Op vakantie met een •MAv witV ^.j^chten O Roggen aaien op Texel Toerisme rtie dB WERELDWIJD WEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoe nen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Een hele aardige site over paarden is Paula's Paardenpagina. Paardenliefheb- ster Paula geeft informatie over diverse soorten paarden en ook over ruiterva- kanties op onder meer de Veluwe, in Frankrijk, Australië, Canada en de Vere nigde Staten. Wie meer wil weten over Texel kan te recht bij de Texel Infoservice, met veel informatie over accommodaties, restau rants en musea op ons grootste Wadden eiland. Wie niets heeft met paarden en roggen maar gek is op andere dieren kan diverse sites van de Nederlandse dierentuinen bekijken. Artis Amsterdam heeft goede webpagina's, maar ze komen erg traag op het scherm. De mooiste website is die van Burgers Dierenpark, met zeer veel informatie. De site van het Noorder Die renpark in Emmen is ook behoorlijk met het nadeel van te veel tekst. Er is ook een verzamelsite (nvdzoos) van alle parken. Wie voldoende heeft aan een korte be schrijving van een dierenpark (of een an dere attractie) kan terecht op de pagina met dagtrips van de Nederlandse Spoor wegen. http://huizen.dds.nl7paulakop http://www.texelinfo.nl http://www.nvdzoos.nl http://www.artis.nl http://www.burgerszoo.nl http://www.zoo-emmen.nl http://www,ns.nl/er-op-uit! (TERDAG 23 MEI 1998 groep, :n is vei wen va r»e, sam andi op Jeugdvakanties Ook deze zomer organiseert SMS weer zo'n 30 jeugdvakanties in zowel Nederland als België. Dat blijkt uit de zojuist ver schenen brochure van de Utrechtse touroperator die zich heeft toegelegd op de organisatie van meerdaagse uitstapjes voor jongeren van 6 tot en met 14 jaar. Naast de onvermijde lijke survival-vakanties in de Belgische Ardennen zijn er - voor de allerjongsten - sprookjesweken, kanotochten en trein- en busreizen. Informatie: SMS, Utrecht, telefoon 030 - 26 12 81 4. Natuurweekend Kennismaken met de campings en de natuur in Overijssel kan via het Overijssels Bureau voor Toerisme (OBT). In samenwer king met Staatsbosbeheer organiseert het OBT van vrijdag 5 tot en met zondag 7 juni 'het Natuurweekend'. Boswachters staan klaar om tijdens wandelingen te wijzen op de mooiste plekjes in de 'Tuin van Nederland'. Voor 40 tot 60 gulden per standplaats (inclusief de activiteit en voor maximaal zes per sonen) kan worden ingeschreven voor het weekend. Informatie en schriftelijke aanmelding: Overijssels Bureau voor Toerisme. Postbus 500,7600 AM Almelo. Telefoon: 05 46 - 53 55 35. Pannenkoeken Voor het 20ste achtereenvolgende jaar kwam het inmiddels fameuze gidsje 'Pannenkoeken eten in Gelderland' uit. In het boekje zijn de gegevens opgenomen van 29 Gelderse pannen koekenhuizen met uiteraard hun specialiteit zoals spekpan- nenkoek met kalfsragoüt ('De Steenen Camer' in Arnhem- Zuid) en pannenkoek met huisgemaakte kipsaté ('Lochems Pannenkoekenhuis' in Lochem). Het gratis boekje is op te vra gen bij het Gelders Bureau voor Toerisme, telefoon 026 - 33 32 03 3. Vaartochten De Amsterdamse Rederij Naco, in mei begonnen met de vaar tochten, heeft de Vechttocht bijna geheel veranderd. De heen reis voert nog wel over het Amsterdam Rijnkanaal, maar de te rugreis verloopt via een uitgebreide Vechtroute over Uitermeer en Weesp. Op de vrijdagen wordt een bezoek gebracht aan het sluizencomplex in IJmuiden en buitenplaats Beeckestijn in Velsen. De tocht naar Spakenburg kan elke woensdag vanaf 22 juli worden gemaakt. Forteiland Pampus fungeert als be stemming op de donderdagen en op de zondagen wordt dit ge combineerd met een tocht naar het Muiderslot. Vertrek vanaf De Ruyterkade in Amsterdam. Steiger 7 (achter CS). Informatie en reserveren: 020 - 62 62 46 6. Wandelroute Zutphen Door Zutphen is een wandelroute uitgezet, die niet alleen dwars door de historische binnenstad voert maar ook langs zo'n veertigtal speciaalzaken waaronder antiek-, koffie- en kunstnijverheidswinkels. De handzame, makkelijk in de bin nenzak of een tasje passende vouwfolder kan worden aange vraagd bij de plaatselijke VW, telefoon 05 75 - 51 93 55. Britse popmuziek Het roemruchte heden en verleden van de Britse popmuziek bracht het Brits Toeristenbureau op het idèe een kaart uit te geven met lokaties die iets met deze muziek te maken hebben (gehad). Niet alleen wordt informatie verstrekt over plaatsen waar de sterren zijn geboren en getogen, maar ook waar ze in spiratie hebben opgedaan en/of waar vermaarde foto's en films van de 'helden' zijn gemaakt. Of dat nu The Beatles zijn of The Spice Girls. De kaart, in de vorm van een vouwblad, is verkrijgbaar bij het Brits Toeristenbureau, telefoon 020 - 68 55 05 1. Eurotunnel Eurotunnel biedt autoreizigers tot en met 30 juni een voorde lig retour met de shuttle service naar Groot-Brittanië. Een driedaags retour kost tot die datum 195 gulden en is te boe ken bij het reisbureau of in Amsterdam (telefoon 020 - 50 40 54 0) bij Eurotunnel, dat tot mei nog 'Le Shuttle' heette. Daarnaast gelden de volgende tarieven: een vijfdaags retour kost 's nachts (22.00-06.00 uur) 310 gulden en over dag 355 gulden. Voor een standaard retour moet 550 gulden worden betaald. Net als de andere tickets geldt het voor een auto, ongeacht het aantal inzittenden. Paradijs Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten is eindbestemming van een dagtocht die vanaf vandaag elke zaterdag kan worden ge maakt. Onder de naam 'Paradijs' organiseren de Vereniging Cultureel Erfgoed Zuid-Holland, Kunstgebouwen de Provinci ale VW tot 26 september een rit per touringcar naar buiten plaatsen, waarin rijke stedelingen zich vroeger terugtrokken. Bezocht worden enige buitenplaatsen langs de Trekvliet in de regio Den Haag, Rijswijk en Voorburg, waarna ten slotte 'Dui venvoorde' wordt aangedaan. De kunstenaars Adriaan Nette en Karen Lancel fungeren als reisleiders. De geheel verzorgde dagtocht kost 49,50 gulden. Informatie en reservering: Stichting Promotie Den Haag 070 - 36 35 67 6 en VVV/ANWB Rotterdam 010 - 41 40 00 0. Kaasboerderijen Het Nederlands Zuivelbureau gaf kort geleden opnieuw de fol der uit met daarin gegevens (waaronder de bezoektijden) van 105 kaasboerderijen 'van Scheemda tot Venray'. In de geac tualiseerde uitgave staan ook tips voor bezoeken aan kaas markten en aan kaas gerelateerde musea. Het vouwblad is op aanvraag verkrijgbaar bij het Nederlands Zuivelbureau, Post bus 30, 2280 AA Rijswijk, telefoon 070 - 39 53 39 5. trries en veulens grazend in de wei van de Lippizaner fokkerij in Lipica. roro nicoll loeffen r ngs de lieflij'ke oprijlaan ïan lindebomen, geplant or elk paard dat naar de )9-i22i aanse Rijschool in Wenen ig. De lange allee eindigt bij ruim vier eeuwen oude ardenfokkerij van Lipica. hter lage hekken staan de roemde Lippizaners: tiental- witte merries met hun ikere veulens. Onbevreesd irmen de jonge dieren rich- ig hek en knabbelen brutaal de door bezoekers uitge- iken handen. de oorlog in voormalig Joe- slavië verleden tijd is, vinden risten langzaamaan de weg ug naar de stoeterij in Slove- Het groenste land van Eu- dewerke pa dat ten zuiden van Oos- irijk ligt, maakte tot zeven geleden deej uit van Joego- vië. Maar meteen aan het be- ivan de oorlog in 1991 ver arde het kleine gebied zich over ve: afhankelijk. Er is slechts tien gen gevochten. jewel Slovenië er dus redelijk heid of: die niet or-secrel carrière! :en baan ongeschonden van af kwam, heeft de jarenlange oorlog in het voormalige Joegoslavië wel een gevoelige tik uitgedeeld. Onder meer het toerisme heeft te lijden gehad. Omdat vakan tiegangers niet meer naar de populaire kust van zuiderbuur Kroatië durfden afreizen, had dat ook zijn weerslag op de stoeterij van Lipica. Het aantal bezoekers nam sterk af. Roerig Door de eeuwen heen heeft de fokkerij roerige tijden gekend. Zowel in de Eerste als de Twee de Wereldoorlog zijn de stevige, temperamentvolle witte paar den geëvacueerd naar andere landen. Zo onstonden ook in Italië, Hongarije en Oostenrijk Lippizaner-fokkerijen. Met als gevolg dat Lipica niet langer 'hofleverancier' bleef van de Spaanse Rijschool in Wenen. De Oostenrijkse fokkerij in Piber kreeg het voorrecht de witte viervoeters te leveren. Door de ze voor Lipica vervelende ont wikkeling besloot men daar de paarden ook te gaan trainen en zich niet meer alleen toe te leg gen op de fok. De stoeterij kreeg een enorme aantrekkingskracht op toeristen die in de stallen mochten kijken, trainingen konden bijwoonden en in de gelegenheid werden gesteld zelf op een Lippizaner te rijden. De Haarlemse Nicole Loeffen (30): „Er kwamen tienduizen den bezoekers, er waren twee voorstellingen per dag. Doordat de mensen door de oorlog uit Joegoslavië wegbleven, heeft de fokkerij veel paarden moeten verkopen en zijn er nu nog maar drie tot vier voorstellingen per week. Ze zijn wel weer heel hard bezig met fokken en trai nen, maar daar is tijd voor no dig. Het zal een paar jaar duren, voordat ze weer op het oude ni veau zijn." Onbeperkt Nicole verkoopt via 'Lipica Travel' paardrijvakanties op de stoeterij, voor beginners tot rui ters op het allerhoogste niveau. Met haar 'reisbureau aan huis' gaat zij het derde seizoen in. Ni cole: „Ik was achttien toen ik in m'n uppie naar Lipica ging. Met de trein. Ik zat er een week in een hotel en reed elke dag twee uur paard. Dat was gaaf. Je kon er lekker in de stal rondhangen, helpen met poetsen van de paarden en opzadelen, kijken naar andere lessen, trainingen bijwonen, 't Leuke is dat je overal bij kunt komen. Als je er op vakantie bent, krijg je een pasje en kun je er onbeperkt rondlopen." Nicole kwam bijna elk jaar terug en omdat zij op een bepaald moment zo goed op de hoogte was met de situatie, werd haar een paar jaar geleden gevraagd of zij vakanties in Nederland wilde gaan verkopen. „Ik moest het heel serieus aanpakken en een eigen bedrijfje oprichten. Dan zou ik in Nederland het al leenrecht krijgen voor de ver koop van gespecialiseerde va kanties. Ik ben er hoofdzakelijk op in gegaan, omdat ik het zo jammer vond dat er geen Ne derlanders kwamen, 't Is zo'n unieke bestemming, dat wilde ik wel van de daken schreeu wen." mooie bestemming; ik zou het wel van de daken willen schreeuwen. foto united photos de boer rob hendriks Nicole Loeffen: „Ik vind Lipica zo'n Sinds die eerste vakantie van Nicole is er inhoudelijk niet veel veranderd in Lipica. Nog steeds kan er op elk niveau worden ge reden. Ruiters en amazones die op ten minste L-niveau rijden, mogen op een hengst de dres- suurles in. Deze hengsten zijn getraind om zelfs de zwaarste oefeningen, als passage, piaffe en pirouettes, te doen. De trai ningen op dit niveau worden individueel gegeven. Voor be ginners en gevorderden zijn er twee weekprogramma's: zes privélessen of twaalf uur les in een groep (twee uur per dag). Zij rijden op ruinen (gecastreer de hengsten) die wat rustiger in de omgang zijn. Wie geen dres- suurlessen wil, kan kiezen voor twaalf keer buitenrijden. Nieuw in het pakket van Lipica Travel zijn de zes lessen twee span mennen, waarvoor de merries van de stoeterij worden gebruikt. Wie hiervoor kiest, moet het klappen van de zweep kennen. Twee paarden in het gareel houden, is niet eenvou dig. Ook nieuw is het los te boe ken pakket van zes buitenritten. De arrangementen bestaan ver der uit zeven overnachtingen in het Club Hotel op basis van halfpension. Vervoer is er niet bij inbegrepen. De prijs van de arrangementen varieert van 675 tot 1125 gulden. Alleen hotel (halfpension) kost tussen de 395 (laagseizoen) en 495 gulden (hoogseizoen). Voor familieleden en partners die geen lessen wensen, is Lipi ca ook aantrekkelijk. Op het ter rein zijn tennisbanen, een golf- court, een overdekt zwembad en een casino. In de omgeving zijn vele uitstapjes mogelijk,, zoals naar de Sloveense bad plaatsen aan de Adriatische kust op zo'n 50 kilometer, de Itali aanse havenstad Triëst (10 kilo meter), de hoofdstad Ljubljana (80 kilometer) en de grotten van Skocjan of Postojna. Informatie: Lipica Travel, Middenweg 147, 2024 XC Haarlem. Telefoon- en fax-nummer: 023 - 52 65 45 4 (van 19.00 tot 21.00 uur). Anders bood schap op antwoordapparaat inspre- Lul)| zen Burfc -del i uitvoe •ojecten ondern n 'aarder rea ins en natuur zijn niet i elkaar te scheiden. De H eebenige is zowel vriend vijand van al het andere ;n op aarde. In de nieu- I 'Waterzaal van Ecomare, ntrum voor wadden en lordzee op Texel, staan relaties tussen de mens de zee centraal. Zowel goede als de kwade. Het de opzet dat bezoekers er instens een half uur aan- naam verpozen, omare-directeur Jan Kui- r noemt de Waterzaal 'de iste zee-expositie van iropa'. De bezoekers da- als het ware diep af on- rde zeespiegel. Acht grote aquaria it een eigen thema tonen talloze pecten van de zee. Aan het plafond ngelen skeletten van onder andere Ifijnen en vogels, in de vorm van luchtparade. De Waterzaal be- gt verwondering te wekken, te luseren, maar ook te informeren, soms te confronteren. Waarna de zoeker zelf zijn/haar conclusies ig trekken. In de trefwoordentaai vormgevingsbureau BRS Prem in a Vonk: theatraal, affectie, afwis- rig, vrijheid van keuze en humor, omare is al oud. De wieg was het xels Museum in 1930. Vlak na de log verhuisde het museum naar a houten barak in het bos en in 55 belandde het op de huidige ik bij het dorp De Koog, aan de )d van een ter ere van Jac. P. Thijs- aabgelegd duinpark. Pas halver se de jaren tachtig kreeg Ecomare huidige naam en werd de voor- amste doelstelling 'het leveren van n bijdrage aan het behoud en her- 'Ivan de kwaliteit van het wadden- hied en de Noordzee, door het schaffen van gerichte informatie', en Ecomare werd gebouwd ging - heel optimistisch - uit van Een 'wuivende' zeehond in de nieuwe waterzaal van Ecomare op Texel. foto salko 150.000 bezoekers per jaar. Jan Kui per: „Mensen die geacht werden het te weten, verklaarden ons voor gek. Zoveel mensen zouden we nooit trekken. Maar de afgelopen jaren hebben we telkens rond de 250.000 bezoekers gekregen. We zijn uit ons jasje gegroeid, we moesten uitbrei den en vernieuwen. De vraag was al leen hoe? We streven naar natuurbe houd, dus verzetten we ons tegen bouwplannen in de duinen. Het zou ongeloofwaardig zijn geweest als wij wél waren gaan uitbreiden in de dui nen. Daarom hebben we de nieuw bouw geheel onder de grond gereali seerd." Eb vloed De Waterzaal is opgebouwd rond een achttal zilte biotopen, zeg maar leefgebieden. Een haven met wrak, een waddengebied met mosselbank, een gebied met grote invloed van de getijden, het strand, enzovoorts. Er is geen vaste route, en de expositie heeft allerlei niveaus van diepgang. „Ook de doorsnee bezoeker moet bereikt worden. De Waterzaal mocht niet het imago krijgen van een semi- wetenschappelijk instituut", legt Kuiper uit. De bezoekers kunnen zelf veel doen en ontdekken. Op knop pen drukken, one-touch vraagbaak computers bedienen, eb vloed op wekken, zandverschuivingen veroor zaken, enzovoorts. Om de aquaria heen wordt aandacht gevraagd voor onder meer de invloed van de zee op het klimaat en de gevolgen van de zeespiegelstijging door het broeikas effect. Er zijn filmzaaltjes waarin kor te geluid-diaseries te zien zijn over zeehonden, de Noord- en de Wad denzee. De informatie wordt op eigentijdse wijze aangereikt: zo legt via een vi deoscherm cabaretier Paul Haenen uit wat het seksprobleem is van de wulken in de Noordzeekustzone: vrouwtjes worden mannetjes, door het gif uit anti-aangroeiverf op scheepswanden. De wulk sterft uit. Het is een onderwerp dat Kuiper aanspreekt. Hij is 'van huis uit' eco- toxicoloog en ontdekte door prak tijkproeven dat allerlei gifstoffen al in veel lagere doses invloed hebben op het zeeleven dan via laboratoriumte sts werd aangenomen. Er is ook gelegenheid levende zee dieren aan te raken. De Waterzaal heeft een aquarium (de touch-pool) met roggen. Vis sen met een zeer hoge aai baarheidsfactor. Als ze zin hebben. De zeehonden ont breken overigens niet in de Waterzaal. De bezoeker kan ze onder water bewonderen. Zeehonden Ecomare is bij de ontwikke ling van de Waterzaal niet over één nacht ijs gegaan. Half Europa is afgereisd. Kij ken bij soortgelijke centra. Uiteindelijk is er gekozen voor een geheel nieuwe aan pak, uniek in Europa. Nu is de wolf Ecomare een soort bede vaartsoord voor buitenland se collega's, die bij Jan Kui per en consorten komen kijken. Toerisme is de economische kurk waar Texel op drijft. Kuiper heeft er vertrouwen in dat de zaak niet uit de hand zal lopen. Je moet oppassen. Wat wel kan en wat niet. Ecomare mikt op eco-toeristen. Uit onderzoe ken blijkt dat de meeste mensen nog altijd naar de waddeneilanden ko men om lekker uit te waaien, voor de ruimte, de natuur en de rust. In die formule is plaats voor Ecomare, niet voor kartbanen die van het eiland een soort pretpark maken. Je moet de kip die gouden eieren legt niet slachten." Hoewel de Waterzaal toen nog niet officieel open was, verricht Ecomare al sinds oktober vorig jaar voortdu rend publieksonderzoek. „Als we voorheen vroegen wat men het meest waardeerde, kwamen de zee honden op de eerste plaats, dan héél lang niks en vervolgens de rest. Nu staan de zeehonden weliswaar nog altijd op de eerste plaats, maar de Waterzaal komt er vlak achter. We zijn met deze uitbreiding een goede weg ingeslagen richting volgende eeuw", meent Jan Kuiper. J

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31