Voor Paars-2 ontbreekt nog de inspirati 'Ons idealisme krijgen ze niet klein' Oude en nieuwe gezichten} in Indonesische regering Feiten &Meningen ilti Gezant IMF naar Jakarta Vakbonden eisen vrijlating Pakpahan lis ZATERDAG 23 ME11998 Een warme dag A In het leven heb je van die mijlpalen. De dag bijvoorbeeld waarop je voor de eerste keer bij je aanstaande schoonouders thuis komt. In mijn geval zeker geen sinecure, want mijn schoonouders waren strenge ve getariërs en strenge geheelonthouders, terwijl ik indertijd dol was op een stukje worst en een glaasje bier. Enfin, ik ben toen gewogen en niet te licht bevonden. Zodra dat echter zijn beslag had gekregen, kwam het zicht vrij op een nieuwe mijlpaal. Ooit zouden mijn ouders kennis moeten maken met mijn schoon ouders. Daar zag ik als een berg tegenop. Met mijn moeder kun je je overal vertonen, die is vriendelijk en bescheiden en valt bij iedereen in de smaak. Maar mijn vader! Je mocht al blij zijn als hij zo'n eerste keer niet zou aangrijpen om met de perfecte imitatie van een blatend schaap indruk te maken. Ik herinner mij als de dag van gisteren dat ik mijn ouders in Leiden van de trein haalde om ze te begeleiden naar de studentenkamer van mijn verloofde, waar mijn aanstaande schoonouders ook heen zouden komen. Daar zou de kennismaking plaats vinden. Al op het station zag ik aan de manier van lopen van mijn vader dat hij vreselijk uit zijn humeur was. Hij had onge lofelijk de pest in dat hij zo'n verre treinreis had M moeten maken. Toen we door Leiden liepen, kreeg ik het f <S5n-»- Spaans benauwd. Mijn vader was zo veronge- lijkt, zo nijdig dat hij geen woord uitbracht. En dat terwijl hij anders altijd honderduit praatte. l Mijn moeder merkte wel dat ik helemaal van i streek raakte en mompelde zachtjes dat het wel mee zou vallen. V Eenmaal op de trap in het huis waar mijn Hh mMÉE verloofde een kamer had. brieste mijn vader. lid van de vrijwillige brandweer: „Deze woning is ongelofelijk brandgevaarlijk. Het is totaal on verantwoord dat hier mensen zijn. Elk.moment kan de zaak in de fik gaan." Gramstorig betrad hij de zolderkamer van mijn verloofde. Daar za ten mijn toekomstige schoonouders al te wachten. Er werden handen geschud, mijn vader wierp met zijn felle, groenachtige ogen een zeld zaam wantrouwige blik op de vegetariërs, ging zitten en stelde toen plompverloren dadelijk de vraag die hij, nu eenmaal doodgraver, be roepshalve altijd stelde als hij iemand leerde kennen: „Willen jullie la ter begraven of gecremeerd worden?" Mijn schoonvader verblikte of verbloosde niet, keek mijn vader aan met z'n enorm vriendelijke, helderblauwe ogen en zei dat zowel zijn vrouw Tinie als hijzelf om principiële redenen al heel lang geleden be sloten hadden dat ze gecremeerd wilden worden. Waarop mijn vader uiterst gemelijk tegen mijn schoonvader bromde: „Zo, nou, dan heb ben jullie tenminste nog één warme dag tegoed." Mijn schoonmoeder verstond dat niet, maar mijn schoonvader wel. Wim Sonneveld liet vroeger in een conference iemand wel eens vra gen: 'Waar is tot op heden de gulle lach gebleven, dat vraag ik u af.' Nou, zo'n lach. zo'n gulle lach had mijn schoonvader. Zo'n hartelijke, warme, aanstekelijke lach en terwijl die lach bulderend opklonk zag je mijn vader veranderen. Er is weinig dat een mens zo opmontert als het feit dat hij, zonder daar op uit te zijn, iets zegt waar anderen om moe ten lachen. Los daarvan was mijn vader, mits goed gehumeurd er toch altijd al op uit om de lachers op zijn hand te krijgen. Z'n slechte humeur bleek na die gulle lach van mijn schoonvader in ieder geval in één klap volle dig verdwenen te zijn. Ik denk nog vaak aan dit voorval terug en iedere keer als ik 't me weer herinner, schieten de tranen in mijn ogen. Nieuwe Tweede Kamer moet nieuwe wegen durven inslaan lai Als je erover nadenkt, is het een beetje een malle situatie. De nieuwkomers in de nieuwe Tweede Kamer zijn nog op zoek naar de Haagse mores en bedenken hoe ze zichzelf kunnen blijven in de parlementaire jungle. De oude garde zit grotendeels opgesloten in werkgroepjes en bedenkt vernieuwende compromissen voor de formatie-onder handelaars. Tussen de bedrijven door wordt er een ou derwetse farce opgevoerd in de vergaderzaal over de nieuwe Kamervoorzitter. Een dringend advies voor het nieuwe parlement: schaf het debat over de profielschets van de nieuwe Kamervoorzitter snel weer af. Of de Kamer kiest de democratische weg met een echt open kandidaatstelling, waarbij meer partijen kandida ten naar voren schuiven. Of de Kamer doet het weer op de ou de manier: zonder morren de keuze van de grootste partij volgen. Een zinloos debatje voeren over een nietszeggende profiel schets heeft geen enkele zin, zolang de Kamer akkoord blijft gaan met de ongeschreven re gel dat de grootste partij de Ka mervoorzitter levert. Alleen als de Kamer bereid is daarvan af te stappen, kan er echt iets ver anderen. Het is voor Jeltje van Nieuwen- hoven een treurige zaak dat zij moet lijden onder de gevolgen van de hypocriete discussie over haar voorganger Piet Buk man. Destijds lustte men hem niet, en als een soort stoplap is de profielschets uitgedacht. Dat is geen vernieuwing. Echte vernieuwing ligt niet in uitge breidere procedures maar in de durf om af te wijken van het bestaande. Afgelopen dinsdag is een sterk vernieuwde Tweede Kamer aangetreden. Vier partijen ver dwenen helemaal. Het CDA zorgde ondanks verlies voor veel andere gezichten. Ook bij de winnaars PvdA, WD, Groenlinks en SP is veel nieuw bloed ingestroomd. Het is de vraag hoeveel durf en vernieu wingsdrift deze nieuwe Kamer zal tonen. Voor het CDA staat veel op het spel. Er is veel kritiek geweest op de rigoureuze vernieuwing. De fractie zal nu moeten bewij zen een scherpere en effectie vere oppositie te kunnen voe ren. Ook GroenLinks wacht een vuurproef: kunnen ze hun groei ook zichtbaar maken in de Kamer. De Tweede Kamer is in zijn to taliteit iets linkser geworden. Dat kan de komende jaren veel spannende debatten opleve ren. Maar als de WD er bij de formatie-onderhandelingen in slaagt de hele boel dicht te spijkeren - want nu zijn ze niet meer zo'n liefhebber van dua lisme - dan is het de vraag of dat lukt. D66 heeft aangekon digd zich harder op te zullen stellen, om zich meer te profi leren. De verlokking voor de PvdA-fractie om zaken te rege len in de Kamer is ook groter. Hoe dualistisch durven de re geringsfracties deze keer te zijn? Hoeveel zal er geofferd worden om het geheel ver nieuwde Paars-2 in het zadel te houden? De vorige keer kon digde Paars-1 expliciet aan dat het dualisme 'kernpunt van onze benadering' zou worden. Nadat het 'open overleg' een paar keer fout liep, was het daarmee echter ook weer snel gedaan. Hoe vernieuwend zal Paars-2 zijn? Dat vragen ze zich aan de over kant van het Binnenhof ook af. Deformatie-onderhandelaars en informateurs vinden dat Paars-2 niet zomaar een dupli caat van Paars-1 moet worden. „Het gaat niet om het zomaar doortrekken van de lijnen van Paars-1Er zijn nieuwe ver wachtingen, er liggen nieuwe uitdagingen, het gaat om een nieuwe missie", zei Wim Kok. Dezelfde Wim Kok die bij de start van Paars-1 er alles aan deed de verwachtingen te tem peren. Het was politiek een beetje bijzonder, de coalitie tussen socialen en liberalen, maar het was toch vooral een heel 'gewoon' parlementair meerderheidskabinet. Alhoe wel het juist ontkend werd in het regeerakkoord, was er wel een onderhuidse missie: rege ren zonder het CDA. Nu die motivatie voor paars is weggevallen, wordt er drin gend een ander doel gezocht om de politiek ook niet meer zo bijzondere samenwerking tussen WD en PvdA wat glans te geven. Op basis van de ver kiezingsuitslag is er een groot draagvlak voor Paars-2, alhoe wel over het meedoen van D66 te discussiëren valt. Maar Kok' en de zijnen zouden ook zon der 'leitmotiv', gewoon een ka binet kunnen vormen, met alle verschillende doelstellingen keurig samengevat in het re geerakkoord. Klaarblijkelijk is er nu behoefte om van 1 1 1 meer dan 3 te maken. De wens voor een 'motto' is wellicht ingegeven door het iets linksere stemgedrag van de kiezer. De kritiek in de afgelo pen jaren op het beleid van het kabinet Kok loog er af en toe niet om. Het recept 'werk, werk, werk' leverde banen op, maar het volk kreeg ook steeds meer oog voor de sleetse plek ken in de maatschappij: de ar moede, zorg, onderwijs, het ge weld. Zonder de geldkraan wijd open te zettèn, moet daar nu wel wat aan gedaan worden. En in deze communicatie- TEKENINC TOM lh rf jtlev maatschappij moet de nie d boodschap ook goed en p; !ar h kend neergezet worden, er ze missie moet 'niet te 1; en toch voldoende punch ben', aldus Bolkestein. De tieleiders zoeken naar 'iet zindert en pakt', zegt de woordvoerder van de infoi n ijker teurs. Voordat het reclaim ür' reau naar de hei wordt ge- stuurd, moeten de ondeih JVn delaars echter eerst het an regeringsbeleid van Paan 11 J1' bedenken. Want met dew 0 middelformule 'nu nognii '-a§' wer, beter, paarser!' komt! o1 niet ver. jn< DEN HAAG ANS BOUWMANS Studenten ontlopen confrontatie met Indonesische politie, maar willen doorgaan met acties 'Hiduplah Indonesia Raya!'. Le ve het grote Indonesië. Onder het zingen van het volkslied ver laten zo'n drieduizend studen ten in bussen het terrein rond het parlement in Jakarta. Het is half drie 's nachts. Bewapende militairen kijken toe. Een kolo nel zegt dat voor de actie drie duizend manschappen van le ger en politie op de been zijn gebracht. Generaal Wiranto had er vrij dagochtend genoeg van. De stafchef van de Indonesische strijdkrachten riep de studenten op om het parlementsterrein, waar ze al sinds dinsdag bivak keerden, te verlaten. Nu Indo nesië een nieuwe president heeft, moet de stabiliteit wor den gegarandeerd. De studen ten moeten weer studeren, al dus Wiranto. Halverwege de avond gaat het leger tot actie over. Ladingen militairen worden samenge trokken voor het hek van het parlement. Militaire politie houdt toeschouwers op afstand. Onder hen is Ratna Sarumpaet, de toneelschrijfster die zeventig dagen in voorarrest zat omdat ze een oppositionele vergade ring had belegd. Deze week werd ze vrijgelaten. SFEER NERVEUS Rond het parlement is de sfeer nerveus. Cameraploegen hollen naar de toegangspoort zodra eenheden mariniers het terrein oprennen. Binnen de hekken zitten de studenten op de grond. Stukje bij beetje drijven de militairen hen richting uit gang. Maar de studenten gaan weer zitten. „De economie is een ramp", zegt een toeschouwer. „Ik zit in het onroerend goed. Nou, dan weet je het wel. Ik vind het heel goed dat de studenten vergaan de hervormingen eisen." Binnen het hek stellen zes am bulances zich in slagorde op. Stadsbussen komen het terrein op rijden. Een groep studenten neemt in de achterste bus plaats. „Uitstappen!", roepen anderen. De bus stroomt leeg. Een militair in camouflagepak kan het niet waarderen. „Wat maken jullie me nou", roept hij. „Ik heb die bussen niet voor niks laten komen." Studentenleiders overleggen hoe de demonstranten van het parlement naar de nabijgelegen Atmajava Universiteit zullen gaan: per bus of lopend in een optocht. Ze hebben al besloten om in elk geval geen verzet te Indonesische soldaten probeerden gistermiddag, een aantal uren voor de ontruiming van het parlement, om op het terrein voor het parlementsge bouw voor- en tegenstanders van de nieuwe president Habibie te scheiden. foto reuters Patrick de noirmont bieden tegen het leger. „We herinneren ons nog te goed wat er bij Trisakti is gebeurd", legt een van hen uit. Bij een actie aan die universiteit vielen op 12 mei zeker vier doden. GERUCHTEN Rond middernacht tieren de ge ruchten welig rond het parle ment. Er zou iets aan de hand zijn met generaal Prabowo Su- bianto, commandant van de strategische reserve (Kostrad) en schoonzoon van Soeharto. „Ze zeggen dat hij is ontslagen", vertelt een student. Een ander zegt: „Ik heb het gerucht ge hoord dat Prabowo's troepen vannacht een kazerne van de mariniers gaan aanvallen. Om dat de mariniers sympathie voor ons hebben. Én voor de hervormingen die we eisen. Enkele studenten hebben kaal geschoren hoofden. Ze komen uit Yogyakarta. Vrouwelijke stu denten hebben daar mannelijke collega's van hun haar ontdaan. Ze zullen het pas weer laten groeien als er echte hervormin gen komen en president Habi bie is verdreven. De studentenleiders zijn het na een half uur eens. „We gaan de bussen in om een treffen met het leger te voorkomen." Liede ren zingend, schuifelt de massa naar de oude stadsbussen. Het Indonesische volkslied wordt diverse keren aangeheven. Ook 'Hallo Bandung' klinkt op. Rood-witte nationale vlaggen worden boven de hoofden heen en weer gezwaaid. „We gaan weg omdat de leger top eist dat het terrein om vijf uur zaterdagochtend leeg is. We willen geen botsing met het le ger". aldus een student. „Maar we gaan door met acties. Ons idealisme krijgen ze niet klein." Half drie vannacht. Het hek rond het parlement wordt opengeschoven. Langzaam rij den de eerste bussen naar bui ten. Studenten roepen luidkeels om 'reformasi'. Honderden toe kijkende burgers klappen en antwoorden: 'Reformasi total'. Aan de kop van de stoet bussen formeert zich een groepje stu denten op brommers. De eerste twee houden tussen zich in een groot spandoek: 'Bevrijdt de po litieke gevangenen'. In de ge opende deuren van de bussen rijden mariniers mee. De rege ring kan weer vrijelijk beschik ken over 's lands vergaderzaal. Het studentenverzet gaat door. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT WASHINGTON AFP Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stuurt volgende week Hubert Neiss, bij het fonds verantwoordelijk voor Azië, naar Jakarta voor een on derhoud met president Habibie. Neiss moet de situatie in ogen schouw nemen en daarvan het IMF-bestuur verslag doen. Daarna beslist het fonds over verdere stappen. Woensdag, de dag voordat Soe harto aftrad, besloot het IMF voorlopig te stoppen met over makingen van geld naar Jakarta. Het fonds zou op 4 juni een be slissing nemen over een volgen de tranche van een krediet van tien miljard dollar, maar de on zekere situatie maakte een juist oordeel over de ontwikkelingen onmogelijk. RUSWUK ANP FNV en CNV eisen de onmiddellijke vrijlating van de Indonesische vakbondsleider Muchtar Pak pahan. De vakcentrales vragen de Nederlandse regering en de Europese Unie 'met klem' er bij Indonesië op aan te dringen de democratische rechten te herstellen en de politieke gevangenen vrij te laten. Samen met de internationale vakorganisaties die nen FNV en CNV een klacht in bij de intematio- 't >nc lib a ndt. nale arbeidsorganisatie ILO tegen het Indone onaii sche bewind. Ze eisen dat Habibies regering; aan de internationale afspraken voor de vrijh van vakbeweging houdt en dat zij de onafhai lijke Indonesische vakcentrale SBSI erkent. P< ]ERD| pahan is leider van deze organisatie. Pakpahan is gisterochtend van het ziekenhui waar hij een behandeling tegen tuberculose 1 ondergaan, overgebracht naar de gevangenis. Donderdag deden nog geruchten de ronde4 zijn vrijlating op handen zou zijn. plos dj JAKARTA ANP-Rtr De regering-Habibie telt een aantal oude en nieuwe gezich ten. Nieuwe ministers zijn: Bambang Subianto (financi en). Bekwame econoom die goede relaties heeft met het be drijfsleven en de internationale gemeenschap. Hij werd dit voorjaar belast met de herstruc turering van het bankwezen, een eis van het IMF. Hij kwam hierdoor in botsing met vrien den van Soeharto en werd daar om in april ontslagen als direc teur-generaal van het ministerie van financiën. Luitenant-generaal Syarwan Hamid (binnenlandsezaken). Voorzitter van de ABRI-fractie in het parlement. Hij zat naast parlementsvoorzitter Harmoko toen die maandag het vertrek van Soeharto eiste. Luitenant-generaal Yun us Yosfiah (informatie). Eerste mi litair op deze post sinds vijftien jaar. Omstreden bij mensen rechtenactivisten, omdat hij in 1975 als jonge officier betrokken zou zijn geweest bij de dood van vijf Australische journalis ten in Oost-Timor. Ook zou hij de Oost-Timorese verzetsleider Nicolao Lobato hebben gedood. Yosfiah is getrouwd met een Portugees-Timorese vrouw en heeft verscheidene Oost-Timo rese kinfderen geadopteerd. Soleh Salahudin (landbouw). Directeur van het vooraan staande Landbouwinstituut van Bogor. HamzahHaz (investeringen). Afgevaardigde van de toegesta ne moslimpartij, de Verenigde Ontwikkelingspartij (PPP). Panangian Siregar (milieu). Afgevaardigde van de Indonesi sche Democratische Partij (PDI), die sinds twee jaar onder controle van een regeringsge zinde factie staat. Adi Sasono (coöperatieven en kleine bedrijven). Secretaris-ge neraal van de Vereniging van Moslimintellectuelen (ICMI) waarvan Habibie voorzitter was tot hij in maart vice-president werd. Fahmi Idris (arbeid). Zaken man, in de jaren zestig studen tenactivist. Ida Bagus Oka (bevolkingsza ken). Was tien jaar lang gouver neur van Bah. Daar was hij me de verantwoordelijk voor de ontwikkeling en exploitatie van hotels die eigendom van de fa milie Soeharto waren. De ministers die blijven zijn: Stafchef Wiranto (defensie). Wordt gezien als de sterke man achter de schermen. Hij over tuigde Soeharto deze week dat hij moest opstappen. Waarne mers menen dat Wiranto er in zijn huidige functie in zal slagen de verscheidene fracties van het leger bijeen te houden. Kuntoro Mangkusubroto (mijnen en energie). Kreeg na zijn aantreden in maart meteen de taak de energiesector voor de economische crisis te behoe den. De aankondiging dat de prijs van stroom en brandstof flink omhoog ging, ontketende begin deze mei hevige rellen in Medan en elders. Ook staat hij onder druk de olieproductie te verlagen, omdat de Organisatie van Olie-exporterende landen Ginandjar Kartasasmita (coördinerend ministervoo irv'e; economie, financiën en ind farr strie). Geldt als een nationa op economisch gebied. Toi heeft hij zich de afgelopen Vir maanden ingezet voor de h vormingen waar het IMF o[ aandringt. Ginandjar gaf So harto deze week de doodsti toen hij met andere ministc J\*r' weigerde in diens hervormi 1 e commissie te zitten. Eerdeit J hij minister van oliezaken (1987-1993) en van plannin (1993-1998). AliAlatas (buitenlandse ken). Gerespecteerd carrièri plomaat, al sinds 1988 mini! van buitenlandse zaken. Hij kleedde posten in Bangkok Washington en was ambass deur bij de Verenigde Natie Genève en New York. Oude bondgenoot van Soeharto Muladi (Justitie). Univers )U teitsrector en lid van de of& Nationale Commissie voori Mensenrechten. AkbarTanjung (ondermi! ter van buitenlandse zaken!11 Theo L. Sambuaga (huisves ^e' en Agung Laksono (jeugd ei 011 sport) zijn volgens de oppoi ep trawanten van de Soeharto-|J kliek. mu

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2