eiden Regio Tieners Leiden-Noord krijgen 'werkplaats' Nu is het nog vooral snijden en afwassen' gpnderzoek: geen fraude bij bodemsanering Noorderstraat Leiden onderzoekt noodzaak mensa Klaar voor de start? WOENSDAG 27 MEI 1S Miljoenen 1 Q °egstgeest moet I Z7 zelf veertien miljoen gulden ophoesten voor het opknappen van de Jel- gersmakliniek. Kroegen yt Alphen probeert het Z I alcoholgebruik in cafés in te dammen, maar handhaaft wel de vrije slui tingstijden. ibreker gepakt aan Nieuwe Rijn Na een stevige worsteling is gisteren op de Nieuwe Rijn Leiden een illegaal in Nederland verblijvende man opgepakt. Hij wordt verdacht van inbraak in een appartementencomplex i dezelfde straat. De maat van de 24-jarige Libanees is nog Iroortvluchtig. Tijdens de vechtpartij sneuvelde een ruit van een Ivoning aan de Nieuwe Rijn. eidenaar steelt lege wijnflessen Een voorbijganger zag gisterochtend dat iemand een ruit n slijterij aan de Doezastraat vernielde en enkele flessen vijn wilde meenemen. De 39-jarige Leidse getuige bedacht zich suit en greep de dader, een 43-jarige Leidenaar, in de icraag. Daarbij werd hij geholpen door een plaatsgenoot, een 51- eveneens afkomstig uit Leiden. De dader werd ver- olgens overgedragen aan de politie. De flessen wijn die hij wil- 'e stelen, bleken leeg te zijn. pLeids' duo naar Olympiade Leidenaar Jacob Gubbens en Leiderdorper Maarten fetikkelman zijn doorgedrongen tot de finale van de nationale Aardrijkskunde Olympiade. Deze wedstrijd vormt de proeftuin ir vernieuwing van het aardrijkskunde-onderwijs. De 26 fina- en moeten een theoretische toets afleggen en veldonderzoek ?n in de omgeving van Nijmegen. De wedstrijd is van 2 tot en 14 juni in Nijmegen. Volgende week donderdag is de prijsuit reiking. De vier besten mogen meedoen aan de Internationale Aardrijkskunde Competitie in Lissabon in augustus dit jaar. Wijziging ophalen huisvuil De huisvuilzakken in de Leidse binnenstad worden in Iplaats van maandag 1 juni, tweede pinksterdag, op dinsdag 2 ju li opgehaald. In verband met de feestdagen vervalt het ophalen i oud papier. Alle bruine en groene mini-containers in de Me- [enwijk worden volgende week vrijdag geleegd. Eigen onderkomen voor jongeren in buurthuis 't Spoortje Spelen met computers, een jongerenkrant maken, een sollicitatiecursus volgen en huiswerkbegeleiding. Tieners uit Leiden-Noord krijgen volgend jaar een eigen plaats binnen het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade waar ze van alles kunnen ondernemen. De meeste activi teiten hebben een serieus karakter en verbeteren het toe komstperspectief van de pubers. Het project wordt dan ook de Toekomstwerkplaats genoemd. i ruil 1 i zak- De Stichting Leidse Welzijns Organisatie (LWO) krijgt 130.000 gulden uit het Juliana Welzijn Fonds om de Toe komstwerkplaats op te zetten. Een deel van dit bedrag is be stemd voor het al langer be staande zakgeldproject, waarbij jongeren allerlei klusjes op knappen centje. Ook dit project wordt vanuit 't Spoortje gecoördi neerd. „Van deze gift kunnen we de verbouwing financieren, iets wat vanuit ons normale budget niet zou lukken", zegt H. de Zeeuw, medewerkster project ontwikkeling van de LWO. Het is de bedoeling dat de hopeloos verouderde soosruimte in "t Spoortje plaatsmaakt voor het activiteitencentrum. Van de gift kan de LWO een jaar lang een jongerenwerker betalen die bei de projecten leidt. De projecten richten zich op 13- tot 18-jari- gen. Wat de jongeren straks kun nen ondernemen, is nog niet precies bekend. „Dat hangt af van hun wensen", zegt De Zeeuw. „We willen ze volop la ten meepraten, want de jonge ren moeten de ruimte per slot van rekening straks gebruiken." Naar verwachting gaat de toe komstwerkplaats begin volgend jaar open. De gift maakt deel uit van een extraatje van 7,5 miljoen gulden dat het 50-jarige Juliana Welzijn Fonds dit jaar heeft te verdelen onder buurthuizen. Het jubile rende fonds wil met dit geld de leefbaarheid in buurten vergro ten. Zo krijgt de LWO dit jaar ook nog eens drieduizend gulden voor activiteiten rond het tien jarige bestaan van het buurthuis De Stevenshof. In samenwer king met de aangrenzende bi bliotheek en het kinderdagver blijf gaat De Stevenshof een se niorenmiddag, een jongeren- feest, kindervoorstellingen en een foto-tentoonstelling over vrijwilligers organiseren. Samen met de Anne Frankschool wordt een gedichtenwedstrijd gehou den. Dat zal allemaal rond 23 september gebeuren. Op 23 september worden nieuwe ge dichten van de Stichting Tegen beeld ondiuld. oening multiculturele restaurant Lokaal van Verre achterwand moest op het itste moment nog opnieuw irden geverfd en in de keuken rt de afwasmachine, maar multiculturele restaurant kaal van Verre' aan het Val- pad in de Slaaghwijk is dan eindelijk opengegaan. M. f van de wijkgroep sociale rnieuwing Slaaghwijk zette itermiddag zijn handtekening i de gouden stoel en daarmee ;rd het restaurant voor ge iend verklaard. Het wachten op de bouwver- inning en toestemming van provincie zorgde ervoor dat 4ichi open ng van februari naar moest worden ver hoven. R. Stokkel, penning eester van de stichting die het exploiteert, is toch vreden. „Het is jammer dat t, ga vunt Def 'geol ii cursisten met hun praktijk- ileiding zouden moeten be- Maar drie maanden rtraging op een project dat al jaar loopt, is niet slecht." Lokaal van Verre is een werk- raringsplaats voor langdurig irklozen die in de horeca aan slag willen. Van de eerste hting van twaalf deelnemers an vanaf vandaag zeven men- a aan het werk in hun eigen itaurant. Zij hebben eerst ee stages elders gevolgd, om it het 'Lokaal' nog niet klaar De uitval van vijf cursisten n de hoge kant. De combi- werk, studie en gezin ;en paar te moeilijk en ander kreeg psychische oblemen. J. de Groot van de ichting Meander die tot doel left de integratie van allochto- in te bevorderen, beseft dat Cursisten Peter Koelewijn (midden) hard moet worden gewerkt om iedereen op het traject te hou den. „Het is een kwetsbare groep. Als het allemaal vanzelf ging, hadden ze allang een baan. Het was nu natuurlijk ook een beetje rommelig, omdat dit Lokaal nog niet beschikbaar het is een geweldige keuken, was." Bediening ligt me niet zo, dan Cursist Peter Koelewijn staat moet je overbeleefd zijn tegen met een tevreden gezicht in de lastige klanten. Ik ga liever mijn keuken. „Het is nog wel een eigen gang in de keuken." Ook beetje wennen. Ik weet nog niet Gisela Gilaard is in de keuken te alles blindelings te vinden, maar vinden. „Nu is het nog vooral snijden en afwassen, maar we gaan uiteindelijk ook zelf koken. We moeten het allemaal leren." In december neemt de Stich ting Vakopleiding Horeca het examen af en kunnen de cursis ten het erkende diploma hore- ca-assistent verkrijgen. En ver volgens moet dan de weg naar de gewone arbeidsmarkt open liggen. In september begint de tweede lichting met de oplei ding. Drie kandidaten gaan de komende maanden al mee draaien in het restaurant. Ook de theorielessen worden voortaan in het eigen Lokaal ge geven. Volgens Ben van der Voort, assistent-bedrijfsleider, is dat vooral erg praktisch. „We hebben hier een volledig inge richte keuken en genoeg tafels en stoelen. We hoeven alleen maar een schoolbord en wat krijtjes aan te schaffen. Het voordeel is ook dat je hier meteen kunt oefenen." Het Lokaal van Verre moet ook een ontmoetingsplek wor den voor de buurtbewoners. Sonja Korenhof van de speel tuinvereniging naast het restau rant heeft het Lokaal de afgelo pen weken zien groeien. „Vori ge week was het nog een kale boel en nu is er zoveel sfeer door de kleuren. We hebben enorme potten en pannen bin nen zien brengen en we hebben nog geholpen met het uitpak ken van de stoelen. De buurt is heel enthousiast." Bewoners Ans van de Wete ring en Nel Stol zijn heel blij met het Lokaal. „Wij vinden het prachtig. Kun je even je huis uit 's avonds. Als we goed hebben gewerkt en geen zin hebben om te koken, gaan we hier eten. Of we halen wat. Het moet alleen niet duurder worden, want dan krijg je hier leegstand." De afhaalservice is nu nog niet in bedrijf, maar Van der Voort hoopt daar over veertien dagen mee te beginnen. LU Fietsers worden in Leiden vaak klemgereden. Om hun si tuatie te verbeteren, heeft de gemeente twee jaar geleden de nota 'Fietsers opstappen!' vastgesteld. Vooralsnog is echter niet veel verbeterd. In een aantal columns be schrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waar mee fietsers worden geconfronteerd. Fietsen over de trappen van het stadhuis De Breestraat wordt nog mooier en spectaculairder dan die nu al is. Onder het motto 'als de Cauberg in Valkenburg kan worden beklommen, dan moet het Leidse stadhuis een makkie zijn', wordt aan een alternatieve route voor fietsers gewerkt: via de trappen van het bordes. Om niet alleen wiel- bergetappe midden in de stad te helpen, r ook ouderen tegemoet te komen, is gekozen voor rol trappen. S Daarmee wordt definitief afgerekend met het g stukje vals plat dat nu nog voor het bordes ligt. „Er gaat dus inderdaad nog wat verande- ren. Daar ben ik nou echt blij om. Ik dacht dat g ze hier klaar waren met de bestrating, terwijl 5 er eigenlijk helemaal niets klaar is. Die verho- ging is voor fietsers heel verraderlijk. Zeker 5 met al die bussen om je heen. Ik vind die Breestraat verder wel mooi, maar die hobbel mogen ze van mij vandaag nog weghalen", verzucht een vrouw. Zolang het uitstulpinkje voor het stadhuis er nog ligt en de Breestraat hier op z'n smalst is, wordt voor fietsers een tijdelijke oplossing ge zocht. Eerder is al besloten dat zij het fors ver brede trottoir op mogen schieten, als ze klem gereden dreigen te worden door een van de zestig bussen die per uur over de Breestraat rijden. Op dit moment wordt nog onderhan deld met winkeliers. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om de winkels binnen te mogen rijden. Om geen kostbare tijd verloren te laten gaan, wordt bovendien overwogen een open verbinding te maken met andere winkels, zo dat fietsers gewoon hun weg kunnen vervol gen. Overdekt en wel. Met beide trekpleisters probeert de gemeente Leiden de wond te bedekken die zij eerder heeft opgelopen. Enkele maanden geleden werd besloten af te zien van afzinkbare piramides. Leiden verspeelde daarmee de kans om een ker misattractie van hoog niveau binnen te halen. Met pirami des kan de weg worden afgesloten voor sluipverkeer. De pa len verdwijnen in de grond als bussen, taxi's of leveranciers ter plekke moeten zijn. Zodra ze gepasseerd zijn, komen ze, de palen dus, weer tevoorschijn. Argeloze automobilisten en fietsers die denken mee te liften, worden de lucht ingeslin- gerd. Voor Leiden, dat zo graag in de vaart der volkeren wil wor den opgestuwd, zou dat promotie van de bovenste plank zijn geweest. Ervaringen in onder meer Utrecht, Nijmegen, Culemborg en Alphen aan den Rijn waren echter zo af schrikwekkend dat uiteindelijk maar is afgezien van de pira mides en is gekozen voor camera's. Het is niet te hopen dat Leiden opnieuw overstag gaat en een ambtenaar straks gaat zeggen dat het 'verhoginkje' ge woon kan verdwijnen en kan worden mee-geasfalteerd met de rest van de Breestraat. Dat zou namelijk betekenen dat fietsers niet meer hoeven uit te wijken, niet meer bang hoe ven te zijn dat zij op dit punt door twee bussen in de sand wich worden genomen en dat zij niet hoeven te gaan win- kelfietsen. Een beetje avontuurlijk ingestelde fietser heeft dan op deze weg niets meer te zoeken. Zijn er mensen die wanneer mensa De Bak op 1 juli defini tief de deuren sluit, nergens an ders meer terechtkunnen voor een warme maaltijd? Wethou der van sociale zaken J. Laurier (GroenLinks) heeft nog een paar weken om op die vraag een antwoord te vinden. Op aandringen van SP-raadslid en mensa-fan D. van Vugt bekijkt de wethouder of na sluiting van )et op- ter aak nu gesloten voor gemeente Leiden en provincie 1 AllPPIl s aangi zijn geen aanwijzingen dat bij de sane- tle-aaitvp Jn gek |f de Noorderstraat sprake is geweest fraude. Dat is de belangrijkste conclusie het door BDO CampsObers uitgevoerde ierzoek naar de sanering. BDO onderzocht de zaak in opdracht van provincie Zuid-Holland. Als het aan ge- iputeerde J. Wolf (PvdA/ruimtelijke orde- ng) ligt, is de zaak met dit onderzoek iorbij. „Wat mij betreft is onweerlegbaar stgesteld dat geen sprake is van malversa- dit de definitieve afronding van ze bodemsaneringszaak", aldus Wolf. Dat wèl zou zijn gerommeld, werd het af- n jaar met toenemende intensiteit toogd door de Goudse jurist P. Ruijs. Hij genomen door de voormali- eigenaar van de grond aan de Noor- L. Lolkes de Beer. Ruijs betoogde veel minder vuile grond van de locatie zijn afgevoerd dan uit de papieren oet blijken. Lolkes de Beer, die door de rvuiling met een lagere grondprijs genoe- n moest nemen, hoopte alsnog extra geld krijgen van de gemeente. Nadat ook LWG/De Groenen-raadslid M. Vlasveld en GroenLinks/De Groenen-sta- tenlid C. van Laar gemeente en provincie hadden beschuldigd van geknoei, besloot de provincie in april tot het laten uitvoeren van een onafhankelijk onderzoek. Daar naast voerde de provincie zelf een onder zoek uit. De Leidse milieuwethouder A. Pechtold (D66) sprak de verwachting uit dat de onderzoeken de gemeente van alle blaam zouden Dat wè A lopen Ifts in d. eigen Wm n veel Trots Wolf, Pechtold en BDO-onderzoeker A. Hooijmeijer konden gisteren in het Haagse provinciehuis trots de conclusies van het onderzoek presenteren: er is hier en daar misschien wat slordig gewerkt, maar er is zeker geen sprake van fraude. De incorrecte tekeningen in het saneringsverslag, waar over vorige week nog enige opwinding ont stond, waren volgens Hooijmeijer 'storende elementen'. „De saneringslocatie was inge tekend op een andere schaal dan die van de basiskaart waarop was ingetekend. Een stomme fout van de tekenaar, meer niet." De belangrijkste reden voor de onderzoe ker om geen fraude te vermoeden, is het simpele feit dat volgens hem niets te frau deren viel. „Bij de aankoopprijs van de grond is 100.000 gulden in mindering ge bracht in verband met de vervuiling. Dat is slechts een fractie van de werkelijke sane- ringskosten", aldus Hooijmeijer. Met ande re woorden: niemand had er belang bij om - zoals wel is gesuggereerd - vervuilde grond van elders af te voeren op rekening van de Noorderstraat. Als het aan de gedeputeerde en de wet houder ligt, is de zaak met de rapportage van de onafhankelijke onderzoeker afgeslo ten. Hun irritatie over wat Pechtold noemt de 'stemmingmakerij' van Ruijs slikken ze graag in, als het nu maar eindelijk stil wordt. Maar de jurist heeft andere ideeën. Hij stuurde gisteren, een paar uur na de pers conferentie, meteen een fax naar Wolf met het verzoek het rapport van BDO te mogen inzien. „Als ze niet het lef hebben om aan mij uit te leggen dat er niets aan de hand is, dan kunnen ze bij het oud vuil. Ik wil het rapport zien en het tegen het licht houden. Als ze het niet vrijwillig afgeven, dan zal ik het via de Wet Openbaarheid Bestuur af dwingen. Ik laat het er niet zomaar bij zit ten", aldus Ruijs. leiden Op uw plaatsen? Klaar?... af! Een super sprinter is het niet, deze meerkoet met platvoeten. Maar een stukje vliegen om straks lekker in een voedselrijk stukje singel neer te strijken, dat lukt best. In of onder water voelt deze clown onder de watervogels zich het beste thuis. Hij heeft niet voor niets van die rare - gelobde - tenen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN de mensa een problee staat dat de gemeente rr lossen. Voor de studenten die gere geld in De Bak eten, biedt de universiteit straks elders een al ternatief. Maar Üe niet-studen ten die hun maaltijd halen bij de mensa, vallen volgens Van Vugt tussen wal en schip: zij kunnen nergens meer naar toe. Volgens de SP'er zou de sociale werkvoorziening in het gat moeten springen dat de univer siteit achterlaat. De Zijl Bedrij- i (DZB) een goedkope kunnen opzette voor De Bak. Het idee va l hem betreft het student raadslid werd gisteren in de commissie sociale zaken in eer ste instantie met weinig en thousiasme onthaald. Als de universiteit de mensa sluit om dat de voorziening te duur wordt, hoe zou DZB dan een soortgelijke eetgelegenheid moeten exploiteren? Of zou de gemeente de instelling moeten subsidiëren? En waar dacht me neer Van Vugt dan het geld van daan te halen? Toen de SP'er uit eigen waar neming kon melden dat heel wat oudere Leidenaars met een krappe beurs, blinden en ge handicapten De Bak bezoeken, veranderde de sfeer. Laurier zegde toe te willen onderzoeken of er inderdaad mensen zijn die door de aanstaande sluiting van De Bak serieus in de problemen komen. Is dat het geval, èn zijn voor die mensen geen bestaan de alternatieven voorhanden, dan wil de wethouder wel eens met DZB gaan praten. De commissie nam de belofte tegensputterend tot zich. J. Sorgdrager (D66) wees erop dat er in Leiden voldoende goedko pe eetcafés zijn, 11. Kukler (CDA) zag liever de Socialisti sche Partij een eetgelegenheid openen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15