Musicologe laat stem horen op arbeidsmarkt Polygram prominent platenverkoper 3V tartende ondernemers oen het steeds slechter Economie ntillen hebben kritiek op perdracht KLM-vluchten ARTIESTEN EN FILMS LABELS AANKOPEN Zorg en kwaliteit rERDAG 23 ME11998 antoren op Schiphol ontruimd ijPHOLWanbetaling is de reden voor de ontruiming van de ntoren van Iraqi Airways en Libian Arab Airlines op Schiphol, ide maatschappijen vliegen al geruime tijd niet meer op Ne- iland. Dat hangt onder andere samen met economische sanc- >s die ten tijde van de Golfoorlog zijn opgelegd. „Maar kantoor ochten ze hier natuurlijk wel houden, in afwachting van betere den", aldus een woordvoerster van Schiphol. Dat duurde ken- lijk te lang, want de vertegenwoordigers van beide maat- happijen zijn met de noorderzon vertrokken. Schiphol heeft larom onlangs aan de rechter toestemming gevraagd en gekre- >n voor ontruiming van de kantoren. larks Spencer: groei in Nederland hoen» Het Britse warenhuisconcern Marks Spencer zag de nzet in het afgelopen boekjaar met 5,1 procent toenemen tot ,9 miljard gulden, terwijl het resultaat voor belastingen met s procent steeg naar 3,8 miljard. Marks Spencer, dat wereld- ijd 7,2 miljard gulden heeft uitgetrokken voor uitbreiding, wil t aantal vestigingen in Nederland, nu twee Amsterdam en »n Haag, vergroten. Daarvoor wordt gezocht naar geschikte lo- ities. De resultaten in Nederland zijn goed. De omzet klom met [procent nadat die in het jaar ervoor al met 22 procent was genomen. nr P" KEN: irennerpas twee dagen dicht ien De Oostenrijkse milieubeweging en gemeenten in de lurt van de Brennerpas blokkeren de belangrijke route over de is op 12 en 13 juni voor vrachtwagens. Zij protesteren daarmee jen het streven van de Europese Commissie de tol voor deze eg te verlagen. Europees commissaris Kinnock (transport) teft gezegd dat hij de verlaging desnoods via het Europees Hof i bewerkstelligen. Oostenrijk is bang dat door een tariefsverla- ng nog meer zwaar verkeer naar en van Italië van de pas ge- uik maakt. Volgens Transport en Logistiek Nederland is de lokkade rampzalig voor het vrachtverkeer. „Honderden, mis- hien wel duizenden vrachtwagens komen vast te zitten of leten omrijden. Dat kost veel extra tijd én geld", zegt woord- irder Koeleman. aatssteun voor Crédit Lyonnais >sel De Europese Commissie stemt in met financiële steun de Franse regering aan de staatsbank Crédit Lyonnais. De imissie gaat ermee akkoord dat Parijs tussen 17 en 33 mil- rd gulden staatssteun verstrekt aan de bank. In ruil moet de anse regering Crédit Lyonnais fors inkrimpen en uiterlijk okto- r 1999 privatiseren. Parijs geeft CL al enkele jaren steun om te irkomen dat de bank ten onder gaat. De staatsbank kwam in begin van de jaren negentig in problemen, nadat risicovolle rajecten in de filmindustrie en in onroerend goed tot grote ver- izen leidden. In 1995 en 1996 stopte de Franse regering ruim miljard gulden in CL. usland belemmert vrachttransport ctermeer Rusland heeft zonder aankondiging besloten dat achtwagens uit het buitenland die geladen zijn met cacaopro- icten, tv's, meubels, auto's en andere motorvoertuigen, door escorte moeten worden begeleid. Als de chauffeur de kosten 9 larvan niet kan betalen, worden de goederen aan de grens op slagen. Er staan inmiddels al enkele Nederlandse vrachtwa- ns vast aan de Russische gens, zo zei de Verladersorganisatie i'O en Transport en Logistiek Nederland. Wat de verplichte corte kost, is niet bekend, maar vermoedelijk gaat het om en- Ie duizenden guldens. lyundai ontslaat ruim achtduizend man pul» De Zuid-Koreaanse automobielfabrikant Hyundai is van ldl m 8 .200 van zijn 30.000 personeelsleden te ontslaan. De vak inden, waarmee Hyundai een maand lang vergeefse onder indelingen heeft gevoerd, hebben voor volgende week woens- een staking aangekondigd. Hyundai is het eerste conglo- eraat in Zuid-Korea dat massaontslagen heeft aangekondigd, por de economische crisis is vooral de auto-industrie zwaar troffen. Hyundai bracht vorige maand al de productieplannen ior dit jaar omlaag van anderhalf miljoen wageris naar 900.000. akan jdverte 43545 323508 iets, eer! ion: •354! r. !350i kwaliteit van nieuwe bedrij- verslechtert zienderogen, de starters struikelt 22 pro- in het eerste jaar. Binnen jaar is zestig procent van de uwe ondernemingen ver enen. Van alle bedrijven die (pii liet gaan is 89 procent een ine ondernemer die enkele inden of jaren bezig is ge est. De falende ondernemers n een faillissementsschade tan ongeveer 4,5 miljard per een onderzoek van lom van het financieel on- zoeksbureau Graydon blijkt nieuwe bedrijven vaak haas- lichtzinnig en dikwijls zon- opleiding worden opgezet, gemiddelde investering be- agt 35 mille. Vaak bij familie tennissen geleend geld, om- in 48 procent van de geval- de bank geen vertrouwen tin de plannen. )e meeste van de 42.000 jaar- e starters kiezen voor een rijf waarvoor geen of lage ei- gelden, zoals detailhandel, Nicolette Wuring 'sjobt met jobs' op elektronische snelweg Jarenlang gold Nicolette Wuring als een uitzonderlijk zangtalent. Ze volgde een studie aan het conservatorium in Amsterdam en Den Haag en zong zowel solo als in di verse (semi)professionele koren. Echter, de ambitie om haar stem op de arbeidsmarkt te laten horen won het uit eindelijk glansrijk van de droom om ooit als operazange res de wereldpodia te bestormen. Ze studeerde weliswaar nog af als musicologe. „Maar omdat je daar geen donder mee kunt, ben ik een heel andere richting opgegaan." OVERVEEN AD HEESBEEN Sindsdien beperkt de 34-jarige Overveense haar vocale uitspat tingen tot incidentele intermez zo's. „Als ik ergens in een kroeg sta en er speelt een goed band je, kan ik het niet laten om de microfoon te pakken. Het blijft leuk om af en toe te zingen." Haar glinsterende ogen en spontane lach verraden een on miskenbare passie voor muziek. „Misschien kom ik wel .weer eens in die hoek terecht. Maar het is me te eenzijdig. Ik heb zo'n brede interesse dat ik ook andere dingen wil doen. In die zin zoek ik telkens nieuwe uit dagingen." Haar jongste avontuur is een (service) bureau dat via de elek tronische snelweg vraag en aan bod van studenten en werkge vers bij elkaar brengt. 'Sjob' is de eigentijdse bedrijfsnaam, waarmee de voormalige senior consultant van het accoutants- en adviesbureau KPMG vanaf 1 mei op Internet opereert. „Ik heb gezocht naar een no-non- sens titel waarmee ik ook inter nationaal uit de voeten kan", licht ze toe. „Want het is niet de bedoeling m'n activiteiten tot Nederland te beperken. Eind '98 wil ik operationeel zijn in Groot-Brittannië en Scandina vië, terwijl begin volgend jaar de introductie in de rest van Euro pa gestalte moet hebben gekre gen." 'Sjob' biedt studenten van hbo en universitair niveau de ultieme mogelijkheid niet te hoeven vragen om een baan, maar voor een baan gevraagd te worden. Via een speciale websi te van de onderneming kunnen ze hun curriculum vitae op In ternet zetten en zichzelf op die manier in beeld brengen bij werkgevers die naar hoog opge leid personeel zoeken. Wuring: „Afstuderenden en afgestudeer den maken zichzelf bekend en geven in hun CV aan waar ze goed in zijn, wat voor baan ze zoeken en welke ambities ze hebben. Werkgevers, die van onze dienstverlening gebruik willen maken, kunnen op hun beurt deze CV via het speciale software-programma Sjob a job inzien. Op die manier zijn ze in staat kandidaten op efficiënte en adequate wijze op hun spe cifieke kenmerken te screenen." Volgens Wuring is haar be drijfje ontstaan uit de toene mende behoefte van werkgevers aan hoog opgeleid personeel. „Uit internationale onderzoe ken is gebleken dat hbo's en studenten van universitair ni veau moeilijk te krijgen zijn. Werkgevers geven gigantische bedragen uit voor het werven van hooggeschoolde medewer kers. Maar het lukt ze veelal niet om die mensen te vinden. Om gekeerd weten studenten vaak niet op welke wijze ze zich moeten oriënteren op de ar beidsmarkt. En missen ze de er varing om zichzelf bij een be drijf te presenteren. Ik ben daarop ingesprongen en de re acties zijn tot dusver zeer posi tief." In haar optiek is 'Sjob" een noviteit op de Europese markt. „Buiten de Verenigde Staten ken ik geen geen vergelijkbare initiatieven", klinkt het stellig. „We zijn het eerste bureau in Nederland dat op deze wijze vraag en aanbod op elkaar af stemt." Wat volgens de direc teur niet wil zeggen dat de on derneming zich als een vacatu rebank of een uitzendorganisa tie profileert. „We publiceren geen openstaande functies. Bij ons geven studenten zelf aan wat ze kunnen en werkgevers zoeken op grond daarvan naar geschikte kandidaten. Wij zitten er verder niet tussen. We be middelen niet en vervullen ook geen rol in het werving en selec tieproces. Dat is uitsluitend een aangelegenheid tussen student en werkgever." Wuring richt zich met 'Sjob' op de ongeveer 70.000 studen ten die jaarlijks vanuit allerlei studierichtingen van hbo of universiteit afkomen. „Het toe val wil dat er voor deze groep elk jaar 70.000 vacatures vrijko men in ondernemend Neder land. We hebben enige aan looptijd nodig. Maar ik ga er van uit dat vijftig procent van de studenten straks gebruik gaat maken van onze facilitei ten." Dat 'Sjob' zich uitsluitend richt op hooggeschoolde stu denten is in de optiek van Wu ring niet geheel toevallig. „Tij dens hun opleiding worden ze gedwongen gebruik te maken van de elektronische snelweg. Ze zijn dus bekend met het fe nomeen." Een maand na de start is Wu ring opgetogen over het klan tenbestand dat ze in korte tijd heeft opgebouwd. Zowel multi nationals als midden- en klein bedrijven bevinden zich onder haar clientèle. Tot die kring be horen inmiddels onder meer de NOS en KPMG Management. Verder zijn de besprekingen met Cap Gemini en Aegon in een vergevorderd stadium. Haar advies- en administratiebu reaus, commerciële dienstverle ning en horeca. Ruim dertig procent draait het eerste jaar met verlies of neemt genoegen met een minimuminkomen. Veel starters melden problemen met fiscus, bank en debiteuren. Bovendien zijn zij slecht verze kerd. Uit het onderzoek blijkt dat veel mensen zich hebben verke ken op het ondernemerschap. Ruim 44 procent is het zwaar tegengevallen, 22 procent zou het liefst gelijk stoppen, maar ziet geen kansen een baan te vinden. Lange werkweken van gemiddeld 66 uur en proble men bij het vinden van klanten, het ondervinden van concur rentie en slecht betalende debi teuren zijn de voornaamste klachten. Blom vreest dat de kwaliteit van de starters nog slechter wordt als het ministerie van economische zaken zijn plan nen tot een verdere versoepe ling van vestigingseisen door- Adam Clayton (links) en zanger Bono van U2. Luciano Pavarotti. FOTO AP TONI ALBIR DEN HAAG FRED VAN ESSEN finder comfort tegen hogere prijs' Philips verkocht op hemelvaartsdag dochter Polygram aan het Canadese Seagram voor ruim 21 miljard gulden. Sinds 1991 is Poly gram de marktleider onder de platenverko- pers. Met een marktaandeel van zeventien procent laat het concurrenten Sony, EMI en Warner achter zich. De omzet was vorig jaar 11,1 miljard gulden waarvan 9,3 miljard uit muziek (66 procent pop) en 1,8 miljard uit film. Polygram behaalt ruim de helft van de omzet in Europa, een kwart in de VS, zestien procent in Azië en acht procent in Latijns Amerika, Australië en Afrika. De net towinst was 787 miljoen, sinds 1990 een groei van twaalf procent per jaar. Polygram telt ongeveer 12.400 werknemers en heeft een marktaandeel in klassieke muziek van veertig procent. De muziekcatalogus omvat 385.000 titels. De geschiedenis als Philips-dochter begint in 1950, toen in Eindhoven de Philips Pho- nografische Industrie het licht zag. In 1962 vormde Philips een joint venture met Sie mens: Phonogram. Daarbij verkreeg Philips de helft van de Deutsche Grammophon Ge- sellschaft. De naam Polygram ontstond in 1972, toen Philips Phonografische Industrie (inclusief het in 1960 gekochte Mercury) en Deutsche Grammophon (inclusief de uit 1924 stammende dochter Polydor) in elkaar werden geschoven. Deutsche Grammo phon stamt al uit 1898, reden waarom Poly gram dat jaar als begin van de geschiedenis neemt. In 1985 en 1987 kocht Philips Siemens uit, om Polygram NV in 1989 zelfstandig naar de beurs te brengen. Philips hield 75 pro cent van de aandelen. In de beweeglijke, en de laatste jaren stagnerende, muziekmarkt is Polygram relatief stabiel en wint markt aandeel. „Het voorspellen van het succes van 'million seller-'artiest wordt gevaarlijker dan astrologie", zei Alain Lévy begin dit jaar. De rol van megasterren als Michael Jackson en U2 wordt kleiner, terwijl lokale sterren steeds beter scoren. Polygram is door zijn geografische spreiding juist lokaal sterk, met labels in veertig landen. Lokale sterren zijn Andrea Bocelli (Italiaans), Jacky Cheung (Hong Kong), Hanson in de VS en 10743$ *MSTAD RUDOLF KLEIJN/ANP de Antillen is verontwaar- I gereageerd op het besluit de KLM om per 1 november toppen met zijn lijndienst t vakantiegangers naar de illen, de Caribbean Express. dienst wordt dan overge ven aan KLM-dochter Mar- die twee keer per week, dinsdag en donderdag, gaat op Curasao en Bonaire, dinair richt zich met die chten op passagiers met nplete reisarrangementen. )lgens een woordvoerder een reisorganisatie in Wil- istad wordt de reizigers door rtinair minder comfort tegen hogere prijs geboden. De rdracht van de vluchten zou vooral een manier zijn om af te komen van de extra voordelige Caribbean Express. De vluchten zouden ook duurder gaan uit pakken dan die naar andere be stemmingen in het Caribische gebied, zoals de Dominicaanse Republiek en Venezuela. Een woordvoerder van Mar tinair doet die kritiek echter af als onzin. „Ze praten voor hun beurt op de Antillen. Er is nog geen prijs bekend gemaakt. Het comfort zal zeker niet minder zijn dan wat men nu gewend is. We gaan een vergelijkbaar pro duct bieden. Als de complete reizen duurder uitpakken komt dat door de hotelprijzen die op de Antillen worden berekend en niet door Martinair." Pop: Joan Osborne, Sheryl Crow, Shania Twain, Cranberries, Vanessa Paradis, Bluetones, Hanson, Pink Floyd. Janet Jackson, Elton John, Bryan Adams, Sting, U2, Mark Knop- fler, Lionel Richie, Bonjovi, Def Leppard, Melissa Etherid- ge, LL Cool J, Boyzone, BoyzIIMen, Metallica, Suzanne Ve ga- Lokaal: André Rieu, Marco'Borsato (Nederland). Glay (Japan), Jacky Cheung (Hong Kong), Zucchero (Italië). Klassiek: Luciano Pavarotti, John Eliot Gardiner, Jessye Norman. Jazz: Paco de Lucia, A1 Dimeola, John McLaughlin, Herbie Han cock, John Scofield, Joe Henderson, Dee Dee Bridgewater. Films: Bean, Sleepers, Dead man walking, Four weddings and a funeral, Mr. Hollands Opus, Fargo (Oscar), Trainspotting, The Big Lebowski. Pop: Polydor, Motown, Vertigo, London, Island, A&M Re cords, Mercury, Def Jam, Fontana, Rocket Records, Taurus Records (Japan), Stockholm Label Group, Mo tor Music, Sonet, Rodven (Brazilië), Hola Records (Bra zilië), What's Music (Tai wan). Klassiek: Philips Classics, Deutsche Grammophon, Decca- /London. Crossover: Point Music, Gimell, Imagi nary Road. Jazz: Verve. ADAM BUTLER Marco Borsato in Nederland. Elf van de 38 millionsellers van Polygram kwamen van lokale artiesten. Polygram bezit verder fabrieken voor cd's en videobanden, de keten Motown Cafés en drie televisiezendersViva en twee MTV- zenders in Azië. Verkoop van Polygram is voor Nederland een bescheiden verlies. Verlies van werkge legenheid liggen, na de ingrijpende reorga nisaties waaraan Lévy het bedrijf de afgelo pen jaren heeft blootgesteld, niet voor de hand. Vorig jaar vervielen nog veertig ar beidsplaatsen bij de uitgeverij van klassieke muziek in Het Gooi door de overheveling ervan naar Hannover. De statutaire vestiging in Baarn gaat verlo ren, maar daar werken maar enkele werk nemers, alleen om juridische redenen. In het oude Polygramkwartier, een patserig misbaksel van chroom en glas midden tus sen de dorpse oudbouw, zit tegenwoordig telecombedrijfTalkline. Het hoofdkantoor staat al lang in Londen, de filmdivisie in Los Angeles. 1978: Barclay. 1980: Decca. 1981: London Records. 1989: Island Records, A&M Records. 1991: Andrew Lloyd Webber's Really Useful Holdings (30 procent). 1992: Motown, oprichting filmdivisie. 1994: Def Jam (50 procent. 1995: Lancering met MTV Networks MTV Mandarin and MTV Asia. 1996: Gramercy Pictures. 1997: Formatie PolyGram Television. 1998: Samen met Warner Bros. Castle Rock Pictures. 1998: Aankoop MGM-catalogus met 1.051 films. Volgend jaar wordt de eerste winst verwacht in de filmdivisie waarin twee miljard werd geïnvesteerd. streven blijft werkgevers te vin den uit alle mogelijke branches. „Ik beschik over een redelijk pakket werkgevers. Maar het is nog niet uitgebreid genoeg. Ik ben hard bezig om dat verder uit te bouwen." Naast deze vorm van dienst verlening heeft 'Sjob' adviseurs op afroep beschikbaar die Inter- net-aansluitingen en (software- )trainingen voor bedrijven kun nen verzorgen. „Het gebruik van de elektronische snelweg is een cultuuromslag voor heel veel organisaties. Wij hebben de kennis in huis om ze daar bij te helpen." In tegenstelling tot voor de bedrijven is de service van het bureau voor studenten gratis. „Wij verdienen ons geld aan de werkgevers die een abonne ment op onze dienstverlening nemen", aldus Wuring. Studenten hoeven in haar op tiek ook niet bang te zijn dat hun persoonsgegevens zomaar aan iedereen wordt aangebo den. „We waarborgen hun pri vacy en garanderen dat de in formatie die ze via hun CV ver strekken niet wordt gebruikt door andere organisaties dan onze klanten. Dat is een keihar de garantie." ECONOMIE WIJZER Dit is een cruciale periode voor politiek Nederland. De toekom stige regeringspartners onder handelen over het regeerak koord en we weten uit ervaring dat dat akkoord de politieke agenda van de volgende vier jaar gaat bepalen. De afgelopen vier jaar beheerste het thema 'werk, werk, werk' de agenda van Paars-1. Het wordt tijd voor iets anders. Wat mij betreft gaat het nu over 'zorg en kwaliteit'. Dat 'werk, werk, werk' was een reactie op de hoge werkloosheid en de grote mate van inactiviteit in de Nederlandse economie. Nederlanders moesten aan de slag dus moesten er banen ko men. Dat is gelukt (mede dank zij de opleving in de wereldhan del) en daarom kunnen we ons met iets anders bezig houden. Want met al het gehamer op werk, lijkt de aandacht voor zorgzaamheid en kwaliteit van onze samenleving op de achter grond geraakt. Kok zal dit met klem ontkennen en zal verwijzen naar allerlei maatregelen, maar het gaat nu om de indruk die Paars-1 heeft achtergelaten. En dat is geen indruk van een regering die begaan was met de sociale kwaliteit van deze samenleving. De vermenging van ideologieën in paars laat toch vooral een neoliberale smaak achter. Afgezien van het gehamer op het thema werk, kwam Paars-1 over als een stel boekhouders, oftewel een stel ge degen rekenaars dat erg op de centen was. Kok was trots op zijn zuinigheid en kon maar niet ophouden over het belang van een sluiten de overheidsbegroting. Zijn mi nisters waren vol van efficiëntie. Alle overheidsdiensten moesten efficiënter. De kosten van het openbaar vervoer en de gezond heidszorg moesten omlaag. Het is het soort beleid dat boekhou ders bedenken: lagere kosten, loonmatiging, sluitende begro tingen, zuinigheid. Die boek houdkundige zuinigheid strook te overigens niet met het thema van werk, werk, werk. Zuinigheid kost immers banen. Bezuinig op het hoger onderwijs en het gevolg is dat mensen de laan uit worden gestuurd. Dat niemand over deze tegenstrij digheid is gevallen tijdens de verkiezingen is onder meer te danken aan de retorische kwali teiten van Kok. Door steeds weer te beweren dat zuinigheid van de overheid goed is voor de economie en banen oplevert, zorgde hij ervoor dat de journa listen en wie dan ook hem gin gen geloven ook al is het lastig om deze bewering wetenschap pelijk te onderbouwen. Het ligt eerder voor de hand te geloven dat een gulle overheid voor werk zorgt. Koks bood- ARJO KLAMER hoogleraar econo mie Erasmus Uni versiteit schap is een neoliberale bood schap die direct ontleend is aan het werk van conservatieve eco nomen die in de markt geloven. Dit was dan ook de boodschap van Margaret Thatcher in Groot-Brittannië en Ronald Reagan in de VS. Toen deze conservatieve leiders riepen dat een zuinige overheid goed voor de economie is. protesteerde ie dereen met een beetje links hart heftig. Nu lijkt iedereen rustig ja te knikken. Gelaten is men ook over de toenemende ongelijk heid in onze economie gewor den. De onrust over de opties waarmee de top van het mana gement zich weet te verrijken, mag niet verhullen dat Paars-1 impliciet te kennen heeft gege ven dat werknemers moeten matigen om meer ruimte te ge ven voor hoge winsten. De ver onderstelling is blijkbaar dat winsten geïnvesteerd worden en dat levert werk op. In Reagans tijd stond deze theorie bekend als de trickle doum-theorie: maak de rijken rijker en ze zul len vanzelf werkgelegenheid creëren en daarmee inkomen voor andere meqsen. De Amerikanen kre- gen gelukkig genoeg van deze boodschap en kozen Clinton omdat hij de zorg zaamheid en kwali teit van hun samen leving zou verbete ren. De winst van Groen- Links en de Socialis tische Partij geeft te kennen dat ook een aanzienlijk deel van de Nederlanders een tegenwicht tegen de zuinige boekhoudersmentaliteil wil. Op zich ben ik geen tegen stander van de paarse zuinig heid. In een samenleving waar in alles lijkt te kunnen en ieder een daarom ook een recht op dat alles denkt te hebben, is het goed op de eindigheid van de middelen te wijzen. Zuinigheid dwingt discipline af, en die kon geen kwaad in over heidsdiensten als het openbaar vervoer, de zorgsector en het onderwijs. Maar zuinigheid heeft als gevaar dat de zaken waar het om moet gaan op de achtergrond en in de knel raken. Waar het nu om moet gaan is de kwaliteit van onze samenle ving en daaronder versta ik ook de zorgzaamheid. Dat mensen aan de slag komen is mooi, maar wanneer dat ten koste gaat van kinderen is dat het niet. Flexibiliteit mag efficiënt zijn maar kan ten koste gaan van gevoelens van betrokken heid en verantwoordelijkheid van de werknemers. Economi sche groei is goed maar niet wanneer armoede en ongelijk heid toenemen. De welvaart die tijdens Paars-1 ontstond, zal nu zinnig besteed moeten worden. Daarom moet het in de komen de vier jaar om kwaliteit en zorg gaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9