Corruptie nationale sport in Moskou yiBi ie FC Groningen op alle fronten failliet Sport 'ERDAG 23 MEI 1998 )rt Russische sportwereld in de ban van de maffia or U! Gee: it. taxichauffeur schudt zijn hoofd. Voor de tweede keer ijf minuten tijd wordt hij gesommeerd zijn gele ida aan de kant van de weg te plaatsen. Twee politie- nten wapperen vervaarlijk met hun Kalashnikovs. e weken opsluiting in de beruchte Butyrka-gevan- lis, dreigt de één, terwijl zijn wapen uitdagend op heup heen en weer swingt. et van de discussie is de plaats van een stempel op visum. Het oogmerk van de Militia-officieren is het- e als dat van hun collega's enkele minuten eerder: En buitenlanders zijn per definitie een goed doel- .Bandieten", mompelt de man achter het stuur, lis Moskou ten voeten uit. De politie in de hoofdstad Rusland is al lang je beste vriend niet meer. Atlete ia Privalova, meervoudig wereld- en Europees kam- ene sprint, weet er alles van. Zij betaalt een hoge tol ir haar roem. veel liquide middelen, de crimi neel die zijn geld 'goed' wil be steden. En wat is een betere manier dan je centen in een le gaal sportbedrijf te pompen? „Maar als ze hun geld geven, dan willen ze ook zeggen schap", zegt Konov. Zo is de Russische sportwereld in de ban van de maffia gekomen. Want aan dat gegeven twijfelt nie mand meer in Moskou. Vooral voetbal is populair bij de Nieuwe Russen. „Er bestaat in middels een aantal illegale to to's. Dat is de reden dat crimi nelen hun geld graag in voetbal investeren. Zo kunnen ze hun zwarte kapitaal nog eens ver veelvoudigen. De clubs zijn er mee geholpen. Hun bestaan wordt, in elk geval financieel, niet meer bedreigd. „Iedereen weet dat de clubs uit de eerste divisie vaak vooraf praten over de uitslagen, maar niemand kan het bewijzen", weet Konov. Misschien wil ook wel niemand het bewijzen, want ook journalisten doen mee aan de dubieuze praktij ken. Vorig seizoen was er een groot schandaal met Zhemchu- zhina Sochi dat tegen Cherno- monets speelde. In een het tv- programma Futbolny Klub werd bekend gemaakt dat Michael Pukshanski, een sportjournalist van Sport Express, een hoop geld had gezet op de uitslag van die wedstrijd. Hij kende de uit slag al, omdat de clubs al voor het duel hadden besproken wie REMCO REIDING alova was zo bang voor de ikouse maffia dat ze full-ti- bescherming voor haar ntje regelde. De laatste keer ze in haar Mercedes vertrok, fg ook zij een Kalashnikov haar hoofd gericht. De afper- i krantenartikel gele- haar inkomsten op eveer 500.000 dollar (ruim miljoen gulden) werden ge- Of mevrouw Privalova iderd dollar wilde afstaan. :hanteur? Een politie-agent. alova reed daarna alleen naar in een onopvallende door Moskou. Onlangs ft ze Moskou helemaal de ruptie is de nationale sport loskou. Met de intrede van grote geld kwam ook de beeld. Want waar in ikou geld is, daar zijn de ve Russen'. Die benaming veel meer dan een eufe- 2 voor criminelen, de val van het communisme de Russische sport de steun de staat wegvallen. Dat ';te een omschakeling ;akelijk. Clubs, bonden en ticulieren moeten zichzelf Iruipen. Bovendien is sport business geworden. Met als :omend gevolg de attentie de maffia. Aannemelijk is de elite van de sportwereld banden heeft met de maffia. corruptie", zegt tv- malist Vasili Konov. De knemer van ORT, verbon- het programma Futbol- Obozrenie, gaat er voor zit- Achter elk Russisch sport - schuilt a lot of dirty money is heel moeilijk om te rleven zonder geld. Als je geld hebt en je staat bij- irbeeld onderaan op de rang- dan vraag je er gewoon de sportliefhebber met Doofpot Futbolny Klub nam het tele foongesprek op van Pukshanski met het bedrijf waar de toto werd georganiseerd en waar hij zijn geld had ingezet. Het leidde tot een schandaal. Dreigemen ten met gerechtelijke stappen vlogen over en weer. Maar zo ver is het nooit gekomen. Want in Rusland bestaat een grote pot voor dergelijke schandalen: de doofpot. Konov: „Niet veel later was iedereen het weer verge- Zo zal het ook gaan met het omkoopschandaal waarbij Spartak Moskou en Zenit Sint Petersburg dit jaar betrokken raakten. Oud-bondscoach Pavel Sadirin nam het voortouw in de, beschuldigingen, maar trok zijn uitspraken later weer in. Dat was voor de Russische voetbal bond voldoende aanleiding om het onderzoek naar de affaire te stoppen. Maar Sadirin waar schuwde nog wel: „Geknoei met wedstrijden was er, is er nog steeds en zal helaas ook altijd blijven bestaan zolang het land de regels van de wet niet han teert. Iedereen weet dat er in de eerste divisie wordt gerommeld met uitslagen." Toch zou het nog wel meevallen met de gewelddadigheden en de criminaliteit in de Russische sportwereld. „Sport is niet zo erg met misdaad verweven als andere sectoren van het moder ne Rusland", stond vorig jaar in Ogonjok te lezen. „Het trekt echter wel meer de aandacht. De problemen in de sport weer spiegelen de huidige moeilijk heden in het land in zakfor maat." Wie zich niet schikt naar de wensen van de maffia, heeft een kort leven. Larisa Nesjajeva, Alexander Bragin, Valentin Sytsj, Eduard Zaharov, Otari Kvantrisjvili, Sergei Gorichev, Igor Kuperman, Mamed Is- sayev: Sporters en bestuurders uit de voormalige Sovjet-Unie die bij een aanslag om het leven kwamen. Geen redenen De auto van Nesjajeva, manager en penningmeester van voet balclub Spartak Moskou, werd op 15 juni 1997 doorzeefd. Kon ov: „Na haar dood zei niemand er iets over. Alleen dat ze was overleden. Geen redenen, geen moordenaars. Dat is typisch Russisch." De bokser Zaharov en de voorzitter van de ijshoc- keybond Sytsj legden in dezelf de maand het loodje. Bragin, voorzitter van de Oek raïense voetbalclub Shaktar Do netsk, overleed in oktober 1995 met vijf anderen bij een bomex plosie. Hij was een bekend za kenman, bij wie de politie ban den met de georganiseerde mis daad vermoedde. Zijn collega Issayev, voorzitter en hoofdtrai ner van de Oekraïense voetbal club Dynamo Saki, vond bij een ander incident de dood. Ook bij ex-worstelaar en politicus in de dop Kvantrisjvili, in 1994-ver- moord, werden banden met de maffia vermoed. Oud-judoka Gorichev werd bij thuiskomst begroet met een spervuur van kogels. Kuperman was aanvoer der van het Russische nationale rugbyteam, toen hij in .Krasnoyarsk (Siberië) werd doodgeschoten. Illegale toto's, omkoopschanda len, onderling 'regelen' van uit slagen, persoonlijke bedreigin gen soms met de dood als lugu ber einde zijn in Rusland aan de orde van de dag. Niet voor niets pakten veel Russische sporters hun koffers om te verkassen naar veiliger oorden. Denk aan polsstokhoogspringer Sergei Bubka die van Donezk naar Berlijn en later Monte Carlo ging nadat hij dreigbrieven had ontvangen. Een garantie voor meer veilig heid is emigratie echter niet. Een aantal Russische ijshockey spelers in de Noord-Amerikaan- se NHL, zou een deel van het salaris afstaan aan de Russische maffia uit angst voor represail les. En die vrees is niet onge grond, want ook in de Verenig de Staten legde al menig Russi sche (ex-)sporter het loodje. De zwemmer Alexander Popov Olympisch, wereld- en Euro pees kampioen op de sprint, verhuisde jaren geleden naar het Australische Canberra. Op zaterdag 24 augustus 1996 werd hij tijdens een bezoek aan Mos kou door een meloenenverko per aan het mes geregen. Popov overleefde de steekpartij ter nauwernood, na een tiendaags verblijf op de intensive care. Hoewel afgedaan als een inci dent, typeert het de onveilig heid in Moskou. Voorzichtigheid De gewone man haalt zijn schouders op. De Moskoviet heeft wel andere zorgen dan corruptie in de sport. Is het cen trum van Moskou een uiting van rijkdom en decadentie, de buitenwijken tonen somber heid. De ene grauwe flat torent boven de andere uit. De ver schillen tussen de mensen op straat zijn al even klein. Overle ven is het devies. De Russen die het wat minder hebben getrof fen, kijken verbeten en wan trouwig om zich heen. Geen wonder als je al vanaf je geboor te leeft in een cultuur waarin voorzichtigheid een zaak van le ven en dood is. Ook Futbolny Obozrenie houdt zich het liefst verre van zaken die het daglicht niet kunnen verdragen. „Wij maken goede televisie. Wij richten ons op de wedstrijden, niet op sensatie", luidt Konovs verklaring. Maar zou een onderzoek naar corrup tie dan geen nieuws opleveren dat de kwaliteit van het pro gramma ten goede zou komen? Konov zwijgt liever. Bij Futbol ny Obozrenie zijn de redacteu ren doof en blind tegelijk. ORT is in handen van de almachtige multi-miljonair Boris Berezovs- ki. Een media-magnaat die wordt gezien als de godfather van de Russische maffia. Bere- zovski heeft een grote invloed op de politiek, de media, de in dustrie en andere sectoren van de maatschappij. De Russen moeten er mee leren leven. De beste manier om te overleven is een neutraal en on opvallend leven leiden en er dan maar het beste van hopen. Konov weet het. Hij verstrekt nog een simpeler verklaring voor de omerta, het algemene stilzwijgen. „Als je over een cor ruptieschandaal schrijft, kan het hooguit gebeuren dat ze je doodschieten." Het is 22 april 1997. Valentin Sytsj, voorzitter van de Russi sche ijshockeyfederatie, wordt bij zijn woning opgewacht. Zijn auto wordt doorzeefd met ko gels. Sytsj moet een aantal uit spraken, die bij de maffia in het verkeerde keelgat zijn gescho ten, met zijn leven bekopen. „Onze sport is zo corrupt ge worden dat ik niet zie hoe het ooit weer goed kan komen", zei hij enkele weken eerder. Sytsj (60) was geen onbekende in de Russische sportwereld. Van 1969 tot 1989 was hij top ambtenaar bij het ministerie van sport. Voormalig ijshockey- official Robert Tsjerenkov werd vier maanden later aangehou den als hoofdverdachte. Tsje renkov was de afgelopen jaren met Sytsj in het Russische ijs hockey in een machtsstrijd ver wikkeld. Hij was voorzitter van de door hem opgerichte com merciële competitie MHL. Deze league werd onder druk van de nationale federatie (Sytsj) na een jaar al weer opgeheven. Sytsj profiteerde van een maat regel van het Kremlin van eind 1993, bedoeld om het sportle ven uit het financiële slop te ha len. Ironisch genoeg bracht dit velen in de verleiding het ver keerde pad te kiezen. Het was de bondsofficials voortaan toe gestaan om goederen, met na me alcohol en drank, belasting vrij in te voeren. Met name Sytsj maakte daar dankbaar gebruik van. Hij zorgde er voor dat de bond steenrijk werd door de miljoenen dollars opleverende handel in goederen. Alleen het Nationale Sport Fonds van het Kremlin zelf deed nog betere zaken. Wodka In 1995 al signaleerde de finan ciële krant Kommersant dat de ijshockeybond 15,2 miljoen liter wodka (waarde 30 miljoen gul den) belastingvrij had geïmpor teerd. De verkoop leverde hon derden miljoenen op. Ge schrokken door de inkomsten derving uit belastingen besloot de regering later dat jaar de maatregel in te trekken. Het Na tionale Sport Fonds en de ijs hockeybond kwamen prompt in financiële problemen. Boris Fjo- dorov, hoofd van het Fonds, overleefde een aanslag die hij toedichtte aan kringen uit de omgeving van president Boris Jeltsin. Sytsj verging het slech ter. Konov: „Ik denk dat er maar één reden is waarom hij is ver moord: geld. Zijn organisatie betaalde niet. Hij hield het geld waarschijnlijk voor zichzelf. De Amerikaanse Senaat stelde vorig jaar een onderzoek in naar afpersing van de vijftig Russi sche spelers in de NHL. „Op ba sis van ons onderzoek durf ik te stellen dat een derde van de Russische spelers direct betrok ken is geweest bij enige vorm van afpersing", zei Senaatslid Michael Bopp. Een halfjaar la ter bleek dat Pavel Bure een in nige relatie onderhield met de maffiabaas Anzori Kikalisj vili. Een legitiem zakelijk contact, aldus Bure. Eén speler nam de onderzoe kers in vertrouwen. Bopp: „De speler zei eerst helemaal niets, ontkende iets af te weten van afpersing. Toen vertelde hij me, en het klonk haast als een op luchting: 'Luister, ik vertel je dit één keer en daarna nooit meer, dus vraag me er niet meer naar. Ik ga niet getuigen, maar ik zal je vertellen over afpersing.' En toen vertelde hij me dat hij ge durende een periode van een aantal maanden systematisch was afgeperst door een persoon van wie we weten dat hij con necties heeft met de Russische georganiseerde misdaad. Die af persing bestond uit bedreigin gen van zijn familie, eisen van grote geldbedragen, dreigemen ten om zijn auto op te blazen en vervolgens daadwerkelijke be schadigingen van zijn eigen dommen en bedreigingen van wie hij leefde." Oud-voorzitter: Club kan maar beter degraderen GRONINGEN GUIDO VAN RIET FC Groningen is op sterven na dood. Zowel sportief als financieel is het noordelijke voetbalbolwerk failliet. Via de nacompetitie moet de club zich proberen te handhaven in de eredivi- Maar de toekomst ziet er somber „Groningen kan maar beter degra deren en vervolgens schoon schip ma ken", meent oud-voorzitter Wim Everards. Oer-Groninger Harris Huizingh had de ang van Groningen zien aanko men. „In mijn ogen is er een verkeerd technisch beleid gevoerd", stelt de routinier. „We hebben meer trainers gehad dan punten. Verder zijn er twee derangs spelers gehaald, vele aanko pen bleken miskopen. En de club heeft goede spelers koste wat kost willen be houden, terwijl ze beter voor veel geld hadden kunnen gaan. Groningen moet helemaal opnieuw Jeginnen", zegt Everards zelfs. Met Henk van der Wal vormde hij van de cember 1993 tot en met 1996 een voor zittersduo. Onder hun leiding werd het van drie miljoen gulden wegge werkt. „We sloten het seizoen '95/'96 zelfs af met een winst van 40.000 gul den", aldus Everards. „We voerden een verantwoord beleid en daarom was de club eind '96 een gezonde en stabiele middenmoter. Maar het nieuwe be stuur heeft te veel geld uitgegeven. jport7 ging natuurlijk failliet en daarop moetje als club je beleid afstemmen. Dat heeft Groningen niet gedaan. Bombarda en Atteveld zijn wel dure spelers, maar dat waren verantwoorde investeringen." Van der Wal: „Ik word kwaad als dit bestuur Bombarda en Atteveld te dure spelers noemt. Voorzitter Entzinger heeft als lid van de Raad van Toezicht nota bene zijn fiat gegeven aan hun komst. Wij wisten exact wat we deden, maar dit bestuur kan niet nuchter met geld omgaan. Als wij voor de Intertoto- competitie moesten spelen, gingen we met een lijnvlucht. Nu gaan ze met een charter, dat is 60.000 gulden duurder." Everards wil het woord wanbeleid niet in de mond nemen. „Maar", scham pert hij, „dit bestuur is te groen en weet te weinig van de voetballerij. Ze verlengen Westerhofs contract, twee weken later sturen ze hem weg. Ze ha len tegen de zin van iedereen Rijsber- gen, zeven maanden later moet hij ver dwijnen." FC Groningen-voorzitter Wim Entzin ger pareert de kritiek van zijn voorgan gers. „De problemen zijn echt niet ont staan doordat wij voor een wedstrijd in de Intertoto met een charter gingen in plaats van een lijnvlucht. Eind '96, toen mijn voorgangers nog aan het bewind waren, werd Sport7 uit de lucht ge haald. Twee maanden daarvoor waren net Bombarda en Atteveld gehaald, zeer forse investeringen. In mei '97 kwam er een nieuw, minder lucratief tv-contract. In totaal hadden wij toen een scheur in de broek van 2,2 miljoen gulden. Daardoor zijn wij ernstig in de problemen geraakt. In de 27 jaar dat FC Groningen bestaat, versleet de club negentien trainers. Hans Westerhof hield het verspreid over twee periodes het langst vol: 6,5 jaar. Westerhof beleefde de hoogtijda gen van de club en maakte de neer gang mee. In 1989 debuteerde hij. Gro ningen haalde de finale van de KNVB- beker en de derde ronde van het Euro pacup Il-toernooi, na winst op Atletico Madrid. Twee jaar later werd de club derde in de competitie. Westerhof promoveerde naar PSV, maai" keerde twee seizoenen later terug in Het Oosterpark. De trainer trof geen ideale uitgangspositie aan. De vrij ou de selectie werd aangevuld met huur lingen. „We moesten rigoureus veran deren, om te voorkomen dat Gronin gen een huurleger zou worden. Het kon alleen niet." In februari 1997 werd Westerhof door het kabinet-Entzinger, dat Everards/Van der Wal was opgevolgd, op straat gezet. De coach had tot zijn verbazing gemerkt dat de club plotse ling wel tonnen uitgaf om Atteveld en Bombarda te halen. Beiden strijken een fors jaarsalaris op. „Pure paniek. Dat kon niet goed blijven gaan." Ook onder Han Berger beleefde Gro ningen memorabele jaren, vooral in de Europacup. Met voetballers als Fandi, De Wolf, Roossien, De Koek, Van Tig- gelen en Erwin Koeman won het thuis zelfs van het grote Inter. Volgens Ber ger werd Groningen in die jaren goed geleid. „Voorzitter Renze de Vries en ik runden de tent. Misschien niet zo pro fessioneel als nu, maar we verfristen de selectie op tijd en maakten een begin met de bouw van businessruimtes." Berger ziet als enige fout dat het toen malige bestuur van creatief boekhou den hield. In 1989 ontdekte de FIOD dat De Vries en consorten voor 2,2 mil joen gulden hadden gefraudeerd. „Dat verdiende natuurlijk niet de schoon heidsprijs." Bestuurlijk en financieel is het een jan boel. De gemeente Groningen behoed de de club met een subsidie van drie miljoen gulden dit seizoen voor een faillissement, met als voorwaarde dat de FC wel in de eredivisie blijfriVan der Wal, lid van de sponsorpoule Club van Twintig: „Er is sprake van een on gezonde situatie, want de club staat onder curatele bij de gemeente. De toekomst is somber, want er is geen geld en het elftal blijft zwak. En degra datie is heleméal een verschrikking." Over de ontslagen Westerhof en Rijs- bergen zegt Entzinger: „Hun contrac ten waren opgenomen in de begroting en zijn afgekocht. Financieel nadeel heeft FC Groningen geleden door het aantrekken van een nieuwe trainer, maar dat heeft zeker geen vijf ton ge kost zoals wel wordt beweerd." Over het perspectief van Groningen is de preses realistisch: „De financiële nood is opgelost, maar we kunnen verder weinig doen om sportief beter te wor den. We hebben er vertrouwen in dat we ons handhaven en dat we volgend seizoen wat meer puntjes pakken." Entzinger toonde zich niet gelukkig met de uitlatingen van enkele van zijn voorgangers. „Ik betreur het zeer dat mensen zonder actuele kennis van za ken zich zo negatief over FC Gronin gen uiüaten. Dat doet de club geen M De ontgoocheling staat op de gezichten van Koeman (rechts) en Lodewijks te lezen nadat FC Groningen n het verlies tegen PSV (6-2) alleen nog via de nacompetitie een plaats in de eredivisie veilig kan stellen. FOTO OPD HAN DE GRAAF De sprintkampioene Irina Privalova keerde Moskou de rug toe nadat ze was afgeperst. FOTO EPA JEAN-LOUP GAUTREAU

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27