'Het conflict is de motor waarop vooruitgang loopt' Kerk Samenleving ZATERDAG 23 MEI 1998 redactie dick v Deens koor in Voorschoten voorschoten De Zevende-dags Adventisten organiseren van daag ^en bijzondere dienst waarin drie koren optreden. Hoogte punt is de uitvoering van 'His Last Days' door het Adventkoor uit Koge (Denemarken). Dit werk, dat in 1979 is geschreven door Dallas Holm, is te omschrijven als een modern oratorium of een geestelijke musical. De eerste uitvoering van 'His Last Days' in 1996 heeft zo'n indruk gemaakt dat het koor diverse keren is ge vraagd dit stuk op te voeren in Denemarken en Noorwegen. Naast het Adventkoor uit Koge, leveren ook een Ghanees en een gemengd koor uit Amsterdam Zuid-Oost een muzikale bijdrage. De dienst wordt gehouden in het Engels en het Nederlands. Be zoekers krijgen een vertaling van het koorwerk 'His Last Days' uitgereikt. De dienst is van 10.30 tot 12.30 uur in het kerkge bouw 'De Ontmoeting', Jan Evertsenlaan 2 in Voorschoten. Laatste cantatedienst Alphen alphen aan den rijn» De laatste Alphense cantatedienst van dit seizoen wordt zondag gehouden. Vanwege de brand in de Mara- nathakerk wordt de serie afgesloten in de Salvatorikerk. Het Christelijk gemengd koor 'Zang en Vriendschap' voert een com positie uit die door dirigent Marco Kalkman zelf is geschreven. Andries Stam (orgel) en Mehdi Sale (fluit) begeleiden het koor. 'Zang en Vriendschap' bestaat bijna 80 jaar, telt 45 leden en komt uit Hazerswoude Dorp en omstreken. De dienst in de Sal vatorikerk aan de Ambonstraat begint om 18.30 uur. Nieuw orgel Pius X-kerk alphen aan den rijn De parochiekerk H. Pius X aan de Van Nes straat in Alphen aan den Rijn heeft een 'nieuw' orgel. Op 26 mei wijdt Pastor H. Spruijt het instrument in tijdens een bijzondere kerkdienst. Het orgel is afkomstig uit de Votiefkerk 'Christus Ko ning' in Amsterdam-Watergraafsmeer die niet meer in gebruik is. Het instrument is in 1965 gebouwd door de firma Vierdag in Enschede. Het werd met een mechanische tractuur gebouwd en heeft 16 registers, verdeeld over hoofdwerk, borstwerk en pe daal. De Pius X-parochie was al jaren op zoek naar een goede vervanger voor haar orgel dat onvolledig was en in slechte staat verkeerde. Bovendien ontstond door veranderingen in de litur gie de wens om het instrument aan de zijkant van het liturgisch centrum te plaatsen. De klank van het overgeplaatste orgel en de -akoestiek van de Pius X-kerk passen goed bij elkaar, evenals de vormgeving en de afmetingen van het orgel en de kerk. Op 18 juni geeft Bernard Bartelink, organist van de Kathedrale Basiliek St. Bavo in Haarlem, een concert op het orgel. Kaarten hiervoor zijn vanaf 26 mei verkrijgbaar bij het secretariaat van de paro chie, Van Nesstraat 4 in Alphen aan den Rijn. Het is de bedoe ling dat er in de toekomst regelmatig orgelconcerten worden ge organiseerd op het nieuwe orgel in de H. Pius X. Halve eeuwfeest parochie Kaag buitenkaag/abbenes De Parochie St. Joannes Evangelist Kaag-Ab- benes bestaat dit jaar een halve eeuw. Om die réden vieren de rooms-katholieken in (Buiten)Kaag en Abbenes feest van 21 mei tot en met 14 juni. In 1931 werd er in Buitenkaag een kerk annex kosterswoning gebouwd vanuit de Engelbewaardersparochie in Lisse. Deze 'bijkerk' is vanaf 1948 zelfstandig onder de naam St. Joannes Evangelist. De festiviteiten begonnen gisteren met een fietstocht 'Ontdek je parochiegrenzen' van ongeveer 16 kilome ter. Op vrijdag 5 juni is er een disco-avond voor de jeugd in 'De Ontmoeting'. De 5 tot en met 11-jarigen zijn welkom van 19.30 tot 21,30 uur, de jongeren tot en met 18 jaar kunnen van 21.45 tot 23.30 uur uit hun dak gaan. Op zaterdag 13 juni is er een feestavond voor de parochianen en genodigden in de sportzaal vanaf 20.00 uur. De festiviteiten sluiten op zondag 14 juni af met een vlagceremonie op het kerkplein met medewerking van he rauten om 9.50 uur. Om 10.00 uur is er vervolgens een kerkelijke viering met voorganger pastor J. Lange en kerkkoor Laudate Do- minum Omnes Gentes. Na deze viering is er tijdens het koffie drinken een optreden van drumband Irene uit Nieuw-Vennep. Kinderen laten ballonnen op en tot slot wordt de plaquette van de renovatie van de pastorietuin onthuld, het cadeau voor de parochie. Henk Baarseen strijdbare vernieuwer in de katholieke gemeenschap Ti Als rechtgeaard gelovige heeft pastor Henk Baars bloot gestaan aan twijfels. De door hem al jaren al te dogmatisch bevonden bisschoppelijke bevoogding bracht hem recentelijk aan het dwalen. De verlicht katholiek vroeg zich tijdens een bezinningsperiode oprecht af of hij het ambt van kerkelijk opbouwwerker en dekenaal coördinator in het bisdom Haarlem nog wel kon uitoefenen. Na een gesprek met zichzelf zag de 45-jarige ervan af uit de moederkerk te treden. Hij werd afgelopen zaterdag benoemd tot voorzitter van de Acht Mei Beweging, een vernieuwingsgezinde koepelorganisatie binnen de RK Kerk. Baars schuwt de confrontatie met bisschoppen niet. Hd:W.VAUIJI...=7l Wat de verlicht denkende katholieke gemeen schap van hem als voorzitter van de Acht Mei Beweging precies kan verwachten, daarover vooralsnog geen mededelingen. In zijn geloofs brieven plannen te over, maar daarvoor moet Henk Baars van zijn geestverwanten wel eerst mandaat zien te krijgen. ,,Zo kort na mijn benoeming moet ik een beetje voorzichtig zijn. Maar ik ga in elk geval wel pro beren buiten de jaarlijkse traditionele manifes taties om andere activiteiten tot bloei te laten komen. Daarnaast denk ik dat het goed is ons nog eens te bezinnen over het waarom van de oprichting van de Acht Mei Beweging. De doel stelling daarvan was tweeërlei. Enerzijds het streven de Kerk een maatschappelijker gezicht te geven. En anderzijds de verwezenlijking van enkele idealen, die helaas nog steeds niet zijn gerealiseerd. Het priesterschap zou ontkoppeld moeten worden van het celibaat. Toelating van vrouwen tot het ambt, ook dat is zo'n wens. En wat voor de Acht Mei Beweging ook van emi nent belang is: de katholieken zouden meer greep moeten krijgen op de keuze van hun bis schoppen." De benoemingsprocedure van bisschoppen noemt Baars een rampzalig verschijnsel. Vroe ger en nu in zijn perceptie geschraagd door een feodale structuur. ,,Het is een vrij ondoorzichtig systeem. Een kapittel, ik zou haast zeggen van zelfsprekend samengesteld uit heren, doet een voordracht. Maar in het verleden kwam het voor dat zelfs die voorkeurslijst niet werd ge- Henk Baars: „De katholieken zouden meer greep moeten krijgen op de keuze van hun bisschoppen." volgd. Bisschop Bomers is het bisdom Haarlem eenvoudig opgelegd. Vaak genoeg is van onze kant geroepen: laat een diosees als Nederland nou toch eens eigen kandidaten naar voren schuiven. Mensen die een zeker draagvlak on der de gelovigen hebben. Maar die roep is heeft geen enkel resultaat gehad. Niks decentralise ring. Het Vaticaan is een heel taai instituut. On geveer het krachtigste instrument dat een cen traal gezag kan hanteren is een benoemingspro ces, volgens welke er louter gelijkgestemde mensen worden aangesteld." Binnen de Acht Mei Beweging geldt Baars als een man van het eerste uur. Kritische katholie ken als Schillebeeckx en Halkes werden door de prelaten verre gehouden van het officiële pro gramma, zoals dat in 1985 in verband met be zoek van paus Johannes Paulus II was samenge steld. De intolerantie riep verlicht denkende ka tholieken op tot massaal protest. Baars, destijds bedrijfspastor bij Hoogovens, coördineerde dat. „Wij zijn op 8 mei, twee dagen voor het pause lijk bezoek, in beweging gekomen Met de oprichting van de Acht Mei Beweging werd in feite structuur gegeven aan de nieuw- lichtende stroming binnen de katholieke kerk, die een kwart eeuw eerder al schuchter in bewe ging was gekomen. Meer dan 100 katholieke or ganisaties balden samen als verlichtende tegen partij van de gevestigde, wars van vernieuwing zijnde, kerkelijke orde. „Eigenlijk dachten we als organisatie dat een eenmalige manifestatie al heel mooi was. Maar het Malieveld stroomde tot onze verbazing die achtste mei vol met meer dan 10.000 mensen. Het is een jaarlijks evene ment geworden, een traditie die tot op de dag van vandaag werkt. Blijkbaar is de Acht Mei Be weging dus heel diep geworteld in de katholieke samenleving." Er is een tijd geweest dat de Acht Mei Beweging door prelaten werd verketterd. Uitnodigingen aan bisschoppen om naar manifestaties te ko men, werden zonder pardon van de hand gewe zen. „Nu nog worden we zeer kritisch bejegend. Dat de Acht Mei Beweging zo veel katholieke or ganisaties verenigt, vindt de bisschoppenconfe rentie maar lastig. Al is gaandeweg blijkbaar wel het besef ontstaan dat zo'n bundeling van gelo vigen nog moeilijk te negeren valt. Uiteindelijk kwam het van een initiatief tot een dialoog. Tot dusver verlopen de gesprekken heel aarzelend. In de optiek van de bisschoppen moeten gelovi gen zich vooral bezighouden met spiritualiteit. Zeg maar het voortdurende debat in de kerk over wat geloof is en wat waarheid. Maar kom niet aan het celibaat. Vrouwelijke priesters? On bespreekbaar! Zelfs de diakenwijding voor vrou wen is afgewezen. Snoeihard en onverstandig. Maar de Acht Mei Beweging zal blijven tamboe reren op haar idealen. Het conflict is de motor waarop de vooruitgang loopt." De reactie van bisschop Bomers op zijn benoe ming komt hem nog mild voor. De geestelijk lei der van het bisdom Haarlem achtte het niet ver standig er al te veel woorden aan vuil te maken. „Anders ontstaat er wellicht een zichzelf waar- FOTO UNITED PHOTOS DEBOi makende voorspelling", sprak hij cryptisch. Bomers heeft zich wel scherper geuit. Dat de kerk zou moeten stoppen met het betalen van salarissen aan opposanten die alleen maar schade berokkenen, om maar wat te noemen. „Bomers eigent zich zo langzamerhand de rol toe van rechtsbuiten van de bisschoppenconffr rentie. Ik heb niet het gevoel dat alle bisschop pen dat leuk vinden. Volgens berichten in de pers heeft een aantal collega's hem op zijn kerstbrief aangesproken, waarin Bomers die sa lariskwestie heeft aangekaart. Het opmerkelijke van deze bisschop is dat hij mij in al die jaren dat ik als coördinator bij de Acht Mei Beweginf actief was, nooit heeft ontboden. Terwijl hij in die positie verkeert. Ik werk tenslotte in zijn bisdom." Neemt niet weg dat het Baars wel eens vreemd te moede is geworden. Hij voelde zich persoon lijk aangevallen door het verwijt van zijn kerke lijke leider dat de Acht Mei Beweging doende was met haar standpunten het geloof uit te hol len. „Ik heb overwogen uit de kerk te stappen. Nog niet zo lang geleden heb ik mezelf oprechi de vraag gesteld of ik wel verder kon in mijn ambt. Na ampel beraad heb ik besloten me niet te laten wegzetten. Ik ga door het gedachten- goed van de Acht Mei Beweging uit te dragen, desnoods in confrontatie met de bisschoppen. Vroeger werd geleefd volgens de toen geldende mores. Vandaag is de cultuur anders. Het wordtJ tijd dat de kerk zich aanpast aan de veranderde normen en waarden." isjci k artil 13 i ester iildigi uit de Leidsch Dagblad i ?iri Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 3ttl tngtc urger d het bezi sie b thatti Hts z st vai lar: ttting igem; dat ANNO 1898 Maandag 23 Mei LEIDEN Niet van bestemming gewijzigd, maar toch van binnen veranderd is het perceel aan de Breestraat No. 28, waarin vroeger het rijwielen-magazijn van den heer Van der Stok gevestigd was, maar waarin thans de heeren Joh. Dee en Zoon een grooten voorraad Hum- ber-, Ramble,- Simplex-en Frederik-rijwielen uitstal len. Immers, laatstgenoemde firma heeft er haar ma gazijn van de Nieuwstraat overgeplaatst en er die ver beteringen en vernieuwingen doen aanbrengen, welke noodig bleken. De ruimte is er veel grooter, zoodat elke machine nu nauwkeurig kan worden bezichtigd, het magazijn is er opnieuw in nette kleuren beschilderd, nieuwe étalage-verhevenheden zijn er gemaakt enz. Ij enz.: een iegelijk kan er dus tot een bezoek ontvangen worden. HAARLEM Men meldt uit Haarlem aan den „N.R.Ct": Toen de deurwaarder A. Glazer, alhier, eer gisteren uitvoering zou geven aan een vonnis tot uitzet ting in de Tulpenstraat, vond hij de deur der woning gesloten. Nu, dit geschiedt bij die zaken meer, zoodat een boodschap werd gezonden naar een smid. Maar toen deze kwam en de deur zou opensteken, waar schuwden de buren dat de bewoner er in was, en jawel, hij vertoonde zich aan het bovenlicht van de deur en, zoo nu en dan het hoogste lied uitzingend, trok hij neu zen tegen den deurwaarder en zijn helpers en sliepte ze telkens uit. De smid stak het slot open, doch nu bleek dat de deur van binnen stevig was geschoord zoodat tot geheel uit breken moest worden overgegaan, en eerst na een goed uur werken gelukte het binnen te komen, en werd het vonnis onder groot gejuich der buren uitgevoerd. ANN01973 dinsdag 22 mei LEIDEN In het regionale woonwagenkamp in Leiden heeft zich gisteravond een explosie voorgedaan. Een 55-jarige woon wagenbewoner liep daarbij ern stige brandwonden op. Boven dien ontstond er een grote rava ge. Een zo goed als nieuwe woonwagen klapte door de kracht van de ontploffing geheel uit elkaar, waarbij ook van het in terieur weinig overbleef. De ex plosie bracht voorts schade toe aan een andere woonwagen en aan twee geparkeerde auto's. De bewoner van de uit elkaar ge sprongen wagen is door kampge noten ijlings naar een ziekenhuis gebracht, waar geen direct le vensgevaar werd geconstateerd. De oorzaak van de explosie is nog niet helemaal duidelijk, maar volgens de politie is vermoedelijk een hoeveelheid butaangas in de wagen gestroomd en door een aangestoken vuur tot ontbran ding gekomen. LEIDERDORP Felicitas direc teur Pieter Weduwer vierde zijn zilveren jubileum als reclame man en het 15-jarig bestaan van "zijn" felicitatiedienst. Mies kantoor Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/unct) J. Kiel (ad/unct) hoofdredactie J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chefeindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie. advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-535 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5 abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstreb het automatisch afschrijven van het abonr^ I geld, ontvangen 1,- korting per betaling VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassetten Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (oleen andere leuk hebben), is een samenvatting van het regio nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid» N H U I Bouwman leidde de feestelijke viering in goede banen. Als jubi leumgeschenk kreeg de heer We duwer een reis naar Indonesië aangeboden. LEIDEN De verhoging van de Leidse waterleidingtarieven op 1 mei is nu ook onverbiddelijk doorgedrongen in het Horecawe- zen. Een gerenommeerd restau rant in de Breestraat rekent een halve gulden voor een glaasje water. Dan krijg je er wel een blokje ijs in. Vijftig hele centen voor 20 centiliter water! Als er nog eens fluor wordt toegevoegd, zal het wel een gulden worden. "Uit" blijft goed voor u, maar neem een heupflesje water van huis mee om de uitgaven binnen de financiële perken te houden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdtcestoi Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 .00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 m ffant Ik\ het L geer omt l oit L tveel zal i ht uit] ional it to tdtvo tgei fêesla nkzij esch, :en s ïedei lal hal Istrijc

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14