eiden Regio Vuile grond Cupera wekt weer twijfel 'Jehebt hier ruimte voor dromen' reen handtekeningen scholen voor fietsactie Nieuwe banken Ongeneeslijke afwijkingen van de profielschets ERDAG 23 MEI 1998 wsde rvaring opdoen in Lokaal van Verre gsproject voor werklozen. Het restaurant aan het Valkenpad den Merenwijk komt voort uit een samenwerkingsproject van gemeente Leiden en het regionaal instituut interculturele j e wikkeling Meander. Op de menukaart staan gerechten uit den rond de Middellandse Zee. Lokaal van Verre biedt jaar- s plaats aan twintig werkzoekenden. Het project met een lage 1 mpel richt zich vooral op allochtonen en vluchtelingen uit de I jo. De deelnemers kunnen na een jaar scholing en werkerva- examen doen voor het diploma assistent-horeca. ift voor Zakgeldproject )ENDe Stichting Leidse Welzijnsorganisatie krijgt 130.000 Iden van het Juliana Welzijn Fonds voor de Toekomstwerk- ats en het Zakgeldproject in Leiden-Noord dat is bedoeld >r jongeren die een zakcentje willen verdienen door allerlei sjes in de buurt te doen. De gift is toegekend ter gelegenheid het 75-jarige bestaan van het Juliana Welzijn Fonds. Buurt - izen in het hele land ontvangen in totaal 7,5 miljoen gulden het opzetten van jongerenwerk, projecten voor werklozen of jchtonen, ondersteuning van bewonersgroepen en voor sa- inwerking met maatschappelijk werk, scholen, politie en wo- ïgbouwverenigingen. De inkomsten komen uit de BankGiro- lerij, de Toto en giften en legaten van personen en bedrijven. eschermvrouwe Interplast aft ijn. janet Museveni, de echtgenote van de Ugandes.e presi- nt, is beschermvrouwe geworden van Interplast-afdeling ;anda, de Leidse organisatie die zich inzet voor medische hulp mismaakte kinderen. Artsen van Interplast opereren een ital weken vrijwillig kinderen in ontwikkelingslanden die smaakt zijn door brandwonden en aangeboren afwijkingen lis hazelippen. De artsen en verpleegkundigen van Neder- idse ziekenhuizen leren plaatselijke artsen in plattelandszie- ïhuizen bovendien hoe zij deze operaties zelf kunnen uitvoe- zodat de kinderen een normaal leven kunnen leiden. Een In- plastteam was de afgelopen weken actief in Uganda en ope- rde onder leiding van de Leidse plastisch chirurg dr. R. Zee- in, oprichter en voorzitter van Interplast. ctie Terre des Hommes ;n» De Leidse afdeling van de hulporganisatie Terre des mines wil 50.000 gulden bijeenbrengen voor de opvang en ;eleiding van kinderen die in Thailand in de prostitutie zijn d. Terre des Hommes hoopt dit bedrag te vergaren door de koop van tweedehands goederen zoals huishoudelijke artike- kunst en curiosa in de winkel aan de Burgsteeg 10, naast de reldwinkel. Mensen die bruikbare spulletjes overhebben. en daar hun waren kwijt. Eventueel haalt Terre des Hom- is de goederen op. )en gerry van bakel andei jan preenen. 071 -5356414 plv.-chef herman joustra. 071 -5356430 Lijntaxi /j -7 Het experiment met I de zogenoemde lijntaxi in Oegstgeest en Leiderdorp komt maar heel moeizaam op gang. Snoopy q Kinderdagverblijf I 2/ Snoopy in Leimui- den breidt de ruimte in De Schakel uit met twee slaapunits. leiden Languit liggen is er niet bij, maar met een beetje inschik ken kunnen vier mensen plaats nemen op het nieuwe straatmeu- bilairaan de Breestraat. Aan de achterkant van dit robuuste ob ject van hout en beton staat de zelfde bank in spiegelbeeld. De Breestraat krijgt in totaal vier van deze dubbelzijdige banken die in paren dwars over de stoep wor den neergezet. De banken die speciaal voor Leiden zijn ontwor pen door de industrieel ontwer pers Ninabeer, Peters en Krouwel zijn ook neergezet op de Doeza- straat en de Apothekersdijk. Over het zitcomfort en het uiterlijk van de banken zijn de meningen ver deeld. Met een beetje pech heeft de ongelukkige een ribbel van het onverzettelijke beton in zijn rug. „Geef mij maar twee houten plankjes", zegt een Leidse stellig. „Die dingen passen misschien in de Merenwijk, maar niet in de oude binnenstad." foto hielco kuipers Of er is gerommeld bij de afvoer van vervuilde grond uit de Noorderstraat, of de kaarten van het Leidse kadaster zijn onjuist. Dat is voorlopig de conclusie die jurist P. Ruijs trekt na een gesprek met registeraccountants van BDO CampsObers. BDO onderzoekt of er is geknoeid bij de sanering van de grond onder het voormalige galvani- seringsbedrijf Cupera aan de Noorderstraat. mindering gebracht op de prijs leiden «ruud sep Ruijs had deze week samen met GroenLinks-statenlid C. van Laar een onderhoud met A. Hooijmeijer van BDO. Daarbij kwamen onder meer de teke ningen uit het evaluatierapport op tafel dat de gemeente heeft laten maken over de sanering. „Ik heb ter plaatse die tekening met een centimetertje nageme ten. Ze konden uiteindelijk niet anders dan toegeven dat de schaal van de tekening niet klopt", aldus Ruijs. De schaal van de tekening in het rapport is essentieel voor het verhaal van de raadsman. Als die niet klopt, klopt de opge geven oppervlakte van het gesa neerde gebied niet meer en daarmee de hoeveelheid afge graven vervuilde grond. Ruijs heeft steeds betoogd dat aan de Noorderstraat veel minder is af gegraven dan uit de vrachtbrie ven zou blijken. Voor de ge meente zou het voordelig zijn geweest om te doen of er meer grond uit de sanering kwam. De kosten van de sanering zijn in die de gemeente aan Cupera-ei genaar L. Lolkes de Beer betaal de. Volgens Ruijs zijn de kosten kunstmatig hoog gehouden door elders afgegraven grond weg te schrijven onder de sane ring van de Noorderstraat. BDO-onderzoeker A. Hooij meijer nuanceert de conclusies van Ruijs. „Ik kan niet zeggen wat juist en wat onjuist is. Wel dat zijn verhaal voor ons aanlei ding is om de tekening van het kadaster en de tekening uit het evaluatierapport nog eens naast elkaar te leggen." Maandag gaat hij naar het provinciehuis om die vergelijking te maken. Komt daar uit dat de tekening uit hel evaluatierapport inderdaad niet klopt, dan betekent dat extra werk voor de onderzoeker. „Dan moeten we ook de feiten van de vrachtbrieven en de af rekeningen opnieuw onder ogen zien", aldus Hooijmeijer. Wethouder A. Pechtold (D66/milieu) gaat er voorlopig nog van uit dat de zaak snel is afgerond. Leidse Jacky Missler wil snel aan het werk in Torun' scholen hebben het laten veten tijdens de actie om de idweg in de Merenwijk veili- te maken voor fietsende ideren. Initiatiefneemster ka van der Weijden heeft handtekeningen in haar ei- buurt opgehaald. Van de lolen heeft ze er niet één ge- „Het is op een paar lolen wel besproken in de derraad of de medezeggën- lapsraad, maar daar is het blijven hangen. Ik ben ;ral langs geweest met hand- mi ngenlijsten, maar nie- ind heeft ze opgehangen. De ïolen willen eerst de plannen van de gemeente afwachten", zo luidt de teleurgestelde reac tie van Van der Weijden. Ze zette de actie in maart op. Aan leiding daarvoor was de aanrij ding van het vriendje van haar zoon bij het oversteken van de rondweg. Ondanks het feit dat de scho len niet hebben meegedaan, is een brief van Erika van der Weijden met de handtekenin gen onderweg naar burge meester en wethouders. De omstandigheden zijn in haar ogen voor kinderen op de fiets imrtiers nog steeds niet verbe terd. De klachten zijn dat te hard wordt gereden, omdat men niet doorheeft dat er zij straatjes zijn en dat het fiets pad niet afgescheiden is van de rijweg door een strook groen of een betonnen rand. Vooral op het stuk rondweg vlak voor de basisscholen aan het Regen boogpad zou dat nodig zijn. Kinderen op de fiets en auto mobilisten zitten elkaar daar geregeld in de weg. Het aantal bijna-ongelukken wordt hoog ingeschat. Vertraging Van der Weijden hoopt dat de brief en de handtekeningen er toe bijdragen dat de.situatie verandert. Ambtenaar H. van Zeijl van de afdeling Verkeer en Vervoer kan daar vooralsnog niets over zeggen. Hij werkt mee aan een nieuwe structuur visie voor de Merenwijk. Ver keer, groen en milieu zijn de hoofdpunten daarin. Maar Van Zeijl verwacht pas na de zo mervakantie met de structuur visie naar buiten te kunnen ko men. „We hebben wat vertra ging opgelopen. Er wordt nog hard aan gewerkt. En voordat we de wijk ingaan, willen we de plannen eerst met wethouder Van Rij bespreken." Van der Weijden wijst er op dat haast is geboden: „De tijd dringt. Ik hoop dat onze kinde ren op korte termijn weer veilig naar school kunnen fietsen." ge week schreven we al dat rofielschets voor de nieuwe ;emeester niet meer waard m de oud-papierprijs van aadsbesluit. Afgelopen dag werd dat nog eens uit irdachte bron bevestigd. In gesprek met de Volkskrant tg burgemeester Goekoop r eigen kroonprins voor: ris Dijkstal. Of nee, toch lie- Gerrit Zalm, want die past oed op de centen en dat Leiden wel gebruiken. I s Goekoop staat niet echt end vanwege zijn valse be- idenheid en zijn overdre- gevoel voor etiquette. Het is ook opvallend dat hij ge- gen neemt met de nummers en vier van de WD-kandi- nlijst bij de laatste Tweede rverkiezingen. Wat is er iet Bolkenstein? Is Leiden ichien niet goed genoeg meneer de partijleider? En rom zet Goekoop eigenlijk meteen nog wat hoger in? !rom draagt hij Willem ander niet voor voor het ko- herstel: burgemeester- ip van Leiden? it de bescheidenheid valt de argumentatie op. Goe- zoekt een opvolger die zijn kont op de gemeente schatkist komt zitten en met geen tien paarden van krijgen is. Daarmee geeft en wel heel concrete invul- aan het verlangen van de leenteraad om een burge dat. ster te vinden die naast zijn elijke taken ook nog wat se- werk wil verzetten. De iwe burgemeester krijgt fi- zijn portefeuille, als aan Goekoop ligt. 11 nu de kandidaat. Is minis- an financiën Gerrit Zalm de iidaat die Leiden zoekt? Twee dingen vallen meteen op. Zalm is geen vrouw en hij komt uit de politiek. Dat zijn redelijk ongeneeslijke afwijkingen van de profielschets. Ruime be stuurlijke ervaring, uitstekende contactuele eigenschappen en het feit dat de 46-jarige econoom ruimschoots aan de impliciete leeftijdseis van de vertrouwenscommissie voldoet, doen daar niets aan af. De inkt van de profielschets is nauwelijks droog, of Goekoop walst er op de van hem bekende subtiele wijze gezellig overheen. En misschien is het maar goed ook. Kunnen ze er al vast aan wennen dat er straks gewoon een gedropte politicus wordt benoemd op de burgemeesters- tekeninc maarten wolterink stoel. Ontkennen Wie in elk geval niet na de jaar wisseling op de stoel van Goe koop gaat zitten, is de veel ge noemde Erica Terpstra. Dat heeft ze, nummer vijf op de WD-lijst, zelf verteld aan oud fractieleider Alexander Geertse- ma. Terpstra ontkent dat ze ge ïnteresseerd is in Leiden. Ze wil in het kabinet blijven of iet*s in de sport gaan doen. Zegt ze. Het leuke van zo'n burgemees tersprocedure is, dat alleen mensen die ontkennen dat ze geïnteresseerd zijn een kans maken. Wie er al te veel mee te koop loopt dat hij of zij burge meester wil worden, kan het wel op zijn, respectievelijk haar buik schrijven. Dat geldt ook voor mensen die te vaak in de pers worden afgeschilderd als grote kanshebbers. Op die manier valt de ontkenning van Terpstra te interpreteren als het eerste teken dat ze serieus geïnteres seerd is. Wie niet genoemd wordt maakt een kans. De Leiderdorpse bur gemeester Michiel Zonnevylle is tot op heden officieel nog niet genoemd, hoewel in het circuit algemeen bekend is dat de am- biteuze burgemeester zeker ge ïnteresseerd is. Zonnevylle zou dus een kans maken. Dat wil zeggen: zo lang de naam Zon nevylle niet te vaak genoemd zou worden. Zonnevylle. Toch zal Michiel als het aan de vertrouwenscommissie ligt nooit en te nimmer triomfante lijk door de Zijlpoort trekken. De commissie heeft namelijk speciaal voor sollitanten als Zonnevylle een artikel over de democratische instelling van de burgemeester opgenomen. Dat een burgemeester een demo cratische instelling behoort te hebben lijkt een open deur, maar het is in elk geval een open deur waar de Leiderdorp- se burgervader niet doorheen komt. Een burgemeester die erin slaagt zijn commissie voor beroep- en bezwaarschriften weg te pesten, komt er in Lei den niet in. Maar laten we het zekere voor het zekere nemen en hem voorlopig als een seri euze kanshebber blijven be schouwen. Dan komt het wel goed. Zonnevylle. Onthoud die naam. torun ruud sep Het wordt een motje. De 36-ja- rige uit Leiden afkomstige Jacky Missler trouwt volgende maand met haar Poolse vriend. Zonder bruiloft geen verblijfsvergun ning en zonder verblijfsvergun ning geen werk. En Jacky, die sinds tien maanden in Torun woont, wil liever vandaag dan morgen aan de slag. „Ik ben hier nu simpelweg een huis vrouw. En ik vind het vreselijk om netjes elke dag om zes uur het eten op tafel te hebben, om dat het mannetje thuiskomt." Zeven jaar geleden organi seerde Jacky vanuit de Leidse stedenbandwerkgroep fietsva kanties in Polen. In de Leidse zusterstad Torun liep ze tegen Marek aan. „In de zomer ont moetten we elkaar, in het najaar was het wat. Vervolgens zat ik bijna elke vakantie in Torun. Heel simpel: ik had geld en hij niet." Vier jaar geleden besloot Jacky om haar geluk te beproe ven in het verre Polen. Ze nam een jaar onbetaald verlof van het Holtlant College waar ze En gelse les gaf, kocht een visum voor een jaar en ging in Torun aan de slag. „Ik heb de pedago gische academie en het Certifi cate of Cambridge. Daarmee kom ik in Nederland niet verder dan het KMBO. Hier kon ik meteen aan de slag op het gym nasium. Het land der blinden, hè." Het les geven aan Poolse leer lingen was een openbaring. „Hier is de docent nog echt de baas, de leerlingen zijn makke lammetjes. Toen ik hier dat jaar werkte, was ik de eerste maan den vooral bezig om ze mondi ger te maken. Ze moeten aange ven wat ze nodig hebben, waar over ze in het Engels willen pra ten. Maar ik ben echt compleet verliefd op de leerlingen hier. In dat jaar heb ik één keer een leerling de klas uitgestuurd. Die kwam voor de hele klas mij ro zen aanbieden en zijn excuses aanbieden. Kun je het je voor stellen?" Slecht Aan de andere kant staat het docentschap in Polen bijzonder slecht aangeschreven. Klagen leraren in Nederland al over de geringe status en de matige be taling van hun werk, in Polen ligt dat nog een graadje erger. „Het levert geen gulden op om docent te zijn. Dus je wordt het alleen maar als je niks anders meer kan. Je verdient driehon derd gulden per maand - alleen onze flat kost al vijfhonderd gul den in de maand. En het is echt niks bijzonders: zo'n commu nistische blokkenflat in een de primerende buurt." Jacky Missler bij het door de stedenband geadopteerde Poortersge bouw in Torun'. „Je wordt er niet gelukkig van om over straat te lopen en alles achterlijk en debiel te vinden." foto ruud sep Het feit dat ze uit Nederland komt, maakt het leven in Polen een stuk gemakkelijker. „Neder land is hier heel populair. Ieder een heeft wel een link met Ne derland. Ze kennen iemand die naar Nederland is geëmigreerd of hebben zelf in de bollen ge werkt. Dat is heel leuk. Maar ik heb het gevoel dat ze mij in de eerste plaats positief benaderen, omdat ik Nederlanse ben. Pas op de tweede plaats ben ik Jacky. Dat wil ik andersom." „Wat wel moeilijk is, is dat al les hier anders gebeurt dan in Nederland. De manier van wer ken, van denken, van organise ren of juist niet organiseren - het is allemaal totaal anders. Ik ben er in de loop der tijd wel aan gewend geraakt. Je moet ook wel. Je wordt er niet geluk kig van om over straat te lopen en alles achterlijk en debiel te vinden." „Als ik het positief bekijk, is dat heel interessant en leer zaam. Maar aan de andere kant is het gewoon een strijd. Het is steeds de kunst om een mid denweg te vinden tussen jouw manier van werken en die van de Polen. Ik ga ze hier niet ver tellen hoe ze moeten werken, maar dat verwachten ze aan de andere kant wèl. Je wordt nogal gestimuleerd om betweterig en arrogant te zijn. Ze zetten je op een voetstuk, maar dat wil ik niet, dat is heel eenzaam. Het wordt dan heel moeilijk om dingen als intimiteit en vriend schap tot stand te brengen." Simpel „Dat we ervoor hebben gekozen om samen in Polen te gaan wo nen is heel simpel: onze moge lijkheden zijn hier veel groter. Marek heeft economie gestu deerd. Zijn diploma is in Neder land niks waard. En ik kan hier met een verblijfsvergunning zo aan de slag. In Nederland ben ik na tien jaar op het Holtlant veel te duur om nog ergens anders aan de slag te komen. Je komt te hoog op de afvloeiingslijst, ze willen je niet meer. Hier heb ik grote plannen. Ik wil best een hotelletje beginnen in Torun. Het is een droom, maar hier heb je wel de ruimte voor dro men." In oktober verwacht Jacky eindelijk aan de slag te kunnen. „Dat wordt echt tijd. Je kunt me bijna bij elkaar vegen. Ik had verwacht dat het me wel zou lukken om een verblijfsvergun ning te krijgen zonder te trou wen. Een beetje arrogant na tuurlijk. Allerlei mensen hebben briefjes voor me geschreven naar de provincie, maar het was niet genoeg. Zonder te trouwen krijg je geen verblijfsvergun ning, dus gaan we nu uiteinde lijk maar trouwen." „Hoewel ik niet werk, verbaas ik me erover dat ik me geen moment verveel. Ik ga twee keer per week naar de universiteit. Ik studeer Pools. Dat kost met huiswerk erbij heel wat tijd. Verder kost het boodschappen doen drie, vier keer zo veel tijd als in Nederland. Je kan hier niet alles in één supermarkt ha len. Ik doe veel werk voor de stedenband, omdat ik het meeste tijd heb. En verder kook ik elke dag - ik ben hier natuur lijk simpelweg een huisvrouw. Daarom wil ik ook zo snel mo gelijk aan het werk." Terug „Misschien dat ik over drie jaar zeg: dit wordt niks, ik wil terug naar Nederland. Maar ik kan me eerlijk gezegd niet voorstel len dat ik hier niet gelukkig kan worden. Dat zou toch heel treu rig zijn, dat ik alleen in Neder land gelukkig kan worden om dat ik daar toevallig geboren ben. Maar als ik soms treurig op de bank zit, dan geloof ik dat niet meer. Dan komt Marek naar me toe en die zegt: hoe zit dat nou, je was toch zo'n we reldburger?"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13