'Commercie is onze levensader' u Cultuur Kunst Jeugdtheater maakt 'wereldreis' Schone Schijn Oude vrouwtjes met korte rokjes McCartney bedankt voor condoléances 'Masters of soul' in Groenoordhallen Charlie Sheen in ziekenhuis ZATERDAG 23 ME11998 chef jan rijsdam. 071 -5356444, piv chef ad v Total Touch in Stadsgehoorzaal leiden Total Touch, de band van Trijntje en Tjeerd Oosterhuis, komt op donderdag 11 juni naar Leiden. De negenkoppige band verzorgt dan een optreden in de Stadsgehoorzaal. Het repertoire van hun tweede album 'This Way' is de basis voor de nieuwe theatertournee. Kaarten voor het concert, dat om 20.15 uur be gint, zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal. Het telefoonnummer is 071-5131704. Tjeerd en Trijntje Oosterhuis. foto «/co D'ROZARio Comeback Soldaat van Oranje leiden/den haag Hagenaar Tjerk van Veen raakte als schooljon getje verzeild op de set van Paul Verhoeven tijdens de ver filming, onder meer in Leiden, van 'Soldaat van Oranje'. Sinds dien verzamelt hij alles wat met 'de soldaat' te maken heeft. On langs verscheen de door Rogier van Otterloo gecomponeerde filmmuziek, mede dankzij de Leidse student Rens den Hollan der, voor het eerst op cd. Tjerk van Veen wil graag in contact ko men met mensen die in het bezit zijn van foto's gemaakt tijdens de opnames, van figuranten of omstanders, van 8 mm-filmpjes of productiepapieren, tel. 070-3472716. 'De Poolse Bruid' wint publieksprijs cannes 'De Poolse Bruid' van regisseur Karim Traïdia heeft op het 51e internationale filmfestival van Cannes de Gouden Rail gewonnen. 'De Poolse Bruid' is een psychologisch drama over de onüuikende liefde tussen de Groninger boer Henk en de Poolse vrouw Anna. Zij is naar Nederland gelokt om in een bor deel te werken, maar ontsnapt. Henk biedt haar onderdak. Helga Ruebsamen in De Burcht leiden De schrijfster Helga Ruebsamen - met 'Het lied en de waarheid' genomineerd voor de Libris-literatuurprijs - is don derdag 28 mei te gast bij Burcht Literair. Ze wordt aan de tand gevoeld door Xandra Schutte. Kaarten (10 gulden/5 gulden voor pashouders) zijn te koop bij de bibliotheek, de boekhandels De Kier en Kooyker Ginsberg en aan de zaal. Burcht Literair begint om 20.15 uur, in sociëteit De Burcht. Magritte-tentoonstelling uitverkocht brussel De grote overzichtstentoonstelling rond de Belgische surrealist René Magritte in Brussel is volledig uitverkocht. Ook via de Nederlandse VW's, Grenswisselkantoren of reisbureaus zijn geen toegangskaarten meer te verkrijgen. Nog geen vijftig dagen na de opening op 6 maart noteerde het museum al een recordaantal van 125.000 bezoekers. Eind juni zullen ruim 270.000 mensen de grootste expositie ooit aan de grootmeester van het surrealisme gewijd, hebben bekeken. Brancusi beschadigd in Cobramuseum Boekarest 'De Kus', een van de bekendste werken van de Roe meense beeldhouwer Constantin Brancusi, is in het Cobramuse um in Amstelveen beschadigd geraakt. Het museum van Craio va in Roemenië, dat het gipsen beeld had uitgeleend, eist tussen de 300.000 en 600.000 gulden schadevergoeding van het Cobra museum. 'De Kus' zou 30 miljoen gulden waard zijn. Het werk was verzekerd bij een Nederlandse verzekeraar. Musicalgezelschap OTIS gaat in Leidse Stadsgehoorzaal 'op reis „De echte musical heb ik nog niet gezien. Maar dat is voor mij juist een voor deel, want ik kan nu hele maal vanuit mezelf wer ken. Ik doe niets na: ik cre- eer en overdrijf. Elke bewe ging en stemwending moet ik bij mezelf zoeken. Dat gaat niet zomaar, dat is zwoegen en zweten." Woorden van Monique IJs- selstein, hoofdrolspeelster in de medley uit de musi cal 'Sunset Boulevard' bij musicalgezelschap OTIS. leiden irene nieuwenhuuse Tijdens een repetitie in de Alet- tahof in Voorschoten wervelt Monique van stoel naar tafel, trekt aan en stoot af, gedraagt zich als dame en als smachten de tiener. De rol van de oude filmdiva in 'Sunset Boulevard', die het leven nog graag een keertje zou overdoen, lijkt haar op het lijf geschreven. Als ze op een gegeven moment met haar tegenspeler in de musical, scriptschrijver Joe, een dansje doet, zindert er even erotiek in het Voorschotense buurthuis. OTIS, het musicalgezelschap waarvan Monique deel uit maakt, brengt op donderdag 4, zaterdag 6 en zondag 7 juni in de Leidse Stadsgehoorzaal de nieuwe voorstelling op de plan ken. Onder de titel 'Ticket to the musical' onderneemt de groep deze keer een reis langs twee beroemde musicals: 'Cats' en 'Sunset Boulevard'. Ruud de Gunst, bestuurslid van OTIS, licht het één en ander toe. „We mogen als amateur- groep alleen highlights brengen. Vanwege de auteursrechten is het ook verboden emotionele verbanden tussen de songs te laten zien. We lossen dat op door per musical tweemaal blokken van vijftien minuten te brengen." OTIS is tien jaar geleden op gericht en heeft thans vijftig le den. Voornamelijk zangers en Een deel van het gezelschap OTIS, op de trappen van het Leidse gemeentehuis, in de outfit voor de musical Cats. dansers tussen de 25 en 35 jaar. Elk jaar brengt de groep een voorstelling in een Leids thea ter. „Maar onze levensader is toch de commerciële productie. Bedrijven kunnen ons inhuren voor een avondvullend pro gramma." Ook dit jaar gaat OTIS met haar nieuwe voorstel ling de boer op. Zo staan naast de uitvoeringen in de Stadsge hoorzaal al een optreden voor Veiling Flora op het program ma. De Gunst vervolgt: „We heb ben een paar beroepsmensen in dienst: de dirigent, de regisseur, de repetitor en de choreograaf. Een kostbare aangelegenheid. Daarnaast verzorgen we alles zelf: de verlichting, de decors en de kleding. De groep is zo ver schrikkelijk enthousiast dat we bijna alles voor elkaar krijgen. Verleden jaar deden we 'Miss Saigon'. Wij kunnen natuurlijk geen helicopter laten landen. Maar we hebben wel voor el kaar gekregen dat de vloer tril de, de haren van de hoofden waaiden en de trommelvliezen klapperden. Ook dit jaar heb- leiden. sabine v Verteller Nilo uit Peru vraagt zijn dertien pupillen of zij misschien weten waar zijn geboorteland ligt. En of ze weten wat je nodig hebt om verha len te vertellen. „Fantasie, personages, duidelijke stem en spanningsboog" zijn de antwoorden die de kinderen zo maar even in de groep gooien. Gisteren hadden voor de derde maal de jaarlijkse Zuid-Hollandse jeugdtheater-workshopdagen plaats in Leiden. De drie dagen zijn onder meer georganiseerd door Kinder Toneel Club PATS en het LAKtheater. Internationale docenten stonden garant voor een flink aantal exotische cursussen waaraan kinderen enthousiast deelnamen. De locaties waar de internationale kunstdisci plines werden onderwezen waren het LAK en het Volkshuis. Circus Rotjeknor leerde de kinderen de 'polsgreep' zodat ze elkaar stevig vasthielden bij de 'duizelingwekkende' acrobaten-acts. In de workshop Musical Theatre stelden de deelnemers zich zingend aan een denkbeeldig publiek voor: „Hallo ik ben een zanger, een muziekbehanger." In de danszaal van het LAK probeerden zes jon geren net zo Afrikaans te zingen en te dansen als docente Bebe Youla maar dat was niet eenvou dig. Twee Afrikaanse percussionisten produceer den aanstekelijke rimboe-ritmes terwijl zij met handen en stokken op hun trommels roffelden. Naast deze traditionele 'stampdansen' kon je ook kiezen voor supervrouwelijke buikdans. Als de docente liep hoorde je lovertjes rinkelen en geen jongen had het in zijn hoofd gehaald om deel uit te maken van deze 'heupwiegende harem'. In de workshop Percussie sloeg een grote groep kinderen de handpalmen rood op bongo's en conga's. Wie voor toneelspelen had gekozen, zag geen kans de aandacht te laten verslappen. De fluwelen stem van een inspirerende leraar pro beerde de Hollandse houterigheid uit te bannen maar had daar een zware taak aan: Swingen jongens! Het zit wel vast bij jullie. Adem geven." Veel uithoeken van de wereld waren professio neel vertegenwoordigd tijdens deze kakelbonte dag. Wat zullen de cursisten 'als een blok' gesla pen hebben vannacht. ben we weer een paar mooie ef fecten." Dirigent Martin van der Brug ge heeft gemerkt dat de belang stelling voor koorzang toe neemt. Er worden regelmatig audities gegeven en er is dan veel belangstelling. Als een nieuweling past in de groep, krijgt hij of zij een kans. „Maar het is bij ons niet 'even zingen en dan weer snel naar huis'. Als je aan dit soort producties mee wilt doen, moet je als koorlid bereid zijn ook contacten op te bouwen en creatief bezig te zijn Vestdijkkring blijft bestaan utrecht anp De Vereniging Vestdijkkring blijft bestaan. Het voorstel van het bestuur om de club bij gebrek aan belangstelling op te heffen, is tijdens een le denvergadering weggestemd. Er waren 24 fans van Vestdijk komen opdagen, hoewel de vereniging er officiëel nog 350 heeft. Van de 24 stemden er vijftien tegen de opheffing. met je rol. En uiteraard moet je in de eerste plaats over een goe de stem bezitten." De grote belangsteling voor de musical in Nederland is vol gens Van der Brugge mede te danken aan het dynamische element dat deze theatervorm uitstraalt.Als daarnaast sprake is van een emotioneel verhaal, de kwaliteit van zangers en dan sers goed is en er lekker op het toneel wordt geswingd is het al tijd feest. Het is dan gewoon zit ten en genieten." Ontwapeni iev kwetsbars humor Kees Tor ideke temt Riji n. De larscl recensie wunand zeil 'Als ik het hiet dacht' solopn van en door Kees Tom 22/05, schouwburg Leid Leuk heb je in soort maten. Menig cab doet bewust zijn leuk te zijn. Het uitzoi ke aan Kees Torn is de loze manier waarop h leuk is. Hij zingt wat, piano en rommelt maar wat aan. Altha lijkt het, alsof het lukraak bij elkaar is ge Het is ontwapenend bare humor die vooral talloze half zacht mom de opmerkingen tot u king komt. Daarom moet je \i rend opletten. Het spi po ligt weliswaar laag Kees Torn weet die slim uit te buiten. Bov maakt hij onverwach terloopse opmerkiit) veelal bijzonder dn misch is. Zo is er de or ting met het muisje badkamer dat bijna w dronken. Torn vertelt! het muisje heeft afgei en met de naam Moni doopt. „Daarna heb natuurlijk weer moet drogen." Achter vele grappei vaak een zekere ge eenzaamheid en ver; hulpeloosheid schuil, dus echte humor dun droef onderto 3, Vooral ook in de liedjes dat thema regelmatig Daarnaast zijn er de ka ke momenten waaro) doet omwille van doen. Als toegift bijvoo legt hij zijn been in en gaat in deze voor eei maal mens onmogelijki ding dan ook nog eens spelen. Je weet niet ziet - wat eigenlijk heele rend is voor dit eigenzi cabarettalent. inRc ■ndel udv; :ao be nel! /hu.: ■gan; n. Na nzij verd 'avi iv i 'deri '0P5 UIDEN "f»W JP J h, Ite, 1 De 'Mei' in mei op Koornbu, De Stichting TEGEN-BEELD, verantwoordelijk voor de gei re kl. op Leidse muren, houdt aanstaande dinsdag, 26 mei, eenjf bet thonsessie in de openlucht waarbij 'Mei', een gedicht van Gorter, in zijn geheel wordt voorgedragen door bekende en bekende Leidenaren. De manifestatie is op de Koornbrug, aan de Nieuwe Rijn, 19.00 en 24.00 uur. Burgemeester Goekoop bijt om 19.00 spits af. Elke tien minuten treedt een andere spreker aan, ondg het Anton Korteweg, Chris Verplancke, Peter van Zonneveld, Ale Pechtold en René Vallentgoed. In totaal zijn er 25 sprekers. Ter gelegenheid van deze manifestatie is afgelopen don een gedicht van Gorter geschilderd op de zijgevel van de Ui racht 60. XT bij .ven. Nee, 't is geen filekunst, geen reclame voor een nieuw ijsje. Op de polderweggetjes tussen Zoeterwoude-Dorp en Zoeter- meer staan trouwens nooit files. Geen interessante plek dus voor een fabrikant die zijn ijslolly's als nouvelle cuisine aan de man en vrouw probeert te brengen. Maar voor de toevallige passant blijft het een curieus beeld. Een rijtje knotwilgen met frivool op waaiende rokjes. De Leidse kunstenaar Piet Franzen kleed de de knoestige bomen aan. ,,'t Is een verjongingskuur", zegt hij. „Het project gaat uit van de Stichting Bomen Overleven. De bomen zien er nu een stuk jon ger uit en dat past wel bij het doel van deze organisatie." Hij praat over „verleidelijk", over „flirt tussen natuur en cultuur", alsof het over het nieuwe pro gramma van Moulin Rouge gaat. Kan een knotwilg sexy zijn, kan een boom verleiden? Franzen vindt van wel. Hij heeft het over menselijke vormen. Als je lang kijkt, valt voor die benaming wel wat te zeggen. Maar hier zijn we natuurlijk niet de finalis- Een rijtje knotwilgen met frivool opwaaiende rokjes: „Flirt tussen natuur en cultuur." foto ten van een missverkiezing. Het blijven oude besjes, deze bo men. Compleet met rimpels, spataderen, cellulitus, lidteken weefsel, striae en zwembandjes. Oude vrouwtjes met te korte rokjes, om het zo maar eens te zeggen. Zoals je ook weieens op de Haarlemmerstraat ziet en dan absoluut niet op de ge dachte komt dat het iets met kunst van doen kan hebben Maar, zo belooft Franzen, die oude bomen krijgen komende tijd nog een soort facelift. „Toen ik deze wilgen uitzocht voor het project, waren ze nog niet gek not. Dus op het moment ik ze wilde aankleden, waren ze kaal. Maar straks gaan ze uitlopen. Dan krijgen ze een haardos." Te zien over een paar maanden: oude vrouwtjes met te korte rokjes en groene pruikjes. Mis schien waren steungevende korsetjes beter geweest. londen anp/afp Paul McCartney en zijn familie leden hebben met paginagrote advertenties in twee Britse kranten de duizenden mensen bedankt die hem na de dood van zijn vrouw Linda schriftelijk of via Internet hebben gecondo leerd. „Deze woorden en ge dachten zijn een grote troost geweest in deze tijd van droef heid", aldus de familie. De advertentie is verschenen in The Independent en Daily Mail. De tekst staat op een ver der witte pagina. Volgens Mc Cartney's impresario zijn bij de zanger ook veel brieven bezorgd waarop alleen Paul McCartney, Engeland stond. Een dag na het overlijden van Linda had de fa milie al 14.000 e-mails ontvan gen. De condoleances blijven binnenstromen. Linda McCart ney stierf op 17 april op 56-jari- ge leeftijd aan de gevolgen van borstkanker. Op 8 juni is er een herden kingsdienst voor Linda McCart ney tijdens een dienst in de kerk van St. Martin-in-the-Fields in het centrum van Londen. Voor de rouwdienst houden organi saties op het gebied van de die renbescherming een wake op Trafalgar Square. Linda droeg als vegetariër de dierenbescher ming een warm hart toe. eid<s eide leiden De Groenoordhallen waren gisteravond omgetoverd in een discotheek waar de hits uit de ja/i ventig de boventoon voerden. Tavares (Heaven Must be Missing an Angel), George McCrae (Rock by), The Gibson Brothers (Que Sera), Tina Charles (I love to Love), Trammps (Shout) en vele andere ters of soul' - onder wie Viola Wills (zie foto) - lieten de jeugddromen van de bezoekers tot leven kon in een spetterende Great Disco Classics Party. foto makri thousand oaks ap De Amerikaanse acteur Charlie Sheen is in het ziekenhuis opgeno men na een overdosis drugs. Zijn toestand is stabiel. Sheen (32) nam de overdosis woensdag in zijn huis in Malibu. Hij werd met spoed naar het Los Robles Regional Medical Center gebracht. Een woordvoerster van het ziekenhuis zei gisteren dat Sheen weer at en samenhangend kon pra'ten. Zijn vader, acteur Martin Sheen, beves tigde met tranen in de ogen dat zijn zoon zich te buiten was gegaan aan drugs. Charlie Sheen, die onder meer in de films 'Wall Street' en 'Platoon' speelde, staat bekend om zijn ongezonde levensstijl. Hij liet zich voor het eerst in 1990 in een kliniek opnemen wegens al cohol- en drugsverslaving. In 1995 werd hij door een vrouw aange klaagd die zei dat Sheen haar had geslagen nadat zij had geweigerd met hem naar bed te gaan. Hetzelfde jaar gaf Sheen voor de rechter toe dat hij zeker 27 callgirls had „besteld" bij Heidi Fleiss, de 'Hollywood madam' die de nodige sterren van vrouwen voorzag voordat zij werd aangeklaagd. Spaanse autei Ayala bekrooi met Asturië-pi oviedo dpa De Spaanse romancier sayist Francisco Ayala is ren onderscheiden met di (et 3' van Asturië-prijs 1998, the a de belangrijkste Spaanse! 0 Ne< scheidingen. Hiermee rew-l één van de grootste aute iordt intellectuelen in Spanje j efilm De 92-jarige schrijver wol omei schouwd als een van d igot jantste vertellers van de se literatuur in deze eeif dens de Franco-dictatuur hij 37 jaar in ballingschap-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18