Natuur Milieu Wilde angeldragers tegen honingbijen >poren rraden oa Nog rustig op Razende Bol uz Beste bossen Zwitserland )e grijze en gewone zeehonden op de Ra- ende Bol, een zandplaat tussen Texel en )en Helder, kunnen voorlopig van hun blijven genieten. Deze maand wilde Ie Nederlandse Aardolie Maatschappij :a: lijkt mooi. Een ;zaam opdrogend ltje in een zand- als gevolg van ïatte voorjaar, k gelegenheids verliefde ibieën en slangen. de sporen crossmotoren in zand ziet, weet dieren in dit poel- :en schijn van maken 'lang en ikkig te leven'. ;aal crossen is niet het Uffelter- i probleem, gebeurt in veel r natuurgebie- Crossers hebben nelijk weinig op flora en fauna, elgeving is ook hen be- •I HELDER BERT DE JONG (NAM) op de zandplaat naar olie of gas honden van. Mensen die r gaan zoeken. Een legertje personeel stond haasten' kijken een tikkie jaloers aan te- paraat met bootjes en plofapparaten. gen het zo op het eerste gezicht ontspan- De waddenvereniging vocht echter met nen bestaan van zeehonden. Af en toe eer succes de vergunning aan bij de bestuurs- maaltje vis vangen, zo nu en dan een rechter. Voorlopig dus geen ontploffingen, zwemtochtje, en veel luieren in het zand, maar serene rust. En daar houden zee- knipogend tegen de zon. Van vijftien Europese landen zorgt Zwitserland het best voor zijn bossen en Denemarken het slechtst, zo blijkt uit een onder zoek van het Wereldnatuurfonds (WWF). Het rapport wordt uitge bracht met oog op een bijeen komst van bosbouwministers in Portugal. Het fonds kende de on derzochte landen punten toe op basis van bijna honderd criteria, waaronder maatregelen ter be vordering van de uitbreiding van bossen, gradatie van luchtveront reiniging en de omvang van be schermde gebieden. In acht van de vijftien blijkt er minder dan 2,5 procent bos onder strenge be scherming te staan. Denemarken, dat met 32 punten op een schaal van honderd het laagst scoorde, blijkt slechts 1 procent van zijn bossen te beschermen en geen wetten te hebben om te voorko men dat oude bossen worden veranderd in productieplantages voor kerstbomen. De volledige ranglijst van de onderzochte lan den: Zwitserland, 61; Finland, 60; Oostenrijk, 57; Griekenland, 54; Zweden, 54; Turkije, 53; Frankrijk, 52; Noorwegen, 51; Duitsland, 49; Italië, 47; Nederland, 45; Groot- Brittannie, 41; Spanje, 41; Belgie, 36; Denemarken, 32. De Nederlandse afdeling van de European Invertebrate Survey (EIS) heeft een overzicht ge maakt van angeldragende in secten (bijen,wespen, mieren) in ons land. Alle terreinbehe rende natuurorganisaties krij gen het overzicht, zodat ze niet alleen weten welke soorten er in hun reservaten leven, maar er in het beheer van die gebieden ook meer en beter rekening mee kunnen houden. Daarbij verdienen wilde bijen extra aan dacht. Met de wilde nectarverzame- laars gaat het niet goed. Van de 332 soorten inheemse bijen zijn er deze eeuw zestig uit Neder land verdwenen. Veel andere soorten gaan achteruit. Dat komt omdat de wilde flora van het landelijk gebied onttakeld is geraakt, door de sterke intensi vering van de agrarische be drijfstak. Een weiland vol made liefjes, Pinkster-, boter- en paardebloemen is vandaag de dag een zeldzaamheid. Evenals graanakkers met onder andere korenbloemen en klaprozen, of een bloemrijke slootkant. Wat voor veel andere dieren geldt, geldt ook voor angeldra gende insecten: natuurgebieden worden steeds belangrijker als laatste vluchtplaatsen. Neem de wilde bij maar weer als voor beeld. Daarvan is vrij eenvoudig aan te geven waar de schoen wringt. Alle soorten zijn afhan kelijk van bloeiende planten. Volwassen wilde bijen eten de nectar van bloeiende planten. De larven van de meeste soor ten leven van stuifmeel. Massa's bloeiende planten zijn dus een eerste levensvoorwaarde voor de wilde bijen. Maar dat geldt ook voor de min of meer gecultiveerde honing bij, minihuisvee met vleugeltjes. Daar gaat het evenmin goed mee. Eind vorige eeuw telde ons land nog 200.000 door imkers gexploiteerde bijenvolken. In 1996 waren er nog hooguit 85.000 volken. Er zit lelijk de klad in de imkerij. Het bestand bijenhouders (zo'n 10.000 hob byisten) vergrijst. Er komen maar weinig jonge imkers bij. Omdat ook de honingbij gecon fronteerd wordt met een platte land zonder bloemenweelde, zoeken de imkers om toch nog honing te kunnen oogsten eveneens de natuurgebieden op. Althans, beheerders krijgen steeds vaker te maken met im kers die hun bijenstallen in na tuurreservaten willen plaatsen. In de vaderlandse natuurwereld woedt nu een discussie over de vraag of het plaatsen van bijen volken in natuurgebieden, zoals op heidevelden, niet ten koste gaat van de lokale wilde bloem- bezoekende insecten, die het al moeilijk hebben om te overle ven. Want veel natuur is door verdroging, vermesting en /of verzuring onderhevig aan de gradatie, levert minder voedsel. Een en ander is onderwerp van studies geweest. De conclusies waren niet eenduidig. Zo kwam een commissie van het Ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij tot een verdeeld standpunt. Een aantal commis sieleden kon de tekst van het eindrapport niet onderschrij ven. Het lijkt in elk geval onver standig de druk van honingbij en op de laatste resten bloeien de Nederlandse natuur verder toe te laten nemen, zeker niet in kleine natuurgebieden. Hoe zuur dat ook is voor de imkers. 'GAVE OPLOSSING PT0GRAM zontaal: 1. Harde werker in urnzaal (5); 3. Dieverschij- iwordt bespot met ping (5); ogel waar de politie het land heeft (4); 7. Haar praatjes en geen gaatjes (5); 10. ite om mee te eindigen? 1. Flessen verkopen (8). icaal: 1Genummerde wagen brievenvervoer (7); 2. Geen rige koningin (5); 5. Het was voor de handel (6); 6. Wille- rig omspringen met noten 8. Een hele opgave voor een d; 9. Vuurwerk om van te ikken (5). WOORDZOEKER MAANDAG De overgebleven letters vormen tezamen het woord: VOETZOEKER KRUISWOORDRAADSEL DINSDAG i bloeiend koolzaad- ■1 HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Nadat heer Bommel gezien had, dat de stadswal voor een deel geslecht was, bekroop hem een angstig voor gevoel. Hij zweeg dan ook terwijl de heer Dorknoper zijn voertuig over de nieuwe weg stadwaarts stuurde. Doch de ambtenaar zelf kon zich niet inhouden, vooral niet toen de auto aan de andere kant van de muur was aangekomen. ,,Dit is dus onze nieu we woonwijk", riep hij bitter uit. ,,Dit was onze nieuwe wijk, kan ik beter zeggen. Dit was nieuwbouw, wilde ik zeggen; nu is het afbraak!" ,,Ja", zei heer Ollie gedrukt. „Maar eh... er loopt wel een mooie weg doorheen, vindt u niet? Recht en breed en zo, zegt u nu zelf." „Ik zeg niets meer', hernam de be ambte met smalle lippen. „Ik moet aan mijn positie denken." Hij remde krachtig zodat de motor uitviel en er plotseling een diepe stil te over het troosteloze toneel daalde. In deze rust klonk slechts het ge mompel van de gestoorde bouwvak kers in de verwoeste panden en ook de rauwe stem van commissaris Bas, die vanachter een sloophoop te voorschijn trad. „Zo!" riep deze. „Daar hebben we Bommel! Heb jij hier soms iets mee te maken?" „Eh... wel eh...", stamel de de aangesprokene, „dat is te zeg gen... ach, ik bedoel, nu ja, aan de ene kant..." Doch nu viel de heer Dorknoper hem in de rede. „Er is slechts één kant", sprak de ambtenaar eerste klasse. „En het is mijn plicht die als getuige naar voren te brengen. Dit was inder daad het idee van de heer Bommel, commissaris. Het idee is uitgevoerd door een op hem afgestemde machi- DOOR JAN VISSER Vooral op het traject Zeeland-Rotterdam-Utrecht-Veluwe zijn gisteren zware regen en onweersbuien tot ontwikkeling gekomen. Dat gebeurde onder invloed van een koufront, ge koppeld aan een depressie boven het midden van de Noord zee. In Sluis en in Woerden viel 35 mm. In Soest konden de riolen de regens nauwelijks verwerken. In enkele straten stond het water 4-5 decimeter hoog. Verder werden op de markt in de Rotterdamse binnenstad uitgestalde gewassen door hagelstenen met een doorsnee van 2 centimeter be schadigd. Tijdens deze bui, die zo rond 11,45 uur actief woedde, was mijn medewerker uit Waddinxveen beroepshalve bezig met het plaatsen van apparatuur op een dak van een hoog ge bouw in Rotterdam. Zonder waarschuwing vooraf was er in eens een flits en een paar seconden later een harde donder- klap. Met knikkende knieën haastte hij zich om van het dak af te komen. Even later volgde opnieuw een zware donder slag. In Waddinxveen had het trouwens ook geonweerd, maar de neerslagsom, overdag 7 mm, verbleekte bij de grote hoe veelheden in het midden van het land. Gistermiddag was het met name in de kustgebieden prachtig weer. Het centrum van het lagedrukgebied boven West-Europa bevindt zich morgen boven Frankrijk. Aan de oostflank van het systeem dringen warme luchtmassa's naar het noorden op. Voor noordelijk Duitsland worden donderdagmiddag tempe raturen tot meer dan 25 graden verwacht. Bij ons wordt het later op de dag ook aangenaam met zo'n 20 graden. Aan vankelijk is het echter niet veel warmer dan 15-16 graden temeer omdat het weerbeeld wordt gekenmerkt door bewol king en buien die opnieuw van onweer vergezeld kunnen gaan. De wind waait zwak tot matig uit het oosten. Op vrijdag eerst bewolking, later opklarend. Op zaterdag blijft het droog met geregeld zon en weinig wind maar met Pinksteren vallen opnieuw enkele regen- en onweersbuien. E l KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag in oplopend naar 10 graden in het noorden en 15 tot 20 in het zuiden. Vandaag nog veel wolken velden en plaatselijk gen. in het noorden sneeuw Morgen droog en westen mogelijk nog be wolkt en wat regen. Mid- dagtemperatuur sterk op lopend naar 17 tot 20 gra den, in het uiterste noor buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur oplopend tot tegen de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig, met soms zon, maar ook kans op enkele buien, misschien met onweer. Maxima tussen 10 graden in Schotland en 16 in de omgeving van Londen België en Luxemburg: Buien, soms met onweer. Slechts af en toe zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat buien, soms met onweer In de oostelijke helft kan plaatselijk veel neer slag vallen. Morgen in het westen ook wat zon Middagtemperatuur van een graad of 14 langs de kusten van Nor mandie en Bretagne tot 21 graden in de buurt van Clermont-Ferrand. Wat zon, maar ook kans op buiige regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 17 aan zee in het noord- ijna 25 graden lokaal in het neerslag vallen Middagtemperat geveer 20 graden, bij foehn noordflank warmer. Oostenrijk: dagtemperatui rond Wenen. Polen: i 22 in Tirol tot 25 Perioden met zon maar ook wolkenvel den en misschien een bui. Middagtem- peratuu r ongeveer 19 graden Spanje: Soms zon. Ook flink wat wolken en en kele regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van een graad of 16 langs de Golf van Biskaje tot meer dan 25 gra den in Andalusie. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk overal droog. Maxima vaak net onder 25 graden Marokko: Westkust: vandaag op flink wat plaatsen wolkenvelden en mogelijk een regen- of onweersbui. Morgen meer zon. Middag- Tsjechië en Slowakije: Flink wat zon en op de droog. Middagtempera Flink wat zon en waarschijnlijk o\ droog. Middagtemperatuur oplopend tot iets boven de 25 op morgen DONDERDAG 28 MEI 1998 Waterstand limuiden Katwijk Hoog 06.02 18.36 05.35 18.09 Laag 01.46 14.15 01.27 13.56 Weerrapporten 26 mei'20 uur: ongeveer 23 Eelde temperatuur vla! Overgang naar erg war mg en waarschijnlijk c dagtemperatuur ruim Zuid-Frankrijk: Half tot kan veel neerslag vallen Middagtempe ratuur tussen 18 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden en op beide dagen kans op enkele buien, wellicht met onweer Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- I talie: vandaag op de meeste plaatsen flink wat noordwesten kan flink len. Middagtemperati 27 graden Vooral in het ir uiteenlopend morgen grote Corsica en Sardinië: Vandaag flink wa kans op stevige buien, soms met on weer Maxima ongeveer 24 graden. Malta: Eerst flink wat zon, in de loop van mor gen kans op regen en onweer. Middag temperatuur 25 graden of iets hoger Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Middagtemperatuur op de meeste stranden iets onder de 25 gra- Turkije en Cyprus: In het algemeen droog en vrij zonnig. Vlak aan zee maxima omstreeks 24 gra- 17 12 12.0 16 10 0.4 24 10 1.0 :ol 20 6 0.1 graad of 18 in t het zuidoosten. Zwitserland: Toenemende kan Aan de zuidflank Middagtemperatuur

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11