Leidsch Dagblad 7 25 Driekwart nabestaanden tegen donatie organen 'Operatie Oranje' vreest Onkruit DE BUIT IS BINN Alphenaar beroofd van fortuin herdachte in moordzaak liecht tweede moord op 'Geen verband tussen twee branden Archeon' Veiling nieuwe haring vooral Hollandse folklore Grote loterijen gaan volgend jaar fuseren Vliegtuig besprenkelt herlijn met parfum buien TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ■OENSDAG 27 MEI 1998 Buitenland 186A1! Een 51-jarige zakenman uit \lphen aan den Rijn is in j Antwerpen beroofd van een klein fortuin. De Alphenaar ïad zijn Daimler Benz in de (erkstraat in het centrum Antwerpen geparkeerd. «Autokrakers sloegen een ruitje in en gingen er van ioor met een stapel dollar- heques ter waarde van 110.000 gulden. Verder raakte de man twee credit- :ards, een gsm-telefoon en fototoestel kwijt. ARLEM GPD ïchieden jen, t/ml fietstoch f30/8,' OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Economie Cultuur en Kunst Vrijgelaten Pakpahan pleit voor zelfstandig Oost-Timor Nieuwe arrestaties g»A in zaak beursfraude Pinkpop is dit jaar erg 'hitgevoelig' Sport ARC doet wat het moet doen: 3-0 tegen Barendrecht Groot aantal weigeraars verrast onderzoekers Brandweercommandant Molenaar: HET WOORD IS AAN Maureen Dowd Zodra je genoegen neemt met minder dan waar je recht op hebt, word je met nog minder afgescheept. Tiriwrmnad Slechts een kwart van de nabestaanden is bereid mee te werken aan orgaandonatie van de overledene als de arts daarom vraagt. Driekwart weigert toestemming. Dat is veel meer dan verwacht. Schattingen gingen er tot nu van uit dat maximaal 40 procent van de nabestaanden niet wil meewerken. Dit blijkt uit het onderzoek Don Quichot van het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) naar knelpunten bij donatie van organen en weef sels. De ziekenhuizen zijn ge vraagd een jaar lang alle gege vens van overleden patiënten te registreren. Op die manier is in kaart te brengen hoeveel poten tiële donoren er zijn en hoeveel er uiteindelijk zijn aangemeld. Ook is na te gaan welke factoren een rol spelen bij het niet door gaan van donaties. Heeft de fa milie er moeite mee, had de pa LEEUWARDEN GPD Binnenkort verschijnt het eind rapport van Don Quichot. Een deel van de resultaten is giste ren gepresenteerd tijdens een symposium in het Medisch Centrum Leeuwarden. Het MCL is een van de negen ziekenhui zen in het hele land die hebben meegedaan aan het onderzoek. tiënt kanker of heeft de arts de vraag niet gesteld omdat hij het te druk had? Het werven van donoren, zo wel voor weefsel als voor orga nen, stuit op problemen bij pa tiënten, artsen en nabestaan den. Het grootste knelpunt blijkt bij de nabestaanden te lig gen. In een kwart van de weige ringen wil de familie het niet hebben, bij nog een kwart gaat men er vanuit dat de patiënt het niet gewild zou hebben, 14 pro cent heeft nooit over donatie gesproken, 13 procent wil niet dat het lichaam wordt aangetast en 10 procent heeft grote emo tionele problemen met donatie. Verder kunnen patiënten te oud of te ziek zijn om voor do natie in aanmerking te komen en een behoorlijk aantal artsen stelt de vraag niet omdat ze te weinig tijd heeft of over te wei nig kennis beschikt over de pro cedures rond orgaandonatie. Onderzoekster Linda Willems noemde het gebrek aan kennis bij artsen „niet echt bemoedi gend". Ze kregen een vijfje of een zesje. Het grote aantal weigeraars bij de nabestaanden heeft de onderzoekers verrast. Willems hoopt dat dit door de nieuwe Wet op de Orgaan Donatie ver andert. Nu iedereen een formu lier in de bus heeft gekregen en zelf kan beslissen over wel of niet doneren van organen of weefsel na overlijden, wordt er meer over gesproken. Mensen worden daardoor minder snel overvallen door de donatie- vraag. ROBBERT MINKHORST Twee keer brak er in korte tijd bij Archeon in Alphen aan den Rijn brand uit, maar van een verband tussen de eerste en tweede vuurhaard willen de brandweer en het thema park niets weten. Wel zijn er sporen gevonden die erop duiden dat beide branden zijn aangestoken. Zaterdag in de vroege och tend ging een lemen hut, in het oude Archeon nog in ge bruik als tolkenverblijf, in vlammen op. De hut stond op dat deel van het park dat Ar cheon heeft afgestoten. Het gebouw zou ook binnenkort worden afgebroken. De brandweer vermoedde al snel brandstichting. Plaatsvervan gend commandant A. Ooster- lee: „Er ontstaat niet zomaar brand midden in de nacht in in 29-jarige man uit Zaandam ieft gisteren bij de rechtbank E Haarlem voor opwinding ge- e irgd door aan het begin van de tting direct twee moorden op biechten. Voor een van de e moorden stond de man te lt, maar de andere bleek een onopgehelderde zaak uit 96 te zijn. „Ik voel me opge- zei de man na zijn ver- iring. De Zaandammer stond 'jrecht voor een dodelijke hietpartij op 17 november vo rig jaar in zijn woonplaats. Een 47-jarige man uit Westzaan was het slachtoffer. Na een aanvan kelijke bekentenis bleef de Zaandammer steeds hardnekkig ontkennen de man te hebben doodgeschoten. Bij aanvang van de zitting van gisteren kwam hij daar op terug. Bovendien vertelde hij er meteen bij ook een 22-jarige man uit Zaandam te hebben vermoord. Diens lichaam werd op 12 februari 1996 gevonden in het Noordzeekanaal, nabij As sendelft. tdaEen,9/ii te kunnen concurreren met buitenland De Staatsloterij, de Lotto en de BankGiroLoterij gaan in de loop van 1999 fuseren. Be langrijkste reden voor de sa menwerking noemen de drie organisaties de grotere op brengst voor goede doelen. Verder denken de loterijen sa- beter te kunnen concur- met kansspelen uit het buitenland. Staatsloterij en Lotto on derhandelden al drie jaar over fusie. Hoewel dat in 1996 leidde tot een 'intentieverkla ring', schoot de samenwer king in de praktijk niet erg op. In het najaar van 1997 meld de de BankGiroloterij zich als derde partij, waarop een spe ciale team werd benoemd. Pas daarna kwam er schot in de zaak. De fusie moet een forse kostenbesparing opleveren, waarbij vooral de verdere au tomatisering winst moet op leveren. Veel (wederverko pers van staatsloten en Lotto biljetten hebben nu nog twee terminals in hun zaak staan. In de toekomst moet de klant systeem zijn of haar gokje(s) kunnen wagen. Het is niet de bedoeling om be staande loterijen samen te voegen. De concurrentie van buitenlandse loterijen zal al leen maar groter worden,'ver wachten de samenwerkende organisaties. Vooral via Inter net zullen steeds meer aan bieders van kansspelen direct de Nederlandse huiskamers .weten te bereiken. Andere concurrenten vormen de ille gale lotto's en de al dan niet illegale bingo's. Uit onder zoek van het College van Toe zicht op de Kansspelen is ge bleken dat bij kleine, lokale kansspelen (loterijen, bingo- /kienen of winkelweekacties) jaarlijks circa 145 miljoen gul den opgaat. Het aantal offi cieel gemelde bingo- of kien- avonden beliep in 1996 naar schatting 48.000. Deze bijeen komsten resulteerden in een geschatte omzet van 117 mil joen, waarvan circa 90 mil joen aan prijzengeld is uitge keerd. Het college wil de handhaving van en de con trole op de regels voor bingo's .verbeteren, omdat ze niet meer vallen onder 'onschul dig volksvermaak'. De drie loterijen zetten in 1997 samen 1.633 miljoen om, waarvan minder dan 400 miljoen naar goede doelen ging- Staart tussen de vingers, mond open en happen maar. Bezoekers van een supermarkt in Katwijk stortten zich gisteren enthousiast op de i ring. Het eerste vaatje ging in Scheveningen voor 83.000 gulden van de hand. foto dickhogewoninc SCHEVENINGEN* ERICDEJ/ De haringrace mag dan tot het verleden be horen, de strijd tussen de verschillende vis sersplaatsen blijft bestaan. De Scheveningse veilingmeester Gijs de Wild cultiveerde gis teren althans bij de verkoop van het eerste vaatje Hollandse Nieuwe vooral de vete tus sen Katwijk en zijn woonplaats. De haring was binnengevaren door de Scheveningen 22 en de Scheveningen 23, 1- 0 voor het havendorp. De schippers Floor Kuijt en Wim Ouwehand hebben echter als geboorteplaats Katwijk in hun paspoort staan: 1-1. „Komt er toch nog wat goeds uit Katwijk", mompelde De Wild grootmoedig. De Katwijkse bedrijven Haasnoot, Hoek en Ouwehand mengden zich lang in het ge vecht om de eerste veertig haringen, wat voor de veilingmeester reden was het dorp maar te bestempelen tot 'de goudkust van Nederland.' „Jongens, we kunnen die ha ring toch niet naar Katwijk laten gaan? Dat vaatje moet in Scheveningen blijven spoorde hij zijn plaatsgenoten aan. Maar de enige die de uitputtingsslag met de Staat sloterij tot het eind toe kon volhouden, was een Urkse ondernemer. Als vertegenwoordiger van het grootkapi taal bewees de bieder van de Staatsloterij, Anne de Lange, ongewild dat de traditione le veiling van de nieuwe haring gisteren in de visafslag van Scheveningen toch vooral een feest van simpele, Hollandse folklore was. Hij had zojuist met het grote geld van de Staatsloterij het eerste vaatje Hollandse Nieuwe in de wacht gesleept. Het vaatje zou hij aanbieden aan de sterren van het Nederlands elftal. En 's avonds zou de verse haring een hoofdrol spelen in de televisie show van de gokgigant. Maar ondanks deze aanval van glamour, rook de strak in het pak gestoken 'winnaar' gewoon naar verse vis. En ondanks dat een vreemde eend in de bijt er met de ongekaakte haring vandoor ging, leverden Katwijk, Urk en Schevenin gen ouderwets strijd. Die strijd staakte uiteindelijk bij 83.000 gulden, 20.000 gulden meer dan vorig jaar. Geheel volgens verwachting mocht de man van de Staatsloterij het plastic emmertje in ontvangst nemen. „Het was wel taai. Ik heb geprobeerd ze met kleine stapjes en met grote sprongen murw te krijgen, maar voor al die Katwijkers en Urkers lieten zich niet snel afschrikken", zei de Lange. Dankzij zijn enthousiast opbieden, krijgt de Stichting Slachtofferhulp binnenkort 83 mille bijge schreven. „Ik moest dat vaatje hebben. Ook omdat wij graag bijdragen aan het goede doel", legde De Lange uit. Zijn gezicht ver sierd met een glunderende lach, zijn han den met vissappen. ,,U bent bij de haring en dat zult u straks weten ook", vertrouwde keurmeester Aad Taal de eigenaar van het eerste vaatje toe. Taal had eerder de vis van schipper Ouwehand gekozen tot beste ha ring. Het visje was nog wat klein en had van de keurmeester best vetter gemogen, maar hij liet zich de verse zeewaar toch goed smaken. Pagina 17: Keuren i loterij i haring wordt iy> en sproeivliegtuig heeft giste- :n op drieduizend meter hoog- boven Berlijn een ton parfum sgelaten om ervoor te zorgen it het, althans voor even, niet ank in de Duitse hoofdstad, e besprenkeling met 'Eau de erlin'. een speciaal door Ame- kaanse wetenschappers sa- lengestelde buitenluchtpar- was een initiatief van de radiozender RS2 als reactie op klachten van Berlijners over stank. De zender legde er de na druk op dat er geen sprake was van het 'spuiten' van het par fum, want daarvoor zou een aparte vergunning nodig zijn geweest. RS2-woordvoerder Mi chael Wieland zei dat de geur- stof binnen een half uur was opgelost. Overwogen wordt ook andere Duitse steden op het luchtje te trakteren. Antimilitairisten dreigen zeespektakel Defensie te verstoren DEN HAAG GPD De orgahisatie van 'Operatie Oranje', de groots opgezette manifestatie van Defensie op 6 juni voor de kust van Scheve ningen, neemt de dreigemen ten Vein Onkruit om de orde te verstoren zeer serieus. De anti militaristische organisatie heeft laten weten in actie te zullen komen tijdens het zee spektakel, dat volgens progno ses een half miljoen toeschou wers op de been kan brengen. Voor de organisatie is het dreigement van Onkruit reden om met de komst en de route van het massaal aan te voeren militaire materieel zeer om zichtig te werk te gaan. Er wordt geen enkele mededeling gedaan over de verplaatsingen van voertuigen, wapentuig en manschappen. B. Vermijs, manager van de Stichting Pro motie Den Haag: „Wij gaan het Onkruit niet makkelijk maken. Defensie heeft in de voorbije tijd heel veel last van die lui ge had. Het laatste dat wij willen zijn blokkades van mensen die zich aan elkaar vastketenen op de route. Dat idee is een nachtmerrie." Tijdens 'Operatie Oranje' ge ven zo'n tweeduizend man schappen van marine, land macht, luchtmacht en mare chaussee voor de kust, op het vasteland en in de lucht de monstraties. De bijdrage van het ministerie van defensie is erop gericht iedereen te laten zien wat de Nederlandse krijgsmacht anno 1998 moet, doet en kan. Het is tevens een cadeau aan de gemeente Den Haag, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan. een hut." Bovendien zijn er rolletjes verband gevonden die in benzine waren ge drenkt. De tweede brand brak maandagavond uit. niet ver van de ingang van het park. Allleen was het niet een ge bouw dat bij Archeon hoorde, maar een houten keet op een volkstuintje, zegt brandweer commandant H. Molenaar. „Ik zie niet welk verband er zou moeten zijn", zegt hij. Diezelfde overtuiging heeft een medewerker van Ar cheon: „Het heeft niets met ons te maken." De brandweer kon overi gens niets meer van de twee gebouwen redden. De lemen hut met het rieten dak ging verloren en ook van het ge bouwtje in de volkstuin kon de brandweer alleen de resten blussen. De politie heeft de branden nog in onderzoek. Bonden staken overleg KPN De vakbonden gaan met de le den overleggen over mogelijke acties bij KPN Telecom. Gister avond besloten de bonden het overleg over de reorganisatie bij het telefonieconcern af te bre ken. Het bedrijf weigerde het plan van de bonden over te ne men om de stoelendans van medewerkers te beperken. Ook wilde de directie geen garantie geven dat er gedwongen ontsla gen vallen. Maandag onderbraken hon derden werknemers van KPN Telecom al spontaan hun werk om duidelijk te maken dat ze geen vertrouwen hebben in de gewijzigde opzet. Tussen de 3.500 en 5.000 medewerkers van KPN Telecom krijgen door de nieuwe structuur van de on derneming een andere functie. Voor velen betekent dit verhui zen of over grote afstand pen delen. KPN Telecom wil de re organisatie eind 1999 afronden. De bonden hebben voorge steld de huidige districtskanto ren samen te voegen om te voorkomen dat grote aantallen werknemers moeten verhuizen of pendelen. Ook zou de opera tie over een langere periode moeten worden uitgesmeerd. Beide voorstellen tasten volgens KPN Telecom te veel het doel van de sanering aan. De directie van KPN Telecom betreurt het dat de bonden het overleg hebben afgebroken, te meer omdat volgens een woordvoerder tijdens het over leg 'handreikingen zijn gedaan om de sociale gevolgen van de reorganisatie te beperken'. VOOR DONDERDAG opnieuw r VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 -6,7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 RTV/programma's13 Sport24 t/m 27 Strips11 Uitgaan22 Dans, muziek en zang in de familiedansmusical 'DeTrul- lenhoedster® van Marten Toonder door Opus One in de schouwburg in Hoofd dorp, waarvooreen kortings bon. IIEEPT U UW VAKANTIE AL GEBOEKT IN PRESTON PALACE? Informeer snel naar tie vele mogelijkheden! Almelo 0546 - 54 21 21 Hollandse 'n Happy Happening BEROEPSKLEDING Ook voor vrijetijdskleding Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 Ja. ik wil een abo op hel leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oauiomati.sch (f. 94,15) omatisch (f. 32,70) nk/giro: O acceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. r 10050.2300 VB Leidei 71 141 400114 OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1