Alphen legt kroegen aan banden Aarlanderveen denkt mee over eigen toekomst Brandweer fluit 'bijdehante EHBO-ers' terug Jeugd blijft om skatebaan smeken Rijn Veenstreek Hangplek op proef Opgezette dieren in beslag genomen Keet in Leimuiden vandaag gesloopt Vakantiespel ook voor gehandicapte kinderen VOENSDAG 27 ME11998 thui 5.50 \a brouwer de koning, c NS komt bussen tekort na wisselstoring alphen aan den rijn» Treinreizigers tussen Alphen en Leiden Lam menschans hebben een lange ochtendspits achter de rug. Door een wisselstoring konden zij vanmorgen tussen 6.15 en 7.30 uur geen kant op. De pogingen van de NS om de reizigers per bus te vervoeren mislukten voor een deel. „Wij hadden meer bussen nodig dan er voorradig waren", zegt een woordvoerder van de NS. „Daarom hebben wij doorgaande reizigers het advies gege ven om via Den Haag Centraal verder te gaan." Toen de storing omstreeks 7.30 uur was verholpen, duurde het nog drie kwartier voor de vertraging i Alphenaar 1100 gulden lichter n den run» Een 51-jarige Alphenaar is in een handom- ioelofarendsveen Iet experiment met de legale iangplek op het parkeerterrein lij voetbalvereniging DOSR in toelofarendsveen wordt na ee maanden stopgezet als er veel klachten binnenkomen, it beloofde wethouder Nagtegaal gisteren negentig lezoekers van een voorlicht ingsavond over drugs, alcohol n opvoeding in dorpshuis De Ukeburcht. Inwoners van Alkemade wil- n inspraak bij de keuze van ;n legale hangplek voor jonge- :n. De gemeente wil zo'n iangplek op het parkeerterrein ij DOSR. „Dit is niet de plek lie wij willen", zei een omwo- ïende. Volgens de man bevor- o'n plek het gebruik van Irugs. Daarop is volgens hem met politiecontrole geen tupwetering jnde draai 1100 kwijtgeraakt. Gisteren rond het middaguur pakte e zakkenroller een portefeuille met 1100 gulden uit de jaszak van de man die van winkelcentrum De Aarhof naar de Van Manders- loostraat liep. Straf na trammelant in slagerij den haag/alphen aai i» De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 41-jarige Alphenaar veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening en vier weken voorwaardelijke celstraf. Hij kreeg deze straf voor het mishandelen van twee mensen in een slage rij. In dezelfde slagerij bedreigde hij ook het personeel.Er was drie maanden cel tegen hem geëist. Run-bike-run voor 600 brugklassers alphen aan den run» Zeshonderd brugklassers van het Groene Hart Lyceum doen morgen mee aan een run-bike-run. De start het sportieve evenement is om negen uur op het ARC-ter- Rondom sportpark Zegersloot leggen de leerlingen in totaal 28 kilometer af, de eerste en laatste drie kilometer hardlopend i het middengedeelte fietsend. Conferentie over cultuurhistorische waarde van kerkdorp robbert minkhorst Aarlanderveen mag meedenken over zijn eigen toekomst. Het gemeentebe stuur van Alphen nodigt de inwoners van het kerkdorp uit voor een confe rentie over de cultuurhistorische waar de van Aarlanderveen. Aanleiding voor de bijeenkomst is het besluit van de provincie om het dorp en de omgeving ervan op te ne- de 'Cultuurhistorische Hoofd- an Zuid-Holland. Dat houdt in dat gemeente en inwoners zuinig moeten zijn op het speciale ka rakter en op de bijzondere kenmerken van Aarlanderveen. Volgens het* ge meentebestuur betekent dat niet dat het dorp onder een glazen stolp komt. Ruimte voor nieuwe ontwikkelingen blijft, zij het in beperkte mate, moge lijk. Alphen wil in samenspraak rrtet de provincie uitzoeken hoe het karakter van Aarlanderveen bewaard kan blij ven 'zonder er een museumlandschap van te maken'. Het Haagse land schapsbureau Bosch en Slabbers is ge vraagd de mogelijkheden daartoe te inventariseren. Het 'actieplan Cultureel Erfgoed' waarmee het bureau op de proppen komt, moet aansluiten bij de wensen en de beleving van de Aarlanderve- ners, vindt Alphen. „Zij kennen de streek als geen ander", aldus het ge meentebestuur. „Zij weten welke pro blemen hier spelen en wat behouden moet blijven." Met de Aarlanderveners wil de ge meente de inrichting van het kerkplein bespreken, het verkeer door de Dorps straat en over het Zuideinde, het be houd van de typische val- en draai bruggen (de opritten naar de boeren erven) en het behoud van de monu mentale bomen en de fraaie doorkijk jes in de polders. Bij het gebruik van kleuren en materialen bij bouwsels ziet de welstandscommissie strenger toe op de 'streekeigen kwaliteit'. De conferentie wordt op 2 juni in het Dorpshuis gehouden. Iedereen krijgt eerst een diapresentatie over het gebied te zien. Bij de conferentie, die om acht uur 's avonds begint, zijn de wethouders Dales en Groen in 't Wout aanwezig. vat te krijgen. Want een drugs dealer op zijn brommertje is in een ommezien weer weg. Politiecoördinator R. van Riessen pleitte voor een legale hangplek. Daar heeft de politie meer zicht op de hangjongeren. Als het moet, kun je ze ernaar verwijzen. „Zonder zo'n hang plek heb je geen poot om op te staan", aldus Van Riessen. Wethouder Nagtegaal dacht dat het met het drugsgebruik wel zou meevallen. Hij wil goe de afspraken maken met de hangjongeren. Ook vindt hij de ligging van de plaats gunstig uit oogpunt van sociale controle. „Hoewel, je kunt niet alles af spijkeren." De suggestie om hangjonge ren een skatebaan te geven, wees de wethouder van de hand. Skaters behoren volgens hem tot een andere groep dan hangjongeren. De Algemene Inspectiedienst (AID) en de politie hebben vorige iveek vijf opgezette dieren van een 51-jarige man uit Rijpwete- n beslag genomen. Dat maakte de politie gisteren bekend, man had het opzetten van dieren al jaren als hobby, maar i'oldeed niet aan de wettelijke vereisten. Het ging om twee her melijnen, een grauwe gans, een houtsnip en een koolmees. De bewaarde verder nog twee ganzen in de vrieskist. Deze ten nog worden geprepareerd. Ook deze dieren zijn in be slag genomen. Bij gebrek a i echte baan skaten kinderen vrijwel dagelijks op het terrein bij het gemeentehuis. FOTO MARK LAMERS Burgemeester Boelen hikt aan tegen kosten Het is nog allerminst zeker of de jeugd van Rijnwoude een ei gen plaats krijgt om te skaten. „Als we in Rijndijk iets creëren, moeten we dat ook in Koude kerk, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen doen", laat burge meester M. Boelen weten. „Als je nagaat dat een half-pipe al 65.000 gulden kost, zijn we in totaal 2,5 ton kwijt. Dat is het probleem. Ik zou niet weten waar ik dat geld vandaan moet halen." In september hoopt hij de jeugd meer duidelijkheid te verschaffen. Tot die tijd onder zoekt de gemeente in hoeverre zij aan de wensen van de skate- jeugd tegemoet kan komen. Vooral kinderen uit Koude kerk aan den Rijn en Hazers- woude-Rijndijk voerden de af gelopen maanden actie voor een eigen skategelegenheid. Ze schreven brieven aan burge meester en wethouders en po litieke partijen en haalden in hun dorp honderden handte keningen op. Ook waren ze al op gesprek bij de burgemeester geweest. Een intern gemeente lijk onderzoek is het enige wat ze tot nu toe hebben bereikt. Volgens skater Mike Malie paard en zijn klasgenoten duurt het allemaal te lang. „In september horen we .meer. Dan zitten we al in groep 8. Te gen de tijd dat er wat is, zitten we op de middelbare school en krijgen we veel huiswerk. Dan hebben we veel minder tijd om te skaten." De leerling van de Steijaertschool meent dat het allemaal niet zo lang hoeft te duren. „Eén plek weet ik al: op een soort hondenpoepveldje bij voetbalvereniging Bernard- us. Daar komt toch nooit ie mand." Nu skaten hij en zijn klasgenoten bij Les Chanterels aan de Corellistraat. „Maar dat kan alleen maar in het week einde, want doordeweeks rij den er vrachtwagens. Ook het tefrein om het ge meentehuis nemen skaters vrij wel dagelijks na schooltijd in gebruik. Rhynenburch-leerlin ge Kirsten Rensen, die de voor keur geeft aan een halfpipe, vindt het geen slechte plek met de heuvels en trappetjes. Maar gewenst zijn ze er niet. „Van de burgemeester mogen we bij het gemeentehuis wel skaten, maar van de anderen in het ge meentehuis niet." Burgemeester Boelen be aamt het multifunctionele ge bruik van het terrein. „Het is niet anders", verzucht hij. „Skaten is nu eenmaal een ra ge. Op zich is dat prima, het is alleen zo jammer dat de ingre diënten om het leuk te maJken zo kostbaar zijn." Spectaculaire reddingsacties bij jaarlijkse oefening in Alphen 11e alarmbellen rinkelen plot- ;ling bij het bedrijf Avery Den- ison aan de Lorentzweg in Al- hen. Op meer plaatsen in het i is brand uitgebroken. Rij- kermende gewonden en Jensen met ademhalingspro- lemen zoeken een veilig heen omen buiten de gevarenzone. Op de werkvloer ligt een man iens benen bekneld zijn door en omgevallen pallet. Hij chreeuwt het uit. Inmiddels ukt de brandweer met twaalf oertuigen uit vanaf de stand- laats nabij het station. In totaal op dinsdagavond zo'n ze- entig mensen mee aan de gro- jaarlijkse oefening van de Al- hense brandweer. De beknelde man heeft een oofdwond en diverse schaaf- onden. De EHBO-ers van very sprinten als eerste naar et slachtoffer toe. Op inventie- wijze halen ze de pallet met a vorkheftruck van zijn li- haam. Dit levert ze echter wel een landje van de brandweer op. Het is op zich goed dat de EH- 0-ers initiatief tonen", zegt de lphense brandweercomman- ant J. Molenaar. „Maar bij een cht ongeluk kan zo'n reddings- oging de dood van het slacht- betekenen. Als de slag- ders van het slachtoffer door eknelling bloot liggen, bloedt verwijdering van het ob- takel dood." Molenaar noemt het dan ook en leermoment'. De hele red- Een 'slachtoffer' v Tipoefening bij Avery Dennison krijgt eerste hulp. in wordt weer onder de allet geschoven. Avery's receptioniste en EH- 0-er i. Pellegrom heeft meege holpen met de bevrijding van het klem zittende slachtoffer. Zij reageert laconiek op de terecht wijzing van de brandweer. „Wij EHBO-ers waren weer zo bijde- red- hand om alles zelf te willen denken." doen. Voor je er erg in hebt, Spectaculair oogt ee loop je in een plas met één of dingsactie van het dak van het ander chemisch goedje. Je moet bedrijf. Twee voorbijkomende toch ook aan je eigen hachje fietsers kijken verschrikt toe als FOTO ENGEL LAME IJ ER een gillende, aan haar hoofd bloedende vrouw aan de rand van het dak verschijnt. Alle door Avery ingehuurde 'gewonden' zitten helemaal in hun rol. Zij Alphen legt de cafés aan banden. De vrije sluitingstijden blijven, maar horeca-ondernemers moeten het alcohol gebruik door klanten afremmen. Portiers moeten zich beter gedragen en het 'deurbeleid' van cafés wordt afge schaft. Cafés zijn straks oök deels verantwoordelijk voor de gebeurtenissen op straat. robbert minkhorst Gemeente, politie en het be stuur van de Alphense Horeca Vereniging (AHV) zijn het i de drie partijen hun onderlinge af spraken hebben vastgelegd. Overigens zijn niet alle kroegen in Alphen lid van de AHV. Wel zijn de populaire cafés in de Ju- lianastraat bij de vereniging Aangesloten. De afspraken tussen gemeen te, politie en horecaveteniging gericht is op wethouders, die gister stemden zijn de portiers van de drie grootste cafés in de Juliana- straat (behalve Alle Hens en Choices ook de Prinsenhof), bij een groot deel van de overlast betrokken. Klanten van de cafés klaagden ook over agressief ge drag van de uitsmijters. Daarop zijn de horeca-ondernemers en de politie een gedragscode voor de portiers overeengekomen. In het convenant is vastgelegd dat de houding van de uitsmijter •rking. Be- leiden tot- minder ge weld rond de cafés in de Juli- Zowel het aantal als de op stootjes nam toe na september vorig jaar. Café Choices, buur man van Alle Hens Aan Dek, had juist zijn deuren geopend. Volgens de gemeente is het nieuwe drukbezochte café me de aanleiding voor de toegeno men overlast. Cafébazen verplichten zich het alcoholgebruik onder klan ten terug te dringen. De onder nemers moeten vooral jongeren tussen de 16 en 21 stimuleren om frisdrank of alcoholarm bier te nemen. De gemeente komt niet aan de vrije sluitingstijden. Burgemeester Schoof dreigde leidinggeeft, die eind vorig jaar nog opnieuw De gemee in te voeren bij aanhoudende keerruimte voor fietsers en ongeregeldheden. scooters. Zo nodig spant Alphen Volgens burgemeester en zich in voor een taxistandplaats. velen van de politie volgt hij stipt op. Bovendien moet diens identiteit bij de politie bekend zijn. Op zijn kleding is duidelijk zichtbaar bij welk café hij hoort. De verantwoordelijkheid van cafébazen houdt niet meer op bij de deur. De portiers zien er op toe dat iedereen zich ook in de directe omgeving van de kroegen gedraagt. Ook moeten uitsmijters samenscholingen voor hun deur tegengaan. Het convenant verbiedt cafés om een 'deurbeleid' te voeren. Bij Choices bepaalt de portier wie naar binnen mag. Volgens het convenant mag hij perso nen slechts de toegang ontzeg gen als hun gedrag daartoe aan- zoekt i fingeren een shocktoestand, be ginnen te klappertanden van de kou of verlaten huilend het pand. De slachtoffers zijn af komstig van de Lotus-opleiding, waar zij leren hoe een gewonde zich bijvoorbeeld gedraagt bij brandwonden. Optimaal Op het dak werken de brand weer van binnen én buiten het bedrijf samen. Avery Dennison heeft zijn eigen brandweereen heid, die door de gemeentelijke brandweer is getraind. In elke ploegendienst zitten steeds vijf medewerkers die zo'n opleiding hebben gehad. Samen met de EHBO-ers vormt de brandweereenheid de Bedrijfs Hulpverlening (BHV). Volgens veiligheids- en milieu manager S. de Vries is de BHV in een bedrijf als Avery pure noodzaak. „Wij werken hier veel met licht ontvlambare oplos middelen. De brandveiligheid moet optimaal zijn." Bijzonder bij de oefening is de 'Inzetprocedure Complexe Gebouwen'. De inzetprocedure is vooral bedoeld voor ruimtes met bijvoorbeeld rijen stelling- kasten. Molenaar: „Als je zo'n ruimte vol rook en vuur binnen komt, weet je vaak niet meer of je bij de veertiende of de vijf tiende stellingkast rechtsaf moet. Bij de inzetprocedure be treedt een eenheid van acht brandweerlieden de ruimte. De voorsten leggen een lange on brandbare üjn uit, waaraan de volgende groep zich met een ei gen lijn vastklikt. Op deze ma nier kunnen de brandweerlie den snelle reddingsacties op touw zetten zonder dat ze daar bij verdwalen." leimuiden robbert minkhorst De ontmoetingsplaats van jon gerenvereniging Outsiders in Leimuiden is vandaag toch ge sloopt. De gemeente Ja- cobswoude heeft daartoe op dracht gegeven, omdat de situa tie niet meer te handhaven is. De jongerenvereniging reageert verontwaardigd. „Deze maatregel hebben wij genomen na veelvuldig overleg met verschillende vertegen woordigers van de Outsiders", schrijft het gemeentebestuur in een verklaring. „Dit heeft echter niet geleid tot een situatie die wettelijk is toegestaan en be stuurlijkverantwoord." Burgemeester Van Beek dreigde begin dit jaar al met sloop van De Keet en haalde zich daarmee de woede op de hals van de jongeren. Volgens Van Beek nam de overlast toe en was de ontmoetingsplek ille- gaal. Er volgde een gesprek tussen de Outsiders en de burgemees ter. De jongeren beloofden een plan van aanpak op te stelllen waarin ze aangeven hoe ze De Keel willen beheren. Ze zouden zich ook aan de sluitingstijden houden. In ruil daarvoor zou De Keet een legale status krijgen en zou lacobswoude mogelijk sub sidie geven. Zo ver is het niet gekomen, zegt E. van Seggelen van de Outsiders. „Het werd niets. We zijn druk bezig geweest, maar kregen geen hulp van de ge meente. We hadden er geen zin meer in, zijn ermee gestopt en hebben alles met de gemeente netjes afgehandeld." Die sloot de stroom af. Wel veranderden daarna nog twee jongeren het slot op de deur en namen het beheer van het ge bouwtje over. „Ik vind het jammer", zegt Van Seggelen. „Ik had het ook niet verwacht. Wat nu? Ik weet het niet. Ik sta hier een beetje versteld van." Het jubilerende vakantiespel voor kinderen in Alphen krijgt een extraatje van maximaal 2.000 gulden van de gemeente. Wethouder J. Korver van soci aal-culturele zaken heeft de subsidie toegezegd. Als tegen prestatie moet de Stichting Va kantiespel ook een jubileumac tiviteit voor gehandicapte kin deren organiseren. De Stichting Vakantiespel Al phen aan den Rijn bestaat veer tig jaar. De stichting viert dat ju bileum met extra activiteiten. Alle deelnemenDe vakantie week duurt van 10 t/m. 14 au gustus. De extra activiteiten maken de vakantieweek ook duurder. De stichting zoekt daarom sponsors. Korver heeft beloofd per deelnemer een gulden sub sidie te geven, met een maxi mum van 2.000 gulden. Als plaats is de pas gereno veerde (en op gehandicapten aangepaste) speeltuin Vreugde oord gekozen Omdat zowel de speeltuin als de Stichting Va kantieweek geen ervaring heeft met de begeleiding van gehan dicapte kinderen, komt deze groep dit najaar aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21