j/Vijnkoelers opgelet! Onderhandelaars achten paars akkoord mogelijk vanaf 5/2%* lin ale Binnenland Van Vollenhoven wilde prins worden Blankert tegen groen poldermodel VVD geeft verzet tegen bezuinigen op leger op Kamer wil doorgaan met stimulering marktwerking Acties in kinderopvang Justitie dreigt greep op gevangenis te verliezen Een muur van water MSDAG 27 ME11998 jïrgriet leent fiets uit eedse srste nd gesl was na veden ergiez moest vraag h angen ;ering-I e bel l het be et pari :dse Ra ingrijp van de et Zuk st. leek ele ken Prinses griet blijkt een irzaam type. ijdt nog altijd een fiets van )ma, konin- Wilhelmina. ïenkort kan iedereen het koninklijke kei meegenie- de prinses het rijwiel uit Nationaal museum Vel- ïa in Nijme- Het Velorama I itschalige ver- vving en herin- ting achter de Prinses Mar- verricht op 9 de herope- De fiets van griet en Wil- n vele tallen jaren Fongers. FOTO ANP rigenjn Dok toegelaten tot Tweede Kamer iber zijn lijn vaifAAGPvdA-staatssecretaris Van Dok (economische zaken) alsnog als lid tot de Tweede Kamer toegelaten. Daar- de Kamer compleet. Alle 150 leden zijn nu officieel beë- De voormalige burgemeester van Velsen moest nog even r hij naar Kamerzetel wachten, omdat zij had verzuimd een uit- i el uit het personenregister in te leveren. De commissie voor loofsbrieven kon haar daarom nog niet toelaten. a kan hp] in zijn fstal radioactief materiaal iden» De politie is op zoek naar een jampotje met radioac- Tnateriaal, dat in de nacht van maandag op dinsdag is gesto- iomeni Kalsbeek College in Woerden. De politie heeft nog ,?ner8H idee wie achter de diefstal zit. Volgens de schoolleiding geringe hoeveelheden radioactief materiaal en om lage straling die niet direct gevaar oplevert. Bij onjuist ge- Je kunnen evenwel toch gezondheidsrisico's optreden, aldus degeni :h00i]ejdjng. Het potje zat in een geldkistje dat werd ont- md uit een kluis. Omdat de stoffen voor de inbrekers geen c rde hebben, verwachten de school en de politie dat het potje openen van het geldkistji lkaar t de tof i het v< te schi gderland geeft veel geld aan milieu Nederland, Oostenrijk en Zwitserland geven relatief veel aan milieubescherming: twee procent van het bruto bin- Edlands product (BNP). De Verenigde Staten zijn zuiniger met ij rocent. Japan haalt niet meer dan 0,6 procent. Uit een on- 'joek van het Duits Economisch Instituut (IW) dat gisteren in gepresenteerd blijkt dat Duitsland 1,7 procent van het uittrekt voor het milieu. Daarna komen Frankrijk (1,4), (1,2), Groot-Brittannië (1,1), Canada (1,0), Denemarken pn Japan (0,6). ïeden eaand t verhu ireidinjd' ir ontn iligern l ieder 1 mducteurs deurincident niet straffen' l denke Ef meerdt c, ïuidige litslag t( n brac! P ;eback( luiten, dende lebben ijn verc n, die g de helft Zwedd |j 5 proce fitrales. ting dat de nucl m trales e moeit ize dec; ;eachte lebben de gro t land issielel andere t heel vi ie Milicim ar nu ma; ^enomtjki jijn gisch kiijj icelijk is nentee t ng. Voc iding oi en Mali at er ge ctie ii •rdam Twee conducteurs die 1 maart vorig jaar waren be- bij een ongeval waarbij een bejaarde vrouw op Amster- CS onder de trein terecht kwam, krijgen waarschijnlijk geen Officier van justitie Ang eiste gisteren voor de rechtbank in erdam vrijspraak tegen een van de conducteurs. Wel acht hoofdconducteur, die het vertrek-signaal gaf, schuldig aan ingeluk. Omdat de man na het voorval door psychische pro- n lange tijd arbeidsongeschikt raakte, vond zij celstraf niet op zijn plaats. Het ongeval gebeurde toen de vrouw laatste moment wilde instappen. Juist op dat moment i de deuren dicht, waardoor haar hand beklemd raakte, slachtoffer werd 22 meter over het perron meegesleurd en p het spoor. Zij raakte haar beide benen kwijt. Uitspraak 9 :age BVD-dossier onder voorwaarden iaag Alleen onder voorwaarden wil het andse zaken inzage in BVD-dossiers toestaan, zo bleek gis- bij de Raad van State in Den Haag. Het ministerie verde in hoger beroep zijn standpunt na een voor hem negatieve iraak van de rechtbank in Den Bosch. De rechtbank heeft de Vereniging Voorkom Vernietiging uit Utrecht in- zonder voorwaarden vooraf mogelijk gemaakt. Inzage in l-dossiers is al enige jaren toegestaan. De voorwaarden zijn le persoon in kwestie moet aangeven bij welke gebeurtenis rganisatie de BVD informatie over hem of haar zou kunnen ben. Verder moet betrokkene akkoord gaan met het feit dat VD alleen niet-actuele informatie verstrekt. Zo'n zeventig en zijn niet met de voorwaarden akkoord gegaan. Verschil- rechters oordeelden dat de BVD terecht voorwaarden stelt, i at anders de veiligheid van de staat gevaar loopt. De recht- in Den Bosch oordeelde echter anders. Het ministerie hiertegen in beroep. De Raad van State doet over zes we- uitspraak. einig sollicitanten voor Groningen ngen Voor de vacante burgemeesterspost in Groningen at maar weinig animo. Volgens de Groningse commissaris oningin Alders hebben zich tot dusver slechts twee belang enden gemeld die waarnemend burgemeester Lammers wil- ipvolgen. De sollicitatietermijn, die vrijdag afliep, is inmid- verlengd tot 26 juni. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) hiertoe besloten in overleg met Alders en de vertrouwens- missie van de Groningse gemeenteraad. Morgen wordt wellicht voor het eerst echt onderhandeld De onderhandelaars Wallage (FVdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66) zijn optimistisch over de mogelijkheid om tot een nieuw paars regeerakkoord te komen. ,,Ik ben tot dusver nog geen punten tegengekomen die niet on overbrugbaar zijn", aldus De Graaf gisteravond na be sprekingen tussen onderhandelaars en informateurs. standpunten van de drie partij en over bezuinigingen, lasten verlichting en verlaging van het financieringstekort overigens nog 'ver uiteen'. De verkennen de fase, waarin de kabinetsfor matie nog steeds verkeert, is daarom nodig om straks vrucht baar te kunnen onderhandelen. De drie partijen zijn volgens hem 'moeizaam maar vrij zeker' bezig met het totstandbrengen van een nieuw regeerakkoord. d'Alsace controlce. Frankrijk AA 6 flessen a 75 cl van 53,94 voor 44,UU Doosaanbieding Eizasser Pinot Blanc GALLGALL Altijd iets bijzonders. Ook WD-leider Bolkestein ziet geen onbespreekbare punten. „Wij zijn tot elkaar veroor deeld", zo voegde hij er ietwat an toe. PvdA-fractie- Wallage wees erop dat Nederland een 'coalitieland' is en dat politieke partijen dus gedwongen zijn water bij de wijn te doen. Volgens Wallage liggen de Morgen zal er mogelijk voor het eerst echt worden onder handeld. De informateurs en fractieleiders bespreken dan een rapport van een werkgroep je van fractiespecialisten over de bezuinigingen die nodig zijn voor een nieuw regeerakkoord. De betreffende fractiespecialis ten zullen bij dit gesprek aan wezig zijn. De onderhandelaars spraken gisteren in twee sessies met de informateurs Kok, Zalm en Borst. Tijdens de eerste bijeen komst stond het onderwijs op de agenda. Daarbij werd onder meer gesproken over klassen verkleining, studiefinanciering, de kwaliteit van de leraren en voortijdige schooluitval. De tweede sessie ging over het internationaal beleid. Daar bij stonden Defensie en Ont wikkelingssamenwerking cen traal. CDA-leider De Hoop Scheffer zal deze week bij de regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer vragen om een brief van de informateurs over de voortgang van de besprekin gen. Op een later moment wil hij Kok, Zalm en Borst naar de Kamer roepen om tekst en uit leg te geven over het formatie proces. Ook vier jaar geleden kwamen de toenmalige infor mateurs naar de Kamer, maar dat gebeurde op het dat de onderhandelingen o een paars kabinet (tijdelijk) ren stukgelopen. Luchtvaartpolitie wil andere aanpak route-overtreders amsterdam anp Volgens de Luchtvaartpolitie is het vaak zinniger om vliegmaat schappijen waarvan piloten rond Schiphol afwijken van de vliegroutes sancties op te leg gen. dan om te trachten de pilo ten voor de rechter te krijgen. Dat stuit bij buitenlandse maat schappijen op grote problemen. Sinds vorig jaar zijn er nieuwe uitvliegroutes van kracht waar bij dichtbevolkte gebieden wor den gemeden. Sindsdien houdt de Luchtvaartpolitie overtreders van de aan- en uitvliegroutes op Schiphol in de gaten. Doordat piloten afwijken van de route, hebben omwonenden vaak last van vliegtuiglawaai. Vorig jaar weken 405 toestel len af van de route. In 39 geval len, waaronder tien piloten van Nederlandse maatschappijen, leidde dat tot een proces-ver baal. De andere overtreders kre gen een brief met een waar schuwing. Volgens hoofd van de Lucht vaartpolitie Versteeg, ging het daarbij om 'lichte overtredin gen' en is afgewogen of daar door veel overlast werd veroor zaakt en of de afwijking nog binnen tolerantiegrenzen lag. Piloten die doordat ze de route niet goed volgden, overlast ver oorzaakten of waarbij sprake was van een grove overschrij ding, kregen een proces-ver baal. Volgens Versteeg heeft de Luchtvaarpolitie veel Werk om deze zaken tegen de overtre dende piloten in orde te maken. Brieven naar buitenlandse maatschappijen blijven vaak onbeantwoord. Het is moeilijk om de verdachte piloot aan te spreken. Versteeg vraagt zich af of de weg van de strafrechter de beste is om de piloten en maat schappijen aan te pakken. Hij pleit voor een aanpak waarbij het ministerie van verkeer en waterstaat maatschappijen sancties kan opleggen, zoals bij voorbeeld het intrekken van landingsrechten bij herhaalde lijke overtredingen. „Bij een strafzaak moet je een verdachte kunnen leveren. Nu jagen we achter de captains aan. Bij de andere aanpak kun je de maat schappij aanspreken." kampen Een metalen wand scheidt de werkers aan de stuwbalg bij Ramspol (Kampen) van een negen meter hoge muur van water. Binnen de damwanden is het water weggepompt, zodat kan worden gewerkt aan de fundamenten voor de stuwbalg. De heipalen, die zo'n 1,5 meter boven de bodem uitsteken, dienen als basis voor de balg. De balg zal vanaf juli 1999 het Zwarte Meer beschermen tegen extreem hoge wa terstanden. Het project is het sluitstuk van het Deltaplan voor de grote rivieren bij de monding van de Us- Sel. FOTO ANP JACOB MELISSEN Pieter van Vollenhoven had bij zijn intrede in de koninklijke fa milie dolgraag een adellijke titel gekregen, het liefst die van Prins der Nederlanden. De toenmali ge koningin Juliana hield dat te gen. Dat blijkt uit tot nog toe geheime notities van oud-pre mier Cals, waarop De Volks krant beslag wist te leggen. In die aantekeningen wordt met name de toenmalige vice-voor- zitter van de Raad van State Beel geciteerd. Van Vollenhoven, die in janu ari 1967 met prinses Margriet trouwde, wist in 1966 voorzitter Van Valkenburg van de Hoge Raad van Adel te porren voor zijn aspiraties. De Hoge Raad van Adel vond de vorstin tegen over zich, die de titel van Prins der Nederlanden te hoog vond. Het voorstel van de Raad om Van Vollenhoven dan maar Graaf van Buren te maken, werd ook door de koningin afgewe zen. Dat vond ze maar een 'on- Hollandse oplossing'. Ook vice-premier Biesheuvel wordt in Cals' notities opge voerd. Biesheuvel maakte zich zorgen over de slechte relatie tussen Juliana en Pieter en ook tussen Beatrix en Claus aan de ene en Margriet en Pieter aan de andere kant. Ook zou er in de koninklijke familie heel wat zijn afgebakkeleid over de plaats van het huwelijk van Margriet en Pieter. Het paar kreeg uiteindelijk met Den Haag zijn zin. Commissie wil Bouterse horen De milieubeweging mag met overheid werkgevers meepraten over concrete onder- gelegenheid noemde hij het. Maar zo'n orgaan zal 'vooral verdeelde adviezen' opleveren, zoals bij de vroegere Raad voor het Milieubeheer. De werkgeversvoorzitter uitte zijn kritiek van daag bij de presentatie van een brochure over het publieksmilieuverslag, gemaakt door VNO-NCW en de stichting Natuur en Milieu. Met ingang van 1 januari 1999 moeten zo'n drie honderd bedrijven jaarlijks een milieuverslag ma ken voor het publiek. Dat kan daarin zelf lezen in welke mate een bedrijf het milieu vervuilt en wel ke maatregelen het neemt om het milieu te be schermen. Het bedrijfsleven verzette zich aanvankelijk fel tegen de plicht om een publieksmilieuverslag te maken. Inmiddels kan het echter 'goed leven' met de wettelijke regeling. moet n. Zo'n Poolse werk- werpen of projecten die hun aangaan, niet voortdurend met hen om de tafel zi groen poldermodel levert alleen ma landdagen op, vindt voorzitter Blankert geversvereniging VNO-NCW. Premier Kok stelde in april voor dat er naar van het sociaal-economisch poldermo- vergelijkbaar overlegorgaan komt op het gebied van milieu en infrastructuur. Een soort groene Sociaal-Economische Raad waarin de overlegpartners overleggen over de ruimtelijke in richting van Nederland. Blanken wijst dat idee af. „Goed voor de werk- De WD heeft het keiharde verzet tegen verdere bezuini gingen op het defensiebudget opgegeven. De liberalen zijn bereid om met PvdA en D66 te praten over mogelijke be sparingen. De WD hield tot gisteren staande dat de krijgsmacht de afgelopen acht jaar zodanig is 'uitgeldeed' dat verdere re ductie de paraatheid in gevaar zou brengen. In het WD-ver- kiezingsprogramma staat dat het leger de komende vier jaar moet worden ontzien. Boven dien heeft defensieminister Voorhoeve aangekondigd dat hij niet zal terugkeren als aan het budget wordt geknabbeld. Volgens PvdA en D66 is de oorlogsdreiging sterk afgeno men na de ineenstorting van het Warschaupact, en moet dat gevolgen hebben voor de taken en omvang van de krijgsmacht. De PvdA acht een extra bezuiniging op De fensie van vijfhonderd miljoen gulden reëel. De sociaal-de mocraten denken het geld te kunnen besparen door een aantal fregatten of onderzee- ers uit de vaart te halen of minder gevechtsvliegtuigen aan te schaffen. D66 gaat zelfs nog een stap verder. De Democraten heb ben een bezuiniging van een miljard gulden ingeboekt. De Tweede Kamer vindt dat het nieuwe kabinet moet doorgaan met het proces van marktwer king en deregulering. De afgelo pen jaren is veel in beweging gezet, maar veel projecten zijn nog niet afgerond, vindt de meerderheid van de Kamer. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van Kamerleden met de ministers Wijers (economische zaken) en Sorgdrager (justitie). Het WD-Kamerlid Remkes: „Om de oogst van wat nu loopt binnen te halen, moeten we doorgaan. Het zou goed zijn om hierover een paar robuuste tek sten in het regeerakkoord op te Het MDW-project (Marktwer king, Deregulering en Wetge vingskwaliteit) had tot doel in tal van beschermde sectoren van het economisch leven meer marktwerking te introduceren overbodige overheidsbe- i te schrappen. De eni ge projecten die tot nu toe zijn afgerond zijn de winkeltijden wet en een grotere vrijheid in de advocatuur. Remkes zei dat het tempo de afgelopen jaren soms wat te laag is geweest. Hij erkende dat ook de Tweede Kamer door zijn gevoeligheid voor lobby's uit de samenleving niet altijd even consequent is geweest. Het CDA-Kamerlid Leers, die zich tijdens het overleg kritisch toonde over de kabinetsplan nen voor de makelaars, vindt ook dat het nieuwe kabinet moet doorgaan met dit proces. Er zijn nog 36 terreinen die wat het kabinet betreft in aanmer king komen voor meer markt werking of minder regelgeving. Naast de makelaardij gaat het daarbij onder andere om de ac countants, het loodswezen en de taxi's. den haag «anp De bonden eisen 4,5 procent loonsverhoging. De VOG heeft tot nu toe 5,4 procent geboden voor een CAO tot eind 1999, per saldo 3,24 procent per jaar. Daar bovenop eisen de bonden 300 gulden bruto per maand voor de werknemers in de crè ches. In totaal gaan de loonkosten in de kinderopvang daardoor met 10 tot 15 procent omhoog. Volgens onderhandelaar Dieten hoeft dat niet te betekenen dat daarvoor de ouders opdraaien. Hij wijst erop dat het kabinet 400 miljoen gulden wil uittrek ken voor de kinderopvang. Als daarvan 100 miljoen wordt be steed voor loonsverbetering, kunnen alle vakbondseisen worden ingewilligd, zo rede neert hij. Welzijnswerkers in allerlei in stellingen beginnen volgende week met acties voor een betere CAO. Het gaat om werknemers in de kinderopvang, de asiel zoekerscentra, het buurtwerk, de zorg voor zwervers en andere instellingen waar de CAO-wel- zijn van toepassing is. Gisteren liep een ultimatum van de vak bonden aan de organisatie van werkgevers in de welzijnsinstel- lingen, de VOG, af. Op 9 juni houden de bonden een manifestatie in Utrecht. Ook voor die tijd wordt actie ge voerd, zij het vooral publieks vriendelijke. Na de manifestatie worden de acties grimmiger: vooral bij de kinderopvang zal worden gestaakt. Een Nederlandse onderzoeks commissie wil de voormalige le gerleider Bouterse vanaf 22 juni in Suriname horen. Dit blijkt uit een brief van rechtercommis saris De Vries. De Surinaamse adviseur van staat wordt ver dacht van internationale handel in drugs. Naast Bouterse wil de com missie ook de president van de Centrale Bank in Suriname, Goedschalk, en drie Surinaamse zakenlieden horen. Ook zij wor den verdacht van drugshandel. Het is nog niet duidelijk of Suri name instemt met het Neder landse rechtshulpverzoek hier- De raadsvrouw van één van de verdachte zakenlieden rea geerde gisteren verontwaardigd op de brief van de rechter-com- missaris. „Lang niet alle getui gen die ik heb verzocht om te horen, staan op de lijst. Justitie heeft zelfs helemaal niet over legd over de te horen getuigen in Suriname", zegt ze veront waardigd. Het openbaar ministerie in Den Haag geeft in dit stadium geen commentaar op de voor genomen onderzoeksreis. Bestuurskundige in proefschrift: doelen van detentie en de ma nier waarop gevangenissen die doelen moeten verwezenlijken. De dienst verliest'volgens hem het zicht op wat er precies ge beurt in de gevangenissen en geniet ook weinig gezag bij de gevangenisdirecteuren. De promovendus meent dat het hoog tijd is dat de DJI zijn verantwoordelijkheid voor het gevangeniswezen waarmaakt. Zij moet de gevangenisdirecteu ren en andere werknemers in de inrichtingen beter begelei den en controleren. Boin be veelt onder andere aan om 'de inspectie te velde' weer in te voeren, zodat de dienst op de hoogte blijft van de dagelijkse gang van zaken in de gevange- i justitie dreigt de greep op ontwikkelingen in het gevangeniswezen te verlie zen. De gevangenisdirecteuren i het i Dat cludeert A. Boin in zijn proef schrift waarop hij morgen pro moveert aan de Rijksuniversiteit Leiden. De Dienst Justitiële Inrichtin gen (DJI) van het ministerie van justitie is verantwoordelijk voor het gevangenisbeleid. Volgens de bestuurskundige Boin is die verantwoordelijkheid in de praktijk steeds meer bij de ge vangenisdirecteuren komen te liggen. Dat leidt tot onderlinge verschillen tussen de inrichtin gen in de wijze waarop zij het justitiële beleid uitvoeren. Die situatie is volgens Boin des te verontrustender omdat bezuinigingen, de celtekorten en de verharding van de gedeti neerdenpopulatie de kwaliteit van het gevangeniswezen toch al bedreigen. Om aan die be dreiging het hoofd te kunnen bieden, is volgens hem juist een 'sterke' DJI nodig. Het zou de DJI ontbreken aan visie op de In een eerste reactie zegt een woordvoerder van de DJI het beeld dat Boin schetst niet te herkennen. Dat het de dienst ontbreekt aan visie is volgens hem onjuist. Die visie staat glas helder op papier. De DJI moet in overleg met zijn partners zor gen voor een veilige, doelmatige legging van gevangenisstraffen, aldus de woordvoerder. Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. Kom langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl. '5,4% effectief, geldig tot 11 juli 1998. Rentewijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3