Oegstgeest grijpt naast subsidies 'Sfeer van zekerheid en vertrouwen scheppen' Leiden Regio wé*: co) Gemeentesecretaris Warmond naar Schipluiden upennarkt Leyhof olgend jaar open Voorschotens eerste 'Klinkenbergerpias nog deze zomer opfleuren Zoeterwoude herinnert informateurs aan 'niet bebouwen van Grote Polder' )rummen ichildert rouwzaal J)egstgeest DENSDAG 27 MEI 1998 fatiënt Endegeest neergestoken iSTGEest Een 54-jarige patiënt van psychiatrisch ziekenhuis tdegeest is gisteravond neergestoken op het terrein van het ïgstgeestse ziekenhuis. De man heeft verklaard dat een hem nbekende man hem twee keer in de buik heeft gestoken. Op rond van het signalement heeft de politie een 27-jarige mede- atiënt gearresteerd. Deze ontkent. Het slachtoffer is opgeno- len in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en ver- ert buiten levensgevaar. Voninginbraak in Oegstgeest igstgeestSieraden, een draagbare computer en een videore- arder zijn gisteren buitgemaakt bij een inbraak in een woning in de Prinses Irenelaan in Oegstgeest. De daders zijn aan de ;hterzijde van de woning het balkon opgeklommen en hebben aar een bovenlicht geforceerd. lieuw fietspad Leiden-Zoeterwoude ien/zoeterwoude» Het nieuwe fietspad tussen het Leidse pol erpark Cronesteyn en de burgemeester Smeetsweg in Zoeter- loude is vanmiddag officieel geopend. Wethouder Tj. van Rij riden) en S. Stuijt (Zoeterwoude) fietsten vanaf Cronesteyn oor de polders naar Zoeterwoude om het pad te openen. Het etspad. dat grotendeels op Zoeterwouds grondgebied ligt, is angelegd door rijkswaterstaat. Het pad moet de recreatieve inctie van het Groene Hart versterken. Varmond zoekt kandidaten sportprijs iarmond De gemeente Warmond is op zoek naar kandidaten oor de jaarlijkse Warmondse Sportprijs, die vrijdag 26 juni rordt uitgereikt. Sportverenigingen en/of individuele Warmon- srs (minimaal groepjes van drie) kunnen kandidaten voordra- sn die het afgelopen jaar een bijzondere sportieve prestatie ebben geleverd. Suggesties moeten voor 12 juni bij de gemeen- Ibinnen zijn. De sportprijs wordt uitgereikt tijdens de opening m de Kaagweek. Wassenaar houdt hand op de knip' iassenaar In het gisteren geplaatste artikel onder de kop iteenrijk Wassenaar blijft hand op de knip houden' is een sto- :nde fout geslopen. De wethouder die daarin wordt geciteerd is iet A. Vriesendorp-Dutilh, maar E. Van Dijk-Staats. Zij is WD- ethouder financiën. an de ïol en tarie- voor over- drage :ij ko- u door, ot an de dal sreik- tr zou nzen, )erdorp afke van der toolen warmond/schipluiden De gemeentesecretaris van Warmond. Gerhard Winkel horst (48), vertrekt. Hij wordt met ingang van 1 september de nieuwe gemeentesecretaris van het dorp Schipluiden, bij Delft. De gemeenteraad in het dorp van ongeveer 11.300 inwoners (Warmond heeft er 5.300) heeft Winkelhorst gisteravond aan vaard. B en W en de ambtena ren op het gemeentehuis van Warmond zijn gisteren inge licht over het vertrek van hun gemeentesecretaris. Winkel horst volgt in Schipluiden de 58-jarige H. Snijder op. Schipluiden staat aan de vooravond van allerlei grote veranderingen, waarin Winkel horst een prominente rol krijgt. Zo heeft de gemeente plannen voor woningbouw in de Harna- schpolder. Het is de bedoeling dat het aantal inwoners stijgt tot 14.000. Een reorganisatie van het gemeentelijk apparaat, onder leiding van Winkelhorst, is daarvoor nodig. Ook moet hij helpen bij de strijd van Schipluiden om zelfstandig te blijven. Winkelhorst zegt niet op Warmond te zijn uitgekeken. „Ik ben ook niet al jaren aan het solliciteren, hoor. Het be valt me prima in Warmond. Maar ik heb om me heen geke ken omdat ik wat meer verdie ping in mijn werk zocht." De ambtenaar was, voordat hij naar Warmond vertrok, hoofd van de afdeling grondgebied in de Limburgse gemeente Meer- lo-Wanssum, bij Venray. Na zijn aanstelling in september verhuist Winkelhorst naar Schipluiden. Winkelhorst was vijf jaar gemeentesecretaris in Warmond. bewoners van de nieuwe k Leyhof kunnen vanaf begin gend jaar om de hoek hun idschappen doen. Dan ent Hoogvliet de deuren van kleine supermarkt in de iderdoprse wijk. De winkel- inte wordt weliswaar eind vember opgeleverd, maar iogvliet wacht tot na de jaar- ;eling met de inrichting er- ,,Wij verwachten dat we zo n de kerst druk zijn met an- re dingen", verklaart W. ïgenotter van Hoogvliet. Met aantekening dat als de bouw ;ller vordert dan verwacht, de lermarkt al begin december en zou kunnen. )e vrachtwagens die de win- van voorraad moeten voor- n, hoeven minder ver de wijk dan oorspronkelijk het plan De laad- en loshaven was st gepland aan de kant van Burchtwacht, maar dat was naast de ingang van het ipalende kinderdagverblijf, komt de losplaats aan de it van de Buitenhoflaan. irdoor hoeven de vrachtau- niet meer langs de woon huizen aan de Torenwacht. Volgens Jongenotter biedt de buurtsuper een volwaardig as sortiment. „De mensen kunnen er terecht voor de normale we kelijkse boodschappen." Hij kan zich dan ook helemaal niet vinden in de typering die wet houder V. Molkenboer (ruimte lijke ordening) geeft: een winkel voor de vergeten boodschap pen. „Ja, als je een taart wil ma ken met goudomrand aman delstrooisel, dan moet je mis schien naar een andere winkel. Maar die zal dat uiteraard ook niet kunnen leveren", zegt Jongenotter. De bouwer van de super markt, ontwikkelingsmaat schappij Elisabethhof, had aan vankelijk de grootste moeite om een gegadigde te vinden. De meeste grootgrutters vonden de beschikbare ruimte van vijfhon derd vierkante meter te klein. Een verzoek van Elisabethhof om extra ruimte bij de winkel te betrekken, vond geen gehoor bij de gemeente. Een grotere su permarkt zou maar klanten weghalen bij andere winkels in de buurt. voorschoten De rotonde op de kruising Van gemeente de voorrangsregels op het plein uit. voorrangsweg, evenals de aansluitende Beethovenlaan/Mozartlaan is pas over enkele Onderdeel van de 'cursus' zijn speciale ver- Trompweg en de Admiraal de Ruytersingel. weken klaar, maar Voorschotenaren krijgen keersborden die straks op de rotonde komen te Op die straten heeft het gemotoriseerd verkeer voor de zekerheid alvast les in hoe zij de staan. Pas na een bepaalde gewenningsperio- voorrang op dat van de zijwegen, rotonde moeten nemen. „Omdat het de eerste de worden die verwijderd. Dan blijven alleen rotonde in het dorp is", aldus de gemeente. In de gebruikelijke borden over. Overigens blijft advertenties in een plaatselijke krant legt de de Van Beethovenlaan ook na de rotonde een foto henk bouwman chef erna straatsma 071 -5356437.plv -chef 1udy nihof. 071-53s6416 Verbouwing Jelgersma voor eigen rekening Oegstgeest moet zelf opdraaien voor de veertien miljoen gulden kostende renovatie en verbouwing van de voor malige Jelgersmakliniek. De provincie Zuid-Holland heeft een aanvraag van de gemeente voor subsidie van acht ton uit een potje voor monumentenzorg afgewezen. Oegstgeest vroeg vorig jaar ook al vergeefs subsidie aan. Het ging toen om een miljoen gulden uit een ander potje. voor monumentenzorg verdeel de, vindt dat waardevolle pan den elders in de regio het geld dringender nodig hebben. Vol gens de gemeentewoordvoerder kan Oegstgeest niet tegen de beslissing in beroep gaan. Bij de provincie zou onterecht de indruk zijn gewekt dat Oegstgeest niet zit te springen om het geld, omdat de toenma lige wethouder het project des tijds op de derde plaats had ge zet op de lijst van gebouwen die in aanmerking komen voor sub sidie. Endegeest en Rhijngeest staan bovenaan. R. Haafkens (WD) wond zich deze week tijdens een commis sievergadering op over de wei gering van de provincie. „Ik heb als raadslid de indruk gekregen dat die subsidie zeker was Ik vind toch dat we een beetje be duveld zijn." Volgens hem kun je als gemeente een pand blijk baar maar beter laten instorten. „Dan ben je tenminste verze kerd van subsidie." Het is volgens een woordvoer der van Oegstgeest niet zo dat de gemeente in totaal 1,8 mil joen gulden misloopt. „Je kunt die bedragen niet bij elkaar op tellen. Als we die miljoen had den gekregen, hadden we de andere aanvraag voor acht ton niet kunnen doen." De afgewe zen aanvragen hebben ook geen vervelende gevolgen voor de gemeentekas. Volgens de woordvoerder heeft Oegstgeest in de begroting voor de verbou wing van de ldiniek geen reke ning gehouden met eventuele subsidies. „Je mag niet begroten op basis van toezeggingen. Je kunt hoogstens zeggen dat het mooi meegenomen was ge weest als we het geld hadden gekregen." De bijna honderd jaar oude Jelgersmakliniek wordt momen teel verbouwd tot gemeente huis. De provincie Zuid-Hol land, die onlangs de subsidies oegstgeest/warmond zoeterwoude dimitri walbeek De informateurs die een nieuw paars kabinet smeden, Wim Kok, Els Borst en Gerrit Zalm, heb ben gisteren het Zoeterwouds verzoek ontvangen om vast te houden aah de paarse standpunten over het onbebouwd laten van de Grote Polder en het ontwikkelen van Valkerhout als bouwlocatie na 2005. Dat vraagt de gemeente in een brief aan de kabinetsinformateurs. De gemeente schrijft dat ze 'uitermate verontrust' is over de mogelijk heid dat de Grote Polder als bouwlocatie voor De informateurs hebben volgens de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) ruim 200 postpakketten ontvangen waarin Nederlanders en instanties kwesties onder de aandacht willen brengen. De gemeenten Wassenaar, Katwijk en Valkenburg schreven bijvoorbeeld een brief waarin ze de in formateurs verzoeken om 'een onbebouwd vlieg veld Valkenburg op te nemen in het regeerak koord voor de komende vier jaar.' Airconditioning. Voor 't juiste klimaat. Uw Official Carrier Dealer Schulte Lestraden BV Lisse Tel. 0252-466466 maarten keulemans Verhuis de overwoekerde bankjes van de Lange Voort naar de Klinkenbergerpias. Of laat de omgehaalde bomen die bij het viaduct bij de wijk Bui- tenlust liggen door padvinders ombouwen tot eenvoudige ta fels en banken. Als het aan LO- raadslid J. Bouwknegt ligt, wordt het recreatiegebied rond de Klinkenbergerpias nog deze zomer opgefleurd. „Als we een beetje improvi seren, hoeft het helemaal niets te kosten om er in ieder geval wat bankjes neer te zetten. Ik denk dat veel burgers daar heel blij mee zijn. Er is daar nu helemaal niets", zei Bouwk negt gisteren tijdens een com- oegstgeest ,i hei De Amsterdamse beel dend kunstenares Suzan Drummen voorziet de nieuwe Oegstgeestse trouwzaal van een muur schildering. Drummen maakte eerder muurschil deringen voor het ministe rie van economische za ken en het Bronovozieken- huis in Den Haag en voor Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) in Amsterdam. Het werk van Drummen in de oude Jelgersmakli niek wordt ongeveer twin tig vierkante meter groot. ,Een ontwerp heb ik nog niet, maar ik denk dat het teel barok wordt", zegt Drummen. „Het liefst zie ik dat de bruidsparen zich straks ook laten fotografe ren in de trouwzaal. Het toet iets feestelijks wor den; het tegenovergestelde van saai. De 34-jarige kunstena- s combineert in haar werk collage-achtige ele menten met invloeden uit het realisme en het surrea lisme. Drummen: „Ik ben er altijd op uit om het kij ken te activeren. Mijn werk voor het nieuwe ge meentehuis van Oegst geest moet iets worden waar de mensen tijdens de speech hun ogen over la ten gaan." Nieuwe directeur Rijnland Ziekenhuis wil patiënt uit 'hokjeshalen leiderdorp afke van der toolen Of hij specifieke stokpaardjes heeft? De nieuwe directeur van het Rijnland Ziekenhuis lacht. „Dat noemen wij niet zo hoor. Bij ons heten dat concepten, vi sies." Eric van Royen, 51 jaar. Een jongensachtige kop, vol met ideeën. „Maar voorlopig zit ik met m'n neus in de dossiers." De persoonlijke noot ont breekt nog in zijn kantoor op de tweede verdieping van 'het Eli sabeth'. Van Royen zit er ook nog maar net een paar dagen. Het is best even wennen, want hij komt van het veel grootscha liger AMC in Amsterdam, waar hij hoofd van de afdeling nucle aire geneeskunde was. Wat functie betreft is het echter niet zo'n reuzenstap. „Een hoogle raar is tegenwoordig sowieso vooral manager." Als directeur van het Rijnland Ziekenhuis zal Van Royen zijn aandacht moeten verdelen over twee locaties: Rijnoord in Al phen aan den Rijn en het St. Eli sabeth in Leiderdorp. Niet echt efficiënt, geeft hij toe. „Als ik zo eens op de kaart kijk, zie ik na tuurlijk ook wel één mooi groot ziekenhuis tussen die twee in. Maar het probleem is in dit ge val het Groene Hart. Dat is nu eenmaal een gegeven in deze regio." Niet dat hij er erg om treurt. „Twee van die kleine eenheden met een grote eigen zelfstandig heid. dat spreekt me wel aan. Het is een verademing in verge lijking met het AMC. De mede werkers doorgronden de orga nisatie beter, de lijnen zijn kor ter. Kortom: de menselijke maat is kleiner." Zuinig is Van Royen over de plannen om het Alphense Rijnoord samen te laten gaan met het aanpalende verpleeg huis Oudshoorn. „Het wordt héél moeilijk. Héél lastig. De weg naar een fusie wordt langer dan aanvankelijk werd ge dacht." De problemen die overwon nen moeten worden zijn van uiteenlopende aard. Zo is er het cultuurverschil tussen zieken huis en verpleeghuis. „In het ene spreekt men van patiënten, in het andere van bewoners." Ook moet het opnametempo onderling worden afgestemd, om opstoppingen te voorko men. En dan is er nog het punt van het geld. Het verpleeghuis draait op de AWBZ, het zieken huis op de gewone verzeke raars. „Reden genoeg dus om jezelf af te vragen: wat schieten we ei genlijk op met die fusie? Wat is de meerwaarde?" Toch vindt Van Royen dat het idee een kans moet krijgen. Allereerst omdat de twee instellingen op een steenworp afstand van el kaar liggen. Maar ook om op zoek te kunnen gaan naar 'nieu we vormen van zorg'. Hokjes Alles draait om tfe patiënten. Die zinsnede komt in het ge sprek een paar keer terug. „De patiënten, daar doen we het al lemaal voor. Dat is ook het leukste aan het werk." Hierin komen de arts Van Royen en de manager Van Royen bij elkaar. „Ik heb 27 jaar in de patiënten zorg gezeten. In die tijd heb ik gezien waar de patiënten mee worstelen als ze zo'n ziekenhuis binnenkomen. Bestuurlijk en organisatorisch is op dat punt een hoop te doen." In de oude visie, vertelt hij, staan de medische procedures voorop, en valt de patiënt daar zo'n beetje tussenin. Dan staan bijvoorbeeld de apparaten voor het gemak allemaal bij elkaar, en moet de patiënt heen en weer worden gesleept. „Het idee is nu veel meer: de patiënt staat centraal en de procedures moeten daar maar omheen worden gebouwd." Simpel voorbeeldje: zorg ervoor dat er een röntgenapparaat bij de poli staat. Dat scheelt tijd en moeite. Communicatie Maar niet alles is zo simpel. Zo ontbreekt het nogal eens aan een goede samenwerking tus sen de afdelingen. Verbetering daarvan vereist vooral een veel betere communicatie. Van Royen wil dat onder meer berei ken door artsen én verpleeg kundigen te betrekken bij het management. Zodat er conse quente afspraken over de be handeling kunnen worden ge maakt. Want: „Je kan een pa tiënt niet zomaar in hokjes op delen. Dat speelt vooral bij ou dere patiënten: die hebben vaak verschillende problemen, die onder verschillende specialis- mes vallen. Als er dan geen een heid van handelen is" - en hier verheft de nieuwe directeur voor het eerst zijn stem - „dan kunnen patiënten daar héél on gelukkig van worden. Wat een rótorganisatie, zeggen ze dan. Als er wél wordt samengewerkt, schep je een sfeer van zeker heid, van vertrouwen rond de mensen." missievergadering in Oegst geest. De Klinkenbergerpias is al vele zomers een zorgenkindje. De betrokken gemeenten Oegstgeest, Sassenheim en Warmond kibbelen al jaren met de provincie en het bedrijf Korswagen BV over het eigen dom en het onderhoud van het recreatiegebied. „En het ziet ernaar uit dat het nog een tijd duurt voordat er iets ge beurt", vermoedt Bouwknegt. Of het 'simpele idee' van het raadslid kans van slagen heeft, valt echter te bezien. „U moet zich wel bedenken dat we als gemeente niets te zeggen heb ben over die plas of over wat er speelt", kreeg Bouwknegt van wethouder G. Kempen te horen. Sweelinckhof krijgt toch speeltuintje voorschoten dimitri walbeek Het plantsoen aan het Swee linckhof in Voorschoten krijgt voor 20.000 gulden een klein speelplaatsje met een glijbaan, een wipkip en een duikelrek. De gemeente is niet tegemoetgeko men aan de klachten van de omwonenden. Zij wilden niet dat het grasveldje - waar hun kinderen spelen - kleiner wordt gemaakt. Ook vinden ze de drie speeltoestellen niet passen in de straat. De werkgroep Speelvoor- zieningen Adegeest had echter haar zinnen gezet op een speel tuintje, omdat daar juist in Ade- geest-Oost een groot aan is voor de jongste kinderen. Diverse ge sprekken tussen omwonenden, gemeente en de werkgroep kon den de groepen niet dichter bij eenbrengen. „Dit betekent he laas dat wij een Salomonsoor- deel moesten vellen", zegt het hoofd van de afdeling groen van de gemeente. B en W vonden de argumenten van de werkgroep uiteindelijk zwaarder wegen. Met de aanwijzing van het Sweelinckhof is de ton die is weggelegd voor speeltuintjes de wijk Adegeest nu vergeven. Er gaat 80.000 gulden naar een grotere speelplek aan de Frans Listzlaan. In de Palestrinalaan komt een voetbalveldje. De Vlietwijk heeft eenzelfde bedrag gekregen. Daar richt de gemeente speelplaatsen op nieuw in aan het Frans Hals plantsoen. het Ruysdaelhof, de hoek van de Ruysdaelhof/Jan Steenlaan, de Nicolaaas Maes- kade, het Van Ostadehof, de Van Heuven Goedhartstraat en de Professor Van der Waalslaan. Glijbanen, schommels en wip- kippen komen er daar bij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19