Stoptreinreiziger aan de kant voor intercity Binnenland ovincie Zuid-Holland er terug op oude stek Ut Nederlands oudste man doet zelf het huishouden 'Veilig vrijen noodzaak ondanks betere medicijnen' aurits en Marilène willen geen mediacircus Rechtstreeks verslag NOS van huwelijk Maurits en Marilène RDAG23 MEI 1998 praci n. opi ovTrl raalf maanden voor ontucht joscH» Het hof in Den Bosch heeft vrijdag een 51-jarige man gennep veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, ivan 258 dagen voorwaardelijk. Tegen de man was 3,5 jaar it omdat hij als hulpverlener een collega en zwakzinnige pa ten misbruikte in de instellingen Maria Roupaan in Otter- ien de St. Augustinusstichting in Gennep. De aanklager had 'de slachtoffers ook in totaal bijna 17.000 gulden schadever- üng en smartegeld geëist. Het hof vindt dat de slachtoffers tvoor een aparte procedure moeten starten. alte in actie tegen drugs ie» Een groep inwoners van Raalte heeft vrijdagmorgen «de ruiten ingegooid van twee woningen waar softdrugs den verkocht. Ook mishandelden zij een 46-jarige bewoner een van de omstreden panden. De politie heeft twee man- "1 en 35 jaar) aangehouden. De politie sluit meer aanhou- niet uit. Gezien de grimmige sfeer kreeg de politie in ie assistentie van collega's uit Deventer en Zwolle. Ongeveer tig agenten konden voorkomen dat de buurtbewoners de efwgen volledig vernielden. e//a iter [stel van executie voor stier dam» Een stier heeft vrijdagmorgen uitstel van executie af- vongen toen hij ontsnapte uit een slachthuis in Zaandam, dier liep zo'n twee uur rond in de buurt van het station, dat de politie het dier kon vangen. Dat gebeurde door hem een injectiegeweer te verdoven. De stier werd niet direct na „arrestatie" afgemaakt, omdat het enige tijd vergt voordat ijectiestoffen afbreken. Volgens een politiewoordvoerdér het dier voorlopig in afzondering. - ouwen aangehouden voor overval WK» De politie heeft op hemelvaartsdag twee Arnhemse wen van 37 en 38 jaar aangehouden op verdenking van Dame aan een gewelddadige overval op een postagentschap ;'0 indwijk een dag eerder. Donderdagavond hield de politie 1 een 43-jarige Arnhemmer in zijn woning aan. De beheerder het postagentschap raakte bij de overval gewond. Hij liep ;r andere ernstige snijwonden op doordat één van de ver- iten met een mes stak. De man ligt nog in het ziekenhuis ris volgens de politie buiten levensgevaar. Het is nog niet elijk wie van de verdachten gestoken heeft. litie houdt autodieven aan 'AAGDe politie Haaglanden heeft een man aangehouden - ivan verdacht wordt in maart met een gestolen auto op agenten te zijn ingereden. De verdachte behoort tot een pvan vier die is gearresteerd op verdenking van autodief- De politie hield drie verdachten deze week aan toen zij in jestolen auto met Duitse kentekenplaten reden. De ver- 11 re die op de agenten zou hebben ingereden, is later opge- I Een getuige herkende deze man als de bestuurder van de die in maart tot tweemaal toe op politieagenten inreed. ienaar verongelukt *en» Een 40-jarige man uit Oss is donderdagavond om het igekomen door een verkeersongeluk in de Brabantse ge- ite Casteren. De man reed met zijn auto op de weg van Ha- naar Westelbeers. In een flauwe bocht raakte hij van de weg itste tegen een boom. Hij was op slag dood. De oorzaak van «geluk is niet bekend. 5 15 iWESSELING DEN HAAG iad jds liters op hun kant, ge- planten die half uit de ngen, stapels ordners en :n in de gang, volle as- flessen wijn. De zo keurige, geordende ters in het provincie- Den Haag zien eruit als- stelletje homers een heeft gevierd. Zuid-Hol- irhuist weer. drie jaar bivakkeren aan trixlaan is de verbouwing 'eeltelijke nieuwbouw van provinciehuis aan de jskade klaar en kunnen ambtenaren naar hun iwde stek terug. Zo'n nderd ambtenaren zijn al 1 in het oude pand geble- hebben jaren van drilbo- of en onrust achter de )rn barenda grutterink 0 ran d voH M'. g« dl re :E< rtAT ht bere ntvang s ïJ jekerin /oer •512 Chaos dreigt bij invoering nieuwe dienstregeling NS ANP Algerno n Mnl. il,in.K P.-rshunMu GPD Or-nsn. n eide Pers Diensten De Nederlandse Spoorwegen houden rekening met een stroeve invoering van de nieuwe dienstregeling, die zon dag ingaat. Voor het eerst sinds 1970 is het spoorboekje geheel gewijzigd. Forenzen zullen maandag merken dat geen enkele trein meer op de gebruikelijke tijd vertrekt. Veel stoptreinen zijn vervallen. den haag gpd ,,Wij hebben niet de illusie dat de nieuwe dienstregeling vanaf de eerste dag vlekkeloos zal ver lopen", zegt een woordvoerder van de NS. „Bij elk nieuw spoorboekje ontstaan proble men, maar dit jaar is de hele dienstregeling op de schop ge gaan." Ook Rover (de vereni ging van openbaar-vervoerreizi- gers) houdt rekening met een chaotische situatie op sommige stations. „Dat kan wel de hele week duren. De ene trein ver trekt twintig minuten eerder, de ander juist twintig minuten la ter. De veranderingen gaan dui zenden reizigers aan op vrijwel alle trajecten." In het nieuwe spoorboekje is vrijwel alles anders: stoptreinen vervallen, nieuwe sneltreinen zijn toegevoegd en het totaal aantal treinen is fors uitgebreid. Het moet de NS uiteindelijk da gelijks 50.000 klanten extra op leveren. Maar het leidt tot een verdubbeling van de reistijd voor sommige stoptreinreizi gers, stelt Rover. Een inwoner van Apeldoorn, die in Gouda werkt: „Omdat de intercity niet meer in Gouda stopt, moet ik twintig minuten in Utrecht wachten op het vertrek van de stoptrein". De NS rekenen erop dat zij 'enkele duizenden' klanten te leurstellen. „Ook zullen enkele honderden reizigers overstap pen naar de auto. Dat zijn keu zen die je maakt. Niet iedere klant zal die begrijpen", zegt de woordvoerder. De nieuwe dienstregeling biedt de NS de mogelijkheid meer passagiers sneller te vervoeren en ook het goederenvervoer uit te breiden. De spoorwegen verwachten een groei van het aantal reizigers waar de NS al sterk is: op de snelle verbindingen in en naar de Randstad. Vooral de verbindingen met Amersfoort, Arnhem-Nijmegen en Eindhoven zijn verbeterd. Er gaan meer treinen, ze rijden sneller en hebben minder kans op vertraging. Veel snelle trei nen gaan rijden op trajecten waar de automobilist vaak in de file staat. De langsrazende trein moet het aantrekkelijke alterna tief laten zien. dinsdagavond zijn verhuizers en 110 provincie- ambtenaren dag en nacht in touw om bijna vierhonderd vrachtwagens vól meubilair, ar chieven en paperassen te ver plaatsen. De gigantische chaos in de kelder doet het ergste vre zen. Maar projectleider-verhui zing Hofstede heeft alles onder controle, zegt hij. „De spullen worden hier gesorteerd - daar om ook zitten overal kleuren- stickers op - en dan op kleur weggebracht." Helemaal vlekkeloos verloopt de verhuizing desondanks niet. De bedrijfskeuken in het nieu we gebouw bijvoorbeeld is nog niet klaar. Maandag willen hon derden ambtenaren weer hun warme prak, maar de twee we ken proefdraaien van de keuken zijn er bij ingeschoten. „Ach, we koken alles gewoon heel lang door. Dan kan er niets mis harmelen Een bijzonder transport in Harmeien. Vrijdag werd een bijna driehonderd jaar oud mandenma kershuisje verplaatst. Het monumentale pandje werd van de fundering gelicht en geplaatst op in de Oude Rijn drijvende pontons. Het mandenmakershuisje moest wijken voor de ondertunneling van de nabij gel gen spoorwegovergang. Na een korte tocht over de Oude Rijn werd het huisje enkele honderden meters verder op zijn nieuwe plaats gezet. foto anp vincent boon 'Beste buurvrouw van Nederland den haag anp De beste buur van Nederland is dit jaar Sonja Ivangean en ze woont in de Haagse Transvaal- wijk. Sinds ze de titel kreeg we gens haar inzet voor de leef baarheid in haar wijk, wordt ze platgebeld door kennissen en pers. Eindeloos herhaalt ze dat ze de titel eigenlijk niet alléén verdient. „Natuurlijk kan ik het niet alleen, er is een grote groep vrijwilligers." De Beste buur 1998 zet zich, met die vrijwilli gers, in Transvaal al jaren in voor een leefbare omgeving. Ze is de motor die altijd alles geregeld krijgt, tot bij de burge meester aan toe. „Het is niet al tijd even gemakkelijk omdat er veel criminaliteit is en er veel nationaliteiten in de Transvaal wonen. Veel mensen voelen zich niet verantwoordelijk voor de wijk", zegt de Sonja Ivan gean, die onder andere streeft naar een schonere straat en meer speelmogelijkheden voor kinderen. Ze is de initiator van diverse adoptieprogramma's. Mensen in de wijk kunnen een vuilnisbak of bloembak adopte ren die ze dan moeten onder houden. Voor de kinderen is er het Haagsche-Hopjesproject. Een omgebouwde container doet dienst als speel-o-theek. Kinde ren kunnen met een pasje speelgoed lenen uit de contai ner. Om iets te lenen moeten ze punten verzamelen door iets voor de straat te doen, zoals het trottoir vegen of het straatmeu- bilair verven. Ivangean kreeg bij haar titel een bedrag van 10.000 gulden voor het straatwerk en voor zichzelf een weekendarrange- ment in een bungalowpark, en een kunstwerk. „Na mijn korte bungalowvakantie ga ik gewoon weer verder met mijn buurt werk. Ik doe het niet om een prijsje te krijgen", zegt Neder lands beste buur. Humanitas en de Nederland se woningbouwverenigingen nomineerde de actieve buur vrouw met nog vier mensen in april voor de prijs. rotterdam michiel metsaars „Mijn ogen en oren zijn nu wel versleten, maar geestelijk ben ik nog heel goed bij hoor", zegt de 106-jarige Jan Pieter Bos kwiek. De in Papendrecht geboren Bos is sinds dinsdag de oudste man van Nederland, nadat Gronin ger Frits Rijkens op 109-jarige leeftijd overleed. „Is dat echt zo? Daar sta ik van te kijken. Bos ging na de lagere school werken op het schip van zijn va der. „Ik weet nog goed dat we toen een houten zeilschip had den. Later heeft mijn vader een ijzeren schip gekocht en daarna een sleepboot, de Westerschel- de." Bos nam het schip van zijn vader over en bleef varen tot zijn zeventigste. „Mijn zoon, die nu 66 is, heeft het roer toen van mij overgenomen." Varen heeft hij altijd met veel plezier gedaan, ook al was het niet altijd even makkelijk om zijn werk uit te oefenen. „De Tweede Wereldoorlog was een zware tijd. Ik haalde grind uit Roermond op. De geallieerden waren toen al opgerukt tot in Limburg. Plotseling werden we door hen beschoten. De achter kant van mijn schip werd ge raakt door een granaat en van wege het hoge water zonk de boot. Gelukkig zat ik op dat mo ment niet op het schip. Met wal andere schippers waren we in een grindgat gedoken om dek king te zoeken voor de grana ten. Die vlogen ons om de oren." In zijn zeventigste levensjaar droeg Bos zijn boot over aan zijn zoon en ging hij in Pend- recht wonen. „Daar heb ik tot mijn honderdste zelfstandig ge woond. Daarna ben ik hier in het zorgcentrum Sonneburgh in IJsselmonde gaan wonen." Veel hulp van de verzorgsters heeft de krasse Bos niet nodig. „Ik doe zelf bijna nog heel het huis houden", zegt hij trots. „Een schipper kan alles." Zijn geheim om een hoge leeftijd te bereiken wil hij wel prijsgeven. „Ik drink iedere dag een jonge klare. Maar riiet te veel, want over daad schaadt." amsterdam anp Dringende waarschuwing Aidsfonds wijk. Voor het eerst sinds lange tijd start het Aidsfonds weer een uitgebreide campagne met ra dio- en televisiespots en buiten reclame. Dit alles onder het motto 'Laat mensen blijven en aids verdwijnen'. Op de posters staan mensen die besmet zijn met hiv, het virus dat aids ver oorzaakt. De posters zijn geïllu streerd met persoonlijke voor werpen uit het leven van deze mannen en vrouwen. Door een bijzondere druktechniek ver vaagt na verloop van tijd een deel van het beeld en blijft al leen de boodschap 'Laat aids verdwijnen' over. Aids Memorial Day is zater dag 30 mei. In de hele wereld worden de slachtoffers van aids herdacht. In Nederland vindt in de Beurs van Berlage in Amster dam een gezamenlijke herden king plaats. Naar schatting tus sen de 8.000 en 12.000 mensen zijn in Nederland besmet met hiv. Sinds het uitbreken van de epidemie begin jaren tachtig is bij bijna 4.700 mensen aids vastgesteld. De meesten zijn in middels overleden. Ondanks de positieve berichten over aidsremmende medicij nen. blijft het noodzakelijk om veilig te vrijen. De medicijnen zijn geen alternatief voor veilige seks. Het Aidsfonds waarschuwt in de week voor Aids Memoral Day voor een te positieve kijk op de ziekte. „Aids is de wereld niet uit. Wij krijgen steeds meer signalen dat mensen het niet meer zo nauw nemen. Wij zijn beducht voor dit gedrag. Je kunt geen risico nemen en ervan uit gaan dat er wel een geneesmid del is tegen de tijd dat je aids hebt. Zover is het nog lang niet", zegt woordvoerder van Merwijk van het Aidsfonds. Hij wijst erop dat er nog veel haken en ogen aan de combina tietherapie zitten. „Niet bij ie dereen slaan de aidsremmers aan. Ook is nog niet bekend welke schade de middelen op langere termijn in het lichaam aanrichten. Voor veel mensen is de kuur zwaar om vol te hou den. Zij hebben last van veel bijwerkingen", aldus Van Mer- ■Maurits en Marilène van roek begrijpen dat hun jk, op 29 en 30 mei in om, niet aan de aan- .'an pers en natie zal on- in. Het is het eerste hu- de nieuwe Oranje-ge- De NOS en een handvol fen en schrijvende jour- worden dan ook toege- het paar wil niet het on- p van een mediacircus vele verzoeken om in- zijn afgewezen. En dat goed recht. Weliswaar is degom, dankzij de parle- re toestemming voor zijn de vijfde in de lijn van ralging gebleven, hij niet onderhouden door t. Hij werkt als econoom Luchthaven Schiphol, ttelène Angela van den die zich na haar huwelijk en hoogheid mag noe- leeft een baan als be- indige bij Ahold in Zaan- den haag gpd-anp troonsverwachting' van is minimaal. Zowel Wil- bcander, Johan Friso, itijn als prinses Margriet tem voor. Dat Maurits in huwelijk toestemming aan het parlement, is ïiijnlijk vooral uit cor- jegens de warme ge- die het Nederlandse >estert voor de monar- respect voor de staats inrichting en de wijze waarop het koningschap in deze eeuw is uitgeoefend. Maurits zal dan waarschijnlijk nooit koning worden, zijn hu welijk krijgt vanzelfsprekend meer dan gewone aandacht. De cadeaulijst van het aanstaande echtpaar heeft hier en daar in de kranten gestaan („theelepel tjes van 75 gulden per stuk, een broodmand van 2.300 gulden") en iedereen kon hen tot voor kort via Internet naar believen in en uit de trouwkleren hijsen. Ook 'de bladen' hebben aan dacht aan Maurits besteed. Maar met de belangstelling voor zijn neef Willem-Alexander en Emily is het niet te vergelijken. Die verbintenis gaat het volk meer aan: voor de miljoenen guldens die het koningshuis jaarlijks kost, willen wij graag weten wie de nieuwe vorstin wordt. Maurits (30), prins van Oranje-Nassau, trouwt volgende week met Marilène van den Broek (28). Hij is protestant, zij katholiek. Hij is van koninklij ke bloede, zij stamt af van eenvoudige Neder landse voorouders, die aan de kost kwamen als timmerman, schipper, kleermaker, landbouwer of schoenmaker. Voor het eerst in de geschiedenis verschijnt 'een burgermeisje' in het Koninklijk Huis. Er bestond al langer een band tussen de fa milie van Marilène en de Oranjes. Haar vader, Hans van den Broek, was als minister van buiten landse zaken een 'dienaar van de Kroon'. En haar grootvader van vaders zijde, Hendrik van den Broek, was in de oorlogsjaren één van de naaste medewerkers van koningin Wilhelmina. Hij ver bleef met Wilhelmina in ballingschap in Londen en was één van de grondleggers van Radio Oran je, het radioprogramma waarmee de koningin via de BBC sprak tot haar landgenoten in het bezette Nederland. Na de bevrijding richtte Hendrik van den Broek de nog steeds bestaande Wereldom roep op. Maar deze familiebanden van de Van den Broeks met het koningshuis hebben weinig te maken met die van Marilène met Maurits. Zij ontmoetten elkaar een jaar of vijf geleden in Gro ningen. Beiden studeerden economie, beiden wa ren lid van studentenvereniging Vindicat, beiden hadden een baantje in het Groningse eetcafé Soestdijk. Het huwelijk wordt vrijdag voor de wet gesloten op Het Loo en zaterdag oecumenisch ingezegend in de Grote Kerk van Apeldoorn. Maurits is im mers Nederlands hervormd en Marilène is en blijft rooms-katholiek. Voor de orthodox-protes tantse SGP-fractie in het parlement was dit reden om goedkeuring aan het huwelijk te onthouden. De kerkdienst wordt geleid door dominee Nico ter Linden en pater dominicaan Gerard Oostvo gel. De hervormde predikant Ter Linden geniet bekendheid als bijbelverteller. Met zijn hervertel ling van de bijbel Het verhaal gaat.., waarvan in middels het tweede deel is verschenen, staat hij al wekenlang hoog in de top-tien van meestver- kochte boeken. Ter Linden was bijna twintig jaar predikant van de Westerkerk in Amsterdam, waar hij op 1 februari van dit jaar weer preekte op ver zoek van koningin Beatrix voor haar verjaardag. Bekend is zijn adagium dat de verhalen in de bij bel wel waar zijn, maar niet waar gebeurd. Ook pastor Oostvogel staat bekend als progres sief. Hij was enige jaren vice-voorzitter van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging, en riep in die functie in 1994 op tot een massaal protest tegen het standpunt van paus Johannes Paulus II over geboortenbeperking. Als ambtenaar van de burgerlijke stand is burgemeester Bruins Slot van Apeldoorn gevraagd. „Een hele eer", vindt hij zelf. De NOS doet op 29 en 30 mei rechtstreeks ver slag van het huwelijk. Het commentaar zal wor den verzorgd door Joop van Zijl, die voorafgaand aan de kerkelijke inzegening ook de voorgangers ds. Ter Linden en pastor Oostvogel interviewt. Op vrijdagochtend kan de tv-kijker zien hoe de gas ten en het bruidspaar bij het Loo arriveren en hoe de Apeldoornse burgemeester Bruins Slot hen voor de wet in de echt verbindt. Tijdens de uit zending van zaterdag worden, behalve de plech tigheid zelf, reportages uitgezonden over bruid en bruidegom en een samenvatting van de uitzen ding van de vorige dag. Koningin Beatrix en prins Claus zullen bij de inzegening aanwezig zijn, maar moeten bij het burgerlijk huwelijk verstek laten gaan, omdat ze die dag de Expo in Lissabon bezoeken, iets wat ze vorig jaar al aan de Portugese president hebben beloofd. Behalve familie en vrienden (onder wie twee prinsessen uit Jordanië) worden vooraan staande Nederlanders als premier Kok en de Ka mervoorzitters verwacht. Internetsite valt niet goed bij RVD De rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft de makers van de website voor het huwelijk van prins Maurits met Marilène van den Broek dringend gevraagd met het programma te stoppen. „Wij vinden het een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van het paar. De reclamecode commissie heeft zich ook al een paar keer duidelijk uitgesproken tegen reclame-uitingen met le den van het koninklijk huis. De ze site is een promotionele actie van het bedrijf, bedoeld om zichzelf te profileren als een goede websitemaker", aldus een woordvoerder van de RVD. Het bedrijf dat de site heeft opgezet, MMM Interactieve Communicatie, is geschrokken van de streng geformuleerde fax. „We vinden het jammer en hadden het niet verwacht. Ons programma was vermakelijk bedoeld, maar kende daarnaast ook wetenswaardigheden. Zo was het schema voor de bruiloft te zien." De site wordt nu aan gepast. Zo wordt de pagina gekuisd waarop Internet-gebruikers het bruidspaar, dat in badkleding te zien was, konden aan- en uit kleden. De opzet blijft hetzelfde, maar alles wat verwijst naar het koninklijk huis in het algemeen en Prins Maurits en Marilène in het bijzonder, verandert. Juris ten van de RVD zien de nieuwe site met belangstelling tege moet. Prins Maurits en zijn bruid Marilene van den Broek tijdens de Koninginnedag-viering in Doesburg. foto archief

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5