s/i Waarom zou in Nederland de norm niet zijn overschreden? 'Tsjop, tsjop eraf. Kippevel krijg ik daarvan' Feiten &Meningen Duitse kernlobby schiet zichzelf in de voet Zweden begi ontmantelin kerncentrale E WOENSDAG 27 ME11998 NIEUWSANALYSE Greenpeace kan zich in de handen wrijven. Wat de ramp bij Tsjernobyl, de gewelddadige voor jaarsrituelen rond de Castor-transporten naar Ahaus en Gorleben en talloze demonstraties en campagnes niet voor elkaar hebben gekregen, schijnt de exploitanten van de 19 Duitse kerncen trales nu wel te zijn gelukt. Kernenergie wordt een thema waar zelfs de partijen CDU/CSU en FDP, die zich tot vorige week opwierpen als haar voor- standers-door-dik-en-dun, met een grote boog om heen lopen. Vorige week kwam het schandaal aan het licht waarop de activisten jarenlang vergeefs hebben gehoopt. De Franse autoriteiten meldden dat al sinds 1988 regelmatig te veel straling was gemeten bij de containers die Duits kernafval naar de op werkingsfabriek in La Hague hadden gebracht. Minister Angela Merkel van milieu deed wat ze moest doen: ze kondigde onmiddellijk een trans portverbod af en beloofde de zaak tot op de bo dem uit te zoeken. Ze permitteerde zich en pas sant nog een steek onder water aan de collega in Parijs over de laksheid en traagheid waarmee haar de informatie had bereikt. De zaak leek daarmee redelijk onder controle. De oppositie probeerde uiteraard munt uit de affaire te slaan. In september vinden de verkiezingen voor de Bondsdag plaats en de kans om een alge meen als bekwaam geldende minister te bescha digen, lieten de SPD en Groenen natuurlijk niet lopen. De Groenen hoopten zo hun geloofwaar digheid na enkele debacles, onder meer over de verhoging van de benzineprijs tot 5 mark per liter, weer op te poetsen. En de SPD wilde de aandacht afleiden van de poppenkast in de oostelijke deelstaat Saksen-An- halt, waar een sociaal-democratische minder heidsregering zich sinds gisteren formeel laat ge dogen door de (ex-)communisten van de PDS. De SPD kon zelf niet al teveel poeha maken, want de Castors reden ook door deelstaten waar de SPD regeert en is volgens de voorschriften medever antwoordelijk. De affaire werd een schandaal toen bleek dat de exploitanten van de betrokken centrales al jaren op de hoogte waren van de voorvallen. Dat wil zeggen, de technici wisten er van, aldus de direc ties. Die technici hadden de rapporten over de straling bestudeerd, vastgesteld dat er geen risi co's voor mensen waren en de rapporten vervol gens in een la gestopt. De bedrijfsleidingen zou den niet zijn geïnformeerd, omdat het een 'technische kwestie en ook nog een van onderge schikt belang' betrof. Hier werden de grenzen van de geloofwaardigheid overschreden. Zelfs de meest autistische techno craat, die doorgaans doof en blind is voor alles wat er om hem heen gebeurt, kan in de loop der jaren een ding niet zijn ontgaan. De meeste Duit sers krijgen uitslag alleen al bij het horen van de naam Castor en bij een militante minderheid wordt de jeuk zo hevig dat ze zich aan rails laten vastketenen, wegen ondergraven en slag leveren met de politie om de transporten met kernafval te verhinderen, je zou dus mogen aannemen dat de exploitanten van de kerncentrales die hun PR- mederwerkers regelmatig hun 'begrip voor de zor gen van de bevolking' laten uitventen, weten dat het hier om een gevoelige kwestie handelt. In elk geval hebben ze het bij Merkel verbruid. De minister, zelf een natuurwetenschapper, was hun trouwste bondgenoot. De risico's van kernenergie beschouwt ze vermoedelijk nog steeds als be heersbaar, maar de politieke risico's van het ge stelde vertrouwen in de kernenergielobby kan ze niet langer overzien. Als blijkt dat de exploitanten grotere en gevaarlijkere defecten hebben verzwe gen om 'de bevolking niet te verontrusten', wordt ook haai' positie onhoudbaar. Of dat terecht is of niet, doet dan al lang niet meer ter zake. De minister is door haai' innige relatie met de ex ploitanten besmet. Nu al wordt haar verweten dat ze, in de woorden van Groenen-leider Joschka Fi scher, een 'handlangster van de atoomindustrie' is en dat het toezicht heeft gefaald. Dat zal Green peace en de andere tegenstanders van kernener gie een zorg zijn. Zij hebben zonder slag of stoot hun waarschijnlijk grootste triomf in de strijd te gen de 'atoomstaat' behaald. bonn peter van nuusenburg correspondent Greenpeace zet vragen bij transport van kemaf\'al Bij het vervoer van Nederlands kernafval naar Frankrijk is de afgelopen jaren waarschijnlijk meer radioactieve straling vrijgekomen dan is toegestaan. Dat zegt Greenpeace Nederland op basis van een Frans onderzoeksrapport. Uit het rapport zou blijken dat bij een op de vijf containers een overdosis straling aan de buitenkant is gemeten. Greenpeace wil dat het transport van kernafval voorlopig wordt stilgelegd. Het ministerie van VROM voelt daar echter niets voor. De uraniumstaven gaan al on geveer twintig jaar vanuit de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele naar een opwerkings fabriek in het Franse La Hague in Normandië. Jaarlijks vertrek ken ongeveer dertien transpor ten met telkens drie staven naar Frankrijk. Daar worden het ura nium en plutonium uit de ge bruikte splijtstofelementen ge haald. Voor het inladen en transporte ren van de gevaarlijke stoffen gelden in Nederland strenge veiligheidsvoorschriften. Toch blijken volgens Greenpeace veel containers bij aankomst in La Hague aan de buitenkant be smet. De milieuorganisatie zegt dat bij 20 tot 25 procent van de radioactieve vrachten een over dosis straling is geconstateerd. De transporten vinden in Euro pa normaal gesproken per spoor plaats. Het Nederlandse afval (dat nu vanwege bezwaren van België tijdelijk stilligt) wordt echter met vrachtwagens ver voerd. Bij één op de vijf vracht wagens is de overdosis geme ten. Voor Greenpeace is er maar één conclusie mogelijk: het ver voer vanuit Nederland verloopt niet zoals het hoort. „Er is alle reden voor bezorgd heid", meent J. Rodenburg van Greenpeace. „Natuurlijk zijn er regels, maar daarmee kan slor dig zijn omgesprongen. Na zo veel jaar sluipt de routine on herroepelijk binnen. Dan kan het meten van de containers wel eens minder goed gebeu ren. Een andere mogelijkheid is dat de containers zijn gaan zwe ten. De poriën gaan dan als het ware open onder invloed van de druk en de hoge temperaturen binnenin. Op die manier kan de radioactiviteit naar buiten lek ken." DUITSLAND Vorige week kwam aan het licht dat bij Duitse containers al sinds 1988 te veel straling wordt gemeten. Vaak overschrijdt de radioactiviteit zo'n honderd keer de norm, aldus de Franse overheid. De exploitanten van de Duitse kerncentrales waren hiervan op de hoogte, maar hielden de informatie achter. De Duitse minister van milieu, Merkel, is door de rel ernstig in verlegenheid gebracht. In het Duitse geval gaat het overigens om zogeheten hoog radioactief afval en in Nederland om laag radioactief afval, waarvan de straling aanzienlijk geringer is. Bij het documentatie- en onder zoekscentrum voor kernenergie LAKA in Amsterdam is het wan trouwen na het Duitse kernaf- valschandaal echter groot. „In Duitsland weten ze al twintig jaar dat er besmetting optreedt. Waarom zou in Nederland de norm niet zijn overschreden?", vraagt onderzoeker D. Bannink zich af. Hij wijst op het omstre den vervoer van uranium naar de verrijkingsfabriek in Almelo. „Bekend is dat de chauffeur re gelmatig zijn vrachtwagen on beheerd achterliet om ergens koffie te drinken. Nu zegt men in Nederland dat hier alles koek en ei is. Maar de geloofwaardig heid van deze industrie is niet zo groot. Het zijn gesloten orga nisaties die niet staan te trappe len om hun fouten toe te ge ven." Een woordvoerder van de kern centrale in Borssele acht het uit gesloten dat bij het inladen en vervoeren van kernafval iets mis is gegaan. „Zo'n container wordt zowel bij binnenkomst als vlak voor vertrek uitvoerig gemeten. Er gaan hier geen vrachtwagens de deur uit met een te hoge straling. Nee, on derweg kan het ook niet ver keerd gaan. Alles is goed en vei lig verpakt." De collega's van de Duitse kern centrales beweerden ook altijd dat het vervoer van kernafval al tijd volgens de richtlijnen ver liep. Vorige week bleek dat ech ter ze al langer op de hoogte waren van de overdoses stra ling. „Een vervelende kwestie, ja", geeft de woordvoerder van Borssele toe. „Mogelijk zijn die containers niet goed schoonge maakt. Maar in Nederland wordt alles echt goed gecontro leerd. Als er iets mis zou zijn, zouden we dat gewoon melden. We zijn tenslotte een open or ganisatie." Vanuit de inmiddels stilgelegde centrale in Dodewaard zijn ja renlang radioactieve vrachten door België en Frankrijk ver- Het omstreden Castors-transport van Duits kernafval. Vorige week kwam aan het licht dat bij de containers als sinds 1988 veel straling wordt gemeten. foto archief voerd naar het Engelse Sella- field. „Metingen vinden voort durend plaats, voor het vertrek, onderweg en bij aankomst in Engeland. Nog nooit is gebleken dat we de normen hebben over schreden", zegt een woordvoer dervan Dodewaard. Het ministerie van VROM, dat de vergunningen voor de om streden transporten afgeeft, ziet geen aanleiding om in te grij pen, zoals in Duitsland. „We hebben geen aanwijzingen dat er iets mis zou zijn." den haag marco krunsen De Zwitserse spoorwegen vervoeren tot nader order geen kernaf val meer. Het besluit volgt op de constatering dat bij de transpor ten radioactieve straling lekt die veel hoger is dan de voorschrif ten toelaten. Net als in Duitsland is in de Zwitserse confederatie eerder deze maand bekend geworden dat bij de transporten ra dioactiviteit lekt. den haag «anp Er lijkt op dit moment geen reden om het vervoer van kernafval in Nederland stop te zetten. Bij het transport is nog nooit iets mis gegaan en de eisen aan de opslag en het vervoer zijn zeer streng, zegt een woordvoerder van minister De Boer (Milieu). Groenlinks heeft De Boer schriftelijke vragen gesteld over containers met kernafval in Duitsland. Deze bleken niet voldoende stralingsvrij. Situatie in Sierra Leone dramatisch soesterberg gerard chel „Ik kan het niet bevatten", zegt Monique Nagelkerke. „Kinderen van dertien van wie een hand wordt afgehakt, een omaatje van zestig van wie een arm wordt afge slagen, een vrouw zonder oren, jongens van vijftien zonder voe ten." Ze bootst de geluiden na. „Tsjop, tsjop eraf. Kippevel krijg ik daarvan. Onvoorstelbaar." Nagelkerke is coördinator voor Art sen zonder Grenzen in het West- Afrikaanse Sierra Leone. Daar woedt, sinds in februari rebellenlei der Paul Koroma met geweld uit hoofdstad Freetown werd verdre ven, een guerrilla-oorlog. Het Vere nigd Rebellenfront van Koroma pleegde in mei '96 een staatsgreep waarbij president Ahmad Kabbah werd verjaagd. Met hulp van Eco- mog, de West-Afrikaanse vredes macht, kwam Kabbah in februari weer aan de macht. Maar de orde is nog lang niet teruggekeerd. Integendeel, in de bosrijke binnen landen van het land woedt een hef tige strijd. Groepen rebellen'al dan niet behorend iot Koroma vallen bijna dagelijks dorpen bin nen, plunderen het leeg, steken hui zen in brand en vermoorden, mar telen, verminken en verkrachten de dorpsbewoners. Het lijkt er op dat de bevolking de dupe wordt van de machtswisseling. Van het vorig jaar in gang gezette vredesproces met onder meer programma's om de Monique Nagelkerke: 'Dorpelingen worden gedwongen de rebellen te helpen. Als ze daarmee klaar zijn, wordt een been of hand afgehakt en worden ze aan hun lot overgelaten. Soms wordt gevraagd met welke arm ze werken, zodat ze die dan vervolgens afhakken'. foto ap kindsoldaten te ontmantelen is niets meer over. De verhalen die Monique Nagelker ke optekent uit de monden van de overlevenden zijn gruwelijk. „Dorpelingen worden gedwongen de rebellen te helpen. Als ze daar mee klaar zijn, wordt een been of hand afgehakt en worden ze aan hun lot overgelaten. Soms wordt ge vraagd met welke arm ze werken, zodat ze die dan vervolgens afhak ken". Vrouwen en meisjes worden door de aanvallers ontvoerd en seksueel misbruikt. Mannen wor den gedwongen voor de rebellen te werken om verminkt te worden achtergelaten wanneer de klus is .Sommigen weten te overleven door zich dood te houden", vertelt ze.Als de aanvallers weg zijn, ver stoppen ze zich dagen- of weken lang in de bossen. Houden zich in leven door te eten wat ze vinden. Soms weten ze uiteindelijk op eigen kracht een hulppost te bereiken of worden ze gevonden door soldaten van Ecomog. Door de vlucht wor den families uiteen geslagen, ou ders, kinderen, broers en zusters zijn elkaar kwijtgeraakt, weten niet waar de ander is gebleven. Als die ren worden ze opgejaagd. God weet wat ze allemaal moeten doorstaan". Er zit, volgens Nagelkerke, een dui delijk patroon in de aanvallen. „De aanvallers kiezen de dorpen uit die niet vanaf de weg zichtbaar zijn. Eerst werd het oosten van het land getroffen, later het noord-oosten en het midden. Het zakt nu langzaam af naar beneden." In een plaats als Kono, in het noordoosten van Sierra Leone met ongeveer 500.000 inwoners, zijn 25.000 mensen gevlucht naar dor pen in het westen, bijna 100.000 an deren zijn naar het buurland Gui nee gevlucht. De achterblijvers zijn echter verstoken van elke vorm van hulp omdat hulporganisaties het gebied niet in kunnen. Ook in plaat sen als Bo, Pujehun en Makeni moesten hulpprogramma's worden opgeschort. Een chirurgisch team van Artsen zonder Grenzen heeft sinds maart van dit jaar in het Connaught zie kenhuis in Freetown al honderden patiënten behandeld. Tevens on dersteunt de organisatie vier ande re klinieken in de hoofdstad. „De ziekenhuizen zijn overvol", zegt Monique, „overal liggen matrassen op de grond waar patiënten op sla pen." Vaak kunnen de drie chirurgen niet veel meer doen dan 'gore amputa ties netter maken.' De slachtoffers zijn voor hun verdere leven afhan kelijk van anderen. De verminkte kinderen wacht een lijdensweg. „Hun botten en huid blijven door groeien, dat zul je dus steeds moe ten blijven opereren." Achter deze verminkingen lijkt ook een strategie schuil te gaan. „De mensen kunnen niet meer werken, geen werk betekent geen inkomen. De aanvallers zeggen ook tegen de slachtoffers: ga maar Kabbah of naar Ecomog, die helpen je wel. Bovendien ben ik bang dat op den duur de voedselvoorziening in het gedrang komt. Op het land wordt niet of nauwelijks gewerkt, voedsel voorraden worden niet aangelegd of geplunderd." Oplossingen op korte termijn ziet Nagelkerke niet. Als hulp-organisa tie houdt Artsen zonder Grenzen zich bovendien verre van politiek. „Dit land is één groot bos. Wat kun je doen? Kijk naar Vietnam, waar zelfs de Amerikanen er niet in slaagden de guerrillastrijders te verslaan." Ze hoopt dat internatio nale organisaties als de V N en de Europese Unie initiatieven nemen om de leiders van de strijdende partijen aan tafel te krijgen. ar» Begin februari besloot de Zweedse ring dat op 1 juli dit jaar de eerste v<1 twaalf kerncentrales in dat land gesl zou moeten worden. In 1980 was na referendum vastgelegd dat Zweden een beperkte periode kernenergie z< bruiken. In de jaren na 1980 moest den gezocht naar redelijke alternate Er is nu, anno 1998, echter nog steei geen helder antwoord op de vraag h kernenergie kan worden vervangen, de sociaal-democratische regering-I son wil zich toch aan de het k kei r de smus na i: Het i itsch; houden. Tot grote woede van het b( leven en een groot deel van het pari Dezer dagen besloot de Zweedse Ra State tot opschorting van het ingrijp besluit. De mededeling dat de eerste van de Barseback-kerncentrales in het Zuic Zweedse Kavlinge dicht moest, leek begin van het einde van de hele ken giesector in het land. Ondertussen h de actieve voorstanders van atoomc les een steuntje in de rug gekregen uitspraak van de Zweedse Raad van Of dat de definitieve sluiting van back 1 kan tegenhouden is overigen maar de vraag. Op 20 september ziji verkiezingen en het ligt in de lijn va aag verwachting dat de kwestie dan hoo ti de agenda komt. Premier Göran Pei zei in februari zich er van bewust te dat het besluit pijn doet', maar hij naar K seerde zich ook dat afwijken van eenel uil rendumuitslag grote gevolgen kan h iloof; voor de geloofwaardigheid van zijn ring en zijn partij. Kernenergie is in Zweden al zo lang bestaat een bron van onenigheid en[L moer. Aanvankelijk dacht de politie ook in andere landen, dat atoomeni de schone oplossing voor het energi bleem zou zijn. In de jaren vijftig en werd 'gedroomd' van een kerncenti ieder landsdeel. Geen gedonder me vieze steenkool of olie. Maar degen< twijfelden lieten zich niet onbetuigc u toenemende kennis over de risico's deze vorm van energieopwekking ei onlosmakelijk ermee verbonden afv bleem verstoorden het beeld. Aangezien de twee kampen elkaar g (Jgj duimbreed toegaven, leek het de tot lige regering een goed idee in het vi van 1980 een referendum uit te schi om zo een beslissing te forceren. Eclands duidelijkheid bleef evenwel uit, aan zich naast de keuzemogelijkheden 'nee', ook nog een derde optie aand 'nee, maar met verstand'. Dat verhu nee' betekende juist wel uitbreidinj den het aantal kerncentrales, maar ontni1 ling op termijn, als er zich veiliger m den zouden aandienen, en in ieder voor het jaar 2010. Omdat Zweden genuanceerd denkeki groot goed vinden, koos een meerdi cen 1 voor juist die vage optie. De huidige ring, maar ook haar voorgangers, za met de gebakken peren. De uitslag zo goed bedoelde referendum bracht ho< geen stap verder. Dat de Barsebackc le het eerst de deuren moet sluiten, de een gevolg van de aanhoudende! uit Denemarken. De Denen hebben et la durend gewezen op de risico's voor en d hoofdstad Kopenhagen en Zwedens 5iacf stad Malmö, met gezamenlijk 2,5 m 0p h, inwoners. Ook de tweede Barsebackcentrale gi snel dicht. Waarschijnlijk al over ani jaar. Zoals alles er nu uitziet komen volgens de andere tien kernreactore de beurt. De huidige twaalf centrales zijn ven over vier nucleaire complexen, die menlijk goed zijn voor bijna de helft de benodigde elektriciteit in Zwedei resterende energie wordt op 5 proce geleverd döor waterkrachtcentrales, ligt in de lijn van de verwachting dat lijktijdig met het sluiten van de nucl complexen, de waterkrachtcentrales °pn den uitgebreid. Milieuactivisten hebben grote moeit de kwestie. Enerzijds juichen ze de manteling van de gevaarlijk geachte atoomsector toe, anderzijds hebben weinig op met aantasting van de gro vieren in het noorden van het land delijke) terugkeer naar met fossiele 1 stoffen gestookte centrales. Keuzes zonder prijzig zijn en op een andere nier milieuonvriendelijk. Met heel vi schillende motieven vinden de MiliefiiNGt tij en de Conservatieven elkaar afkeer van het begin dit jaar genomejkoni sluit. De industrie noemt de lijn van ui ali gering 'economisch en ecologisch ki )pvc zinnig' omdat zij sterk afhankelijk is verl de goedkope energie die momentee t hie wordt geleverd. Nu duidelijk is dat de kernenergiesei Zweden in de hoek zit waar de klap vallen, begint het centralepersonee zien naar een andere werkkring. V< directie van Barseback aanleiding oi bevolking rond de grote steden Mali Kopenhagen te verzekeren dat er ge vaarlijke situaties zullen ontstaan. Volgens de kernenergieinspectie in! den zijn de regels zo streng dat in van enig risico onmiddellijk beslotei worden tot sluiting van de tweede Bi backcentrale. Zo'n situatie zou kunn ontstaan als te veel personeelsleden lijk zouden opstappen of ongemotiv zouden doorwerken. Wat de ontmanteling van de hele ke energiesector in Zweden op den dui kosten en wat de belastingbetalers van zullen merken is nog onduidelij duidelijk is dat de beloofde datum 2010 absoluut onhaalbaar is. Het z< hele Zweedse economie ontwricht! Sommige analisten gaan ervan uit d sluiting van de Barsebackcentrale(s) Sti moet worden gezien als een gebaar goede wil. Aan de tegenstanders var energie en aan de Denen, met wie it verband en door de bijna voltooide 1 "utr over de Sont steeds intensiever wortf,™;',' mengewerkt. V leeuwarden andré keikes griet nina [allci eFor :erer is de De\ fst kur de h et op iroce oek\ en is uittr pn J. rnd terd; tag e in iraal lid v; zon l-do; le p< en endi ^'/erwaüang I information'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2