Extreem-rechts in nieuwe partij Binnenland ti ustitie maakt en herstelt >ut in dossier-Bouterse OM wil kroongetuige Karman toch berechten Witte fiets terug naar af Tandenpoetsen met de koran in de hand Paars verdeeld over vervoer en luchtvaart Kleine garnalenvissers in de problemen - [ERDAG 23 MEI 1998 larco en Leontien getrouwd hetië» Zanger Marco Borsato en Leontien Ruiters zijn gisteren trouwd in het romantische Venetië. Marco en Leontien kozen or deze plek om de bruiloft ver van de fans en de pers, met fa- jlie en vrienden te kunnen vieren. De zanger uit het Noord- jUandse Stompetoren en Leontien, die bekend werd door het levisiespel Rad van Fortuin, kennen elkaar al geruime tijd. Ze Jwachten dit najaar hun eerste kind. Eregast op de bruiloft as zangeres Vanessa, die het stel aan elkaar heeft voorgesteld. 'rouw overleeft botsing met trein EK. Een 42-jarige vrouw heeft gisteren een botsing met de In- rcity Maastricht-Haarlem ternauwernood overleefd. De vrouw ram onder de locomotief terecht en raakte ernstig gewond. De ;in reed honderd kilometer per uur toen de machinist de ouw ter hoogte van Beek/Elsloo in Limburg op de rails zag. tt is niet duidelijk wat de vrouw daar deed, maar de politie lit een poging tot zelfdoding niet uit. Doordat de machinist de todrem gebruikte was op het moment van de botsing de snel- iid verminderd tot rond de vijftien kilometer per uur. De ouw is naar een ziekenhuis in Sittard gebracht. xamcnpagina Internet druk bezocht wijk De Examensite op Internet is een succes. In een week d kwamen er meer dan 150.000 bezoekers, hoofdzakelijk eind- amenkandidaten havo en vwo uit het voortgezet onderwijs. Zij idden vooral belangstelling voor de docentenuitwerking die al ikele uren na afloop van een examen te zien waren. De meeste izoekers waren leerlingen van havo of vwo. Ruim 13.000 men- n namen een kijkje op de pagina waarop ter oefening oude amens worden aangeboden. Via de 'chatsite' (chat=praten) innen leerlingen na hun examen met lotgenoten discussiëren tr de opgaven en de antwoorden. Vooral na de moeilijk be- inden examens wis- en natuurkunde was het daar erg druk. De leis een initiatief van onder meer het Jacobus College uit En- hede. ledetineerde dood in cel gevonden [YSTADEen 30-jarige gedetineerde uit Amsterdam is gisteren lod gevonden in zijn cel in de penitentiaire inrichting in Lely- id. Er zijn geen aanwijzingen dat de man door een misdrijf om •t leven is gekomen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in de rue ar de doodsoorzaak. Het stoffelijk overschot is overgebracht d en p Br het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De Amsterdam den. D er zat pas twee dagen in hechtenis, langz 'ftllltmans wil vergoeding van Beatrix isterdam/den haag Journalist W. Oltmans wil een vergoeding le infoi1,1 koningin Beatrix persoonlijk omdat hij in 1995 geen visum eclame ee8 om staatsbezoek aan Indonesië te verslaan. Hij vindt >rdt ee- ')^ens een brief aan de vorstin dat zij als getuige moet optre- jnderh n 'n z^n Proces tegen de Staat, die hem vaker in zijn werk zou het ait ^en gedwarsboomd. De omstreden publicist houdt de vor- Paars- 'iet meest verantwoordelijk' voor het feit dat hij niet mee- ?t dew oc'lt' ^en door hem verschenen brochure met de titel 'Bon nog nii ^e' Majesteit' zou in Den Haag slecht zijn gevallen. Oltmans komt dat bij voor elf mille aan opdrachten is misgelopen. indelijk regeerakkoord op Aruba ianjestad De twee politieke partijen die op Aruba een nieuw inet willen vormen, hebben gisteren een regeerakkoord gete md. Maar over de verdeling van de ministersposten zijn ze het ig niet eens. De Arubaanse Volks Partij (AVP) eist vijf van de LctH ven zetels op in het kabinet, terwijl de OLA (Liberale Beweging iuba) de twee toegewezen ministerszetels 'niet zwaar genoeg' ndt. Het kabinet-Eman is al langer dan acht maanden demis- [ndoij onair. jeringi le vrij! nafhi t Inderzoek naar explosies Moerdijk cent' 3ERDUKEen extern ingenieursbureau zal een onderzoek in- tllen naar de serie explosies en branden in de houtverwer- cennui ngSafcjeiing Van houtvezelbedrijf Labee in Moerdijk. Dat heeft ulosen djrectie gistermiddag gezegd na spoedoverleg met brand- eer. politie, de gemeente Moerdijk (NB) en de Arbeidsinspec- maetöZoals gisteren gemeld raakte een personeelslid gistermorgen wond bij een stofexplosie. De man kon na een aantal uren het Franciscusziekenhuis in Roosendaal weer verlaten. Door de iplosie ontstond een grote brand, die pas na twee uur onder introle was. Ook op 13 mei ontstond ook al een stofexplosie, larop de Arbeidsinspectie de productiehal vijf dagen sloot. ïll rijs medicijn gedaald door nieuwe wet gtECHTVolgens de farmaceutische industrie werd de markt lor medicijnen verleden jaar beheerst door de gevolgen van de Wet geneesmiddelenprijzen, die medio 1996 in ging. De ijzen van geneesmiddelen zijn door de wet met zo'n 21 pró- olieprij mt gedaald, aldus Nefarma. Toch steeg het totale verbruik. De tale omzet van geneesmiddelen steeg in 1997 met 6,7 procent ui 3,9 miljard tot 4,2 miljard gulden, meldt Nefarma in het iter voo arverslag over 1997. Nefanna is de Nederlandse vereniging van i en indl 'farmaceutische industrie, ïational lopen jVinkeldievegge opvallend 'vierkant' IMF ieveen In een winkel in het Drentse Hoogeveen is gisteren i gaf So n 28-jarige winkeldievegge uit Lelystad op heterdaad betrapt, loodstt *n eigenaar de 'opvallend vierkante dame' na een tip van 1js0 n klant staande hield, bleek dat ze een flinke voorraad levens- i vormi édelen onder baar kleding had gestopt. De vrouw had in kor- Eerdet onder meer elf pakken koffie, grote hoeveelheden kipfilet ,aken ieen aantal worsten en speklappen uit de schappen ge- jlannin 'men- De onbetaalde rekening bedroeg 360 gulden. Tegen de louw is proces-verbaal opgemaakt. carrièri 38 mini! ken. Hij tngkok am bass e Natie Oude harto Jnivers de of& ie voort men van anonieme getuigen genoemd eharto- idenrfl zaken! euedei1 ^0llt gemaakt waardoor de e oppo!nen geopenbaard zijn van - e getuigen die anoniem ver ingen zouden afleggen. Jus- 1 heeft deze fout zelf ontdekt rvolgens de betrokken ad en gewaarschuwd, twee getuigen krijgen nu beveiliging. Ze zijn vol- justitie wel bereid alsnog rklaring af te leggen, gens de Haagse persoffi- Horstink ontdekte het zelf dat van twee getuigen een anonieme als een naam genoemde versie in dossier voor de advocaten Het was juist de bedoe- dat die getuigen anoniem en blijven. titie heeft vervolgens de eme versie uit het dossier d. Dit om te voorkomen dubbele verklaringen aan advocaten zouden worden ekt. Het OM heeft volgens Initiatief van studentenvereniging-in-oprichting 'Nog mogelijkheden voor vervolging' AMSTERDAM ANP UTRECHT CPD Een groepje studenten uit onder meer Utrecht en Leiden helpt momenteel mee aan de oprichting van een nieuwe extreem-rechtse partij in Nederland. Dat gebeurt onder de dekmantel van een studentenvereniging-in-oprich- ting. Die organiseert vormingsbijeenkomsten, uitstapjes, bier- en zangavonden. landerschap'. Op de site staat verder: ,,We zijn de enige stu dentenvereniging die bewust Nederlands is. We zijn anti-so- cialitisch, anti-totalitair, anti- despotistisch en anti-liberalis tisch. De NLSV is een eigen zinnige vereniging die opkomt voor de Nederlandse zaak". De vereniging is zo n beetje anti-alles, concludeert Toorn vliet. „Maar één ding is duide lijk", gaat hij verder. „De NLSV houdt tradities, cultuur en volk liefst puur Nederlands". De FOK-woordvoerder zegt dat een Utrechtse student infor matica samen met een student uit Rotterdam de NLSV heeft opgericht. Beiden zijn actief in extreem-rechtse milieus, zoals CP86 en Voorpost. Ook werken ze volgens Toornvliet mee aan de extreem-rechtse scholings cursus Studie Opbouw en Strijd Deze constatering doet H. Toornvliet, woordvoerder van het FOK in Amsterdam. Dit bu reau stelt zich ten doel rechts extremisme en racisme te be strijden door publicaties. Ook doet het onderzoek naar ex- treem-rechtse en fascistische groepen en activiteiten. De studenten werken onder de naam Nederlandse Landelij ke Studentenvereniging (NLSV), zegt Toornvliet. Zij hebben een eigen site op Internet - door henzelf 'webplek' genoemd - waarin ze zeggen bezig te zijn met de uitbouw van plaatselijke verenigingen in studentenste den, waaronder Utrecht, Leiden en Rotterdam. De NLSV, valt te lezen, is er voor studenten aan hbo en uni versiteit 'in bezit van het Neder- (SOS): „Een extreem-rechtse denktank van waaruit wordt ge poogd een nieuwe partij op te zetten, na het verdwijnen van extreem-rechts uit de Tweede Kamer en bijna alle gemeente raden". Voorlopig is het studenten clubje maar uiterst klein, meent Toornvliet. Maximaal vijf actie ve leden in Nederland, schat hij. „Maar er zijn geestverwanten. Voorpost heeft honderd tot tweehonderd leden, de groeien de CP86-afsplitsing VoLksnatio- nalisten Nederland telt tussen de zeventig en honderd. Janmaat bleek uiteindelijk 'een zegen' omdat hij machts wellustig was en niet met ande ren kon samenwerken, meent Toornvliet. Met het nieuwe clubje studenten zou een en an der wel eens anders kunnen lig gen. „Als nu mensen opstaan die zulke gebreken niet hebben, een acceptabele partij opzetten en aan kaderopbouw gaan doen, dan ontstaat mogelijk wel een extreem-rechtse partij van redelijke omvang." Procureur-generaal mr. P. Bril man heeft gisteren het ge rechtshof in Amsterdam ge vraagd de strafzaak tegen kroongetuige A. Karman in de zaak tegen drugsbaas De Hak kelaar terug te verwijzen naar de rechtbank. Volgens Brilman zijn er voor het openbaar minis terie mogelijkheden de vervol ging van Karman met succes af te ronden. De rechtbank was vorig jaar onverbiddelijk. De kroongetui gendeal die het OM met Kar man in de zaak tegen de Hakke laar sloot, bevatte dermate on wettige elementen dat van ver volging van de man moest wor den afgezien. Karman legde be lastende verklaringen af tegen de Hakkelaar en een aantal me deverdachten in ruil voor een reeks beloften van justitie. De getuige was een voorname schakel in de bende van de Hakkelaar. De meest opmerkelijke belof te was dat Karman niet de cel in zou draaien, ook al zou de rechtbank hem tot een vrij heidsstraf veroordelen wegens zijn rol in de Hakkelaarsbende. Een toezegging, vond de recht bank, die de rechtskracht van rechterlijke uitspraken onder mijnt. De rechters wezen het OM de deur. waarmee de zaak voorlopig was beëindigd. Het OM tekende hoger be roep aan tegen die beslissing. Brilman meent nu dat de deal met Karman niet zoveel onvol komenheden bevat, dat van vervolging van de voormalige crimineel moet worden afge zien. Er zijn alternatieven, aldus de PG, om dit alsnog voor el kaar te krijgen. Inmiddels zegt het OM in te zien dat de ge wraakte belofte niet door de beugel kon en kan. Het proces tegen Karman was een spookproces. De verdachte, die sinds zijn rol als verklikker als beschermde getuige door het leven gaat, was niet versche nen. Niettemin had justitie be sloten de rechtszaak in haar zwaarbeveiligde onderkomen in Amsterdam-Osdorp af te doen. Het hof bestond gisteren uit dezelfde raadsheren als dege nen die indertijd de zaak tegen de Hakkelaar behandelden. In die zaak bleef de deal met Kar man evenals die met kroonge tuige F. Abbas overeind. Mede op basis van hun verklaringen werd de Hakkelaar veroordeeld tot een jarenlange celstraf. In de zaak-Karman doet het hof uitspraak op 4 juni. Amsterdam Op de witte fiets in Amsterdam lijkt vooralsnog geen zegen te rusten. Initiatiefnemer Luud Schimmelpenninck deed vorige maand zijn zoveelste poging een witte fietsen- project van de grond te krijgen, nadat hem dit in het verleden steeds niet was gelukt. Na een maand houdt Schimmelpenninck ook deze poging weer voor gezien. De beveiliging van de fietsen blijkt achteraf zo slecht dat er nu al weer twee fietsen zijn gestolen. De resterende fietsen zijn naar de fabriek gestuurd om ze zo te prepareren, dat diefstal minder gemakkelijk wordt. Schimmelpenninck doet mogelijk in september opnieuw een poging het project van de grond te tillen. foto paul van weel 'Mishandeling Marokkaanse echt geen exces' utrecht gpd De ernstige mishandeling eer der deze week in Utrecht van een jonge Marokkaanse door haar vader, staat niet op zich zelf. Volgens medewerkster M. Beekman van het Fiom-huis voor de opvang van vrouwen hoort zij zelfs dagelijks soortge lijke verhalen aan. Een 21-jarige \touw hing woensdagavond on dersteboven aan een ketting uit het raam van een woning. Ze was door haar vader aan de ket ting gelegd en daarna in paniek uit het raam gesprongen. „Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd", zegt Beekman. „Maar het is echt geen exces. Heel letterlijk is het hier zicht baar geworden omdat de vrouw naar buiten is gesprongen. Mis schien is dat haar redding ge weest. Wij horen dagelijks ver halen van vrouwen die opgeslo ten worden in kasten of kelders of andere bizarre mishandelin gen moeten ondergaan. Achter de voordeur gebeurt zoveel wat niemand ziet", aldus Beekman. Hulpverleningsinstanties en organisaties die zich bezighou den met het verbeteren van het welzijn van allochtonen in Ne derland hebben geschokt gerea geerd op de gebeurtenissen in Utrecht. Directeur I. Akel van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders spreekt het 'onaanvaard baar' uit over de zaak. „Onge acht waar iemand vandaan komt of wat iemand gedaan heeft, dit is niet te tolereren. Ik denk dat de oplossing van dit conflict binnen dat gezin ligt, maar ook binnen de Marok kaanse gemeenschap. Er moet een gesprek op gang komen waarin de geestelijk leiders heel duidelijk zeggen dat dit gewoon onacceptabel is." Volgens Beekman van het Fiom is het zaak dat duidelijk wordt dat het geen uitzondering is. „Maar vrouwenmishandeling komt overal voor, door alle la gen van de bevolking en in alle culturen." Verdachte moord boorplatform legt bekentenis af ALKMAAR ANP Een 37-jarige Rotterdammer heeft bekend een 39-jarige col lega op een boorplatform in de buurt van Den Helder te heb ben vermoord. De politie hield de man in de nacht van dinsdag op woensdag direct na het mis drijf op zee aan. De rechter-commissaris in Alkmaar heeft gisteren het voor arrest van de man met tien da gen verlengd. Dit gebeurde na dat de officier van justitie de verdachte moord c.q. doodslag ten laste had gelegd. De verdachte ondergaat op zo kort mogelijke termijn een psy chiatrisch onderzoek. De raads man van de verdachte heeft hier gezien de verwarde toestand van zijn cliënt op aangedron gen. Achtergrond, toedracht en motief voor het misdrijf blijven voorlopig nog onbekend. Justi tie heeft besloten hierover voor lopig geen mededelingen te doen. De advocaat van de ver dachte, die zich evenmin uitlaat over feiten en omstandigheden, spreekt van een gruwelijk en lu guber drama. AMSTERDAM «ANP Horstink ondanks intensief in tern onderzoek niet kunnen achterhalen waar en wanneer de fout gemaakt is. Het Haagse OM gebruikt in het drugsonderzoek tegen de Surinaamse adviseur van staat een vrij nieuw strafrechtelijk wapen; de combinatie van ano nimiteit en een deal in de vorm van strafvermindering. Volgens Horstink is met één getuige zo'n regeling getroffen. De combinatieregeling is voorgelegd aan de Centrale Toetsings Commissie en goed gekeurd. De regeling zal in het proces worden neergelegd waarna de rechter over de waar de van van de verklaring moet beslissen, aldus Horstink. In het dossier zitten verklarin gen van in totaal acht getuigen die anoniem willen blijven uit vrees voor represailles. Justitie is al geruime tijd bezig met een gerechtelijk vooronderzoek naar de drugsconnecties van de voormalige legerleider. De koran, het heilige boek van de islam, kan Turken en Marok kanen in Nederland helpen om hun gebit beter te verzorgen. De profeet Mohammed vond dage lijks tandenpoetsen zo belang rijk dat op slechte mondverzor- ging een boete van vijf kamelen stond. Een folder moet deze en andere aansporingen tot goed tandenpoetsen onder de aan dacht van moslims brengen. De pas afgestudeerde Amster damse tandarts Sina Rhmaty onderzocht wat de koran en de hadieth (overleveringen van de profeet) over mondverzorging zeggen. De aanleiding voor zijn afstudeerscriptie is het feit dat het gebit van Turken en Marok kanen er aanzienlijk slechter bijstaat dan dat van autochtone Nederlanders. Zij gaan meestal pas naar de tandarts als ze kies pijn of andere acute gebitspro blemen hebben. Rhmaty raadpleegde zes imams over het onderwerp. Zijn conclusie is dat Mohammed grote waarde hechtte aan een goede gebitsverzorging. Het liefst had hij tandenpoetsen vóór elk gebed verplicht gesteld, maar dat zou voor de gelovigen een wat al te grote opgave zijn geweest. De hadieth vermeldt dat het trekken van een tand als gevolg van slechte verzorging de betrokkene op een boete van vijf kamelen kwam te staan. Rhmaty, die zich binnenkort als tandarts in Amstelveen ves tigt, vond in de koran overigens geen grond voor het idee dat moslimvrouwen zich niet door een mannelijke arts mogen la ten behandelen. Voor behou dende islamitische vrouwen is die gedachte een belemmering om geregeld naar de tandarts te gaan. DEN HAAG GPD Gigantische voorraad in vrieshuizen BRESKENS GPD Kleine garnalenvissers dreigen in de problemen te komen door een beperking van de garnalen- aanvoer tot 1.500 kilo per week. Vooral in het noorden, langs de Waddenkust, speelt dit pro bleem sterk. Maar ook in Zee land staat bij enkele garnalen vissers het water bijna tot aan de lippen. De garnalenaanvoer is terug gebracht tot 1.500 kilo per week, omdat de handel met een gi gantische diepvriesvoorraad zit. Al eerder zijn er aanvoerbeper- kingen afgesproken tussen de groothandel en de producen tenorganisaties van garnalen vissers, maar de beperking tot 3.000 kilo per week in het najaar en tot 2.000 kilo begin dit jaar heeft geen soelaas geboden. Er ligt nog ruim vijfduizend ton garnalen her en der in vrieshui zen. „Er wordt al twee jaar achter elkaar meer aangeboden dan er wordt verkocht", verklaart di recteur J. van Belzen van garna- lenimport en exportbedrijf Zee- landia in Arnemuiden. „Ik heb dit nooit eerder meegemaakt. In april zijn wij gewoonlijk bijna helemaal door onze voorraden heen. Nu liggen ze er nog." Vooral in het noorden zijn de garnalenvangsten de laatste ja ren (te) goed geweest. Vissers moeten zich daar beperken om niet meer aan te voeren. In Zee land valt het nog mee. „Het gar- nalenseizoen dat in augustus of september begint, is voorbij. Wij hebben het beste gehad", zegt J. Heijdens van de Breskens 35, een typische garnalenvisser. „Wij halen die 1.500 kilo niet eens." Heijdens mag alleen onge- quoteerde vis aanvoeren, onder meer schar en bot. Hij kijkt met gemengde gevoelens uit naar het nieuwe garnalenseizoen. „Veel hangt af van de prijs. En gelukkig hebben wij in Breskens redelijk wat kleinhandel die ver se garnalen koopt. Maar als die aanvoerbeperking blijft, wordt het ook voor ons heel moeilijk. Wij moeten per jaar zon 400.000 gulden besomming (omzet) ha len om te bestaan. Met 1.500 ki lo per week lukt dat niet." Volgens Heijdens ligt de ma laise in de garnalensector niet alleen aan de grote aanvoer. Hij wijst er op dat slechts vier grote bedrijven, met voorop Heiploeg in Zoutkamp, de garnalenhan- del in Nederland beheersen. Die zouden de prijzen te sterk bepa len. Van Belzen vindt de kritiek onterecht. „Als de handel niet op één lijn zou zitten, waren er al in het voorjaar garnalen doorgedraaid. Er zijn gewoon te veel garnalen in zee." PvdA, WD en D66 zijn in hun onderhandelingen over een tweede paars kabinet sterk ver deeld over Schiphol. Daarnaast zijn de drie partijen het nog niet eens over de aanleg van nieuwe wegen en openbaar vervoer. De WD wil een regeerak koord waarin de groei-van de luchtvaart voorlopig op Schip hol wordt ondergebracht. Ook moet er een wet komen waar mee nieuwe landingsbanen en andere grote projecten sneller klaar zijn. Met die wet kan dan snel een nieuw banenstelsel ko men, dat meer vluchten moge lijk maakt binnen de milieu- grenzen. Voor een eventuele tweede nationale luchthaven moet snel gekozen worden uit Tweede Maasvlakte, de Noordzee en Flevoland. Onderzoek naar an dere locaties is niet meer nodig, meent de WD. De eis van de liberalen om dit in het regeerakkoord op te ne men valt slecht bij PvdA en D66. Zij willen eerst de onderzoeken afwachten naar de verdere mo gelijkheden van Schiphol en een tweede luchthaven. „Con clusies zijn nog niet getrokken. Het is zelfs de vraag óf we wel conclusies zullen trekken", al dus PvdA-onderhandelaar Wal- lage. De aanleg en inpassing van wegen is een ander twistpunt. De PvdA wil vijf miljard extra voor nieuw openbaar vervoer (light-rail) in stedelijk gebied, terwijl de WD dat bedrag wil uitgeven aan nieuwe wegen. PvdA en D66 eisen ook meer tunnels en geluidswallen, maar de WD gruwelt van de extra kosten. De informateurs Kok, Zalm en Borst willen dat de par tijen zich daarom buigen over algemene afspraken over die tunnels voor wegen. De drie zijn ook verdeeld over het beleid om nieuwe wijken en bedrijfsterreinen tegen de gro tere steden aan te bouwen. De WD wil af van dit zogenoemde Vinex-beleid, de anderen niet. De WD heeft ook problemen met het door PvdA-partijleider Kok gelanceerde idee van een 'Groen Poldermodel', waarin de milieubeweging meepraat over het milieubeleid. De liberalen vrezen dat besluiten dan nog langer op zich laten wachten. De informateurs hebben de fracties nu gevraagd alle voors en tegens van zo'n 'groene SER' in kaart te brengen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3