Democratie Hong Kong komt weer op gang: Maffia houdt rampgebied in haar greep Buitenland Man bijt hond ZATERDAG 23 MEI 1998 gence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Ass» DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RT? eel tNTYRE ivvi hee ieer da io. De i oor de NS Internationaal OPMERKELIJKE BERICHTEN ZWARE NIEREN Chirurgen in de Roe meense stad Cluj hebben onlangs vijftien kilo wegende nieren verwijderd uit het li chaam van een patiënt. De nieren waren zo zwaar omdat ze bedekt waren met cystes. Een normale nier weegt driehonderd gram. Over een maand zal de 40-jarige man een nier van zijn wouw krijgen. Tot die tijd wordt hij in leven gehouden door middel van dialyse. GIRAF-OPERATIE Bij een menselijke pa tiënt zou het een simpele ingreep zijn ge weest. Maar bij de operatie aan Brindisi's beschadigde speekselklier waren drie artsen en tien helpers nodig. De patiënte was dan ook een giraffe. De 9-jarige langnek uit een Tsjechische dierentuin moest onder het mes omdat ze de huid onder haar kin en een speekselklier had beschadigd bij een poging bladeren die buiten het hek groei den op te eten. Eén van de artsen was een tandarts. Hij werd bijgestaan door een kin derarts. Alleen de anesthesist was een die renarts. De tien helpers waren'nodig om Brindisi's anderhalve meter lange nek rechtop te houden. M'N RUG OP Ook in Moskou was het de afgelopen week aan de warme kant voor de maand mei. Het kleine hondje besloot waarschijnlijk dat lopen bij 25 graden boven nul net iets te inspannend was, en nam een lift op de rug van zijn gro te maatje. foto epa joeri kotsjetkov GLASBAK Een Noors dat op haar fiets werd den, en even spoorloo heeft alle geluk van de gehad. De krant Sunnn ten schreef dat de negt Kristin Nalvik Loendal ui und niet meer kon toen ze van een heuvel Ze botste met haar fiets auto en werd door de slingerd. De automobiliü uit, maar kon Kristin vinden. Hij vond haar u lijk in de laadbak van e wagen waar Kristin de ten op een haar na hadg HEILIGSCHENNIS De Egyptische politie h( winkeliers gearresteerd en vierhonderd paar en slippers in beslag genomen, omdat de n van het schoeisel een belediging van de islam a Op de zool van de schoenen en slippers staat 'Fi drukt en dat lijkt te veel op 'Allah', verduidelijl politieman. De Egyptische wet verbiedt de verl producten die de islam belachelijk maken. Heil bolen of woorden op schoenen worden helen een belediging van de godsdienst gezien, omdr nen de grond raken en vuil worden. De hangt een maxiumstraf van een jaar cel hoofd. COUSCOUS^Ee-iufeGhtbank inRabaHieeft^ejiwoUw-touajfjaar gevangenisstraf veroor deeld omdat zifcoüscöus had gekneed met de handen van emifijkrOni4emaaltijd te be reiden had de wouw volgens het dagblad l'Opinion de wachter van de begraafplaats van TOYOTA-GOLF De 34-jarige metaalarbeider Todd Obuchowsky heeft op de golfbaan van Beaver Brooki Benguérir, niet ver van Marrakech, en een grafdelver ertoe overgehaald het lijkA*an-jeên__sachusetts op wel heel bijzondere wijze een hole-in-one geslagen. Zijn afslag leek aanvankelijk een flink jonge vrouw op te graven. Zij slaagde er niet in de rechtbank te overtuigen van het nut van dèriuhting:-de-bal suisde over de green naar een nabijgelegen weg. Daar reed net de Toyota van Nancy 8 het oude volksgeloof dat couscous die met de handen van een dode is bereid, de kok de met vijftig kilometer per uur voorbij. De bal kaatste via de zijkant van de auto terug, en rolde zo in de hole. macht geeft degenen die het voedsel eten totaal te overheersen. Ook de wachter en de gr- het pas zeker toen iedereen begon te juichen", zei Obuchowski, die op 106 meter afstand stond. Zeker acht afdelver kregen vijfjaar gevangenisstraf. spelers op drie verschillende plaatsen op de baan waren getuige. De schade aan de auto bedroeg 150 dollar zijn frtigi ihefu -ddaj uurtv oorre foens ntebt ese, R sd je is 'Fjukzij op 5 30 lilij 'hade era "Vla )ME. ■jchti -heid j anse j audei 8 aliaa larlV In Hong Kong worden morgen de eerste demo cratische verkiezingen voor de Wetgevende Raad ge houden, sinds de stadstaat op 1 juli vorig jaar na een Britse bezetting van 156 jaar werd teruggegeven aan China. Onder het mot to 'Oprecht, Open, Eerlijk' heeft de regering van de Speciale Administratieve Regio een enorme recla mecampagne rond de stembusstrijd gebouwd. Maar hoe democratisch zijn de verkiezingen eigen lijk? HONG KONG JAN VAN DER MADE CORRESPONDENT Bij de terminal van de Star Fer ry-rederij, die met haar groen witte, ouderwetse boten al bijna een eeuw lang een verbinding onderhoudt tussen Hong Kong Eiland en het schiereiland Kow- loon, terroriseert een schette rende luidspreker de honderden passagiers die zich naar de draaihekjes haasten. 'Vecht te gen werkloosheid. Stem Demo cratische Partij'. Niemand kijkt op. Het luide Kantonees wordt onderbroken door piepende mobiele telefoons, klikkende hakken, optrekkende autobus sen en gierende taxibanden. De campagnevoerders staan er wat beteuterd bij. Af en toe drukken ze de voorbijgangers een pamflet in de hand. Tho mas Ho is een van de campag nevoerders. ,,Wij concentreren ons op werkloosheid", zegt hij. Het huidige werkloosheidscijfer van 3,9 procent is hoog, een 'absolute piek' zelfs volgens de South China Morning Post. „Wij zijn daar niet aan gewend. Sinds de overname door China zijn werkgevers meer geneigd goedkope illegalen van het Chi nese vasteland aan te nemen. Niemand denkt aan onze eigen burgers, of aan de economie van Hong Kong." Werkloosheid is slechts één van de thema's die negen politieke partijen en een aantal onafhan kelijke kandidaten aansnijden in hun strijd om de kiezer. An dere hete hangijzers zijn de bui tensporig hoge onroerend goedprijzen en het onderwijs. Een inwoner van Sarno pauzeert even tijdens het schoonmaken van een bar. De bevolking pro beert de sporen van de modder stroom uit te wis sen en het dage lijkse leven weer op te pakken. foto epa ciro fusco CORRESPONDENT Het hoge woord is eruit: in het gebied ten oosten van Napels zal na de modder de lo kale maffia, de Camorra, voor een tweede ramp zorgen. Deze voorspelling wordt niet gedaan door partijdige activisten, maar door de magistraten die onderzoek doen naar de oorzaak van de moddergolf. Vol gens de laatste cijfers heeft de ramp aan 225 mensen het leven gekost. Procureur Felice Di Persia van de stad Nocera Inferiore, stelt dat in het getroffen gebied de Camorra 'springlevend' is en dat de meeste lokale bestuurders met de maf fiosi samenwerken. „De maffia zal, zonder rigoureus ingrijpen, het geld van de nood hulp en de wederopbouw in haar zak ste ken, net zoals na de aardbeving van 1980 is gebeurd", zo zegt Di Persia. De procureur meent dat hij geen nieuw tje vertelt. „De modderramp was niet nodig om te beseffen dat dit gebied volledig wordt beheerst door de Camorra. Alles was be kend", zo zegt hij. De clans zijn onder meer eigenaar van bedrijven gespecialiseerd in grondverplaatsing, dus is het waarschijnlijk dat de Camorra op dit moment al in het ge troffen gebied actief is. Met hulp van solda ten wordt nu geprobeerd controle uit te oe fenen op vrachtwagens en stortplaatsen. Nog erger dan de ramp is volgens procu reur Di Persia het feit dat dertien steden en dorpen, met in totaal 440.000 inwoners 'volledig aan hun lot zijn overgelaten'. „De afwezigheid van de staat heeft hier eerst de Camorra gecreëerd en daarna, als conse quentie, geleid tot de vernietiging van het milieu." Di Persia zegt dat die afwezigheid ook wordt geïllustreerd door de chronische onderbezetting van zijn eigen parket, dat al het werk onmogelijk aan kan. „Ik heb vier magistraten en, in theorie, 340 politieagen ten tot mijn beschikking. Ik alleen moet mij bezighouden met zo'n zesduizend proces sen", zo stelt hij. Verzoeken om versterking zijn volgens hem nooit gehonoreerd. Di Persia spaart de burgemeesters van de vier getroffen gemeenten niet. Vooral die van Sarno, Gerardo Vasile, moet het ontgel den. Dit omdat hij heeft gezegd niet te we ten dat de maffia in en om zijn stad actief is en dat 'het beter is aan de slachtoffers te denken'. Volgens zijn collega in Salerno, procureur Luciano Santoro, moet een bur gemeester die de werkelijkheid niet onder ogen wil zien, aftreden. „In deze streek zijn de afgelopen jaren vier gemeenteraden, waaronder die van Sarno, ontbonden we gens maffia-infiltratie. Enkele van de be langrijkste Camorra-bazen zijn afkomstig uit dit gebied. Als je dit ontgaat, moet je niet besturen", aldus Santoro. De staatssecretaris van binnenlandse za ken, Franco Barberi, heeft bekend gemaakt dat in geval van sterke regenval, zo'n zeven duizend inwoners van de regio rekening moeten houden met evacuatie. Hij heeft >pi eel i boze. at ook bepaald dat in de getroffen doi steden de eerste maanden niets anc' worden gedaan dan het opruimen: modder en het graven van kanalen nieuwe modderstroom kunnen o] Bouwen is volgens hem uit den Dit laatste heeft Antonio Siniscaljei burgemeester van het bijna geheel1 vaagde Quindici, tot razernij worden zo een verlamd en geketen^ii De Italiaanse staat wordt bedankt' de burgemeester. Het is geen toeval niscalchi gisteren bij de ambassade Verenigde Staten een verzoek tot hi ingediend. De eerder hulpoperatie bij Napels gestationeerde 'marint indruk gemaakt en is volgens de meester voor herhaling vatbaar, misschien ook de Camorra buiten sf worden gehouden. idi ASHINC inde Den al :fte< dei ibe ivongi le r\T luN-l e 1NEVE mtal 1 ommi Idebe et. Vol ilklac ruing telg Voor meer informatie en boekingen NS Internationaal op de grote stations of uw reisbureau. Of bel 0900-9296 (50 ct/min). Martin Lee van de Democratische Partij deelt pamfletten uit op een markt in Hong Kong. „We moeten toe naar directe verkiezingen voor alle zetels in de Wetgevende Raad", vindt de partijvoorzitter. foto ap vincent yu Maar volgens Martin Lee, kan didaat voor de Democratische Partij voor het kiesdistrict Hong Kong Eiland zijn alle verkie zingsprogramma's hetzelfde. „Waar het in feite om gaat, is welke partij écht voor de bur gers van Hong Kong zal opko men als het om gevoelige kwes ties gaat als vrijheid van me ningsuiting. Dat zijn wij. Dat weten de mensen, en daarom zullen wij ook een meerderheid halen." Aangewezen zetels Van de zetels althans die direct verkiesbaar zijn. Want de 'Hong Kongse democratie' is feitelijk een lachertje. Van de zestig ze tels van de Wetgevende Raad zullen er slechts twintig door de 2,7 miljoen kiesgerechtigden worden gekozen. Tien zetels zullen worden aangewezen door een Peking welgezind kies- comité van achthonderd men sen. De overige dertig zetels worden gekozen door 130.000 vertegenwoordigers van 28 be roepsgroepen uit onder meer de gezondheidszorg, de textielin dustrie en het toerisme. Waarom worden er drie ver schillende kiessystemen binnen een gecompliceerd geheel vere nigd? Staatssecretaris voor con stitutionele zaken Michael Su- en, belast met de organisatie van de verkiezingen: „Hong Kong heeft geen lange, demo cratische geschiedenis zoals Nederland. In het begin tast je een beetje in het duister. Je moet het systeem vinden dat het best bij de leefgemeenschap past. Wij hebben nu de eerste stap gezet. Kiezers moeten al leen even een minuut of vijf ne men om onze infomap door te nemen." Maar volgens Martin Lee is het systeem onnodig ingewikkeld en verloopt het democratise ringsproces veel te langzaam. „Niemand begrijpt het. Rech ters hebben gevraagd wat ze kunnen doen om mij te steu nen. Zelfs zij begrijpen het sys teem niet. De regering zegt dan maar: 'kies maar wat, het maakt niet uit wat, zolang je maar kiest'." Geen wonder dat de opkomst geschat wordt op hooguit 30 procent. Als de verkiezingen achter de rug zijn, en de zestig zetels van de Wetgevende Raad zijn ingevuld, is de macht van de wetgevers vrijwel nihil. „We kunnen iets zeggen over toewij zing van geld. We kunnen leden van de regering ter verantwoor ding roepen. Maar we hebben niets te zeggen als het aankomt op het maken van beleid of het amenderen van wetten", aldus Martin Lee. Hong Kong's 'democratie' is jong. In 1985 werden de eerste verkiezingen gehouden voor een miniem deel van de Wetge vende Raad. Het grootste deel van de zetels werd toen direct toegewezen door de Britse gou verneur, die het beleid van Hong Kong samen met de door hem aangewezen Uitvoerende Raad bepaalde. Chris Patten, die in 1992 als laatste gouverneur in Hong Kong arriveerde, stelde voor het democratische proces in een hogere versnelling te zetten. Een groter aantal zetels van de Wetgevende Raad zou direct moeten worden gekozen. Ver kiezingen in 1995, waarbij dat voor achttien leden gold, zorg den voor een enorme overwin ning voor de Democratische Partij van Peking-criticus Lee. Maar Patten's plannen stuitten op enorme weerstand vanuit China. Een plan, de 'Doorgaande Trein', waarbij zittende leden van de Wetgevende Raad na de overname van Hong Kong hun zetels zouden behouden, werd door Peking op losse schroeven gezet. De Wetgevende Raad werd op 1 juli vorig jaar formeel ontbonden. Martin Lee en de Democratische Partij verloren hun zetels en de dagelijkse gang van zaken werd waargenomen door een Peking welgezind 'Voorbereidend Comité'. De baan van gouverneur werd overgenomen door de door Pe king gesanctioneerde scheeps- magnaat Tung Chi-hua, die door zijn medewerkers met de spionagefilm-achtige titel SAR- CE (Special Administrative Re gion Chief Executive) wordt aangeduid. Concurrent De verkiezingen van morgen markeren een herstel in de breuk die het democratisch pro ces had opgelopen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen Lee en zijn Democratische Partij op nieuw een overweldigende meerderheid van de twintig di rect gekozen zetels behalen. Grootste concurrent van de De mocratische Partij is de Demo cratische Alliantie ter Verbete ring van Hong Kong (DAV), een pro-Peking groep waarin for meel een 'Centraal Comité', maar in feite alleen het voorma lige schoolhoofd Tsang Yok-sing de lakens uitdeelt. Tsang, die tijdens een interview in 1992 nog vol vuur over marxistische concepten als klassenstrijd oreerde, lijkt zich nu tot het ka pitalisme bekeerd te hebben. „We hebben voor het moment aanvaard dat het kapitalistische systeem in Hong Kong niet mag veranderen", aldus Tsang, die wel benadrukt dat er 'meer aan sociale voorzieningen' gedaan zou moeten worden. Volgens Martin Lee zijn de pro-Peking- groepen echter stuurloos en missen ze een duidelijk verkie zingsprogramma. „Vóór de overname van Hong Kong richt ten ze al hun munitie op Chris Patten en het koloniale bewind. Nu bekritiseren ze ons, de De mocratische Partij. Maar als we straks worden gekozen, bekriti seren ze een systeem dat door Peking is gesanctioneerd. Dus weten ze niet wat ze doen. Volgens de voorschriften van de Basiswet voor Hong Kong zal het aantal direct gekozen zetels van de Wetgevende raad in het jaar 2002 overigens worden ver 1e persoon Een inwoner van Hong Kong krijgt 'verkiezingsles' van een ambtenaar. De inwoners van de stadstaat weinig ervaren in het stemmen. „Kiezers moeten daarom even een minuut of vijf nemen om onze inf door te nemen", vindt staatssecretaris Suen. foto epa rc meerderd tot 24 en bij de daar op volgende verkiezingen in 2007 tot 30, oftewel de helft van de raad. Maar Lee vind dat nog steeds te weinig. „We moeten toe naar directe verkiezingen voor alle zetels in de Wetgeven de Raad, en ook de SARCE moet door het volk worden gekozen. Alleen een volledige democratie kan het functioneren garande ren van de formule 'Eén Land, Twee Systemen' (de do< Xiaoping verzonnen waarbij Hong Kong de de vijftig jaar haar eigen! listische systeem mag be den, red.)", aldus Lee. COni INDEN 2e t/m 5e persoon 155,-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6