n ZATERDAGS BIJVOEGSEL In de wachtkamer van de macht el let CDA ïeeft niets ineer te erliezen T iezoli portam e coi a! i ?°.r, «i eerde Wl >n Jit bl; Hillei |t ik v prece dent lagen benti Ej, levroiw Facility' ?en koppensnellerij. Geen programma. Gewoon irgaan onder het motto: kunnen alleen maar win- i, nog een nederlaag is on- ogelijk. Dat is kort gezegd stemming in het CDA, ooit voor de helft van alle ij jnmen, sinds twee weken ruggezakt naar 18,4 van kiezersgunst. Het blijft wennen, de chris- democraten op de val- ep van de eeuwwsisseling ior de tweede keer in de ,aichtkamer van de macht. ARP en CHU, ze namen in vrijwel alle twintigste- la uwse regeringen deel. Toen beginjaren zeventig wat ider dreigde te worden, daar die meesterzet van Steenkamp, die het con- ssionele drietal vastberaden het CDA smeedde. Ruud ibbers maakte in een tien bewind het karwei af en isitioneerde de partij in het ik voor niet-gelovigen aan- ;elijke centrum van de derlandse politiek, lij zijn vertrek ging het Opvolger Elco Brinkman casseerde bij de werkiezin- n van 1994 twintig zetels ïlles en ruimde- het veld- Enneus Heerma, die op beurt het roer moest ergeven aan Jaap de Hoop heffer. Maar ondanks het cente verlies van nog eens jf kamerzetels heerst in de irtij een paradoxaal soort Ifvertrouwen. Natuurlijk kwam de nieu- nederlaag onverwacht, al eg de twijfel in de laatste eek voor Kamerverkiezin- n hier en daar toe. Was sttrekker De Hoop Scheffer el herkenbaar genoeg bui de tientallen zaaltjes die het afgelopen jaar zo on- rmoeibaar in alle uithoe- n van het land bezocht? td het drie jaar geleden «r vriend en vijand toege- ichte nieuwe beginselpro- amma 'Nieuwe wegen, vas- waarden' in de campagne et kernachtig in tien actie- uiten moeten worden sa- engevat? En is de vernieu- ing van de kieslijst niet een etje te ver doorgeschoten? Zeker, maar tussen de nsgezinde Kok en Bolke- ein viel nu eenmaal geen «ld te krijgen. De ene hand de kiezer bediende de emmachine, de andere zat evig op de portemonee. lars bracht welvaart en mag i herhaling. Over vier jaar kan het al beter gaan. Dan aan de PvdA en de WD «r een riskante leiderswis- ig. Dan gaat het econo- isch vast minder en zal blij- n dat het CDA-programma tegenspoed meer verlok- lgen biedt dan het heer- nde marktdenken. En mis- ien is een revanche al eer- aan de orde, zo denken er regionale CDA-coryfee- ZATERDAG 23 MEI 1998 I il Gardeniers rekende vooraf op I 'minstens gelijkblijven'. De laatste dagen voor de gang naar de stem bus sloeg ook bij haar de twijfel toe. „Ik zag hem niet. Niet in de krant, niet op televisie. De pers leek hem wel te negeren, ging niet in op wat hij allemaal zei. Als de journalisten zélf gaten hadden geschoten in de program ma's van de PvdA en de WD was het leed nog te overzien geweest, maar dat deden ze ook niet." Ze heeft het over lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer. De opmerking van Garde niers moet worden uitgelegd, zegt ze zelf, als kritiek op de pers en niet op 'hem'. Diezelfde pers reageerde wel enthousiast op 'Nieuwe wegen, vaste waarden', de voorloper van jullie verkiezingsprogramma. Gardeniers: „Dat stuk gaf ook onszelf het gevoel dat we weer eeri voorsprong hadden. Maar de media waren het al heel snel weer vergeten. En zeg nu zelf, jullie denken toch niet dat de kiezer zulke stukken leest?" De politica lijkt het historische electorale dieptepunt van haar partij al goeddeels te hebben verwerkt. „Vier jaar geleden waren we na de verkiezingen dood, nu niet. De sfeer in elke geleding van het CDA is prima. We voelen ons weer de partij van de basis, de vrijwilligers hebben tijdens de campagne uit stekend werk verricht. De kiezers wilden ech ter niet luisteren." Corstiaan Bos, tussen 1975 en 1988 burge meester van Katwijk: „Ik vond vooraf alles onder de dertig een teleurstelling. Maar ook mijn droefenis betreft 'slechts' de uitslag (29 zetels, red.) en niet hoe het CDA functio neert. De Hoop Scheffer is een goeie, hij heeft meer tijd nodig om iets op te bouwen. Ik denk niet dat-het CDA, zeker niet op korte termijn, 45 tot 50 zetels zal halen maar 35 is haalbaar. Het meest optimistisch voor de stembus sen open gingen, was Mirjam Ate§, het nieu we gezicht van het Zoeterwoudse CDA. „Ver geet niet, bij de gemeenteraadsverkiezingen waren we nog de grootste. Ik begon pas on rust te bespeuren na het lijsttrekkersdebat op televisie, de avond voor de dag van de verkie zingen. De Hoop Scheffer werd aangewezen als de verliezer. En niemand stemt graag op een verliezer." De Leidse wethouder Huib Kruijt, de jong ste van het stel, toont zich de pessimistische realist: „Je kon het zien aankomen. Nog niet eerder waren er zo veel zwevende kiezers. Drie paarse-partijen die voortzetting van hun kabinet bepleiten. En dan de verhalen in de kranten dat volgens het Centraal Planbureau (CPB) ons programma rammelde..." Gardeniers: „Ja, dat was ook weer zoiets. De échte economen bestrijden dat. Maar dat wordt weer niet breed uitgemeten in de pers." door TON VAN BRUSSEL WIM KOEVOET Maar er waren voor het CDA toch ook gun stige voortekenen, zoals het verval van de ou derenpartijen. Het CDA had toch miltstens, zoals Mateman heeft gezegd, die stemmen kunnen terughalen? Gardeniers: „Mateman heeft zich - begrij pelijk - door zijn emoties en verontwaardi ging over zijn onverkiesbare plaats laten meeslepen. Maar zijn gelijk is dat van een stilstaande klok, die geeft ook twee keer per dag de juiste tijd aan. Ik kan het weten, ik heb de cijfers van 1994 uitgepluisd en 'de' bejaarden zijn vier jaar geleden niet overge stapt van het CDA naar de ouderenpartijen, ze zijn gewoon thuisgebleven. Net als nu. Er zijn steeds minder stembureaus in de bene denhallen van bejaardenoorden gesitueerd. De mensen komen nu voor verkiezingen he lemaal hun huis niet meer uit. Lubbers, die had ze nog wel uit hun stoelen gekregen. Maar dat kun je De Hoop Scheffer, die nog maar net bezig is, niet aanrekenen." Bos: „Zeker niet. Het CDA moest de afgelo pen vier jaar niet alleen de terugslag van 1994 te boven zien komen. Met De Hoop Scheffer zijn we in de periode 1994-1998 aan onze derde fractievoorzitter bezig. Bovendien was dit voor het eerst dat we niet meeregeerden. We weten helemaal niet hoe we oppositie moeten voeren." Gardeniers breekt nóg een lans voor De Hoop Scheffer: „Al voor de campagne begon, stroopte hij het hele land af. Bezocht hij tal van afdelingen. Ik kreeg telefoontjes uit Fries land, Zeeland en uit het zuiden. Ze zeiden: we hebben een fractievoorzitter die luistert. Natuurlijk interesseert dat de zwevende kie zer in Amsterdam geen bal maar mijn partij wel. We zijn dan ook niet gedesillusioneerd. In 1994 waren we dat wel." De loftuitingen aan het adres van de lijst trekker worden Kruijt nu echt te gortig: „Van 54 naar 29 zetels. Het is echt nog niet zo lang geleden dat we riepen dat 60 haalbaar was. Zo beschouwd is deze uitslag wel degelijk een desillusie." Hij krijgt enige bijval van Ate§ die opmerkt dat 'de mensen' vooral naar lijsttrekkers kij ken en dat De Hoop Scheffer niet was opge wassen tegen de 'coryfeeën' Kok en Bolke- stein. Kruijt weer: „De kiezer had altijd het gevoel dat zijn portemonnee bij het CDA in goede handen was. Het CPB heeft roet in het eten gegooid en kon onweersproken roepen dat de programma's van andere partijen meer banen opleverden. Dat mag nooit meer gebeuren." Gardeniers: „Er waren geen kritische jour nalisten die dat verhaal de wereld uit hebben geholpen, die hebben hun huiswerk niet ge daan. Ze slikten alles van Bolkestein en Kok voor zoete koek. Ze bleven na hun interviews in aanbidding achter. Lubbers werd in zijn tijd ook heilig verklaard, begrijp me goed. Maar dat vond ik net zo goed vreselijk. Hij krijg ook vrijwel nooit lastige vragen." Als het niet aan De Hoop Scheffer heeft gele gen, dan was er zeker toch iets mis met jullie programma, bijvoorbeeld dat het verdacht veel lijkt op dat van klein rechts: linkse milieu-standpunten en rechts georiënteerd op het gebied van law order. Gardeniers: „De verschillen tussen het CDA en klein rechts zijn onverminderd groot. Zij zijn christelijke partijen, wij zijn christen democratisch. Bij hen staat de levensbe schouwing centraal, zij hebben een hele an dere band met de kiezer. Ook blijf ik van me ning dat onze programmapunten over elk beleidsterrein consistent zijn." Bos: „Ja, maar ik voel toch wel mee met Kruijt en Ate§. Dat programma is interessant voor ons kader en de congresgangers, voor de goegemeente buiten niet. We hadden vijf of zes essentiële punten eruit moeten pikken en daarmee hadden we de boer op gemoe ten. Het ging nu alleen maar over 'paars of niet'. Ineens was daar wel het rare pleidooi van De Hoop Scheffer om kinderen van tien jaar die iets hebben misdaan onder de straf rechter te brengen. Dat staat niet eens in het programma. Hij kwam er in debatten ook niet uit." Kruijt: „Precies. Waar ik me ook steeds meer aan begon te ergeren was die grammo foonplaat-uitspraak 'Waar was je, Wim?' Drie maanden lang heeft hij dat over Kok geroe pen om aan te geven dat de lijsttrekker van de PvdA zijn eigen aanhang in de steek liet. Ook als hem naar heel andere dingen werd gevraagd, kwam hij met die kreet op de prop pen. Als de pers jouw favoriete thema's niet aansnijdt, moet je doen zoals Els Borst deed in het lijsttrekkersdebat. Die zei op een gege ven moment: 'Ik wil niet alleen maar over geld praten maar over zorg en onderwijs'. Zij scoorde punten die De Hoop Scheffer had moeten binnenhalen. Welke garantie is er dat het CDA in 2002 niet verder afbrokkelt? Ate§: „We hebben dan vier jaar meer erva ring met de politieke rol die we vervullen." Gardeniers: „Wij kunnen in het geval van een ecqnomische terugslag dóór. De pro gramma's van PvdA, WD en D66 zijn op mooi economisch weer geschreven, die moe ten allemaal worden bijgesteld. Ik denk dat dat onze grootste kracht zal blijken te zijn. Het is een stuk lastiger om de glans van het succes van paars af te halen. Dat is een vrese lijk vak. Je weet bij voorbaat dat je dan de pers tegen je hebt. Ja, ik komt telkens terug op de pers. Een heel klein percentage van de parlementaire pers stemt CDA. Dat is een ge geven. Als een Ajax-supporter in de krant moet vertellen dat Feijenoord kampioen is..." Mirjam Ate§ (48), maatschappelijk werkster, kwam halverwege de vorige periode in de ge meenteraad van Zoeterwoude, was bij de ver kiezingen van maart de eerste moslim-lijst trekker van Nederland, belandde met haar vijf fractiegenoten in de oppositie. Corstiaan Bos (74), jurist, werkte bij de Vrije Universiteit, was lid van de Tweede Kamer voor de CHU, zat in de Raad van Europa en in de Europese Sociaal-Economische Raad, was van 1975 tot 1988 burgemeester van Katwijk en in 1994 waarnemend burgemeester in Sas- senheim. Huib Kruijt (30), informaticus, studeerde wijs begeerte en wiskunde, is acht jaar lid van de Leidse gemeenteraad en sinds twee jaar wet houder van financien en economische zaken. Was bij de laatste raadsverkiezingen lijstrekker van het CDA. Bos: „Ik hoop niet op een inzinking van de economie maar komt die er wél dan zullen de ware krachtsverschillen weer zichtbaar zijn." Kruijt: „We hebben stabiliteit nodig, geen economische crisis. Onze onderwerpen, zoals gezinspolitiek en onderwijs, spreken de kiezersgroep tussen de 25 en 40 jaar, waar het CDA nu nog is ondervertegenwoordigd, over een poosje wel degelijk aan. Ate§: „Ik moet nog zien dat Paars II er komt en de rit uitzit. De samenleving veran dert razendsnel. De trend is nu links en de WD, de grootste liberale component in het kabinet, is daarvoor terecht op zijn hoede. Verder merk ik dat steeds meer jongeren 'iets religieus' zoeken. Ze zeggen wel dat ze niet in God geloven maar ze zien ook in dat er méér moet zijn dan wat ze kunnen zien. En die 'C' blijft de eerste letter van de partij. De mate riële welvaart is niet alles." Kruijt: „Precies, die immateriële tekortko mingen van Paars, die moeten we de komen de vier jaar krachtiger uitspelen." Bos: „Die linkse trend waarover mevrouw Til Gardeniers- Berendsen (73), leidde de ex portafdeling van een textielbedrijf, was lid van de Tweede Kamer voor de KVP, achtereenvol gens minister van CRM en Volksgezondheid en Milieuhygiëne in de drie kabinetten- Van Agt en lid van de Raad van State. Was voorzit ter van de naar haar genoemde commissie die onderzoek deed naar de oorzaken van de ver kiezingsnederlaag van 1994. Woonde het grootste deel van haar leven in Leiden, maar verhuisde in januari naar haar geboorteplaats Rotterdam. Ate§ sprak, is heel belangrijk. Die zal de PvdA dwingen naar links op te schuiven. Daar lig gen onze kansen omdat er dan weer ruimte vrij komt in het midden. Dót is onze plek als stabiliserende factor. Ate§: „En verder hebben Kok en Bolkes- teijn ook niet het eeuwige politieke leven, bij PvdA en WD liggen wisselingen van de wacht in het verschiet. De politiek is in Ne derland al zo veramerikaniseerd dat opvol gingskwesties bepalend kunnen zijn." Hoe slecht zou het voor het land zijn als het CDA klein blijft? Kruijt: „Ik denk dat het CDA onmisbaar is als het gaat om de vrijheid van onderwijs en zaken die leven en dood betreffen." De anderen knikken instemmend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37