volksas semblee, het uitgebreide parle ment, en voor algemene verkie zingen volgend jaar. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken verwacht dat Indonesië op korte termijn meer politieke gevangenen zal vrijlaten. Hij gaat ervan uit dat daar ook mensen bij zijn die ge vangen zitten omdat zij gestre den hebben voor de autonomie van Oost-Timor. De vrijlating van gedetineerden die betrok ken zijn geweest bij de ver meende communistische coup poging van 1965 ligt een stuk gevoeliger, zei Van Mierlo giste ren in een overleg met de Twee de Kamer. Hij wilde niet zeggen waarop hij zijn informatie ba seerde, maar beperkte zich tot de opmerking dat die 'uit kana len van het ministerie van bui tenlandse zaken' afkomstig is. De Indonesische vakbondslei der Muchtar Pakpahan, die maandag uit de gevangenis is vrijgelaten, meent dat Oost-Ti mor recht heeft op zelfstandig heid. De vroegere Portugese ko lonie is in 1976 door Indonesië geannexeerd. Pakpahan hoopt dat presi dent Habibie een referendum in het gebied zal houden, zo ver klaarde hij gisteren tegenover de Portugese radiozender RDP- Antena 1. Dit is één van de her vormingen die hij van de nieu we regering verwacht. Ook moet de Oost-Timorese verzetsleider Xanana Gusmao vrijkomen, net als alle andere politieke gevangenen. Pak pahan maakte tijdens zijn ver blijf in de Cipinang-gevangenis kennis met Gusmao. „Ik ken hem goed, hij is een sterk en consistent mens." Pakpahan is van plan regelmatig contact Advocaat klaagt over behandeling brussel paul koopman correspondent De in België fel omstreden 'pa pieren vrijlating' van zedenmis- dadiger Mare Dutroux is nog geen twee weken na dato weer teruggedraaid. In hoger beroep werd gisteren bepaald dat Dutroux gewoon in voorlopige hechtenis moet blijven wegens de ontvoering en meervoudige moord op kinderen en op zijn handlanger Weinstein. Veel ge volgen heeft het juridische steekspel niet. Dutroux moest sowieso wegens eerdere straf bare feilen lot 2002 achter de tralies blijven. De formele opheffing van Dutroux's voorarrest leidde be gin deze maand lot commotie in het Belgische parlement. Volksvertegenwoordigers be schuldigden het gerecht van Neufchateau van 'wereld vreemdheid' en het zaaien van onrust. Pas later bleek dat de raadkamer van Neufchateau andere motieven had om de papieren vrijlating van Dutroux te gelasten. Door een eind te maken aan zijn voorlopige hechtenis zou Dutroux geen in zage meer hebben in zijn dos sier en niet meer regelmatig voor de rechtbank hoeven te verschijnen. Zo zou Dutroux minder kans hebben te ont snappen. In het hoger beroep, aange spannen door het openbaar mi nisterie van-Luik, werd de raad kamer gisteren echter terugge floten. „Het is niet de taak van het gerecht om veiligheidspro blemen te regelen", oordeelde de rechtbank van Luik. Volgens de advocaat van Dutroux is het risico op ontsnapping inmid dels echter tot nul gereduceerd. Dutroux zou zo verzwakt zijn dat hij de gevangenis niet meer uit wil. Uit protest tegen de strakke handboeien en strenge bewaking weigerde Dutroux gisteren voor de rechter in Luik te verschijnen. wr Belgrado De politie heeft in de Servische hoofdstad Belgrado gis teren ongeveer tweehonderd stu denten, die het verkeer voor het parlementsgebouw blokkeerden, met de wapenstok uiteengedre ven. Volgens de studenten raak ten tientallen betogers gewond en werden er drie gearresteerd. De studenten demonstreerden tegen een hervormingsplan voor het ho ger onderwijs dat door het parle ment werd behandeld. Het parle ment stemde ondanks het protest met de hervorming in, waardoor de universiteiten hun autonomie verliezen. De universiteiten ko men nu vrijwel onder direct be stuur van de regering. Die zal voortaan de rectoren en facul- teitshoofden van de zes Servische universiteiten zelf mogen benoe men. FOTO F.PA sasa sTANKOVIC

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7