Take 2: een schot in de roos Opzet casterma De TROS zendt komend programma Take 2 van Ralph Inbar uit. In Take 2 draait het allemaal om de home-video- commercial. Kinderen en vol wassenen spelen hun favorie te en meestal humoristische tv-spotjes na of bedenken zelf een geheel nieuwe commer cial voor een bestaand of ver zonnen product. Take 2 bestaat uit drie pro gramma-onderdelen. In de eerste categorie spelen vol wassenen een commercial na. Dat doen ze thuis of op hun werk. De drie home-video commercials worden vooraf gegaan door de originele re clamespot. In het tweede deel van Talce 2 laat Ralph Inbar drie zelfbedachte commer cials voor bestaande of ver zonnen producten zien. Het programma wordt steeds afgesloten met drie kinderen die in de huid krui pen van een hoofdrolspeler in een commercial. De opnamen met de kinderen worden ge monteerd in het originele filmpje. Een vaste jury bepaalt elke aflevering wie de win naars in de verschillende cate gorieën zijn. Aan het eind van het seizoen vindt een grote fi nale plaats. ZATERDAG 23 MEM I apan had hij gisteren nog aan de lijn. I Canada is dolenthousiast. De VS heb- ben meer dan belangstelling. Maar ook Griekenland, Israël, Italië, Zwitserland, Enge land, Duitsland en Spanje zijn zeer geïnteres seerd. Het mapje met faxen van buitenlandse tv-producenten en stations wordt nog elke dag dikker. Programmamaker Ralph Inbar trekt de stapel papier lachend uit zijn tas. Als of hij het zelf nog niet gelooft. Twee weken geleden stond hij met een proefaflevering van zijn nieuwe programma Take 2 op het Gouden Roos Festival in Mon- treux. De reacties op het home-video-pro gramma waarin mensen onder meer hun fa voriete tv-commercial thuis of op het werk naspelen, zijn overweldigend. „Ik weet niet wat me overkomt. Het is niet te geloven. Ik heb nu 25 aanvragen uit de hele wereld bin nen. Sommigen willen de band nog eens zien en anderen willen direct de rechten voor hun land kopen." Ralph Inbar lanceerde Take 2 met alleen kinderen als kandidaat dit seizoen voorzich tig als onderdeel in zijn TROS-programma Bananasplit (de finale van Take 2 is op zon dag 31 mei). In Montreux, waar naast de jaar lijkse strijd om de Gouden Roos, programma makers, tv-producenten, tv-maatschappijen en pers nieuwe programmaformules kunnen bekijken, was Take 2 van de 2.000 program ma's het op één na best bekeken programma. Ralph Inbar: „Mijn programma is vaker op gevraagd dan programma's van gerenom meerde tv-zenders als de BBC. Dat is heel vreemd, maar ook een heel lekker gevoel. In Montreux kwam plotseling een Canadees op me af. 'Hé, jij bent die vent van Take 2. Ik ga dat programma in Canada doen', riep hij op gewonden. 'God bless you', riep ik er achter aan. We zien het allemaal wel. Dit is waar ie dere producent van droomt." Uit nood geboren Ralph Inbar, die vorig jaar bij de TROS uit dienst ging en nu zijn eigen tv-productiebe- drijf Fun Channel heeft, heeft jaren zitten broeden op Take 2. „Het idee is uit nood ge boren. Drie jaar geleden regisseerde ik voor de Israëlische televisie de Golden Model of the Year verkiezing. Naast het geijkte gedoe moesten de modellen ook een opdracht uit- Ralph Inbar beduusd onder enorm succes Over de hele wereld breken televisiemakers zich het hoofd over nieuwe televisiespelletjes. Bij Ralph - Bananasplit - Inbar viel het kwartje min of meer per ongeluk: hij bedacht Take 2. De reacties zijn overweldigend. geheel naspelen of zelf nieuwe commercials verzinnen. Het leek me het aardigst als men sen de filmpjes gewoon thuis zouden opne men met hun eigen videocamera. Bijna ie dereen heeft tegenwoordig zo'n ding in huis. En zo ontstond de term home-video-com- mercial." Om zijn idee te beschermen heeft Ralph Inbar twee jaar geleden al patent genomen op het woord home-video-commercial. „Je moet zo verschrikkelijk voorzichtig zijn met nieuwe programmaformats. Zeker in mijn geval omdat het om zo'n eenvoudig idee gaat. Voor je het weet gaat een concurrent er mee aan de haal. Ik heb dus een paar jaar mijn mond moeten houden over dit pro gramma. Dat is niet makkelijk." voeren. Er werd op het laatste moment iets afgekeurd en ik moest snel iets nieuws ver zinnen. Ik liet de modellen de hoofdrol uit een tv-commercial naspelen. De echte actri ce werd eruit geknipt en het model erin ge monteerd. Dat sloeg aan. Dan ga je nadenken. Het kwartje moet val len. Al vrij snel had ik bedacht dat het leuk zou zijn om kinderen die rollen te laten spe len. Kinderen zijn gek op commercials. Zij kennen de teksten vaak helemaal uit hun hoofd. Er wordt überhaupt veel over tv-spot jes gepraat. Iedereen heeft er wel een mening over. Het zijn eigenlijk de kortste en best be keken programma's van de televisie. Langzaam krijgt de formule dan meer vorm. Mensen moeten commercials in zijn Luxe probleem De enigen die op de hoogte waren van zijn plannen, waren een paar heel goede vrienden uit de Amerikaanse tv-wereld. „Ik heb hen twee jaar geleden mijn idee voorgelegd om dat ik heel benieuwd was naar de reacties uit Amerika. Ik had er rekening mee gehouden dat zij zouden zeggen 'oh daar zijn wij twin tig jaar geleden al mee gestopt'. Maar ze wa ren gelukkig heel enthousiast." Door alle belangstelling uit het buitenland voor Take 2 zit Ralph Inbar inmiddels met een probleem. Overigens wel een luxe pro bleem, benadrukt hij. Hij kan het werk alle maal niet aan. ,„A1 die onderhandelingen met het buiten land moeten nu van start en ik moet onder tussen ook gewoon programma's maken voor de TROS. Het is ondenkbaar dat ik dat allemaal in mijn eentje kan doen. Maar een aantal producenten heeft al belangstelling getoond om met Take2 aan de slag te gaan." Ralph Inbar: „Dit is waar iedere producent van droomt." Ik naar dorp lopen, maar aan jou denken... Jij jonge blanke sahtb en jij je leven wagen voor gele jongen... Ik gele man, en tk jou met willen helpen... Ik denken ik lafaard zijn... Dus omdraaien en naar jou teruggaan... ïlysfl u Je bent een prachtkerelDus we gaan samen verder? )ua VAJ En 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 42