s 'Een aap is een persoonlijkheid' LAGE an idyllische nnkelstraat M overbelaste erkeersader vl ZATERDAG 23 ME11998 Gerard van der Kroon al dertig jaar lang tussen de gorilla 's Hij is bezig om in de Amerikaanse staat Georgia 'Gorilla Haven'in te richten. Een vrijplaats voor gorilla 's waarvoor geen plek is in de vaak overbevolkte dierentuinen in de VS en Europa. Gerard van der Kroon wordt na 34 jaar dieren verzorging in Artis wereldwijd erkend als apendeskutidige. Hij heeft zijn hart verpand aan gorilla's. „Soms heb ik ze liever om me heen dan mensen. door ARTHUR DE MIJTTENAERE Met sierlijke tred loopt ze naar hem toe. Fluweelzachte zwar te haren, smeltende ogen en een platgeslagen neus. En ja hoor, heel ter loops geeft de wijljesgorilla Dafina Gerard van der Kroon een tikje tegen zijn schouder. Even een groet, even laten blijken dat je er bent. „Altijd wanneer ik het hok binnenga geef ik de chimpansees of gorilla's een hand. Voor het persoonlijk contact kijken we elkaar dan in de ogen. Net als op een Montessori school, waar de kinderen na afloop van de les een hand van de juf krijgen." Gerard van der Kroon (48) is al 34 jaar die renverzorger in Artis en werkt ruim dertig jaar met gorilla's. Hij heeft in die tijd een gro te expertise opgebouwd als apendeskundige. Die kennis is zo uitgebreid dat hem regelma tig om advies wordt gevraagd, zoals bij het opbouwen van gorillaverblijven elders in de wereld, bij observatie van verhuisde beesten of zelfs bij het inrichten van eco-natuurpar ken. Hij blijft er echter nuchter onder: „Er zijn al heel wat biologen die mij om raad hebben gevraagd, maar toch ben ik als die renverzorger gewoon strontschepper en daar word ik naar betaald." Twee jaar geleden zou hij naar Centraal - Afrika afreizen voor advies bij het opzetten van een eco-natuurpark onder auspiciën van het Wereld Natuur Fonds. Dat ging niet door omdat een burgeroorlog roet in het eten gooide en de situatie te gevaarlijk werd. Nu is hij bezig om in de Amerikaanse staat Georgia 'Gorilla Haven' in te richten. Een Gerard van der Kroon, al 34 jaar dierenverzorger in Artis. Hij heeft in die tijd een gro te expertise opgebouwd als apendeskundige. FOTO'S JOOP HOEK vrijplaats voor gorilla's die, als alles goed gaat, vanaf het jaar 2000 onderdak moet bie den aan deze beesten uit Amerika en Europa, die in de vaak overbevolkte dierentuinen geen plekje onder de zon kunnen bemachti gen. Het gaat om westelijke laaglandgorilla's. De twee andere soorten, berggorilla's of oos telijke laaglandgorilla's, kunnen niet of nau welijks in dierentuinen worden gehouden. Overbevolking De overbevolking van de dierentuinen hangt samen met de familieband waarin de beesten leven, vertelt Van der Kroon. In de vrije na tuur is de sterkste man, een zilverrug, in de groep van vijf tot twintig beesten de baas. Al leen al door zijn verschijning van soms 200 kilo zwaar dwingt hij respect af, met z'n zilve ren rug, dik behaarde voorpoten en schedel- „De andere jonge, opgroeiende mannetjes komen er dus niet aan te pas om ook een fa milie te stichten, want binnen de groep zou dat tot inteelt leiden", zegt Van der ló-oon. Als er in West-Afrika, bijvoorbeeld in het oer woud van Zaïre, nog territorium over is (25 tot 40 vierkante kilometer per groep) om zelf een familie te stichten, is er geen probleem voor zo'n mannetje dat daarvoor soms de nodige wijfjes moet roven. Maar komt het in een bestaande groep tot een machtsstrijd, dan moet mogelijk het oudere mannetje voor zijn concurrent wijken. Net als bij leeuwen zal het mannetje dat de groep overneemt de kleine mannetjesgorilla's doden die niet door hem zijn verwekt. In dierentuinen, waar wereldwijd zo'n zes honderd gorilla's in gevangenschap leven, ligt dat anders. Gorilla's kunnen immers wel zo'n 45 jaar oud worden en er is dus een mannenoverschot. Daarom zijn sommige dierentuinen al overgegaan tot het creëren van gorillagemeenschappen met louter man netjes. Gorilla Haven in Georgia wordt straks een uitwijkmogelijkheid voor zulke dieren die daar de kans krijgen op een 'beestachtig' be staan. Ook kan het een thuis worden voor beesten die qua karakter niet in een groep in een dierentuin passen. Gerard van der Kroon: „Er is geld genoeg om in bergachtig terrein een gorillapark van ruim 1100 hectare te rea liseren. Het Amerikaanse echtpaar Dewar, dat vele miljoenen heeft verdiend door de verkoop van hun computerfabriek, is de initi atiefnemer en zorgt voor het geld. De Dewars hebben hun lot verbonden aan deze edele hoogwaardige dieren en zo besteden ze het geld dat ze in twintig jaar hebben verdiend. Hoeveel geld er in het fonds zit? Ik weet het niet, maar het is genoeg om het park inclusief personeelskosten, beveiliging en voor vijftien jaar te laten voortbestaan." Het park wordt niet voor publiek toegankelijk, alleen voor wetenschappers. Aids Het park wordt bestuurd door een stichting, waarvan Van der Kroon een van de bestuurs leden is. Het wereldje van de gorillaverzor gers is klein en de verzorgers kennen elkaar vaak. „Ik ben erbij gehaald, nadat Jane Dewar mij een keer in Artis had gezien toen ik de gorillababy Awali de fles gaf. Zij is expert op het gebied van gorilla's, maar dat had ze nog nooit gezien en zo zijn we in contact met el kaar gekomen." De grond is al aangekocht, maar de laatste hobbel is de conservatieve Amerikaanse plat telandsbevolking. Die is bang dat de beesten wellicht aids zouden kunnen overbrengen. „Je weet hoe dat gaat: chimpansees worden gebruikt voor aidsexperimenten en daarom is die mensen de schrik om het hart geslagen omdat ze denken dat de apen, nadat erop is geëxperimenteerd, in Gorilla Haven worden gehuisvest. Grote onzin, we moeten ze er al leen van overtuigen dat gorilla's nooit ofte nimmer voor zulke proeven worden gebruikt. Ze zijn beschermd en bovendien zouden ze veel te duur zijn voor zulke experimenten." Het is duidelijk: Van der Kroon heeft zijn hart verpand aan de gorilla's die hij be schouwt als grote kleine kinderen die zeer aanhankelijk zijn. Altijd groeit er tussen hem en het beest een band. Meermalen heeft hij het zelfs meegemaakt dat een verhuisde go rilla in een andere dierentuin overleed aan heimwee. Daarom pleft hij er vurig voor bij de gorillacrèche in Frankfurt dat verzorgers bij een verhuizing van de ene naar de andere dierentuin minstens een week vergezeld wor den door hun vaste verzorger. Rust In de gorillahokken hoeft Van der Kroon minder op zijn hoede te zijn dan bij de veel kleinere, maar altijd drukke chimpansees die hij in Artis verzorgt. „Ze stralen en enorme rust uit, alsof alles in slow motion gaat. Ge woon omdat ze, behalve dan de mens, nooit een natuurlijke vijand hebben gehad. Zij wa ren de baas in het oerwoud, hoewel ze als pure vegetariërs de andere dieren met rust lieten. Ook zijn het voor mij persoonlijkhe den. In de jaren zestig is een biologe ermee begonnen om apen namen te geven. En dat hoort zo, want iedere aap is weer anders." Hun ontspannen houding komt voort uit het feit dat ze nauwelijks onderlinge strijd kennen: de zilverrug is de baas en de rest is gelijk, terwijl bij andere apensoorten ook on In Artis bezweken vorig jaar kerst drie gorilla's aan de sichellabacterie. Nu zijn er nog twee wijfjes over, Dafina (foto) en Sindy die het rijk alleen hebben en smachten naar een man. der de vrouwtjes nog een hiërarchie is, en er dus een machtsstrijd heerst. In Artis bezwe ken vorig jaar kerst drie gorilla's aan de sichellabacterie. Nu zijn er nog twee wijfjes over, Dafina en Sindy die het rijk alleen heb ben en smachten naar een man. Wanneer die komt is afhankelijk van de gorillacrèche in Frankfurt. Gerard: „Als ze een keer in de maand geslachtsrijp zijn, beginnen ze echt met me te lonken. Door gebaren of door hun oogopslag communiceren ze. Na dertig jaar vind ik het nog steeds schitterende beesten. Soms heb ik ze liever om me heen dan men- Gorilla Haven heeft een eigen web-site voor het laatste nieuws over het park: http: //www.gorilla-haven.org IPE De weg was omzoomd door bomen en je kon er heerlijk spelen. Want auto's waren nog vrijwel on bekend verschijnsel aan de Lage Rijndijk in de ja ren voor de oorlog. Het was een echte winkelstraat. Brood, banket, kruidenierswaren, galanteriën, groenten, verf, fietsen, kantoorartikelen ja, er zat zelfs nog een echte klompenmaker op de hoek met de Driftstraat. De 78-jarige Willem Steenbergen kan het zich nog herinneren als de dag van gisteren. Hij is ge boren in 1919 in de Sieboldstraat, een zijstraat van de Lage Rijndijk en weet nog goed dat hij op de La ge Rijndijk heeft gespeeld. Boompje verwisselen en voetballen. Eén van de hoogtepunten in het kin derleven was in die tijd de feestweek met braderie in augustus of september. De warming-up voor 3 oktober. Dan stonden er drie draaiorgels een hele week lang in de met kaarsen en lampions verlichte straat te spelen. „De Lage Rijndijk was een bloeiende straat met op elke hoek een winkel. Alle zaken liepen goed want er waren nog geen supermarkten", diept Steenbergen uit zijn herinnering op. „Het was alle maal pofwerk. De prijs van de gekochte bood schappen werd door de winkelier in een boekje ge schreven en op zaterdag als het weekloon binnen was, werd er betaald." Het was gezellig wonen rond de Lage Rijndijk, volgens Steenbergen. „De mensen kenden elkaar allemaal en hadden iets voor mekaar over. Want ook al was er armoe, de stemming leed daar eigenlijk nooit onder. Ooit was er sprake van dat de gele HTM-tram van de Haarlemmerstraat via Haven en Lage Rijn dijk zou doorrijden naar Alphen. „Maar de aanslui ting Haarlemmerstraat/Haven klopte niet", weet Steenbergen nog. „Er kwam ruzie tussen de ge meente en de HTM en hoewel de Spanjaardsbrug al was vernieuwd, heeft er over de Lage Rijndijk nooit een tram gereden." Wel kwam er de bus van de Eltax. Voor vijf cent met die bus naar het station. De bomen aan de La ge Rijndijk moesten er echter wel voor wijken en met het verdwijnen daarvan begon ook de teloor gang van de straat, volgens Steenbergen. „Na de oorlog ging het afzalcken. De kinderen hadden geen interesse om de zaak van hun, ouders voort te zetten, er kwamen supermarkten en auto's en 'het' was gebeurd." Met 'het' bedoelt Steenbergen de gezelligheid die nooit meer terugkwam op de manier zoals hij die in zijn jeugd had meegemaakt. Momenteel is de Lage Rijndijk verpauperd, vindt Steenbergen ,.De winkels van toen zijn verdwenen Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden 'en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving, maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: de Lage Rijndijk in Leiden. door ERIC-JAN BERENDSEN Het verkeer. Dat weet wat aan de Lage Rijndijk. Het is er levensgevaarlijk voor fietsers en de meeste huizen zijn verzakt door de trillingen van de voorbijtrekkende meute. FOTO HENK BOUWMAN en het is er levensgevaarlijk voor fietsers. Hoe wil de gemeente daar aparte fietsstroken gaan aanleg gen? Daar is de straat toch veel te smal voor. Komt er soms eenrichtingsverkeer? En dan die stoplich ten op de hoek met de Sumatrastraat. Als je even niet oplet als het licht op groen springt, word je stijf gescholden. De tolerantie is totaal verdwenen. Ik weet ook wel dat de tijd doorgaat maar ik vind het onbegrijpelijk dat dit allemaal heeft kunnen gebeuren. Het verschil met vroeger is hemels breed." Het verkeer. Dat weet wat aan de Lage Rijndijk. De meeste huizen zijn verzakt door de trillingen van de voorbijtrekkende vrachtwagens. Midden in de nacht zijn er al 'straatbevingen' van 12 op de Schaal van Richter. De geluidsoverlast loopt af en toe flink de spuigaten uit. De 19-jarige Vanessa Kuipers weet er alles van. Zij woont op nummer 17 op de hoek met de Kooil- aan. „Er is inderdaad sprake van geluids- en stank overlast. Af en toe lig ik te trillen in mijn bed als er een vrachtauto voorbij rijdt. En als het warm is en het raam 's nachts openstaat, ben ik door de herrie al vroeg wakker." Toch vindt ze het wel prima zo; ze is er aan ge wend geraakt. En er zijn genoeg voordelen aan het wonen op de Lage Rijndijk. Haar huis staat 'vrij' dus de keiharde muziek zorgt nooit voor proble men met de buren. De winkels en de snackbar zijn naast de deur en de Lage Rijndijk is een prachtig verzamelpunt voor haar vrienden uit Leiden en omgeving. Als er een avondje stappen op het pro gramma staat, is het afspreken bij Vanessa thuis. 'Leuk toch'. Vanessa's tante, Marianne den Hollan der (50), woont in de Merenwijk maar bracht de eerste 23 jaar van haar leven door op en rond de Lage Rijndijk. Ze woonde aan de Kooilaan maar kwam geregeld in de zuivelfabriek van haar oom Th. den Hollander aan de Lage Rijndijk nummer 17. „Een fijne buurt", weet ze nog. „Iedereen leef de zijn eigen leventje maar men stond toch voor elkaar klaar als dat nodig was. Er heerste een ge moedelijke sfeer en hel was rustig wonen daar. Daar is nu wel verandering in gekomen met de komst van al die smul- en coffeeshops." Toch doet Den Hollander haar inkopen nog elke vrijdag in de winkels aan de Lage Rijndijk. Bij de slager, de bakker en de melkman. „Gezellig kletsen en op de hoogte blijven van de roddels in de buurt want ik ken natuurlijk nog veel mensen. Als ik op de Lage Rijndijk loop, moet ik aan mijn eigen jeugd denken en dan krijg ik een rustig gevoel." Ze zou alleen niet meer in de straat willen wo nen. „Al dat denderende vrachtverkeer en die dub bel geparkeerde auto's. Vroeger waren er weinig auto's en brommers, er reed hooguit een solex. Te genwoordig is het een gevaarlijke straat. Ja, ik hou mijn hart regelmatig vast. Hoe de Lage Rijndijk er over 25 jaar uitziet? Moeilijk te zeggen want hel ka rakter van de straat verandert continu. Oudere be woners trekken weg of gaan dood en nieuwe men sen komen daarvoor in de plaats." Selcuk Yilmaz (27) is één van die nieuwelingen Hij werkt sinds een kleine drie maanden met zijn moeder en haar compagnon in de winkel Oscar Kledingreparaties op de hoek Lage Rijndijk/Deci- mastraat. In 1974 kwam hij vanuit Turkije naar Leiden en hij zit al tien jaar in de confectie. „Er zouden hier meer verschillende winkels moeten komen", vertelt Yilmaz terwijl hij met vaardige handen de rits van een leren motorbroek vervangt „Meer kledingzaken trekken meer publiek aan en daar kunnen alle winkels hier van profiteren." Over klandizie van allochtonen en autochtonen heeft hij voorlopig niet te klagen. „Het begint hier lekker te lopen. Ik heb veel mensen uit Leiderdorp als klant maar ook de gasten van het Turkse café hier schuin aan de overkant weten mijn winkel te vinden. Die komen voor maatkleding. Vanuit het centrum zie ik hier bijna niemand want daar zitten al genoeg van dit soort winkels." Van het verkeer heeft Yilmaz maar weinig last „Alleen als de vuilniswagen midden op de weg stopt, is de hele straat versperd. Dan schieten alle fietsers de stoep op en denk ik wel eens dat ze hier zo de winkel komen binnenrijden. Misschien moet de gemeente eenrichtingsverkeer invoeren op de Lage Rijndijk. Dan kan de weg wat smaller en is er plaats voor meer parkeerruimte. Wat daar ont breekt het hier wel aan. Je kunt je klanten hier nooit op een goede manier ontvangen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41