Islamitische universiteit start met financieel tekort albedrijven blijven neren op samenwerking Binnenland Expositie over bleekneusjes roept heftige reacties op Vliegtuig in vliegtuig Het puft en sist met Pinksteren Zwolle en Zeeland versturen geen Brieven aan de Toekomst Schipholfonds verdeelt steeds meer geld in regio e, vrii lo_? Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) heeft avond bij het NS-station in Hengelo opnieuw een vlieg- om uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. Het erkeer van en naar Hengelo heeft twee uur stil gelegen, ing om een vijfhonderd pond zware bom van Amerikaanse lij. Vorige week werd bij graafwerk op dezelfde plek ook al om uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen en gede- eerd. En in maart vorig jaar gebeurde dat ook al een keer. foto wfa mart jan bakker IS n 14. :waar tegen fokverbod rashond Een fokverbod voor honden als de Mastino Napoletano e ver. Dat vindt althans dierenarts Vreugdenhil van de die- iniek 't Hooy Velt in Emmen. Zij reageert op het standpunt fficier van justitie Van der Leest in Groningen dat het fok- an dit hondenras moet worden verboden. De Emmer die ts zegt dat de Mastini Napoletani niet allemaal over één aogen worden geschoren. „Een hond van dit ras met een karakter, die mensen aanvalt, is niet gelijk aan al zijn jenoten. Hij moet als een buitenbeentje worden gezien en nbeentjes komen ook voor bij andere rassen", stelt zij. De 0 ingse officier had het fokverbod geëist in een zaak tegen 2-jarige eigenaar van zo'n hond. Het beest viel vorig jaar nber binnen een tijdsbestek van een uur drie mensen aan. an zou het dier hebben opgehitst. 1, Leid ate b |A'er Delft weg wegens stadsgewest Haar|;! PvdA-fractievoorzitter Van der Meij van Delft heeft Mag zijn functie neergelegd uit principieel bezwaar tegen tg van zaken rond de vorming van het stadsgewest Haag- n. Van der Meij (55) weigert mee te werken aan een stads- ;t dat gemeentelijke taken kan overnemen. Hij noemt dat jd met de grondwet en vindt het niet stroken met de eed j 14 april heeft afgelegd om daaraan getrouw te zijn. De so- democraat blijft aan als gewoon raadslid totdat medio juni oofsbrieven van zijn opvolger in orde zijn bevonden en It np lAlel n toename kanker in Gouderak drecht De ingepakte gifgrond langs de Hollandsche IjS'sel Gouderakse Zellingwijk leidt niet tot een toename van het 1 kankergevallen in de aan de overkant gelegen gemeente drecht. Tot die conclusie komt de GGD Midden-Holland n omvangrijk onderzoek in een aantal wijken in Moord- Het terrein waarop de woonwijk werd gebopuwd, diende aren vijftig als stortlocatie waar de petrochemische indu- ïaar hartelust zwaar verontreinigde restproducten en ande ffen dumpte. jdweer in Zeeuws-Vlaanderen ,12 izen» Plotseling noodweer heeft gistermiddag in Zeeuws- Aderen problemen veroorzaakt. Tijdens een onweersbui de bliksem in in een woning in Philipinne. De gehele bo- erdieping brandde uit en de twee belendende woningen lie- ook- en roetschade op. In Hoofdplaat sloeg door blik- islag een stuk van het dak van een vakantiewoning af. d in Oostburg en omgeving zorgde een wolkbreuk voor wa- erlast. De brandweer moest er aan te pas komen om de ie van het gemeentehuis in Oostburg leeg te pompen. jaar en TBS voor Hoprnse moord ar» De rechtbank in Alkmaar heeft een 26-jarige man uit ii gisteren veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf met TBS fangverpleging wegens doodslag op een 27-jarige man uit irshoof. Tegen de verdachte was twee weken geleden zes ïlstraf en TBS met dwangverpleging geeïst. Het lichaam et slachtoffer werd op 7 november 1997 in alle vroegte op erlaten parkeerterrein in Hoorn aangetroffen. De man was ns officier van justitie Dankmeijer afgeslacht. straf voor rechtse gabber idam» De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een ex- irechtse gabber uit Schiedam veroordeeld tot twee jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk. D.e verdachte kreeg af voor een gewelddadige beroving in de metro en het ;en van de Hitlergroet. De veroordeling van de rechter is rm de eis van de officier van justitie van twee weken gele- )e Schiedammer wilde op 24 januari met enkele rechts-ex- sten naar een neonazibijeenkomst in België gaan. Het je gabbers en neonazi's had echter geen vervoer en strand- Rotterdam. Daar lokten ze relletjes uit. ANP Algemeen Neder erdc Pers Diensten IUR krijgt 82 aanmeldingen binnen De Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR) gaat in sep tember van start met ruim twintig studenten. Zij zullen een opleiding tot imam (islamitische geestelijke), geeste lijk verzorger of academicus volgen. Bij de opening van de universiteit gisteren bleek dat de begroting van het nieuwe instituut een tekort vertoont van een halve ton op een budget van twee ton. lims. Critici in de islamitische gemeenschap hebben het am bitieuze initiatief van meet af aan aangevallen wegens ver meende buitenlandse, funda mentalistische invloed. Gesug gereerd werd dat de nieuwe op leiding gefinancierd werd door Saudi-Arabië en banden onder hield met fundamentalistische bewegingen. Het bestuur is vastbesloten de kritiek van 'aas- rotterdam cpd-anp De IUR, een initiatief van de Nederlandse Islamitische Raad, is de eerste instelling die een Nederlandse imam-opleiding aanbiedt. De meeste imams kwamen tot nu toe uit Turkije en Marokko. Zij blijken veelal ver af te staan van de leef- en denkwereld van tweede en der de generatie Nederlandse mos- gieren' in moslimkring te logen straffen. Momenteel is de universiteit naarstig op zoek naar geld, on der meer onder de bijna 700.000 moslims die in Neder land wonen. De vijftien be stuursleden tasten zelf ook in de buidel. Ze hebben ieder 50 tot 250 gulden per maand toege zegd. De docenten krijgen geen salaris voor hun diensten. „Hun beloning bij de Almachtige staat vast", aldus imam Hamza Zeid Kailani, vice-voorzitter van de IUR. Omdat de overheid de uni versiteit niet erkent, moeten de studenten vooralsnog hun stu die zelf betalen. Het collegegeld is gelijk aan dat van gevestigde universiteiten. Inmiddels hebben zich 82 studenten aangemeld, afkom stig uit Nederland. Duitsland, België en Frankrijk. Er is plaats voor hooguit 25 studenten in het voorbereidingsjaar en 25 in de propedeuse. Wie te weinig kennis heeft van het Arabisch, de koran of de beginselen van de islam, moet het voorberei dingsjaar volgen. De kwaliteit van de vierjarige opleiding moet volgens het be stuur vooral blijken uit de faam van de hoogleraren. Bekende hoogleraren uit Turkije, Egypte en Groot-Brittannië hebben hun medewerking toegezegd. Dr. D. Mulder, oud-voorzitter van de Raad van Kerken, gaat het vak inleiding in de gods dienstwetenschap verzorgen. arnhem anp De expositie Alle Bleekneuzen Naar Buiten, die sinds begin april in het Nederlands Open luchtmuseum is te zien, roept heftige reacties op. Een vijftien meter lange wand in het ten toonstellingsgebouw is inmid dels spontaan 'muur der her inneringen' geworden, waarop bezoekers hun reactie kwijt kunnen. Volgens woordvoerder Te Bokkel zijn de briefjes die op de muur worden geplakt soms hartverscheurend. Bezoekers waren veel vergeten van de tijd die zij in een vakantiekolo nie moesten doorbrengen. Door de expositie komen bij de meerderheid van de vroe gere bleekneusjes nare herin neringen boven. Veel van de meer dan dui zend verhalen op de muur gaan over het verplicht opeten van braaksel, de onterende maatregelen bij bedplassen en de minachting voor heimwee. Ook een aantal oud-leidingge venden beschrijft dat ze spijt hebben van hun optreden, hoewel dat in die tijd heel ge woon leek. Tussen de herinneringen zijn echter ook brieven te vin den van bleekneusjes die een hele goede tijd in de vakantie kolonie hebben gehad. Som mige mensen zijn oprecht ver ontwaardigd over de negatieve verhalen. Het Openluchtmuseum is volgens Te Bokkel verrast door de grote beroering die de ten toonstelling heelt veroorzaakt. Het museum heeft besloten om alle reacties te archiveren en te bundelen. De expositie is nog tot en met 2 augustus in Arnhem te zien. schiphol» De Australische luchtvaartpionier Bert Hinckler maakte in 1928 een solovlucht van Groot-Brittannië naar Australië. Het eenmotorige vliegtuigje Avro Avian waarmee des tijds de vlucht werd gemaakt, is teruggevonden onder een huis in Brisbane en volledig gerestaureerd. De Australiër Lang Kidby wil de 30.000 kilometer lange vlucht opnieuw maken. Het vliegtuigje moest daartoe eerst naar Groot-Brittannië worden teruggebracht. Een Boeing van Martinair nam het toestel in de buik mee. foto wfa Leraar Swalmen bekent ontucht swalmen» anp De van ontucht verdachte 59- jarige onderwijzer van de Lam- bertusbasisschool in Swalmen heeft bekend dat hij vijf leerlin gen heeft misbruikt. De man werd vorige week aangehouden op verdenking van het maken van kinderporno en ontucht. De vijf, die destijds in groep 5 za ten, zijn inmiddels meerderja rig. Justitie in Roermond wil niet zeggen hoe lang geleden de ontucht plaatshad. De verdachte gaf al 34 jaar les op de school in het Midden- Limburgse dorp en woont zelf in Roermond. Bij een huiszoe king in zijn woning op 29 april vond de politie veel pornogra fisch materiaal. Met Aviodome de helikopter in Het op Schiphol gevestigde Na tionaal Luchtvaartmuseum Aviodome organiseert de ko mende zomer helikoptervluch- ten. Op 13 juni, 11 juli, 8 augus tus en 12 september worden de vluchten vanaf Schiphol-Oost gemaakt met een Sikorski S- 61N. Volwassenen betalen voor de rondvlucht 125 gulden, kin deren tot en met 12 jaar 110 gulden. In het museum is vanaf juli een grote tentoonstelling over 75 jaar Fokker te zien. Het zomerprogramma omvat verder rondvluchten met de grootste hete luchtballon ter wereld en een Junkers Ju52. utrecht rien polderman nier waarop de Proav-mensen werken. Die denken veel com merciëler", aldus Nolten. Het provinciebestuur van Zuid-Hol land vindt, in tegenstelling tot Noord-Holland, dat afvalver werking een commerciële acti viteit is waarmee de overheid zich niet te veel moet bemoei en. Nolten benadrukt de wens om wel sterk samen te werken: „We zijn de fusiebesprekingen aangegaan omdat we brood zien in samenwerking. Dat blijft zo. We gaan ver: wellicht zelfs een joint-venture." Die samen werking heeft volgens Nolten wel zijn grenzen. Zuid-Holland heeft onlangs toestemming ge kregen de storthaven Derde Merwede in Dordrecht een paar jaar langer open te houden. Er dreigde sluiting van de haven in 2003. De provincies in de Rand stad beslissen juist in deze pe riode over een vergaande sa menwerking tussen het gebruik van stortplaatsen. Door niet langer afval bij de provincie grens tegen te houden, kunnen de beschikbare stortplaatsen beter worden gebruikt. Nolten: „Maar het is zeker niet de be doeling dat iedereen hier maar komt storten. Zuid-Holland heeft die stortcapaciteit in Dordrecht zelf hard nodig." Liefhebbers van de stoommachine kunnen de ko mende pinksterdagen hun plezier niet op. Overal in het land tuffen de museumtreinen en het Ne derlands Spoorwegmuseum in Utrecht pakt uit met een driedaagse manifestatie 'Stoom 98'. Naast allerlei stoomlocomotieven is daar ook een bonte verzameling stoomwalsen, tractoren, vrachtwagens, brandspuiten en andere door stoom aangedreven machinerie. Er is zelfs een stoomkermis op het voorterrein van het museum. Als voorproef van de manifestatie trekt de be roemdste Nederlandse stoomlocomotief, de ge restaureerde NS 3737, morgen een trein met bar en restauratierijtuigen door het land. De nostalgi sche trein vertrekt om kwart over elf vanaf het voormalige Maliebaanstation in Utrecht, het Spoorwegmuseum. De 3737 stoomt via Abcoude, Duivendrecht naar Hilversum en over de Gooise lijn vervolgens terug naar Maliebaan. Een tweede rit gaat door de Betuwe (Geldermalsen, Tiel, Kes- teren) naar Arnhem en vandaar retour Malie baan. Helemaal bijzonder is echter de rit die het pa radepaard 3737 vrijdag maakt. De stoomlocomo tief trekt dan een goederentrein, wat sinds 1958, toen de NS 3737 uit dienst ging, niet meer is voorgekomen. Dit evenement zal naar verwach ting door honderden spoorhobby-fotografen langs de lijn worden vastgelegd. De goerde- renstoomtrein vertrekt vrijdagmorgen om 10.05 uur uit Amersfoort en rijdt via Hilversum, Weesp, Abcoude en Gouda naar Rotterdam. Vervolgens stoomt de goederentrein langs Delft en Den Haag via Gouda en Breukelen terug naar Amersfoort (aankomst 17.18 uur). Ook op de weg valt er stoomspektakel te bele ven. Vrijdag kunnen automobilisten tussen Hoek van Holland en Utrecht een Engelse stoom- vrachtwagen en een stoombus tegenkomen. Wie van dit stoom op de weg meer wil zien, begeve zich naar Utrecht, waar 's avonds een stoet van veertig stoomvehikels door de binnenstad trekt. Met Pinksteren zelf stoomt het overal in den lande. Op de museumlijnen Hoorn-Medemblik, Goes-Borsele, Apeldoorn-Dieren, Haaksbergen- Boekelo, Veendam-Musselkanaal, de Miljoenen- lijn bij Simpelveld en op de Brouwersdam bij Ouddorp wachten de trams en treintjes sissend en puffend op hun klanten. Ook de locomotieven van het Smalspoor Museum langs het Valken- burgse Meer (Voorschoterweg, Valkenburg) staan onder stoom. utrecht anp Inwoners van de regio Zwolle en de provincie Zeeland hebben nog bijna geen Brieven aan de Toekomst verzonden. Ook de groep laagopgeleide mannen tussen 20 en 40 jaar heeft blijk baar geen behoefte om zijn be levenissen op 15 mei 1998 vast te leggen voor het nageslacht. Dat zegt Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht. Dit centrum organiseert samen met het Openluchtmuseum in Arn hem de actie Brieven aan de Toekomst. Het is de bedoeling dat de verzameling brieven 15 mei 1998 tot de best gedocu menteerde dag van de geschie denis maakt. De brieven wor den opgeslagen in een archief. Tot nu toe zijn ruim 20.000 brieven en e-mails ontvangen. Kinderen blijken enthousiaste schrijvers. Veel kinderen willen de inhoud van hun brief voorlo pig geheim houden. Eén kind heeft als openingsdatum zelfs 15 mei 4998 gekozen. Er is vol gens Strouken ook een opmer kelijk aantal brieven van onver wachte schrijvers als klooster lingen, gevangenen en asielzoe kers ontvangen. Inwoners van Noord- en Zuid-Holland en Oost-Brabant zijn goed vertegenwoordigd. Een schrijfster stuurde een brief van zeventig kantjes, waarin ze haar hele leven heeft beschre ven. Anderen hebben zelf al een boekje van hun leven gemaakt. Van de Brieven aan de Toe komst komt volgend jaar een bundel uit. Strouken mist in de brieven schiphol theo van der kaaij Jongerencentrum De Koe in Velserbroek krijgt 16.500 gulden voor de inrichting van een keu ken. Cultuurcentrum De Am- stelkade in Uithoorn mag voor 17.500 gulden een discotheek maken. Voor het evenement van de stichting Gay Lesbian Games Amsterdam 25.000 gul den en voor een beeldhouw werk van de stichting Saenre- dam in Assendelft 6.500 gulden. Op het oog willekeurige in stanties en bedragen vertonen opmerkelijke overeenkomsten. Het zijn maatschappelijke orga nisaties zonder winstoogmerk, ze zijn gelegen in de directe omgeving van Schiphol en ze krijgen zomaar geld van dezelf de gulle gever: de luchthaven. Vorig jaar is er bijna een mil joen gulden verdeeld. Dat wordt dit jaar weer meer. Volgens af spraak houdt dat bedrag gelijke tred met de groei van het aantal passagiers op Schiphol. Boze tongen spreken van hgt 'slijmfonds', de luchthavendi rectie houdt het liever neutraal op het Schipholfonds dat dona ties verstrekt. Vliegtuigen ver oorzaken overlast van geluid en stank in de regio, daar mogen onderhand wel eens lusten te genover staan, zo werd drie jaar geleden besloten. In de wijde omgeving van Schiphol kunnen organisaties op maatschappe lijk, cultureel en sportief gebied een beroep doen op dit fonds voor een financiële tegemoet koming. Net als overal waar geld te halen is, wordt de lijst van gegadigden elk jaar langer. Vorig jaar waren er 506 aanvra gen, 122 meer dan in 1996. Lang niet elke organisatie krijgt geld, er werden 268 donaties toegewezen, een totaal bedrag van bijna een miljoen gulden. Het bestuur heeft zich vorige week weer beraden over een lijst giften voor dit jaar, op 3 ju ni worden de uitverkoren in stanties bekendgemaakt op een feestelijke bijeenkomst West- zaan. Anders dan men alge meen aanneemt, beslist de luchthaven niet zelf over welke clubs voor een gift in aanmer king komen. Onder de vijf be stuursleden is slechts één Schipholfunctionaris, maar wel een hoge: directeur Uijlenhoet. Opmerkelijk als bestuurslid is musicus/componist T. Eyk uit Badhoevedorp. Verder op de lijst J. Willemse, directeur Wel zijn, Onderwijs en Cultuur van de gemeente Haarlemmermeer en A. Mulder, oud-directeur van de Bloemenveiling Aalsmeer. Voorzitter is de oud-burge meester van Zaanstad A. Lems. Schiphol zorgt voor het geld, maar zegt uitdrukkelijk geen in vloed uit te oefenen op de be sluitvorming. Het bestuur werkt met een puntensysteem waar mee de aanvragen een zo ob jectief mogelijke beoordeling krijgen. Aanvragen onder de 5000 gulden worden beoordeeld aan de hand van stukken, voor grotere bedragen kunnen de in stellingen een persoonlijk ge sprek verwachten. Het blijft niet bij het verdelen van een miljoen gulden per jaar, de groei van Schiphol vertaalt zich in een steeds hogere schenking aan het fonds. Tien procent meer passagiers in een jaar betekent tien procent meer geld te verdelen. Er is een be langrijke restrictie: de organisa tie of het project in kwestie mag niet gericht zijn tegen Schiphol of de luchtvaart. beschrijvingen van gebeurtenis sen als huwelijk, geboorte en dood. Slechts twee "kersverse echtparen stuurden een brief, terwijl er op vrijdag gemiddeld vierhonderd stellen trouwen. „Geboortes en sterfgevallen ontbreken nog helemaal. Ge middeld komt dat toch driehon derd keer per dag voor. Het ar chief is niet compleet als derge lijke met rituelen omgeven ge beurtenissen er niet bij zijn", zegt Strouken. De organisatoren hebben be sloten de inzendingstermijn te verlengen tot 15 juni. Strouken: „Dan hebben mensen nog even de tijd om de emoties te laten zakken en vervolgens te schrij ven. We hopen dat we straks ongeveer 50.000 documenten van 15 mei 1998 in ons archief kunnen stoppen." Windenergie levert banen op den haag jos van der meer Tientallen ingenieurs en gespe cialiseerde mbo'ers zijn nodig om de komende drie jaar ruim 550 windturbines met groot vermogen in Nederland te plaatsen. De Hogeschool van Utrecht (HvU) neemt de scho ling van die specialisten op zich. De hogeschool presenteert bin nenkort haar nieuwe cursus Windenergie. Het Landelijk Bu reau Windenergie (LBW) en de Utrechtse hogeschool hebben de cursus samen opgezet. In het jaar 2000 moet duizend mega watt windvermogen zijn geïn stalleerd. Daardoor kunnen 725.000 gezinnen van elektrici teit worden voorzien.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5