Gat in de tuinmarkt: ouderen en gehandicapten Tuinieren Geur voor de deur ZATERDAG 23 MEI 1998 DOOR JOS BROEKE Gisteren was het met dertien graden behoorlijk fris. De zon sch af en toe maar de stapelwolken waren toch in de meerderheid, hogedrukgebied ten westen van Ierland trekt langzaam naar h| zuidwesten. Oceaandepressies trekken ten noorden van IJslan^ naar Zuid-Scandinavië. De stroming in onze omgeving blijft dj mende dagen noordwestelijk. De wolkenvelden overheersen ei vandaag valt uit die bewolking af en toe wat lichte regen, hoeveelheden regen worden niet verwacht. De wind is matig, zee af en toe vrij krachtig uit noord tot noordwest. De temperatuur komt niet veel hoger dan dertien tot veertien Morgen is er vrij veel bewolking en ook dan kan er wat lichte of een bui vallen. De middagtemperatuur ligt rond veertien grj Maandag en dinsdag nemen de regenkansen nog wat toe omd storingen wat dichter bij ons land kunnen komen. Bij een mati tot vrij krachtige noordwestelijke wind wordt het dan veertieni vijftien graden. In de Portugese hoofdstad Lissabon is de Expo begonnen. Dezi staat in het teken van de oceaan. In de haven van Lissabon komende tijd oceanografische schepen te bekijken. Zo ligt Amerikaanse schip Ronald H. Brown afgemeerd en later zijn Duitse Polarn Stern en de Meteor te verwachten, de Polar heeft de afgelopen maanden werkzaamheden verricht in het poolgebied en is nu op reis naar huis. HEINZ OPGAVE OPLOSSING KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het westen en midden bewolkt en enkele buien, mogeli|k met hagel of sneeuw. Zowel in het noor den als zuidoosten ook soms zon. Maxima tussen 6 graden in het noorden en 15 m het zuidoosten. Zweden: Soms zon, soms wolken en vooral in het westen kans op enkele buien. Middag- temperatuur uiteenlopend i 6 graden in Lapland, tot 15 lokaal in het zui- Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Soms ook zon. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend zon en wol kenvelden. In het noordwesten soms wat regen, verder droog. Maxima tussen 13 i 19 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, soms wat zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur zaterdag rond 15 graden; daarna een fractie hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden; maar hier en daar ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van iets onder 20 graden in de omgeving van Nancy tot een paar graden boven 20 rond Nantes. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele buien, ook met onweer. Langs de kust kans op mist. Middagtemperatuur op veel plaat sen rond 23 graden, bij mist of buien la ger. Madeira: Afwisselend zon en wolken en misschien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Hier en daar zon. Op de meeste plaatsen echter half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, vooral in het binnenland. Maxima uiteenlopend van n graad of 17 langs de Golf van Biska je tot ruim 25 graden in het zuidwesten n Spanje. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en aan de noordkant van de eilanden mogelijk een bui. Maxi ma ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: vooral in het zuiden geregeld zon. Naar het noorden toe meer bewol king en een toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 23 graden. Tunesië: Eerst nog wat zon, maar van het westen uit meer bewolking en vooral zondag fik se regen- en onweersbuien met plaatse lijk veel neerslag. Maxima ongeveer 26 Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur veelal iets boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vooral later kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Italië: Afwisselend zon en wolken en hier en daar regen- of onweersbuien. Middag temperatuur veelal tussen 20 en 25 gra- Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral zondag kans op een onweersbui. Maxima ongeveer 24 graden. Malta: Flink wat zon en tot zondagavond waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur on- ïer 25 graden Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en met name in het binnenland enkele buien, ook met on weer Middagtemperatuur aan de mees te kusten rond 23 graden. Turkije en Cyprus: het zuidwesten flink wat zon en droog. Elders, ook op Cyprus, meer be wolking en kans op een regen- of on weersbui. Vlak aan zee maxima om streeks 24 graden. Duitsland: Afwisselend zon en wolken en kans op bui, zaterdag in het noorden maar zondag ook elders Maxima uiteenlo pend van een graad of 14 in het noorden tot tegen de 20 graden in het zuiden. Zwitserland: Zonnige perioden. Daarnaast kans op een lokale, maar wel fikse, regen- of on weersbui. Middagtemperatuur in het noorden iets onder, in het zuiden boven 20 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en vooral zondag in Ti- rol kans op een regen- of onweersbui. Op de meeste plaatsen maxima net on der 20 graden. L lagedr, m. f H ho«cd" mhc Doo- luchid' ndri he 1,1 Istei Polen; P™< Afwisselend zon, wolken en buiiP hét oosten eerst tamelijk guui stevige noordenwind. Zaterdag rr o rond 12 graden; daarna langzaai|f Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en soms wat regerf daar ook zon. Zaterdagmidda n m streeks 15 graden; zondag eenims Hongarije: Perioden met zon en vrijwel droog. Middagtemperatuui rond 18 graden; zaterdag iets lagefws n IV aakti .in h MAANDAG 25 MEI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 05.33 Zon onder Maan op 05.48 Maanondeu Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.47 16.12 03.20» Laag 11.34 00.00 11.15» Weerrapporten 22 mei 20 u station weer wind Amsterdam zwaar bew nnw 4 De Bilt zwaar bew nnw 3 Deelen nietontv. Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrij ving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Hjjswerktuig; 2. schoonmaak gerei; 3. dik en zwaar; 4. naalcf- boom; 5. guit; 6. rondte; 7. wa terboterbloem, 8. vaartuig; 9. m- drijk in de grond; 10. oogziekte; 11,. tafeltjes; 12. grillig; 13. be- rpep; 14. rode biet. KRUISWOORDRAADSEL -kwispel- s-e-a-s-b na-ets-la i-vlees-r palpas -visueel- weeeek o-ravijn-a ui-lis-of d-p-e-c-t -korfbal- Hij rees op uit de gemakkelijke stoel en liep naar de deur. ..Ik heb mijn tijd verslapen", sprak hij. ,,Het spijt me." „Ach," zei Tom Poes, ,,u hebt er gisteren een vermoeiende dag van gemaakt. Men raakt uitgeput van al dat boos zijn en roepen en zo." „Het kan niet anders!" riep de heer Ver- kwil bitter uit. „Als men klein is, moet men zich laten gelden, anders wordt men in een hoek gewerkt. Ik laat niet over me heen lopen en daarom heb ik een robot laten ma ken... Maar wat praat ik? Ik moet hem terug hebben! De robotkwestie duldt geen uitstel." Zo sprekende be gaf hij zich naar buiten en liep snel de weg op. „Waar gaat u heen?" vroeg Tom Poes nieuwsgierig. „Naar de prof." riep het ventje, driftig voortstappend. „Die denkt, dat hij mij vergeten kan omdat ik klein ben. Maar ik zal hem leren! Hij moet zor gen, dat ik mijn robot krijg, anders ga ik naar het gerecht! Ik ga er ernst van maken!" Professor Sickbock maakte zich echter geen zorgen over de na dering van de knopenmaker. Hij had zich een grotere microscoop aange schaft en zat daar ingespannen in te turen. „Nu wordt het ernst met de correlatieproefprevelde hij. „De versuikerde mout geeft een gunstige prikkel aan het inertieverschijnsel." Zomaar ineens ruik ik de prikkelende geur van munt, de echte pepermunt. Ik kijk even goed en jawej hoor, al wiedend en ordenend heb ik weer eens een stukje munt geraakt, verdwaald tussen de phloxen notabene. Het is de zoveelste keer dat ik afgestraft wordt voor mijn eigenwijsheid. Jéren geleden kreeg ik een klein stukje wor telstok van munt. De allerechtste volgens de milde geefster. Zelf meegenomen uit En geland. De munt met de meest sterke geur eh'meest opwekkende eigenschappen. 'Maar denk eraan', zei ze, 'zet dat stukjë in een met aarde gevulde em mer zonder bodem en graaf dat in. Doe je dat niet dan gaat de munt op verovering door heel je tuin'. Toen ze weg was keek ik naar het onnozele kleine stukje wortel en gaf het zonder meer een plek in mijn kruidenhoek. Op verovering door de tuin, dat moest ik nog zien van een dergelijk minuscuul stukje plant De nieuwe plant groeide en bloeide en geurde dat het een lieve lust was en innig tevreden oogstte ik gere geld blaadjes voor bepaalde gerechten of om er een geurige thee van te zetten. Gèen vuiltje aan de lucht. Totdat ik muntstekken begon te orit dékken in het belendende vak met tijm en iets later een stuk ver- dëröp in de border. De munt was ojb Verovering en is dat nog steeds. Ze trëkTzich niets aan van grind paden, noch van stukken grasveld. Zé'Wandelt ondergronds door en döör en door. Daarom de goede ftfëö! zet munt in de tuin, liefst in de buurt van de véöiideüT want geuren vormen een gastvrij en tree.'Maar luister beter dan ik en gebruik een em- mér zónder bodem, anders blijft het munt pluk- këh tégen wil en dank. Nu Wétbch bezig zijn met het maken van een geurig entree ook een woord over de aloude la- vëhdel. In tegenstelling tot munt houden deze grijsbladige planten per definitie van zonnige, niet te natte grond. De grijze afdeklaag op het blad beschermt ze tegen uitdrogen. Verder geen turf, want die maakt de grond zuur. Een klein béétje kalk wordt op prijs gesteld. Wellicht aardig te weten dat er momenteel ook een soort met ge tande blaadjes in de handel is, de L. dentata. Alle laVendelsoorten moeten eens per jaar flink terug gesnoeid worden. Dat kan na de bloei in de late GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM zomer maar ook nog in het voorjaar. Altijd snoei en tot op levend hout, anders komt er niets van uitlopen terecht. Gebruik van lavendelis zo be kend dat ik er niets over zal vermelden. Rozemarijn is een bijzonder mooie geurige plant met een groot nadeel; niet compleet winter hard. Een lange koude periode maakte eens een eind aan een bloeien rozema rijnhaagje van mij, terwijl ik het had afge dekt. Sedertdien zet ik rozemarijn in een grote aardewerken pot en die graaf ik in. Bij naderende strenge vorst gaat de pot naar een veiliger plek. Dat roze marijn in de keuken onmisbaar is we ten we. De thee van een theelepel en een kwart liter water aan de kook en meteen van het vuur af geldt in de volksgeneeskunde als middel tegen alle kwalen van maag tot leverkwa len toe. Is verder potentie verho gend, maar nog beter (zegt men) in dien men rozemarijn laat trekken in wijn... Salie zien we in ons land naar mijn mening veel te weinig in de kruiden- hoek. Een heerlijk kruid in allerlei geu rige gerechten en een onvolprezen mid del in de volksgeneeskunde. Daarbij een aantrekkelijke, grijsbladige plant met mooie lila bloemen. Mooi in een kruidenhoekje ter verwelko ming, mits de plek zonnig is. In de keuken gebruiken we salie mondjesmaat, maar bij allerlei kwalen blijkt salie goed te wer ken. Als thee: werkt desinfecte rend en kalmerend, ook op de spijsverteringsorganen. We hebben er onze Jan Salie aan te danken, de brave huisvader die elke avond melk waarin een paar saliebladeren had den getrokken, dronk en dan heerlijk sliep. Natuurlijk zijn er nog ontelbaar veel planten met een kruidige geur verkrijgbaar. We noemen er jiog een: de marjolein, in het Latijn Oreganum, maar lang niet zo pittig als de echte oregano. Veel milder van geur en smaak. Een fraai struikvormig plantje met mooie bloemen, lekker in alle toma- tengerechten en als thee onvolprezen bij maag klachten. Trouwens een bad met marjolein werkt ook kalmerend. Zwangere vrouwen kunnen beter niet teveel thee drinken, maar verder is er niets bekend over schade bij gebruik. Evenals munt doet marjolein het desnoods ook in de halfscha duw ..Gehandicapten en ouderen kunnen veel plezier beleven aan tuinieren, maar tuinwinkels la ten deze groepen nog te vaak links liggen en ook de media ge ven weinig praktische ideeën waar ze iets mee kunnen doen", zegt Herman Berteler. Hij is gaan doen wat anderen niet op pakken. Binnenkort verschijnt Open Ruimte, het eerste en enige tijd schrift dat zich specifiek richt op tuinieren voor minder-vali- den en geestelijk gehandicap ten. Het blad moet vier keer per jaar uitkomen, maar komt niet in de kiosk te liggen. Herman Berteler (51), oprichter en eige naar van Bureau Aangepast Groen te Groesbeek, is beden ker en hoofdredacteur van dit tijdschrift. Hij doet nog meer, want zijn bedrijf verkoopt al bij na tien jaar tuingereedschap voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Berteler zat daarvoor in de commissie Aangepast Tuinieren van de Gehandicaptenraad, hij schreef een boek over tuinmo- gelijkheden voor minder vali den, nam het initiatief voor de beroepsopleiding tuinbouw voor lichamelijk gehandicapten en ontwierp rolstoelvriendelijke groengebieden met brede pa den Berteler: „Iemand in een rolstoel kan gemakkelijk schof felen, maar dan moet de steel lang genoeg zijn. Dergelijk ge reedschap wordt door tuinwin kels in de regel niet verkocht. Onlangs hoorde ik van een ou dere dame dat ze graag tuiniert, maar dat ze een aantal klusjes vanwege haar leeftijd niet meer kan opknappen. Het bij elkaar harken van gevallen bladeren bijvoorbeeld lukte nog wel, maar bukken en oprapen ging niet meer. Toen heb ik haar een bladgrijper aangeraden, waar door ze met rechte rug het kar wei kan klaren." De bladgrijper bestaat uit twee lange schaararmen met hori zontale handgrepen en is niet bijzonder opmerkelijk: hij wordt in talrijke zaken verkocht. Ook andere artikelen uit het assorti ment van BAG zoals knielbank- jes en kruiwagens, zijn in gewo ne winkels te vinden. Maar Ber teler vindt dat bij hem een com pleet aanbod voorhanden is. „Ik Invaliden kunnen heb bijvoorbeeld verlengde snoeischaren en onkruidstekers met een aangepaste grip. Daar bij komt dat de meeste verko pers niet getraind zijn in het aanreiken van oplossingen voor gehandicapten." Illustratief voor het onbegrip vindt hij het geringe animo dat uitgevers hadden voor zijn tijd schrift. „Jarenlang kreeg ik overal te horen dat de doel groep te klein en commercieel niet interessant was. Na een lange zoektocht is uiteindelijk een uitgever bereid gebleken om het blad op de markt te brengen." Het tij is gekeerd, want grotere uitgeverijen heb ben opeens meer interesse voor het project van Berteler: ze zoe ken samenwerking. Hij zegt: „Het blad richt zich ook op ou deren. Het groeiende aantal vermogende mensen boven de zestig jaar vormt tegenwoordig een aantrekkelijke doelgroep. Meer dan dertig procent van de Nederlanders bestaat uit gehan dicapten en ouderen boven de 65 jaar." Een proefproject in een vesti ging van Europatuin, een lande lijke keten van tuinwinkels, wil de behoeften van senioren beter in kaart brengen. De winkel schappen met speciaal tuinge reedschap worden uitgebreid, verkopers krijgen training van het Bureau Aangepast Groen, ?edschap goed uit de voeten. FOTO CPD de paden in de winkels worden breder en lastige drempels voor rolstoelen weggehaald. Geld verdienen is ook voor Ber teler belangrijk, maar met zijn eenmanszaak zegt hij vooral een ideaal te willen verwezenlij ken. Gehandicapten en ouderen stimuleren en helpen bij het tuinieren. Met behulp van aan gepaste tuinontwerpen en ge reedschappen kan het buiten werk als therapie dienen. Deze gedachte is vlak na de Tweede Wereldoorlog in Engeland op gekomen, toen grote groepen gewonde soldaten huiswaarts keerden. Om ze te helpen bij het revalidatieproces en om de vele uren vrije tijd op te vullen, kregen ze allerlei tuinklusjes toebedeeld. In makkelijk toe gankelijke hofjes konden ze uit rusten en het groen verkennen. Dat bleek een heilzaam effect te hebben: ook in Nederland. Uit onderzoek bij aangelegde tui nen voor ouderen in Rotterdam blijkt dat oudere tuinders min der geneesmiddelen gaan ge bruiken, wanneer ze regelmatig klusjes in de natuur opknappen. Ook de Thuiszorg ziet nieuwe kansen. Berteler zegt: „Deze or ganisatie is traditioneel gericht op binnenactiviteiten en ver voer, maar gestaag heeft men het blikveld verruimd en wor den informatie en speciale tuin gereedschappen aangeboden. A\veTesT

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20