Lijntaxi moeizaam op gang Gesteente laat het gas niet los 'Uit de hand gelopen constructie' Leiden Regio ïiderdorp gegriefd >or 'grap' rechter AUTO BOOT [DAG 23 ME11998 LUflT€RB€DD€NC€NTRUM llle showroommodellen te koop! Met zéér antrekkelijke kortingen 60 nachten op proef! I Haag: Javastraat 271 a/293 Leiden Lammenschansplein 6 (070) 365 94 84 (071532 34 28 CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 07'! rr>35641$ Ooit moest hij de gulden middenweg worden tussen de taxi en de bus, maar voorlopig blijft de lijntaxi in Oegst geest en Leiderdorp wat hij het laatste halfjaar is geweest: een moeizaam op gang komend experiment. De bus-op- bestelling vervoerde het afgelopen halfjaar gemiddeld niet meer dan twee mensen per dag. MAARTEN KEULEMANS Met name rond etenstijd en 's avonds laat de reiziger de lijn taxi links liggen. Vooral in Oegstgeest liep het project slecht. Daar reden de wagens van taxibedrijf Schutte in zes maanden tijd slechts 67 keer als lijntaxi uit. Een en ander valt op te maken uit een rapport van busmaatschappij ZWN, waarin de eerste resultaten van het ver- voersproject worden besproken. De lijntaxi is eigenlijk een ge wone taxi die zich voordoet als bus. De wagen rijdt een vaste route, terwijl reizigers met een strippenkaart voor hun rit beta len. Wel moeten passagiers van tevoren naar een speciaal num mer bellen, om de lijntaxi te be stellen. De nieuwe vorm van openbaar vervoer werd vorig najaar in het leven geroepen om onrendabele buslijnen ver vangen. Sinds september rijdt de lijntaxi op twee routes: op de oude route van bus 30 in Oegst geest en tussen de Oranjewijk, het Doeskwartier en de Muzen- hof in Leiderdorp. In een half jaar tijd maakten ruim vierhonderd reizigers van de lijntaxi gebruik, waarvan het overgrote deel (323) in Leider dorp. Gemiddeld zaten er nog geen twee mensen per rit in de taxi. De 'middagrit' van de taxi's is het meest populair: 's avonds wordt de lijntaxi het minst ge bruikt. Hoewel de resultaten tegen vallen, raadt ZWN aan de proef nog een jaar voort te zetten. .Weliswaar zijn de reizigersaan tallen beperkt, maar het blijkt dat de lijntaxi wel voorziet in een behoefte", schrijven de rap porteurs van ZWN. Én al neemt het aantal passagiers volgens de tabellen iets af: volgens ZWN is er sprake van 'positieve reizi gersgroei', waardoor de lijntaxi een 'reële kans' verdient. Wel vindt de busmaatschap pij dat er meer aan reclame moet worden gedaan. ,,Er is bij het publiek geen bekendheid over de mogelijkheden van lijn taxi", hebben de rapporteurs ondervonden. Directeur C. van der Meyden van het Leidse taxibedrijf Schut te is het daar overigens niet he lemaal mee eens. ,,Toen het project begon, zijn er huis-aan- huis folders verspreid, dus mis-1' schien ligt het aan iets anders. In Oegstgeest is de lijntaxi in de plaats gekomen van een busver binding die al twee jaar niet meer bestaat. De mensen heb ben inmiddels andere vormen van vervoer gevonden. We had den het alternatief meteen moeten bieden." Van der Mey den ziet liever dat de 'oproep- tijd' van de taxi wordt verkort. Wie van een lijntaxi gebruik wil maken, moet de rit nu een uur van tevoren bestellen. D. Wielkens van het gelijkna mige taxibedrijf in Leiderdorp is onverminderd positief over het initiatief. „De lijntaxi voorziet zeker in een behoefte. We heb' ben klanten die er wekelijks ge bruik van maken. Je hoort men sen zeggen: wat een oplossing, ik kwam nooit meer in de Win kelhof en nu kom ik er weer re gelmatig. Hoe summier het aantal reizigers soms ook is, afs je dat soort verhalen hoort, kun je eigenlijk al direct van een succes spreken." Wielkens is het overigens wel eens met' ZWN dat er meer reclame voor de lijntaxi moet wordep ge maakt. Een andere mogelijkheid van de lijntaxi, waarbij de taxi reizi gers bij de deur ophaalt of afzetv is overigens nog minder succes vol. In Oegstgeest werd in eep halfjaar tijd slechts één keer ge bruik gemaakt van 'Iijntaxi- plus', zoals de deurservice heet Wassenaar golft voor cliniclowns Golfen voor een goed doel. Op 27 mei organiseert de Ladies' Circle afdeling Leiden-Wassenaar voor de tweede keer een golftoernooi om de cliniclowns een steuntje in de rug te geven. Aan de wedstrijd op het Wassenaarse golfterrein Rozenstein (aanvang 13.00 uur) doen 21 groepen mee: steeds één professionele golfspeler die drie amateurs op sleeptouw neemt. Die leggen daar per persoon 1750 gulden voor neer. De meeste plaatsen zijn 'opgekocht' door bedrij ven. De opbrengst gaat naar Stichting Cliniclowns Nederland. Mike van Oyen lifcjd: 27 jaar 17J tie: jongerenwerker •ig Luni iociaal-cultureel l16493i um Sjelter in pingHïrdorp vr nplaats: Leiden /fit/rr l22 erlijke staat: woont land rus! 0454 ICEN in doen rg bij hi 5TEEÜ iARAVi u 473156 T~> ER kortii zichzelf nog steeds ?ltelijk. Het dingen uitpro- kijken hoe ver je kunt dat stadium ben ik wel 4 juli iij. Maar ik kan nog wel begrijpen waarom jonge- ïtdoen. principes heeft u? burg.Gtdingen die ik zelf wil en mdat andere mensen ze ie verwachten. Dat zou je brocht rincipe kunnen noemen. 03 tëü net de band Isis waarin ik ID ARCi tab ik wel principes: ik ner en ^oorbeeld niet gaan play- 50 p.p n bij Catherine Keyl. omgev linen e loet u over vijftien jaar? 077-4? ïk maken. Het is mijn ide- 077_473 n geld te verdienen met ■k, maar dat is vrijwel on- Of ik over vijftien jaar [el jongerenwerker ben, niet. Omdat ik niet weet ie in jongeren kan blijven ïtsen. huisje-boompje-beestje \it de gemeente Lei der- nog behoefte hebben aan uirsrechterlijke bijscho- Tdgoed weet ik daar nog wel ;en Mej inci voor: de heer Olivier. In en al opmerking van een be- aximai isrechter van de arrondis- en ind Entsrechtbank is burge een pj iter en wethouders van er(^orP danig in het ver- dkarJ de keelgat geschoten. Zo- g zelfs, dat zij hem per 11 ter verantwoording roe- v°or. Volgens griffier G. Buiten- chtigioi een 'uitzonderlijke stap'. stuursrechter G. Doorne- Dagenrd plaatste de opmerking (loop van een zitting over omst van een Jongeren noetingsplaats OOP) aan re' 4/5 'an Diepeningenlaan. Be- 113-3? sr M. van de Leur strijdt een JOP op die plek. De issie voor beroep- en •schriften van Leider- hem in een eerder gelijk, maar B en W ?n dat advies naast zich Zonder dat besluit te weren, terwijl zij dat wel zijn. in de Leur plaatst de op- van de rechter tegen eente-ambtenaar F. van in dat perspectief. „De ideet eente is in deze zaak aan- Wgjn ir van een bouwvergun- voor zichzelf. Dan zou je en dat de gemeente extra aildig te werk gaat, maar 6Pniet gebeurd. Dat is mis- 01641 n een beetje de verzuch- geweest van de rechter." rpK !tvenijn van de 'grap' van mewaard zit echter in de XAPI rt- Het is juist de aanbeve- van B. Olivier, als de man - w ree 'e gemeente zou moe- 'atèrgl: lankloppen voor bestuurs- ATSEN terlijke bijscholing, die op de kast heeft o/ l er doceert bestuursrecht /o 0 msterdam, maar ook was KOR ,en tijde van de zitting rochui Fa* voorzitter van de Leiderdorpse commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Iets wat rechter Doornewaard uit de processtukken wist. In hun brief aan de arron dissementsrechtbank schrij ven B en W dat de verwijzing naar de commissievoorzitter de suggestie wekt dat Doorne waard op dat moment al partij had getrokken tegen de ge meente. „Wij mogen er toch van uitgaan dat een rechter dient te oordelen op basis van feiten en aangevoerde argu menten. Graag vernemen wij van u binnen welk perspectief deze opmerking geplaatst dient te worden en of de dienstdoende rechter deze op merking nog steeds voor zijn rekening neemt." Op de achtergrond speelt ook mee dat in de periode van de zitting juist een langdurig conflict tussen de commissie en het college van B en W es caleerde. Diezelfde dag zelfs, 22 april, stapte de voltallige commissie voor beroep- en bezwaarschriften op. Overi gens zonder dat dit direct ver band hield met. de kwestie- JOP, maar wel mede omdat het college vaker afweek van adviezen van de commissie, zonder dat te motiveren. Rechter Doornewaard bleek uiteindelijk in zijn uitspraak dezelfde mening toegedaan als de commissie beroep en be zwaar: strikt genomen is de pi- ramide-achtige JOP een ge bouw en op de beoogde plek mag volgens het bestem mingsplan geen gebouw wor den neergezet. Zijn uitspraak viel dus inderdaad uit ten na dele van de gemeente. De brief van B en W aan de rechtbank is doorgestuurd naar Doornewaard. „Het ant woord is aan de rechter zelf', laat griffier Buitendijk weten, die zegt zoiets zelf nog nooit te hebben meegemaakt. Boorlocatie in Wassenaar gaat dicht Ik zie mezelf best wel kinderen krijgen en een huis kopen. Of een hond. Maar ik zal nooit een, tja hoe noem je dat, kleinbur gerlijk bestaan gaan leiden. Ik zal geen porceleinen beeldjes in het raam gaan zetten, of een mooie auto kopen omdat de buurman er ook zo eentje heeft. Dat zal me nooit gebeuren. Daar ben ik allergisch voor, dan krijg ik bulten. Het zal wel met mijn opvoeding te maken heb ben. Het was thuis allemaal heel vrij. Mijn vader is acteur. Hij was vaak weken van huis en dan weer weken thuis. Wat is uw grootste ergernis in Leiderdorp? Dat er voor jongeren nooit echt iets is opgezet. Ook in Sjelter mogen we maar weinig voor jongeren organiseren. Ze gaan nu voor Sjelter een speelplaats neerzetten. Dan krijgt het nóg meer de uitstraling dat het iets is voor kinderen of clubs. U woont nu in Leiden. Wanneer gaat u naar Leiderdorp verhui zen' Niet. Niet omdat ik iets tegen Leiderdorp heb. Er staan erg mooie huizen, Vooral aan de Hoofdstraat. Maar zo'n huis zit er gewoon niet in. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met Ronaldo. Omdat er elke week weer zo'n grote druk op die jongen ligt. Hij moet elke week maar weer laten zien dat- ie geweldig kan voetballen. Als het dan lukt, is dat zo'n goed gevoel, zo'n overwinning. Dat heb ik ook wel een beetje als ik optreed met de band. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben drammerig. Als ik een discussie aan het voeren ben en ik voel dat ik gelijk heb, haal ik alle potten en pannen uit de kast om gelijk te krijgen. Waar bent u aan verslingerd? Aan optreden en aan muziek maken. Wat zou u doen als uw laatste uur heeft geslagen Zo leef ik altijd al, alsof ik mor gen dood kan zijn. Ik probeer zoveel mogelijk mee te maken. TEKST» JUDY NIHOF FOTO HIELCO KUIPERS WASSENAAR MARTUN TAMBOER Op het weiland naast golfclub Rozenstein en vliegbasis Val kenburg in Wassenaar graasden drie maanden geleden nog koeien. Nu ligt er ondoordring baar asfalt en stoomt er 24 uur per dag een dieselmotor van 750 pk. Boorlocatie Valkenburg is echter omzoomd door een vijf meter hoge geluidswal. Het enige wat daar boven uit steekt is de boortoren zelf. Niet voor lang meer, want de Nederland se aardolie Maatschappij (NAM) is er na drie maanden achtergekomen dat verder bo ren naar gas geen nut heeft. Drie maanden werk en een investering van 15 miljoen gul den mochten niet baten. „Het gesteente zal het gas niet los la ten", zegt NAM-medewerker W. van de Wiel. „De poriën zijn te klein en een exploitatie zit er gewoonweg niet in. Het is niet rendabel. We gooien het boor gat dicht en stoppen per di rect." Over het complex, ter grootte van een klein voetbalveld, lijkt een vettige smurrie neergedaald te zijn. „Dat is sedimentafzet ting van driehonderd jaar oud", vertelt Van de Wiel. „We zijn zo n drie kilometer de diepte in gegaan en soms morsten we wat." Met de veertig meter hoge boortoren, die met haar kunst matige diamanten boor 4,5 me ter per uur de grond indraaide, hoopte de NAM minimaal 1 miljard kubieke meter gas aan te boren. Dat is de wekelijkse gasbehoefte van Nederland. Van de Wiel: „De gasbel on der Slochteren is inmiddels voor meer dan de helft leeg. Het einde komt langzaam in zicht. Met 15 proefboringen per jaar hebben we de laatste jaren on geveer 300 kleinere velden ge vonden." Eind '95 bleek uit seismolo gisch onderzoek dat er wellicht ook gas onder de Wassenaarse wijk Rijksdorp te vinden zou zijn. Tussen steenkool uit het carboontijdperk, sedimentafzet ting van zo'n drie miljoen jaar geleden, zou zich aardgas heb ben ontwikkeld. Van de Wiel: „De waag bleef echter bestaan of de klei- en zoutlaag het gas al die tijd op zijn plaats heeft ge houden. Of het niet weggesij peld is. Alleen met boren kun nen we dat weten." Gok Elke proefboring blijft dus een gok. Onder het motto 'wie niet waagt, die niet wint', betaalt het energiebedrijf per boring onge veer 15 miljoen gulden. Met een energieverbruik waar 'een klein dorp van energie kan worden voorzien' en een ploegendienst die zeven dagen per week, 24 uur per dag doorwerkt is onge veer de helft 'raak'. Ook de boorlocatie op de grens van Valkenburg en Was senaar werkte 's nachts. In ploe gendiensten letten 15 mensen op de veiligheid, de druk en de bediening van de apparatuur. Natuurkundeproef op oever van Vliet Een opvallend gevaarte sierde gisteren de oever van de Vliet bij het pad Langs de Korte Vliet in Voorschoten. Roeiers sloegen een slag over bij het zien van het houten skelet van een 'oversized' tent, gemaakt door Leidenaar en natuurkundeleraar Quirijn ter Spill. Twee van zijn 5 vwo-leerlingen, Rishi (17) en Faiza (18), van het internationale Edith Steijncollege in Den Haag, probeerden hun eerste schoolonderzoek te halen door met deze 'slinger van Ter Spill' de snelheid van het geluid te achterhalen. Een kogel slingert aan een touw heen en weer en telkens als de slinger op het laagste punt komt, gaat er een toeter af. Als je er vlakbij staat, hoor je de hoorn op het moment dat de bal in het midden hangt. Geluid 'reist' langzamer dan het licht. Dus hoe verder je van de houten stellage afstaat, des te later hoor je het geluid. Terwijl je de bal allang het laag ste punt hebt zien passeren. Taak van de twee leer lingen was te meten hoe veel later de "toeter wordt gehoord. Daarna kon de snelheid worden uitgere kend. (De uitslag is waarschijnlijk 340 meter per seconde, wist een van de aanwezige fotografen te melden). Het 'zichtbaar maken van geluid' bleek lastig. Het kostte de leerlingen een uur lang - een exa menproject op zich - om de slinger in elkaar te zetten. „Het is ook een uit de hand gelopen con structie". meldde Ter Spill. „Het was lang niet zo eenvoudig te bouwen als Minnaert - schrijver van de boekjes 'Natuurkunde in het vrije veld', red. - beweerde." Twee keer eerder testte Ter Spill de metershoge constructie met de vele genummerde planken, de kogel aan een touw en een scheepsclaxon uit. De leraar merkte dat het strand niet geschikt was. „De Vliet geleidt het geluid als een geul. Dat is een stuk beter." En de tien leerlingen? Die stonden een klein beetje te blauwbekken, want het waaide stevig langs het water. Maar ze bouwden nieuwsgierig aan het bouwwerk mee. En de twee examenkandi daten? Die wisten van tevoren al zeker dat ze zou den slagen. „Zakken? Nee hoor, het is gewoon een experiment. Dat gaat sowieso goed", aldus Rishi. Twee leerlingen van het Edith Steijncollege probeerden gisteren hun eerste schoolonder zoek te halen door langs de Vliet in Voorschoten met deze 'slinger van Ter Spill' de snel heid van het geluid te meten. foto henk bouwma. Om de paar uur moest de boor verlengd worden met een twin tig meter lange staaf. Maar ook de boor zelf moest om de zoveel tijd vervangen worden. Alle sta ven, in een lengte van 3000 me ter, werden dan weer uit elkaar geschroefd en omhoog gehaald. „Dat is een geweldige Idus. Het vervangen van de boorkop kost minimaal e'e'n dag." De proefboringen waren vol ledig schoon, veilig en vriende lijk, verzekert de NAM-mede werker. Twee geluidswallen, één om het hele complex en één om de boor zelf. zijn speciaal ge bouwd om het geluid binnen de muren te houden. Ondoor dringbaar asfalt en een afvoer systeem voorkwamen bodem en watervervuiling. Het hele complex was een klein en geslo ten systeem. Boorvloeistof werd hergebruikt voor koeling en ex tra stuwkracht voor de boor. Gootjes die het gebied ter groot te van een klein voetbalveld doorkruisten, vingen agressieve stoffen op, die werden vervoerd naar verwerkingsplaatsen elders in Nederland. Binnen een week is alles weer als vanouds, verzekert Van de Wiel. „Alleen het boorgat zal op onze activiteit wijzen. Een proefboorinstallatie is als een meccanodoos. Het lijkt allemaal erg ingewikkeld, maar binnen zeer geringe tijd staan hier weer koeien te grazen op een schoon en groen weilandje. Alsof we er nooit geweest zijn." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 ■itf

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17